1 Kabinet moet juist uitgaven stimuleren Leyland staakt niet Kïesuwkado Woorden personen auto rai rijsdaling 2 procent 5 Bijna vijf miljoen buit bij bankroof t Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Opklaringen Barth over Barth jr Theo Goedvriend: kunstenaar zonder problemen VN-vrijwilligers: Libanon, het avontuur lokt Taipei en Peking: Chinese rijk moet een blijven w A. School met Surinaamse meerderheid in Den Haag Vogels in de kou pn Uyl: fan Agt jaagt rdA naar portus-ontwerp' OESO heeft weinig lof voor Bestek '81: Ondergang Brits bedrijf voorkomen Verdere verlaging pensioenleeftijd metaal in studie en nog voordelig ook! fl.25WL Trouw Voor fijnproevers Giro 2211 verhuizingen? h ©cccccccccccccccecccccececc J~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee"] vBy de boekhandel bent u goed uit Lees een krant met overtuiging: Trouw j H •37STE JAARGANG NR 10768 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1979 HET WEER Opklaringen Maximumtemperaturen enkele graden boven nul. Weinig wind. Morgen en overmorgen: droog en vrij zonnig, s Nachts lichte tot matige vorst en middagtemperaturen iets boven het vriespunt Morgen/overmorgen zon op: 8 05/8.03 maan op: 17.24/18.26 onder 17 45- 17.47 onder 7 30/7 58 VOOR AL UW ONROERENO GOED ZAKEN Zoekt U een woning? Loopt dan e«ns b<i on* binnen In onze fotobal vindt U circa 450 woningen uit de regio, compleet met foto. gerangtcbikt op prijsklasse Riinsburgerweg 100 Rijnsburg telefoon 01718 - 2930' De Leeuw makelaardij txv. Losse nummers 60 cent een boeiende biografie pagina 2 pagina 17 pagina 21 pagina 15 pagina 13 Dier en plant: pagina 25 onze parlementsredactie HAAG „Premier Van Agt leert van begin af de kans op •ede meerderheid voor een abor ting." Dit zegt PvdA-fractie- Den Uyl, in een gesprek met naar aanleiding van de op ing van de minister-president, e marges voor de Tweede Kamer «rijzigingen in het abortus-ont- aan te brengen „smal tot zeer zijn. Volgens Den Uyl jaagt Agt de PvdA-fractie daarmee het indienen van een eigen ini- f-ontwerp. Uyl meent, dat het kabinet er aan gelegen zou moeten zijn in de abortuszaak een zo mogelijke meerderheid in de er te verwerven. „Van Agt heeft vereenstemming bereikt met de Dan zou hij ook moeten mikken steun van PvdA en D'66. Maar noet hij ook willen dat het ont- voor wijzigingen vatbaar is. De lijkheid wordt nu bij voorbaat rezen." Bppositieleider meent ook, dat Agt met zijn „boodschap", dat er iet ontwerp van het kabinet niet worden gemorreld op ontoelaat- wijze „geweld" uitoefent op de de Kamer. „In een zaak als ab- moeten de Kamerleden in ge- ïsvolle afweging en in volle vrij- hun stem kunnen bepalen. Dat voorgaande keren ook het geval est. Het is ontoelaatbaar, dat cabinet tegen de Kamer zegt: en of stikken. Dat staat op ge ien voet met het functioneren le democratie." ft interview met Den Uyl staat Bgina 9. onze soc.-econ. redactie HAAG De prijzen zijn in tri gedaald met 0.2 procent. Dat nder dan vorig jaar januari, toen iling 0,3 procent bedroeg. Ook in nber daalden de prijzen al. Het tiveau ligt nu even hoog als be- eptember vorig jaar. ileken met vorig jaar januari is irijsniveau in een jaar tijds gen met precies vier procent, naand terug bedroeg de niveau- ng over een jaar tijds 3,9 pro- Dat was de geringste jaarstij- sinds zeker tien jaar. Dit record s de afgelopen maand niet verbe- Het is echter nog te vroeg om te en zeggen dat er nu een einde is men aan de daling van de in- t januaricijfer zijn overigens de sche tarieven nog niet verwerkt, paren nog niet allemaal bekend, al nog wel een stijgende uitwer- op het januaricijfer hebben. nuari stegen met name de prij- an publieke diensten (gas. elek- eit. water, omroepgeld) en ook Perse groenten, kranten en bla- schadeverzekeringen. Dalingen t het Centraal Bureau voor de stiek vast door de uitverkoop name kleding, schoeisel, meube- ook bij koffie Iuitimopigingil lom zaterdag 10 februari a.s. 'aar STEF MEEDER i Schiedam, an speelt issen 10.00 >n 16.00 uur IUUD JANSEN ysmatia orrjel-concours) 'P de nieuwste PAMAHA-ORGELS O Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Nederlandse regering moet de binnenlandse bestedingen juist aanzwenge len, en niet te bang zijn voor tekorten op de betalingsbalans of voor een groot financieringste kort. Dat is de voorlopige mening van deskundigen van de OESO. de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling van 24 westerse industrielanden. Deskundigen van het ministerie van economische zaken zijn het echter lang niet eens met dit standpunt. In de hoofdstad van Cambodja, Phnom Penh, keren de bewoners na de val van Pol Pot in grote getale terug. De stad was nagenoeg geheel verlaten, omdat vele bewoners gedwongen arbeid op het platteland moesten verrichten. LONDON (UPI, Reuter) De staking bij het Britse autobedrijf British Leyland gaat niet door. Driekwart van de honderdduizend werknemers negeerde het advies van de vakbonden om volgende week maandag het werk neer te leggen. Een staking zou vrijwel zeker de ondergang van het bedrijf betekend hebben. De OESO maakt elk jaar voor elk lid- land een rapport met aanbevelingen voor de economische politiek. Het concept-rapport van de OESO-des- kundigen wijkt in z'n strekking op vallend af van de ombuigingspolitiek Zes arrestaties van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft zes mensen gearresteerd wegens diefstal van 4.8 miljoen aan aandelen bij een bank in de Amster damse binnenstad. De recherche ver wacht nog meer aanhoudingen te ver richten. Voorlopig wil de politie haast niets vertellen over de toedracht van de diefstal in het belang van het onderzoek. Het gaat om zes series aandelen van Heineken. Elke serie heeft een beurs waarde van 800.000 gulden. De dieven zouden alleen de coupures van deze aandelen hebben en niet de veel waardevollere omslagen. Met de ar restatie heeft de politie een deel van de gestolen aandelen opgespoord, maar de recherche wilde gisteravond niet zeggen hoe groot dat deel is. Ook wil de politie niet zeggen bij welke bank de aandelen gestolen zijn. die het kabinet Van Agt. volgens „Be stek '81" heeft uitgezet voor de ko mende jaren. Dit beleid leidt, zo stond in Bestek '81. tot een overschot op de betalingsbalans van ongeveer zeven miljard gulden in 1982. Daar mee zou Nederland volgens de OE- SO-deskundigen te weinig bijdragen aan herstel van de internationale eco nomie, zeker gezien de aardgasrijk dom van Nederland. Mede door de bezuinigingen van Be stek '81 zou de binnenlandse afzet in ons land per jaar toenemen met 2,5 procent, terwijl de export zou moeten stijgen met minstens het dubbele van dit cijfer. De OESO-deskundigen vin den dit geheel verkeerd. Nederland zou juist de binnenlandse bestedin gen moeten opvoeren, waardoor er een vraagimpuls van Nederland op de buitenlandse markten zal uitgaan. Hiertoe zouden bijvoorbeeld de be lastingen verlicht kunnen worden. Genuanceerder Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken wijst erop dat het concept-rapport van de - OESO-deskundigen volgende week zal worden besproken met economi sche deskundigen van Nederlandse overheidszijde. De praktijk leert dat het definitieve rapport en nog wel eens anders uit kan komen te zien. De deskundigen poneren soms krachtige stellingen in hun concepten om de discussie goed los te maken. De defi nitieve rapporten zijn veel genuan ceerder. Ook staan er in het concept, volgens de woordvoerder, zaken waarmee de OESO-deskundigen „de plank misslaan". Wat de strekking van het concept betreft zullen de Nederlandse des kundigen volgende week ook een aantal bedenkingen inbrengen In de discussie. Zo wijst de woordvoerder van het ministerie erop dat de beta lingsbalans van Nederland in drie jaar tijds is omgeslagen van een over schot van meer dan zes miljard gul den naar een tekort van vorig jaar drie miljard. De aanbeveling van de OESO-deskundigen loopt dus een beetje achter bij de feiten. Grens bereikt Een tweede bedenking betreft het financieringstekort van de overheid. Dat zou bij navolging van de OESO- aanbevelingen behoorlijk groter kun nen worden. In Nederland zijn de experts het er wel over eens dat met het huidige tekort van zo'n zes pro cent van het nationale inkomen de grens wel is bereikt. Zou. bijvoor beeld door lagere belastingen of min der bezuinigingen, het tekort nog gro ter worden en de overheid meer geld moeten lenen, dan zou de overheid andere gegadigden op de kapitaal markt verdringen, met name bedrij ven die willen investeren. De renteta rieven en ook de inflatie zouden oplo pen. „Dit concept behoeft wel bij schaving." aldus de woordvoerder van het ministerie. In het bedrijf in Birmingham vonden de 19.000 werknemers het toch nood zakelijk om te staken. Het was gister avond laat nog niet zeker of de werk nemers van dit bedrijf het voorbeeld van hun collega's in andere bedrijven zouden volgen en naar hun werk gaan DEN HAAG De werkgevers en de vakbonden in de metaalnijverheid (de zogeheten klein-metaal) hebben een commissie benoemd, die gaat studeren op de mogelijkheid de pen sioenleeftijd verder te verlagen. Vorig jaar bereikten de partijen een ak koord over een regeling voor 63- en 64-jarigen (1600 mensen). Nu zal de commissie zich buigen over de gevol gen en de kosten van een verlaging tot 62. 61 en 60 jaar. of dat ze het bedrijf in Birmingham plat zouden leggen. De Britse premier Callaghan had donderdagavond de werknemers van het bedrijf al gewaarschuwd dat het land niets meer te bieden had. De werknemers eisten 40 procent loons verhoging. Premier Callaghan zei dat hij niet verder kon gaan dan 8,8 procent. De directie van British Leyland heeft met instemming het besluit van de werknemers vernomen. Naar alle waarschijnlijkheid is continuering van de productie nu verzekerd, aldus de werkgevers. De directie verklaarde dat zij in ieder geval niet zal toegeven aan werkne mers in het bedrijf in Birmingham, als zij toch doorgaan met de staking. „Onze houding is correct. Wij zullen ons aan de afspraak houden die twee jaar geleden zijn gemaakt, toen Ley land zich reorganiseerde, nadat het een staatsbedrijf was geworden", al dus de directie. ADVERTENTIE Comité 'Koningin zeventig jaar' DEN HAAG (ANP) Voor de viering van de zeventigste ver jaardag van de Koningin, 30 april van dit jaar, is een „Natio naal comité koningin Juliana 70 jaar" gevormd. Voorzitter is oud-premier Piet de Jong. Het comité is ontstaan op initi atief van premier Van Agt en heeft de instemming van de vorstin. De viering van de ze ventigste verjaardag is niet van staatkundige betekenis. Het comité wil dan ook de ver bondenheid van het Neder landse volk met de Koningin benadrukken. De festiviteiten zullen gericht zijn op „de per soon van koningin Juliana als mens temidden van ons volk en haar gezin". Het heet een woordenboek, het is nu al een stevige plankvol, en het einde is niet in zicht. Het Woorden boek der Nederlandsche Taal. Daar is een film omheen gemaakt. En daar schrijven wij dan weer over. 't Is een hele omweg. Maar toch 6 sprookjes op I LP (A) Lederen halstasje (C) VcnckJ door Ton vin Duinhoven, Ko Sierlijke eenvoud en pukiisch bovendien vin Dijk. Ik-tty Blok en Inuvun Riuvsen Lehl naturel leder mei ffevlot lilcn koord* ADVERTENTIES vorige zondag was de februarikollekte voor het werelddiakonaat gaf u uw diakenen al hun werkkapitaal in handen? Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken. Burg De Beaufortweg 18 Leusden niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 Lcktuurhanger(B) Noon meer zoeken na.ir de knini of rv-gids Dekor.uiel juie lektuurhanger Ketting mei armband (D) IX- nieuwe modetrend ketting en ,inn bandje van keramiek. Het nieuwe VOORKEURBOEK is er: van Nelly van Dijk-Has, van wie meer dan 2 miljoen boeken verkocht zijn. Denkt u er aan: Voorkeurboeken zijn gauw uitverkocht! Tot 31 maart 1979: Nelly van Dijk-Has DE BRUG NAAR HET HART Omnibus van: Caroline's dochter, Als het hart gaat spreken. Er is geen brug Gebonden 682 blz. Normale prijs f 29,90 NU slechts f 17,90 Uw voordeel f 12,- Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad meteen over tuiging, Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. I Naam nieuwe abonnee: 9 Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion) gratis bus naar RAI (ook tijdens avonduren» Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Plaats en postcode- Giro: Uw naam: Uw adres: Plaatsen postcode:Tel.: De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers va?.Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. mc'. als welkomst-voordeel I 7.- koning Kado n3ar keuze;DA. B. DC. D.(aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 27911000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1