Verkeersinformatie trof doel Kamer waarschuwt voor gevolgen functie Claus inderrechters De tekening van een lezer mèt postcode toch in de war Trouw Commentaar |0) de tocht Grote groep automobilisten luisterde naar wat „Driebergen" adviseerde Gisteren al vroeg gewaarschuwd 'Saamhorigheid op weg geboden' 'Geen voorzitter maar adviseur' Comité tegen stage van wetenschapper uit Zuid-Afrika 23 m8 -1 POSTCODE POSTfODE huishoudgeld blijf fit juffrouw strop konijnenhok - ONDERDAG 8 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 is altijd prettig als je eigen Iafalc (vooral als het om nare me- l^lingen of omstreden feiten nog eens onafhankelijk van i onderzoek en bevindingen een ander wordt bevestigd, „nu hoor je het ook eens van ander" is een heel menselijke !tie. iar dat vooral de mensen van CIDI, het Centrum voor Infor- en Documentatie Israël, met jegen kennis zullen nemen van tonclusies van een speciale Ka- as' rommissie, die een onderzoek t ingesteld naar de mate waar- j&ederlandse bedrijven voldoen door Arabische landen gestel- handelsvoorwaarden hoe l die conclusies ook zijn. 2(1» u CIDI heeft namelijk vorig jaar :en zwartboek deze feiten al boven tafel gehaald en zelfs b< complete „zwarte lijst" met n s|en van firma's genoemd, maar rapport viel een ijselijke en srende ontvangst ten deel van iun|ijde van het bedrijfsleven en D minder begrijpelijk is de n"! 3 be ich CIDI-rapport vormde de aan- ening voor kritische Kamervra- die de regering toen kennelijk it ongelegen kwamen. Het 'oord van de regering kwam er in elk geval" op neer, dat zij Arabische boycot (van bedrij- die ook aan Israël leveren) niet it. er ook niets van wil weten lus ook geen onderzoek zal enjllen naar een eventuele prak- f®' van zo'n boycot. Om het nu 'lst i één jaar oude antwoord van ninisters Van der Klauw en Aardenne aan de Tweede Ka- nog even letterlijk aan te ha- belwant het 's een te mo°» voor- ruc I van glad' taalgebruik om het lar te laten schieten): „Aan- n de Nederlandse overheid de lische boycot niet erkent en ooi wenst te onthouden van stap- van waaruit een feitelijke er- ing zou kunnen worden afge- beschikt zij niet over be- teVbare kennis aangaande ge- pde „zwarte lijst" noch over jvijze van samenstelling daar- t jj. Struisvogelpolitiek dus. Wat aroet weet of ken, is er niet. Sei '2i' SI lus bi ikt L ervolg van pagina 1 In een aantekening in deze rubriek (op 8 maart 1978) hebben wij als verlangen uitgesproken dat toch minstens „de feiten bekend ge maakt zouden worden", waar er sprake is „van zulke ernstige ver moedens". De regering heeft het op dit punt laten afweten en te recht is nu het parlement op onder zoek uitgegaan. De conclusies van de Kamercom missie zijn even triest als die van het CIDI, maar er komt nog een element bij. De regering is met haar afhouderige antwoord van vo rige jaar niet in opperste wijsheid voorzichtig-diplomatiek te werk gegaan; haar antwoord blijkt ach teraf op nogal gespannen voet met de waarheid te staan. De overheid heeft zich wel dege lijk niet „onthouden van stappen waaruit een feitelijke erkenning van de boycot zou kunnen worden afgeleid". Nederlandse exporteurs naar Arabische landen kunnen zich bij de Nederlandse credietver- zekering Maatschappij verzekeren tegen politieke risico's van hun uitvoer naar die landen, welke risi co's de NCM op haar beurt dan weer herverzekert bij de Neder landse staat. Het is juist om deze herverzeke ring dat de NCM in overleg met de overheid in haar polissen heel na drukkelijk de bepaling heeft opge nomen, dat de verzekerde geen aanspraak op verzekeringsgelden kan maken, wanneer blijkt dat hij de boycotbepalingen van de Arabi sche landen niet heeft nageleefd. Met andere woorden: de eerste linie voor het Nederlandse be drijfsleven wordt op dit punt niet gevormd door de Arabische lan den zelf, maar door de NCM die als enige in West-Europa en Noord-Amerika met de pet in de hand klaar staat om in overleg met de regering een dergelijke clausule op te nemen. Wie dan als overheid toch zinnen schrijft als „ik wens mij te onthou den van stappen van waaruit een feitelijke erkenning van de boycot zou kunnen worden afgeleid" zet zijn eigen betrouwbaarheid heel erg op de tocht. nu el 280 stelt het verbergen van g i elopen minderjarigen strafbaar. V( hrdA-initiatief houdt in dat voor eri 'erleners een uitzondering wordt Si apen op voorwaarde dat zij uldig te werk gaan. De kinder vers voeren tegen dit voorstel n «alleen tal van juridische argu- "*n aan. maar menen ook dat het praktijk niet hanteerbaar is. conclusie is. dat het voorstel toldoende doordacht" is. e elfde oordeel vellen de kinder vers over het wijzigingsvoorstel [CDA en WD om hulpverleners licht op te leggen weglopers bij nderrechter te melden en deze evraagde inlichtingen te ver en. Los van hun bezwaren te- e algemene opzet van het wets- pe tel, menen de kinderrechters no iJ hiervoor niet de aangewezen ie mi zijn. De raden voor kinderbe- 3ej ming en de politie zouden daar it r voor in aanmerking komen. Ie j daar zitten volgens het advies enl ^er haken en ogen aan. en WD wilden wel met het mof-voorstel akkoord gaan mits de di< ingsplicht in de regeling zou Aarzeling Door Haro Hielkema DRIEBERGEN Nog een paar van dit soort winters en de Politie Verkeerscentrale in Driebergen kan een aanvraag indienen om A-omroep te worden. Met wachtmeester Rob van Rees als omroeper, vaste rubrieken als de File- top-tien en informatie over al lerlei middeltjes om op de gladde wegen overeind te blijven. Zo worden er grappen gemaakt op de centrale in Driebergen. De Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie heeft de afgelopen weken immers een steeds groter luisterpubliek gekre gen. De luisterdichtheid van de ver keersinformatie ook 's morgens om zeven uur was bijzonder hoog. Een een grote groep automobilisten trok zich de raadgevingen vanuit Drieber gen aan. Hoe rijdt de Nederlandse automobi list zich door de winter is de vraag aan de Verkeerscentrale, die zich als taak stelt de automobilisten in alle tevredenheid van A naar B te laten gaan. „Het weer selecteert automobi listen uit," antwoordt het waarne mend hoof stafbureau, Th. A. Leen- ders. „Op die dagen, dat wij waar schuwden zo weinig mogelijk de auto te gebruiken zijn veel mensen inder daad niet gaan rijden. De tweede auto werd minder gebruikt. De win kel op de hoek is deze winter waar schijnlijk een stuk aantrekkelijker geworden. Ik denk ook dat wat oude re rijders minder vaak zijn gaan rijden." De verkeerspolitie is de winter tot nu toe zonder problemen doorgekomen. „Onze organisatie is geënt op proble men. Die verzwikt zich niet op een paar weken sneeuw. Er loopt hier niemand verstoord rond. Als je ge wend bent om zaken op te lossen, maakt een extra strenge winter niets uit," aldus P. van Dijk, medewerker van het stafbureau. „Op het moment dat het sneeuwt of ijzelt, gaan de mensen met hun Porsche nog gemoti veerder de poort uit." De winterse omstandigheden hebben volgens Leenders voor een „verwijde ring" gezorgd tussen de vrachtwagen chauffeurs en de gewone automobi listen. „Het is een muis-olifant-ver haal. De man in een gewone auto gaat in de gladheid heel bewust proberen DRIEBERGEN Hoewel de automobilisten vorige maand to^h bijna vertrouwd geraakt moeten rijn met moeilijk berijd bare wegen, heeft de ijzel het verkeer gistermorgen toch weer verrast. Al zeer vroeg in de mor gen werd via de radio gewaar schuwd voor spiegelgladde we gen in de loop van de morgen. De verkeerscentrale in Drieber gen werd de hele morgen over spoeld met berichten van onge vallen. Rondom Gorinchem en Deil viel het verkeer helemaal stil: „Niemand kon meer iets", aldus de heer P. van Dijk. „Waar de weg bol liep. gleden auto's soms gewoon van de weg. Zelfs strooiauto's moesten het af en toe opgeven". De automobilis ten zijn door de ijzel verrast: het leek alsof er gewone regen naar beneden kwam, die zo van de auto afviel. Maar op straat werd het meteen ijs". goed te rijden; soms is de snelheid wat aan de lage kant. De beroep schauffeur daarentegen dendert op de linkerrijstrook voorbij en jaagt de personenauto's daardoor nogal wat angst aan. Het probleem is: hoe krijg je die twee grootheden bij elkaar. Saamhorigheid Volgens Leenders is een soort „saam horigheidsgevoel" in het slechte weer van groot belang. „Je hoort bij el kaar. Als je in een file rijdt, moet je achter elkaar blijven. De man die uit de rij gaat, is gediskwalificeerd. Hij verstoort het verkeersbeeld en wekt agressiviteit. Als 'ie zich een eind verder in de vernieling rijdt, zal vermoed ik niemand voor hem stoppen. Het is noodzaak dat men als groep rijdt." Leenders en Van Dijk spreken hun verwondering uit over de talrijke klei ne gebreken aan auto's, die autorij ders in de winter nogal eens voor problemen plaatsen. „Er worden au to's verkocht, bij wijze van spreken, omdat ze vierkante wielen hebben. Maar aan auto's zitten accessoires, waar praktisch nooit naar gekeken wordt. Ik begrijp de auto-industrie niet, dat ze die potjes met sproeiwa- ter op zo'n stomme plaats hangen," zegt Leenders. „Hoe is het mogelijk dat er auto's op de markt komen met sloten, die slecht reageren op de vorst?" vult Van Dijk aan. „En ruite- sproeiers moeten toch ook in de win ter op een normale manier kunnen functioneren. Als het vriest, krijg ik mijn buitendeur thuis toch ook open." En Leenders nogmaals: „Veel auto's worden gebouwd voor een situ atie rond Saint Tropez. Op dat punt is er voor de auto-industrie nog heel wat te doen. Door een stomme klei nigheid raakt men gefrustreerd. Een accu moet toch ook bij 40 graden starten." Defecte ruitesproeiers hebben de af gelopen tijd heel wat verkeersonge vallen veroorzaakt. Van Dijk: „Als de voorruit vuil werd en de sproeier het niet deed. stopte men bij trossen op de vluchtstrook. Vaak komt men dan halverwege op de weg te staan. Ze maken er meteen oorlog van met die noodstops." Het woord „Driebergen" is bij de ge middelde automobilist langzamer hand een begrip geworden. Niet zo zeer omdat de politie-Porsches er hun „basis" hebben, maar vooral door de verkeersinformatie die de Verkeers centrale geeft. Sinds een jaar of tien worden gegevens verstrekt over de toestand op de Nederlandse wegen, over op handen zijnde werkzaamhe den aan wegen en over evenementen, die verkeersknelpunten kunnen ver- ooizaken (tentoonstellingen, corso's) Zendapparatuur Al vier jaar verzorgt de medewerker van de Politie Verkeerscentrale (een orgaan van de Centrale Politie Ver- keerscommissie) R. van Rees een ra diopraatje met verkeersinformatie. En sinds september vorig jaar staat er in de werkkamer van Van Rees zendapparatuur van de omroep, waarmee de wachtmeester twee maal per week rechtstreeks in de (AVROH uitzending optreedt. Een opmerkelijke ontwikkeling, zegt Van Rees: „Een paar Jaar terug was het heiligschennis, wanneer het pro gramma onderbroken werd voor ver keersinformatie. Nu bellen ze ons soms op of we niet iets te vertellen hebben Onlangs, op een dinsdag dat het zo geijzeld had. zijn we de hele morgen in de uitzending geweest met tips om de gladheid te bestrijden. Maar het belangrijkste werk is het doorgeven van de files op de snelwe gen. Wij hanteren de norm dat files bij bekende knelpunten (de Coentun- nel in Amsterdam, de Lekbrug bij Vianen, de Van Brienenoordbrug bij Rotterdam en het verkeersplein Leid- schendam) pas bij een lengte van drie kilometer worden doorgegeven. Op andere punten bij twee kilometer. Wij krijgen onze informatie van de diver se politlemeldkamers, van de ANWB. de Porsches, van onze vliegtuigen en helikopters. Tussen het moment waarop een file gesignaleerd wordt en de nieuwsuitzending op de radio zit vaak twintig tot dertig minuten." Al is de frequentie, waarmee verkeersinformatie in de ether komt. sterk uitgebreid, op de Verkeerscen trale in Driebergen is men nog niet tevreden. Het wekelijkse contact met de AVRO wordt als een proef be schouwd. Dat er laatst een ochtend lang contact was met de VARA-pro- grammamakers op Hilversum 3. was incidenteel. Er kwamen toen allerlei reacties van luisteraars. Zo werd ge adviseerd om pleisters onder de schoenen te doen. men moest de asla op de stoep leeggooien en men moest gipspoeder op de autobanden doen. Iedereen denkt dat 'ie uniek was. Als Je dergelijke reacties krijgt, geef Je ze door. Maar je moet erg oppassen dat je niet een informatiebron verandert in een alles-weter." Een aspirant-omroep werd de Ver keerscentrale genoemd. „We hebben wel eens gedacht aan een speciale verkeerszender met primair verkeers informatie. Nu is het een aanvulling op het nieuws. Als politie zijn we daar nog niet tevreden over; we willen het graag verbeteren We benutten nog niet alle mogelijkheden," aldus Van Dijk. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. worden opgenomen. Evenals de hulp verleners zelf kwamen de initiatiefne mers daartegen in verzet. Om uit de impasse te geraken werd toen beslo ten de kinderrechters zelf te vragen wat ze er in zagen. Niets, zo blijkt nu. De kinderrechters hebben aanvanke lijk geaarzeld om advies uit te bren gen, omdat naar zij menen, de rech terlijke macht van het politieke strijdgewoel behoort te blijven en niet de schijn op zich mag laden partij te kiezen op straffe van onge loofwaardigheid. Men heeft deze be zwaren laten wijken voor het belang de Kamer vanuit de praktijk het voor en tegen van een en ander uiteen te zetten „in de hoop dat voorkomen kan worden dat een wet tot stand komt waarvan de uitvoering in de praktijk op moeilijkheden stuit." Hoewel de juiste cijfers nog niet bekend zijn verwacht de luchthaven Schiphol in 1978 een winst van onge veer drie miljoen gulden te hebben gemaakt. Dit heeft president-direc teur J. W. Wegstapel in een vergade ring van de ondernemingsraad be kend gemaakt. Aan het begin van het jaar werd nog op een verlies gere kend. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vaste Kamercommissie voor ontwikkelingssamenwerking heeft minister De Koning gisteren ernstig gewaarschuwd voor eventuele complicaties die kunnen voortvloei en uit het bijzonder adviseurschap van prins Claus. De prins is vorig jaar oktober door de ministerraad benoemd tot bijzonder adviseur voor ontwikkelingssamenwerking. IK hOeT Gro ren, toch ee/tst noj GRoe/eu wat Met name de PvdA vindt dat hij in die functie geen plaatsvervangend voorzitter mag zijn van een regerings delegatie die naar het buitenland wordt afgevaardigd. Dit met het oog op het (politieke) gewicht dat aan het voorzitterschap van zo'n delegatie wordt toegekend. De voorwaarden waaronder prins Claus zijn functie moet gaan vervul len, kwamen gisteren in de Kamer- commisse ter sprake op verzoek van de PvdA. Vorig jaar december had den de Kamerleden Pronk en Van der Stoel de minister gevraagd om een vaste taakomschrijving voor Claus, maar die bleek niet te bestaan. De adviserende taken van de prins, zo bleek uit het antwoord van de minis ter. zouden van geval tot geval beke ken worden. De PvdA-Kamerleden vonden dit antwoord onbevredigend en wilden er daarom nog eens over praten in de vaste Kamercommissie. Bestedingsoverleg De socialisten vreesden onder meer dat de prins namens de regering in politieke zin zou kunnen optreden bij het bestedingsoverleg in de con- centratielanden Minister De Koning zei gisteren echter dat dit uitgesloten is. Of hij rekening zal houden met de wens van de Kamercommissie om de prins niet als voorzitter maar als ad viseur van een delegatie in te schake len, is niet bekend. Overigens hebben de meeste fracties in de Kamer met het bijzonder advi seurschap van prins Claus inge stemd. De PvdA heeft laten weten er geen bezwaar tegen te hebben. Het is de bedoeling dat de prins wordt betrokken bij de voorbereiding van conferenties over ontwikkelings samenwerking. dat hij dergelijke con ferenties in het buitenland gaat bij wonen en dat hij bezoeken gaat bren- gen aan concentratielanden waarmee Nederland nauwe relaties onder houdt Van onze onderwijsredactie UTRECHT Het pas opgerichte co mité „Verbreek de contacten met Zuid-Afrika" is tegen de stage van Jan Sfnit, een wetenschappelijk me dewerker van de Potchefstroom-uni- versiteit in Zuid-Afrika. Smit werkt sinds 1 december bij de vakgroep kernfysica van de subfaculteit na tuurkunde van de rijksuniversiteit van Utrecht. UH Bo us z p B, (II Je hebt best kans dat de postco de over een tijdje gesneden koek is voor de gebruikers. Met dat dikke gratis codeboek en een beetje goede wil kan het toch niet moeilijk zijn. Voor de mensen die geregeld brieven versturen ten minste niet. Maar misschien wel voor de post. Dinsdag hebt u al in deze krant kunnen lezen dat postbeambten moeite hebben met het sorteren van post voor plaatsen waarvan er twee hetzelf de heten. Tweeling-gemeenten noemen ze zulke plaatsen. In twijfelgevallen wordt het post stuk automatisch doorgestuurd naar de grootste van die plaatsen en om dat te voorkomen raadt de PTT aan er in elk geval de pro- vincienaam bij te zetten. Dat geeft te denken. Want als ons land echt zo keurig in postdistric- ten met elk een eigen codenum mer is ingedeeld, zou elk post stuk precies op de goeie plaats aan moeten komen. Wat heb je er anders aan? De provlncienaam er bij helpt trouwens in veel geval len niets: in heel wat provincies liggen plaatsen en plaatsjes met dezelfde naam. niet eens maar tweemaal, maar soms wel drie of meer keren. Zelfs is er een „elf- ling" in ons land: Broek, dat kwistig over zeven provincies uit gestrooid is. Oh jij Die wijsheid putten we uit een officieel plaatsnamenboekje van Nederland, waarin praktisch alle steden, dorpen, vlekken en ge huchten zijn opgenomen. Behal ve die ene elfling vonden we er nog een achtling. 3 zevenlingen, 5 zesllngen, 3 vljflingen, 13 vierlin gen, 32 drielingen en 142 tweelin gen in, en dat In nog maar de helft van het boekje. We kunnen deze aantallen dus gevoeglijk met twee vermenigvuldigen, al durven we niet te beweren dat het er „welgeteld" zoveel zijn. Er valt weinig wel te tellen, want het gaat je in zo'n boekje vol kleine lettertjes al gauw duizelen. Ooit geweten dat je bijvoorbeeld in Brabant zevenmaal „Heikant" tegenkomt, en dan nog eens in Zeeland ook? Dat er zes plaatsen in het land zijn die Horst heten, zeven die Driehuizen genoemd worden, dat Je in eigen land op vier plekken in Engeland kunt wonen en Eursinge in Drente niet makkelijk te vinden is. doordat er daar drie van bestaan plus nog een Eursing? Dat er vier „Den Haags" zijn en zeker zeven Beek s en evenveel plaatsen die Berg heten? Als je dan bedenkt dat adressen nog fout of slordig geschreven kunnen worden, zodat het ver schil tussen De Burg en Den Brug, Brand en Brandt. Ooster wij k en Oisterwijk, Midwolde en Midwolda, Nieuwesluis en Nieu- wersluis haast niet te zien is. is het eigenlijk best begrijpelijk dat de post er wel eens moeite mee zal hebben. Maar die postcode dan? Heeft die dan helemaal geen nut? Een telefoontje naar de PTT leert ons dat de postcode en deze problemen in feite niets met elkaar te maken hebben. „De codeermachine die binnenkort *de brieven gaat sorteren kent alle codes en heeft daar geen nadere aanduiding bij nodig," zegt voor lichter De Voogd. „Maar dat kun Je van een mens niet verlangen. Het gaat om 14 miljoen poststuk ken per dag, die nog met de hand gesorteerd moeten worden zo lang dat werk nog niet door co- i Jd deermachines kan worden ge daan. Het eerste apparaat is in Amsterdam in aanbouw en daar wordt het in april op proef in gebruik genomen. Zo rond 1986 zullen die machines in het hele land aan het werk zijn. Steeds meer mensen zetten de code nu gelukkig al op hun poststukken, maar veel minder dan voorheen doen er de provincienaam bij. Ze denken dat de postcode voldoen de is. maar zo ver is het dus nog niet. Vandaar dat wij vragen er voorlopig nog een nadere aandui ding bij te zetten, anders moet de sorteerder er steeds weer het co deboek op naslaan. Dat kost veel tijd." Met zoveel gelijke plaatsnamen is dat wel in te denken. Hoewel, zo ontzettend veel zijn dat er nou ook weer niet, verzekert de voor lichter. Van PTT-distrlcten met codenummers zijn er lang niet zoveel als van de namen in het plaatsnamenboekje. doordat meer plaatsen onder één code nummer vallen. We moeten er dus niet dat boekje, maar het dikke postcodeboek voor door bladeren. Dat hebben we gedaan, van a tot z. Er blijken toch nog altijd behoorlijk welgeteld dit maal! zo'n 110 tweelingplaat sen in te staan. 34 drielingen, 4 vierlingen, 3 vljflingen en 1 zes ting (Loo. inclusief 't Loo). De verwarring blijft dus groot, on danks de postcode. De machines zullen het allemaal wel klaren, maar tot 1986 is het wèl zo veilig om de provincie er bij te zetten. De Frans->man die getrouwd is met een vrouw die een politieke functie heeft, moet van de rege ring huishoudgeld krijgen Dat heeft het Franse senaatslid me vrouw Brigitte Gros gevraagd voor die mannen die kinderen onder de vijftien jaar hebben. Niet alleen moet er in dat geval een ander komen om voor het huishouden te zorgen, maar ook zou zo'n betaling de psychische problemen helpen overwinnen waarmee de rrtan volgens me vrouw Gros ongetwijfeld kampt als zijn vrouw een belangrijke baan heeft. De Franse regering heeft kortgeleden voorgesteld de wet zo te veranderen dat twintig procent van de kandidaten voor gemeentelijke bestuursfuncties uit vrouwen moet bestaan. Vol gens mevrouw Gros heeft zo'n wet geen enkele zin zolang de geldkwestie niet geregeld is hoewel vrouwen met een dergelij ke functie toch zelf wel iets ex tra's zullen inbrengen, zou je zeggen bode was indertijd in Athene aan gezicht, handen en borst gewond geraakt toen een postpakket in zijn handen ontplofte. Vandaar dat de bezorger de PTT had aan geklaagd. maar alles pakte an ders uit: tijdens de rechtszitting bleek dat de postbode het pakje zelf had geopend in de hoop er iets van zijn gading in te vinden Hij had. vond de rechter, de wet op de geheimhouding van post stukken geschonden en gepro beerd diefstal te plegen, en alles was dus zijn eigen schuld. Een strop voor een 29-Jarlge Griekse postbode: in plaats van de kleine dertigduizend gulden die hij van de PTT geëist had. kreeg hij acht maanden gevange nisstraf van de rechter. De post Eindelijk zijn we zo ver dat iedere vrouw van een béétje leeftijd meestal netjes met „mevrouw" wordt aangesproken ten slotte gaat het niemand iets aan of ze getrouwd is of niet en kun je dat uit „meneer" ook niet afleiden en dan vind Je in een personeels blad plotseling de omgekeerde wereld. In „De Bleekpost". het personeelsblad van de Koninklij ke textiel veredelingsindustrie v.h. G.J. ten Cate si Zonen in Eibergen. wordt een nieuw perso neelslid aangekondigd: een me vrouw. compleet met meisjes naam. die in dienst getreden is als winkeljuffrouw Had die me vrouw nou niet beter als verkoop ster of medewerkster in de winkel gepresenteerd kunnen worden? Doodop uitstappen na een lange reis met een vllegtuis is niet meer nodig voor mensen die met een toestel van British Airways vlie gen. Sinds kort heeft die maat schappij lessen tegen vermoeid heid op de band staan, eenvoudi ge oefeningen met hoofd en ar men vanuit de stoel die het hart stimuleren, en er garant voor zou den staan dat de passagier rede lijk fit blijft. De maatschappij heeft de instructies laten samen stellen door een Britse gezond- heldsdeskundige. De lessen wor den niet in de supersnelle Con corde gegeven; volgens Britisch Airways is de passagier al op zijn bestemming nog voordat hij door vermoeidheid kan worden over vallen. Zo n voorspelling kan natuurlijk uit broodnijd geboren zijn, maar volgens madame Ritz, presidente van de raad van aandeelhouders van het gelijknamige hotelcon- cern, zijn de HUton-hoteis ten dode opgeschreven. Aan een me dewerker van de Leeuwarder Courant onthulde ze dat de klas sieke kasteelhotels de plaats zul len innemen van moderne com plexen als Hilton, „konijnenhok ken waar niemand meer in wil"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5