hina valt Japan lij tegen Moskou akhtiar niet bang Iroor schaduw-premier Quemoy maakt Taiwan vuist tegen China Nieuw vredesoverleg Israël en Egypte Zaïre krijgt Belgische parachutisten Amerikaanse soldaten leren Engels Voorstel Amerika: Spionnen: melden a.u.b. Surinaamse ambtenaren staken niet Washington steunt Thailand ENSDAG 7 FEBRUARI 1979 BUFTENLAND TROUW/KWARTET KIO (Reuter, UPI) China is Japan bijgevallen in het geschil dat dat land met de Sowjet- e heeft over vier kleine eilandjes in de Stille Oceaan, de Koerillen. nand zou zich druk maken over vlekken, als ze militair niet zo ngrijk waren. De Sowjet-Unie nt er raketproeven in de buurt, [t er zo'n 6000 militairen gestatio- •d, en een vliegveld aangelegd, io heeft daartegen bij Moskou fel otesteerd, maar dat protest was dovemans oren gericht. Russi- e marineschepen aldus Japanse ilieden, gaan rustig door met het iren van raketten. officiële Chinese nieuwsagent- ap heeft nu gezegd dat Moskou jeert Japan te intimideren, en Deert het land van een gematigd Ipunt in Aziatische zaken (dat in de zienswijze van Peking zeg- pro-China), af te houden. Japan it vorig jaar een vredes- en vriend- 'erdrag met China, waarin opgeroepen tot verzet tegen lonisme", waarmee in het Chi- jargon de buitenlandse politiek de Sowjet-Unie wordt aangeduid. tens het Chinese persbureau ligt noordelijke Japanse eiland Hok- Jdo binnen schootsafstand van de ische militairen op de Koerillen, i een landing daar binnen twin- nuten worden uitgevoerd. De Sowjet-Unie wijst alle protesten bij voorbaat van de hand met het argument dat de Koerillen tot haar grondgebied behoren, en Moskou mag er alles doen wat het wil. De eilanden werden aan het eind van de Tweede Wereldoorlog bij de Sowjet- Unie gevoegd, maar Japan doet er nog steeds aanspraken op gelden. De weigering van Moskou de eilanden terug te geven heeft tot nu toe de ondertekening van een vredesver drag met Japan in de weg gestaan. Deng op bezoek De Chinese steun voor de Japanse zaak valt samen met het bezoek dat de Chinese vice-premier Deng Xiao ping. Hij is op thuisreis uit de Vere nigde Staten, waar Deng acht succes volle dagen doorbracht. De vice-pre mier is nog steeds verkouden en kon daarom in Tokio niet aanzitten aan een diner, dat te zijner ere was aange richt. Deng praat vandaag, als hij zich ten minste goed genoeg voelt, met de Japanse eerste minister Masayoshi over onder andere de betrekkingen met de Sowjet-Unie en de ontwikke lingen in Indo-China. De Japanse mi nister van buitenlandse zaken heeft gezegd dat Tokio opzettelijk het pro test bij de Sowjet-Unie vóór het be zoek van Deng heeft ingediend, om niet de indruk te wekken dat er een anti-Moskou alliantie bestaat tussen Tokio, Peking en Washington. Deng is niet zo verkouden of hij lacht vriendelijk als een Japanse vrouw een diepe buiging voor hem maakt bij zijn aankomst op het vliegveld van Tokio. BRUSSEL (UPI. AP) België is van plan Zaïre 250 parachutisten te stu ren. Dat gebeurt op verzoek van de Zaïrese president Moboetoe. De Bel gische minister van buitenlandse za ken Simonet heeft dat gisteren ge zegd. De parachutisten, allen vrijwil ligers. worden gelegerd bij de Zaïrese hoofdstad Klnsjasa en in de oostelij ke stad Boekavoe. De troepen wor den gestuurd in het kader van de militaire samenwerking tussen Bel gië en Zaïre. In mei vond een opstand plaats in het Afrikaanse land. waarbij Belgische en Franse troepen president Moboe toe te hulp schoten. De beslissing tot militaire steun heeft België genomen na overleg met behalve Frankrijk ook Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Deze landen zijn bezorgd over de ont wikkelingen in Zaïre, waar het westen grote politieke, economische en mili taire belangen heeft. De economie van Zaïre is door de schier oeverloze corruptie, verwaarlo zing van de landbouw en de dalende koperprijzen een chaos. Westerse lan den steunen Zaïre economisch en fi nancieel op voorwaarde dat Moboe toe in eigen huls orde op zaken stelt. De president denkt zelf dat dat lukt. Hij zei tenminste gisteren dat hij „veroordeeld is te slagen in de pogin gen de economische situatie in Zaïre te verbeteren", maar Moboetoe liet in het midden hoe. IHERAN (Reuter, UPI, DPA) De Iraanse premier Bakhtiar heeft gisteren lakoniek eageerd op de benoeming van een schaduw-premier door ayatollah Khomeini. Bakhtiar zei land te zullen blijven leiden totdat het volk door middel van algemene verkiezingen zijn Oluze heeft uitgesproken. tTeheran was het gisteren vrij rus- en keerde het normale leven weer *njig. De files voor de benzinestati- waren verdwenen en de postbe- >üij>ten gingen weer aan het werk. ';e duizenden betogers betoonden in vreedzame demonstratie hun aan Khomeini en aan de maan- door hem benoemde schaduw- :r Bazargan. betogingen werden slechts ver- door een groot aantal straalja- die laag over de stad vlogen. Dit di chtsvertoon is volgens waarne- s een teken dat de luchtmacht ht| steeds Bakhtiar steunt. Eerder week heeft Khomeini gezegd dat luchtmacht aan zijn kant stond. de provinciestad Zahedan, in het loosten van Iran, raakten aanhan- s van de naar het buitenland uit reken sjah slaags met aanhangers Khomeini. Volgens de Iraanse o vielen daarbij drie doden en ig gewonden. In Kermanshah, de grens met Irak, kwamen twee ïsen om het leven bij een bomex- öe. irmaal ed politieke spanning, die maandag et Iran ontstond door de benoeming Bazargan als schaduw-premier, hi d gisteren aanzienlijk minder, te mier Bakhtiar ging normaal naar BuitCItuind ze parlement, waar een wet werd oo igenomen die de opheffing regelt iet1 de beruchte geheime politie Sa- rit vak. Een andere wet, die de berech ting mogelijk maakt van degenen die worden verdacht van corruptie en onderdrukking tijdens het sjah-regi me, kreeg ook steun van de parle mentsleden. Bakhtiar zei zich weinig zorgen te maken over zijn schaduw- collega, zolang deze slechts woorden gebruikt om invloed te winnen en niet overgaat tot daden. Een woordvoerder van Khomeini achtte de kans gering van een ingrij pen van het leger, „dat op het punt stond versneld verdeeld te raken." Hij gaf echter toe dat de situatie niet zo rooskleurig is als het gisteren leek. Hij zei dat sommige elementen pro beerden „het oude regime terug te brengen", daarbij doelend op sjah- getrouwen in de strijdkrachten. De woordvoerder zei dat men overwoog alle ministeries van de regering op een vreedzame manier over te nemen, met medewerking van het daar wer kende personeel. Hij zei brieven te hebben ontvangen, waarin de ambte naren op een aantal ministeries hun steun betuigen aan Khomeini. Ook vanuit universiteitskringen, lucht machtleiding en telecommunicatie zouden aanhankelijkheidsbetuigin gen zijn binnen gekomen. gisteren gezegd dat de regering het buitenlands beleid drastisch gaat veranderen. Het land treedt uit de Cento, een militair bondgenootschap met de Verenigde Staten, Turkije, Groot-Brittannië en Pakistan. De minister verklaarde dat ook de betrekkingen met Israël en Zuid-Afri ka, die ten tijde van het sjah-regime goed waren, zullen worden bezien. Dit wil echter niet zeggen dat de regering het Westen helemaal opgeeft en kiest voor een ander machtsblok. „Voort aan gaan wij slechts uit van de Iraan se belangen in onze betrekkingen met het buitenland," aldus Mir-Fenderes- ki. In Teheran wordt verwacht dat Ba zargan en Khomeini vandaag de na men bekend maken van de ministers, die in de voorlopige (schaduw-)rege- ring zullen zitten. Voor morgen staan massale demonstraties ten gunste van Bazargan op het programma. BONN (UPI) Amerikaanse soldaten krijgen Engelse les, en dat is hard nodig. Veel van hen beheersen die taal op het ogenblik slecht, en spreken lie ver Spaans. Bij het vierde in- fanterie-regiment bijvoor beeld, dat in West-Duitsland gelegerd is, is 15 procent van de militairen Spaans spre kend. Commandant William Landgraf heeft nu verboden die taal te gebruiken, om zo de gevechtskracht van de een heid te vergroten. Hij vertelde dat aan de Stars and stripes, het dagblad voor de Ameri kaanse militairen in Europa. De krant ging met de militai ren praten over het verbod Spaans te spreken. De één zei dat daardoor en door de ge dwongen taalles zij het Engels nog meer zouden gaan haten, maar de ander vond het wel nuttig om het Engels machtig te zijn. „Dan kan ik mijn werk beter doen." CAIRO (UYPI, Reuter) De Verenigde Staten hebben voor gesteld de vastgelopen vredesbesprekingen tussen Egypte en Israël in Washington voort te zetten, nadat bleek dat beide partijen bleven volharden in de huidige standpunten. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Ahmed Mir-Fendereski heeft BONN (UPI) De westduitse minister van binnenlandse zaken heeft alle spionnen geadviseerd zich maar te melden omdat zij toch geen kans meer hebben onontdekt te blijven. Minister Gerhart Baum verstrekte dit gratis advies via alle kranten in de Bondsrepubliek. Hij zei daarin dat recente successen van de Westduitse contraspionage hebben bewezen dat de spion nen de minister had het over Oostduitse agenten weinig kans hebben 'niet ontdekt te worden. Volgens Baum konden zij zich maar beter bij de politie melden, dan zouden zij misschien niet vervolgd worden. Dit deelde de Egyptische minister van buitenlandse zaken Boetros Gha- li gisteren mee voor zijn parlement. Hij zei dat het Amerikaanse voorstel kwam, nadat de Amerikaanse afge zant Alfred Atherton er de afgelopen maand niet in slaagde de kloof tussen PARAMARIBO (ANP) De acties van ambtenaren in Suriname zullen worden beëindigd. Regering en cen trale van landsdienaren organisaties (CLO) hebben definitief overeenstem ming weten te bereiken over een pak ket voorzieningen ten bedrage van in totaal 25,6 miljoen Surinaamse guldens. Breekpunt tijdens de onderhandelin gen tussen regering en CLO was de eis van de ambtenaren tot een halve periodieke verhoging extra. Om die eis ingewilligd te krijgen, werden maandag bij verscheidene overheids diensten stiptheidsacties opgezet. Uiteindelijk accepteerde de CLO een regeringsvoorstel om het geld voor de halve periodieke verhoging extra on der meer af te halen van medische voorzieningen. de opvattingen van beide landen over een vredesverdrag te vernauwen. Egypte verwerpt het standpunt van de Israëlische premier Menachem Be gin, dat de akkoorden van Camp Da vid zijn bedoeld als uitgangspunt voor een vredesverdrag, dat alleen de situatie tussen de beide landen re gelt. Amerika en Egypte statin op het standpunt dat een dergelijk akkoord een allesomvattend verdrag voor vre de in het Midden-Oosten moet zijn. De minister van buitenlandse zaken zei niet of hij op het Amerikaanse voorstel tot hervatting van de vredes besprekingen ingaat, maar hoge functionarissen zeiden dat het vrijwel zeker is dat Egypte bereid is naar Washington te vertrekken, als ook Israël met het voorstel instemt. De minister zei dat de oplossing van het Palestijnse probleem de oorzaak van de verschillen in opvatting was tus sen de twee landen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance heeft het congres gezegd dat Israël en Egypte „zeer binnenkort" zullen worden uit genodigd. Vance gaf aan dat er nog diepe verschillen van mening bestaan met Israël over de financiële steun die Amerika zal geven aan Israël, als dit land als gevolg van een vredesver drag zich terugtrekt uit de Sinai- woestijn. Amerikaanse experts schat ten de kosten voor het verplaatsen van twee luchtmachtbases op een miljard dollar. Israël heeft echter om meer dan drie miljard dollar ge vraagd, om ook de kosten te dekken van wegenaanleg en verhuiskosten. Tegen 'Vietnamese bedreiging' WASHINGTON (AP, UPI) De Amerikaanse president Carter heeft Thailand steun beloofd en gezegd dat de Ver enigde Staten al hun verplich tingen zullen nakomen. De Thaise premier Krinagsak is op het ogenblik bij hem op bezoek. Thailand voelt zich bedreigd door Vietnam, vooral na de Inval ln Cam bodja die door Vietnam werd ge steund. Met een onmiskenbare ver wijzing naar de Vietnamese troepen die in Cambodja aan de grens met Thailand liggen zei Carter dat Wash ington de vrijheid en veiligheid van Thailand verzekert. „U komt op een zeer belangrijk mo ment, nu u opnieuw getuige bent van een conflict vlak bij uw grenzen," zo zei de Amerikaanse president tegen de Thaise premier. Deze wil van de Verenigde Staten militaire en econo mische steun. Dat laatste vooral ook vanwege de 140.000 vluchtelingen uit Vietnam en Cambodja die op het ogenblik in Thailand verblijven Thailand en de Verenigde 8taten hebben een uit 1954 daterend veilig heidsverdrag. Kriangsak zei in zijn antwoord dat de veranderde politieke verhoudingen in Zuldoost-Azië zijn land ln een gevaar lijke situatie hebben gebracht. Maar. aldus de premier, de kracht van het Thaise volk zal ons in staat stellen aan alle uitdagingen het hoofd te bieden. [J; lor Johan ten Hove 11 JEMOY Op het eerste gezicht is Quemoy (Kinmen zoals het hier et) een lieflijk subtropisch eiland met een prachtige plantengroei en ■fe wie stranden. Rijp voor horden toeristen. Het ligt in de straat van s iwan op ongeveer tweehonderd kilometer van Taiwan en het is nog o' en vijftien kilometer groot. Na een rondleiding over het eiland blijft er 1 n dat beeld weinig over. Quemoy is in de dertig jaar nationalistisch wind herschapen in een bijkans onneembaar bastion, met tientallen •a 'are betonnen bunkers, een doolhof van in rotsen uitgehouwen gangen >a zalen. Daarin een onbekend aantal tot de tanden bewapende sol- T. ten. vliegen er heen in een oude C 119, een jlgfcstel dat vroeger gebruikt werd om para's Jroppen. Ongeveer honderd meter boven wateroppervlak, om buiten de vijande- 'Jce radar te blijven. Hoog boven ons een z aal jager van de Taiwanese luchtmacht escorte. „Er mocht eens iets mis gaan", was bijna vergeten dat er hier nog steeds ^Jrlog wordt gevoerd, d yfldat de legers van de Kwomintang, de êc tionalistische partij van generaal Tsjiang 1(, ü-sjek, in 1949 door het rode leger van ra( lo Zedong (Mao Tse-toeng) verslagen wa- i en van het vasteland gejaagd, begon gezegd in oktober van datzelfde jaar op teiland Quemoy de victorie. Na een reeks ra are nederlagen op het vasteland slaag- i n de nationalisten erin een rode invasie het eiland af te slaan. lag slag om Koe Ning-toe, een rotspunt aan westkant van het eiland, wordt breed gemeten door een jonge militair. Hij at stram in de houding en getuigt van de g« Idendaden van de nationalistische troe- di n. Het zal best waar zijn. maar ik heb nu J zo veel gehoord over het uitstekende id tionalistische leger, nu en in het verleden, en over hun ongetwijfeld uitmuntende stra teeg, generalissimo Tsjiang Kai-sjek, dat ik me begin af te vragen hoe dat onbetrouwba re zootje van Mao Zedong er ooit in is geslaagd de nationalistische legers te ver pletteren. Waarmee niet ontkend wordt dat het Tai wanese leger, met zijn zeshonderduizend goed getrainde en gemotiveerde soldaten nu een geduchte strijdmacht vormt. Waar dan nog eens twee miljoen reservisten, die elk jaar een maand in opleiding gaan, bij komen. Inderdaad zou een conventionele Chinese aanval op Quemoy de volksrepubliek op enorme verliezen aan mensen en materieel komen te staan. In ieder geval zijn volgens de militairen hier bij de slag om Koe Ning- toe zevenduizend communisten (Chicoms heten ze hier) gedood en werden er nog eens zevenduizend gevangen genomen. Tot 1958 hebben er geregeld zware artilleriebombar dementen plaatsgevonden, waarbij ook on der de burgers op het eiland doden vielen. Want op deze prachtige groene betonnen bunker wonen ook nog eens ongeveer 57.000 burgers, die zo op het eerste gezicht nu wel aan ,4e oorlog" gewend zijn. Het eiland ziet den we voorgelicht door taai uitziende offi cieren die van stoere mannenpraat houden. Het is een wereld van militairen onder me kaar. Er wordt ons uitgelegd waarom Que moy en Matsoe, dat een stuk noordelijker ligt en eveneens tot fort omgebouwd is, zo belangrijk zijn voor een Vrij China en een Vrije Wereld. „Een verrassingsaanval van de roden op Taiwan is onmogelijk. Taiwan bespaart er zijn defensiekosten (45 procent van het nationale budget) omdat een uitge breide marine om Taiwan zelf te bescher men minder noodzakelijk is. De troepen op Quemoy binden honderdduizenden solda ten op het vasteland, die anders elders gebruikt zouden kunnen worden. Verder is Quemoy van onschatbare waarde als baken van vrijheid voor de miljoenen die aan de overkant gebukt gaan onder het communis me. En niet te vergeten is Quemoy spring plank voor de bevrijding van het vaste land." Want dat dit er ooit van komt staat bij de officieren als een paal boven water. Psychologisch er welvarend uit. Het doet me denken aan een eiland in de Middellandse Zee, met aardige dorpjes en stadjes, waar veel kinde ren spelen, en met wit gepleisterde huizen met veel groen, afgezien dan nog van het in camouflagekleuren gehulde beton. Bunkertjes De stranden zijn mooi, maar er staan wel rijen ijzeren palen op de vloedlijn, die moe ten voorkomen dat er ooit nog eens landin gen plaatsvinden. Een onwezenlijk geheel, zowel boven als onder de grond. Boven gronds staan op de kruispunten van het zeer uitgebreide wegennet ook al van beton, een Amerikaan vertelde dat er ruim een miljoen ton beton in het eiland ver werkt is soldaten met Amerikaanse M-16 geweren voor kleine bunkertjes het verkeer te regelen. Als wij langs rijden, springen ze in de houding en brengen de groet. Er staan veel standbeelden van Tsjiang op het eiland en er zijn veel monumenten ter herdenking van evenzovele heldendaden. Ondergronds in de verschillende zalen wor A1 deze punten zijn nog urgenter geworden sinds de Amerikaanse president Jimmy Carter de volksrepubliek heeft erkend en heeft aangekondigd het defensieverdrag met Taiwan aan het eind van dit jaar op te zeggen. Aldus de militairen. Er wordt driftig aan psychologische oorlogsvoering gedaan. Van beide kanten Dagelijks schetteren vier enorme luidsprekers nationalistische mu ziek en propaganda naar de overkant. On verstaanbare flarden komen, eveneens uit vier luidsprekers van het vasteland terug- waaien. Verder laten de militairen als de wind gunstig is. bellonnen op met vlaggen, leuzen, wat kleding en voedsel om de over kant duidelijk te maken dat het leven óp Taiwan een stuk beter is. De roden sturen, .als de wind voor hen gunstig is. aan een soort vliegers allerhande propagandamate riaal terug. Om een plaatje waarop Mao Zedong een blind en kreupel kind geneest, lachen de officieren hartelijk. Wij maken zo'n ballonséance mee. Een twintigtal mili tairen spuit grote en kleine ballonnen vol met een of ander gas. bindt er vlaggen en wat tassen met spullen aan en de zaak gaat de lucht in. Daar zullen de kinderen aan de overkant weer het nodige plezier aan bele ven. Er zitten blikken met melk in de tas sen, melk die ze In Taiwan niet meer drin ken. vanwege het hoge cholesterolgehalte, aldus een luitenant. „Aan de overkant zijn ze er blij mee. daar hebben ze hele andere problemen." Stoer Er dreigen enige moeilijkheden als de Noor se en Belgische televisieploegen, die de tocht ook meemaken, gaan kankeren om dat ze vrijwel nergens mogen filmen, terwijl vrijwel overal en constant gefilmd wordt door militairen en burgers van het eiland. Men wordt het erover eens dat de tv-ploe- gen een gewapende militair mogen filmen, die stoer en oplettend uitkijkt naar de ande re kant. Die ligt slechts 500 meter verder, maar het is zo oneindig ver weg. Aan de overkant zie Ik wat mensen op het strand bij enkele op het land gesleepte vissersbo ten. Een Chinese jonk zeilt tussen de eilan den door. De bajonet op het geweer herin nert me eraan dat het hier oorlog is. Tussen de middag krijgen we een voortref felijke lunch aangeboden. Die is net zo als de uitbundige Chinese banketten ln Peking. Alles wordt overgoten door een zeer koppi ge inheemse wijn. die prompt in brand vliegt als een militair er een lucifer bij houdt. De officieren worden steeds spraak zamer en als mannen onder elkaar (niet waar) proberen ze de buitenlanders onder tafel te drinken. Vechten tegen de roden op Quemoy is zo kwaad nog niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7