nderhoudssubsidie p eigen huis nu oor meer mensen Amsterdamse makelaar boos om prijsbeschikking 3onn poetst imago bij de Derde Wereld op Grootwinkelbedrijf beticht van dumpen Wereldhandel groeide met vijf procent 'Voorzichtig bij bouw van vissersschepen [jaarlijkse bijdragen komen te vervallen Edah zou verkopen beneden inkoopprijs Nieuwe regeling Goudprijs lager Produktschap: visserij had goed 1978 Industrie Rijnmond volop in produktie Britse rente stijgt Venezuela verkoopt ongeveer 65 pro- cent van zijn olieproduktle aan de ITERDAG 10 FEBRUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 27 be n een onzer verslaggevers feN HAAG Volgende week (donderdag, 15 februari) gaat een nieuwe subsidieregeling in j|e Dr de verbetering van particuliere huizen. De subsidie voor eigenaar-bewoners wordt zo )n anderd, dat nog meer gebruik kan worden gemaakt van vaste bijdragen ineens (de m rlijkse bijdragen komen dan te vervallen). Het doel van de nieuwe subsidie-opzet is, aldus v nister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting), dat méér mensen gebruik van de regeling Tinen maken. Ie geldt met name voor diegenen. een subsidie voor woningverbete- [het hardst nodig hebben. Boven- i kunnen in de nieuwe opzet voor de woningen die kwalitatief het nt, ;htst zijn, worden aangepakt belangrijkste verschil met de ide" regeling is. dat de eigenaar- roner voor élke verbetering een q, t bedrag krijgt. Dat geldt zowel de elementaire voorzieningen ïls de aanleg van toilet, keuken en iche), als voor het repareren van inische gebreken (slechte vloeren. 7Z<fcden. daken en funderingen). verbeteringen als de eigenaar-bewo ner. met uitzondering van de centrale verwarming en de vergroting van de woonkamer. beschikbaar te stellen. Dat zou. aldus de minister van Volkshuisvesting, ten koste gaan van de andere begrotings posten voor de stadsvernieuwing. Huurprijzen Voorkeur o irwarming uw is ook. dat de aanleg van een trale verwarming met een vast ig (2.000 gulden) wordt gesubsi- erd. Om voor subsidie in aanmer- g te komen, moet de woning ouder dan vijfentwintig jaar en de afge- en tien jaar niet met overheids- ige un zijn verbeterd. de verbeteringskosten tot 65.000 den kan subsidie worden verkre- l Plannen tot verbetering, waar de kosten hoger zijn dan 90.000 den, komen niet meer voor subsi- in aanmerking. Dit is ook niet het al, wanneer de vloeroppervlakte een huis bij een vrije hoogte van istens anderhalve meter, meer 125 vierkante meter is. De vaststelling van de huurprijs na de verbetering is onveranderd geble ven. Dit betekent, dat de huurverho ging niet meer mag zijn. dan in de (geldende) tabellen staat aangege ven. De huurverhoging wordt be paald door een maximum-percenta ge, dat is gebaseerd op de werkelijk gemaakte verbeteringskosten. De huurverhoging moet tussen huur der en verhuurder worden overeenge komen, voordat met de verbeterings werkzaamheden wordt begonnen. Minister Beelaerts van Blokland zegt in zijn brief over deze nieuwe subsi dieregeling aan de Tweede Kamer, dat hij het niet verantwoord vindt meer geld voor deze subsidieregeling In de afgelopen tijd blijkt regelmatig te zijn geconstateerd, dat eigenaar bewoners de voorkeur geven aan een bijdrage ineens (die gegeven werden bij verbeteringen tot 15.000 gulden), boven een jaarlijkse bijdrage gedu rende tien jaar (bij verbeteringen tus sen de 15.000 en 65.000 gulden). Aan leiding voor het onderzoek naar het gebruik van de nu nog bestaande regeling was een motie van het Twee de Kamerlid Van Dijk (CDA) vorig jaar. Uit het onderzoek blijkt, dat het aantal gesubsidieerde verbeteringen onder de 10.000 gulden 65 procent van het totaal uitmaakte, maar dat ruim 76 procent van de subsidiegelden naar verbeteringen boven de 10.000 gulden ging. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM'DEN HAAG In kringen van de groothandel in levensmiddelen is men allerminst ingenomen met de jong ste reclame-actie van het grootwinkelbedrijf Edah. In deze keten van kruidenierswinkels worden zestig merkartikelen tegen zeer lage prijzen aangeboden, volgens de grossiers in sommige gevallen zelfs beneden de inkoopprijs. In dat ver band is het woord dumping al gevallen. Edah-verkoopdirec- teur Van der Kaaij zegt echter dat zijn bedrijf niet in de fout is gegaan. Deze opslagtank van 345 ton drijft op lucht en wordt door middel van een aantal tractoren naar een nieuwe plaats getrokken. Met behulp van lucht kussentechnieken (die overeenkomst vertonen met het hoovercraft-princi- pe) kan een Britse maatschappij objecten tot 700 ton verplaatsen. De heer De Waal van de Federatie van groothandelsorganisaties in le vensmiddelen (FGL) ziet dat anders. Deze medewerker van een overkoepe lend orgaan waarbij ondermeer gros siers van Spar, Vivo en Végé zijn aangesloten, acht onwaarschijnlijk lage prijzen als die van Edah noch in het belang van de consument, noch in dat van grossier of merkartikelenfa brikant. Op korte termijn zijn de prij zen voor de consument wel aantrek kelijk, vindt De Waal. De aanbiedin gen van Edah gelden echter voor een langere periode. Andere winkels zou den er niet meer tegenop kunnen en later kan Edah dan omdat er min der concurrentie is de prijzen ver- irhuurders <1 regeling voor eigenaar-verhuur- s is overigens onveranderd geble- l Zoals voorheen, krijgen zij een lrage ineens van veertig procent de verbeteringskosten tussen de en 15.000 gulden. Als de verbete- kosten tussen de 5.000 en 15.000 den liggen, kan de eigenaar-ver- ïrder kiezen tussen een bijdrage lens, of een jaarlijkse bijdrage ge- 64jende tien jaar. Als de verbete- gskosten boven de 15.000 gulden en. wordt een jaarlijkse bijdrage lurende twintig jaar verstrekt. voor eigenaars-verhuurders zijn verbeteringskosten tot 65.000 gul- subsidiabel. Als bij algehele wo- jverbetering ook een centrale ver- ming wordt aangelegd, kan dit rden mee-gesubsidieerd indien al- s de verbeteringskosten meer 20.000 gulden belopen. Verder de eigenaar-verhuurder ook een te bijdrage krijgen voor dezelfde De uitgebreide regeling voor eigenaar-bewoners ziet er nu als volgt uit: het aanbrengen van een closet met waterspoeling met bijkomende voorzieningen in bestaande ruimte1.150 het maken van een doucheruimte met inrichting of1.150 het aanbrengen van een douche-inrichting in een bestaan de ruimte-775 het uitbreiden van de elektrische installatie als gevolg van de noodzakelijke vervanging van de installatie in een woning met een of twee kamer(s)300 in een woning met meer dan twee kamers500 het maken van een ruimte om te koken en het aanbrengen daarin van een keukeninrichting of2.900 het vervangen van een primitieve keukeninrichting1.150 het maken van een berging buiten de woning 1.150 vergroten van een woonkamer, kleiner dan 18 m2, d.m.v. het bewoonbaar maken van een inpandige ruimte500 het aanbrengen van een centrale verwarming2.000 (alleen samen met tenminste drie andere verbeteringen) Voor de opheffing van bouwtechnische gebreken geldt de volgende vaste bijdragenregeling: Per woning ten hoogste voor per eenheid een bedrag maximaal van 1. Verbetering van fundering op staal 2.000 6 m 150 op palen 2.400 6 st. 400 2. Herstel van dragende gevels en muren 1.500 30 m2 50 3. Herstel van vloer constructies 400 16 m2 25 4. Herstel van kapconstruc ties (dakvlak) 2.400 60 m2 40 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De nieuwe prijzenbeschikking makelaarswerkzaamheden, die per 27 februari wordt verwacht, is voor de Makelaars Vereniging Amsterdam (MVA) onaanvaard baar. Als die beschikking niet wordt „bijgesteld" dan zit het er in, dat de Amsterdamse makelaars naar de rechter stappen, om de kwestie alsnog anders geregeld te krijgen. Het blijkt de bedoeling van de minis ter van economische zaken, om in de nieuwe prijzenbeschikking de make laars in onroerende goederen te ver plichten een fors deel van de adver- tentiekosten voor eigen rekening te gaan nemen. Hiertegenover staat een verhoging van de makelaarscourtage (makelaarsbeloning) van 1,23 procent tot 1,28 procent. Hiermee wil de minister van economi sche zaken een uniforme regeling voor het gehele land bereiken. De Amsterdamse makelaars hebben de minister echter dringend verzocht alsnog naar een zodanige regeling te zoeken, zodat zij als vanouds de ad- vertentiekosten mogen blijven door berekenen Het probleem voor de leden van de Van een onzer verslaggevers Amsterdam De goudprijs heeft n va l zich op de laatste dag van de week OclOGQl-ArSDlG niet kunnen handhaven op het re- cordniveau van de laatste dagen. In moov a7r>r>v Londen, waar de notering donderdag- VI ddgL IIlfcJcI VOUI morgen nog 254 dollar per ounce (31,1 gram) bedroeg, ging de prijs vrijdag pyfyo Oil PIP VP TIMP" met ruim 5 dollar omlaag tot iets CALX d, UliCiC V Cl IIIg meer dan 245 dollar. Handelaren schreven de lagere goud prijs en het wat betere beeld dat de dollar op de valutamarkten te zien gaf toe aan een uitspraak van de Amerikaanse minister van financiën. Blumenthal. Deze heeft namelijk ge zegd, dat de Verenigde Staten de dol lar In elk geval zullen blijven steunen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Saoedi-Arablë zou, volgens Japanse regeringskringen, hebben besloten tot een verhoging van de prijs van de olie die het extra levert om te voorzien in tekorten ont staan door het wegvallen van de Iraanse export. Makelaars Vereniging Amsterdam is dat zij slechts voor één partij koper of verkoper mogen optreden, (een zijdig makelaar zijn). Zodoende ont vangen zij maar enkelvoudige courta ge. Als daarop de advertentiekosten in mindering moeten worden ge bracht, zou de courtage dalen van 1,28 procent tot 1 procent. Dat wordt onverantwoord laag geacht. De makelaars in de rest van het land, ook de leden van de Nederlandse Bond voor Makelaars (NBM). mogen wel voor twee partijen koper en verkoper optreden en in die geval len ook een dubbele courtage in reke ning brengen. De advertentiekosten drukken In die gevallen aanmerkelijk minder zwaar, omdat die met de dub bele courtage beter opgevangen kun nen worden. Volgens de Amsterdamse makelaars worden zij door dit „dictaat" voor 20 procent gepakt. De makelaars in de rest van het land zouden er daarente gen in het algemeen op vooruitgaan. hogen. Dc FGL heeft de Stichting Het Merk artikel (overlegorgaan van merkarti kelenfabrikanten) gevraagd mee te helpen bij de bestrijding van prijsuit- wassen. Concreet verzocht de FGL de merkartikelenfabrikanten een bo demprijs te hanteren en niet toe te staan dat een winkelier beneden de inkoopprijs verkoopt. Met bodem prijs wordt bedoeld de ..actieprijs", die de grossiers de detaillist in reke ning brengen plus de btw. Volgens De Waal heeft de Stichting positief op het verzoek gereageerd en let inder daad een aantal fabrikanten er al op dat niet beneden de bodemprijs aan de consument wordt verkocht. Wat overigens niet wil zeggen dat de fabri kanten niet onder die prijs aan Edah zouden verkopen. Dit bedrijf is een zeer grote afnemer en kan daarom soms kortingen bedingen. Secretaris De Vries van de Stichting Het Merkartikel zei desgevraagd te gen verkoop beneden inkoopprijs te zijn en in het algemeen tegen winkel prijzen waarin kosten niet zijn door berekend. De fabrikant-leden van de stichting hebben niet als sanctie de levering aan Edah gestaakt, „de op zet is tenslotte te verkopen". Wel tre den zij in contact met Edah en schor ten zij soms hun leveringen op zolang nog geen overeenstemming, is be reikt. Voor de fabrikanten is dat hun eigen belang, aldus De Vries. Als zij een bedrijf toestaan te dumpen, ra ken zij op den duur andere afzetkana len kwijt. Edah-directeur meent dat de zaak wel wat buiten proporties is getrok ken. We verkopen wel duizend ver schillende produkten. Misschien is het één. twee of drie keer voorgeko men dat we eens beneden de inkoop prijs zaten. We hebben geen schurk achtige streken uitgehaald, aldus Van der Kaalj. Als men nu bezwaar tegen onze prijzen heeft, horen we dat wel. zegt de directeur. In het algemeen stelt de Edah-direc teur over zijn bedrijf (een dochter van Vroom Dreesmann) dat het beleid is gericht op lage prijzen en een hoge omzet van een vrij beperkt assorti ment bij geringe marges. De bedrijfs kosten zijn naar verhouding laag wat helpt het aanbod zeer concurrerend te maken. De heer Van der Kaaij stelt dat een bedrijf als Edah (300 winkels) ook voor de leverancier minder kosten met zich meebrengt dan sommige an dere zaken. Zo behoeft de fabrikant geen vertegenwoordigers naar Edah te sturen. Bij kortingen speelt ook dat een rol, vertelt Van der Kaaij. ENÊVE (Reuter) De wereldhandel is het afgelopen jaar et vijf procent toegenomen, vergeleken met een groei van er procent in 1977. De waarde (in dollars) van de handel eg met veertien procent tot ongeveer 1280 miljard dollar, t heeft het VN-secretariaat van de Algemene Overeenkomst or Tarieven en Handel (GATT) meegedeeld. verschil tussen de groei naar vo- le en naar waarde gemeten is. vol de GATT, ontstaan als gevolg prijsstijgingen van diverse pro- ;ten en de koersschommeling van 3ui dollar. Voor dit jaar rekent de ge VIT op eenzelfde matige groei als vorig jaar. inflatie in de industrielanden akt een voorspelling voor 1979 erg leilijk. De verwachte economische uggang in de Verenigde Staten zal sschien worden gecompenseerd or een opleving in West-Europa, n wezenlijke verbetering van de in t afgelopen jaar bereikte groei irdt echter onwaarschijnlijk acht. oral de handel met de communisti sche landen nam het afgelopen jaar sterk toe. na een vermindering in 1977. China nam de grootste bijdrage voor zijn rekening met een groei van zijn invoer met zestig procent en een toeneming van zijn export met dertig procent. De invoer van dit land wordt in 1979 geraamd op ongeveer zeven miljard dollar. Dit bedrag maakt ech ter nauwelijks één procent uit van de totale exportwaarde van de westerse landen, merkt de GATT op. De communistische landen zullen dit jaar mogelijk een pas op de plaats maken als gevolg van een groeiende ongerustheid bij sommigen van hen over de tekorten op de handelsba lans. Het gezamenlijke tekort van de communistische landen in hun han del met het „westen" bedraagt vijf miljard dollar bij een exportwaarde van 125 miljard en een invoerwaarde van 130 miljard dollar. De handel van de landen met een zogenoemde vrije markteconomie (het „westen") nam in waarde met achttien procent toe en qua volume met ongeveer vijf procent. De handel van deze groep met de landen van het oostelijk blok steeg voor het eerst sinds 1975 weer. De onderbreking van twee Jaar ziet de GATT in het licht van een constante groei van de west oost handel op lange termijn. Met name zou de Japanse oliemaat schappij Nippon Oil van Caltex Pe troleum te horen hebben gekregen, dat Saoedi-Arabië voor extra gelever de olie 14.5 procent meer wil dan de officiële prijs van de OPEC, sinds 1 januari 13,33 dollar per vat van 159 liter. De 14,5 procent is precies de verhoging waartoe de OPEC voor ge heel 1979 heeft besloten. Ook Venezuela overweegt van de ver- krapping van het aanbod op de we reldmarkt gebruik te maken om zijn prijzen te verhogen. De Venezolaanse minister van energie. Valentin Her nandez. zou er echter op hebben ge wezen dat het land gebonden is aan langlopende leveringsverplichtingen en daarom maar beperkt van de mo gelijkheid tot prijsverhoging kan pro fiteren. Van een onzer redacteuren DEN HAAG Voorzitter B. A. de Jonge van het Produkt schap voor Vis en Visprodukten heeft de vissers gemaand tot de nodige voorzichtigheid bij het investeren in nieuwe schepen. ROTTERDAM (ANP) Het gemeen telijk energiebedrijf (GEB) in Rotter dam heeft in januari ruim veertig procent meer gas verkocht dan in de eerste maand van vorig jaar. Volgens een woordvoerder van het GEB steeg de produktie tot 221 miljoen kubieke meter, tegen 157 miljoen in januari vorig jaar. Het GEB, dat de hele Rijnmond en omgeving voorziet van stroom en gas, zegt dat dit een gevolg is van de sterk gestegen industriële produktie van de laatste weken. De woordvoerder schat dat de kou maar een heel kleine rol heeft gespeeld in de fors gestegen vraag naar gas. Het leeuwedeel van de stijging komt volgens hem voor rekening van de bedrijven in de Rijn mond. LONDEN (Reuter) De Britse cen trale bank heeft haar minimumrente (vergelijkbaar met het officiële bank- disconto in andere landen) verhoogd van 12,5 tot 14 procent. Dat heeft te maken met de stijging van de rente voet in Groot-Brittannië als gevolg van de economische ontwikkeling in het binnenland. grote internationale oliemaatschap pijen. Een onbekend deel van de res terende 35 procent, dat niet naar tra ditionele afnemers gaat, wordt even eens tegen voor lange tijd vastgestel de prijzen geleverd. De Venezolaanse regering heeft enige tijd geleden mee gedeeld, dat de produktie dit jaar niet meer dan 2,2 miljoen vaten per dag zou bedragen. In zijn (verlate) nieuwjaarsrede wees hij erop, dat nog niet bekend is wat de mogelijkheden dit jaar zullen zijn in de Europese wateren, maar „er moet rekening mee worden gehou den. dat door de quotering onze vangstmogelijkheden beperkt zullen blijven". Volgens De Jonge is 1978 voor de visserij globaal gesproken een goed jaar geweest. De totale Neder landse visvangst (zee- en kustvisserij. IJsselmeervisserij, schaal- en week dieren) is gedaald van 276.455 ton ln 1977 tot 270.000 ton in 1978. De waar de van de aanvoer daalde van 458 tot 404 miljoen gulden. De haringvangst had ernstig te lijden onder het vangstverbod op de Noordzee. De aanvoer daalde met ruim de helft tot 7.000 ton, terwijl de waarde (besom ming) terugliep van 45 tot 16 miljoen gulden. De werkgelegenheid in de visserij, op schepen en aan de wal, is in vier Jaar met ongeveer vierduizend mensen verminderd. De Nederlandse vlscon- sumptie verandert weinig en beweegt zich tussen 12 en 13 kilo per hoofd van de bevolking. De haringcon sumptie is door de geringe aanvoer gedaald, de mosselconsumptie is be langrijk gestegen. De plaats waar ln ons land de meeste vis wordt ver kocht is de viskraam op de markt. >or Nico Kussendrager 3 conferenties tussen Noord en Zuid. tussen rijke en arme landen, was het altijd hetzelfde dje. Als de onderhandelingen weer eens vast zaten hadden de Duitsers het gedaan. Wie 1 iren er tegen een grondstoffenfonds (betere inkomsten voor de Derde Wereld)? De Duitsers. Ie lagen dwars bij voorstellen voor verhoging van de ontwikkelingshulp? De Duitsers. Wie gfpen te hoop tegen overdracht van technische kennis aan de Derde Wereld? De Duitsers. ize oosterburen waren altijd de faaie pier, en dat kwam hun Imago I de ontwikkelingslanden niet be dild ten goede. Bondskanselier Hel- ut Schmidt is kennelijk van mening it het zo niet langer kan en heeft nu het licht van UNCTAD-5 een aan- I stappen genomen. De vijfde we- dhandelsconferentie wordt in mei Manila, de hoofdstad van de Filip- jnen gehouden, en de Duitsers wil- i niet opnieuw de gebeten hond '9' n. rondstoffenfonds at heeft Schmidt gedaan? West- ultsland is niet langer zonder meer ,,gen een grondstoffenfonds. De be lli is door het departement voor twikkelingssamenwerking gehaald de banden met Afrika werden aan- Ihaaid tijdens een Afrikaans-Duitse ?1< nferentie in de Noordtanzaniaanse ie pd Arusha. veranderde mening van Schmidt over het grondstoffenfonds bleek tij dens het informele Noord-Zuidge- sprek, dat vorige maand op het Cari bische eiland Jamaica werd gehou den. Zonder een agenda en zonder de druk van een slotverklaring praatten Schmidt, de premiers Trudeau van Canada, Nordli van Noorwegen en Frazer van Australië (van de kant van de rijke landen), met gastheer Manley (Jamaica), president Osasanjo van Nigeria en Perez van Venezuela. Schmidt heeft op Jamaica laten we ten nog steeds niets te zien in een grondstoffenfonds, maar als de Derde Wereld zo graag wil. zal de bondsre publiek niet langer roet in het eten gooien. Bezwaar van Bonn blijft, dat zon grondstoffenfonds de vrije markt aantast (alsof de Europese Gemeen schap dat niet doet), zal lelden tot prijsverhogingen voor grondstoffen (de ontwikkelingslanden bestrijden dat), en dat 't de Industrielanden geld kost. Schmidt zou in de SPD-fractie in West-Duitsland hebben gezegd dat de ontwikkelingslanden er nog wel achter komen dat niet veel heil te verwachten is van een grondstoffen fonds. De bondskanselier heeft hun een an der voorstel aan de hand gedaan: geen fonds om het schommelen van de grondstoffenprijzen te voorko men, maar een pot waaruit ontwikke lingslanden kunnen putten als hun inkomsten uit grondstoffen tegenval len, bijvoorbeeld door een misoogst van koffie. Zo ongeveer als de Euro pese Gemeenschap nu al een aantal ontwikkelingslanden vooral in Af rika steunt bij lage uitvoerprijzen voor grondstoffen. Informeel Noord-Zuidoverleg op Jamaica tussen (van links naar rechts) Pierre Trudeau, Olusegun Obasanjo, Helmut Schmidt en Malcolm Fraser. Stempel Wat Schmidt nu precies voor ogen staat is niet duidelijk. Maar in ieder geval kunnen de Westduitse afge vaardigden naar de wereldhandels conferentie afreizen met voorstellen in hun koffer, en dat ls een stuk positiever dan voortdurend ..nee" te moeten roepen. In hoeverre de veran derde opstelling van Schmidt schone schijn is of niet zal in mei moeten blijken in Manila Om zijn stempel sterker te kunnen drukken op het Westduitse ontwikke lingsbeleid. heeft Schmidt een ver trouweling benoemd op het departe ment van ontwikkelingssamenwer king. Minister Rainer Offergeld krijgt Klaus Dieter Leister naast zich. die vooral moet zorgen dat de vier mil jard Westduitse hulp voor de Derde Wereld zo efficiënt mogelijk wordt besteed. De Duitsers geven naar ver houding al weinig (nog geen 0,3 pro cent van het bruto nationaal pro- dukt, tegen Nederland ruim 0.7) en Schmidt vindt, dat dat dan wel zo goed mogelijk moet worden uitge geven. Onder Offergeld een belastingdes kundige nota bene zou het daar aan geschort hebben. Vandaar, dat hij er nu een pottekljker bij krijgt. Twee van zijn hoogste, en op ontwik kelingsterrein deskundige ambtena ren. hebben tegelijkertijd het veld moeten ruimen. De één naar het heet omdat hij te veel op reis was, de ander omdat hij zich te weinig bij ontwikkelingssamenwerking betrok ken voelt. De vraag is in hoeverre Leister op dit terrein een groentje dat wel is. Mensen die zich in West-Duitsland met ontwikkelingssamenwerking be zig houden voorzien, dat Schmidt een grote greep zal krijgen op het ontwik kelingsbeleid. Aan de andere kant. zeggen ze. is de benoeming wel een bewijs, dat ontwikkelingssamenwer king eindelijk een beetje serieus wordt genomen Niet overtuigd Die indruk probeerde West-Duitsland ook te wekken op de conferentie over Afrikaans-Duitse betrekkingen In Arusha. die werd georganiseerd door de Friedrich Ebert stichting. Voorals nog waren de Afrikanen daar niet van de goede wij van onze oosterburen overtuigd. Gezegd werd, dat Bonn veel meer kan doen aan ontwikkelingssamenwer king. De belofte van minister Offer geld, dat hij streeft naar 0,7 procent ontwikkelingshulp werd met een gro te korrel zout genomen. Dat verhaal ls eerder verteld. Ook de toezeggingen dat West-Dults- land de betrekkingen met Zuld-Afri- ka losser zal maken, maakten weinig indruk, zolang geen spijkers met kop pen worden geslagen Veelzeggend was dat Juist op de laatste dag van de bijeenkomst op de voorpagina van de Tanzaniaanse regeringskrant Daily News een bericht verscheen over de militaire en nucleaire samenwerking tussen West-Duitsland en Zuld-Afri- ka Het bericht dateerde uit novem ber en zal zeker niet per ongeluk in de krant zijn gekomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 27