leer zelfstandige school nodig Personalia j^urgroep in nota over begeleiding in voortgezet onderwijs peïuiïviïl ttV.' 0 f ffnirfr^ ®0ö' «ritentf SURWO Debat over bouw Duitse UC-fabriek IKV'ers trekken ook bij rechtbank aan kortste eind Raad van State: LPG-installatie moet sluiten Patiëntje kan het ziekenhuis voor opname bezoeken FAMILIEBERICHTEN -É Kinderen zijn kinderen. Uharschuwen is niet genoeg. Hou ze in de gaten! «JSDAG 7 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 onze Haagse redactie t HAAG De scholen voor voortgezet onderwijs moeten zelfstandiger worden en meer ptwoordelijkheden krijgen. Ze kunnen de problemen waarvoor ze komen te staan dan t aan. De Rijksoverheid zou dit nieuwe type school dat wordt aangeduid met „relatief pome school" moeten stimuleren. Verder zou ook de ondersteuning van buitenaf meer let zelfstandig maken van de scholen gericht moeten worden. I vrij vertaald de c onclusie je Stuurgroep schoolbegeleiding rezet onderwijs van de Neder- t Katholieke Schoolraad in de tsienota „Bouwen aan de rela- [utonome school". Deze nota gisteren aangeboden aan •etaris Hermes. Verenigde bijzondere scholen voor onderwijs op algemene grondslag ook de overkoepelende organisaties van het openbaar onderwijs zouden deel nemen aan de discussie over de nota. lachte achter de nota is dat i in het voortgezet onderwijs overspoeld met problemen fin het algemeen niet of nauwe- tkunnen. Een betere begelei- i de mensen die er werken, of er op een andere manier bij ücen zijn is dus gewenst, aldus *p. telpositie nplel inkelijk was het de bedoeling stuurgroep zich zou beperken t schrijven van een nota over de steuning van scholen voor [ezet onderwijs. Dit naar aanlei- van de nota „Schoolbegelei- die in 1975 onder de vorige er Van Kemenade werd uitge- t. AI spoedig stelde de stuur- zich echter op het standpunt j ondersteuning van de scholen os kon worden gezien van de van de scholen zelf. Vandaar nu in de gisteren uitgebrachte isienota aan de scholen een lpositie toekent als het er om le problemen van maatschappe- n onderwijskundige aard aan te emen waarvoor de scholen zich d zien, zijn volgens de stuur bijvoorbeeld de stijl van lesge- organisatie en communicatie, !brek aan motivatie bij de leer- vernieuwings- en ontwikke- irojecten, en vergrijzing Qnder rkrachten. teste type school waarin deze emen kunnen worden opgelost, Igens de stuurgroep de „relatief ome school". Dat is een school met een betrekkelijke zelfstandig heid (ook het Rijk bijvoorbeeld heeft nog wat te vertellen), waarin de gele dingen (ouders, leerlingen, personeel) nauw samenwerken. Openheid naar buiten In zo'n school, met grote openheid naar buiten, liggen volgens de stuur groep de beste mogelijkheden om „probleemoplossend" en „individua liserend" te werken. Daarvoor is het volgens de stuurgroep nodig dat er gesleuteld wordt aan de schoolorga nisatie, het -management (cursus sen), personeelsbeleid en aan het on derwijs via schoolwerkplannen. Na scholing, het beschikbaar stellen van extra taakuren, extra faciliteiten voor het opzetten van schoolprojec ten zijn daarbij volgens de stuur groep onontbeerlijk. De stuurgroep doet in dat verband een heel scala aan aanbevelingen. Voor de ondersteuning binnen de school moeten er volgens de stuur groep meer mogelijkheden worden gecreëerd voor speciale ondersteu ningsfunctionarissen. Zij kunnen zich gaan bezighouden met de bege leiding van leerlingen en volwassen deelnemers aan het (avond) onder wijs. Verder zouden ze zich kunnen richten op de begeleiding van docen ten of op de school als geheel. Aan de hand van de interne mogelijk heden tot begeleiding en ondersteu ning moet volgens de stuurgroep be keken worden wat de rol van de ex terne ondersteuningsinstituten (stichting voor leerplanontwikkeling, landelijke pedagogische centra) moet zijn. Het komt er dus op neer dat de scholen zelf meer greep moeten krij gen op de externe instituten door een grotere zelfredzaamheid. Bekostiging Wat de bekostiging van de begelei ding betreft, denkt de stuurgroep aan twee mogelijkheden. De eerste is dat de Rijksoverheid de externe institu ten subsidieert voor incidentele acti viteiten op de scholen (bijv. een twee daags project). De andere is dat de school (of een combinatie van scholen) samen met de externe instituten een langdurig project gaan opzetten en dat ter goedkeuring voorlegt aan het Rijk. Aan de hand van bepaalde maatsta ven, die door de Rijksoverheid en door de schoolorganisaties (confessi onele organisaties) worden vastge steld, kan dan worden bekeken of dat project voor subsidiëring in aanmer king komt. Volgens de stuurgroep ontstaat hierdoor een helderder beeld van de externe ondersteuningsactivi teiten en is de hulp in elk geval niet verbrokkeld. Overigens neigt de stuurgroep ertoe ook op het gebied van de levensbe schouwelijkheid de verantwoorde lijkheid „in grote mate" te leggen bij de school en niet in eerste instantie bij de schoolorganisaties. Tien jaar nodig Met de totstandkoming van de „rela tief autonome school" is volgens de stuurgroep zo'n tien jaar gemoeid. De interne voorzieningen die nodig zijn voor zo'n school kosten het lopende jaar tenminste zo'n 3,5 miljoen gul den, oplopend tot ruim 25 miljoen in 1984-'85. De kosten van de externe voorzieningen worden geraamd op respectievelijk 4,5 tot ruim 15 miljoen gulden. Staatssecretaris Hermes zei gisteren verheugd te zijn over het verschijnen van de discussienota. Hij zei dat het tijdstip van verschijnen erg gunstig is, omdat er binnen het departement al gewerkt wordt aan de bekostiging en verzorgingsstructuur voor de schoolbegeleiding. Hij zei te hopen dat behalve de Nederlandse protes tants-christelijke schoolraad en de J] (■ttM KCKftirerr Commandeurs Tot commandeur in de orde van Oranje Nassau zijn benoemd mr. C. H. Telders, vice-pre sident van de Hoge Raad, en prof. J. L. W. C. von Weiier, de scheidende ondervoorzitter van de rijksverdedi gingsorganisatie van de organisatie voor toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek TNO. Benoemingen Met ingang van 1 januari 1979 is benoemd tot algemeen secretaris van de geneeskundige hoofdinspectie voor de geestelijke volksgezondheid de heer drs. S. P. Bangma. De heer Bangma is reeds enkele jaren als plaatsvervangend al gemeen secretaris aan de inspectie verbonden. In zijn nieuwe functie volgt hij de heer E. Laffrée op die in november 1978 is overleden. Even eens met ingang van 1 januari 1979 is dr. D. J. B. Ringoir benoemd tot in specteur in algemene dienst bij de zelfde hoofdinspectie. Hij is belast met de intra-, semi- en extramurale psychogeriatrie. De heer Ringoir was sinds 1972 verbonden aan de afdeling geriatrie van de G.G.D. te Am sterdam. Ontslag Bij de centrale raad van beroep, het hoogste rechtscollege voor ambtenarenzaken en geschillen op het gebied van sociale verzekerin gen. hebben de ondervoorzitters mr L. Verwer en mr B. Tigchelaar af scheid genomen. Aan de ondervoor zitter is eervol ontslag verleend. Op een van de vrijgekomen plaatsen is mr G. ten Feld benoemd, die sinds 1972 aan de centrale raad van beroep is verbonden. Verschillende Indonesië-comité's hebben gisteren op het Binnenhof in Den Haag gedemonstreerd tegen de voorgeno men levering van korvetten aan Indonesië. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Tweede Kamer gaat een apart debat wijden aan de bouw van een ultracentrifugefabriek in het Duitse Gronau. Een Kamer meerderheid (CDA, PvdA. D'66. PPR) is slecht te spreken over het „ja" van de Nederlandse regering tegen Duitse bouwplannen. Als die plannen uitge voerd worden krijgt Duitsland een fabriek om uranium te verrijken, zo als er nu een in Almelo staat. Daar door verliest Nederland invloed op de verspreiding van kernwapens in de wereld, zo wordt in de Kamer ge vreesd. De instemming van de Nederlandse regering met „Gronau" komt deze week ook al aan de orde bij de begro ting van het ministerie van buiten landse zaken. Maar het Kamerlid Ter Beek (PvdA) meent, dat daarmee niet volstaan kan worden en wil dat de Kamer zich later buigt over de brief, die de regering eind vorige week over het Duitse bouwplan heeft geschre ven. Ter Beeks verzoek werd gisteren door de Kamer ingewilligd. UTRECHT (ANP) De rechtbank heeft wegens overtreding van de plaatselijke politieverordening zeven jongelui uit Oudewater veroordeeld tot 25 gulden boete. De zeven lid van het Interkerkelijk Vredesberaad hadden zonder vergunning in de binnenstad van Oudewater een span doek over de weg gehangen waarop stelling werd genomen tegen de kern bewapening. De jongelui, menen dat de Oudewa- terse verordening in strijd is met de grondwettelijke bepalingen over de vrijheid van meningsuiting. De veror dening kwam er volgens hem op neer dat je voor elk spandoek dat de in Oudewater wilt ophangen vooraf toestemming moet vragen. Net als bij de kantonrechter trokken ze ook bij de rechtbank aan het kort ste eind: de rechtbank overwoog dat in de verordening alleen wordt ge sproken over toestemming vooraf voor het spannen van „touwen, dra den. kabels of andere voorwerpen". Dat duidt er niet op dat er ook vooraf gaand verlof nodig is om aan die touwen, draden etc. teksten op te hangen. HUISSEN (ANP) De ruim 130 kin deren van de openbare kleuter- en lagere school in het Gelderse Huissen keren zeer waarschijnlijk morgen te rug naar hun eigen schoolgebouw, nu b en w van Huissen gisteren hebben besloten, dat de LPG-installatie op vijftien meter van de school dicht moet. De eigenaar van de Installatie is gistermiddag aangezegd de gasver- koop te staken en het overblijvende gas uit de tank te verwijderen. Dat laatste gebeurt zo spoedig mogelijk, als het kan vandaag, aldus de Huis- sense wethouder van onderwijs, Hen- driksen. Het besluit van b en w is genomen op basis van een uitspraak van de Raad van State, die meent dat „in verband met de geringe afstand van de opslag en aflevering van LPG in geval van ontsnapping ernstig brand- en explo siegevaar is te duchten". De ouders hielden om die reden hun kinderen na de kerstvakantie thuis. Later kregen de kinderen les in drie lokalen in de plaatselijke technische school elders in het dorp. De LPG-tank in Huissen is sinds vo rig jaar november in gebruik. Tegen de gemeentelijke vergunning voor de installatie is de provinciale inspec teur voor de milieuhygiëne, dr. H. Sol, destijds bij de Raad van State in beroep gegaan. Toen de kinderen be gin dit Jaar thuis bleven deed dr. Sol bij de kroon een beroep op schorsen de werking van de vergunning. Dat beroep werd een week geleden inge willigd. De definitieve uitspraak van de Raad van State wordt pas in mei verwacht. AMSTERDAM (ANP) Ouders kun nen met hun kinderen sinds kort de verpleegafdeling in het VU-zieken- huis in Amsterdam bezoeken, als het kind daar later moet worden opgeno men. De bedoeling van dit kennisma kingsbezoek is het kind en de ouders een indruk te geven van de opname, van wat er op de verpleegafdeling allemaal gebeurt en van andere za ken waarmee het kind te maken krijgt. Ouders en kind kunnen zich op die manier beter voorbereiden op de opname. Innen van maandag tot en met vrijdag telefo- fcch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op Immer 020-913456. b zondagavond is dit alleen mogelijk van I 00-20 00 uur. p morgen Opa Homan peliciteerd I Ingrid, Astrid, Brigit 1939 197 Lieve Juf Dank u wel voor alles! Jules E. Gunnink, 1 Hans, Daan, Ita, Berend, Wietske, Julia, Jur, Corrie, Arie, Jos en Bert. Enige kennisgeving en is van ons heengegaan, in de ouderdom 75 jaar, onze lieve vader en grootvader Hendrik Heyster weduwnaar van Cornelia Annetta Johanna van den Akker Amsterdam: Annette ter Linden-Heyster N. M. A. ter Linden Geert-Jan Cornélie Hein Den Haag: H. L. Heyster Joyce Heyster-de Witt Puyt Evelien Hein Binningen (CH): Mieke Otten-Heyster M. H. Otten Utrecht: Liesbeth Heyster :ht, 5 februari 1979 •.adres: Kapelweg 4, 3566 MK Utrecht ienst ter nagedachtenis op vrijdag 9 februari 179 om 12.00 uur in de Fliednerzaal van Huize enriëtte Swellengrebel, Burg. Fockema An- eaelaan 10, Utrecht, waarna de crematie- eehtigheid in besloten familiekring zal aatsvinden. Geen bloemen. (den is door haar Heer en Heiland thuisge- lald onze lieve zuster, schoonzuster en tante Hendrika van der Snel de ouderdom van 83 jaar. Delft C. van der Snel Pijnacker: C. W. van der Snel P. van der Snel-Hofman en verdere familie (februari 1979 loncentrum „Abtswoude" d. Leeuwlaan 742 524 LR Delft e rouwdienst zal D.V. worden gehouden in de "a van de algemene begraafplaats „Jaffa" te Helft, donderdag 8 februari a.s. om 13.30 uur, jaarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatshebben op de begraafplaats aldaar. Ver bek van Oostsingel 146 te Delft om 13.00 uur. liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen tlegenheid tot condoleren na afloop van de (grafenisplechtigheid in de aula van de be- "aafplaats „De Heer is mijn herder." Na een moedig gedragen lijden heeft de Here tot Zich genomen mijn innig geliefde dochter en onze geliefde zuster, schoonzuster en tante. Anna Bac op de leeftijd van 41 jaar. Moerkapelle: M. Bac-Oudijk Adrie en Jannie Arie en Janna Benthuizen: Joke en Koos Noordeloos: Tineke en Bas Moordrecht: Marrie en Harrie Moerkappelle: Dik neefjes en nichtjes. Zaandam. 5 februari 1979 Kauwerspad 11 Corresp.-adres: Herenweg 47, Moerkapelle Geen bloemen en toespraken. Anna is opgebaard Herenweg 47 te Moerkapel le. Gelegenheid tot condoleren bij voorkeur na 19.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden D.V. vrijdag 9 februari a.s. in de vergaderzaal van de Gereformeerde Gemeente, Kerkplein te Moerkapelle om 13.00 uur, waarna om 14.00 uur de begrafenis zal plaatshebben op de be graafplaats „Moerhage" te Moerkapelle. Psalm 32:86 Mijn oog zal op u zijn." Met droefheid, maar ook met dankbaarheid voor alles wat ons in haar geschonken was, is na een leven van geloof en liefde in Gods heerlijkheid ingegaan mijn lieve vrouw, onze lieve zorgzame moeder en oma Neeltje Margaretha Hofland echtgenote van Willem van der Lugt op de leeftijd van 56 jaar Maasdijk: W. van der Lugt De Lier: Maartje van der Meer- van der Lugt Hans van der Meer Arthur - Willem - Johan Maassluis: Jani van der Hout van der Lugt Arnold van der Hout Rudi - Dorine Maassluis: Leni Romein-van der Lugt Piet Romein Honselersdijk: Cees van der Lugt Mieke van der Lugt- Eikelenboom Maasluis: Elli van Ingen-van der Lugt Henk van Ingen Maasdijk: Marien van der Lugt Maasdijk, 5 februari 1979 Lange Kruisweg 70 Mijn vrouw en onze moeder en oma ligt opge baard Gereformeerde Kerk te Maasdijk. Gele genheid tot deelneming donderdag van 19.30 tot 20.30 uur. De dienst van Woord en Gebed wordt gehouden op vrijdag 9 februari a.s. om 14.00 uur in de Gereformeerde Kerk waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene begraafplaats te Maasdijk. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs te Rotterdam en omge ving geeft met droefheid kennis van het toch nog plotseling heengaan van de heer Pieter Dertien Het bestuur gedenkt dankbaar de wijze waar op hij met liefde zijn taak van leraar biologie aan onze Chr. s.g. „Maarten Luther" heeft verricht. N. de Vries, voorzitter dr. J. van Helleman, secretaris Rotterdam, 5 februari 1979 Op 5 februari jJ. ontvingen wij het droeve bericht van het overlijden van onze docent en collega Pieter Dertien Hij mocht als docent biologie velen bepalen bij, de rijkdom van de natuur, waarbij zijn enthou siasme inspirerend werkte, hen daarbij wij zend op de Schepper van het leven. Aan deze God mogen wij hem toevertrouwen. De crematie vindt plaats op vrijdag, 9 februari a.s. in het Crematorium aan de Maeterlinck- weg 101 te Rotterdam-Zuid om 16.00 uur. (Geen bloemen) Voorafgaand wordt een rouwdienst gehouden in de aula van de Chr. s.g. „Maarten Luther", Roerdomplaan 42, aanvang 13.30 uur. Gelegenheid voor condoleance- en rouwbe. zoek in de rouwkamer van de O.R.V. Goereesestraat 10, Rotterdam-Zuid, donder dag 8 februari a.s. van 20.30 tot 21.00 uur. Ook na de rouwdienst zal er gelegenheid tot condoleren zijn. Namens de leerlingen, personeel en Curatorium van de Christelijke scholengemeenschap „Maarten Luther" Irene van Huijgen, voorz. leerlingenbestuur H. Mackay, rector M. van Wenum, president-curator Correspondentie-adres: Mevr. C. Dertien-Padberg Roerdomplaan 31 3083 KV Rotterdam Vertrouwend op Gods genade is van ons heen gegaan mijn lieve vrouw en trouwe levensge zellin, onze zorgzame moeder en grootmoeder Mr. Elizabeth Harmanna Blanken- Boddeüs op de leeftijd van 75 jaar Roden: W. H. Blanken Hasselt: D. Blanken W. Blanken-van der Scheer Nuis: H. Blanken H. Blanken-Boersma kleinkinderen en verdere familie Roden, 5 februari 1979 Noorderkroon 63 De teraardebestelling zal plaatsvinden zater dag 10 februari om 14.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Roden, voorafgegaan door een rouwdienst in de Geref. Kerk. Kanaal straat te Roden Aanvang rouwdienst 13.30 uur. Na de plechtigheid gelegenheid tot condo leren in het gebouw „Op de Helte" achter de Geref. Kerk. „De Heer is mijn Herder, mij zal niets ontbreken" Psalm 23: (onberijmd) Dankbaar wat hij voor ons is geweest, heeft God tot Zich genomen, onze lieve zorgzame vader, groot- en overgrootvader Willem Homan weduwnaar van Cornelia IJtsma op de leeftijd van 82 jaar. Den Helder: J. A. Jurriens-Homan J. H. Jurriens W. J. Homan P. Homan-van Schaik Velp: F. T. H. Jansen-Homan H. Jansen Hoorn: J. Buis-Heeringa kleinkinderen en achterkleinkinderen Hoorn, 5 februari 1979 Clement Maertenszstraat 24. Corr adres: van Almondestraat 44 2614 EZ Delft. Vader is opgebaard in de aula van het Uit vaartcentrum Achterom 5 te Hoorn. Gelegen heid tot condoleren aldaar vrijdag 9 februari van 19.00-19.30 uur en na de begrafenis in de ontvangkamer van de begraafplaats. De rouwdienst zal gehouden worden zaterdag 10 februari om 12.30 uur in de aula van het Uitvaartcentrum, waarna de begrafenis om 13.30 uur zal plaatsvinden op de Algemene begraafplaats aan het Keern. In vast vertrouwen op Gods beloften is van ons heengegaan mijn lieve schoonzuster en onze geliefde tante Han Johanna Barbara Kleijburg- van Melle geb. 12 juli 1894 te Renswoude overl. 5 februari 1979 te Zeist T. van Melle-Drost neven en nichten. De overledene is opgebaard in Rouwcentrum van Tellingen, Jufferstraat 1 te Zeist. De crematie zal plaatsvinden op zaterdag 10 februari a.s. om 11.30 uur in het crematorium. Olandhorst, Oostranddreef tc Lelystad. Na af loop van de plechtigheid gelegenheid tot con doleren in de ontvangkamer van het cremato rium. Corr. adres: T. van Melle-Drost, Park Arenberg 22 De Bilt. Met droefheid vernamen wij het bericht van het overlijden op 4 februari 1979 van ds J. C. van Hunnik predikant van de Hervormde Gemeente te Ermelo 1971-1976. Dankbaar gedenken wij de arbeid door hem, onder vaak moeilijke omstandighelden, in ons midden verricht. Namens de Centrale Kerkeraad: ds K. J. Jansen, praeses. A. van den Berg, scriba. Namens de Wijkkerkeraad I: ds J. H. D. Louwerse, praeses. D. Harkema, scriba. In Heerlijkheid opgenomen onze lieve zeer zorgzame moeder, schoonmoeder en oma Friedericke Adelgonde Adelaide Sophia Ernestine Hansum-Woudenberg weduwe van Bastiaan Pieter Hansum in de ouderdom van ruim 85 jaar. „Haar leven tvas een getuigenis van haar Heer en Heiland" 'Harderwijk: C. J. Hansum L. Hansum-Nieuwstraten Henk Pieter Janny Driehuis: S. A. A. Michielsen-Hansum P. Michielsen Elly Bas Peter ROTTERDAM. 5 februari 1979 De Burcht, van Moorselplaats 2 Corr. adres: P. Michielsen Spieghellaan 11 1985 GK Driehuis De bijzetting in het familiegraf zal plaatsvin den vrijdag 9 februari a.s. om 12 uur op de begraafplaats Oud-Kralingen aan de Kraling- se weg 334. Hieraan voorafgaand zal er een rouwdienst gehouden worden in De Burcht, aanvangende 11 uur. Hartelijk dank voor uw medeleven bij het overlijden van onze lieve man, vader en grootvader Harm Weessies Bedum, februari 1979 Thedemastraat 57 Uit aller naam- S. Weessies-Langerhuizen. De grote belangstelling en het hartelijk mede leven, die wij ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefde man. onze zorgzame vader en opa Cornelis Heemskerk zijn ons tot grote steun geweest. Wij zeggen u hiervoor hartelijk dank. Uit aller naam: D. Heemskerk-Leenheer Rijnsburg, februari 1979 Sandtlaan 74 SIRE ftibliaiie aargeboden doa da biad in samenwerking mei de Stchimg Ideele Reclame

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11