yan der Duim: omhoog met vallen en opstaan Leiden zoekt versterking Dame I Beth Heiden Ir mart smeets mensen in de sport re weinig topprestaties in seizoen luime zege Ingeland f 'rans Thijssen aar Ipswich ]BBC bereikt alve finales Schuld: rekeningen bezorgen Van de Roemer en De Boer in sprintploeg Ton Menken wil volgend jaar in play-offs spelen Hanni Wenzel wint slalom RUDAG 9 FEBRUARI 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 oor Johan Woldendorp i ake Al ja A am ISLO Het schaatsseizoen explosief als de 500 meter an de wereldrecordhouder p de sprint, de Rus Evgeny ;oelikov. Het aantal zogehe en pieken is nog minder dan »n hand vingers telt, maar de ederlandse herenkernploeg druk doende om de wed- rijdagenda zo vol mogelijk krabbelen. Met het oog op et volgende, Olympische, iar is het zaak om de top- orm zo lang mogelijk vast te juden. De kwalificatie voor spelen in het Amerikaanse ake Placid geschiedt al voor januari, terwijl het wereld- ipioenschap pas voor het •rste weekeind van maart aat geprogrammeerd. gezien daarvan is het altijd gênant weest, dat er in het toch al korte dstrijd seizoen doorgaans am- drie maanden relatief weinig jprestaties werden geleverd. Zeker, nneer de langdurige periode van orbereiding in aanmerking wordt ïomen. moest dat wel frustrerend de acteurs en actrices over komen, mers, de droogtraining neemt in i al weer een vang. Dit jaar is de j zelfbewust na eerherstel speuren- eliteequipe van trainer Egbert van Oever zelfs zo gretig, dat de wed- ijden in het Noorse Savallen, niet le eerste helft van maart, nog in programma worden opgenomen 't Oever: „Het is zaak om een le vorm zo constant mogelijk te iden. Ik geloof er heilig in dat dat l Dat je als kernploeg kunt zeg- „bouw dat kalenderjaar maar Op die manier moet je in de INDEN Het nationale team van geland heeft in groep 1 van de rronde voor het Europees kam- enschap met 4-0 van Noord-Ier- d gewonnen. De Noordieren, die geen enkele wedstrijd in de poule iden verloren, konden alleen de ste helft redelijk tegenspel bieden. geland nam na 25 minuten een örsprong door de bij HSV spelende vin Keegan. De Europese voetbal- f van 1978 groeide uit tot de absolu- uitblinker van de wedstrijd. In het ■ste kwartier van de tweede helft hij de aangever van de drie doel- nten. die de winst bij Engeland ïchten. Latchford scoorde twee- - Lal en Watson éénmaal. De Noor- ren waren slechts één keer gevaar- De voor Manchester United uit- mende Sammy McWroy raakte uit vrije schop de kruising van lat en al In het Wembley-stadion waren 92.000 toeschouwers. Hand in groep 1 is: celand loord-Iertand W >enemarken 3 2 1 0 5 4 2 l 1 5 3 0 3 0 3 4 0 2 2 2 2 0 111 SCHEDE Frans Thijssen heeft tweejarig contract getekend bij Engelse eerste divisie club Ipswich wn. De 27-jarige middenvelder van 'Twente kon kiezen uit een verbin- is van twee. drie of vijf jaar Na >rleg met zijn naaste omgeving e ?ft Thijssen voor de eerste moge- lajheid gekozen. Twente is na de transactie van jssen naar Ipswich zijn tweede Ibepalende middenvelder aan de [else club kwijtgeraakt Arnold hren komt al vanaf het begin van seizoen uit voor Ipswich, dat in de [else competitie een bescheiden speelt pager Ton van Dalen verwacht dat FC Twente snel een vervan- voor Thijssen zal aantrekken, n Dalen: „We hebben wel mensen het oog maar het is zeker niet zo. 1 we net als in het geval van PiPt Idsehut direct een vervanger ach- de hand hebben." 'ON EBBC Den Bosch heeft zich eerste Nederlandse ploeg ge- latst voor de halve finales van het tropa-Cuptoernooi voor bekerwin- ars Het Franse Villeurbanne werd de beslissende wedstrijd met 68-73 rslagen. t was tegen de Franse ploeg vooral goede verdedigende prestatie, normaal zo snelle aanvalsspel n Villeurbanne werd voor 6000 toe houwers volledig aan banden ge ld door de Bossche ploeg, die op- luw coach Ton Boot moest missen, leen in de laatste periode van de ljd kwam EBBC in moeilijkheden, opgebouwde voorsprong was ech- voldoende om de overwinning vei- te stellen. Hilbert van der Duim toekomst ook te werk gaan. Vroeger waren er tal van mensen, die dachten dat zo iets wel kon. maar het is nooit in de praktijk gebracht. Dit jaar hoop ik het bewijs te leveren. Wanneer we dit weekeinde tijdens het toernooi om de wereldtitel, overeind blijven, krijg ik het gelijk aan mijn zijde" Egbert van 't Oever refereert in dit verband aan Hilbert van der Duim. die steeds beter schaatst en de laat ste weken ook niet is gevallen, en aan Klaas Vriend en debutant Yep Kra mer. die hun vorm sinds de nieuw jaarswedstrijden in Oslo hebben op geschroefd. Van der Duim projecteert dat verschijnsel tegen de achter grond van het onderontwikkelde ka rakter van de schaatssport. „Er wor den nog altijd nieuwe gebieden ont dekt. De trainingen worden steeds gespecialiseerder. Dat leidt tot de ontwikkeling, dat het mogelijk is om een bepaalde vorm langer vast te houden. Het automatische gevolg is, dat je elke wedstrijd mee wilt pikken, die er te schaatsen valt." Niettemin is in deze winter de balans bij Hilbert van der Duim nog al eens verstoord geweest. Hij ontwikkelde zich in allerlei nauwelijks op zijn waarde te schatten wedstrijden wel als Nederlands sterkste alleskunner van dit ogenblik, maar tijdens het Europeees Kampioenschap in Deven ter stelde hij. mede door een ontac tisch gereden 5 kilometer, teleur Een wek later revancheerde hij zich ech ter op het nationale titeltoernooi. Toch waren de omstandigheden juist toen tegen de 21-jarige. nog werkelo ze onderwijzer uit het tegen Drachten aangedrukte Beetsterzwaag. „Vlak voor de Nederlandse kampioenschap pen werd ik ziek. Ik voelde me de hele week al moe. Ik heb dan ook nauwe lijks getraind; het ging allemaal wat sloom. Ik zie het als een terugslag van het E.K. na Heerenveen was ik er weer helemaal bovenop." Juist omdat de verrichtingen van Hil bert van der Duim teveel het schom melende karakter van een boot tij dens storm op de zee vertonen, heeft de Fries leren relativeren. „Topsport is betrekkelijk, zoals succes ook be trekkelijk is. Bijna drie maanden ge leden leek het tijdens de wedstrijden om de IJsselcup (voor het eerst in de geschiedenis door een sprinter. Bert de Jong, gewonnen) nog nergens op. Je rijd één goede wedstrijd en je bent er in eens weer. Dat toont aan hoe betrekkelijk topsport is. Dat moet je altijd voor ogen houden". Natuurlijk wordt zo'n uitspraak ook gevoed door een gebrek aan concen tratie, dat Van der Duim wel eens pleegt te overvallen. „Ik heb inder daad alles meegemaakt." somt hij op. „Een paar keer gevallen, diskwalifi caties, foute wissels en ga maar door. Toch leid ik daar niet onder. Ik rijd alles uit de kast. Meer kan ik niet." Het was vorig jaar niet alleen op het ijs vallen en opstaan. In figuurlijke zin was het met de training niet an ders. Van der Duim weer: „Vorig jaar werd bij ons de gewichttraining ge- Schaatskalender vrijdag 9 februari: Nieuwpoort: Korte baan wed strijden heren, aanvang 19.30 uur, aanmelden 19.00 uur. 01843-1393 1542, Venbuizen: Prestatie tocht. 10-25-50 Ion. van 10 00-2000 uur, inschrijven Teunsluisijsbaan. 02284-2450 Ondrrdijk: Presto tietocht IJsselmeer. 10,00-16 00 uur, hotel De Rui ter. 02288-2133 1242 Venhuizen: Prestatietocht Teussluisbaan, 10-25- 50 lun. 10.00-20.00 uur. 02284-2450. Onderdijk: Prestatietocht Uaeelmeer. 10-80 km. (tarten 10 00 15.00 uur 02288-2133 1242 n (80 km) en dames (40 kmt. aanvang ll.i inschrijven vanaf 9 30 uur in het Poiderhu 02945-3529. Scheemda: Kortebaan wedstrijden dames en heren (Oroningen. Friesland en Drente) Aanvang 13.00 uur. inschrijven lot vanavond 19 00 uur - 05979-1528: Rbenen Grebberondcntocht 15- 30-45 km. start 10 30-13 00 uur. inschrijven in de Blauwe Kamer inlichtingen 9 (ebruan na 17 00 uur 08376-4358. Medemblih: Usselmeertocht naar Stavoren, v v 50 km. 906-13.00 uur. inschrijven 02274-1873/1436. Bovenkarspel: Prestatietocht IJsselmeer 20-100 km. start bij zwembad Broekcr haven. 10 00-15 00 uur. 02285-11924. AndiJkWer vershoof: Prestatietocht IJsselmeer. 8-40-80 km. 10.00-15.00 uur. 02289-1436 en 02288-2340 inlroduccerd Iedereen was daar zo mee bezig, dat de pers dacht: „Nu moet het er allemaal uitkomen." Of je nu met gewichten werkte of aan tem po-training deed. je was er een hele week op topniveau mee bezig. Achteraf vraag je je af, of dat wel goed is geweest. Of alles niet anders gedoseerd had moeten worden. Tjaart Kloosterboer (de conditietrai ner van de heren-kernploeg - red.) heeft uit die ervaringen zijn conclu sies getrokken en ging op zoek naar een andere opbouw Hij behield het goede en probeerde er uit gesprekken met collega's andere dimensies aan toe te voegen. Het is moeilijk om je vorm vast te houden. Wanneer je be zig bent met tempotraining, denk je dat je gewoon door kunt gaan. terwijl het misschien beter is om ie in te houden. Het probleem is niet, dat er geen trainingsliteratuur bestaat, het probleem is dat die stof vanuit ande re takken van sport op het schaatsen moet worden geprojecteerd." Wil Nederland geweldenaar Eric Hei den in het vizier houden zonder ge bruik te maken van een radarscherm, dan is de ruimte om te experimente ren beperkt tot vierkante millime ters. Bram Leeuwenhoek, de chef d'équipe van de Nederlandse Olympi sche ploeg, wil alleen schaatsers naar Lake Placid sturen, indien zij aan kunnen tonen tot de top-acht van de wereld te behoren In hoeverre die woorden op een goudschaaltje gewo gen moeten worden, is nog afwach ten, want drie jaar geleden ging prak tisch iedereen, die zonder steun van een stoel op schaatsen overeind bleef, naar de Winterspelen. Hilbert van der Duim: „Ik moet in mei in militaire dienst en hoop zoveel faciliteiten te krijgen, dat ik per dag twee a drie uur volgens de schema's van Kloosterboer kan weren. Ik hoop met name in de zomer intensiever te kunnen trainen, omdat ik op zoveel mogelijk afstanden wil uitkomen. De tijd is te kort om me op één onderdeel te specialiseren" DEVENTER De Deventer korfbalvereniging Hellas moet 26.000 maandelijkse re keningen van het gemeentelijk energiebedrijf gaan bexorgen om af te komen van een schuld aan de gemeente. De korfbal vereniging staat al meer dan een jaar bij het gemeentelijk energiebedrijf voor 8.200 gul den in hef krijt: een uit de hand gelopen gas- en elektrici teitsrekening. Verscheidene jaren is de meter in het clubgebouw niet opge nomen omdat de meteropne- mer er overdag niet terecht kon. Al die jaren betaalde de korfbalvereniging een veel te lage verbruiksschatting. De hoogopgelopen rekening bleek voor Hellas een onoverkome lijke hindernis. Dese week is de vereniging ak koord gegaan met een voorstel van de gemeente om de 26.000 rekeningen in Deventer en om geving te gaan bezorgen. De vereniging verdient daarmee 3.500 gulden, een zelfde bedrag als waarvoor het Deventer energie- en waterleidingbe drijf de bezorging uitbesteedt aan een bureau. De rest van de schuld zal Hellas over enkele dagen moeten voldoen. Wethouder van sportzaken mevrouw P. E. Bonebakker- Van der Hoop (VVD) sprak in de raadscommissie voor sport zaken over een „ludieke oplos sing". CDA-raadslid Venne daarentegen vond het een trieste aangelegenheid en „een oplossing die riekt naar chan tage". Hij was van mening dat de gemeente een nog even gro te verantwoordelijkheid op de schouders van dc 120 leden van de korfbalvereniging legt en van hen een wel erg grote inspanning vergt. De VVD- wethouder van sportzaken be streed dat er sprake zou zijn van dwangarbeid voor de ge meente. DAVOS Lleuwe de Boer en Jan van de Roemer hebben zich naast de reeds geselecteerde Bert de Jong en Miel Govaert, geplaatst voor het we reldkampioenschap sprint dat op 17 en 18 februari in Inzeil wotdt gehou den. Bert de Jong werd winnaar van de sprintvierkamp die op de 400 me- terbaan van Davos is gehouden vóór Govaert, Lieuwe de Boer en Van de Roemer. Ron Ket eindigde als vijfde en Jos Valentijn als zesde. soo meter 1 Dp Bopr 39;8 seconden, 2 Govaert 39.2, 3. Van den Roemer 39.4. 4. Valentijn 39,5, 5. De Jong 39,8, 6. Ket 39.8. 1000 meter 1 De Jong 1.19.7. 2. Ket 1.20.4.3 Van de Roemer 1.90.6, 4 De Boer 1 M.4. 5 Valentijn 1.21.6. 6. Govaert 1.21.7. ten. 2 Miel Oovaert 169 16. 3 Lieuwe de 159.25. 4. Jan van den Roemer 160.00. 5. Ron Ket 160.55. 6 Jos Valentijn 102.15 Afgelast DEN HAAO De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag en zondagamateurcompctltie afgelast Ook hebben alle afdelingen dc wedstrij den voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wedstrijden van de Jeugdelflallen betaald voetbal eveneens geen doorgang sullen vinden Ook de Nederlandse rugby bond .NRB) heeft in verband met de gesteldheid van dp terreinen alle wedstrijden voor het komende weekeinde af ge door Erik Oudshoorn LEIDEN Wat moet je ver wachten van een club die pro moveert en daardoor debu teert in een nieuwe, hogere, afdeling? Een niet al te veelei sende Nederlander zou zijn goedkeuring hechten aan een uiteindelijke middenmoot- positie. Zo geredeneerd kan Leiden Lions volgende week, op de laatste competitiedag voor de aanvang van de play offs, terugzien op een ge slaagd ijshockeyseizoen. In tegenstelling tot de andere niewe- lingen (Red Eagles en Utrecht) heb ben de Zuidhollanders zich aardig staande weten te houden tegen de gerenommeerde eerste divisieclubs. Even, maar dan ook heel even. leek zelfs een toegangsbewijs voor de play-offs de definitieve strijd om de landstitel, waaraan de vier best geklasseerde verenigingen van de huidige competitie deelnemen bin nen handbereik. Maar die hoop werd afgelopen zondag volledig aan bar rels geslagen. Heerenveen kwam op bezoek. Met de thuisnederlaag i2-4) nog in het achterhoofd gingen de Friezen te keer als een stel Noorman nen Razendsnel floepten de digitaal- cijfers van het scorebord naar een eindstad van 4-16 „Ons doel leek oet een sjoelbak". mopperde voorzitter Pim van Halem naderhand. De schepper van de Lei den Lions, Ton Menken, moest even eens een teleurstelling verwerken, maar realiseerde zich later. „Wat moeten wij eigenlijk in de play-offs doen? Kans op de titel hebben we toch niet. daar is ons team nog te onervaren voor. Een paar fikse neder lagen in de slotfase van het seizoen zou de opbouw van Leiden Lions niet ten goede komen." Door de royale zege van de Heeren veen Flyers op Leiden is de ranglijst min of meer in tweeën gehakt. De vier deelnemers aan de play-offs zijn zo goed als zeker Amsterdam, Heeren veen, Tilburg en Groningen Exact dezelfde teams als vorig seizoen, niets nieuws onder de zon dus. Leiden voert de tweede moot van de eerste divisie aan en zal die positie gezien het eenvoudige resterende competi tieprogramma, waarschijnlijk niet meer kwijtraken. Een acceptabel re sultaat voor een vereniging die eigen lijk pas twee seizoenen aan de weg timmert. Maar dat is dan alleen lou ter op het sportieve vlak. Financieel gezien heeft het bestuur van Leiden Lions dit seizoen grotere Zorgen gekend. De kreet „Leiden, ijs- hockeystad" is voorlopig nog een uto pie. Het verpopulariseren van het snelle schijvenspel in de unlversti- teitsstad loopt aanzienlijk stroever dan men had voorzien De begroting was afgestemd op een bezoekersmoy enne van duizend toeschouwers Het werkelijke gemiddelde ligt echter twee a driehonderd lager Daarbij aangetekend dat er nog weieens Am sterdammers (zoals zondagavond om rivaal Heerenveen zoveel mogelijk te benadelen) en Hagenaars op bezoek willen komen. IJshockey leeft dus nog niet in Leiden en secretaris Koos Pison wijt dit aan de slechte promo ting van de Lions. Pison: „We hebben te weinig professionele mensen om dit goed van de grond te krijgen. Ik vermoed dat. ofschoon we nu in de eerste divisie uitkomen, nog een hele boel Leidenaren niet weten dat er in hun stad geijshockeyed wordt. Daar door komen we nu met een gat in de begroting van zestig mille We kun nen dit gelukkig dekken door spon sorgelden. maar niettemin 2ullen we nog enkele doelgerichte acties op touw moeten zetten om het publiek in Leiden warm te maken voor het ijshockey." Door het uitblijven van de publieke belangstelling heeft het bestuur van Leiden Lions enige tijd overwogen om te verkassen naar Rotterdam, waar sinds kort naast het centraal station ook een Menken-hal uit de grond is gerezen Ton Menken „We hebben daar onlangs vanaf gezien. We zouden in Rotterdam toch ook weer van onderen ai aan moeten be ginnen. Trouwens, ik geloof in Lei den. We hebben hier, met het achter land meegerekend, een verzorgings gebied van 300.000 mensen Ik heb nu ingezien dat je dat publiek toch al leen maar kunt bereiken door presta ties te leveren Ik vind dan ook dat we het volgende seizoen wel in die play offs terecht moeten komen. Hoe we dat willen bewerkstelligen? Nou. heel simpel Trainer Paul Domm krijgt straks volop de gelegenheid om zijn spelersgroep te versterken. Wie en in welke aantallen hangt af van de spon sors, waarmee we dc komende weken rond de tafel gaan zitten. Overigens: wees gerust, we blijven hoe dan ook onder onze eigen naam spelen" De kans is levensgroot aanwezig dat de eerste divisie volgend seizoen wordt uitgebreid met nog een gees teskind van Menken Rotterdam Li- ons. De onderhandelingen met de nog bestaande vereniging Rotterdam zijn in een ver gevorderd stadium Het ziet er naar uit dat Menken c.q. het "ijshockeybedrljf" de Lions en Co. een eigen competitie kan beginnen Bi Dordrecht bestaat reeds de Dor drecht Lions en straks wordt ook een Enchedese ijshockeyclub aan het fir mament verwacht. Een ontwikkeling die sommige NIJB-bestuurderen de wenkbrauwen doet fr.onsen Leiden Lions-voorzltter Pim van Halem, die ook coördinerend optreedt voor de andere verenigingen „Ze zijn bang dat we gaan sjoemelen met de regle menten Bijvoorbeeld wat betreft de spelerstransfers. Ik ben echter geens zins van plan me daaraan te bezondi gen. Niet de clubbelangen staan bij mij voorop, maar in eerste instantie die vah het Nederlandse ijshockey Nederlandse ompctiu< lUJS-Heentiveen Flyers 4-10 Tilburg Tr.ipp»-rvL< iili-n Lion» 3-3 Arnswr dnm-Olvnipi.i 10-5, HIJB-Groningen 7-0. Nljmc Een Amsterdam 8-3 Heerenvcin Fly.-r.vRed Esg 1 Heen-nveen Flyers 14 II I 2 23 103- 64 14 10 I 3 21 66- 66 14 6 3 3 1» 77 «2 14 9 I 4 19 «4- 51 14 7 I 6 16 106 92 14 6 2 6 14 64 70 14 5 2 7 12 81- 77 14 3 2 9 8 44 66 14 2 2 10 6 41- 68 Er waren er niet veel die op de strijd om de wereldtitel op dat kleine ding gegokt hadden. Ja. misschien haar moeder, maar die pakte een paar dagen voor de wed strijd nog eens goed tegen mij uit: „Niemand in Europa is geïnteres seerd in dames-schaatsen, je hoort of ziet de uitslagen niet eens. Hoe weet ik nu wat de russinnen voor tijden gereden hebben!" Ma Heiden was echter ook niet overtuigd van de macht en de kracht van haar dochter. „Beth rijdt sterk, maar dat doet Bur ka ook." had zij in Amerika opge merkt. De onwetendheid voor wat betreft de Russische prestaties remde toen haar voorspellingen enigszins. Zij hield Zich redelijk op de vlakte, net zoals trouwens de wereldkampioene van 1978, Beth Heiden zelf. Beth in West AUls: „Ik heb dit jaar heel hard getraind Mijn tijden zijn beter dan afgelopen seizoen, meer kan ik niet zeggen." Waar mee het kleine ding dezelfde blankheid demonstreerde, waar mee haar broer Eric de wereld pareerde. Beth Heiden, wereldkampioene in Den Haag. Al negentien jaar oud. een leeftijd dus waarop Ameri kaanse college-studentes Nepal bezoeken, groupie van een rock band zijn of de volgende maand gaan trouwen met de quarter back van de plaatselijke football- ploeg. Negentien Jaar geef Je haar nooit, temeer omdat iedereen en alles in schaatsminnend Nederland altijd geroepen heeft, dat het „ding" nog maar twaalf, dertien, veertien of vijftien jaar oud was Beth Heiden is negentien Jaar. is een keurig vlieggewicht. dartelt zeer ont spannen door de wereld en Is uit gerust met een stem (stemmetje) die thuishoort in de Muppet-show. Tevens is zij een volwassen optre dende sportvrouw, zeer goed be kend met wat haar lichaam alle maal kan en niet kan en net zo bekwaam als iedere andere top sporter om enthousiasme aan een grote mate van realiteitszin te pa ren. Met name dat laatste is bij alle Heidens duidelijk waarneem baar. Hun levenswijze (ouders en kinderen) straalt iets moois, iets erg beschaafds uit. Er Is een vorm van respect ten opzeihte van de ouders bij de kinderen voelbaar, maar tevens een genegenheid die verder gaat dan bij anderen, het feit dat Beth en Eric altijd samen- gewekt hebben en in dat samen zijn altijd optimaal gesteund zijn door hun ouders, is te proeven. Beth heb ik op de baan In West Ailis een aantal dagen meege maakt. veel ook in de grote war ming-up annex kleedkamer en een middag in hul2e Heiden in madi- son. Zij maakte al die tijd een uiterst blije indruk op me. Keuve lend en keutelend, lachend, klet send. rebbelend; een uiterst posi tieve aanwezigheid uitstralend. Opgewekt vanaf vroeg in de och tend Hi, you guys, how are you doing today? Cold, isn't it? Bet. yourp Holland is warmer today Tijdens de training was zij een vrouwelijke nabootsing van broer Eric. Terwijl de laatstgenoemde sterk en gespierd zijn rondjes trok, deed Beth dat op een speci fieke „mel8jeswijze". Het is moei lijk dat uit te leggen, maar het heeft te maken met het iele dat zij uitstraalt, met de kwetterende stem bij het uitrijden, het hoge bewegingstempo in haar start en de mooie stroomlijn die haar li chaam heeft. Hard ging ze. ronden achtereen De vinnige kou kon haar niet de ren, ze was toen. tijdens de laatste weken Amerika, bezig haar we reldtitel te verdienen. Net als haar broer had zij Ingezien, dat razend veel trainingsarbeid resultaat op levert en zonder moeite had zij zich een vol jaar lang in de scha duw van Eric gezet. Het resultaat in Den Haag was fantastisch. Vier afstandoverwin ningen. een val op de drie kilome ter nou. val? het was meer een slippertje en dan roepen dat je in feite niets meer gehoopt had dan op één of twee ritoverwinnin- gen. Met het frisse hoofd voor de televisiecamera en gewoon jezelf blijven. Lekker zeggen, dat je blij ben op de vraag „Hoe voel je je nou?" en verder uitleggen dat haar frêle bouw niet voordelig en ook niet nadelig was. toen er een bolle wind over de Haagse Uithof blies Beth Heiden kan. net als haar broer, uitleggen, waarom zij wat en op welk moment doet Met an dere woorden: zij weet precies waarmee zij bezig is. Zij weet haar beperkingen, zij kent haar krach ten. Zij heeft grenzen voor zichzelf afgeperkt en deelt die gewoon mee Zij heeft geen geheimen Voor niemand. Ze stelt doodeen voudig, dat ze niet al te lang door wil gaan roet schaatsen, maar ze snapt dat haar aanwezigheid in Lake Placid in 1980 voor Amerika bijna een vereiste is. Ze doorziet dat alles, intelligent als ze is En er is nog iets dat beide Heidens zo innemend maakt. Terwijl met name moeder Heiden nogal wat moeite doet een beschermende wal rond haar beide kinderen op te trekken, stappen Btth en Eric met ferme tred door de wereld, ontmoeten iedereen en alles en zijn altijd bereid om de pers te woord te staan. „Why not?" is het vaste antwoord van beiden. Ze gaan zitten en antwoorden. Be leefd, doordacht ea goed. 1 Dat hele pakket van volwassen gedragingen en daden zit verpakt in dat ogenschijnlijk kleine lijfje Die strakke schaatsmaiUot. die ogenschijnlijk een lijfje van een veertienjarige verpakt In Mndison. in haar eigen huis dus. zag ik haar voor het eerst in een andere uitdossing. De paar destaart was er nog. de rode kleur op het gezicht eveneens Maar Beth Helden droeg een gestreepte tuinbroek en daaronder een te groot, rood gekleurd T-shirt. Ze liep een appel te eten en zei in het voorbijgaan lets van „See. you guys somewhere in Europe Z« had op dat moment niets van dat schattige, snoezige, heerlijke, fré le. popachtige wezentje waarvoor ze hier te lande zo vaak wordt uitgemaakt De hier gebruikte su perlatieven bestaan, omdat eigen lijk niemand „de vlo" kende, om dat niemand wist hoe hard en vol wassen zij bezig was. het hele jaar door. Die termen waren haar in een verleden meegegeven om haai prestaties iets te verrijken. Want zo een klein ding. die toch tweede derde of vierde werd, daarom werd het toch gedaan. Nu. met vier eerste plaatsen en eén wereldkampioenschap hoef je al die toestonden niet meer in te bouwen Beth Heiden is wereld kampioen bij de dames. En als 21) straks kampioene bij de junioren wordt, is ze toch nog steeds dame Ook al Is het er één. waarvan Neil Diamond zingt ..For ever in blue jeans" 5 Olympi* 6 Leiden Uon- 7 HYF 8 Nijmegen 9 RedEagte* MARIBOR Hanni Wen2el, de Ver dedigster van de wereldbeker ski voor dames, heeft de strijd om deze trofee weer een spannend aanzien ge geven In Maribor zegevierde de ski ster uit Liechtenstein voor de tweede maal In dit seizoen en heeft haar achterstand op de leidster om de we reldbeker, Annemarie Moser terugge bracht tot acht punten. Annemarie Moser staakte In Maribor de strijd. De laatste wedstrijd wordt gehouden in Fukano (Japan). Stand wcreldbckci i AAhcmaftc Moser (Oosj 811 punten. 2 wrnzcl «Liet 203, 3 Bene F.pple <WDl. 150. 4 MarieTherese Nodig (Zwl> 12^ 5 óindy Nelson (V8l 116. 6 Christ* Kinahofer (WDI) 110 Tijdens de voorolympische wedstrij den skiiopen in Lake Placid heeft de Noor Oddvur Braa de 30 kilometer cross country heren gewonnen. Hij maakte een tijd van l uur. 26 minuten en 5,41 seconden. Tweede werd de Sovjetrus Nikolaj Zimjatov en derde de Zweed 8ven Aake-Lundbneck Raisa Smetamina zegevierde bij de dames in 31 minuten en 30.87 secon den. voor Oalina Koetakova en Anna Rosjeva. De eerste deelnemer van de bulten de Sovjet-Unie was de Zweed se Lena Carlson-Lundbae. die zich als vijfde klasseerde VOLLtTRAL - tn het kader ran de eoorbetrt di/*rn op de Spring Cup en de kwalificatie. roof de Eurqperr kampioenschappen speelt de de VS De fïrste^SsUijd iTop><Unsdac*2u maart to Hoorn, de («rede op donderdag 72 maan to Zevenbergen Betty 8t6ve heeft in de eerste ronde rnh het toeenooi i ber*Mtt ran het d tAFF.Ltr.NNls be Nederlandse tafeltennis pioet heeft voor de competitie van de Europese eerst» diviw met T-o verionei ran Buigan/r Rolen deed het beter Zij wonnen met 8 1 van Italië en promoeeerde daardoor naar de Huperl. Polen «peelt nog «en wedstrijd op 8 maan en. ja hoor. Nederland SPEEDWAY - Hennir Kroesen, Nederland» kampioen speedway, gaat nsnr Sheffield Kroc gereden D«- gemeente verstrekte reen Iteentie omtfat omwonenden van hel stadion hadden geklaagd over het aanUJ decibellen ZAALHANDBAL - Het Nederlands heren team heeft in Hitiard met 18-28 veriorm van de Tsjechische ploeg Ta tra Kopnvn.ee De rust- stand was 7 9 Voor Nederland vcoorden Bouwer »6i, Met en Rene Kievit <t). Peter Verjan» .3. Arie Pottuyt (11 «ft Jos ïleruwis <|j VOETBAL - De koploper in de Bpaame co«n petitie. Real Madrid, heeft de eerst» wedstrijd van de vierde ronde van de fipaa/wr voetbalhr ker met t-J gewonnen van Las Fttaas Andere Cadtt 6-2

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19