Steun voor Bhoetto uit de gehele wereld Napolitanen sterven aan armoede Zwak Kïesuwkad® boycotten Israël vaak 'TROS moet Holocaust uitstellen' Trouw Regen en ijzel KOERDISTAN e JLeidse Groeihypotheek nu te riskant Oud-president Pakistan ter dood veroordeeld Conclusie bijzondere Kamercommissie: Kamermeerderheid: CDA handhaaft notie tegen I shirt-reclame Balans van een barre maand Artsen: geen 'geheimzinnig virus' Centrum '45: Trouw Alwéér geen thriller [~~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee"] I Lees een krant met overtuiging: TfOUW rouw 37STE JAARGANG NR 10676 - WOENSDAG 7 FEBRUARI 1979 HET WEER Toenemende bewolking gevolgd door regen en ijzel Tol vnj krachtig toenemende wind uit oost tot zuidoost Maximum-temperaturen om het vriespunt. Morgen en overmorgen Overwegend droog, s nachts meest lichte vorst, middagtemperaturen enkele graden boven nul Morgen zon op 8.10. onder 17 40 Maan op 14 34. onder: 5.35 een waarlijk bijzondere collectie in antieke, oude en heden daagse TAPIJTEN, maar óók kelims, curiosa 20 soorten BERBERS oosters tapijthuis BV, LEIDEN Korevaarstr., Hogewoerd (071-13 11 78) ouderwetse service volop parkeren LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2: Boosheid over Folia-artikel PAGINA 4: I Baylé-prijs voor Dick Ouwendijk PAGINA 3: Effect van het gordijn op warmteverlies PAGINA S: Nieuwsnet: geen ideologie PAGINA 7: Quemoy vuist tegen China PAGINA 9: Pais onderzoekt klachten van Gronings ziekenhuis PAGINA 11: Zelfstandiger school nodig PAGINA ECONOMIE: PAGINA SERVICE: Culinaire rubriek, radio- en tv- programma's, puzzel, feuille ton. strips. i RAWALPINDI, LONDEN (AFP, AP. Reuter, UPI) De ter dood veroordeelde oud-president van Pakistan, Zoelfikar Ali Bhoetto, heeft uit de hele wereld steun gekregen. Alom is zijn opvolger Zia-Oel-Haq opgeroepen Bhoetto gratie te verlenen. Onder andere de Verenigde Staten. Groot-Brlttannië. Zweden. Noorwe gen en Australië drongen er bij Zia op aan het vonnis tegen de man die hij in 1977 bij een staatsgreep afzette, niet te voltrekken. Ons land heeft gezegd dat de ambassadeur in Pakistan stappen zal ondernemen als Bhoetto gehangen dreigt te worden. De Britse premier Callaghan zei dat clementie voor Bhoetto „en Zia is een wijs man" veel meer voordelen voor Pakistan heeft, dan het strikt toepassen van de wet. Overigens be twijfelt de internationale commissie van juristen in Genève of dat ge beurt. Volgens de commissie heeft de rechtbank die Bhoetto veroordeelde een bewijs aanvaard van twijfelachti ge aard. en waren de rechters bevoor oordeeld. Turkije heeft aangeboden Bhoetto in ballingschap in dat land te laten wonen. Premier Ecevit zei te kunnen verzekeren dat Bhoetto dan niet poli tiek actief kan zijn Bekrachtigd Bewoners van het militair rusthuis Bronbeek hebben gis teren in Den Haag geprotesteerd tegen de voorgenomen sluiting. Zij boden de Tweede-Kamerleden Ploeg (VVD) en De Vries (PvdA) een petitie en 12.000 bandtekeningen aan. Op het Binnenhof brachten zij samen met drie vertegen woordigers van de Stichting Rechtsherstel KNIL een 'ere saluut'. Het doodvonnis tegen Bhoetto werd gisteren door het Pakistaans hoogge rechtshof met vier tegen drie stem men bekrachtigd. De verdediging kan binnen een maand een verzoek tot herziening van het vonnis indie nen. maar alleen wat betreft de vorm. Het enige wat Bhoetto dan rest is het gratieverzoek bij president Zia, maar de veroordeelde heeft herhaaldelijk laten weten liever te hangen dan schuld te bekennen., President Zia heeft steeds gezegd gehoor te zullen 'Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nederlandse bedrijfsleven is vaak gezwicht voor de voorwaarde van Arabische landen, dat het pas zaken met hen kan doen wanneer men toezegt Israëlische zaken zullen boycotten. v Igens het dagblad De Gooi- en ïlander is een bijzondere Kamer- ïissie die zich bezighoudt met een onderzoek naar de gevolgen van e Arabische boycot voor Nederland- e bedrijven tot deze conclusie geko- De resultaten van een nog ver- [ouwelijk rapport zullen later deze and worden gepubliceerd en ge likt worden bij een Kamerdebat fcver deze affaire. 'EN HAAG Tussen regeringspar tij CDA en staatssecretaris Gerard Wallis de Vries (CRM) bestaat one nigheid over de vorige week mede lor deze partij ingediende motie met betrekking tot de shirtreclame in het betaalde voetbal. In de door PvdA. CDA en D'66 ondertekende motie wordt shirtreclame en over heidssteun aan het betaalde voetbal onverenigbaar geacht. Wallis de Vries ontraadde de kamer gisteren met klem deze motie aan te nemen. CDA-woordvoerder Hennekam wei gerde de motie evenwel terug te ne men. Volgende week dinsdag is de stemming. De commissie zou een parlementaire enquête over deze zaak niet nodig vinden. Zij zou tot de conclusie geko men zijn dat bepaalde Nederlandse bedrijven niet eens zwart op wit hoe ven te zetten dat zij voldoen aan de Arabische eisen om Israël te boycot ten. omdat de Arabische zakenpart ner er op grond van het gegroeide vertrouwen gewoon vanuit gaat dat de Nederlandse zakenlieden zich zon der meer aan die voorwaarden zullen houden. Zwartboek Directe aanleiding voor dit onder zoek door een bijzondere Kamercom missie was een vorig jaar gepubli ceerd zwartboek van het Centrum voor Informatie en Documentatie Is raël (CIDI) waarin de Nederlandse overheid een lankmoedige houding en het bedrijfsleven medewerking aan de boycot werden verweten. In de Tweede Kamer zal nu moeten worden uitgemaakt welke conclusies men wil verbinden aan de verkregen gegevens. De bijzondere Kamercom missie zou verder geconstateerd heb ben dat de Nederlandse Credietverze- keringsmaatschappij als enige in West-Europa en Noord-Amerika een clausule met betrekking tot de Arabi- sche boycot in haar polissen heeft opgenomen. Exporteurs kunnen zich bij deze maatschappij verzekeren te gen de politieke risico's van hun uit voer naar andere landen. Er blijkt dat tot op heden nog nooit een uitbeta ling is gedaan aan een exporteur op grond van deze regeling. Dit zou vol gens de commissie betekenen dat de Nederlandse exporteurs nooit enige schade hebben ondervonden omdat ze helemaal toegeven aan de boycot bepalingen. De Nederlandse handel naar de Ara bische staten is de laatste jaren enorm toegenomen, te oordelen naar de verzekeringen die zijn afgesloten door deze Nederlandse exporteurs. In 1972 verzekerde men zich bij NCM voor een bedrag van 359 miljoen gul den. in 1977 was dat 9.1 miljard gul den en in 1978 8.9 miljard gulden De lidstaten van de Arabische Liga zien de economische boycot van Is raël als een gerechtvaardigde maatre gel in hun strijd tegen deze staat waarmee zij zich in oorlog achten. Moslimpriesters demonstreerden gisteren in Teheran vóór de door Khomeini aangewezen premier Bazargan. Het nieuws uit Iran staat op pagina 7. hebben we wel genoeg gips voor eigen gebruik? NAPELS (AP. AFP, UPI) Er is geen sprake van een geheimzinnige ziekte of mysterieus virus als doods oorzaak bij ongeveer zestig kinderen in Napels. Hoofd oorzaak van de kindersterf te is de armoede. Dit heb ben vijftig Italiaanse kin derartsen gisteren ver klaard. Het gaat in Napels in feite om verschillende sterfgevallen, waar bij sprake is van reeds bekende aandoeningen van de ademha lingswegen. aldus de verklaring van de specialisten. In meerdere gevallen is een reeds bekend virus geïsoleerd. De artsen vinden dat er geen sprake is van een epide mie. gezien het aantal kinderen dat in één jaar is overleden. Zij wijten het hogere aantal sterfge vallen onder de armen van Napels aan de slechte omstandigheden waarin deze mensen wonen en aan verkeerde eetgewoonten. In hun verklaring eisten de artsen op kor te termijn verbetering van de sani taire en hygiënische voorzie ningen. Napels heeft de bijnaam „Het Calcutta van Europa" door de slechte leefomstandigheden in de krottenwijken. In sommige steeg jes wonen gezinnen van tien men sen in één kamer Kinderen zwer ven op blote voeten door de stra ten en over vuilnisbelten. In 1973 werd Napels getroffen door een cholera-epidemie, die het leven eiste van 25 mensen en meer dan duizend mensen besmette Hierop liep het toerisme in Napels sterk terug, waardoor de werk loosheid steeg naar 200.000 perso nen. De stad telt drie miljoen in woners In de algelopen maanden werd als oorzaak van veel sterfgevallen een ..geheimzinnig virus" aangewezen. Na publikaties in de pers kwamen steeds meer berichten voor over mysterieuze sterfgevallen onder kinderen. Gisteren kwamen er al meldingen uit een plaats op hon derd kilometer afstand van Na pels. waar de ziekte ook slachtof fers zou hebben geëist. Politiek De vermeende ziekte is inmiddels een geladen politiek onderwerp in Napels. Het communistische ge meentebestuur geeft de christen democratische regering in Rome de schuld, omdat die zou hebben nagelaten de sloppenwijken van Napels schoon te houden of te verbeteren Een communistisch parlementslid heeft er op gewezen dat de kindersterfte in het gebied rond de Vesuvius vijftig procent hoger ligt dan in de rest van Italië Het sterftecijfer onder kinderen in dit gebied is vergelijkbaar met dat in een ontwikkelingsland als de Filippijnen Van onze parlementsredactie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat staats secretaris Van Lent (defensie) terug moet komen op zijn besluit, het mili tair tehuis „Bronbeek" in 1981 te slui ten. De fracties van PvdA, CDA en WD in ieder geval vinden, dat Van Lent eerst wel eens met bewoners en de Kamer over deze zaak had mogen overleggen alvorens een beslissing te nemen. PvdA en CDA zullen een WD-motie waarin Van Lent wordt veraocht de zaak in heroverweging te nemen, zonder twijel steunen. De WD'er Ploeg, die de motie aankon digde bij behandeling van de defen siebegroting gisteravond in de Twee de Kamer, meende dat er genoeg mo gelijkheden zijn om het verzorgings huis en het Bronbeek-museum te be houden. Het CDA-Wisselink wees erop, dat de oudste bewoners, voor malige leden van het Koninklijk Ne derlands-Indisch Leger (KNIL) „de verhuizing geestelijk nauwelijks zul len overleven". Het PvdA-Kamerlid De Vries noemde het „ongelooflijk om een aantal bejaarden als een donderslag bij heldere hemel mee te delen, dat zij weg moeten". De Kamer was niet van zins genoegen te nemen met Van Lents toezegging dat Bronbekers die dat willen, bij elkaar in een ander verzorgingshuis zullen worden ge plaatst. De reden voor „defensie" om tot sluiting van Bronbeek over te gaan. was dat het grote gebouw met zijn veertig man personeel steeds minder werkelijke bewoners telt. Vervolg op pagina 3 kolom 7 Bhoetto geven aan de uitspraak van het hoog gerechtshof Het doodsvonnis werd in eerste in stantie uitgesproken in maart, door een rechtbank in Lahore. Bhoetto wordt beschuldigd van het beramen van een moord van een politieke te genstander. Deze wist te ontkomen maar zijn vader werd bij de aanslag gedood. Opperrechter Anwar-Oel-Haq zei dat de ex-premier de para-militaire vei ligheidstroepen had misbruikt voor een politieke vendetta, en dat hij zijn boekje te buiten was gegaan geduren de de vijf-en-een-half jaar dat Bhoet to aan de macht is geweest. Bhoetto hoorde de bekrachtiging van het doodvonnis van zijn vrouw, die daarvoor haar huisarrest naast zich neerlegde. Zij moest thuisblijven om te voorkomen dat zij betogingen te gen de regering op touw zou zetten, om het leven van haar man te redden. Na de uitspraak van het hoogge rechtshof bleef het vooralsnog rustig in Pakistan. De regering had het ze kere voor het onzekere genomen, en honderden aanhangers van Bhoetto bij voorbaat laten oppakken. Scholen en universiteiten waren gesloten. De verdeeldheid binnen het hoogge rechtshof kan, aldus zegslieden in Pa kistan, een bron zijn voor het oplaai en van onrust in het land. De vier rechters die voor de terechtstelling van Bhoetto stemden kwamen allen uit de volksrijke provincie Punjaab. waar de invloed van de militaire rege ring naar verhouding groot is. De drie tegenstanders kwamen uit andere provincies van Pakistan, die vrezen door de Punjaab overheerst te worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bestuur, directie, medewerkers en patiënten van Cen trum '45 in Oegstgeest willen dat de TROS de Amerikaanse serie „Holo caust" voorlopig nog niet uitzendt, althans met uitzending van deze serie in vier delen over de Jodenvervolging tijdens de tweede wereldoorlog wacht tot na de Meidagen. De TROS heeft uitzending van de serie staan op 23. 28 en 29 april en het slot ervan zal de avond voor de Dodenherdenking op het scherm te zien zijn. Dr W. L. Meijering. directeur van Centrum 45 (voor verze-s- en oorlogs slachtoffers). noemt deze data hoogst ongelukkig, omdat hij voorziet dat „Holocaust" nogal heftige reacties zou kunnen oproepen bij door de oor log getroffenen „Gekker dan met name 3 mei kun je het niet maken", aldus dr. Meijering Volgende week zal er naar de TROS die de rechten voor Nederland heeft verworven, een brief uitgaan met de dringende oproep tot uitstel. „Dit is nu eenmaal voor tal van mensen een bijzonder gevoelige periode", zegt dr Meijering. „en als het enigszins kan moet het oproepen van hevige emo ties juist dan worden vermeden. De directeur van het Centrum in Oegstgeest verwacht overigens niet. dat de TROS aan de oproep gehoor zal geven, maar ziet het met zijn mensen toch als zijn taak de omroep hierop te wijzen. Onlangs werd de serie „Holocaust" in West-Duitsland uitgezonden, hetgeen aanleiding gaf tot hevige taferelen en conflicten in gezinnen, zoals in die van ex-SS'ers West-Duitslands minister Baum nodigt rode spion nen uit om zich maar aan tegeven, anders krijgt hij ze tóch wel. Zo kunnen wij het ook, dat is niet volgens al die spannende boekjes Hoe wil die man nou dat wij nog een aantrekkelijke krant maken? 6 sprookjes op I LP A) Lederen halstasjc (O Verteld door Ion \.in Duinhmvn Kr» Sierhike cemoud en pr.ikliM.li htncndien s.m I )i|k I lett> Hlok en Innxnn Riassen f thi naturel leder melpcNlochien koordie Lektuurhanger IB) Kelting mei armband (Dl \ooii meer zoeken naar de krant ol IV nieuwe modetrend kening en ami (\-guK Deknnttiel jute lektmirltanger h.md|e\an keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een ovei tuiging. I it erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoo.s naar keuze Naam nieuwe abonnee:- Adres nieuwe abonnee:- Plaats en postcode: Giro; Uw naam: Uw ad res Plaats en postcode:. Tel De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers va?.Trouw gratis. Daarna ga.it het kwartaalabonnement automatisch j in. me', als welkomst-voordeel 17- korting kado naar keuze DA. B. LC D D aankruisen a u.b IBon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord- I nummer 2792.'000 PA. Amsterdam. IOf bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaveni Voor bezorg- I informatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1