Topberaad vervuiling lijn weer uitgesteld Van der Klaauw LEWENSIEIN naaimachii 'Optreden tegen niet-Jood-bewijzen' t-lXEEFiit Misbruik van BV's Jog zeven aanvragen oor middenschool Kans op besluiten te klein' 'Eigen bijdrage alleen eerste zestien dagen' -B Overweging staatssecretaris: Telefoonnummer voor contact met Libanon-gangers lis beslist in maart Compacta 60 695; Verbazend goed,verbluffend voordelig Mogelijk klacht over Assisië Tweede Kamercommissie wil dat overheid in actie komt: Doorwerking van boycot 'onthullend' Rita =|fllJDAG 9 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 in een onzer verslaggevers EN HAAG/DUSSELDORF De ministersconferentie over de vervuiling van de Rijn, die 19 bruari in Luxemburg zou worden gehouden, gaat niet door en zal naar een later datum ,M jrden verschoven. Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat), onder wie de strijd tegen de Herverontreiniging valt, toonde zich gisteren bijzonder teleurgesteld over het hernieuwde tstel. Waarschijnlijk zal de zaak vandaag al in de ministerraad ter sprake worden gebracht. derland had de conlerentle van de |e jnoeverstaten (Zwitserland. West- Eitsland. Frankrijk. Luxemburg en derland) graag door zien gaan. Ge- sesd wordt dat het uitstel zal leiden )e<j verdere vertraging van de uitvoe- g van de twee tot nu toe gesloten rdragen-over beperking van de lo- ig van zout en chemische stoffen. oral West-Duitsland voelde weinig or de bijeenkomst, omdat er sinds laatste keer dat de ministers bij- au ikwamen (in december 1976, toen zij in Bonn de zoutovereenkomst en het chemieverdrag ondertekenden) nauwelijks vorderingen zijn ge maakt. Het zoutverdrag, dat voorziet in een beperking van de lozing door de Franse kalimij nen en waarvoor Nederland al 23 miljoen gulden op tafel heeft gelegd, is nog steeds niet door het Franse parlement onderte kend. Verder is er nog geen overeenstem ming over de bij het chemieverdrag behorende lijst van zwarte stoffen. die niet op de Rijn mogen worden geloosd. Ten slotte heeft de internati onale Rijncommissie nog geen pro gramma gereed voor de zogenaamde grijze stoffen, die slechts in beperkte mate in de Rijn mogen worden ge loosd. De Westduitsers achten het, nu er zo weinig is om over te onderhand- len en de kans op daadwerkelijke besluiten zo gering is, weinig zinvol rond de onderhandelingstafel te gaan zitten. Het uitstel vormt de zoveelste tegen slag in het moeizame overleg over de i Vervólg van pagina 1 Het int voor dat iemand met kwade doelingen een stroman naar voren luift, die, onmiddellijk na de afgif- van „de verklaring van geen be door het ministerie, de BV urverkoopt aan zijn opdracht- rer. minister heeft het openbaar mi- terie opdracht gegeven een onder- k in te stellen in hoeverre advoca- en notarissen wetenschap hadden zulke trucs. Afgesproken is, dat itie in dit soort gevallen een t indient bij tuchtcolleges van arissen of advocaten. agenlijst gespannen voet met de medische be roepsethiek. en werknemers (lonen). Hij denkt hierbij aan een bedrag ter grootte van het jaarsalaris van de directeur plus diens inkomsten uit dividend met een bodem van zestig mille. De minister beloofde deze suggestie te over wegen. Media De CDA-afgevaardigde drong ook aan op maatregelen tegen zogeheten medische beroeps BV's. Dat zijn ven nootschappen die worden opgericht door niet-medici, die medici als per soneel in dienst nemen. Volgens het Kamerlid staat deze constructie op Artsen, tandartsen of advocaten zijn bij dergelijke constructies onderge schikt aan iemand die een commer ciële doelstelling heeft. Dat kan ertoe leiden dat de medische aspecten on dergeschikt worden'gemaakt aan de commerciële. Minister De Ruiter zei, dat hij deze ontwikkeling evenmin toejuicht. Hij zegde toe de suggestie van het CDA- Kamerlid om bij de oprichting van een medische BV te bepalen dat de aandelen daar van niet mogen wor den doorverkocht aan niet-medici. te zullen bestuderen. t de notarissen wordt overleg ge- egd over een systeem, waarbij de iprichter een vragenlijst moet in dien alvorens de notaris de akte Q| oprichting laat passeren. Wekken gegevens twijfel, dan kan het snbaar ministerie of de belasting ast om een nader onderzoek wor- gevraagd. van de wetsvoorstellen die wor- voorbereid, voorziet erin de gel- E ïeidsduur van „de verklaring van bezwaar" te beperken tot drie inden. Ook op die manier kan het M ken met stromannen worden te- J gegaan. andere wetsvoorstellen voorzien privé-aansprakelijkheid van ven- 1 Jtschapsbestuurders voor de af-, :ht van belanstingen en sociale nies en in aansprakelijkheid van loofdaannemers voor de afdracht deze penningen door de onder- neJinemers. CDA-Kamerlid Van Muiden stel- voor om ook een beperkte aan- akelijkheid van de BV-bestuur- i in te voeren voor het voldoen schulden aan gewone crediteuren ,r v Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Verder-Smit van Volksge zondheid overweegt ziekenfondsverzekerden slechts de eerste zestien dagen van hun verblijf in een ziekenhuis vijf gulden te laten betalen. bestrijding van de Rijn-vervuiling. De ministers ontmoetten elkaar voor het eerst in 1972 in Den Haag en belsoten jaarlijks bijeen te komen. Dat is echter niet gelukt; de laatste bijeenkomst was in december 1976 in Bonn. Het komend voorjaar zal in Frankrijk het zoutverdrag mogelijk opnieuw in het parlement worden be handeld, waarna de kans bestaat dat de ministers elkaar toch nog dit jaar treffen. De negentwintig steden uit het stroomgebied van de Rijn, die twee dagen in Düsseldorf een congres over de vervuiling van de Rijn hebben gehouden, dringen er bij de ministers van de Rijnoeverstaten op aan haast te maken met de uitvoering van de zoutovereenkomst en het chemiever drag. Ook willen de steden dat de verdragen nauwgezet worden uitge voerd. Drinkwater Het was de bedoeling dat de steden hun wensen zouden toezenden naar de ministersconferentie over de Rijn, maar nu deze is uitgesteld hebben zij zich tot de afzonderlijke ministers gewend. Andere wensen van de ste den betreffen het opstellen en uitvoe ren van een actieplan voor de gezond making van het oppervlaktewater dat voor drinkwater wordt gebruikt en een permanente inventarisatie van de lozingen van afvalwater in het stroomgebied van de Rijn. Het pleidooi van de Rotterdamse wethouder Van der Pols om de lo- zingsgegevens openbaar te maken, kreeg onvoldoende steun. Vooral van Westduitse zijde bestaan grote be zwaren tegen deze openbaarheid, on der meer omdat dit in strijd is met de Westduitse grondwet. De steden vra gen verder lozingen van nieuwe che mische stoffen pas toe te staan nadat de onschadelijkheid van deze stoffen door de lozer is aangetoond. Ook wil len ze een heffing op lozingen van afvalwater op Europees vlak waar door geld ter beschikking komt voor de bouw van zuiveringsinstallaties. Minister Scholten en staatssecretaris Van Lent (defensie) ontvingen gisteren op hun ministerie vertegenwoordigers van het comité verontruste ouders van Libanon-soldaten. Op de foto vlnr de heer Van Laak. mevrouw Oltmans, staatssecretaris Van Lent, minister Scholten en de initiatiefnemer van het comité, de heer Oltmans. DEN HAAG (ANP) Op het ministe rie van defensie komt een centraal informatienummer voor beantwoor ding van vragen over en direct con tact met het Nederlandse VN-batal- jon in Libanon. Het telefoonnummer krijgt een bemanning van deskundi gen op het sociale vlak. Minister Scholten van defensie heeft dit gisteren gezegd tijdens een ge sprek met vijf ouders van het „comité verontruste ouders van Libanon-sol daten". De minister zei erg veel be grip te hebben voor de bezorgdheid van de ouders. Het comité ging op voorstel van minister Scholten ak- koord om zich tot het „comité van ouders en verwanten" om te dopen, dat als een soort opvangcentrum voor de familie en bekenden en voor de contacten met Libanon moet dienen. Volgens Scholten is vijftien procent van de Libanon-soldaten achttien jaar. de overige 85 procent twintig jaar en ouder Een van de bezwaren van het comité is de lage leeftijd van de militairen. Verder blijft het comité van mening dat een dienstplichtig soldaat van uitzending naar Libanon moet kunnen worden vrijgesteld. Van de 810 militairen gaan er 176 onvrij willig en dat zijn er nog te veel. aldus een van de ongeruste ouders. Uitzen ding moet volgens hem op basis van vrijwilligheid gebeuren. De initiatief nemer van het comité, de heer Olt mans. zei dat zijn kritiek over de verouderde uitrusting na het gesprek met de minister volleding was ver dwenen. Vervolg van pagina 1 En daarbij, voor de tv. open had gelaten, of Van der Klaauw in een eventueel volgend CDA-WD-kabinet nog mag terugko men. dat zo te gelegenertijd moeten worden bekeken, zo deelde Bolke- stein mee. De WD-fractie in haar geheel vond deze uitval naar de eigen minister van buitenlandse zaken toch wel wat al te ver gaan en dat was er de reden van dat Bolkestein zijn kritiek op Van der Klaauw wat verzachtte. Hij Ze is daartoe bereid als de ziekenfondsraad kan aantonen dat mensen in financiële nood geraken als zij tijdens hun verblijf in een ziekenhuis meer dan 80 gulden moe ten betalen. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid noemde de ter mijn van zestien dagen nadrukkelik een voorbeeld. Zestien dagen is de gemiddelde verpleegduur van patiën ten in een ziekenhuis. „Het staat hele- n onze onderwijsredactie 01JSTERDAM In maart beslist minister Pais van onder in, is over uitbreiding van het aantal volledige experimenten ■t de middenschool. Zeven aanvragen liggen op het departe- t op een besluit te wachten. Indien minister Pais positief beslissen komt het aantal integrale experimenten op 'en. sU ne aanvragen komen uit Amsterdam, tweede gemeentelijke huishoud- en maal niet vast dat het ook inderdaad zestien dagen zou kunnen worden, dat is gewoon een kwestie van hardop denken van de staatssecretaris", al dus de zegsman. Overigens kan mevrouw Veder-Smit zich niet voorstellen dat er mensen in Nederland zijn die inderdaad in moei lijkheden zouden geraken als ze die eigen bijdrage zouden moeten op brengen. Dat bedrag van vijf gulden kan trouwens nog oplopen. Het kabinet heeft bekend gemaakt deze bijdrageregeling op 1 april te zullen invoeren. Ongehuwden jonger dan achttien jaar, ongehuwden van achttien jaar en ouder die geen eigen inkomen hebben en ongehuwden en gehuwden, die kinderbijslag kijgen vallen buiten de regeling. Mevrouw Veder kan zich voorstellen dat deze groep, zich nog kan uitbreiden. wees er gisteren in het verdere debat op. dat het buitenland beleid onder kabint Den Uyl toch ook wel een rommelige indruk had gemaakt. Over het beleid tenaanzien van Zuid- Afrika blijft de WD in meerderheid overigens van mening verschillen met Van der Klaauw. De liberalen zien weinig in economische dwang maatregelen om het land te dwingen de apartheidspolitiek op te geven. Met name het CDA uitte waardering voor dit onderdeel van Van der Klaauws beleid. Ongeruster was het CDA mèt de link se fracties over de Nederlandse op stelling inzake de nieuwe Russische SS-20 raket. De vraag is, of de NAVO het SS-20 probleem in de ontwape ningsonderhandelingen met de Sow- jet-Unie moet oplossen, dan wel Zelf ook nieuwe raketten moet invoeren. Minister Van der Klaauw zei, grote waarde aan ontwapeningsbesprekin gen te hechten, maar hij wilde zich hierop, in afwachting van een NAVO- studie over deze zaak, niet vastleg gen. „Het is voorbarig te zeggen, dat onderhandelingen de enige oplossing zouden zijn", aldus Van der Klaauw. PvdA en CDA hebben een motie inge diend. waarin wel voorrang voor on derhandelingen wordt bepleit. Olietekort Het PvdA-Kamerlid Ter Beek in gesprek met minister Van der Klaauw tijdens het begrotingsdebat buitenlandse zaken. ADVERTENTIE sterbeek. Breukelen. Gorredijk, idhoven, Uithuizen en Alphen aan Rijn. Alleen de aanvraag vanuit rdam betreft een geheel nieuw i; Éeriment. De andere zes fungeer- reeds als deelexperiment. Voor- Je^minister Pais zich over de aanvra- buigt. moeten eerst de inspectie, onderwijsraad, en een ambtelijke jectgroep advies uitbrengen. Ook commissie middenschool moet nog over een aantal aanvragen t. fpreken. De beslissing van minis- Pais wordt door de scholen met nning tegemoet gezien. De experi- nten moeten namelijk op 1 augus- van dit jaar beginnen. De tijd om -- voorbereidingen te treffen, wordt ^"fkrap ervaren. ningen gn '976 zijn twee experimenten met middenschool begonnen, in Am- rdam-Bijlmer en in Heythuysen. jaar later kwamen er drie mid- vjfecholen bij in Franeker, Utrecht ju^Lelystad. Eind vorig jaar gaf mi- Pais toestemming aan Gronin- voor de oprichting van een mid- egtjchool met ingang van augustus elefï Het totale aantal middenscho- was daarmee op zes gekomen. nijverheidsschool, de Abel Tasman scholengemeenschap voor lavo en leao en de Jacob van Lennep-mavo. Het ir Van Lely-lyceum zal in 1983 bij het experiment worden betrokken. Met vrije arm Alle nuttige steken KEMA-keur Geheel kompleet: f De Tweede Kamer, in grote meerder heid. vindt dat de minister meer initi atieven moet ontplooien om in Euro pees verband de dreigende olie-tekor ten aan te pakken. Van der Klaauw heeft erop gewezen, dat de Neder landse olievooraiening in gevaar kan komen door de problemen in Iran. De Iraanse olie-export ligt stil en het is onzeker of andere Arabische landen hun opgevoerde olie-produktie nog lang zullen voortzetten. Voorlopig ontstaat er geen tekort om dat de wintervoorraden nog voldoen de zijn, maar als later dit jaar gepro beerd zal worden om de voorraden weer aan te vullen, kan er een grote vraag naar olie ontstaan. De minister sluit in verband hiermee niet uit dat de aanvoerproblemen zal opleveren en dat daarop prijsstijgingen zullen optreden. Dit alles overigens nog af gezien van de meer blijvende olie tekorten die in de loop van de jaren 1980 verwacht worden. De heer Van der Klaauw verwachtte overigens niet, zoals Van der Stoel, dat dit tot een vlucht in der kernenergie zal- leiden. Hij kondigde aan dat Nederland bij de export van verrijkt uranium voor kernenergiecentrales overigens vér gaande garanties zalzien te verkrij gen. dat dit uranium niet voor atoom bommen misbruikt wordt Nederland streeft in onderhandelingen met Duitsland en Engeland ernaar bij de nucleaire export volledige veilig heidsgaranties te eisen. Het betekent, dat landen die het uranium kopen, controle op al hun nucleaire activitei ten moeten toelaten. Nederland moet hierover met Engeland en West- Duitsland overeenstemming zien te bereiken, omdat Nederland met deze landen gezamenlijk in het Urenco- concern voor de verrijking van uranium zit. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De inspectie voor de geestelijke volksgezondheid in Noord-Brabant heeft staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid aanbevolen een klacht in te dienen bij het Medisch Tuchtcollege over de gang van zaken in huize Assisië te Udenhout. In dit instituut voor zwakzinnigen zorg in Brabant zijn de afgelopen acht jaar op pupillen schedelmetin gen verricht, castraties en rugge mergprikken. zonder dat er medisch gezien aanleiding toe was. De klacht treft de huisarts van het instituut en de geneesheer-directeur. Deze huis arts verrichtte de operaties samen met broeder Dionysus, die meende dat er bij zwakzinnigen een verband bestaat tussen lichamelijke eigen schappen en geestelijke afwijkingen. De Tweede Kamer heeft slechts één exemplaar van het onderzoek van de inspectie strikt vertrouwelijk ter in zage gekregen. De fractie van de PvdA zal vragen stellen over deze vergaande geheimzinnigheid van het rapport. Het rapport meldt dat er ongeveer in vijftig procent van de gevallen geen enkele aanleiding was tot dergelijke ingrepen. Behalve schedelmetingen, puncties in de ruggemerg en verwij dering van teelballen bij pupillen is ook geëxperimenteerd met insuline- behandelingen. bij verpleegden die een sterke contactstoornis ver toonden. ADVERTENTIE - Dubbelzachte Jonge - Van onze parlementsredactie DEN HAAG De overheid moet optreden tegen de afgifte van niet-Jood verklaringen. Deze mening heeft postgevat in de bijzondere Tweede Kamer commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de Arabische boycot in Nederland. In de commissie leeft ook de gedachte dat bedrijven, die gecon fronteerd worden met boycot-bepalingen, de regering daarvan op de hoogte moeten brengen. -jrbereidingen voor het tweede hhjrterdamse middenschoolexperi- zijn in volle gang. Zodra de euring van de minister binnen (t. gaat er gebouwd worden op het bestemde terrein aan de van Galenstraat in Amsterdam- t. De aanvraag in ingediend na- drie openbare scholen voor Gfl itgezet onderwijs in oud-west: de De commissie heeft gisteren officieel het rapport gepresen teerd. waaruit blijkt dat veel bedrijven, instellingen en ook de overheid in ons land nauw betrokken zijn bij de Arabi sche boycot van Israël. Een van de commissieleden, de CDA'er Van Dijk. noemde het „onthullend om te zien. hoe zeer de boycot doorwerkt in de Nederlandse samenle ving". Het was hem. en de overige leden van de commis sie, een doorn in het oog dat er nog steeds niet-Jood-verkla- ringen worden afgegeven voor werknemers van bedrijven, die zaken doen met Arabische landen. Verbod De Kamerleden Bolkestein (WD). Engwirda (D'66) en Van den Bergh (PvdA) be pleitten een verbod voor be drijven om zich uit te laten over godsdienst van hun werknemers. Engwirda en Van den Bergh wensten ook een meldingsplicht voor be drijven. die te maken krijgen met boycot-bepalingen. De WD-er Bolkestein ging zo ver niet: de regering zou geen ver plichting moeten opleggen, maar bedrijven slechts moe ten aanraden de regering op de hoogte te brengen. Van Dijk (CDA) noemde een mel dingsplicht „op zichzelf aan trekkelijk". De fracties moe ten zich nog over mogelijke maatregelen uitspreken De commissie heeft nimmer de bedoeling gehad de rege ring aanbevelingen voor een ander beleid aan de hand te doen. Dat is meende de commissie de taak van de voltallige Tweede Kamer Op verzoek van de commissie zal Kamervoorzitter Vondeling de regering nu vragen zo spoe dig mogelijk een uitvoerige re actie op het rapport te geven. „Het is nadrukkelijk onze be doeling. dat de-zaak nog voor de zomer in een debat aan de orde komt." aldus commissie voorzitter Van den Bergh. Engwirda (D'66) kwam al tot een veroordeling van het rege ringsbeleid. „Zowel het vorige als het huidige kabinet is in gebreke gebleven. De regering moet voor haar weinig princi piële houding in de beklaag denbank gezet worden," aldus de democraat. Engwirda en ook andere leden van de com missie hadden ernstige be zwaren tegen de rol van het ministerie van buitenlandse zaken bij de behandeling van handelsdocumenten. Het mi nisterie gaat na of handteke ningen op zulke documenten „echt" zijn. en legaliseert daarmee de stukken, ook als er een niet-Israël verklaring in staat. Zo'n verklaring geeft aan. dat de bewuste transac tie niets te maken heeft met Israëlische goederen. Minister Van der Klaauw heeft laten weten, dat hij het legalisatie- beleid niet kan wijzigen, maar het is zeer de vraag of de Ka mer daarmee nemen. genoegen zal Internationaal Alle leden van de commissie meenden, dat de Nederlandse regering in internationaal ver band stappen moet nemen te gen de Arabische boycot. Van Dijk (CDA) sprak over een „EG-actie om bedrijven weer stand te laten bieden aan de boycotbepalingen Commissievoorzitter Van den Bergh oordeelde, dat met het onderzoek de positie van het parlement tegenover de rege ring verstevigd is. „De rege ring heeft zelf een onderzoek in te stellen, maar daar heb ben we geen genoegen mee genomen We vragen nu een stellingname van de rege ring." 'Als je niet harder kunt lopen. Tom my. leer ik nooit waterskien'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3