in de huiskamer bepleit eigen bezit in oude wijken lan voor weggelopen kinderen niet ingetrokken 'NieuwsNet' of hoe oud is James Dorsey Omscholing wettelijk verplichten [irenlang werd misbruik gemaakt van Overbergse goedheid imulans voor de stadsvernieuwing vies kinderrechters wordt besproken Kankeronderzoek baarmoeder dreigt in de knel te komen CNV-voorzitter: 'Christen niet alleen bij ons op zijn plaats' 'Minder sigaretten automaten in Rotterdam plaatsen' IAG 9 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Fred Lammers RBERG Openbaar vervoer is er niet, riolering even tal van huizen zijn niet aangesloten op de waterleiding, st ze in een wat men noemt „super-onrendabel gebied" 1; de straatverlichting is minimaal en ontbreekt buiten de jke kern zelfs geheel. ilijk a houten verenigingsgebouwtje. fdankertje van de genie, maar L4 je bewoners met eigen middelen ^ankracht opgebouwd en bruik- jemaakt, is de enige accommo- waar alle evenementen zich af- Ji van de bijeenkomsten van de J^landse christen-vrouwenbond gymnastieklessen voor de leer- i van de School met de Bijbel, een sportveld zoek je er tever- om het maar niet te hebben ets dat lijkt op een bibliotheek. je nog een tijdje door kunnen als je in negatieve zin de buurt- Overberg bij Amerongen wilt irijven. Hoewel de ongeveer id mensen van Overberg zijn eid over het grondgebied van (meenten (Amerongen, Veenen- Renswoude, Woudenberg en om) is het letterlijk een verge- (bied. niet per se iets heeft te zoeken, er niet. Hoogstens raakt men er een autotochtje verzeild, Overberg is een mooi stukje land. Dat hebben ook de tijde- bewoners van de vijf campings kt, die Overberg inmiddels rijk u ja, rijk: Overberg heeft er niet svraagd, zoals het om veel za- ie er in de loop van de jaren zijn len, niet heeft gevraagd. Het in de Waterlinie met beperkin- jor het grondgebruik; de aanleg iet Valleikanaal; de hoogspan- eidingen die het landschap ont- en de NAVO-olieleiding, die in ond is gelegd, zijn van hoger- opgelegd. aagsgetrouwe burgers, die het woord dat je de overheid, die e is gesteld moet gehoorzamen irte nemen, hebben de streng loxe Overbergers dat lang alle- geslikt. Daarin is echter een ring gekomen.. Ook voor men- het niet in het bloed zit met oeken te gaan lopen of protest- leringen te beleggen is er een aan het incasseringsvermogen. overschreden, toen in een uitzending van de tv-rubriek „Van gewest tot gewest" werd gezegd dat de spoorwe gen vergevorderde plannen hadden om de al lang in onbruik zijnde spoor lijn, die voor de oorlog Amersfoort met Kesteren verbond, opnieuw in gebruik te nemen. Overberg kreeg die avond voor zover het een televisie toestel in huis heeft (tal van inwoners zijn daar principieel op tegen), te ho ren dat de oude roestige rails, die er nog steeds liggen, plaats zouden gaan maken voor een dubbele railverbin ding om de forensen uit het snelgroei ende Veenendaal een snelle aanslui ting op Utrecht te geven. Het station Veenendaal-De Klomp ligt te ver bui ten de bebouwde kom om in dit ver band een functie van betekenis te krijgen. „We zijn erg van die uitzending ge schrokken vooral omdat de zaak bui ten ons om al grotendeels was gere geld," zegt Evert Blaauwendraat. „Overbergs Belang" heeft toen bij verschillende instanties aan de bel getrokken en doet dat nog steeds, hoewel de voorbereidingen voor de spoorlij naanleg inmiddels zijn be gonnen. „Tegelijk met de bezwaren tegen die spoorlijn kwamen ook andere grieven boven. We zijn eigenlijk door die tv- uitzending wakker geschud, kwamen tot de ontdekking, dat men al Jaren misbruik maakt van onze goedheid. We hebben nooit eerder een vuist gemaakt. Onze wensen bleven be perkt tot verzoeken om hier en daar een lichtpunt aan te brengen. Wij vroegen alleen wat als het beslist nodig was. zoals een fietspad langs de Heuvelse Steeg. Er moest eerst een dodelijk ongeluk gebeuren voordat die wens werd ingewilligd. Zo is het hier altijd gegaan. In de regel hebben wij, als er hier iets gebeurt, er slechts de lasten van en niet de lusten. Neem die nieuwe treinverbinding: wij krij gen het lawaai ervan, want tal van huizen komen op minder dan 25 me ter van de spoorbaan, maar een halte krijgen we niet, omdat daarvoor het aantal gebruikers te klein zal zijn. We hebben de indruk dat in Overberg alles kan, behalve voor de inwoners zelf. „Die campings mochten er komen, maar een huis bouwen wordt nauwe lijks toegestaan. De Jongeren worden daardoor gedwongen naar elders te verhuizen, wat als gevolg heeft dat Overberg vergrijst. Na lang praten mogen we nu in Overberg acht wo ningwetwoningen per jaar bouwen," vervolgt Evert Blaauwendraat bitter. Hij is zelf 38 jaar geleden in Overberg geboren als boerenzoon en sterk met zijn geboortegrond vergroeid, al werkt hij tegenwoordig als magazijn meester bij een garagebedrijf in Wa- geningen.„Ik zou nergens anders wil len wonen. Hoewel we hier in Over berg veel missen, zijn er toch ook veel dingen die je elders tevergeefs zoekt. Het is de saamhorigheid die hier be staat, die mij in dat Overberg zo aantrekt. Je kunt overal naar binnen stappen voor een kopje koffie." De roestig geworden spoorrails loopt als een rode draad door de discussies over de toekomst van de vergeten buurtschap Overberg. uitzending rens werd volgens Evert Blaau- aat, voorzitter van de vereni- )verbergs Belang" en raadslid it CDA in de moedergemeente (ragen, een paar jaar geleden Tijdens de huiskamergesprekken durft iedereen zijn zegje te doen. onze parlementsredactie HAAG „Verschaf veel mensen hun eigen woning in stadsvernieuwingsgebieden en laat If en met elkaar zorgen voor het verbeteren ervan." Dat is kortgezegd het idee van de WD e stadsvernieuwing te stimuleren. Het idee is neergelegd in een nota van het Tweede- ïrlld Lauxtermann en wordt gepresenteerd met het oog op de volgende week te houden iting van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Stiefmoederlijk Zoals Evert Blaauwendraat denken de meeste Overbergers. Burgemees ter Jhr. mr. O. R. v.d. Bosch van Amerongen moet toegeven dat Over berg in het verleden wel een beetje stiefmoederlijk is bedeeld. Dat wil men nu zij het laat, maar hopelijk nog niet te laat proberen goed te maken. Drecte aanleiding daartoe was dat in het ontwerp streekplan „Utrecht-Oost" Overberg helemaal niet voorkwam. „Daarover raakten wij in Amerongen ook opgewonden. Het heeft bezwaar schriften geregend en het resultaat van al die protesten is geweest dat er nu een paragraaf aan het streekplan is toegevoegd, waaruit blijkt dat Overberg er nog is," vertelt burge meester Van den Bosch. Hij is ook de mening toegedaan, dat je een kleine kern als Overberg uitzicht op voort bestaan moet geven. Om de Overber gers te steunen in hun strijd heeft de gemeente Amerongen de gemeente lijke planoloog Ton Veen uit Weurt te hulp geroepen. Het planologisch ad viesbureau, waarvan Ton Veen direc teur is. kreeg opdracht een leefbaar- heidsonderzoek in Overberg in te stellen om gefundeerd materiaal in handen te krijgen, dat de gesprekken met rijk en provincie kracht kan bij zetten. Voor Ton Veen is dat een kolfje naar zijn hand. Hij is langza merhand een expert geworden op het gebied van kleine leefgemeenschap pen. Hij richtte vijf Jaar geleden sa men met pastoor Boerstal uit het Betuwse Haalderen de landelijke ver eniging voor kleine kernen op. Terzijde gestaan door een commissie uit de bevolking zelf is Veen nu volop doende met dat onderzoek. Er is de afgelopen weken een enquête gehouden. Op uitgebreide vragenlijs ten konden de Overbergers invullen hoe zij over hun gemeenschap en de toekomst ervan denken. Ruim 62 pro cent van de uitgezette vragenlijsten zijn ingevuld teruggestuurd en dat is volgens ingewijden een erg hoge sco re. Veenendaal, als groeikern en de provincie Utrecht zijn in de ogen van velen de boosdoeners. De jeugd van twaalf tot zestien is een eigen vragenformulier voorgelegd. Haar reacties zijn ook boeiend. Het overgrote deel van de jongeren vindt Overberg een fijne plaats om te wo nen, omdat het in „klein en gezellig" is met „veel plaats voor huisdieren" en je er niet „in blokkendozen" woont. ns de WD zijn er een aantal unten aan te wijzen waarop de vernieuwing stagneert. Een an is dat particuliere eigenaren huurwoningen maar mondjes- bereid zijn de woningen vol le te onderhouden, laat staan teren. Daartegenover staat een bereidheid van bewoners-eige- om de eigen woning op te befen. ne ns de liberalen moet de rijksre- tot verbetering van het eigen ïgbezit worden toegespitst op en met lage inkomens, die be- zijn een woning in een oude wijk te kopen en op te knappen, iaat er daarbij van uit dat ook al n de bestaande regelingen mo lleden liggen om mensen met een inkomen beneden modaal een eigen woning te verschaffen. De oude woningen zouden moeten worden aangeboden tegen een taxa tieprijs. Om de particuliere eigenaar van huurwoningen te bewegen zijn woningbezit af te stoten, moet op de taxatieprijs een premie door de over heid worden verschaft. Daarbij die nen dan wel strakke regels te komen om speculatie tegen te gaan, aldus Lauxtermann. Wedergeboorte Het idee van de WD is ingegeven door de aanpak van de Amerikaanse stad Baltimore. De gemeente daar was eigenares van vele vervallen pan den en verkocht deze voor één dollar aan diegenen die bereid waren ze op te knappen en erin te wonen. Aan de kopers werden op gunstige voorwaar den overheidsleningen verstrekt. Honderden vervallen woningen en daarmee de oude wijken beleefden hun wedergeboorte en honderden mensen waren rechtstreeks actief be trokken bij de stadsvernieuwing, zo schrijft een enthousiaste Lauxter mann. De WD wil overigens niet zover gaan om ook in Nederland de woningen voor bijvoorbeeld één gulden te ver kopen, maar de basis van het idee blijft hetzelfde. Oorzaken van het achterblijven van verbetering van particuliere huurwo ningen zijn volgens de liberalen een onze parlementsredactie I HAAG De PvdA-Kamerleden Roethof en mevrouw s-Berger zijn niet van plan hun initiatief-wetsvoorstel de hulp aan weggelopen minderjarigen in te trekken, thof zei gisteren, dat het advies van de kinderrechters, ernstige kritiek wordt geleverd op het voorstel, in de' iercommissie voor justitie zal worden besproken. gebruikt tegen hulpverleners". Het advies van de kinderrechters, dat ilternatieve hulpverleners heb- hun teleurstelling geuit over het ss van de kinderrechters. „Ge wordt voor het handhaven van Uidige situatie. Daarmee worden natieve en ook gevestigde hulp- ners weer in de illegaleiteit ge- t", aldus een woordvoerder van tingeren Advies Centra (JAC). H. dat de kinderrechters verwij- aar het goede functioneren van lelijke afspraken tussen hulp iers, raden van kinderbescher- Justitie en politie. „Maar die 0 aken zijn evenzeer illgegaal. Die fn niet op een wet en kunnen elk ent worden doorbroken. Boven- wordt bij deze afspraken in som- 'Kevallen artikel 280 van het wet- van strafrecht als drukmiddel de oplossing beter kan worden ge zocht in een wettelijke verbetering van de rechtspositie van minderjari gen noemde de woordvoerder „een slag in de lucht". Hij zei, dat er op dat gebied nog geen begin van uitvoering is. Ook zette hij vraagtekens achter de politieke wil om hier ernst mee te maken, vooral omdat zulke regelin gen geld kosten. Volgens de woordvoerders hebben de ROTTERDAM (ANP) Het bevol kingsonderzoek naar baarmoeder halskanker raakt in de knel, omdat het ministerie van volksgezondheid de subsidie heeft verlaagd. Met name in Rotterdam waar het onderzoek nog in volle gang is onder 25.000 vrou wen in de regio is het niet accepta bel dat de deelneemsters sinds 1 ja nuari een eigen bijdrage moeten be talen van vijf gulden. Dat was twee gulden. Dat vindt adjunct-directeur dr. H. J. Schneider van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst in Rotterdam. De GG en GD heeft bij het ministerie geprotesteerd tegen de verlaging van de subsidie. Dat 25.000 vrouwen uit de regio meer moeten betalen, betekent volgens Schneider dat een aantal zal afhaken. De financiële drempel wordt te hoog. Dat geldt volgens hem ook voor het onderzoek fel Rotterdam zelf. waar- (foto's: Henk Tukker) Naar de keerzijde van de medaille heeft Ton Veen ook gevraagd. De antwoorden op de vraag wat er mis schien niet zo leuk is aan Overberg, liegen er evenmin om. Daarbij wordt vooral de nieuwsgierigheid van de mensen genoemd. Er wordt zo veel geroddeld," vinden tal van kinderen. De problemen die nieuwkomers heb ben om door de bevolking te worden aanvaard signaleert de Jeugd even eens. Verscheidene vaders en moe ders hebben het daar moeilijk mee. Dat kwam deze week scherp naar voren tijdens de laatste fase van het onderzoek, die op een aparte manier wordt aangepakt, namelijk door in spraak in de huiskamer. De Overber gers, die hebben laten weten daar voor te voelen, en dat waren er een dikke honderd, hebben een uitnodi ging gekregen in groepjes van maxi maal tien personen tijdens huiska merbijeenkomsten met elkaar van gedachten te wisselen onder leiding van Ton Veen of een van zijn naaste medewerkers. „Als Je de mensen naar een zaaltje laat komen krijg Je de vaste sprekers. De praatjesmakers komen toch wel aan de bak. Wij wil len horen hoe de mensen die dan hun mond houden, maar om wie het uit eindelijk gaat erover denken. In hun eigen omgeving komen ze wel los," vindt Ton Veen. Pijnlijk huurprijsontwikkeling, die voor een lage rentabiliteit zorgt en onzekerhe den als verhuurbaarheid op lange ter mijn en toekomstige huurverho gingen. Door gebruik te maken van de bereid heid van eigenaar-bewoners om de eigen woning op te knappen wordt, zo zegt de nota, gebruik gemaakt van een nu niet aangewende mogelijk heid, waarmee woningverbetering goedkoper wordt. De gemeenten krijgen in het plan de taak, tezamen met bestaande organi saties als stadsvemieuwingscorpora- ties, bewonerscomités en project teams de bewoners enthousiast te maken, te helpen en te begeleiden. De WD wil met de nota bereiken dat er een discussie op gang komt en een studie naar de financiële mogelijkhe den en onmogelijkheden. Zij geven het ministerie van volkshuisvesting in overweging daarbij het voortouw te nemen. De nota is daartoe inmid dels aangeboden aan minister Beel- aerts van Blokland. kinderrechters in hun advies ook een eigen belang laten meespelen. In drie recente vervolgingsgevallen van hulpverleners ging het om pupillen die onder het gezag van de kinder rechter vielen. Wanneer de strafbaar heid voor hulpverleners zou verval len, betekent dat dat beleid van de kinderrechters ter toetsing komt. Zij zijn immers verantwoordelijk voor de opvoeding en verzorging van de pu pillen." aan de afgelopen drie Jaar 75.000 vrouwen hebben deelgenomen. De drempel, aldus dr Schneider, wordt te hoog voor veel vrouwen uit de lagere sociale klassen. Daar zal het opkomstpercentage (dat in de stad ligt op gemiddeld 66 pet) zakken bij de tweede ronde van het onderzoek, dat de komende drie jaar gehouden wordt. Volgens de Rotterdamse arts komt baarmoederhalskanker juist het meest voor in de lagere inkomens klasse. Dat ligt, zegt hij, waarschijn lijk aan de minder gunstige woon- en werkomstandieheden door Rimmer Mulder Mijn wantrouwen tegen het nieuwe weekblad NleuwsNet is al in een vroeg stadium van de uitbundige reclamecam pagne gewekt. In november figureerde in één van de pagina-grote advertenties James Dorsey, toen nog redacteur van Trouw maar inmiddels door NieuwsNet gecontracteerd als part time correspondent in Washington. De reclame-mensen hadden het aar dige idee gehad de correspondent te introduceren met een fotootje, waarop het Witte Huis als achter grond te zien was. en een wervend onderschrift. Die foto was een mon tage, want James Dorsey was op dat moment nog nooit in Washing ton geweest. Het onderschrift be vatte een leugentje: er stond dat de correspondent 32 jaar was, maar in werkelijkheid was hij nog net geen 28. Dat zal wel naar boven zijn afge rond om niet de Indruk te wekken dat zo'n blad door kwajongens wordt gemaakt, vermoed ik. Toegegeven, het zijn maar kleinig heden, maar van een blad dat zich zelf zo nadrukkelijk als betrouw baar en eerlijk presenteert ver wacht je zoiets niet. Of het blad al zijn beloften uit de advertenties kan inlossen is aan de hand van het eerste nummer natuurlijk niet vast te stellen. Het getuigt in elk geval van journalistieke moed dat de re dactie voor dit eerste nummer de Iraanse premier Bakhtiar voor de omslag heeft genomen. Vanwege de commercie had het voor de hand gelegen zo'n eerste keer maar een bekende Nederlander te nemen. In haar inleiding belooft de hoofdre dactie de lezers trouwens een „in ternationale oriëntatie". Met dat doel waarschijnlijk is ook een rede lijk uitgebreid net van correspon denten in het buitenland opgezet. Wat bij de keuze van medewerkers nu beslissend is geweest kan ik niet goed achterhalen. Waarom is er bij voorbeeld wel een correspondent in Kopenhagen, maar niet in het veel „nieuwswaardiger" Bonn? En waar om wel in New York, maar niet in Washington? (Dorsey is inmiddels uitgeweken naar het Midden-Oos ten, zoals lezers van Trouw hebben kunnen opmerken). Ook in Moskou is NleuwsNet niet vertegenwoor digd. Ik denk dat hiervoor gewoon heeft gegolden: wat is er aan Neder landstalige medewerkers beschik baar. Eerste nummer Over de inhoud van het eerste num mer is niet zo veel te zeggen. De keuze van onderwerpen is Journalis tiek best te verdedigen, de opmaak is keurig en de verhalen zijn lees baar, maar wel een beetje vlak ge schreven. Buitenlandse bladen als Time, Newsweek en Der Spiegel hebben duidelijk als inspiratiebron nen gediend. Voor sommigen schij nen deze buitenlandse voorbeelden meteen een sterke aanbeveling te zijn. Zelf ben ik niet zo'n liefhebber van Newsweek-Journalistlek. De formule „zakelijk en toch leesbaar" leidt nogal eens tot het vlot aan elkaar schrijven van wat ze in Ame rika „conventional wisdom" noe men. Dat kun Je in het Nederlands omschrijven als: de betere borrelta fel-conversatie. Bij zo'n formule hoort onvermijdelijk het bijvoeglijk naamwoord „onafhankelijk", maar dat is betrekkelijk. In hun wijze van samenvatten en gebruik van adjec tieven (bevrijdingsbewegingen zijn altijd „marxistisch georiënteerd" en alle vooruitstrevende Europea nen zijn „left-wing", links) zijn Newsweek en Time uitgesproken pro-Amerikaans. Hoe neutraal NieuwsNet is moeten we nog maar even afwachten. Ge lukkig presenteert de redactie het blad nadrukkelijk niet als een „opi nie-weekblad" zodat onze rubriek Uit de weekbladen voorlopiggeen uitbreiding behoeft. HEERLEN (ANP) „Het CNV heeft nooit beweerd, dat een christen al leen maar bij het CNV op zijn plaats zou zijn en evenmin, dat de leden van het CNV betere christenen zijn dan leden van de FNV. Het heeft zoiets nooit gezegd en het zou dat ook niet durven. Van dergelijke ongepaste verwijten van de kant van de FNV wil het CNV nu verder graag verschoond blijven." Voorzitter Harm van der Meulen van het CNV betoogde dit gisteravond in Heerlen op een kaderbijeenkomst van zijn vakcentrale. NW en NKV hebben zei hij gekozen voor een algemene organisatie, die erkent dat geloof en levensovertuiging voor de leden persoonlijk van betekenis zijn als bron van inspiratie voor het werk van de vakbeweging. Personen en groepen krijgen de ruimte om vanuit hun geloof of levensovertuiging hun inbreng te leveren in de besluitvor ming van de organisatie. Maar, aldus Van der Meulen. uiteindelijk wordt in zo'n organisatie niet op basis van beginselen, maar met meerderheid van stemmen beslist. In het CNV verenigen zich volgens hem gelijkgezinden, die op basis van hun gemeenschappelijk geloof probe ren verantwoorde en rechtvaardige oplossingen te vinden voor de proble men die zich in de samenleving voor doen. „Geloof en levensovertuiging behoren naar ons oordeel doorslagge vend te zijn in besluitvorming en be leid en ze mogen niet ondergeschikt worden gemaakt aan een toevallige meerderheid van stemmen", aldus Van der Meulen. HIJ noemde het het goed recht van het NKV, aan te koersen op een fusie met het NW, Maar wel zijn volgens hem velen die het confessionele ka rakter van het NKV bewaard hadden willen zien, hierdoor voor een moeilij ke keus komen te staan. „Dit is niet te wijten aan het CNV. dat zijn karak ter heeft gehandhaafd, maar aan het NKV dat van karakter veranderd is." De CNV-voorzltter stelde, dat het CNV op geen enkele manier heeft geprobeerd, van deze situatie gebruik te maken door werfacties onder leden van het NKV. Dat heeft hij goed gezien. De eerste huiskamergesprekken zijn een succes geworden. Afgelopen woensdag avond kwamen de belangstellenden uit de Haarweg naar de verbouwde boerderij van Plet en Cobie van Doorn, allemaal zogezegd buren van elkaar. Overbergs Belang verwacht veel resultaten van deze aanpak, al moet het Evert Blaauwendraat wel van het hart, dat het hem pijnlijk heeft getroffen dat van een onder zoek de leefbaarheid van Overberg moet worden aangetoond. Burge meester Van den Bosch ziet ook be langstellend uit naar het rapport dat Ton Veen in de loop van maart denkt uit te brengen, al voegt hij eraan toe niet te verwachten veel te zullen ho ren dat hij niet reeds wist. Dat kon wel eens anders uitpakken", meent Ton Veen „Ik ben van plan bij het rapport een persoonlijk commen taar te schrijven met waardeoordelen en suggesties. Dat kan slaan op de voorzieningen die in Overberg nodig zijn, maar net zo goed gaan over de manier waarop bijvoorbeeld de leden van de kerkgenootschappen met el kaar verkeren. Wat je zegt moet hout snijden. Ze hebben er niets aan als je om de brij heen draalt". VNO-voorzitter Van onze soc. econ. redactie HILVER8UM Werkgeversvoorzit ter mr. C. van Veen vindt dat er in ons land wettelijke maatregelen moeten komen, opdat werklozen kunnen wor den gedwongen aan omscholingscur sussen deel te nemen. De VNO-voorzitter wees er gister avond in het NOS-televisieprogram- ma Tribune op, dat sommige werkge vers „voor geen goud vakbekwaam personeel kunnen krijgen." Er is vol gens hem sprake van een gigantisch arbeidsmarktprobleem, omdat er on danks de aanwezigheid van tweehon derdduizend werklozen ongeveer honderdduizend banen niet kunnen worden bezet. „Het is niet zo", gaf Van Veen toe, „dat Je vim die twee honderdduizend werklozen zomaar honderdduizend openstaande vaca tures kunt aftrekken. Er vindt in het bedrijfsleven een geweldige herstruc turering plaats en dat leidt tot het verdwijnen èn het ontstaan van ar beidsplaatsen. Om de nieuwe arbeidsplaatsen beter te kunnen bezetten bepleitte mr. Van Veen invoering van het Zweedse sys teem. In Zweden wordt het begrip „passende arbeid" al jaren ruim ge ïnterpreteerd. Een werkloze kan daar worden verplicht tot omscholing en in tegenstelling tot de Nederlandse gang van zaken kan de aard van het vorige werk of de reisafstand geen reden opleveren om aangeboden werk te weigeren. De VNO-voorzitter waarschuwde dat Nederland voor geweldige problemen komt te staan „Indien we niet besef fen dat we een te grote broek aan hebben". Hij bepleitte in een debat met de voorzitter van de Voedings bonden FNV Cees Schelling en Volks krant-redacteur drs. Harry Lockefeer een verdere matiging van de ar beidskosten. Voor externe eisen op het gebied van de arbeidstijdverkor ting ontbreekt volgens hem Iedere financiële ruimte. ROTTERDAM (ANP) De gemeen te Rotterdam moet geen vergunnin gen meer afgeven voor het plaatsen van sigaretten-automaten op straat. Verder moet alle tabaksreclame weg gehaald worden uit gebouwen van de gemeente. Dat zijn twee „korte termijn advie zen" van directeur J. van der Meer van de Rotterdamse GG en GD. In een brief aan wethouder Schmltz (volksgezondheid) zegt Van der Meer dat Rotterdam al aardig op weg is met service aan nietrrokers. Zo is het in veel openbare ruimten al verboden te roken. Maar de directeur van de heidsdienst vindt dat de gemeente meer kan doen, temeer omdat de ta baksfabrikanten zich naar zijn me ning bepaald niet beperken in hun rpolam»»

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9