ïSchandalen, vrouwen, randfiguren voor het leven HOTELPLAN LAAT U EVEN BIJKOMEN OPGRAN CANARIA. ACHT DAGEN LANG IN APPARTEMENT "LAS ROSAS" VANAF F64I,-RR Opoe wordt wakker Film International Prolongaties en reprises Holland Experimental Film Nieuwe boeken Mogliamante never promised you a rosegarden Vestigingsbeleid tandartsen moet strakker 1 IUDAG 9 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET P 6 - RHS 15 nil J ioor W. Wielek-Berg S - :c° Na een wat schutterig en vt aarzelend begin wordt het h angzamerhand vol en gezel- 3! lig in de Amsterdamse dé pendance van Film Interna tional in de Tolstraat. Het aou jammer zijn als het bij jjj een eenmalig experiment ui ileef. want voor velen biedt •tj ümsterdam een uitkomst. ij Met name voor de studenten lan de Filmacademie: je tunt natuurlijk wel grom- tien en brommen dat ze in Rotterdam tezeer verstek la ten gaan. maar het reizen kost veel tijd, en niet te ver ten. veel geld. Zeker met iet laatste zijn ze over het 'Algemeen niet rijk gezegend. ?e de rt? Schandaal «rat h t „Grote Gebeuren" in Rot- lerdam betreft... dat heeft intussen ®]zijn schandaal gehad. Een heel naar ichandaal, dat je niet als een spaan- Ier op de plaats waar gehakt wordt inder de tafel kunt schuiven. een van de zaaltjes werd, als .Jirersiering van het festival, een ;trip-tease gehouden. Je hoeft wa- h empel niet diep en lang na te rian te ken om tot het inzicht te komen dat ,a dat dom is, want Je schopt er bewus te, geëmancipeerde vrouwen (echt ;1; liet alleen feministen) mee tegen net zere been. Het spreekt vanzelf it vrouwen die hun films kwamen isenteren, protesteerden en zelfs •igden te vertrekken: het is een laangename ervaring als jc merkt, it er op zo'n festival blijkbaar al- hleen een opening voor je werk wordt maakt omdat het modieus is. VS 3K Sa; t Vocation Suspendue" van de in Frankrijk werkende uitgeweken Chileen Raül Ruiz,gebaseerd op een boek van de Pool Pierre Klossows- kl. HIJ stelt daarin de katholieke kerk aan de kaak als de totalitaire organisatie bij uitstek en ook de communistische partij krijgt een veeg uit de pan. Alles „Tief, tief. wahnsinnlg tief", misschien is het spek voor de bek van filosofen die de Franse taal tot in de puntjes beheersen (het is een praatfilm zon der ondertitels). Drie regisseurs van opvallende films in Film International: Dimitri Makris, Ula Stöckl en Raul Ruiz. Fritz Binner in „Albert - Warum?" ar de angel steekt dieper. Op een I t^iet-commercieel festival van een liet-commerciële stichting, die zich n doel stelde en stelt interessante, ipmerkelijke, belangrijke films, die Joor de film-business werden gene geerd. naar Nederland te halen (en at was en is noodzakelijk. Film ntemational voorziet voor en na in en leemte) wordt, teneinde een on- igenlijk publiek te lokken, een af- alprodukt van diezelfde commer cie als aas uitgeworpen. Daardoor komt de integriteit van Film Inter national in het geding. Een hoogst eigenaardige gang van zaken, die een normaal mens naar het hoofd doet grijpen en roepen: „Is er een agent provocateur in de zaal?" In Cinetol had men met die trubbels overigens weinig of niets te maken (het vrouwendreigement werd inge trokken), daar ging alles rustig zijn gang. Het wordt langzamerhand wel dui delijk. dat de pronkstukken vooral in het begin mochten opdraven: de films die je met moeite uitzit ver meerderen in tal en last. Een zo'n film was voor mij (maar ik spreek geheel voor eigen parochie, de di recteur van het New York Filmfesti val vond het een van de twee beste Franse films die hij het laatste half jaar had gezien, de andere was „La Chambre Verte" van Truffaut) „La Inspanning gewenst Ingewikkeldheid vind je eveneens in andere films, bij voorbeeld „Ge blindeerde vensters" van de Griek Dimitri Makris. Mensen in een A- theense wijk worden geobserveerd in al hun doen en laten, bepaald door frustraties, dromen en liefde, eerzucht en verzaakte Idealen. Ma kris leunt sterk aan tegen Theo An- gelopoulos. de maker van het mees terwerk „De Komedianten", ook hij laat bij voorbeeld personen uit het raam van de filmvertelling stappen en zich rechtstreeks richten tot het publiek, maar omdat hij noch de intensiteit, noch het perfecte gevoel voor ritme van Angelopoulos bezit, krijgt „Geblindeerde vensters" met zijn vele personages soms een chao tisch karakter. „Maternale", het speelfilm-debuut van de Italiaanse Giovanna Gagli- ardo, is ook niet bepaald een film om na een vermoeiende werkdag bij onderuit te zakken: als Je niet oplet, val je in slaap. Maar als Je wel oplet biedt dit als het ware in vertraagd tempo opgenomen huiselijk drama, (geconcentreerd rond een moeder en een dochter die elkaar in alle deftigheid naar het leven staan, vol figuren die niet zijn wat ze lijken, waarin vrijwel alleen wordt gekookt en gegeten) enige verrassingen. Voor mijn gevoel heeft de maakster te veel naar het werk van Margueri te Duras en Chantal Akerman geke ken. maar als debuut is hij zeker verdienstelijk. Eenvoudig is ook allerminst „Voor deel" van de Bulgaar Georgi Djul- gerow, maar die is elke minuut aan dacht waard. Het uitgangspunt is al interessant genoeg: het leven van een zakkenroller in een communis tische maatschappij. Scenario schrijver en regisseur hebben zich gebaseerd op gerechtelijke dossiers van iemand die vijftien Jaar geleden om het leven kwam en ze proberen handel en wandel, drijfveren en hin dernissen van deze outsider op di verse niveaus met diverse technie ken aan het licht te brengen. Ge makkelijk hebben zij het zich zeker niet gemaakt, het knapste van deze compacte, gecompliceerde film is wel. dat Je er bij tijd en wijle ook nog recht hartelijk om kunt lachen. Ula Stöckl De Duitse Ula Stöckl houdt zich bezig met wat wij bij gebrek aan een beter woord „vrouwenfilms" plegen te noemen, maar ze schuwt daarbij de modieuze franje. In „Eri- kas Leidenschaften" confronteert ze twee vrouwen, die elkaar in vier jaar niet hebben gezien en vroeger meenden in vrijheid samen te kun nen leven (overigens zonder liefde van Lesbos). Uit hun gesprekken van nu blijkt, hoe gecompliceerd die relatie was, hoezeer gebaseerd op de verwerving van macht, waar bij het overwicht telkens verschoof. Ula Stöckl snijdt daarmee een be langrijk thema aan: de raadselach tige rol van de wederzijdse macht in elke innige menselijke verhouding, waarbij het geslacht van de oppo nenten er niet toe doet. En zodoen de distantieert ze zich van de vul- gair-femlnlsten, die menen dat alles botertje tot de boom zou zijn als er geen mannen roet in de karn gooi den (als ze er anders over denken moeten ze geen valse indruk wek ken). Haar tweede film, „Eine Frau mit Verantwortung" is veel minder interessant. Hij gaat over een vrouw met „poetsdwang" die de hele dag staat te wrijven en te schrobben haar kinderen verwaarloost en haar man tot wanhoop drijft. Er worden wel pogingen gedaan om die ziekte te verklaren, maar die slagen niet erg: de vrouw wordt geenszins gedwongen om een huwe lijk aan te gaan en kinderen te krijgen, zaken die ze kennelijk niet aan kan. bovendien is ze omgeven door mensen die het beste met haar voorhebben. Zodat ze die stoornis wel altijd in zich gedragen zal heb ben en er van ontwikkeling eigen lijk geen sprake is. Zo'n film hoort niet op een festival thuis, maar hij blijkt er ook niet voor gemaakt: hij vormde een onderdeel van een serie televisie-spelen die „Noodsignalen" heette en ging over mensen die ge stoord raakten zonder dat hun om geving het merkte. Tot slot nog een tip: Ik heb „Albert- warum?" niet gezien, maar hij wordt hier en ginder zo bejubeld, dat ik aan het belang wel moet geloven. Het is een documentaire over een man die, omdat hij stottert en in een zenuwinrichting heeft ge zeten. door de dorpsgemeenschap naar de status van „dorpsidioot" wordt gedreven en ten slotte zelf moord pleegt. Josef Rödl. de regis seur, studeerde ermee af aan de „Hochschule fü Fernsehen und Film" in München, dat belooft wat! Hij is vandaag om vier uur, half negen en kwart voor een Cs nachts) te zien in Cinetol, Amsterdam. De Klompenboom Prachtige pasto rale over Italiaans landleven aan het eind van de vorige eeuw van Erman- no Olmi. De gehele week in Camera, Lelden en Concerthuls, Groningen. Interiors De eerste ernstige film van Woody Allen, waarin hij niet zelf de hoofdrol speelt. Formidabel. De gehe le week in Alhambra 1. Amsterdam: Metropole. Den Haag: City 2, Hilver sum; Oscar, Rotterdam. Herfstsonate Klassieke film van Ing mar Bergman met Ingrid Bergman en Liv Ullmann in de hoofdrollen. De gehele week in Uitkijk, Amsterdam: Movies 2. Utrecht; Bijou. Hilversum, Club 5. Leeuwarden; Victoria. Alk maar; Trianon, Leiden. 2001, a Space Odyssey De beste science fiction-film ooit gemaakt, door grootmeester Stanley Kubrick De gehele week in Euro. Den Haag; Camera 1. Groningen; Desmet. Am sterdam De Mens uit Marmer Magistrale film van de Pool Andreej Wajda over de speurtocht naar een arbeider die werd vereeuwigd en in vergetelheid verzonk. 12 en 13 febr. Akhnaton. Amsterdam. Padre Padrone Film van de Italiaan se gebroeders Taviani over een Sar- dijnse herdersjongen, die uit zijn iso lement wordt bevrijd door de macht van de taal. 10 febr. St. Michael Colle ge, Zaandam. La Notte De beste film van de Itali aanse regisseur Michelangelo Antonl- oni, in de Jaren zestig een openbaring. De gehele week in P.O.C., Eindhoven. Una Giornata particolare Voortreffe lijke film van Ettore Scola over twee kleine mensen die worden vermalen door de molens van Mussolini's dicta tuur, met Sophia Loren en Marcello Mastroianni in de hoofdrollen. De ge hele week in Rivoli. Amsterdam; Ca mera. Tilburg; Studio 2000, Den Haag. Cadaveri Eccelenti Diepgravende maatschappij-analyse, verpakt in een boeiende thriller door de eminente Italiaanse regisseur Francesco Rosi. De gehele week in Grand. Amers foort. Accatone Een van de eerste en beste films van Pier Paolo Pasolini, spelend in zijn milieu, het sub-proletariaat. 9 t.e.m. 13 februari FUmctrcuit Zaan streek. Waterland. Feminisme behoeft het nog gezegd? is in de mode, en commerciële filmmakers willen best op die trend inhaken, vooral als ze kan zien de aloude „vrije liefde" daarbij in kleuren en geuren den volke te tonen. De Italiaan Marco Vicario, geholpen door zijn scenarioschrij ver Rodolfo Sonego, richtte zijn verlekkerde blik op een naar de emancipatie geduwde vrouw rond de eeuwwiseling (een imaginaire figuur, dat blijkt al ras uit het verhaal). thleen Quinlan en Sylvia Sydney in „I never promised you a rosegarden.". toeval wil, dat ik vele jaren geleden bij uitgevers leurde met een boek waarvan ik vond. het vertaald moest worden: „i never promised you a rosegarden//. Niemand had angstelling, maar de tijden veranderden, psychologie, psychiatrie en gekte kwamen „in the ture" en nu behoort datzelfde boek, een case history van Hannah Green, tot de klassieken is bovendien een bestseller. Antonia is een zielig wijfje, dat door haar man lelijk wordt verwaarloosd en daarom maar hele dagen in bed blijft liggen, lijdend aan een niet be staande kwaal. Maar als haar echtge noot, die een dubbel leven leidt als keurige wijnhandelaar en revolutio nair, plotseling moet onderduiken (in het huls aan de overkant) en door iedereen voor dood wordt verklaard, ontwaakt zij als wijlen Doornroosje. Ze verheft zich van haar sponde, klimt in het karretje waarmee haar man zijn klanten bezocht, en laat zich leiden door de oude pony, die geleerd heeft waar hij stil moet staan: bij een herberg waar revolutionairen teza men komen, bij een bordeel en zoal meer. maal aanzien door een kijkgaatje en krijgt er bijkans wat van. Snapt u het? Hoe geëmancipeerd Antonia ook is, zij laat niet na haar inzichten uit te dragen in de meest exquise gewaden. En daar de rol wordt gespeeld door Laura Antonelli, die oogverblindende schoonheid paart aan een zekere trut- terigheid. doen de feministische leu zen van nu uit de mond van kwasi toen je de hare te berge rijzen. Maar ze vrijt heel wat af, en daar is het ten slotte om begonnen. Amsterdam - Tuschinski 2. Laura Antonelli in Voor Antonia bloeit een nieuw leven open: ze neemt de zaak over. ontpopt zich als een slimme handelsvrouw, leest geleerde boeken maar is ook Holland Experimental Film. opge richt met het doel de activiteiten van de avant-garde cinema in Nederland niet wars van liefdesavonturen. Haar uit te breiden en meer bekendheid te man. aan de overkant, moet dat alle- geven, manifesteert zich in februari. maart, april en mei in de Amsterdam se filmhuizen Shaffy en De Melkweg, en wel op 13 februari. 13 maart, 10< april en 8 mei in De Melkweg. In februari en maart zal een gemengd programma worden vertoond van korte films uit diverse landen, de pro gramma's in april en mei zijn opge bouwd rond specifieke filmmakers of specifieke landen. J never promised you a rosegar- wordt de bovenmenselijke strijd eld van een zwaar gestoord jong »]e. dat haar schijnwereld prefe- boven de realiteit, die haar st inboezemt. Die schijnwereld is Dikt met magische personen: belonen ze haar. meestal str^f- haar omdat ze „geheimen heeft aden" en dan moet ze zichzelf Hinken. Na een zelfmoordpoging it ze in een inrichting terecht, r een lieve, intelligente psychia- de strijd aanbindt tegen de schim- en haar langzaam terugtrekt r de werkelijkheid. Geen paradij- ke werkelijkheid, vandaar de ti jk heb je nooit een rozentuin lofd", wel een werkelijkheid waar- euzes mogelijk zijn. rs uwelijk proces naar de gezondwording is relijk. schokkend en ontroerend, «ns als het meisje een tipje van Uuier die haar geheimen verbergt cht. moet ze zichzelf straffen, hoe t ze zich blootgeeft, hoe zieker ze ijnt te worden. Tot ze. op de bo- aangeland. de wil vindt om terug Omen is bijzonder moeilijk om zo'n te verfilmen. e eerste plaats loop je een grote i. bij de verbeelding van de Inwereld de indruk te wekken een verkleedpartij. In de tweede plaats moet het hele proces, dat in het boek zo indringend is omdat het zo langzaam verloopt en zoveel terug vallen kent, samengeperst worden in een film van redelijke lengte, waar door het natuurlijk aan overtuigings kracht verliest. In de derde plaats moet je oppassen, dat de krankzinni gen in de inrichting geen karikaturen worden, die voortdurend gek lopen te zijn. Goed geslaagd Regisseur Anthony Page is in de op gave die hij zichzelf stelde over het algemeen goed geslaagd, mede door de rolinleving van Kathleen Quinlan als het meisje en (vooral) Bibi Ander son als de psychiater: warm, ingeto gen, zonder ticjes en trucjes. Alleen de krankzinnige vrouwen (die hij liet spelen door oudgediende Hollywood- sterren, onder andere Sylvia Sydney) geven te veel een nummertje weg en gaan hun boekje vaak lelijk te buiten. Daar staat tegenover, dat het perso neel van de inrichting heel goede ver tolkers vond. Natuurlijk vraagt „I never promised you a rosegarden" om een vergelij king met de succesfilm „One flew over the Cuckoo's Nest". Welnu, geef mij de eerste maar. hij mag dan min der geraffineerd gemaakt zijn. hij is een stuk eerlijker Amsterdam Leidsepleintheater en Krlterion. 16 jr. ADVERTENTIE Knijp er een weekje tussenuit. Naar één van Hotelplans moderne appartementen of hotels aan het zonovergoten Playa del Ingles, in Maspalomas of Las Palmas. Wanneer u bovendien van 7 maart tot en met 4 april op een woensdag naar het goed verzorgde appartementencomplex "Las Rosas" vertrekt, geeft Hotelplan u f 100,- korting p.p. Daarmee boekt u vanaf f 641.- p.p. al een achtdaagse vliegreis. Vraag naar de mogelijkheden bij uw /f reisagent of de Rabobank. //t/HX/lwi'rt WATWE BEIOVEN DOEN WE WAAR OOK TER WERELD UTRECHT (ANP) Het CNV heeft in een brief aan staatssecretaris Ve der-Smit van volksgezondheid aange drongen op een strakker vestigings beleid voor tandartsen. Dit naar aan leiding van klachten van leden over het ontbreken van voldoende tand heelkundige hulp in verschillende ge bieden. Het CNV stelt dat er een verantwoor de spreiding van tandartsen over het gehele land tot stand zal moeten ko men. Afwachten tot het aantal tand artsen zo groot is. dat de problemen vanzelf worden opgelost biedt geen uitzicht, aldus deze vakbond. Het is ten eerste niet zeker, dat tandartsen zich inderdaad in de noodgebieden zullen vestigen en ten tweede blijft de vraag naar tandheelkundige hulp toenemen. De Nederlandse maatschappij tot be vordering der tandheelkunde (NMBT) heeft onlangs in een brief de staatssecretaris gevraagd om maat regelen die de vrijwillige vestiging van tandartsen in de „noodgebieden" kunnen stimuleren. Zo zou de over heid moeten zorgen dat er praktijk ruimten beschikbaar zijn voor tand artsen en dat bijvoorbeeld belemme ringen in bestemmingsplannen wor den opgeheven. De tandartsenorganisatie reageerde hiermee op de nota vestigingsbeleid die mevrouw Veder-8mlt enkele maanden geleden aan de beroepsor ganisaties in de gezondheidszorg heeft toegestuurd Een „directe" re geling van het vestigingsbeleid wijst de NMBF af. omdat ze zelf bij de uitvoering van een eventueel vesti gingsbeleid betrokken wil worden. In de driehoek Den Haag. Rotterdam. Hoek van Holland staat drieëndertig miljoen vierkante meter kassen. In dit gebied Het Westland worden het hele jaar door vele soorten groen ten en bloemgewassen geteeld Over dit belangrijke gebied, hoe het alle maal begonnen is en de nieuwste ont wikkelingen in de tuinbouw handelt het boek ..Het Westland. de tuin van Europa", waarin behalve vele zwart' wit foto's ook verschillende foto's in kleur zijn afgedrukt. „Het Westland. de tuin van Europa", is verschenen in de Triangelreeks. De tekst is van Hein van der Zande. Prijs 18,90. Suxie Wong door Richard Mason. Uitg. Elsevier. Amsterdam. 320 pag prijs24,50. Liefdesroman, die zich afspeelt in Hongkong

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15