eyland oneens ver staken hodesië wordt Erkend door eker 25 landen Leger van Iran loopt mee in demonstraties )e slag om het Witte Huis is begonnen Portugal en China knopen banden aan Twee Korea's iets minder onverzoenlijk bitten in Londense straten j;hole: na verkiezingen Arbeidsonrust in Franse staal Amerika vreest actie van Cuba in Nicaragua IDAG 9 FEBRUARI 1979 BUFTENLAND TROUW/KWARTET (DEN (AP, Reuter, UPI) De ongeveer 100.000 arbeiders de British-Leyland vestigingen zijn verdeeld over de 14g of ze al dan niet moeten gaan staken. Als het mamoet- 'ei rijf plat gaat vrezen zowel ondernemingsleiding als vak- ien dat het nooit weer op gang komt. lei n 120.000 werknemers bij Leyland pn rmingham hebben het weer neer- r0( d, omdat ze een bonus willen inj reertig gulden. Leyland zegt die te kunnen betalen vanwege te produktiviteit. De doelstelling ,1 auto's per werknemer per Jaar gjlange na niet gehaald. lee andere fabrieken van Ley- 3e in Cowley, bij Oxford, hebben fn .000 arbeiders echter in overgro- neerderheid tégen staken ge- d Vakbondsvertegenwoordigers ipriepen het werk neer te leggen en door woedende Leyland- s nemers van het podium ge- de tel de staking van laag-betaalde defenaren. waaronder vuilnlslie- komen ratten uit de riolen in b«i-End. om zich te goed te doen DlSCOlltO ie grote belten vuilnis die her en der verspreid liggen. Door de staking van de 1,5 miljoen ambtenaren kun nen veel leerlingen niet naar school, zieken niet geholpen worden, en do den niet begraven. De raad van één van Londens deelge meenten, Tower Hamlets, is gedwon gen verhuisd omdat het raadhuis be zet is door stakers. Onderwijl worden de onderhandelin gen tussen regering en ambtenaren voortgezet, nadat dezen eerder een loonsverhoging van 8,8 procent en een minimumloon van 200 gulden per week weigerden. De laag betaalde ambtenaren willen een stijging van 40 procent, en een minimum van 240 gulden. De Bank van Engeland heeft het dis conto verhoogd van 12,5 tot 14 pro cent, om een verdere stijging van de inflatie tegen te gaan. Premier Cal- laghan had eerder gisteren gewaar schuwd dat hij niet van plan was de geldpersen te laten draaien om aan de looneisen van stakers tegemoet te komen. Het disconto ls bepalend voor alle rentetarieven In een land. Hogere ren- tetarievenzin ontmoedigend voor on dernemers, en betekenen ook dat het betalen van hogere lonen nog moeilij ker wordt. Medewerkers van de Bank van Enge land waarschuwden dat nog veel har de maatregelen nodig zijn om de in flatie in te dammen, zoals hogere belastingen en een beperking van de overheidsuitgaven. )a a«f,ISBURY, MAPUTO (AP, Reuter, UPI) Zeker 25 landen bereid Rhodesië na de verkiezingen van 1 april te erken- Er komt dan een meerderheidsregering en dat was een ïuirwaarde voor erkenning. it 4 zegt tenminste de gematigde ie Rhodesische leider dominee lie in een gesprek met de Rhode- oofeerald. De namen van de betrok- Jci landen, achttien Afrikaanse, vijf tt westen en twee in het oosten, r 1 e hij nog niet noemen, omdat dit n i barig zou zijn. h« Jaéole ■iur keerde vorige week terug Rhodesië na een bezoek aan b it-Brittannië en een aantal ande- ësteuropese landen. overgangsbewind waarvan hij rd sn met de blanke premier Smith 1Z e zwarten Moezorewa en Chirau g( eel uitmaakt, heeft Groot-Brit- ië en de Verenigde Staten weder- gevraagd waarnemers naar de iezingen te sturen. De Ameri- ïse ambassadeur in Zuid-Afrika v t echter het verzoek zelfs niet n overbrengen omdat de Vere- ja Ie Staten het bewind in Rhodesië z® erkennen. 11 h bilisatie Rhodesische regering heeft aan- indigd dat voor de verkiezingen militairen en politiemensen zul- porden gemobiliseerd om te voor- len dat er onlusten uitbreken, of de uitslagen worden geknoeid. juerrillaleiders Nkomo en Moega- J Peigeren aan de verkiezingen deel el lemen en hebben aangekondigd ze de guerrillastrijd zullen op- ahT lii Spanningen Van een onzer redacteuren Naar het voorbeeld van hun grote beschermers, China en Amerika, proberen nu ook Noord- en Zuld-Korea het wat beter met elkaar te vinden. Op 19 januari zei president Park van Zuid-Korea nog altijd te streven naar hereniging van de twee Korea's. De leiders in Pjongjang reageerden deze keer niet met de stereotiepe mededeling dat Park een lakei is van het Amerikaanse imperialisme, maar verklaarden zich bereid tot een gesprek. Premier Bakhtiar van Iran heeft gisteren tijdens een druk bezochte persconferentie in Teheran aangeboden het volk via algemene verkiezingen te laten beslissen over de toekomst van het land. Op de achtergrond kijkt een borstbeeld van de sjah de zaal in. Als bewijs van goede wil zette Noord- Korea de dagelijkse propaganda te gen het zuiden stil. Seoel was wat confuus van deze onverwachte toe geeflijkheid, maar haastte zich toch ook zijn bereidheid tot overleg te onderstrepea Inmiddels ls de vaart uit deze toenadering al weer wat ver dwenen; op vertrouwde wijze zitten de twee buren elkaar nu in de haren over de vraag op welk niveau en in welke vorm het contact moet worden gelegd. Vanwaar die plotselinge ommekeer in de houding van Noord-Korea? Al se dert de Koreaanse oorlog, die op 27 Juli 1953 eindigde met de deling van het schiereiland in een communis tisch noorden en een pro-westers zui den. balanceert de regering in Pjong jang tussen Moskou en Peking. Aan het eind van de koude oorlog begon Rusland zich echter te verzoenen met de Amerikanen en de laatste Jaren PrOCedUT© volgde China. Zuid-Korea daarentegen is nogal wel varend. Het heeft betrekkelijk weinig last gehad van de economische reces sie. zodat het land zijn militaire uit gaven heel wat makkelijker kan op brengen dan het noorden. En als men de Japanners mag geloven, dan is de toekomst van Zuid-Korea nog roos kleuriger. Die zeggen: wat wij in tien jaar tot stand brachten, kunnen de Zuidkoreanen in de helft van de tijd. Als de betrekkingen tussen de twee Korea s geleidelijk verbeteren, zou het noorden kunnen profiteren van de verworvenheden in het zuiden. De Noordkoreaanse president Kim II Soeng heeft daar duidelijk oog voor. Hij mikt op een losse vorm van fede ratie tussen de twee buurstaten, waarbij elk land zijn eigen maat schappelijk stelsel zou behouden. Vervolg van pagina 1 Aan het slot van de demonstratie werden de strijdkrachten opgeroepen zich achter het bewind van Bazargan op te stelen. De ambtenaren op de VnlIrcnnrHool ministeries werd verzocht om slechts Uiivauui ucci de bevelen van leden van het kabinet van Bazargan te gehoorzamen. De leden van het Iraanse parlement werd gevraagd om „illegale zetels" op te geven. hebben zich met Khomeiny solidair verklaard), die hebben wij helaas niet nodig." Bakhtiar stelde dat het aftre den van parlementsleden de situatie voor hem niets veranderde. New York Times dat de militaire overwinning voor de guerrillastrij ders nabij is. Moegabe herhaalde dat hij niet zal onderhandelen met Smith of met de gematigde zwarte leiders, die het met de blanke premier op een akkoordje hebben gegooid. Sabe z i in een interview in de Uit opmerkingen van Moegabe bleek opnieuw dat er spanningen bestaan tussen hem en zijn kompaan binnen het Patriottisch Front, Nkomo. Moe gabe zei tegen de New York Time6 dat de troepen van Nkomo zo weinig aan de strijd hebben deelgenomen dat ze „de opbrengsten van de over winning niet kunnen oogsten". Nkomo's troepen opereren vanuit Zambia en zijn beter getraind dan de guerrillero's van Moegabe. maar ze hebben veel minder aan de strijd deelgenomen. Ook verwijt Moegabe Nkomo het gesprek met Smith, dat tot stand kwam door bemiddeling van Nkomo's- vriend, de president van Zambia Kaoenda. Nkomo en Moegabe verschillen ook van mening over de weg die Rhodesië moet gaan na de onafhankelijkheid. Moegabe zei in het interview dat er een herverdeling van de rijkdom moet komen, maar niet op een haasti ge of doctrinaire manier of ten koste van blanke belangen. Van Moegabe is vaak gezegd dat hij veel strenger in de communistische leer is en een marxistisch-leninistisch Rhodesië wil. Veel betekenis wordt in Teheran ge hecht aan de resolutie, die het volk oproept om de „strijd in geduld voort te zetten". Politieke waarnemers zien hierin een aanwijzing dat een com promis nog niet is gesloten. Eerder op de dag had premier Bakhtiar tijdens een druk bezochte persconferentie la ten doorschemeren zich niet tegen een referendum in Iran te zullen ke ren mits deze „in kalmte en eervol en met democratisch georganiseerde partijen" gehouden zou worden. 'Nooit' Bakhtiar bevestigde dat hij bespre kingen met Bazargan had gevoerd. Deze contacten zouden nu weer vriendelijk worden voortgezet. Bakh tiar gaf te kennen dat hij met Bazar gan in zake de overgang van een monarchie naar een republiek niet eens is. „Als Bazargan contact wil leggen om de eenheid te bevorderen, om de agitatie te beëindigen en om met ministers samen te werken, ben ik volledig bereid hem te ontvangen en met hem daarover te praten. Wan neer hij stelt dat het zijn regering en zijn Islamitische republiek moet zijn, dan nooit." Gevraagd wat hij zou doen wanneer Bazargan en de zijnen daadwerkelijk de ministeries en de regeringsgebou wen over nemen zei Bakhtiar: „Als ze het doen zullen ze het zien. Wat het ministerie van buitenlandse zaken betreft (de ambtenaren hebben zich met Khomeini betreft (de ambtenren Over vijf tot zes maanden, als de rust hersteld is, kunnen er in Iran verkie zingen worden gehouden. Bakhtiar verklaarde bereid te zijn de grondwet te veranderen, maar alleen op een grondwettige manier: „Ik zal het volksoordeel in vrije verkiezingen aanvaarden, ongeacht of het is wat ik wil of niet. Maar niet het geschreeuw in de straten." Bakhtiar betreurde dat „de Iraanse pers geterroriseerd wordt en niet eens de waarheid kan vertellen. Ik schaam mij dat ik hen vrijheid heb gegeven, om alleen tot het besef te komen dat wij bang zijn om de waarheid te ver tellen. Ik moet buitenlandse kranten lezen om te weten te komen, wat in mijn land gebeurt." Gevraagd of hij nog steeds de steun geniet van de Verenigde Staten, stel de Bakhtiar dat men president Carter maar hierover moest vragen. Giste ren hebben Amerikaanse en Britse diplomaten in Teheran te kennen ge geven bereid te zijn Bakhtiar te laten vallen. In de afgelopen dagen hebben Amerikaanse en Britse regerings functionarissen contacten gelegd met vertegenwoordigers van Kho meini. Jarenlang steunden Washing ton en Londen het bewind van de sjah onvoorwaardelijk. In het afgelo pen Jaar adviseerden beide landen de sjah echter om zijn land althans tij delijk te verlaten. Het Amerikaanse uitgangspunt lijkt nu te zijn: redden wat er te redden valt. De functionarissen van de Ame rikaanse ambassade in Teheran zijn bereid om met iedereen binnen de gelederen van de religieuze oppositie contacten te leggen, die praten wil len. De Amerikanen wijzen erop dat de felheid in anti-Amerikaanse uit spraken. Met Bazargan hebben de Amerikanen al ruim een jaar contact. Het bezoek van de Chinese vice-pre mier Deng aan de Verenigde Staten en Japan de twee steunpilaren van Zuid-Korea heeft de leiders in Noord-Korea wakker geschud. De kans op herovering van het zuiden, een mogelijkheid waarmee Pjong jang getuige zijn Imposante leger nog altijd rekende, is voorlopig wel verke ken. Van China valt geen steun te verwachten. En de Sowjet-Ünle is Noord-Korea de laatste tijd minder goed gezind, nu dit land in het Indochinese conflict partij heeft gekozen voor China en het afgezette bewind van Cambodja. Bovendien zou Russische steun aan de Noordkoreaanse expansiedrang op dit moment de kans van 8ALT-2 tot het nulpunt reduceren. Tot over maat van ramp heeft Moskou zelfs al voorzichtig geprobeerd de betrekkin gen met 8eoel te verbeteren. Schulden Met zijn vlucht-naar-voren kiest Pjongjang eieren voor zijn geld. Op een bevolking van zeventien miljoen heeft Noord-Korea een leger van 600.000 man. (Het zuiden heeft er 560.000, maar daar telt de bevolking 34 miljoen zielen). In het midden van de jaren zeventig heeft 8eoel zich diep in de schulden gestoken, zowel bij westelijke als Japanse banken, zonder dat dit veel rendement ople vert Maar eerst dienen Noord- en Zuld- Korea het dan eens te worden over de te volgen procedure. Pjongjang heeft de Zuidkoreanen voorgesteld uit te gaan van de principe-verklaring van 4 Juli 1972, op grond waarvan ruim een jaar lang besprekingen zijn gevoerd. Volgens die verklaring verplichten de twee buren zich naar vreedzame here niging te streven, geen propaganda tegen elkaar te voeren, al te zien van militaire provocaties en een dialoog te voeren in een regelmatig bijeenko mend coördinatie-comité. In Juni zou het vooroverleg moeten worden geo pend. dat vervolgens dient uit te lo pen op een soort massaal volkscon gres. In dat congres, vindt Noord- Korea, zouden zoveel mogelijk partij en en maatschappelijke groeperingen vertegenwoordigd moeten zijn. Park van Zuid-Korea voelt daar niets voor. Een pan-Koreaans volkscon gres zou betekenen dat bijvoorbeeld ook de onlangs vrijgelaten Zuidkore a arise oppositieleider Kim Dae Joeng van de partij zou zijn, en dat Park zelf niet als president, maar slechts als leider van zijn eigen partij zou kun nen optreden. De Zuidkoreaanse pre sident ziet dan ook veel meer in recht streeks overleg op regeringsniveau. Als eerste stap wilde hij de ..hot-line tussen de twee regeringscentra hero penen. Maar toen Seoel zich een dezer dagen met vele „hallo's" meldde, bleef het aan de andere kant net zo stil als het er al jaren ls. Geen woord over Macau door Jan Halkes LISSABON Portugal en China hebben gisteren diplomatieke betrekkingen aangeknoopt. De wederzijdse bekendmaking hiervan werd al in januari verwacht. Dat ging echter op het laatste moment niet door vanwege een meningsverschil over de status van de Portugese [enclave Macau, op Chinees grondgebied. METZ(AFP) In de vijf .staalsteden' in Lotharingen (Hagondange, Maizei- res les Metz, Marange, Mondelangen en Talange) zal vrijdag bijna alle acti viteit voor 24 uur gestaakt worden uit protest tegen het verlies aan arbeids plaatsen. Na een oproep van de vak bonden zullen de winkels, de banken en de gemeentenhuizen gesloten blij ven en de artsen geen spreekuur houden. De vakbonden, politieke partijen en de bevolking van in totaal 45.000 zielen willen hiermee protesteren te gen de sluiting van twee hoogovens en een cokesoven in Hagondange van april 1979 tot juni 1980, waardoor 2200 arbeidsplaatsen verloren gaan. De onderhandelingen over het aan knopen van de betrekkingen waren al lange tijd slepende. De Chinese Volksrepubliek was nogal terughou dend vanwege de invloed van de Por tugese communistische partij. De so cialistische regeringen van Mario So ar es zouden tegenover de Moskou- gezinde PCP een te tolerante houding aangenomen hebben. Dit zei een woordvoerder van de PCP (ftlL) die in Portugal de Chinese com munistische lijn vertegenwoordigt. De PCP (ML) is een kleine splinter partij met nog geen 200 leden maar speelt toch een belangrijke rol In de Portugees-Chinese betrekkingen. De voorzitter van de PCP (ML), Rui Vi- lar, was degene die, buiten de Portu gese regering om, begin januari het op handen zijnde aanknopen van de diplomatieke betrekkingen aankon digde. Bezwaren Op het laatste moment zou de huidi ge premier Mota Pinto echter bezwa ren hebben gemaakt tegen de positie van Macau zoals die in het gezamen lijke communique toen werd voor zien. De socialistische regeringen zouden erin hebben toegestemd dat Macau uiteindelijk aan China over te dragen. In het gisteren uitgegeven communique wordt met geen woord over Macau gerept. Op vragen ant woordde Mota Pinto slechts dat de status van Macau geen verandering heeft ondergaan. stuur van Macau en de Britse enclave Hong Kong mettertijd aan China moeten worden overgedragen. De economische uitzonderingspositie van de gebieden zou echter gehand haafd blijven vanwege de financiële voordelen. De scheldend gouverneur van Macau. ITnlnnip kolonel Garcia Leandro zei deze week in een Interview: „Ik geloof dat de status van Macau gehandhaafd zal blijven en dat de bevolking zal blij ven leven met een markteconomie". Volgens andere bronnen zou het be- Macau ls Portugees bezit sinds de 17de eeuw. Toch is het nooit echt een Portugese kolonie geworden. Slechts 3 procent van de bevolking is Portu gees. De Portugese taal komt op de derde plaats na het Chinees en het Engels. Economisch is Macau vooral met het nabijgelegen Hong Kong ver bonden. Volgens de Portugese grond wet van 1978 heeft Macau een auto nome status met een eigen regering en parlement, net als de Portugeze Azoren en Madeira. De Chinezen die op Macau de meerderheid van de bevolking vormen zijn niet speciaal geïnteresseerd in de Portugese sta tus. Volgens O are la Leandro is voor hen vooral belangrijk dat de vrije handel vla Macau en Hong Kong blijft gewaarborgd. De rijke Chinezen in Macau hebben meestal een dubbe le nationaliteit om zowel in China als Macau goed zaken te kunnen doen. De Volksrepubliek China zou deze situatie willen laten bestaan vanwege de deviezen die via deze Chinezen naar de Volksrepubliek stromen. WASHINGTON (AP) President Carter is bezorgd over een mogelijke Cubaanse interventie in de Midden- amerikaanse staat Nicaragua. De Amerikaanse regering heeft dat rechtstreeks aan Fidel Castro laten weten. President Somoza van Nicaragua stond het afgelopen jaar oog in oog met een volksopstand, geleid door het Sandinistisch Bevrijdingsfront. Ook nu wordt er in het land nog vrijwel dagelijks gevochten tussen het leger en de Sandinisten. Volgens een geheim rapport van de Ameri- kaanse inlichtingendienst CIA zijn er aanwijzingen dat Cuba de Sandinis ten van wapens voorziet. In een rapport van de Amerikaanse president aan het congres wordt Ni caragua genoemd ais een van de pro bleemgebieden, die de hernieuwing van de in 1961 verbroken betrekkin gen met Cuba in de weg staan. De Verenigde 8taten hebben gisteren 47 Amerikaanse vertegenwoordigers uit Nicaragua teruggeroepen en de militaire en economische hulp aan dat land stopgezet. Carter ls boos dat president Somoza weigert in te gaan op voorstellen van een bemlddellngr commis8le om een einde te maken aan de crisis. De diplomatieke be trekkingen zijn echter nog niet ver broken. Waarnemers maken daaruit op dat de Verenigde Staten nog steeds hopen op een vreedzame op lossing in Nicaragua. 'r Rimmer Mulder ruim twintig maanden duurt het voor de Amerikanen een nieuwe Jg lideht mogen kiezen, maar er gaat geen week voorbij of er is al n tiezingsnieuws: „John Connally stelt zich kandidaat", „George Bush Sporlogspad", „Howard Baker treedt naar voren", „Robert Dole weegt kansen", „Ronald Reagan gaat campagne aankondigen". lat zijn alleen berichten over de bewe- a< en in het kamp van de Republikeinse 'Efij. Aan de andere kant, bij de Democra ts het wat rustiger, maar we kunnen al regelmatig vernemen over de ang- van Carter, de mogelijkheden van Ted gjfcedy. de ambities van Jerry Brown en rs racht van Pat Moynihan. de meeste aandacht momenteel uitgaat de Republikeinen komt doordat daar ienlijk campagne wordt gevoerd. De van de Republikeinen is een beetje jelijken met die van de Democraten nu Jaar geleden: een uitgesproken kandi- fïvoor het Witte Huis ontbreekt, maar er er genoeg die die lege plaats graag B Innemen. Bij de Democraten loste MC V ,U 'gel dat probleem zich op onverwachte wijze op: bij de voorverkiezingen trad plotseling Jim my Carter naar voren. Hij had zorgvuldig (en vrijwel onopgemerkt) toegewerkt naar succes in de eerste voorverkiezingen, kreeg dat succes en kon vervolgens als de nieuwe attractie van de kermis van overwinning naar overwinning springen. Overrompeling Deze overrompelingstaktiek is natuurlijk zorgvuldig bestudeerd door alle Republikei nen met belangstelling voor het Witte Huis. Vandaar dat we nu al zoveel „verkiezings- nieuws" moeten verwerken. Niemand durft het te riskeren te laat te beginnen, de kandi daten niet en de massa-media niet. die Carter destijds immers ook te laat in de gaten kregen. Een Republikein die openlijk toegeeft vol gens het model-Carter te werken is George Bush, hier vooral bekend als directeur van de CIA. Hij concentreert zich geheel op de eerste voorverkiezingen en hoopt daarna vanzelf in de belangstelling te blijven. Met dat doel reist hij al maandenlang de Vere nigde Staten af. Zijn taktiek ls (en dat heb ik van één van zijn vertrouwelingen in Texas) zich voorlopig niet al te nadrukke lijk als man van links of rechts op te stellen. Hij zal zich aandienen als een aardige, rede lijke figuur, een presentatie die volgens kenners heel goed bij zijn uiterlijk past. Als Texaan (niet krachtens geboorte, maar door bekering) en oud-medewerker van Nixon zou George Bush zich gemakkelijk als „rechts" kunnen verkopen. Dat hij het niet doet is een kwestie van taktiek: op de rechtervleugel opereren al krachtfiguren als Reagan. Conally en (wat minder openlijk) Robert Dole. Behoudend Daarmee is meteen aardig aangegeven hoe de verhoudingen bij de Republikeinen lig gen: de partij wordt overheerst door de behoudende bovenlaag. De Republikeinen hebben zeker kandidaten en kiezers die voor Amerikaanse begrippen tamelijk libe raal zijn. maar op het kader van de partij heeft de conservatieve vleugel de grootste Invloed. Daardoor speelde de strijd om de Republikeinse kandidatuur, voor het presi dentschap zich In 1975 en '76 ook geheel af op de rechtervleugel. Gerald Ford, als zit tend president de natuurlijke kandidaat, kreeg alleen vanuit de behoudende groep serieuze oppositie. Om die het hoofd te kunnen bieden liet hij al vroeg de als libe raal bekend staande Rockefeller vallen. En nog ontsnapte hij ternauwernood aan een nederlaag tegen Ronald Reagan, de lieve ling van oud-rechts. Reagan is nu weer kandidaat en kan op nieuw rekenen op een flinke aanhang. Vol gens opiniepeilingen is hij op dit moment veruit de populairste onder de Republikein se presidentskandidaten. Iedereen kent hem en overal waar hij zijn gezicht laat zien trekt hij automatisch de aandacht van dc pers en publiek. Voor een partij is het niet zo gek zo'n formidabele stemmentrekker In de gelede ren te hebben, maar de Republikeinen kun nen zich het toch niet veroorloven de cam pagne verder maar over te laten aan Rea gan. Want deze oud-gouverneur van Califor- nië kan bij een presidentsverkiezing wel een heleboel, maar zeer waarschijnlijk nooit ge noeg stemmen halen. Daarvoor ls hij net iets te extreem. Centrum Bij grote groepen Republikeinen bestaat daarom de hoop dat ze volgend Jaar toch .om Reagan heen te kunnen. Er zou dan een kandidaat naar voren moeten komen, die „rechts" genoeg ls om Reagans aanhang klein te houden, maar die bij de algemene verkiezingen toch als „gematigd" kan wor den gepresenteerd om stemmen uit het cen trum weg te halen. De man die het meest wordt genoemd voor deze rol is Howard Baker uit Tennessee, leider van de Republikeinse fractie in de Senaat. Vorig Jaar speelde hij een sleutelrol bij de goedkeuring van de Panama-verdra-. gen. Tegen de verwachtingen in steunde hij de voorstellen van president Carter. Daar mee plaatste hij zich nadrukkelijk tegeno ver Ronald Reagan en diens aanhang en dat was een waagstuk. Baker (Inmiddels met zeer ruime meerder heid herkozen als Senator) heeft daardoor ook bulten zijn eigen partij wat prestige gekregen. Een andere naam die het in dit verband waard ls om te onthouden: gouverneur Ja mes Thompson van Illinois. Hij is in 1976 geheel op eigen kracht gouverneur gewor den en heeft daarmee bewezen kiezers te kunnen trekken. Meer nog dan Baker zou hij zich kunnen presenteren ais de man die de oude Republikeinse partij gaat vernieu wen. De oude garde lijkt daar geen enkele behoefte aan te hebben, maar misschien kan Thompson die oude garde gewoon rechts laten liggen door in de voorverkiezin gen op eigen houtje zijn slag te slaan. Dat zou ten minste weer echt verkiezlngsnleuws zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7