Weekblad zonder ideologie Tekening van een lezer 'rouw Commentaar 3 ioetto 'NieuwsNet' en de strijd om de adverteerder Commentaar van anderen °°llet Dorp' ziet geen heil in commissie Tuijnman: treinen aanpassen voor rolstoelgebruiker een leraar heeft altijd gelijk toch op zegei allemaal blij hond gebeten nieuw? ENSDAG 7 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 is een beetje riskant om vanuit j vesten kritiek te leveren op de chting van oud-president eqetto in Pakistan. De Pakista- lUr kunnen er terecht op wijzen ^dergelijke processen in de eer- vjjplaats een interne aangelegen- eei zijn. Kritiek op hun onafhan- ke rechters zullen zij gemak- k kunnen uitleggen als een :an van het westerse meerwaar de) eidsgevoel. waar landen als ^Pistan al zoveel last van hebben id. Laten we ons daarom ten pu chte van de zaak-Bhoetto niet plq ellen als de verontwaardigde veter, die zoveel hogere nor- hanteert dan Pakistaanse maar als de verbaasde 'ar chouwer .pi mag wel de vraag worden in( eld welk groot nationaal be- U de Pakistaanse autoriteiten rd ken te dienen met de executie 2^ de oud-president. Is het in het ng van de strijd tegen corrup tie. werkloosheid en honger? Is het voor de verheffing van de verpau perde massa's? Het is van hieruit niet te zien. Voor het aanzien van Pakistan in het buitenland is de executie van Bhoetto niet nodig, want het op hangen van een man die jarenlang als Pakistaans staatshoofd de we reld heeft rond gereisd en met de groten der aarde heeft geconfe reerd is niet iets waarmee een land prestige oogst. Of zijn de nieuwe machthebbers alleen maar bezig met wat ze Bhoetto verwijten: het opruimen van een gevreesde tegenstander? Juist om de schijn van misbruik van het recht te voorkomen zou het veel beter zijn dat de oud president in elk geval de gang naar de galg wordt bespaard. Gelukkig zijn nog niet alle gerechtelijke middelen om de executie van Bhoetto te voorkomen uitgeput. ilse agitatie üdj t verzet van „bepaalde linkse ïaptingen" legen de uitzending van ide jwilligers naar de Libanon is bij ?gi commentator van de Leeuwar- er Courant verkeerd gevallen, Nomf „het is langzamerhand iets i onpasselijk van te worden". n fragment uit zijn beschouwing: et is opmerkelijke dat juist in de ek, waar men tegen een vrijwilli- 'S® rsleger is, omdat het een staat in staat kan worden, nu roept dat alleen vrijwilligers naar Liba- rlc n zouden moeten. Zo'n suggestie iokt een feodale, a-sociale en on- 1 tionale indruk. Het zou erop ac erkomen. dat ons land een huur- ;uu ter zou gebruiken voor vuil en raarlijk werk. desnoods tegen tra betaling, en dat dienstplichti- militairen builen schot zouden fven. Hier valt bitter weinig te jpeuren van internationale soli- riteit. nationale saamhorigheid van het besef, dat het Nederland- 1 volk moreel en formeel verplich- u igen heeft ten aanzien van het v31 houd van de wereldvrede. itgi ia?' hetze tegen de uitzending van p K l Uno-bataljon is des te moeilij 'n(r le verteren, omdat ze uitgere- an(nd komt uit de hoek, waar men reders altijd weeklaagt over de gloop, geld- en tijdverspilling in militaire dienst. Nu krijgt Ne- 'e irland eindelijk een concrete Jaak toegewezen om in het kader de Verenigde Naties wat te in voor het behoud van de we- fdvrede en nu gaat men jamme- dgtfl over „kinderkruistocht" en •au Ifs „kindermoord". Al dat gejam- pg er doet wat huichelachtig en kin- l Tachtig aan. Nederlanders krijgen in Liba- in een moeilijke klus, niet zonder ;(ie vensgevaar. Dat hebben de acties hu n dit weekeinde bewezen, waar- ;a i zes „blauwhelmen" van de Uno ;e jn omgekomen. Maar men moet ct UJ n<1 :j*l niet zo kleinzielig en meewarig gaan doen over het feit, dat meer derjarige jongemannen een half jaar van huis moeten. Vooral niet, in een land, waarin men voor jon geren alle mogelijk vrijheden opeist, ook tegenover hun ouders, die vaak weken en maanden niet weten waar hun kinderen uit hangen. Sommigen die tegen het Uno-batal jon ageren hebben nog een schijn heilig argument achter de hand: Het zou kunnen gebeuren dat Nederlandse en Israëlische militai ren in Zuid-Libanon slaags zouden raken en dat zou de vriendschappe lijke relaties tussen Nederland en Israël ernstig kunnen verstoren. De Israëlische regering is evenwel van meet af aan ingenomen geweest met de komst van het Nederlandse ba taljon. De Nederlanders hebben o.a. tot taak. Palestijnse infiltran ten te weren en zij zullen die taak stellig serieuzer opvatten dan welk ander Uno-bataljon ook. juist van wege de nauwe banden tussen Ne derland en Israël. Het gaat in Liba non ook om vrede voor Israël. Achter de „storm om Libanon" proeft men soms ook politieke op positie tegen het kabinet van een laag allooi en politieke agitatie te gen alles wat met de krijgsmacht te maken heeft. Het moet het Neder landse volk en de betrokken mili tairen een eer zijn, daadwerkelijk iets te kunnen doen voor het be houd van de wereldvrede op een plaats waar die bedreigt wordt, hoe slecht deze vredesmissie dan aan vankelijk ook is voorbereid. De Ne derlandse „blauwhelmen" vormen de voorhoede van een vredesmacht, die eens alle nationale legers over bodig zou moeten maken. Talloze Nederlanders hebben voor heel wat minder belangrijke zaken gestre den, geleden en zelfs hun leven gelaten. NHEM (ANP) De bewoners en dewerkers van „Het Dorp" bij ïhem zien geen heil in een onaf- ïkelijke commissie, die mogelijke M iblemen binnen de dorpsgemeen- lap zou moeten onderzoeken. Het J' rpsbestuur heeft dit staatssecreta- J Veder-Smit van volksgezondheid- en weten. staatssecretaris had het Dorps- iut vorig jaar september ge- ;d of het instellen van een derge- *fce commissie zinvol zou zijn. De Imerleden Kleisterlee en Cornelis- (beiden CDA) en ook de algemene derlandse invalidenbond (ANIB) dden bij mevrouw Veder-Smit op commissie aangedrongen, nleiding tot hun verzoek was de t genoemd werd „gouden hand- voor de scheidende Dorpsdi- door Leo Kleyn Alleen al de naam van het blad heeft heel wat hoofdbre kens gekost. „Reflex" heette het aanvankelijk, en later „Cover". Daarna werd nog een hele serie namen geop perd: „Actueel". „Heden", „Leesvoer", „Venster". „Nieuwswinkel" en „Nieuws gier", om er maar een paar te noemen. De keus viel tenslot te op „NieuwsNet". Vorig Jaar al werd de lezers aangezegd dat Nederlands „eerste nieuwsmagazine" op 7 februa ri in de kiosk zou liggen. Van daag is het zover. Vier Jaar is er aan het blad geschuurd, geschaafd en gepolijst. Vooral gedu rende het laatste half jaar werd daar bij ook nog hevig de trom geroerd. Geroffel en klaroengeschal stegen op uit de keuken van de VNU, waar weliswaar het ene potje na het andere op het vuur wordt gezet, maar waar nu kennelijk ook een poging werd ondernomen de gastronomen te doen watertanden. Met de bereiding van „NieuwsNet" vierde de ambitie hoogtij. Want hoe stond en staat het in kran ten- en bladenland? Het ritselt daar wel van de leeskost, maar de meeste gerechten lijken te zijn voorgekookt. Het is, de liflafjes buiten beschou wing gelaten, allemaal ideologie en opinie wat de klok slaat. De feiten worden de moderne, eigentijdse, zelf bewuste waarheidszoekers weliswaar niet onthouden, maar ze moeten wel links en rechts bij elkaar worden ge sprokkeld. Voor handelaren in be drukt papier, zoals de Verenigde Ne derlandse Uitgeversbedrijven (VNU) wel eens onvriendelijk worden ge noemd, was er duidelijk werk aan de winkel. Dat werk mag er wezen. Hoofdredac teur Jacques den Boer spreekt in een wervend stencil vastberaden van „een actief, levendig weekblad, zon der gedram of gezapigheid." Zijn re dactie, schrijft hij, laat de feiten spre ken en stelt zich onpartijdig op. „Wij zien niemand naar de ogen en praten niemand naar de mond. Een maxi mum aan objectiviteit is ons streven." N. G. Schrama N. G. Schrama, de directeur van Nieuwsmedia B.V., de werkmaat schappij van de VNU die „Nieuws Net" uitgeeft, spreekt dezelfde ronde Centraal taal. In weer een ander stencil laat hij weten dat „onze Journalisten alleen de feiten en de achtergronden van die feiten geven zonder overbodig of vooringenomen commentaar." Op zo'n blad. schrijft hij, heeft de lezer te lang moeten wachten. „voor mondige en zelfstandig den kende mensen." Dat geldt natuurlijk niet voor elke lezer. Schrama verduidelijkt dat hij doelt op „mensen die een goede oplei ding achter de rug hebben en een levendige en serieuze interesse bezitr ten in de wereld om hen heen." Ten overvloede voegt hij er nog aan toe dat „NieuwsNet" wordt gemaakt Er kan geen misverstand over be staan: de mens, mits mondig en zelf standig denkend, staat centraal. Vier jaar lang hebben ze zich bij de VNU in het zweet gewerkt om hem in de watten te kunnen leggen. Natuurlijk, er wordt geen geheim van gemaakt dat er aan hem waarschijnlijk wel wat te verdienen valt. De VNU is geen liefdadigheidsinstelling. Maar de nood van de lezer, verdwaald tussen de opinies, staat voorop. Wie het niet zo op stencils begrepen heeft, en niet lezende blind is. of het Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom t recteur W. Bijleveld. De ANIB en beide Kamerleden namen deze „gou den handdruk" te baat om te wijzen op de reeds jaren bestaande „dieplig gende structurele problemen" in Het Dorp die er naar hun mening waren. De bewonersraad en de medewer- kersraad hebben het Dorpsbestuur nu geschreven geen behoefte te heb ben aan een onafhankelijke commis sie. Beide raden ontkennen het be staan van structurele problemen, al kan wel een aantal zaken worden verbeterd. Het dagelijks bestuur heeft de bijzon dere Kamercommissie voor het ge handicaptenbeleid wel uitgenodigd Het Dorp eens te bezoeken en nader kennis te komen maken met bewo ners en medewerkers. (foto: Erwin Verhellen) tromgeroffel horende doof, kan in de uithoeken van de VNU-gebouwen ook andere geluiden opvangen. Daar wordt cynisch gesproken over een keiharde machtsstrijd tussen de uit geversgiganten VNU en Elsevier (sinds kort verstrengeld met de Ne derlandse Dagbladunie) om de gunst van de adverteerder. In dat enigszins anders getoonzette verhaal lijkt het er wel op alsof niet de mens, maar de whlskey-Lmporteur of de automobiel- handelaar centraal staat. Inzet van de strijd waarover in de halfduistere nisjes gemompeld wordt, zijn de veelkleurige adverten ties die de schrijnende aanklachten op de redactionele pagina's van een blad als „Elseviers Magazine" toch wat lichter verteerbaar maken. Die bonte aanprijzingen van al dan niet duurzamere artikelen leggen de uit gever van zo'n blad geen windeleren. Ze brengen, ronduit gezegd, de koop man een aardige duit in het laatje. Bij de VNU ontbrak zo'n blad tussen de bergen drukwerk die er wekelijks van de persen rollen. Tussen de sta pels bevond zich weliswaar het in magazine-formaat uitgevoerde week blad „De Tijd", de nazaat van het door veel mondige mensen nog steeds betreurde dagblad, maar als adver tentiefuik schoot het toch te kort en zou het, naar het zich liet aanzien, ook tekort blijven schieten. In de keuken van de VNU werd het vuur hoog opgestookt en slepen de koks hun messen: de edelsmid en de bier brouwer moesten trek krijgen Op gehoorafstand van VNU's marke ting managers en divisiedirecteuren wordt er verder nog op gewezen dat de dure drukpersen moeten blijven draaien, en dat ook die kostbare ap paratuur bij de VNU-drukkerij Smeets wellicht een tikkeltje centra ler heeft gestaan de verkommerende mens. Daarbij mag het misschien lou ter toeval heten dat Smeets zich on dermeer onledig houdt met de techni sche vervaardiging van het weekblad „Time", een van die buitenlandse bla den, naast .'Der Spiegel", „News week" en „L'Express", die „Nieuws Net" zich gaarne ten voorbeeld stelt. Nooit verzadigd Navraag bij de directeur van Nieuws media leert dat zulke beweringen wel eens niet zo boud zouden kunnen zijn. Schrama, wat minder uitbundig dan zijn stencil doet vermoeden, zegt weliswaar dat hij „mogelijkheden" ziet in „zowel de abonnementen- als de advertentiesector", in die volgor de. maar hij verheelt niet dat de VNU ook heeft gedacht aan haar techni sche sector („de drukkerijen moeten kunnen draalen") en haar verkoopap paraat. en dat binnen de onderne ming de stijgende advertentie-omzet in de opinieweekbladpers („een groei markt") niet onopgemerkt is ge bleven. Pieter de Wit, hoofd marketing van Nieuwsmedia, die Schrama secon deert, haast zich na die ontboezeming op te merken dat commerciële over wegingen bij de totstandkoming van „NieuwsNet" wel een rol hebben ge speeld. maar dat daaraan toch een „creatief idee" ten grondslag heeft gelegen. De Wit bedoelt daarmee te zeggen dat de „groeimarkt" pas in het vizier is gekomen, nadat was ge constateerd dat de lezers een Neder landse „Newsweek" moesten ont beren. Als lezer van wel tien binnen- en buitenlandse bladen zag ook hij daar een „gat" voor. Dat toch een be staand blad als Elseviers Magazine zich wat zenuwachtig schijnt te ma ken over de komst van „NieuwsNet". wat niet zo verwonderlijk zou zijn. doet hij met een schouderophalen af Van concurrentie zegt hij niet te wil len weten. „De markt is nooit verza digd". laat hij onder overlegging van een reeks tabellen weten. „Er is altijd plaats voor een goed blad." Schrama, ook directeur van De Tijd B.V., die het gelijknamige weekblad uitgeeft, en gewezen redacteur van het dagblad „De Tijd", bekent dat hij nooit op het idee is gekomen dat de met opinies, naar-de-mond-praterij en naar-de-ogen-kijkerij om de oren geslagen lezer wel eens behoefte aan een blad als „NieuwsNet" zou kunnen hebben. Maar ook hij onderkent nu het eigen karakter van de nieuwe informatiebron. „Het blad", zegt hij, „wordt niet gemaakt vanuit een ideo logie. Ja. het is een blad zonder ideo logie. dat kun Je wel zeggen. Maar het is geen blad zonder mening." Plichtmatig Vergeleken bij het enthousiasme van De Wit. doet de opgetogenheid over „NieuwsNet" bij Schrama wat plicht matig aan. Gaat zijn hart misschien toch meer uit naar een met minder fanfareklanken omgeven publikatle als bijvoorbeeld „De Tijd"? Ja. dat weet hij eigenlijk niet. zegt hij aarze lend. „Ik kijk anders aan tegen 'De Tijd' dan tegen 'NieuwsNet'. Mijn emotionele gebondenheid met 'De Tijd' is natuurlijk groter. Door 'NieuwsNet' ben ik vooral gegrepen doordat lk het een uitermate interes sant uitgeversproject vind." Zelfs als de kans op succes ter sprake komt. stelt Schrama zich wat terug houdend op. De Wit lijkt geen mo ment te twijfelen aan glorieuze ver koopcijfers. Schrama vindt dat Je er ondanks de langdurige incubatietijd (en de Investering van drie miljoen gulden) niet al te zeer staat op kunt maken dat het langverbeide „Nieuws Net" als een bom zal Inslaan. „Ik heb een redelijke mate van vertrouwen. Maar lk heb niet het gevoel dat we het nu wel gemaakt hebben. We gaan een hele spannende tijd tegemoet." Een persbericht maakt er uitdrukke lijk melding van dat van de 104 pagi na's die het eerste nummer telt. er 32 door advertenties worden gevuld. DEN HAAG (ANP) Ministei Tuijnman heeft de Nederlandse Spoorwegen verzocht de mogelijk heden te onderzoeken om de toe komstige intercity-treinen zó te la ten bouwen dat gehandicapte reizi gers met een rolstoel in de reizigers afdeling kunnen plaatsnemen; in de treinen op de korte afstand zou kunnen worden volstaan met het plaatsnemen op balkons. Bij de inrichting van de intercity treinen denkt de minister aan het reserveren van een ruimte in de reizigersafdeling, die ook bereik baar is met een rolstoel. Een leraar heeft gelijk. Een leraar heeft altijd gelijk. Zelfs als een 'leerling gelijk heeft, treedt punt 1 in werking. De leraar eet niet, hij voedt zich. luncht of dineert. De leraar slaapt niet. hij rust uit. De leraar komt nooit te laat. hij wordt opgehouden. De leraar drinkt niet. hij neemt een verfris sing. De leraar verlaat nooit zijn post, hij wordt weggeroepen. De leraar leest onder zijn werk nooit de krant, hij bestudeert hem. Komt men bij zijn bureau met eigen ideeën, men verlaat het bu reau met de zijne. De leraar zit nooit te praten, maar als hij praatDe leraar blijft altijd leraar, zelfs in zijn badpak. Maar vergeet nooit, de leraar begon als leerling. Een stukje proza uit Pick-Up, de schoolkrant van de Prof. dr. G. v d Leeuw Mavo in Amsterdam, waaruit we ook nog de laatste twee regels van een versje halen: „Op het moment vind je school maar vervelend en stom als je er over praat of leest. Later besef je pas dat het je leukste tijd is ge weest". Dat is Bert. die zich „ve teraan' noemt van de Willem Hovy Mavo (ook in Amsterdam) uit het hart gegrepen. In Mis druk. de krant van zijn oude schoot, staat zijn ontboezeming over datzelfde onderwerp. Bert heeft de school niet afgemaakt, maar is gaan werken, iets waar hij al gauw spijt van had. Na een jaar is hij teruggegaan naar school en nu kan hij vergelijken. Hij wil zijn ervaringen wel kwijt, omdat hij zoveel leerlingen hoort zeggen ik wou dat ik alvast kon gaan werken, dan verdien je ten minste geld en hoef je niet steeds te leren. Zo dacht hij er vroeger zelf ook over: „Elke dag naar school gaan is niet altijd een pre tje". maar „aan werken zitten ook genoeg nare kanten. Je moet bijvoorbeeld net zo vroeg op staan als je op school gewend bent". Maar op school werk je voor Jezelf en op je werk moet je geld verdienen voor het bedrijf. „Als Je het niet goed doet zullen ze Je niet meteen op straat zetten, mhar ze geven je wel een van de laagste baantjes. Je kunt bijvoor beeld magazijnbediende worden en de hele dag papiertjes uitde len. Nou. dat gaat je op 't laatst wel de keel uithangen. Je kunt natuurlijk wel fijn opschep pen tegen je vrienden die nog op school zitten. Je kunt in dat ca feetje op de hoek meer uitgeven dan zij. Maar dat is ook maar van korte duur. want weldra zijn zij klaar met hun opleiding en ver dienen zij in één Keer meer als jij. Nou. dan denk Je toch wel bij jezelf, ik wou dat ik die school had afgemaakt". Bert zit nu weer op school tussen leeftijdgenoten: „Elke dag is weer anders. Elke dag leer ik weer iets dat belangrijk is voor mijn toekomst. Ik ben zelfs in staat om dan verder te leren". Bert heeft van zijn ervaringen geleerd, zegt hij en daarom wil hij leerlingen die veel liever zouden werken, waarschuwen: „Bedenk je tweemaal voordat je zo'n in grijpende beslissing neemt. Kijk goed naar de voordelen van school en neem de verveling maar met een korreltje zout". Natuurlijk heeft meneer Mooi- man uit Rotterdam gelijk: prin ses Irene heeft wél op een postze gel gestaan. Ten bewijze daar van stuurde hij een afdruk van bijgaande serie uit 1946 met de zusjes Beatrix, Irene en Mar griet. „Prinses Irene heeft bij ons weten nooit op een postzegel gestaan" meidden we vorige week in het verhaaltje over de 'unieke verzameling miskleu nen' van de posterijen, die in het bezit zijn van een lezer in het noorden des lands. „Als volwas sene" had daarbij moeten staan, maar dat is door. welke oorzaak dan ook weggevallen. Voordat nog meer mensen naar de pen grijpen om ons de fout te mel den: spendeer er geen echte post zegel aan; de zaak is hier bekend. Niet alleen de patiënt, maar z'n hele familie was de Russische arts bijzonder dankbaar. De pa tiënt was een dolfijn die kenne lijk door een haai gebeten was en in een motorboot probeerde te springen die Russische vissers voor hem hadden uitgezet. Toen dat mislukte, hesen vijf vissers het dier op hun schip, waar een vrouwelijke arts de wond schoon maakte en hechtte. Ondertussen hielden de vissers de dolfijn nat en het dier begreep het allemaal best, want het liet zich rustig behandelen. Na de operatie werd het overboord gezet, waarop an dere dolfijnen naar patiënt en schip toe zwommen en er een tijdje omheen sprongen en speel den in een uiting van blijdschap. Een televisiemonteur is in het Schotse Edinburgh tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij een hond had gebeten en diens baas met een geweer be dreigd. Terwijl de monteur een kapot toestel zat te repareren werd de hond des huizes volgens zijn verklaring knap hinderlijk. Op 't laatst was de reparateur zo woest geworden dat hij de hond in een oor beet, waarop de hond natuurlijk terugbeet en in 's mon teurs neus hapte. Dol van drift rende de man naar zijn eigen huls, haalde een geweer en be dreigde de baas van de hond (en van het kapotte t.v.-toestel) er mee. toen die zijn huisdier niet wenste uit te leveren. Er moest een politieman aan te pas komen om de monteur te ontwapenen De hond leeft nog en zijn baas heeft een nieuwe t.v. moeten kopen. Vorige week lieten we u ln deze krant een (ander) plaatje zien van de fietsenmaker uit Hoorn die een sneeuwketting voor fietsbanden had uitgevonden. Goed bedacht, maar niet origi neel, want lezers uit drie ver schillende plaatsen berichtten ons dat zij respectievelijk vóór, tijdens en vlak na de oorlog al zo'n ketting om hun banden ge bruikten. Een lezer uit Tuil en 't Waal schrijft, dat dertig jaar ge leden de bakker en de melkboer in zijn dorp hun bestellingen rondbrachten mét sneeuwket ting om hun handen, iemand uit Poederoyen heeft de ketting in de oorlogsjaren meegemaakt en een lezer uit Ridderkerk rijdt er nu nog mee en weet zelfsnog de naam van de fietsenmaker te noemen die het ding leverde. Je moet wat krachtiger trappen, meldt deze lezer, en bet gaat wel ten koste van je banden, maar alle drie zijn xc bet er over eens, dat de sneeuwketting nog steeds van veel nut is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5