§azar gan moet land It de chaos halen «ganda rustig |i aanslagen Begin: over drie maanden vrede in Midden-Oosten barter wil angst Europa voor SALT wegnemen EG begint gesprek met Spanjaarden JJi heeft twee premiers Deng verkouden maar tevreden naar huis Amerikaanse vice-president naar Nederland Hooggerechtshof beslist vandaag over lot Bhoetto Zweden wijst spionnen uit Vijandig vuur oorzaak ramp VN-helikopter 6 FEBRUARI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET ames Dorsey iwstiAN Irans religieuze oppositieleider ayatollah Khomeini heeft de 71-jarige leider van h'™jinse Bevrijdingsfront Mehdi Bazargan tot premier van zijn voorlopige islamitische em«rbenoemd. Bazargan heeft tot taak om de overgang van een monarchie naar een e «$che republiek te regelen. 'erht riolei dient als eerste de leden te kiezen, die vervol- 'armir de Revolutionaire Islamiti- en vd en Khomeini goedgekeurd had-orden. Dan moet de voorlo- igftlxing een referendum organi- gajtrr de vraag, of Iran wel een and che republiek moet zijn isaii stelde gisteren, dat „hoe- ers.<fcar mijn mening geen nood- reigtoor een volks-ondervraging islamitische republiek be- imdat het volk zich al via demonstraties hiervoor zou uitgesproken, hij wel een re- i.D op poten zal laten zetten kauj; internationale publieke opi- 'ueirden te stellen en om statisti- tsi evens te verkrijgen" in ^Plende stap dient de voorlopige z che regering verkiezingen v grondwetgevende vergade- 2 rganiaeren. Deze vergadering reeds ontworpen islamiti- indwet goedkeuren. Ten slot- het kabinet van Bazargan ^vfogen organiseren voor een 11- ®h „echte vertegenwoordigers volk" dat een definitieve re- al benoemen. *«11 i^natic '£4ni stelde gisteren van gods- ^flege het recht te hebben deze- te ondernemen. Hierbij doel- f*op de plicht van moslemse leiders om het welzijn van l ngen te waarborgen en om ,^ke vormen van bewind om- -erpen. Khomeini meende hele natie een islamitische Qu k wil hebben en dat Moham- eza en allen die met hem en waren moeten weggaan." icht van de ayatollah dient n een einde te maken aan de het land. bijpi wees erop. dat hij Bazar- Hfcnge tijd kent en omschreef een „toegewijde, oprechte orlöen nationalist zonder tenden- g6trijdig zijn met de moslem- wetten en tradities". Bazargan stu deerde voor ingenieur in Frankrijk en staat in Iran beleend als een vooraan staande theoloog. Hij is professor in de theologie aan de universiteit van Teheran. De ayatollah waarschuwde, dat de moslems de wettige islamitische re gering van Bazargan dienen te ge hoorzamen. „Oppositie tegen de rege ring is oppositie tegen islamitische weten en bepalingen. De straf zal in overeenstemming met islamitische jurisprudentie zeer hard zijn. Elke actie tegen de regering zal be schouwd worden als opstand tegen deze regering, de islamitische wetten en als heiligschennis". Khomeini meende, dat de strijdkrachten zich niet tegen de jongste ontwikkelingen in Iran zullen verzetten, maar „wan neer zij dat echter wel doen. zullen zij eerst door Allah, hun god, worden bestraft en daarna zullen wij hen in overeenstemming met de islamiti sche wetten hard bestraffen". Kho meini noemde „de regering van Ba zargan een goddelijke regering, geba seerd op islamitische principes en het is de plicht van alle moslems om haar te gehoorzamen". Confrontatie Khomeini riep het volk op om zich via demonstraties en vla de pers uit te spreken over de keuze van Bazar gan. Hij benadrukte dat dit vreed zaam moet gebeuren. Daarmee is de kans op ernstige botsingen tussen voor- en tegenstanders van de ayatol lah aanzienlijk verhoogd. Afgelopen zondag lieten pro-sjah elementen we ten. slechts de straat op te gaan om een confrontatie te forceren, als ook de Khomeini-aanhangers massale de monstraties organiseren. Khomeini's oproep aan het volk werd vrijwel onmiddellijk opgevolgd. Di rect na afloop van de persconferentie van de ayatollah echo'den leuzen in de door de islamitische politie afge zette wijken van Teheran, de buurt tevens waar Khomeini zijn hoofd kwartier heeft. De intentie is duide lijk: Tegen Bakhtiar en vóór Ba zargan. Compromis Hoewel Khomeini nu een eigen pre mier heeft benoemd ep daarmee een confrontatie lijkt te forceren, staat de deur tot een compromis nog steeds op een kier. Bazargan en Irans wetti ge premier Bakhtiar zijn oude vrien den. Totwoor twee dagen trad Bazar gan op als bemiddelaar tussen Bakh tiar en Khomeini. Volgens goed inge lichte kringen zal Bazargan vandaag een onderhoud met Bakhtiar hebben. Bazargan onderhandelde bovendien met vertegenwoordigers van de Iraanse strijdkrachten. Gevraagd naar de reactie van de strijdkrachten op deze ontwikkeling zei Bazargan, die gisteren bij Kho meini's persconferentie aanwezig was, dat „omdat het volk voor hun steun bereid is kogels in ontvangst te nemen, ik in mijn regering de kogels ook zal verwelkomen." Hoewel de on derhandelingen met de strijdkrach ten mislukt zijn, lieten vertrouwelin gen van Bazargan gisteren weten, dat de strijdkrachten wel eens met de machtsoverdracht akkoord zouden gaan. mits deze plaats zou vinden in het kader van de huidige grondwet en na het herstel van de sociale rust in het land. Khomeini heeft in zijn uitla tingen gisteren voor beide voorwaar den ruimte gelaten. Bazargan zelf benadrukte gisteren dat zijn regering geen schaduwkabi net maar een „serieuze krachtdadige en constructieve regering" zal zijn. Bazargan waarschuwde dat, wanneer Bakhtiar de gisteren opgepakte schrijver Javadi niet zou vrijlaten, hij dat wel zou doen. Javadi werd opge pakt omdat hij een ophitsend artikel tegen de strijdkrachten zou hebben geschreven. Een dergelijke stap van Bazargan zou echter wel aanleiding voor Bakhtiar zijn om in te grijpen. Lange rijen Iranezen wachten iedere dag op een vrachtwa gen die weer een stel gasflessen komt brengen. WASHINGTON (ANP) Vice-presi dent Walter Mondale van de Verenig de Staten zal half april als persoon lijk vertegenwoordiger van president - Carter onder meer bezoeken brengen aan Nederland en de Scandinavische landen. Naar het Witte Huis gisteren bekend maakte, bezoekt vice-president Mon dale IJsland, Denemarken, Noorwe gen, Zweden, Finland en Nederland op uitnodiging van de betrokken re geringen. In zijn bekendmaking zegt president Carter „nauwe en vriendschappelijke betrekkingen met bovengenoemde landen van zeer veel belang te achten en het doel van de reis van Mondale is dan ook versterking daarvan". De Amerikaanse vice-president wil tijdens zijn reis spreken over onder meer bilaterale betrekkingen, de ont wikkelingen in Europa, de ontwikke ling van de betrekkingen tussen Oost en West en andere internationale kwesties van wederzijds belang. tiek 1 j e ka ^SOBI (Reuter, UPI.AP) De betrekkelijke rust in het k®d« van president Idi Amin is weergekeerd na een aantal ef iri f [andese radio viel door stroom- terug in sterkte, de hoofdstad la werd in het donker gezet, wam geen water meer uit de Oorzaak waren bomaanslagen brandstofopslagplaats van de onderneming Total, bij Kam- :n de elektriciteitscentrale in laar, aan de bron van de Nijl, Oeganda's grootste water centrale. De aanslag bij Total digde pompen en tanks, en evolgd door een felle brand, die iur duurde. Total, het Italiaan- eifp en het Britse Sheil^BP zijn de oliemaatschappijen die nog in le! da werken. De Amerikaanse lemingen Caltex. Mobil en hebben zich teruggetrokken. 3P 'ei nslagen werden gepleegd door. *n adio-Oeganda noemde, „onder einde elementen en opstandelin- Zij zouden zijn gestuurd door nzaniaanse president Julius Ny- »n en de vroegere Oegandese pre- :e Milton Obote. die in Tanzania d. leeft, de donaten in Kampala vertelden v^en door de telefoon aan journa ls in Nairobi, dat alles weer rustig infn de stad. Iedereen, zo zeiden zei. ging gewoon naar zijn werk. maar nog wel zaten delen van Kampala zonder elektriciteit en water. Gezegd werd ook dat na de aanslagen door Oegandese soldaten het vuur is geo pend op voorbijgangers, waarbij een onbekend aantal mensen om het le ven is gekomen. Ook zijn na de acties arrestaties verricht, maar niet be kend is wie er zijn aangehouden. Verantwoordelijkheid De verantwoordelijkheid voor de aanslagen is opgeëist door de tot op heden onbekende beweging Redt Oe ganda (SUM). In Kampala heeft de beweging pamfletten verspreid, waarin wordt opgeroepen president Amin af te zetten. De opgebelde diplomaten in Kampa la (geen westerse journalist waant zich in de stad meer veilig) verwach ten dat de pogingen Amin ten val te brengen zullen aanhouden. Zijn bloeddorstige regime is nu acht jaar oud. maar het verzet groeit, aldus de zegslieden in Kampala „Amin heeft nog nooit onder zulke zware druk gestaan", zei één van hen. Idi Amin RAWALPINdi (Reuter) Het Pakis taanse hooggerechtshof zal vandaag beslissen over het lot van de ter dood veroordeelde Zoelfikar Ali Bhoetto. Hij is veroordeeld wegens het bera men van een moordaanslag op zijn politieke rivaal Ahmed Raza Kasoeri. Kasoerl wist te ontkomen maar zijn vader werd gedood. Bhoetto is tien maanden geleden tegen het doodvon nis in beroep gegaan bij het hoogge rechtshof. Hangende de uitspraak van het hof zijn honderden aanhan gers van de ex-premier opgepakt, en alle scholen en universiteiten ge sloten. Maar het zal nog tot na de zomerva kantie. dus op zijn vroegst septem ber, duren voordat het werkelijke ge sprek begint. Dat bleek uit de toe spraak van de Franse minister van buitenlandse zaken Jean Francois- Poncet bij de officiële opening van het overleg. De toetreding van Spanje zal de Ge meenschap voor veel grotere proble men plaatsen dan bijvoorbeeld het lid worden van Griekenland of Portu gal. Spanje is het tiende industrie land ter wereld, en door het lidmaat schap wordt het aantal boeren in de EG met één derde vergroot. Ook heeft Spanje om steun gevraagd voor de onderontwikkelde gebieden in het land. en dat terwijl de EG nu al zoveel moeite heeft met de hulp aan minder bedeelde regio's van de huidige Negen. De Spaanse minister van Europese aangelegenheden, Leopoldo Calvo Sotelo, zei zich bewust te zijn van de verschillen die Spanje een naar verhouding arm land van de Euro pese Gemeenschap schelden. „Het verkleinen van die verschillen moet gebeuren tijdens de onderhandelin gen en na de Spaanse toetreding", zo zei hij. STOCKHOLM (UPI) Zweden heeft gisteren drie leden van de Iraakse ambassade gelast het land op staan de voet te verlaten. De Zweedse con traspionagedienst was achter een complot gekomen, waarbij een aantal Irakezen en het hoofd van de Zweed se vreemdelingendienst betrokken Degenen die uit Zweden dienen te vertrekken zijn de militaire attaché, de eerste-secretaris en een derde functionaris van de ambassade. Een aantal personen, onder wie de politie functionaris. diens echtgenote en zijn zuster, is zondag gearresteerd. Vol gens het ministerie van defensie was geen spionage tegen Zweden bedre ven. maar had de groep zich bezig gehouden met het verzamelen van gegevens over een derde, niet nader genoemd, land.De Zweed had uit hoofde van zijn functie bij de vreem delingendienst toegang tot geheime gegevens over politieke vluchtelin gen in Zweden. JERUZALEM (Reuter, UPD De voormalige premier van Israël Rabin verwacht dat Egypte en Israël tegen het eind van april een vredesverdrag zullen sluiten. Voor het zover is zullen echter eerst de leiders van beide landen en de Verenigde Staten in een topconferentie bijeen moeten komen. De ex-premler deed deze voorspellln- gen in Genève, waar hij gisteren ver bleef tijdens een rondreis door Euro pa. Rabin zei dat het bezoek aan Cairo en Jeruzalem van de speciale Amerikaanse afgezant Alfred Ather- ton, vorige maand, had geleld tot een beter begrip van de problemen, die ondertekening van het verdrag nog in de weg staan. Met name zou er meer inzicht zijn ontstaan in de militaire verhoudingen van Egypte met andere Arabische landen en in de problemen rond een eventuele herziening van het verdrag. In Jeruzalem ontkende een regerings woordvoerder gisteren berichten uit Cairo, die melding maakten van een nieuwe topconferentie tussen pre mier Begin en president Sadat Zon dag publiceerde een weekblad In Cai ro het bericht, dat Israël om een der gelijke conferentie had verzocht. Egypte zou niet in zijn gegaan op een dergelijke ontmoeting zonder presi dent Carter. De Israëlische woord voerder, die de berichten ontkende, suggereerde dat het slechts een proef ballonnetje van de Egyptenaren was om de Israëlische reactie te testen. Stroomstoring Als gevolg van een elektridteltssto- ring zat heel Israël gisteren enige uren zonder licht. Het openbare leven was door het plotseling wegvallen van de elektriciteit geheel verlamd. Aanvankelijk werd aangenomen dat de storing te wijten was aan een ex plosie, die door een bom zou zijn veroorzaakt. Later werd bekend ge maakt dat een technische storing de oorzaak was van het wegvallen van alle elektriciteit in het hele land. De meeste ziekenhuizen en belangrijke strategische installaties functioneer den normaal op noodaggregaten. BRUSSEL (ANP, Reuter) De onderhandelingen tussen de Europese Gemeenschap en Spanje over toetreding van dat land zijn gisteren formeel begonnen. WASHINGTON (Reuter. UPI, AP) Verkouden maar tevre den is de Chinese vice-premier Deng Xiaoping vanuit de Verenigde Staten naar huis toe vertrokken. Onderweg doet hij nog Japan aan. opstelling van Deng tegenover de SowjetrUnie, terwijl hij zich wat be treft Taiwan (nationalistisch China) niet heeft willen matigen. Taiwan hoort bij communistisch Chi na, vindt Peking, en als dat niet goed schiks gaat dan maar kwaadschiks. Nu zeiden Amerikaanse zegslieden gisteren wel dat zij niet geloofden in een militaire bezetting van Taiwan, omdat China daar toe niet in staat is en bovendien de prille betrekkingen met de Verenigde Staten niet wil ver storen. BEIROET (AP, Reuter) Het heli- kopterongeluk in 'Zuid-Libanon. waarbij zaterdag vier Noren van het VN-vredesleger om het leven kwa men, is waarschijnlijk veroorzaakt door dat de helikopter probeerde vij andig vuur te ontwijken. Dit is het resultaat van een voorlopig onder zoek door de Verenigde Naties. De VN-helikopter was opgeroepen door eenheden van de vredesmacht, die in een vuurgevecht gewikkeld wa ren met guerrillastrijders. De vredes- eenheden. afkomstig van de Fiji-ei- landen, hadden om de helikopter ge vraagd voor het vervoer van gewon- -den. De schietpartij ontstond nadat de guerrillastrijders de Fiji troepen ervan hadden beschuldigd dat zij een guerrillastrijder hadden geëxecu teerd. Een VN-woordvoerder ontken de dit. Bij de schietpartij werden twee man schappen van het vredesleger ge dood. Van maart vorig jaar. toen de VN-troepen hun stellingen in Zuid- Libanon betrokken, tot heden, zijn er 21 doden gevallen ln het vijfduizend man sterke vredesleger. Zes kwamen om door exploderende mijnen, zes door vijandig vuur en de overigen door verkeersongelukken. Bij zijn vertrek uit Seattle noemde hij zijn bezoek „succesvol" en nodig de hij de Amerikanen uit China te bezoeken. „Onze deuren staan wijd open". Hij zei opnieuw dat zowel de Verenig de Staten als China zich verzetten tegen „hegemonie", het woord dat de Chinezen gebruiken om de politiek van de Sowjet-Unie aan te duiden. Anti-Russische uitlatingen van Deng in de Verenigde Staten waren Mos kou eerder in het verkeerde keelgat geschóten. Deng moest gisteren wegens een zwa re verkoudheid een gesprek met hoofdredacteuren van Amerikaanse kranten afzeggen, maar had eerder nog wel tijd voor een onderhoud met zakenlieden. Voor Deng was het beter zo dan omgekeerd, omdat hij immers sterk hecht aan economische samen werking met het westen, met name de yerenigde Staten. Hij nam vier nieu we Chinees-Amerikaanse verdragen mee naar huis (waaronder één voor wetenschap en technologie), en han delsakkoorden zullen spoedig volgen, als resultaat van Dengs bezoek aan de industriële centra Seattle, Hous ton en Atlanta. Tegenbezoek De visite van Deng zal worden beant woord door tegenbezoek van de Ame rikaanse president Jimmy Carter aan China, waarvoor echter nog geen da tum is vastgesteld. Hij is de derde Amerikaanse presi dent die naar China reist, maar pas nu is sprake van een echte doorbraak in de betrekkingen tussen Washing ton en Peking. Als Carter komt zullen de Chinezen een heel ander beeld hebben van de Verenigde Staten dan tot nu toe het geval was, als zij al een idee hadden. Chinese Journalisten hebben uitgebreid het bezoek van Deng verslagen, en de Chinese televi sie heeft een hele serie films gemaakt over het dagelijks leven ln de Vere nigde Staten. Was het bezoek van Deng econo misch gezien een succes, politiek is er minder bereikt. Zo heeft Deng de Amerikaanse pogingen voor een vreedzame oplossing van het Korea- conflict niet willen steunen. Overi gens heeft Noord-Korea juist gisteren aartsvijand Zuid-Korea voorgesteld 20 februari over hereniging te gaan praten. Verder zijn de Amerikanen nogal ln verlegenheid gebracht door de harde WINDHOEK (UPI) - Een van de zwarte nationalistische leiders ln Na mibië. Andreas Shlpanga, heeft ge zegd dat in kampen ln Zambia 1.800 dissidenten van SWAPO worden vastgehouden. HIJ wil van Zambia toestemming om de kampen te laten zien aan de VN-vertegenwoordlger voor Namibië, Marttl Ahtisaari. Herman Amelink t-Europa heeft het Amerikaanse voornemen om met de Russen een oord te sluiten over de beperking van de strategische kernwapens ds met grote argwaan bekeken. Vooral West-Duitsland en Groot- tannië vrezen dat de Verenigde Staten in de loop van de onderhande- tn zoveel zullen Inleveren, dat de veiligheid van Europa gevaar loopt. voor de verdediging van West-Europa, wel onderworpen aan de bepalingen van SALT- 2. Het vertrouwen in de geloofwaardigheid van de Amerikaanse atoomparaplu, die het westen van Europa moet behoeden voor een Russische aanval, is hierdoor nogal afge nomen. de Westeuropese aarzeling zijn gemak- verscheidene argumenten aan te dra- De SALT-akkoorden hebben tot dus- een enkele beperking opgeleverd met kking tot de kernwapens voor de mid- ïge afstand. De Russische Backfire- nenwerper kan niet zonder bijgetankt irden naar de Verenigde Staten vlie maar bedreigt West-Europa wel recht- cs. De nieuwe verplaatsbare SS-20 ra- an het Amerikaanse continent al even- talen. maar kan gemakkelijk gericht en op steden in West-Europa. Het de SALT-akkoord. dat nu bijna rond is. flet ln geen enkele beperking ten aan- van de SS-20. terwijl over de Backfire Rmeer afspraken gemaakt zijn, dan Sowjet-Unie de produktie van dit el niet zal versnellen. ïtussen is het aantal uit onderzeebo- lanceren raketten, die mede dienen J- Kruisraket Daarbij komt dat SALT-2 wel beperkingen oplegt aan een wapen dat bij uitstek ge schikt is voor de verdediging van West- Europa, de cruise missile, in het Nederlands wat kreupel beschreven als kruisraket. Het gaat om een vliegende bom, die ook van een kernlading kan worden voorzien en die ge stuurd door een computer zelfstandig haar doel zoekt, waarbij ze buiten het bereik van de vijandelijke radar, dat wil zeggen vrij laag over de grond, vliegt. Er komt ln het kader van SALT-2 een verbod op zulke raketten, voorzover ze een reikwijdte van meer dan 600 kilometer hebben en voorzo ver ze niet door vliegtuigen gelanceerd wor den. Daarmee geeft het Westen een belang rijk verdedigingsmiddel uit handen. De Verenigde Staten zijn zich bewust van de Westeuropese ongerustheid. De Ameri kaanse president Carter heeft de Westduit- se bondskanselier Helmut Schmidt, de Brit se premier Callaghan en de Franse presi dent Giscard d'Estalng tijdens de topconfe- r ntie begin januari op het Caribische ei land Guadeloupe nog eens uitdrukkelijk verzekerd, dat de verdediging van West- Europa hem wel degelijk ter harte gaat. Carter beloofde de bondgenoten, dat hij de reikwijdte van de in West-Europa gestatio neerde Pershing-raket zou vergroten en dat hij ook geld zou uittrekken voor de ontwik keling van een nieuwe, nog modernere mid- dellange-afstandsraket. Dat kan binnen het kader van SALT-2, dat alleen de lange af standswapens omvat, en het moet de West europese leiders toch tot enige tevreden heid stemmen. Versterking Bovendien heeft Carter in zijn begroting van defensie voor de periode oktober 1979 tot oktober 1980. die reëel met drie procent is toegenomen, geld uitgetrokken voor de versterking van de Amerikaanse militaire posities in Centraal-Europa en voor de ver groting van de capaciteit van het militaire luchttransport, zodat in geval van een crisis het aantal Amerikaanse militairen in de kortste keren uitgebreid kan worden. Bo vendien zijn de Verenigde Staten recente lijk begonnen met het overbrengen van een type bommenwerpers naar Europa, dat bij uitstek geschikt Is voor het vernietigen van tanks. Meer definitieve zekerheid zal Europa pas krijgen als SALT-2 een vervolg krijgt in SALT-3. Moet het tweede SALT-akkoord de intercontinentale wapens beperken. SALT- 3 zal ook de wapens voor de middellange afstand omvatten. De Sowjet-Unie heeft zich al bereid verklaard daarover te onder handelen. maar ze vindt dan wel dat ook Groot-Brlttannië en Frankrijk, die elk over een bescheiden kernmacht beschikken, aan de besprekingen moeten deelnemen. De Britse deelneming zal niet zo'n probleem zijn. maar Frankrijk heelt al aangekondigd niet voor zo'n overleg te voelen. Parijs heeft te verstaan gegeven dat zijn kernwapens nog zo weinig betekenis hebben, dat die niet ter discussie hoeven te staan ln het licht van de enorme voorraden aan wap ntuig die de twee grootste mogendheden erop na houden. West-Duitsland. dat zich nog het meest door de Sowjet-Unie bedreigd voelt, ziet wel in dat er zonder Franse en Britse deelneming nooit over een beperking van de Russische Backfire en SS-20 te praten zal zijn met het Kremlin en oefent daarom druk op Londen en Parijs uit de reserves ten aanzien van de SALT-3-besprekingen te la ten varen. Protocol De Verenigde Staten zullen op hun beurt duidelijk moeten maken, dat het Westen in Europa gèen wapensystemen zal beperken als daar van de kant van de Russen geen daadwerkelijke concessies tegenover staan. In dit verband is het van belang dat het aan het SALT-2-akkoord te hechten protocol, dat beperkingen oplegt aan de kruisraket, slechts een looptijd van drie jaar is toege kend In de loop van die drie jaar hoopt Washington het Kremlin zover te krijgen, dat het tot reële afspraken bereid is. De afloop van de termijn van het protocol geeft de mogelijkheid alsnog op grote schaal de kruisraket in het westerse wapenarsenaal in te voeren. De vrees voor dat wapen is een voldoende garantie dat de Sowjet-Unie ac tief aan verdere besprekingen over beper king van de bewapening zal deelnemeh Verder houdt de Amerikaanse regering ook de invoering van de neutronenbom nog als troefkaart achter de hand. De Verenigde Staten gaan door met het geschikt maken van wapensystemen voor deze bom met naar verhouding geringe explosieve kracht en vergrote straling. De regering van de V8 zal pas definitief afzien van de neutronen bom als de Sowjet-Unie daadwerkelijk tot concessies bereid is. Logisch Zoals 8ALT-1 logisch gevolgd werd door de akkoorden van Wladiwostok, waarbij de Russische partijleider Breznjew en de Ame rikaanse president Ford afspraken maak ten over gelijke aantallen raketten, zo moet ook het tweede 8ALT-akkoord gevolgd wor den door een derde. Het zijn de rustpunten in een permanent onderhandelingsproces, waarvan de gemeenschappelijke overleving de inzet is. Uiteindelijk zou wel eens kunnen blijken dat het onderhandelingsproces, het praten als zodanig, nog belangrijker ls dan het sluiten van akkoorden. Zolang twee partijen praten, vechten ze immers niet. En daar is het hele 8ALT-proces om begonnen. Eerdere beschouwingen over SALT publiceerden wij op zaterdag 3 en maandag 5 februari.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7