ekening van een lezer 5? commentaa hoe zat het met dat zaagsel? Wouw g melo en Gronau (1) Irelo en Gronau (2) Overheid pakt misleidende reclame aan Niet erg slim (1) Niet erg slim (2) Niet erg slim (3) Fusie WD-D'66? Agenda 3 BS tito trouwt schmid-croes alpensafari plan kunstnier Collega's ongelukje AG 6 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ister VanAardenne heeft de hoop op een veilige ling voorde ontwikkeling van kernenergie aan- q*2 lijk verkland. De Nederlandse regering gaat er rincipe mie akkoord, zo liet hij aan de Tweede ïer wetei, dat ook Duitsland een fabriek gaat wen om uranium te verrijken en gegeven de iring me dit land tot nu toe, kan daar niet ai iber gepeg over worden gedacht. Zo is de ïdsrepuliek bereid het verrijkte uranium tegen zienlijkgemakkelijker voorwaarden te leveren i ons lad wenst en noodzakelijk acht. De voor- omen iskante en nog steeds niet bevredigend egeldeevering aan Brazilië ligt wat dit betreft ar al t vers in het geheugen. leij de brf van de minister aan de Kamer blijkt, dat el bouwan de uranium-fabriek in Duitsland voort- eit uiafspraken die de Urenco-fiartners Neder- njd. Ezeland en Duitsland al in 1974 hebben i%iaak'Voorwaarde zou toen alleen geweest zijn eerspvereenstemming zou worden bereikt over uireiding van Almelo tot zeshonderd ton. elnu.aoet de minister hebben gedacht, aan die Oorwade is medio vorig jaar voldaan. Nederland se n ziclaarom niet langer verzetten tegen de bouw n eeverrijkingsfabriek op Duits grondgebied. ze gal lakonieke constatering staat in schrille ensling tot de vele Urenco-debatten in het 'let Her aldus naar uit dat Nederland druk doende alWaarten uit handen te geven, er is nog een einöns het getij enigermate te keren. Dat is het Kpoëleid. In de moeizame onderhandelingen iet <Urenco-partners over de levering aan Brazi- isbleken, dat er met veel geduw en getrek 3f nigeweging te verkrijgen is in de opstelling van- )uitnd en Engeland. Over de mate waarin dat a ebe kan natuurlijk geredetwist worden, maar er u i tozo iets als een wolkje zo groot als eens mans J an- >e 'eede Kamer zou er daarom goed aan doen de o gig, mede naar aanleiding van het lakonieke ri< van minister Van Aardenne, nog eens goed p export-beleid vast te pinnen.Het moet moge- iijljn de levering van het gevaarlijke uranium met ?%adichte afspraken te omringen. Bij zoveel ter- neitflies is het zelfs niet overdreven een sluitend e, xftbeleid als absolute voorwaarde te stellen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster- dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Redactie: Ferry Mingelen Bijdrage: Willem Breedveld Tekening: Tom Janssen parlement. Steeds weer stond daarin centraal het belang van Nederland om weliswaar mee te doen. maar alleen om aldus een zekere greep op de ontwikkeling van de kernenergie te behouden en aldus ook een bijdrage te leveren aan het beleid om de verspreiding van kernwapens zo veel mogelijk tegen te gaan. Gedurende al die jaren is er noch onder het kabinet Den Uyl noch onder het kabinet- Van Agt sprake van geweest dat ook op Duits grondgebied een fabriek zou worden gebouwd. Sterker nog, het parlement wist zich gesterkt door het feit dat uranium alleen op Engels en Nederlands gebied zou worden verrijkt. Parlementariërs en met name de twijfelaars onder hen voelden zich daarom nu terecht beet genomen door het Neder landse goedkeuringsbesluit. Een verrijkingsfabriek op Duits grondgebied kan immers betekenen dat dit land zich nog onafhanke lijker zal gedragen dan het tot nu toe al deed. Bij de leverantie van uranium aan Brazilië bleek al hoe moeilijk het voor een klein land als het onze was, om met enig succes het Duitse standpunt om te buigen. De toekomst ziet er wat dit betreft onheilspellend uit, temeer waar nog niet vaststaat of Duitsland het Verdrag van Almelo in 1981 met nog eens tien jaar zal willen verlengen. Het zou die onzekerheid kun nen benutten om de voorwaarden verder in zijn voordeel om te buigen. Bij de tot standkoming van het verdrag van Almelo speelde omuitgesproken mee dat op Duitse bodem geen verrijkingsfabriek zou mogen worden ge bouwd. Het kort na de oorlog tussen de westelijke drie grote mogendheden en de nieuwe Bondsrepu bliek gesloten verdrag van Parijs bepaalt onder meer dat Duitsland over geen atoomwapens mag beschik ken en ze dus ook niet mag maken. De verrijking van uranium is weliswaar een stap in die richting, maar zij is, gegeven het samenwerkings verband met Nederland en Engeland, geen onover komelijk bezwaar. De kaarten konden er echter wel eens anders voor komen te liggen, wanneer blijkt dat Duitsland zich een al te grote onafhankelijkheid kan veroorloven. Dan wordt deze hele kwestie een voorwerp van de politieke belangstelling van alle grote mogendheden, dus ook Amerika en Rusland. „Zelfs Van Agt zei tegen me: Chris, je had je wel wat anders mogen uitdrukken". Minister van buitenlandse zaken dr. Chris van der Klaauw zit er duidelijk mee in zijn madfe. Zaterdag 27 januari moest hij in Zwolle optreden op het buitenlandcongres van zijn ei gen partij, de WD. Net terug van een succesvol bezoek aan China, bijkans barstend van zelfvertrou wen moet hij gedacht hebben: nu zal ik ze eens laten zien wat een Van der Klaauw in één jaar van de politiek kan leren. Urenlang schaafde de spreker aan zijn speech: een gedegen uiteenzetting over Nederlands buitenlands be leid. Op kantje zes. zonder aarze ling neergeschreven: „Als ik me nu na een jaar ministerschap af vraag, wat is er nu veranderd, dan is het dat het internationale ver trouwen in Nederland weer her steld is". Geen van zijn medewer kers viel over deze zin, ook het WD-congres liet het, niet zonder kritiek, maar toch gemoedelijk passeren. Van der Klaauw keerde tevreden uit Zwolle terug, hij had het eindelijk gemaakt bij zijn ei gen partijgenoten. 's Avonds kwam de eerste klap. de daaropvolgende dagen werd het een volledig pak slaag. Politiek Den Haag viel ouderwets over de weer blunderende minister heen. Wat Van der Klaauw over het hoofd had gezien, werd hem vanaf het Binnenhof snel duidelijk ge maakt. Herstel van internationaal vertrouwen suggereert gebrek aan dat vertrouwen onder het vorige kabinet. Een directe aanval dus op de man die toen voor het bui tenlandse beleid verantwoordelijk was, mr. Max van der Stoel. In CDA- en WD-kring, meer nog dan in eigen PvdA-gelederen, geroemd om zijn betrouwbare en principië le opstelling binnen en buiten de grenzen. Niet erg slim dus om juist die man aan te vallen, zo werd Van der Klaauw direct door PvdA, CDA en WD ingepeperd. Niet slim temeer daar het gebeurde zo kort voor de behandeling van Van der Klaauws begroting, deze week in de Tweede Kamer. Van der Stoel zelf zal de minister „op milde, wat ironische toon" vragen wat het allemaal te betekenen heeft. „Want", zo zegt hij, „het is echt onzin. De verhou dingen met het buitenland waren uitstekend. Je mag best veel no ten op je zang hebben zolang je maar duidelijk maakt dat te doen als lid van de club, en zo gebeurde dat". Van der Klaauw is, na aanvanke lijk ongeloof dat er weer iets fout was gegaan, de eerste om te erken nen dat zijn uitspraken niet erg gelukkig waren. „Ook als minister mag je best wel eens een fout maken en daarvoor uitkomen", zegt hij desgevraagd. „Ik was echt verbaasd dat men mij van een aanval op Van der Stoel beschul digde. Iedereen weet toch hoeveel waardering ik voor hem heb (een gelijksoortige verzekering afgelo pen week in de Kamer leverde hoongelach op vanuit de PvdA- banken. Wat ik eigenlijk wilde zeggen is, dat er nu meer eenheid van beleid op buitenlands terrein bestaat dan onder Den Uyl. Bui tenlands beleid is niet alleen bui tenlandse zaken, maar ook ont wikkelingshulp, defensie enzo voorts. Van der Stoel schiep wel vertrouwen, maar je merkte toen, ook als ambtenaar, dat men in het buitenland dacht: hoe ligt het, wint Van der Stoel het of gaat het meer de marxistische lijn van Pronk uit. De Koning en ik zijn het veel meer eens, dan Van der Stoel en Pronk", „Er is nu gesuggereerd dat ik het beleid van Van der Stoel niet meer zou voortzetten. Dat is onzin. Ik heb zoiang met het beleid van Van der Stoel te maken gehad, dat het (Zie: Niet erg slim) gewoon in mijn gedragspatroon is opgenomen. Ik vind het ook moei lijk te spreken van een typisch liberaal of socialistisch buiten lands beleid, tenzij je in extremen verzeild raakt. Met de nadruk op de continuïteit, eenheid van be leid, betrouwbaarheid, geloof ik wel dat ik evenveel bereik als on der het vorige kabinet". De minister geeft echter toe dat het Nederlands succes op buiten lands terrein moeilijk te meten is. Wie wint er meer, de ongemakke lijke principiële Van der Stoel, de lastige, ver met zijn ideeën voorop lopende Pronk, of het meer mee gaande, betrouwbare en voor bui tenlandse partners dus meer sym pathieke koppel Van der Klaauw- De Koning? „Ik kan dat niet hard maken, je weet nooit hoe het an ders zou zijn gelopen, het is meer een gevoel van me". Een ding waarin de huidige minis ter aantoonbaar verschilt van zijn voorganger is het aantal buiten landse reizen dat hij onderneemt. Zoveel zelfs dat hij door de Twee de Kamer al een keer speciaal moest worden teruggeroepen om dat hij zich voor een belangrijk debat in het buitenland bevond. Buitenlandse zaken heeft het des gevraagd precies uitgezocht: nog afgezien van de vele Europese ver gaderingen in Brunei bracht Van der Klaauw in 1978 maar liefst 80 dagen door in het buitenland. Ter vergelijking; Van der Stoel reisde in 1976 bijvoorbeeld slechts 35 da gen uitgezonderd de Europese ver gaderingen. Van der Stoel is de eerste om erop te wijzen, dat door de langer for- matietijd enkele reizen zijn uitge steld die Van der Klaauw extra moest maken. Desondanks zegt hij: „Het lijkt me wel erg veel. Ik weet hoe moeilijk het is om na een reis alle stukken weer te lezen." Van der Klaauw schijnt daar min der last van te hebben. Zijn amb tenaren klagen dikwijls dat hij zijn stukken sowieso niet leest. Op het Binnenhof wordt verteld dat Van der Klaauw zoveel reist om de Haagse politiek te ontlopen. De minister zelf ontkent dat: „Ik heb nooit de instelling gehad om moei lijkheden te ontwijken." Hij laat zich. zo zegt hij, door die moeilijk heden ook niet ontmoedigen: „Kijk, een felle politicus zal ik nooit worden. In het begin vond ik het helemaal niet lollig als ik het in de Kamer weer zo zwaar te verduren kreeg. Maar ik dacht dat het de laatste tijd wel wat beter ging. In ieder geval, ik zou nooit meer iets anders dan minister wil len zijn." Is de WD op weg naar een echte liberale partij van onvervalste vrijzinnig democratische snit? Het lijkt erop, tenminste wanneer men afgaat op de geruchten die de ronde doen over besloten bijeen komsten van de liberale partijtop en de WD Tweede Kamerfrac tie. De WD zou niet langer de natuurlijke vijand moeten zijn van de Partij van de Arbeid. Ster ker nog, de WD zou een coalitie met deze partij mogelijk moeten maken. Kortom, de liberalen zou den zich van een aantrekkelijke wip-positie moeten verzekeren, die hen in staat stelt nu eens met het CDA en dan weer eens met de Partij van de Arbeid te regeren. Voorwaarde voor zo een koersver- legging is natuurlijk wel, dat er dan ook het een en ander aan het imago van deze nou niet direct als progressief te boek staande partij verandert. En wat ligt er dan meer voor de hand dan vriendelijk te lonken naar D'66, het als progres sief te boek staande redelijke al ternatief. Of het zo precies is afge sproken staat niet vast, feit is in ieder geval wel, dat er in toene mende mate vriendelijk over de democraten van het jaar 1966 wordt gesproken. Directeur J. J. van Aartsen van de Telderstichting (de denk-tank van de liberale partij) beëindigde re centelijk in het maandblad „Libe raal Reveil" zo zijn beschouwing over het thema „Liberalen naast twee blokken": „Zou het niet voor de hand liggen, thans bij het con cipiëren van een liberale blauw druk voor de jaren 1980 ep 1990 van meet af aan te streven naar een zo breed mogelijk liberaal platform? Het is met het oog op de toekomst verspilling van energie en versnippering van krachten, dat partijen als D'66 en WD. die programmatisch zoveel gemeen hebben, elkaar blijven bestrijden. Het wordt tijd dat die familievete wordt beëindigd." D'66—fractievooreitter Terlouw kon tot nu toe maar weinig waar dering opbrengen voor deze vrien delijke liberale omhelzing. Hij vond het voorbarig te zeggen, dat zijn partij met de WD in zee zou willen gaan. Hij gaf er de voorkeur aan, eerst maar eens even af te wachten, hoe de liberalen de ko mende periode stemmen in het parlement. „Daaruit is op te ma ken, of de WD werkelijk iets geeft om de zwakken in de samenle ving", aldus Terlouw. Centraal in de Tweede Kamer staan deze week de debatten over de begrotingen van minister Scholten van defensie en minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. Vandaag wordt daar een begin mee gemaakt, na stemmin gen over moties inzake de uitzen dingen van troepen naar Libanon en de positie van Surinaamse mi granten. Op de agenda van donderdag staan twee interpellaties. Het PvdA-Ktunerlid Van Thijn voelt minister Tuljnman van verkeer en waterstaat aan de tand over het verkeersveiligheidsbeleid, zijn fractiegenoot De Graaf wil daarna van minister De Ruiter van justi tie weten wat er op korte termijn zal worden gedaan aan de bestrij ding van het misbruik van beslo ten vennootschappen. De Eerste Kamer vergadert deze week niet. lÜIIIIHIIIIIIIHIII m kaart k- 1^*1 0> Kijk uit als je naar Malta gaat: het is mogelijk dat Je met zaagsel opgevuld thuis komt. Dat klinkt cru, en het gebeurt gelukkig ook niet elke dag, maar vorige maand is het wel een Britse toeriste over komen. Ze was er met man en drie kinderen op vakantie, toen ze na een etentje in een restau rant niet lekker werd. Een arts dacht direct aan voedselvergifti ging en stuurde haar naar het ziekenhuis even buiten de hoofd stad Valletta, waar andere artsen vaststelden dat ze aan de blaas geopereerd moest worden. Maar die blaas bleek in orde en toen werd de patiënte maar van haar blindedarm, althans het aan hangsel ontdaan. De volgende dag overleed de vrouw. Haar man eiste dat er in het Engelse mari nehospitaal een lijkschouwing zou worden verricht, maar dat weigerden de Maltezer autoritei ten: ze waren zelf mans genoeg. Met dat verhaal en het lichaam van zijn vrouw kwam de echtge noot in Engeland terug, waar hij zijn beklag deed bij de Britse artsenvereniging. Toen men daar nogmaals sectie op het lichaam wilde doen. bleken alle inwendige organen vervangen te zijn door zaagsel, zodat het niet meer mo gelijk was achter de ware doods oorzaak te komen. De Britse art sen vonden dat geen manier en hebben een ernstige waarschu wing doen uitgaan naar iedereen die een vakantie op Malta denkt door te brengen. Daarop zijn de autoriteiten van Malta woedend geworden. De regering van het eiland heeft een officieel commu niqué uitgegeven waarin de En gelse kritiek „volkomen onge grond en lasterlijk" genoemd wordt. En dat zaagsel dan? Heel normaal, zeggen de autoriteiten. Dat doen ze op Malta altijd met overledenen die naar het buiten land overgebracht moeten wor den. En hoe zat dat met die blin dedarm? Dat punt blijft onduide lijk, want in de verklaring staat niets over blaas of blindedarm. Wel dat de patiënte al ten dode opgeschreven was toen ze het zie kenhuis binnenkwam: volgens het communiqué leed ze aan een maagbloeding en buikvliesont- steking en werkten haar nieren niet meer. Het was ook geen self made dorpsdokter die zich met de patiënte had beziggehouden, want de beide behandelende art sen hadden hun opleiding in En geland gehad. Het ziekenhuis had vorig jaar trouwens niet één klacht van de 226 buitenlandse patiënten gehoord. Tot zo ver de verklaring van de beledigde Maltezer autoriteiten, die niet eens zo onaannemelijk zou klinken als het relaas van de echtgenoot er een béétje op had geleken. Wie het zekere voor het onzekere wil nemen, kan zich daarom maar beter aan het ad vies van de Britse artsen houden: leuk, zo'n vakantie op Malta, maar blijf vèr uit de buurt van dokters en zaagsel. President Josip Broz Tito van Joegoslavië, 86 jaar oud, is van zijn vrouw Jovanka gescheiden en hertrouwd met de opera-zan geres Gertrude Minutic. Officieel is dat bericht niet bevestigd (en evenmin ontkend), maar een los lippige functionaris die Tito ver gezelt op zijn reis door een aantal Arabische landen, heeft het dit weekend laten vallen. Hij wilde zijn naam niet noemen, wel dat de nieuwe mevrouw Tito de vierde pas 35 jaar is. In dc Joegoslavische hoofdstad Bel grado is het huwelijk zoveel als een publiek geheim. Tito. volgens partijfunctionarissen al een tijd je kwaad op Jovanka omdat ze officieren steunde met wie hij overhoop lag. is al sinds 1977 niet meer met haar in het openbaar verschenen. Jovanka Budisavlje- vic was zijn derde vrouw, met wie hij in 1952 trouwde. Zijn eerste huwelijk werd in 1918 gesloten. De eerste mevrouw Tito overleed, Alweer e^n advertentie (gisteren) in de kranten van een reisbureau, waarmee vliegen naar Amerika en Canada nóg voordeliger moet zijn („alleeh vogels vliegen goed koper"). En nog gereserveerde plaatsen ook. Als voorbeeld in de advertentie een plaatje met een paar tickets voor gereserveerde plaatsen: stoel 12 A zou gereser veerd kunnen zijn voor „passa gier Schmid-Croes". Komt die naam u nou ook zo bekend voor? Meneer Schmid mag voor deze keer trouwens ook mee. maar dan natuurlijk wel op stoel 12 B. Drie mannen, een hond en een vogel en toch maar één levend wezen: de man op de grond. Zijn „collega's", de dieren en de klok horen op een muurtekening op de gevel van een nieuwe school in de Duitse stad Stutttgart. van de tweede (met wie hij in 1939 trouwde) is hij gescheiden De nieuwste mevrouw Tito maakt de reis door het Midden- Oosten niet mee. omdat ze liever thuis gebleven zou zijn. Al meer dan tien dagen hebben artsen van de diergeneeskundige afdeling van de universiteit vab Lafayette (in de Amerikaanse staat Indiana) een hond in leven weten te houden aan een kunst nier. Pooch. een golden retriever, was daar binnengebracht nadat hij een behoorlijke hoeveelheid anti-vries had opgelosbberd. De artsen besloten de hond op de kunstnier aan te sluiten en dat lijkt goed te gaan ..Pooch rea geert er goed op en het is best mogelijk, dat hij over een tijdje weer helemaal de oude is", zeg gen ze Bij het woord safari stel Je je toch al gauw een snikheet gebied er gens in Afrika voor met grote, wilde dieren die je maar beter van een veilige afstand kunt be spieden. Maar het kan ook an ders: vijftig toeristen zitten op het moment in de sneeuw, hoog in de Zwitserse Alpen, en hebben zich vijfpersoons iglo's gebouwd om een beetje warm te blijven. Dat is een onderdeel van een „al pensafari", georganiseerd door de WV van het Zuidzwitserse Monthey. De vijftig toeristen moesten daarvoor hun luxueuze hotel uit en per muilezel de ber gen in, uiteraard onder leiding van gehaaide berggidsen. Op bij na tweeduizend meter bouwden ze samen in een twee meter dikke laag sneeuw ijshutten Volgens de leiding is iedereen enthousiast aan de gang en heeft niemand last van de kou. maar ze zijn er dan ook nog maar net mee bezig. In zijn Franse optrekje zit Willem Duys volgens het omroepblad Veronica tenminste het plan netje te koesteren beroemdheden in zijn nieuwe omgeving te gaan interviewen. De eerste stap heeft hij trouwens al gezet: hij heeft contact gelegd met het hof van Monaco, want prinses Gracia is een van zijn uitverkorenen. Toe stemming voor het gesprek heeft hij nog niet en dat komt waar schijnlijk, zoals het blad terecht opmerkt, doordat Willems naam daar niet zo erg bekend is. Spanjes legendarische stieren vechter „El Cordobes" (Manuel Benltez) ligt met een gebroken been in het ziekenhuis van Cor doba. Niet opgelopen in de arena hij heeft zich al een tijd gele den uit het bloedige volksver maak teruggetrokken maar ge woon door van zijn paard te vallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5