houd van VMF-gieterij 'i Hengelo gevraagd Belastingwetgeving ient gewijzigd' Groeihypotheek tegenwoordig te riskant geacht jna 3,7 miljoen aangiftebiljetten n de deur uit m fusieplannen Akzo >r chemische divisies Grote prijsverschillen tussen levensmiddelenzaken Adverteren in het groot studie naar samenwerking Onderzoek van waterverbruik Or anti-speculatiebedingen Boze boeren in Washington Prijsverlaging koffie en thee Enige jaren geleden nog 'redding' voor duizenden 1SDAG 7 FEBRUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 onzer verslaggevers JRDAM De grootste adver- de krantengeschiedenis ■richt de Frankfurter Allge- dezer dagen verschij- r het Amerikaanse magazine Het gaat om een advertentie t Amerikaanse concern Gulf i Industries, die niet min- B 64 pagina's zal beslaan. Kosten van deze monster-adverten tie. waarin Gulf Western zijn jaar verslag over 1978 aan de openbaar heid zal prijsgeven. liefst 5,1 miljoen dollar. Dat is ruim 10 miljoen gul den. Het bestuur van Gulf Western meent, dat deze uitgave gerechtvaar digd is omdat met de publikatie in Time in Amerika en in Europa in totaal zo'n 22 miljoen lezers worden bereikt. Gulf Western is overigens niet één van de grootste Amerikaanse onder nemingen. Verleden jaar behaalde het bedrijf met meer dan 100.000 medewerkers een omzet van 4.3 mil jard dollar (ongeveer 9 miljard gul den). Daarmede bezette het de 59e plaats op de ranglijst van Ameri kaanse topbedrijven. (en onzer verslaggevers HAAG De Industriebonden KW en NKV willen, dat er heel binnenkort een „politieke ging valt over het openhouden van Stork Gieterij Hengelo." Vertenwoordigers van (n en personeel hebben gisteren bij minister Van Aardenne (economische zaken) en de de Kamer aangedrongen op behoud van de werkgelegenheid. iden verwachten niet. dat de ist voor de gieterij de eérste ien jaar sterk verbeteren zaL olgend jaar wordt het verlies t VMF-bedrijf op drie tot vijf gulden geraamd. De bonden Van Aardenne gevraagd een n de verliezen voor zijn reke- nemen. Daarbij is gewezen op ote strategische belang" van erij. ngelo staat de modernste gie- in Europa in haar soort (zeer tukken). De kwaliteit van het >eft ons een grote voorsprong op buitenlandse gieterijen. Verdwijnt het bedrijf in Hengelo, dan zal een groot deel van de klanten aangewe zen zijn op het buitenland", aldus districtsbestuurder H. Wijninga. „Wij zijn bovendien bereid tot het uiterste te vechten tegen verdere afbraak van de werkgelegenheid in Twente". Bij de gieterij in Hengelo werken 125 mensen. In 1977 waren overheid. VMF en de vakbonden het eens ge worden over een ..werkgelegenheids- garantie" tot 1 januari 1979. De over heid had toen tien miljoen gulden steun geboden. Van Aardenne heeft gisteren niet laten merken of hij be reid is tot extra steun, aldus Wijnin ga. VMF heeft nog geen definitieve opvattingen over het al dan niet voortbestaan van de gieterij aan de bewindsman meegedeeld. In een VMF-rapport „wordt niet direct toe geschreven op sluiting van het be drijf." aldus Wijninga. Op 9 februari buigt de raad van com missarissen van VMF zich over de situatie. Op die dag hopen de bonden en het personeel aan vertegenwoordi gers van de minister het bedrijf te laten zien. Enige in Nederland Wasknijperfabriek in de problemen GRONINGEN (ANP) - De enige wasknijperfabriek in Nederland. H. Kok. in het Groningse Leek, bevindt zich in de problemen. Vanwege het niet-functioneren van de tweeploe gendienst en het wegvallen van de exportmarkt, heeft de directie voor 27 van de 72 werknemers een collec tief ontslag aangevraagd Verder is er een beroep voor financiële steun ge daan op de banken. Dit voor de mo dernisering van het machinepark. De vakbonden zijn over de situatie inge licht. De anderhalf jaar geleden ingestelde tweeploegendienst leidde niet tot de verwachte produktiestijgüig vanwe ge het hoge ziekteverzuim. Door de sterke concurrentie op de buitenland se markt, met name van de Oostblok landen en Taiwan, is de export van Kok de laatste maanden sterk ge daald. Omstreeks begin april wil het bedrijf weer overschakelen op een éénploegendienst. Volgens bedrijfs leider, B. Veldkamp, bestaan er on danks de zorgelijke situatie nog wel toekomstmogelijkheden voor de wasknijperfabriek. \G (ANP) Bijna 3,7 miljoen aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting stuurt isbelastingdienst tussen 15 januari en 23 februari naar evenzoveel belastingplichtigen, eer een kwart van hen zijn personen met een bedrijf of een vrij beroep. De overigen zijn lemers. die onder de loonbelasting vallen, maar door de hoogte van hun loon of door komsten in de inkomstenbelasting worden aangeslagen. zo blijkt uit de gegevens [centrale belastingadministra- kpeldoorn. worden er voor alle jcategorieën tezamen jaar- ngeveer vijftien miljoen aan- jetten verzonden. Hiervan on- 'zes miljoen voor de inkom- 'isting. gerekend zijn de voorlopige jen, de nadere voorlopige aan- en de definitieve aanslagen, t totaal van vijftien miljoen jen behoren ook de 5,7 miljoen i voor de onroerendgoedbe- fen, die de directie automatise ring rijksbelastingen ten behoeve van de gemeenten doen uitgaan. Geld terug Niet alle aanslagen hebben tot resul taat dat men moet betalen. Veel men sen krijgen ook geld terug, omdat zij bijvoorbeeld teveel loonbelasting hebben betaald. In 1978 gingen er ongeveer 3,6 miljoen negatieve defini tieve aanslagen naar de belasting plichtigen. Allemaal gevallen, waarin de fiscus geld terugbetaalt. Van de circa 11,5 miljoen gevauen. waarin de belastingplichtigen beta len moeten, volgt die betaling in ver reweg de meeste gevallen op tijd. In een kleine drie miljoen gevallen zien de cumputers van de belastingdienst in Apeldoorn zich verplicht een aan maning te sturen. De belastingdienst zegt redelijk te vreden te zijn over de manier waarop het publiek reageert op de betalings manier die de fiscus voorstelt. Er wordt vlot gebruik gemaakt van de giroacceptkaarten, die bijgesloten worden bij de aanslagen. SFOORT (ANP) Akzo heeft geen fusieplannen voor twee chemische divisies. Het concern is evenmin van de verkoopkantoren van Akzo Chemie en Akzo Zout Oie samen te voegen. *ft de directie van Akzo Neder- Jlljkens het personeelsorgaan Chemie Reporter", gezegd in ord op een gezamenlijke brief ondernemingsraden van Akzo e, Akzo Zout Chemie en Akzo and aan de raad van bestuur zo. In deze brief werd volledige idelijke informatie gevraagd e al jaren circulerende geruch- er mogelijke fusieplannen en vormen van samenwerking. volgens de directie van Akzo and, onontkoombaar, dat in chemische divisies de hoogste Ing gegeven zal moeten worden n verbetering van de rentabili- De overtuiging bestaat, dat egelen, die op velerlei terreinen akelijk zijn, veel beter en veel gerealiseerd kunnen worden de huidige, gescheiden di- pzet. *mt niet weg, dat bestudeerd 'waar een samenwerking tussen divisies zinvol en nodig is. Zo lans overleg over de wijze waar op aan de vernieuwende research voor de chemie van Akzo richting en uitvoering zal worden gegeven. Overneming Akzo Chemie heeft met Unielever overeenstemming bereikt over de overneming van Woermann GmbH in WestrDuitsland door Unilever. Akzo Chemie trekt zich hiermee terug uit de Westduitse markt van betonche- mie met uitzondering van aan de be- tonmarkt aangepaste produkten, die een groeiende omzet vertonen. De activiteiten van Lanco SA in Frank rijk zullen vooralsnog worden voort gezet. Woermann heeft sinds 1974 een aan deel geleverd aan de betonchemica- liën-activiteiten van Akzo Chemie. Als onderdeel van de afslanking van Akzo Chemie is het evenwel noodza kelijk geworden om activiteiten, die niet op korte termijn een hoge renta biliteit (winstgevendheid) opleveren, te beëindigen. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De waterleiding bedrijven in ons land gaan aan een grootscheeps onderzoek doen. om een „zo betrouwbaar mogelijke" raming te kunnen maken van de behoeften aan drinkwater van de bevolking. Het onderzoek is van 19 maart tot 9 april. Een zo betrouwbaar mogelijke raming van de waterbehoeften wordt van groot belang geacht voor de mate waarin de water leidingbedrijven eventueel moeten investeren. Het onderzoek wordt gedaan in de gemeenten Berkel-Enschot, Berkel en Rodenrijs. Beers, Bu ren, Culemborg, Deurne, En schede, Hoevelaken, Maas- driel, Moerkapelle, Nieuwer- kerk aan de Ijssel, Nuenen, Oss, Pljnacker, Uden, Vuren en Zoetermeer. Uit het informatiebulletin van de waterleidingbedrijven (VE- WIN) blijkt voorts nog. dat het drinkwaterverbruik vorig jaar nauwelijks is toegenomen. De toeneming was slechts 0.3 pro cent. In totaal leverden de hon derd waterleidingbedrijven 1.040 miljoen kubieke meter water, waarvan 988 miljoen ku bieke meter drinkwater. een onzer verslaggevers 1TERDAM De belastingwetgeving is in het geheel niet berekend op zogenaamde anti- ulatiebedingen. Zij dient dringend daaraan aangepast te worden. ïhrijft de Vereniging Eigen Huis ar maandblad, dat met ingang e volgende maand zal verschij- nder de naam „De woonconsu- Volgens „Eigen Huis" leidt de je situatie tot zeer onbillijke ingaanslagen. waarvan velen dels het financiële slachtoffer éworden anti-speculatiebedingen wordt 'ld. dat de eigenaar zijn huis n een bepaalde periode (varië- van 2 jaar tot eeuwigdurend» an tegen een vastgestelde prijs Vvkopen Voor de koper en be- van een woring met zo'n anti- latiebeding kan dit leiden tot [nredelijke gevolgen, aldus „Ei- Door het anti-speculatiebeding raag het desbetreffende huis niet tegen de vrije marktprijs worden verkocht. De meestal door de gemeente vast gestelde verkoopprijs ligt beduidend lager dan de prijs op de vrije markt. Als het op het betalen van belasting centen aankomt, zo merkt ..Eigen Huis" op. gebeurt echter het tegen overgestelde. De fiscus gaat dan niet uit van de prijs die door dat anti- speculatiebeding maximaal haalbaar is. maar baseert zijn belastingaanslag op de veel hogere marktprijs waar voor het huis niet verkocht mag worden. Het mes van de fiscus, zo zegt „Eigen Huis", snijdt trouwens maar liefst aan vier kanten. De eigen woningbe zitter kan namelijk op vier fronten worden getroffen: inkomstenbelasting (de fiscus ba seert het huurwaardebedrag, dat men voor de aangifte inkomstenbelasting bij zijn inkomen moet optellen, op de vrije marktprijs en trekt zich niets aan van een anti-speculatiebedingi vermogensbelasting (hierbij geldt hetzelfde als bij de inkomstenbelas ting) overdrachtsbelasting onroerend goedbelasting Konsumenten Kontakt: 'Geneesmiddelenprijs moet aangepakt' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De omstreden „eigen bijdrage" van vijf gulden kan achter wege blijven als de prijzen van ge neesmiddelen worden aangepakt. Dat is de stellige overtuiging van het Konsumenten Kontakt in Den Haag. „In plaats van een offer te vragen van ziekenfondsverzekerden, die in een ziekenhuis terecht komen, moet de regering de prijzen omlaag brengen," aldus het Konsumenten Kontakt. In het verleden heeft het ministerie een enkele maal een prijsmaatregel afge kondigd, waardoor bijv. librium der tig procent goedkoper werd. Het Konsumenten Kontakt doet ook een beroep op de ziekenfondsen en de artsen. Ziekenfondsen zouden niet langer de dure merk-geneesmiddelen (specialités) moeten vergoeden, maar slechts de goedkopere „loco's". Artsen zelf moeten zoveel mogelijk de goedkopere medicijnen voor schrijven. „Volgens voorzichtige schattingen kan per jaar 150 miljoen gulden be spaard worden," aldus het Konsu menten Kontakt. De overheid heeft ook ruwweg berekend, dat de „eigen bijdrage" van vijf gulden een besparing van 115 miljoen per jaar oplevert. WASHINGTON (Reuter) Zo'n 2000 tractoren reden het centrum van Washington binnen en veranderden daarmee het spitsverkeer in een cha os. De Amerikaanse boeren willen wat boeren zo vaak willen: hogere prijzen voor hun landbouwproduk- ten. De boeren zetten hun tractoren neer op drukke kruispunten, probeer den politieauto's te rammen en één boer stak zijn trekker zelfs in brand, omdat die „het niet waard was om er nog mee terug naar Georgia te rij den". De politie gebruikte traangas om de betogende boeren te verspreiden, en arresteerde er tenminste 16. President Carter kon nog wel begrip opbrengen voor de boeren die volgens hem meer dan wie ook te lijden had den gehad van de inflatie, maar mi nister van landbouw Bergland dacht er anders over. Hij is tegen een grote stijging van de landbouwprijzen, om dat die het dagelijks leven in de Vere nigde Staten een stuk duurder zou maken. AMSTERDAM Koffie en thee zijn met ingang van van daag goedkoper geworden. De prijs van de hoofdsoorten koffie is met gemiddeld een dubbeltje per pakje van 250 gram omlaag gegaan. De adviesprijs van deze soorten is hiermee op 3,74 per pakje gekomen. Voor oploskoffie is de verlaging ge middeld zestien cent per pot van 200 gram. Het is dit jaar de tweede prijsverla ging voor koffie. Op 4 januari werden de koffieprijzen ook al verlaagd en wel met veertien cent per pakje van 250 gram. De prijsverlaging voor thee is gemid deld vijf cent per pakje van 100 gram of per doosje theezakjes. Dat de koffie en thee goedkoper zijn geworden is, volgen de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers, het gevolg van de da lende ontwikkelingen van de prijzen op de wereldmarkt. Enige jaren geleden toen de hypotheek rente zeer hoog was zouden duizenden belangstellenden voor een nieuwe woning geen schijn van kans hebben gehad, als de groei-hypotheek niet had bestaan. Deze hypotheek-vorm, die door enige hypo theekverschaffers in overleg met de over heid werd ontwikkeld, had twee ele menten. Uitstel van rente (ter hoogte van twee tot drie procent) gedurende een tevoren overeengekomen termijn van zes of tien jaar. O Vrijstelling van de periodieke aflossing gedurende die eerste zes of tien jaar. Op deze manier was het mogelijk, die groep men sen tóch nog binnen de normen voor de gemeen tegarantie en de over heidssubsidie te brengen en ze daarmee in staat te stellen het begeerde huis te kopen. Dit blijkt uit een gesprek met direc teur drs C. A. Bol en ad junct-directeur J. W. van der Zwaan van het hy- potheekbedrijf van de Westland-Utrecht Hy potheekbank in Am sterdam. Door de enorm hoge ren telast viel een grote groep mensen buiten de normen voor gemeente garantie en subsidie, ter wijl bij een lage(re) rente wél aanspraak daarop kon worden gemaakt. „De groei-hypotheek werd daarom uit pure noodzaak geboren." zo voegen beide heren hier aan toe. Verantwoord Ofschoon de korting op de rente bij de hoofdsom wordt geteld en de aflos singen na verloop van die zes of tien jaar ver sneld moesten worden gedaan in de gemeen tegarantieregeling staat namelijk de bepaling dat een hypotheek binnen maximaal dertig jaar moet worden afgelost was de groei-hypotheek in die tijd alleszins ver antwoord. Het uitgangspunt was de toen redelijke ver wachting. dat het inko men elk jaar verder zou stijgen en dat daaruit de volle rente en de hogere aflossingstermijnen ge makkelijker) zouden kunnen worden betaald. Bovendien kon toen nog worden uitgegaan van de verwachting, dat de wo ning jaarlijks verder in waarde zou stijgen en dat zodoende de dekking van de hypotheek niet in het gedrang zou komen. Dat die redenering klop te (en klopt) blijkt uit het feit. zo zegt de heer Bol. dat in deze categorie „opvallend weinig" pro blemen zijn. Het percen tage moeilijkheden blijkt niet hoger dan in andere categorieën hy potheken die op lineaire- of annuïteitsbasis wor den afgelost. De Westland-Utrecht heeft inclusief be drijfspanden ongeveer 90.000 hypotheken uit staan. Daarvan hebben er zo'n 50.000 betrekking op woonhuishypotheken en hierin zitten naar schatting 3.500 groei-hy- potheken. Achterhaald Sinds anderhalf a twee jaar wordt de groei-hy potheek. die indertijd een „populair produkt" was. nog maar hoogst zelden afgesloten. Deze hypotheekvorm wordt geacht door de tijd en ontwikkeling te zijn ach terhaald. Incidenteel wil er echter nog wel eens zo'n hypotheek worden afgesloten, bij projecten voor bepaalde doelgroe pen; ook buiten de sector van de gemeentega rantie. Onder de huidige om standigheden wordt ech ter de groei-hypotheek door de Westland- Utrecht in het algemeen ontraden, op basis van de volgende overwe gingen: de relatief lage hypot heekrente (de hoge rente van tien procent en meer. was destijds hét argument voor de groei- hypotheek); de stabilisatie van de inkomens, en voor groe pen van mensen zelfs de min-lijn (waardoor de verhoogde lasten veel moeilijker op te brengen zullen zijn); de verminderde in flatie; de min of meer gestabi liseerde prijsontwikke ling van woningen. Onverantwoord Tegen deze achtergrond wordt het in het alge meen niet meer verant woord geacht, nog een groei-hypotheek aan te gaan. Het risico is te groot, zo voegt de heer Van der Zwaan hieraan nog toe. dat de mensen daarmee op den duur in het moeras terecht komen. Bij de Westland-Utrecht bestaat overigens niet de indruk, dat de prijzen van huizen landelijk ge zien vorig jaar sterk zijn gedaald en in de toe komst nog verder be langrijk zullen zakken. Er kunnen evenals vo rig Jaar wel enkele gro te uitschieters naar be neden voorkomen, maar in het algemeen zullen zoals ook verleden jaar het geval was de prij zen redelijk stabiel blijven. Op het ogenblik blijkt in de nieuwbouw vrij vlot te worden verkocht. Voor de heer Bol is dat een aanwijzing, dat het klimaat op de huizen markt iets gunstiger wordt. Hij voegt hieraan direct de waarschuwing toe dat echter niet mag worden verwacht, dat de' huizenprijzen weer zo sterk zullen gaan stijgen als een paar jaar geleden nog het geval was. De consument die het een beetje bekijkt, kan elke maand een slordige cent op het huishoud geld besparen. Het ene levensmiddelenbedrijf is in doorsnee bijna vijfen twintig procent goedko per dan het andere Dit blijkt uit een onder zoek dat leden van de Consumentenbond eind november vorig jaar in een aantal winkelbedrij ven hebben gedaan, en waarvan de uitkomsten dezer dagen in de Consu mentengids (van februa ri) zijn gepubliceerd. Het prijspeil van de goedkoopste zaak werd op 100 gesteld. Voor ne genentwintig artikelen van de goedkoopst aan wezige merken komt Al- brecht Aldi-Markt het best uit de bus; voor veertien merkartikelen de Miro. Bepaalde winkelzaken (Albrecht Aldi-Markt en Jac Hermans) werden buiten de vergelijking voor merkartikelen ge houden. omdat er te veel van de gevraagde merk artikelen ontbraken. Voor de winkelorganisa ties, zoals de vrijwillige filiaalbedrijven die niet in het hele land dezelfde prijzen hanteren, werd het gemiddelde van de prijzen in de aangesloten winkels genomen. De prijsverschillen zijn dan als volgt: A O prijspeil goedkoopst aanwezige merken 115, merkartikelen 110; Al- bert Heijn 114, 109; Al brecht Aldi-Markt 100, J. de Boer 108. 109; Dirk van den Broek 103. 104; Centra 119, 113; Edah 102, 102; De Gruy- ter 118, 110; Jac Her mans 103,Kroon 122, 113; Miro 108. 100; Profi- markt 106, 104; Simon 111, 106; Spar 120. 114; V D 117, 106; Végé 122. 117; Vivo 121. 115; Fred van der Werff 109, 106; 4 6 116, 115 Duurste Uit dit overeicht blijkt, dat voor de niet-merkar- tikelen Kroon. Végé en Vivo het duurst zijn en dat voor merkartikelen bij Vivo, 4=6 en de Spar het meest moet worden betaald. Een zaak met het prijspeil 122. is voor de onderzochte artikelen namelijk 22 procent duurder dan de goed koopste winkel. Hierbij dient nog wel in het oog te worden gehouden, dat alleen de prijzen werden bekeken en geen reke ning werd gehouden met punten als bediening, grootte van het assorti ment en afstand tussen winkel en huis. Wel be treft het levensmldde- lenbedrijven van organi saties die over het hele land zijn verspreid en za ken met een behoorlijk aantal filialen in een be paalde regio Niet kloppen Steeds meer mensen gaan over tot het „aan kleden" van de vloer Zo doende stijgt, behalve de vraag naar harde vloer bedekking zoals parket, plavuizen, linoleum en vinyl, ook de belangstel ling voor karpetten. Dit blijkt uit een publikatie van de Stichting Pers centrum Woninginrich ting in Den Haag. Er is een overvloed aan keus in karpetten, maar het is ook mogelijk ka merbreed tapijt als kar pet toe te passen. Veel kamerbreed tapijt is na melijk ..snijvast'zodat het niet kan rafelen Wat voor karpet het ook is, het mag nooit worden geklopt. Want daar kan geen enkel karpet lang tegen. Geadviseerd wordt alleen maar te stofzuigen met een glad mondstuk. Voorts wordt aanbevolen het karpet twee keer per jaar te ver leggen. Ook wordt ge waarschuwd dat een vochtige vloer en potten van aardewerk vocht vlekken kunnen geven, die nooit meer te verwij deren zijn. Mening over reclame H. Groeneveld (rijksambtenaar): Alle foldertjes in de bus van aanbiedingsn door zaken van buiten de woonplaats is weggegooid geld. TV-reclame maakt het merk door veelvuldig aanprijzen bekend. Door de vele soorten welke om de beurt worden aangebo den, weteii de kijker* niet meer wat het beste is. (Bijeengebracht door FHV'BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13