Formatie België is afvalrace 475 2 95 Uit brieven van lezers Pijnstillere •Immigratie in Engeland soms na röntgenfoto Aanrijdingskans bij oversteken kan worden berekend FAMILIEBERICHTEN NU 3 VOOR NU 2 PAKKEN "DOE MEER MET MINDER GELD VRIJDAG 9 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET p 8 - RHS it Van een medewerker BRUSSEL Het aantal partijen waarmee formateur Martens sinds vier weken onderhandelt over de vorming van een nieuw Belgisch kabinet, slinkt met de dag. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Vandaag zit hij nog uitfluitend met socialisten en christen-democraten. Waalse en Vlaamse, om de tafel. De liberalen liet hij vorige week vallen. De Vlaamse Volksunie haakte twee dagen geleden uit eigen beweging af. Oisteravond deelde de formateur mee dat hij nu ook de Brusselse FTbnstalige partij FDF van verder T-Tooef formatieberaad uitsluit - is een langgekoesterde wens van de Waalse socialisten. Dit kan evenwel alleen als ook de touwtrekkerij rond Brussel tot een oplossing komt. Mar tens, zelf voorzitter van de Vlaamse christen-democraten, vindt dit een zaak voor het parlement. Het is zeer de vraag of de Waalse partijen dit zullen nemen. Zij hebben steeds geelst dat de Brusselse taal- partij in de nieuwe regering moet zetelen om op een tweederde meer derheid in het parlement te kunnen rekenen Deze' ruime meerderheid is nodig om de grondwet te wijzigen, zodat het land in grotendeels autonome gewesten kan worden opgedeeld. Een economisch onafhankelijk Wallonië Maar de Walen hebben haast en wil len nu al de puntjes op de i. Zij zijn bang dat de gewestvorming anders op de lange baan wordt geschoven. Martens stuurt nu aan op een rooms- rode coalitie. Volgens hem kan het land niet langer wachten en moet er zo snel mogelijk een stevige regering op poten worden gezet om de ernstige economische problemen het hoofd te bieden. Vandaag zal blijken of de Waalse socialisten ook voor dit stand punt gevoelig zijn. LONDEN (Reuter. AFP) Behalve het Inmiddels verboden onder zoek naar de maagdelijkheid, blijkt de Britse buitenlandse dienst nog een omstreden methode te gebruiken bij immigranten uit India: röntgenfoto's. Na een publikatie in de Guardian verklaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dat „zulke proeven alleen worden uit gevoerd wanneer er reden is om te vermoeden dat de leeftijd van de aan vrager een andere is dan opgegeven". Röntgenfoto's worden gemaakt van „slechts een kleine minderheid van de kinderen die worden aangemeld -- minder dan één op de tien". Het mi nisterie houdt van het aantal geval len overigens geen administratie bil. De Guardian rapporteerde drie geval len. Van een zwangere vrouw werd een schedelfoto gemaakt. Volgens de in West-Europa gehanteerde nonnen mag röntgenonderzoek bij zwangeren alleen worden uitgevoerd als dat me disch strikt noodzakelijk is. Van onze redacteur wetenschappen EINDHOVEN De Fysicawinkel van de technische hogeschool Eind hoven heeft een rekenmodel ontwik keld dat het mogelijk moet maken om de aanrijdingskans voor een voet ganger bij het oversteken in concrete situaties te bepalen. Het model is als stage-opdracht opgesteld door de student Mlchiel van Overbeek. „In vele gevallen wordt de onveiligheid van een bepaalde straat vastgesteld aan de hand van het aantal ongeval len. Maar buurtcomités voelen er niets voor, af te wachten tot er vol doende ongelukken zijn gebeurd voordat bijvoorbeeld het gemeente bestuur maatregelen neemt." Om de aanrijdingskans van een over stekende voetganger in een bepaalde straat te berekenen, worden ter plek ke een hele dag metingen verricht: aantal en gemiddelde snelheid van auto's, breede en stroefheid van de weg. aantal geparkeerde auto's. Arbeidsmarkt In de goede reportage van Huub El- zerman over de arbeidsmarkt las ik dat de hoogleraar economie prof. H. Douben alle sociale uitkeringen wil terugbrengen tot het niveau van het minimumloon. Daar ben ik het geheel mee eens. Waarom kunnen wel tien duizenden werknemers van het mini mumloon leven en werklozen niet? In ons land zijn er ook nog eens tiendui zenden middenstanders, die het mini mumloon niet eens verdienen. Zij ploeteren dag en nacht en oefenen nochtans hun beroep met liefde uit. Indien werklozen niet van hun uitke ringen kunnen rondkomen, hoe moet een werknemer of een zelfstandige dat dan doen? De ellende is dat nie mand financieel een stap terug wenst te doen. Welnu, wanneer iedereen die werkloos wordt het minimumloon krijgt, zal dat als een prikkel werken om door dik en dun werk te zoeken. Het is niets bijzonders om het met wat minder welvaart te doen. Dat moet een middenstander ook, -wan neer de zaken niet best lopen. Het is jammer dat alle politieke partijen doodsbenauwd zijn om zoiets voor te stellen. In Hilversum spreekt men wel eens over de „terreur" van de kijkcij fers. De politieke partijen zijn naar mijn mening op de zelfde manier bang voor leden- en stemmenverlies. Zodoende kan er zelden of nooit een harde politiek worden gevoerd om verziekte toestanden op te heffen. Ik noem dat de „terreur" van de kiezers gunst. Dat is niet in ons aller belang. veel wagenmakers. Die wagenmakers hebben ander werk, wat ze ook maar konden krijgen, aangepakt. Het was een tijd, waarin je zonder werken niet zomaar geld kreeg om van te leven. Ook nu zal iedereen, wat voor oplei ding hij ook heeft gehad, bereid moe ten zijn om ander werk te doen dan hij gewend was te doen of hij van plan was te doen. Wanneer een werk loze zijn eisen te hoog stelt, dan slaagt hij natuurlijk nergens, want een bedrijf is nu eenmaal geen filan tropische instelling. Iedere werker moet zijn geld opbrengen. Ja, zelfs meer dan dat, want er is winst nodig om vernieuwingen en vervangingen te betalen. Wanneer Amsterdam met zijn dulden werklozen niet aan 300 sneeuw ruimers kan komen, lijkt het erop dat de plicht tot arbeid niet meer bestaat. En dan te bedenken dat het gaat om werk dat iedereen kan doen en dat mensen die wèl wilden werken dubbe le dagen moesten draaien! Wanneer de wil tot werken ontbreekt, dan zal er naar mijn mening een zekere dwang nodig zijn, zodat een leder die gezond is verplicht is aangeboden werk te aanvaarden. Zoals het nu gaat, kan het niet langer. Het ene bedrijf kan niet draaien, omdat de arbeid te duur is en het andere niet omdat het geen werkkrachten kan krijgen. Dat komt ook omdat het verschil in netto-inkomen van wer kenden en niet-werkenden te klein is. Zaandam A. Spits sr. H. I. Ambacht W. Los Arbeidsmarkt (2) De afvalrace op de arbeidsmarkt wordt naar mijn mening veroorzaakt door het steeds weer verdwijnen en veranderen van werkgelegenheid. Ik herinner me dat er in Noord-Holland 56 wagenmakers-bedrijven waren, die ook landbouwwerktuigen, zoals eg gen. ploegen, etc. maakten. Er werd veel hout verwerkt en het was een mooi vak. Door de komst van de tractor uit Amerika verdwenen de paarden en niet lang daarna ook Vijf Gulden (8) Het hoofdbestuur van de Nederland se Vrijgezellenbond wil graag zijn ad hesie betuigen met de reactie van ds. C. van Zuylen uit Apeldoorn in „Trouw" van 26 Januari '79. Wij kun nen de gehele strekking van dat arti kel onderschrijven. Het rechtsgevoel van de gemiddelde Nederlander wordt hier inderdaad geweld aange daan. Een ongehuwde ziekenfonds verzekerde betaalt eenzelfde premie voor het ziekenfonds als een gehuwde met een of meer kinderen. In feite betaalt hij nog meer. daar ook over het werkgeversaandeel van de premie door de ongehuwde een hogere belas ting moet worden betaald, dan door de gehuwde. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vrijgezellenbond is dan ook van mening dat door de ongehuwde ziekenfondsverzekerden al dubbel en dwars is betaald voor de premie van de verzekering. Het gaat daarom niet aan, de ongehuwde nog eens extra te laten betalen. Naast de overtrokken solidariteit die door deze premie al wordt opgebracht komt er nog eens de vijf gulden als straf op het ongehuwd zijn overheen. Dat is, wat wij noemen, discriminatie. Den Haag Namens het hoofdbestuur ir. H. van der Velde Loekie Lichtelijk geïrriteerd, meer teleurges teld wil ik graag reageren op het artikel „Loekie bestaat niet meer". Nog steeds ben ik ervan overtuigd, dat het afschaffen van de zeven-uur reclame een goede beslissing is ge weest. Reclame is en blijft een kwa lijk bijverschijnsel van onze cultuur. Ze blijft de mensen in verleiding brengen, zaken aan te schaffen die men niet wil of niet hoeft te kopen. Dit valt niet te verbloemen door met een (misleidende) zakelijke definitie van reclame, of met (film-)technische hoogstandjes enz. in de reclame te schermen. En praat alsjeblieft niet over sociaal interessante typen of ge dragspatronen. Reclame blijft één grote leugen. Een argument als „men kan kinderen op deze manier kritisch om laten gaan met reclame" noem ik een smoes. De leugens in de reclame zijn aan kinderen niet uit te leggen, overigens zijn weinig mensen gemoti veerd om zelf door de luchtkastelen van Loekie te prikken. Groningen Hendrik Jan Boer Libanon (5) De situatie in Libanon is inderdaad ingewikkeld te noemen. Veel ingewik kelder nog aan dr. A. Wessels in Trouw van 3 februari haar beschrijft. Immers er is niet alleen sprake van Israëlische agressie, zoals dr. Wessels in zijn weergave van de feiten doet voorkomen. Bijvoorbeeld beschietin gen van dorpen aan de Israëlische kant van de grens gebeuren even vaak als „de bijna dagelijkse aanval len van Israël op Libanon". Dr. Wes sels gaat echter nog een stapje ver der. De agressie van de Palestijnen wordt voor hem geweld wat je tussen aanhalingstekens kunt zetten. Het doden van vrouwen, kinderen, toeval lige vliegtuigpassagiers kunnen we volgens een hoogleraar in de theolo gie geen geweld meer noemen. Jam mer dat dr. Wessels de situatie zo vereenvoudigd heeft! Wijk bij Duurstede H. Liefhebber Vader Abraham Vader Abraham schijnt het nogal druk te hebben met zijn „levenslied". Gelukkig vindt hij nog de tijd om een carnavalshit (en nog wel in de goed- verkopende disco-dreun) te maken met als titel: „Nee, daar trappen we niet in". Jammer dat zijn fans er wel in trappen. Waarde heer Kartner, waarom zet u niet eens één van uw „levensliederen" op single of ver koopt dat niet genoeg. Ach, waarom ook niet. Geld stinkt niet. Ermelo Henk Besselsen Mensvisie Als de vraag van Kranenborg is wat er zo bijzonder is aan Rogers dat hij zo bij de theologie in trek is, moet ik daarop antwoorden, dat hij een va cuüm opvult. Eeuwen christelijke theologie hebben een onpeilbaar gat geslagen in 's mensen eigenwaarde. Vanaf het dogma dat de menselijke natuur verdorven is tot en met Kra- nenborgs visie op het evangelie „dat de mens van nature nergens komt en dat hij door genade alleen veranderd kan worden" is de mensvi sie van veel gelovigen en theologen moordend: de mens kan van zichzelf niets; van nature is hij slecht. Kijk maar om je heen. Dat werd en wordt aan kinderen gepreekt. Is het een wonder dat mensen dan aan alle ge dachten, woorden en daden van zich zelf gaan twijfelen; zichzelf voortdu rend kritisch lopen te observeren of ze niet de fout ingaan; kortom: in een kramp komen te leven, zodat elke spontane (natuurlijke) reactie vreemd blijft en wordt verleerd?" Dat veel mensen „oostwaarts" gaan of hun heil zoeken bij psychologen, hun methoden en technieken, kan mijns inziens worden beschouwd als het ijlings vragen om een spoedbehande- ling met zuurstof om niet te stikken in het verdorrende vacuüm van de christelijke mensvisie en bijbehoren de praktijken. Groningen Paul van der Haar Wibaut In uw „commentaar" van 31 januari „wethoudersassistent" werden „Wi baut" had je me maar en Roel van Duin onder één noemer genoemd. Het heeft mij gegriefd en teleurge steld, dat „Wibaut", die volgens mij een „Sieraad" voor de gemeentepoli tiek is geweest, en de onvermoeide propagandist voor gemeentelijke wo ningbouw daarmee door u door het slijk is gehaald. Vervolg van pagina 1 De bijwerkingen van fenacetine zij nierbeschadigingen en nierbekke kanker. Maar dat slechts bij langdi rig gebruik (na meer dan 1000 tabli ten per jaar en dat langer dan tie jaar). Bij gewoon gebruik is er 'Op recept' Middemneer Ruurd de Jong P.S. Sorry, het was maar een grapje. Red. Tr aan de hand, aldus mevrouw Ved£iAl Deze stof zit in bijvoorbeeld APcöü Chefarine 4, Saridon, Witte Kruis i Antigripine. Het spul heeft een o M wekkende werking en de staatsseci Na taris geeft toe dat dat tot verslaviaaai kan leiden, hetgeen dat overmati jp gebruik dichter bij het denkba brengt. Uë pel De stof paracetamol wordt pas sim tio: een jaar of tien gebruikt. Erg ve 501 slechte ervaringen met langdurig g m bruik zijn er dus niet. Maar de bijweg kingen kunnen wel onmiddelll schade berokkenen. Overschrij An men de dosering, dan is er kans 0 leverbeschadigingen. Er zijn in h M land gevallen bekend met dodelij] &ie afloop. Dat weliswaar bij het in éi aai keer innemen van 20 tabletten. dAu: kundigen menen dan ook dat het et mp onveilig middel is. KO ter fco: Maar andere pijnstillers dan met dei ee| drie stoffen bestaan niet, zo zegt m vrouw Veder. „Er wordt samen m re de farmaceutische industrie wel g alg zocht naar alternatieven. De genee middelencommissie heeft inmidde aanbevolen om stoffen met fenacet c ne alleen op doktersrecept verkrij b( baar te stellen. Paracetamol verkrijgbaar blijven en fenacetii zou uiterlijk 1 januari op recept g steld moeten worden." jv Mevrouw Veder wijst er op dat dei maatregelen een verschuiving in hi gebruik teweeg zullen brengen. Z overweegt, de verpakking te verkle nen (zodat er maximaal vijf gram va de gevaarlijke stof in een doosje zit In De staatssecretaris zal in ieder geviver proberen te verplichten dat er bij tr pijnstillers vóór 1 januari van hi^11 volgend jaar bijsluiters zullen zitte [e| waarin de gebruiker op het ge va 131 van het innemen wordt gewezen, Mevrouw Beckers zou in de bijslu ue ters graag zien vermeld dat de stof o }e' den duur kankerverwekkend is, i 'al dat overschrijding van de aangeg jrf ven hoeveelheid nierbeschadigii ir( kan veroorzaken. Zij vraagt de Reel jn: meraad de filmpjes over geneesmii 'al delen, die sinds 1 september van h< 'ee vorig Jaar zijn uitgezonden te toetse 5ei aan de wettelijke voorschriften di nu gelden. Zij wil de filmpjes zo aai gepast zien dat de kijker tenminsl fc de povere informatie krijgt, die hij heden nog behoort te krijgen. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van 18 00-20 00 uur en Ik zal u rust geven. Mattheüs 11 28 Na een liefdevol en zorgzaam leven heeft de Here tot Zich geroepen onze lieve moeder en oma Elizabeth Terlouw-Bos op de leeftijd van bijna 88 jaar. Rotterdam: T. Terlouw. T. Terlouw-van Neutegem Hilversum: B. Terlouw P. Terlouw-Van Es Weert: P. Terlouw J. M. Terlouw-van der Stelt Canada: A. van Leeuwen-Terlouw Rotterdam A. Terlouw M. Terlouw-Grasman kleinkinderen en achterkleinkinderen Rotterdam, 7 februari 1979 Maskerbloemstraat 9a Corr -adres A. Terlouw, Dr. J. J. P. Oudsingel 38, 3067 EG Rotterdam Geen bloemen De begrafenis zal plaatsvinden D.V. zaterdag 10 februari op de begraafplaats Oud-Kralin gen". Kralingseweg 334. na aankomst in de kapel om 12 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de kapel op de begraafplaats. God nam plotseling tot Zich mijn innig gelief de man en lieve pappa Harry Weijland op de leeftijd van 36 jaar. Lilian Weijland-Sijbers Madeleine Amsterdam, 7 februari 1979 Maassluisstraat 344 Harry is opgebaard in de rouwkamer van de Protestantse Coöperatieve Begrafenisvereni ging P.C.B. u.a., Vondelstraat 101 te Amster dam. Aldaar geen bezoek. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 12 februari om 10.00 uur op de begraafplaats Westgaarde, Ookmeerweg 275 einde Osdorper- ban te Amsterdam, bereikbaar met bus 23. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. God nam Plotseling tot zich mijn lieve zoon, onze lieve schoonzoon, broer en zwager Harry Weijland Op de leeftijd van 36 jaar. Ede. C. J. A. Weijland-van Loon Alphen a/d Rijn. G. W. J. Sijbers M. M. Sijbers-van Male Ede. Wim en Bep Weijland Haarlem, Nel en Steven Alblas Bennekom, Hester en Elzien de Groot Amsterdam, Johan en Nikki Sijbers Alphen a/d Rijn, Cobi Sijbers Amsterdam, 7 februari 1979. Heden overleed in de volle zekerheid des ge- loofs onze zorgzame vader, behuwd groot- en overgrootvader Maarten Pieter Noordzij in de ouderdom van 88 jaar. Nieuwer kerk a/d IJssel: C. van den Herik-Noordzij Moordrecht: J. Noordzij A. Noordzij-Hoogendam Krimpen a/d IJssel: M. Kammeraat-Noordzij A. Kammeraat Rotterdam: L. Hoogendam-Noordzij P. Hoogendam Spijkenisse: L. Noordzij E. Noordzij-Quelle Klein- en achterkleinkinderen Pernis, 8 februari 1979 Bejaardencentrum „Het Havenlicht" Velsenaerstraat 4 Corr. adres: De Griend 4, Moordrecht. Gelegenheid tot rouwbezoek zaterdagmiddag van 2.30 tot 3.00 uur aan „Het Havenlicht". De rouwdienst zal D.V. gehouden worden maandag 12 februari a.s. om 2.00 uur in „Het Havenlicht", waarna de begrafenis zal plaats vinden op de Alg. Begraafplaats te Pernis. Vertrek vanaf „Het Havenlicht" om 2.30 uur. Ik ben de opstanding en het leven; die in Mij gelooft, zal leven al ware hij ook gestorven Joh. 11 25 Op maandag 5 februari 1979 heeft de Here tot zich genomen onze geliefde collega en vriendin Anna Bac Getrouw heeft ze aan haar roeping gehoor gegeven en met liefde haar taak volbracht Haar collega's van de Vereeniging tot Heil des Volks, Amsterdam. Met ontroering geven wij u kennis van het plotseling overlijden van onze leraar en collega Harm Gerding oud 53 jaar. Indien wij met Christus gestorven zijn, gelo- yen wij, dat wij ook met Hem zullen leven" (Rom. 6 8) Bestuur, personeel en leerlingen van de chr. m.ts. te Groningen. Groningen, 5 februari 1979. Gij zult mij leiden door Uw raad, en daarna mij in heerlijkheid opnemen. Psalm 73:24 Na een langdurig, geduldig gedragen ziekbed, heeft God tot Zich genomen onze lieve zuster Maria Maan op de leeftijd van 70 jaar. Oud-onderwijzeres aan de Prinses Ireneschool te De Lier. Begiftigd met de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud. Uit aller naam: A. Maan De Lier, 8 februari 1979 Oostbuurtseweg 5. Gelegenheid tot condoleren: in gebouw „Het Anker", W. J. Baron van Ghentplein te De Lier, zaterdag 10 februari a.s. van 15.00 tot 16.00 uur, en na de teraardebestelling. De rouwdienst zal worden gehouden maandag 12 februari a.s. in gebouw „Het Anker", aan vang van de dienst om 13.30 uur, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de alg. begraafplaats de De Lier om ca. 14.15 uur. De Heer is mijn Herder. Voor ons nog geheel onverwacht werd uit ons midden weggenomen mijn zeer zorgzame man, onze lieve vader, opa, broer, zwager en oom Roelof Schipper op de leeftijd van 59 jaar. J. Schipper-Mondeel Jan en Corrie Wim en Ans Ria en Hotse Greet je en Jan Olga en Olaf kleinkinderen en familie 7 februari 1979 Sarphatipark 111" 1073 CW Amsterdam Gelegenheid tot afscheidnemen vrijdagavond van 7-8 uur in de rouwkamer van het Onze Lieve Vrouwegasthuis, Ruyschstraat 132. De crematie zal plaatsvinden op maandag 12 februari om 13.05 uur in het crematorium Westgaarde, Ookmeerweg 275 einde Osdorper- ban te Amsterdam, bereikbaar met bus 23. Vertrek van huis te 12.20 uur. Liever thuis geen bezoek. Dankbetuiging Zeer getroffen door uw medeleven, welke wij van mochten ontvangen tijdens de ziekte en na het overlij den van mijn geliefde man, onze lieve zorgzarru Pappa, behuwdzoon, broer, zwager en oom Maarten van den Beukei betuigen wij u langs deze weg onze oprechte dank. G. van den Beukel-'t Hart Gerrit Mariene en verdere familie Monster, februari 1979 Hortensiastraat 36 20 Denier Tbphit panties met versterkt broekje. Malen 36/38 t/m 42/44. Pnma panties, pnma pasvorm, normaal al verre van duur 1,75 Maar zelfs Uni fantasie tricot pyjama (van polyester/katoen) in diverse zachte tinten Maten 36/38 t/m 42/44 Leuk apart mode! met pofmouwtjes en polbroek Normaal 29,75. Extra aantrekkelijke pnjs Hema's luxe toiletzeep. Fijn mild. voor n soepele en zachte huid. Pak met 3 stukken normaal 1,90. Maar wie vee! verkoopt (zoals de Hema) kan wat aan de prijs doen: De Hema koopt de Gold-black label sherry (mety garantiezegel!) groot in bij één van de beste sherry huizen van Spanje. Kies uw favonet: cream, fino of amonüllado. Was 4,95 voor deze sherry toch al geen pnjs Maak zelf de lekkerste Room- boter-Tompoezen. Zó klaar en altijd vers. U haalt er 6 uit een pak. Handig om in huis te hebben voor onverwachte gasten. Normaal 2,50 Aanbiedingen geldig t/m 13 februari. Belegen Goudse. Natuurlijk vers van 't mes, zoals al die heerlijke Hollandse kazen in de Hema. Lekker en gezond als beleg, tussen-doortje en wat niet al! Normaal per kilo 9,40 dus per kilo y 1.-goedkoper!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 14