Oliesituatie ernstiger' dan velen wel denken -iobeco keert meer uit Jrkers willen weer lieuwe schepen bestellen Middenstandsbonden verder uit elkaar Stagnatie olie-uitvoer ran doet zich voelen Touw van 19 centimeter Euro-textielindustrie wil verlenging vezelakkoord Fokker zoekt partners in super F-28-project (otterdam' ziet superbenzine van 1,50 in verschiet 'S overwegen energiebesparende stappen en W Hengelo willen steun voor gieterij Extra olie uit Saoedi-Arabië duurder verkocht Sigaretten waarschijnlijk tien cent duurder Universiteit zuiniger met energie Overlegorgaan functioneert niet meer Eigen blad Patria praat weer met vakbonden Goudprijs stijgt zeer hoog pare wissel op onzekere visvangstmogelijkheden Vissersbond uit federatie RUDAG 9 FEBRUARI 1979 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 - RH 17 fan een onzer verslaggevers MSTERDAM „De situatie is momenteel ernstiger dan tien wel denken". Zo karakteriseert de vrije oliemarkt in otterdam de toestand met betrekking tot de olievoorziening, elk geval, aldus deze kringen, is het zo dat we nu moeten jreken van een situatie, die veel structureler van aard is dan >n tijde van de oliecrisis van 1973. Toen was er altijd nog wel jwe olie te krijgen. Nu is er echter gewoon geen ruwe olie, •nzij tegen zeer hoge prijzen. oor de gebeurtenissen in Iran is een kort aan ruwe olie ontstaan van l'/s 2 miljoen barrels (vaten) per dag. uwe olie van dezelfde kwaliteit als e van Iran produceert eigenlijk al leen Nigerië. Dit land werkt echter al op topcapaciteit, kan dus niet méér leveren. Libië, met een in grote trek ken soortgelijke ruwe olie als die van Iran, past momenteel kortingen toe an een onzer verslaggevers ij MSTERDAM De vrees met betrekking tot de politieke irust in Iran en de mogelijke economische gevolgen daarvan x>r het westen grijpt in toenemende mate om zich heen. De iagnatie in de olie-uitvoer van Iran dit heeft in tal van nden de angst al doen toenemen voor tekorten aan olie 1 imt steeds duidelijker tot uiting in stijgende prijzen van j we olie en olieprodukten. Amerikaanse minister van ener- j James Schlesinger, heeft zelfs al a rklaard, dat de moeilijkheden van i t moment op het stuk van de olie- orziening wel eens zouden kunnen 10! den tot een grotere crisis dan die 1973, toen de Arabische landen, bekend, besloten tot een olie- :ot. Daarom, aldus Schlesinger een bijeenkomst van de Senaats- mmissie voor energie, zullen de inigde Staten maatregelen moe- nemen om energie te besparen, rantsoenering van benzine wordt erigens nog niet direct overwogen. tlijkè gebruiken de Ver. Staten n 18 miljoen vaten olie. De eigen xiuktie van het land beloopt onge- er 9 miljoen vaten. Dat betekent, er omstreeks 9 miljoen vaten olie leten worden ingevoerd. Tot dus- Te leverde Iran ongeveer 10 pro- it van de totale Amerikaanse olie- port. jpend moeilijkheden in Iran hebben de reldolieproduktie als geheel met 5 io joen vaten per dag verminderd, iert oktober van het vorige jaar, zo Schlesinger, bedraagt het produk- rerlies nu al meer dan 375 miljoen n (van 159 liter). Dank zij een Tote olieproduktie van andere anden konden van deze 375 mil- i vaten 150 miljoen vaten worden dgemaakt. Volgens de Ameri- nse minister van energie kunnen problemen, die zich thans rond de olievoorziening beginnen af te teke nen, de komende winter wel eens nij pend worden. Met name indien de voorraden niet voldoende zouden kunnen worden aangevuld. Shell heeft intussen een verminde ring van de olieleveranties aan eigen maatschappijen en aan klanten aan gekondigd. Het gaat om een vermin dering door Shell International Tra ding Co. van de leveranties met 15 procent met ingang van april aan staande. Een en ander als gevolg van de stopzetting van de olie-export door Iran. Shell, als lid van het zogenaamde Iraanse olieconsortium, waarin het een aandeel van 14 procent heeft, betrok tot nog toe 14 procent over eenkomende met 34 miljoen ton per jaar aan ruwe olie uit Iran. Shell hoopt echter in Saoedi-Arabië com pensatie te vinden voor het verlies aan Iraanse olie. Dit, niettegenstaan de Shell geen deel uitmaakt van de Aramco (Arabian American Oil Co.), die een belangrijke rol speelt bij het verkopen van de olie van Saoedi- Arabië. Niet alleen Shell heeft echter moeten aankondigen, dat zij de touwtjes wat strakker moet aanhalen wat de oliele veranties aan haar afnemers betreft. British Petroleum heeft al laten we ten, dat een vermindering van de leveringen met 45 procent te ver wachten is en Exxon zal haar olie klanten 10 procent gaan korten. op de al eerder overeengekomen leve ringen. Op deze manier kan het land een deel van zijn olie tegen de veel hogere prijzen van dit ogenblik van de hand doen. Wat deze prijzen betreft kan overi gens het volgende worden gezegd. De officiële (OPEC)-prijs ligt momenteel bij 14 dollar per barrel (vat van 159 liter). In de praktijk komen echter al prijzen voor van 23 dollar per barrel ruwe olie. Straks, zo meent de vrije oliemarkt in Rotterdam, zal mogelijk daardoor een situatie ontstaan, dat de OPEC zonder enig verweer haar officiële prijs zal kunnen verhogen tot bij voorbeeld 20 dollar per vat. De voor april aangekondigde officiële verhoging van de olieprijs van de OPEC met 3,8 procent is eigenlijk al nergens meer. Iran blijft weg De vrije oliemarkt ziet Iran niet meer terugkeren op de markt, zoals dat voorheen het geval was. Aangenomen wordt, dat het land straks alleen nog maar „om wat deviezen binnen te halen" olie zal exporteren. Voor het overige zal uitsluitend voor de lokale behoefte worden geproduceerd. Dat betekent, dat de situatie zoals deze thans is wel eens blijvend zal kunnen zijn en dat de prijzen in de vrije markt niet veel lager zullen wor den. Met alle gevolgen daarvan voor de verbruikers. Om een beeld van deze prijzen te geven: begin van dit Jaar noteerde zware stookolie in de vrije markt tus sen de 81 en 84 dollar. Nu is dat 96 tot 100 dollar. Huisbrandolie is gestegen van ongeveer 170 dollar tot 245 250 dollar. Als er niets gebeurt en de markt ziet niet in wat er zou künnen gebeu ren om het beeld te wijzigen dan moet over twee tot vier weken wor den gerekend op een situatie, waarbij ook de grote oliemaatschappijen hun prijzen niet meer zullen kunnen handhaven, zo zegt men in Rotter dam. Zij zullen dan door hun goedko pere olievoorraden heen zijn en de door hen (tegen veel hogere dan de officiële prijzen) op de onafhankelij ke markt bijgekochte ruwe olie zal dan zijn invloed doen gelden. Fors omhoog OTTERDAM Robeco (Rotterdamsch Beleggings-Consortium) wil het slotdividend verho- a a van 7.60 tot acht gulden per aandeel van 50. »ns Robeco is er sprake van een «Jizienlij^e dividendstijging omdat kapitaal sinds vorig jaar is ver- »ot door de uitkering van twee ckdividenden van elk drie en een de procent. ld 1978 bedroeg het vermogen r winstverdeling) 4,2 miljard te- ƒ4.13 miljard, eind 1977. De lóólarde per aandeel was 163 tegen 72 en het aantal uitstaande aande- bedroeg 25,9 miljoen tegen 25,3 ioen. een jaar eerder. ilcCAIN, een Canadese producent 37 diepvriesprodukten die in sep- iber de aardappel verwerkende fa- Bk Van Tuyl in Hoofddorp over nam, zal op het fabrieksterrein een tweede produktielijn bouwen. Deze moet nog voor het nieuwe aardappel seizoen gereed komen. Bovendien komt het Europese hoofdkantoor van McCain in Hoofddorp. Door dit alles zal het aantal arbeidsplaatsen bij McCain Hoofddorp met 100 toene men tot 400. Canadezen hebben ook vestigingen in Lewedorp en Wer kendam. STORK GIETERIJ B en W van Hengelo hebben bij het ministerie van economische zaken met klem aangedrongen op behoud van de gie terij van Stork in Hengelo. De gieterij gaat dicht als er voor deze VMF- Touwen van 192 millimeter dikte worden door een bedrijf in Zuid-Engeland i;n elkaar gevlochten. De touwen zijn de dikste, ooit gemaakt uit syntheti sche vezels en kunnen een gewicht van 600.000 kilo aan. Ze worden gebruikt om de betonningen die de olievelden in het Britse deel van de Noordzee aangeven, op hun plaats te houden. Het materiaal waaruit de touwen zijn gemaakt polypropyleen blijft intact bij langdurige aanraking met trater. Dan zullen derhalve de binnenlandse prijzen van nu fors omhoog moeten. Zo bij voorbeeld ook de benzine De formule die economische zaken nu nog hanteert voor het vaststellen van de benzineprijs zal dan zeker moeten worden herzien. Tegen het einde van het jaar acht de vrije markt in Rotter dam een prijs van superbenzine van 1,40 a 1,50 per liter allesbehalve uitgesloten. Al veel eerder zal de 1,25 zeker worden bereikt. Ook de tankvrachtenmarkt onder vindt de gevolgen van de oliesituatie. De vrachtenmarkt in het gebied van de Middellandse Zee is al in elkaar gezakt nu het Midden Oosten minder ruwe olie verkoopt. dochter geen overheidssteun komt. Volgens B en W is de gieterij dankzij de overheidssteun een van de mo dernste van West-Europa. Het college maakt zich zorgen over de banen van de 125 werknemers SPAR De omzet van de Spar Centrale groeide vorig jaar van 1,35 tot 1,44 miljard of van 1,57 tot 1,76 miljoen per Sparwinkel. De organisa tie omvat nu 818 winkels en zeven grossiers. Vorig jaar daalde het aan tal Sparwinkels met 57, maar dit jaar zullen er per saldo vestigingen bij komen. Spar verwacht tenminste een gelijke omzetgroei. TOKIO (AP) Saoedi-Arabië heeft de prijs van de één miljoen vaten ruwe olie die het dagelijks produceert boven het normale gemiddelde van 8j5 miljoen vaten, verhoogd met 14.5 percent. Dit is bekendgemaakt door het ministerie van buitenlandse han del van Saoedi Arabië Het ministerie gaf een verklaring uit waarin werd gezegd dat de prijsstij ging alleen geldt voor de olie die Saoedi-Arabië extra produceert om het gat, dat in de markt is gevallen door het wegvallen van de Iraanse olie-uitvoer, op te vullen. Vun een onzer verslaggevers D13N HAAG De sigarettenindu strie heeft met het ministerie van financiën overeenstemming bereikt over een prijsverhoging van een dub beltje per pakje sigaretten. Voor de meeste merken betekent dit dat 25 sigaretten 2,70 gaan kosten Volgens voorzitter R. Toet van de Stichting sigarettenindustrie zal de prijsverhoging nog wel een tot twee maanden uitblijven omdat nog met het ministerie van economische za ken moet worden overlegd Dii stichting heeft de wens wel al bij het ministerie kenbaar gemaakt, zo bevestigde een woordvoerder van dat departement van economische za ken. Eerst zullen de gegevens van de iniiiustrie worden bekeken, waarna het ministerie beslist of de prijsver hoging wel nodig is. De stichting heeft over deze zaak met de handel reeds contact opgenomen, aldus de heer Toet GRONINGEN (ANP) De Rijksuniversiteit Groningen zal jaarlijks zo'n twee miljoen gulden op de energiekosten gaan besparen. In de afgelopen twee jaar zijn door speciale voorzieningen al aanzienlijke besparingen doorgevoerd. Wanneer die voorzieningen niet waren getroffen, dan had de universiteit vorig jaar bijna tien miljoen moeten spenderen aan de kosten voor brandstof, elektriciteit en drinkwater. Nu is dat tot ruim zeven miljoen gulden beperkt. Een en ander blijkt uit een rap port van de afdeling bedrijfs voering van de universiteit. De afdeling adviseert de komende vijf jaar voor verdere besparin gen een miljoen per jaar te in vesteren Een van de meest in het oog lopende resultaten van ener giebesparing is het aanbrengen van tijdklokken op de luchtbe- handelingskasten van de colle gezalen. Daardoor werken de kasten niet meer 24 uur maar slechts 13 uur per etmaal Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het overlegorgaan van de centrale verbonden in de middenstand bestaat in feite niet meer. Aanleiding is de weigering van het KNOV, het grootste, algemene verbond, om het voorzitterschap en het secretariaat van het overlegorgaan overeenkomstig het afgesproken romeerschema over te dra gen aan het NCOV, de kleinere christelijke centrale. Het NCOV heeft gisteren het KNOV per brief laten weten dat er nu onvol doende basis is om nog gezamenlijk als overlegorgaan op te treden. Het NCOV wil nog wel contacten houden met het KNOV, maar niet meer sa men naar buiten toe optreden. Bij het KNOV is „laconiek" gereageerd op de NCOV-brief, aldus een KNOV-woord- voerder. „Er ligt hier niemand wak ker van die brief. We zien wel." De breuk komt overigens niet onver wacht. Tot teleurstelling van het NCOV was het KNOV. onder voorzit terschap van W. Perquin, het afgelo pen jaar al regelmatig in verschillen de kwesties op eigen houtje opgetre den zonder het NCOV er in te kennen zoals voorheen steeds gebeurde. „Het aantal gezamenlijke adressen, zoals aan de regering of de Tweede Kamer, was al sterk verminderd. Het overle gorgaan was al belangrijk uitgehold door de KNOV." aldus W. de Oraaff, algemeen secretaris van het NCOV Als reden om te breken met het rou- leerschema voor het voorzitterschap van het overlegorgaan, wordt deor het KNOV genoemd „de gewijzigde verhoudingen." Het KNOV is drie jaar geleden ontstaan uit een fusie van de katholieke en de algemene middenstandscentrale. Het schema voorzag er al in dat gedurende twee jaar het KNOV het voorzitterschap zou bekleden, en daama gedurende één jaar het NCOV. Dit laatste wordt nu door het KNOV geweigerd Medio vorig jaar had het KNOV ook al zonder vooroverleg of aankondi ging de samenwerking met het NCOV in het gezamenlijke blad „Zelfstandig ondernemerschap" opgezegd. Het KftOV wilde een eigen blad, waarmee het vorige maand is gestart. Het NCOV is nu ook maar met een eigen maandblad begonnen. Daarvan ver scheen gisteren het eerste nummer. Achteraf is het NCOV overigens wel gelukkig met het geheel eigen blad. Het NCOV is een centrale die voorna melijk bestaat uit organisaties van ondernemers per branche. Het oude blad. samen met het KNOV. bereikte alleen de bijna 6000 kaderleden van de NCOV-organisaties. Het nieuwe blad gaat straks naar alle 35.000 mid denstanders die via hun branche-ver eniging zijn aangesloten bij het NCOV Het nieuwe NCOV-blad, „De Onder nemer". bevat ondermeer een vraag gesprek met staatssecretaris Koning (binnenlandse zaken) over de onroe- rend-goedbelastlng. Daarover be staan nogal wat klachten in midden standskring. Zo maakt het NCOV- blad melding van middenstanders met een zaak, die tot 1975 slechts rond 1000 gulden belasting moeten betalen, maar daarna aanslagen kre gen van 32.000 gulden. In een ander geval ging het jaarbedrag van 4000 naar 57.000 gulden. Toen deze onder nemer slechts gedeeltelijk wilde beta len en het voor het restbedrag liet aankomen op een rechtszaak, zakte het Jaar daarop de aanslag van 57.000 naar 42.000 gulden, iets meer dan het jaar daarvoor vrijwillig al was betaald. LONDEN De Europese textielindustrie wil dat er een duidelijke uitspraak wordt gedaan ten gunste van een verlen ging van het Multi-vezelakkoord voor de periode na 1981 AMSTERDAM (ANP) De bespre kingen tussen de voedingsbonden en de leiding van de Patria-biscuit fa briek in Amsterdam, over het voort bestaan van dit bedrijf, worden voortgezet. Eerder wilde de Meneba- leiding (Patria is onderdeel van Me- neba) de delegatie van de voedings bonden FNV niet meer als gespreks partner accepteren, omdat er een ka derlid van deze bond in zit, die werk zaam is bij Patria. Meneba heeft nu toch ingestemd met de aanwezigheid van de werknemers bij de besprekin gen. De bonden zullen samen met de bedrijfsleiding bezien wat er nog voor mogelijkheden zijn om Patria open te houden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het goud heeft donderdag zijn zegetocht voortgezet met een nieuwe recordnotering in Londen van 254 dollar voor een ounce van 31,1 gram. Later zakte de koers tot 250 dollar Ook zilver en platina bereikten ongekende waarden. De prijsontwikkeling werd toegeschre ven aan de situatie in Iran en aan de zwakke dollar De daling van de dollar wordt o.a. in verband gebracht met het feit dat Iran onlangs een aantal opdrachten aan de VS voor de levering van wa pens waarmede vele miljoenen dol lars waren gemoeid, heeft geannu leerd. Maar ook speelt de wereldolie- situatie een rol. Nu Amerika duurde re olie moet importeren, ziet men allerwegen al weer het beeld van groeiende Amerikaanse betalingsba lanstekorten opdoemen De maandelijkse goud veiling van het Internationale Monetaire Fonds ten behoeve van het fonds voor hulp aan de arme landen in de wereld stond woensdag in het teken van de hoge goudprijs. Er werden 470.000 ounces goud verkocht tegen een gemiddelde prijs van ruim 252 dollar. In het fonds is nu in totaal 2,24 miljard dollar gestort Ook Amsterdam deed gisteren mee aan de goudkoorts. Het gele metaal dat woensdag 15.770 bij inkoop en 16.170 per kilo bij verkoop had ge daan, kwam gisteren op 16.040/16.440. Behalve het Multi-vezelakkoord, dat in het kader van de Algemene Over eenkomst Inzake Tarieven en Handel (GATT) is gesloten, zijn ook bilatera le regelingen getroffen om dehandel in textiel te beheersen. „Een regeling van de internationale textielhandel blijft noodzakelijk zo lang de concur rentieverhoudingen verstoord zijn," zegt Comitextil. Zelfs als het Multi- vezelakkoord wordt verlengd, is niet gewaarborgd dat de internationale handel in textiel voldoet aan de nor men van gezonde concurrentiever houdingen. Nieuwe maatregelen, zo als de VS die hebben getroffen om dumping en exportsubsidies te be strijden. zijn geboden De exportmogelijkheden van de tex tielindustrie in de EEG worden be perkt door ontoelaatbaar hoge in voerheffingen en door andere belem meringen en Comitextil wil dat de concessies die zij doet op basis van wederkerigheid door de handelspart ners worden beantwoord Het ge bruik om halffabrikaten die in de EG zijn vervaardigd door producenten in derde landen tot eindprodukten te laten verwerken, moet worden onder worpen aan regels van de EG Alleen erkende textielfabrikanten in derde landen moet worden toegestaan aan deze praktijk deel te nemen Comitextil. de vereniging van Euro pese textielfabrikanten, heeft in Lon den een verklaring gepubliceerd, waarin staat dat de huidige regelin gen van de internationale handel in textiel voor de Europese industrie slechts een korte adempauze inhou den die zal moeten worden verlengd, wil zij zich kunnen aanpassen aan de concurrentie van textielproducenten in landen met lage lonen n een onzer verslaggevers ISTERDAM De investeringen in vissersschepen komen, na een periode van windstilte ds 1973, weer op gang. Elf Urker vissers bestelden bij Nederlandse werven elf kotters voor tong- en scholvangst. Met deze investering is in totaal een bedrag van ongeveer 35 miljoen den gemoeid. secretaris van Urker Visserij be- (en, de heer De Bruin, benadrukt, het gaat om vervangende investe- :en voor schepen, die nu vijf tot alf jaar oud zijn. „Er komt geen iw schip bij. Dat kan ook niet. lat aan nieuwe schepen geen gsthoeveelheid wordt toegewe- De Bruin reageert aldus op de lerking. dat het belachelijk is om nvesteren in een tijd van vangst- erkende maatregelen, sanerings- Ungen. stilligpremies en andere bruggingsmaatregelen. die voor lasers in het leven zijn geroepen inde het hen mogelijk te maken schip zoveel mogelijk aan de wal ouden Bruin: „Het staat iedereen vrij om nvesteren om bijvoorbeeld zijn oude schip te vervangen. Aan die verhalen over overcapaciteit tillen we niet zo zwaar. In Nederland gingen en gaan er nog steeds schepen uit, maar in Engeland en Ierland lopen weke lijks nieuwe vissersschepen van sta pel. Dan vraag ik me af waarom er in Nederland moet.worden gesaneerd en niet in andere EG-landen" Visserman Maar is het geen mooie sociale daad om oude vangstcapaciteit uit de vaart te nemen, zodat de dure, mo derne schepen over een grotere vangsthoeveelheid (quotum) kunnen beschikken en zo meer rendabel kun nen varen? De Bruin: „De visserman moet visserman kunnen blijven. Die mensen willen de zee op en dat kan. I We hebben gelukkig een vrije econo mie, hoewel het daar soms niet naar lijkt, Bovendien is het in de vaart houden van schepen beter voor de werkgelegenheid. Weten jullie wel. dat vijf man werkloos worden als een schip uit de vaart gaat en dat per werkloze visser op de wal vier ar beidsplaatsen (in de vis verwerkende industrie) verloren gaan?" De Urker vissersvloot is sinds 1974 met 30 schepen verminderd tot 110 schepen. Deze capaciteitsverminde ring heeft het mogelijk gemaakt, dat op dit moment redelijk winstgevend kan worden gevaren. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij verklaart: „Het zijn vrije ondernemers en het DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse Visserbond is uit de midden vorig jaar opgerichte „Federatie van visserijvereni gingen" gestapt. De werkzaam heden voor deze federatie wor den niet langer van het in Em- meloord gevestigde secretari aat van de vissersbond uit ver richt. De federatie is destijds na lange en moeilijke onder handelingen gevormd door ze ven plaatselijke en regionale organisaties van kottervissers en de landelijk werkende vis sersbond De vissersbond was de grootste bij de federatie aangesloten or ganisatie Volgens zijn voorzit ter Klaas Hoekstra, vormden zijn 232 leden 45 procent van het totale aantal bij de federa tie betrokken kottervissers. De bond heeft zijn meeste leden in Urk De vissersbond wil nu ook weer een eigen vertegenwoordiger naar de bijeenkomsten van de Stichting van de Nederlandse Visserij sturen en niet meer via de federatievertegenwoordi ging aan het werk van die stichting deelnemen Volgens voorzitter Hoekstra heeft de vissersbond, toen deze het nationale en internationale werk aan de federatie over droeg, de toezegging gekregen dat het bondsbureau en de mensen die daar al Jaren had den gewerkt zouden worden in geschakeld bij het federatie werk. Die toezegging, aldus Hoekstra, heeft de federatie niet gestand gedaan Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Fokker zoekt in het buitenland naar (risico dragende) partners bij de realisatie van het nieuwe super F-28 project, zo heeft de vliegtulgenfabriek meegedeeld ziju hun risico's. Als oude capaciteit wordt vernieuwd dan is dat hun zaak, maar betekent vernieuwing ook uit breiding (bijvoorbeeld door grotere motorvermogens), dan trekken we da ar onze wenkbrauwen bij op". wissel Het ministerie ziet de investerings beslissing van de Urker vissers als het trekken van een zware wissel op de toekomst De woordvoerder- de vangstbeperkingen zien we nog niet ten einde lopen. Komen er meer sche pen bij ongeveer gelijkblijvende vangsthoeveelheden dan wordt de spoeling dun. Bovendien is er geen enkele aanleiding om aan te nemen dat de olie goedkoper wordt. Als het gaat om schepen met grotere motor vermogens, dan wordt er meer olie verbruikt. Meer olie moet met meer vis worden betaald, maar die meerde re vis is vooralsnog niet beschik baar" Op Europees niveau hebben in de afgelopen maanden talrijke onder handelingen plaats gevonden met vliegtuigfabrikanten in Frankrijk, Duitsland en Engeland. Daarnaast zijn er contacten geweest met lucht vaartindustrieën in Zweden en Italië Fokker is van plan om een gedeelte van de produktle van de F-28 buiten Europa te realiseren. Dit, gezien het mondiale karakter van de vliegtuig markt en ter compensatie van fluctu aties in internationale valutaverhou dingen. Hiertoe zijn voorlopige be sprekingen geopend met Amerikaan se vliegtuigbouwers, zoals Boeing en Lockheed. Van deze zijde is belang stelling getoond, aldus Fokker, maar de besprekingen hebben nog niet tot definitieve resultaten geleid. Verder hoopt Fokker op samenwer king met vliegtuigindustriëen in het Verre Oosten, waarbij met name in Japan dezelfde procedure zal worden gevolgd als in de Verenigde 8taten. Met het oog op de toekomstplannen, waaronder het nieuwe project valt, heeft Fokker besloten een nieuw kan toor te openen in Hong Kong en de niet-commerclële taken van het kan toor in Washington aanzienlijk uit te breiden De heer A R Buley zal wor den belast met de nieuwe taken van het Amerikaans kantoor Over de be zetting van Hong Kong zal binnen kort worden beslist Wat betreft de marketingactiviteiten van Fokker is besloten de heer D Krook, nu vice- president van Airbus Industries in Toulouse, aan te stellen. Krook zal ook lid worden van de raad van bestuui HOUTEN (ANP) De drie geweste lijke landbouworganisaties in de pro vincie Utrecht bestuderen de moge lijkheid. samen een stichting „Land bouw en Natuur" op te richten. Voorzitter H Oriffloen van de Utrechtse christelijke boeren- en tuinders bond zei dit gisteren op de hoogdag van zijn organisatie in Houten

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17