erkgevers nu unaniem verwerping sanctiewet Bonden woedend over 'verhuizing' loodswezen VANAF MORGEN IN DE KIOSK. OORDEEL ZELF. Proefproces over alimentatieplicht bk NCW vreest ernstige gevolgen voor bedrijfsleven Atoomtaken irtillerie niet ïitbreiden „Onze redacteuren zullen de feiten en meningen niet kleuren met hun eigen, particuliere op vattingen!' Demonstratie voor nieuw onderkomen heroïnegebruikers Onrust onder leden na vroegtijdige publiciteit Sommige charmantcdingcn CNV ingenomen met CAO grafische industrie Stichting wel beperking tot twaalf jaar Kunstgebitten «6DAG 6 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Igi onze parlementsredactie )IN HAAG De georganiseerde werkgevers trekken één lijn in hun kritiek op de sanctiewet. lie wet moet het de Nederlandse regering mogelijk maken economische maatregelen te enen tegen landen en gebieden, waar de mensenrechten geschonden worden. Het NCW t iristelijke werkgevers), dat in het verleden „geen ernstige gevolgen voor het Nederlandse eirijfsleTen" verwachtte is nu ook van mening dat de ontwerp-sanctiewet in de huidige vorm f-worpen moet worden. „We hebben de zaak opnieuw getaxeerd", aldus gisteren de NCW-er lan Ierssel op een hoorzitting in de Eerste Kamer. Dorzittingfn worden vaak in het ge- j, duw van de Tweede Kamer gehou- maar aan de overzijde van het tenhof hoogst zelden. De ont- lanctiïwet van het kabinet-Den Jyfwas vöoral door de WD, maar TjIc door let CPA in de Senaat op herpe kr.tiek onthaald. Na lang be- lad heefl de huidige minister van uitenlancse zaken, de WD-er Van er Klaaiw, besloten het wetsont- erp te hindhaven, zij het met enke- verandtringen. lijk om uit de pas te lopen. Als Neder land bijvoorbeeld een handelsverbod uitvaardigt en Duitsland doet dat niet, dan zal het handelsverkeer zich binnen de kortste keren verplaatsen naar het buurland. De ervaring leert dat het zeer moeilijk, bijna ondoen lijk is om verloren terrein nog terug te winnen", waarschuwden woordvoer ders van het centraal orgaan. CDA-Senator De Gaay Fortman, oud-minister van binnenlandse za- 13j ken, geloofde echter niet dat Neder- de hoorzitting bleek, dat het CDA land het van de EG moet hebben: ng niet alle bezwaren van werkge- „Hoe kan men de eis van Europese (rszijde onderschrijft. WD en CDA de Eeiste Kamer deelden tot dus- me in iterke mate de vrees van de iderneners, dat de Nederlandse ex- ort schade zal oplopen. ■n [iet uit de pas lopen' ie expcrterende werkgevers, gebun- eld ip het Centraal orgaan voor de ?r :onom.sche samenwerking, menen at Nederland slechts in twee geval- n mag overgaan tot economische incties. Er moet voor ons land een erpliciiting voortvloeien uit een uitr praak van de VN-veiligheidsraad, of mee ten in EG-verband stappen jj, morren worden. „Het is zeer gevaar- Tweeling-plaats struikelblok bij gebruik postcode AMSTERDAM Bij de invoe ring van de postcode is de PTT op een struikelblok gestuit. De postcode blijkt moeilijk bruik baar te zijn bij zogeheten twee ling-gemeenten Dat zijn ge meenten in Nederland die de zelfde naam dragen zoals Rijs wijk, Vianen, Bergen. Laren. Zevenhuizen en Spijk. Wan neer de provincienaam niet bij de adressering wordt vermeld, heeft de postcodering geen zin en moeten beambten in het postcodeboek opzoeken welke plaats de afzender bedoelt. De PTT raadt aan bij twijfelgeval len altijd de provincienaam te vermelden, omdat anders de post automatisch naar de grootste plaats verzonden kan worden, waardoor er extra ver tragingen kunnen ontstaan. Bij het snel invoeren van nieu we straatnamen in het bestand is de PTT afhankelijk van de samenwerking met de gemeen ten. Leveren deze de nieuwe namen te laat, dan ontstaat er een achterstand met het toe kennen van postcodes voor nieuwe wijken. Volgens de PTT is deze achterstand echter nooit groter dan ongeveer twee weken geweest. De PTT blijkt in het postcode- boek voorts de ij met puntjes afgeschaft te hebben waar door plaatsen als Alphen aan de Ryn en Krimpen aan de Yssel zonder ij vermeld wor den Het verdwijnen van de ij is volgens de PTT het gevolg van een technische kwestie die noodzakelijk is omdat de com puter de ij met puntjes niet kent. overeenstemming stellen als men ziet, hoeveel onvolkomenheden er kleven aan de Europese samenwer king", hield het CD A-Kamerlid de werkgevers voor. Bovendien ver wachtte hij niet, dat het „sancties gaat regenen" als het wetsontwerp eenmaal het Staatsblad heeft gehaald. Het bleek de werkgevers vooral een doorn in het oog, dat de regering een sanctie bestempelt als een „normaal ondernemersrisico". Dat is het be paald niet, en daarom is een schade vergoedingsplicht voor de overheid zeker op z'n plaats, aldus het centraal orgaan. „Het verdient aanbeveling het wetsontwerp in zijn huidige vorm te verwerpenwas de mening van deze organisatie, waarmee ook de aangesloten christelijke werkgevers instemmen. Een pleidooi om „het voorliggende wetsontwerp zo spoedig mogelijk te aanvaarden" kwam daarentegen van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging. De bestaande wetgeving is niet waterdicht, stelde de vakcentrale vast. De FNV werd bijgevallen door de werkgroep Kairos, een groep christe nen die informatie over Zuidelijk Af rika verschaft. Kairos heeft „langs de weg van de overreding" geprobeerd om grote ondernemingen (Shell. Uni lever) sancties tegen met name Rho- desië te laten nakomen. „De resulta ten zijn weinig bemoedigend", aldus Kairos-voorzitter Groenendijk. „Zo bleek ons kortgeleden, dat het Unile- ver-hoofdkantoor in Rotterdam tech nische hulp biedt aan een oliefabriek in Rhodesië. Ook werd de directeur van een Europese vestiging overge plaatst naar Rhodesië. terwijl Unile ver ons verzekerd had dat er geen personeel naar dat land gestuurd wordt". Benauwd Een aantal andere organisaties (Ne- derlands-Zuidafrikaanse Werkge meenschap, de Stichting geen kerk- geld voor geweld en de Stichting Co mité overleg Zuid-Afrika) was zeer benauwd voor sancties, omdat daar door Nederlanders in den vreemde in moeilijkheden zouden komen. „In trekken dit wetsontwerp", was het devies van deze clubs, die vooral het oog hadden op Zuid-Afrika en Rhode sië. Zij noemden het een slechte zaak, dat de regering bij het treffen van maatregelen „om het parlement heen kan". De sanctiewet is een machti gingswet, waarmee het parlement on der bepaalde voorwaarden bevoegd heden in handen van de regering legt. Enige honderden Surinamers trokken gisteren op naar het Amsterdamse stadhuis. ADVERTENTIE I Vervolg van pagina 1 t'CDA drong er middels een motie p aan om van het terugdringen van e rol van kernwapens in de NAVO- dediging, mede via dit soort on- handelingen, een vast agenda- t voor de speciale NAVO-raad te Minister Van der Klaauw ld hierover echter geen duidelijke segging. Hij wéés erop dat dit in tere NAVO-organen al constant laan de orde is. Nederland zal in NAVO-verband irts blijven bezien of het aantal lerlandse atoomtaken kan worden verminderd. Eenzijdige afstoting van Btoomtaken, wijst Scholten echter van de hand. Hij noemde het onjuist J. dat de PvdA, zonder verdere studie, d- litsluitend om politieke redenen het k. an tal Nederlandse atoomtaken tot en a twee wil beperken. Momenteel ik eeft Nederland een vijftal atoomta- straaljagers, Nike-raketten, 8 ach kanonnen, atoommijnen en itoom dieptebommen. 'as in 1981 wordt beslist of de F16 traaljager. de vervanger van de Star- ghter, diens atoomtaak over zal ne- ïen. Met de oppositie is er enig geru- ie geweest over de vraag of die F 16 lu'wel of niet inclusief de speciale toomtaak-onderdelen moest worden lesteld. Minister Schol ten heeft nu jloten het onderdeel wel te bestel en. maar dit in magazijn te houden 0 dus nog niet in de F 16 aan te lengen. Hij gaf toe dat dit „een wat ymbolisch gebaar" is. Hij benadruk- e overigens dat technische mogelij k- leden voor atoomtaken los staan van politieke beslissing of het toestel lok werkelijk die atoomtaken zal rijgen. NIEUWSNET-HOOFDREDACTEUR IACOUES DEN BOER: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De zwerf groep van Surinaamse heroïne verslaaf den heeft gisteren een klemmend beroep ge daan op het Amsterdams gemeente bestuur om alsnog een onderkomen voor hun ter beschikking te stellen. Enige honderden Surinamers, sym pathisanten en negen welzij nsinstel- lingen, die zich het lot van de groep hebben aangetrokken, trokken gis termiddag demonstratief op naar het stadhuis. Enige vertegenwoordigers overhandigden daar aan wethouder Irene Vorrink een petitie waarin ge vraagd wordt nog voor 10 februari een nieuw trefcentrum aan te Wijzen. Begin dit jaar sloot de gemeente het SOSA-gebouw in Amsterdam omdat er sprake zou zijn van een „maat schappelijk onaanvaardbare situa tie'. De heroïnehandel en criminali teit had er zich genesteld; het pand was brandgevaarlijk en onhygië nisch De Surinamers, die (nog) niet van zins zijn zich van hun verslaving te ont doen vestigden zich daarna in het centrum Anton de Kom in Amster dam. Met de Surinaamse welzijnsin- stelling Best, die in het pand vor mingsactiviteiten pleegt te organise ren. is overeengekomen dat de zwerf- groep voor 10 februari het pand weer ontruimt. Of er voor die tijd een nieuw onderko men voor de groep beschikbaar zal zijn is onzeker. De gemeente wil al leen meewerken aan een nieuw pro ject als er garanties zijn dat de her oïnehandel buiten de deur blijft. De negen instellingen die verantwoorde lijkheid voor de nieuwe ruimte willen dragen, zeggen dat handel en gebruik nooit geheel geweerd zullen kunnen worden. Onder de negen instellingen bevindt zich ook de kerkelijke hulp verleningsorganisatie De Regenboog, die 60 Surinamers die wel gemoti veerd zijn iets te doen aan hun drug gebruik. wil opvangen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vijf centrales van overheidspersoneel zijn woedend over de gang van zaken rond de herstructurering van het loodswezen Vrijdag maakte premier Van Agt bekend dat het kabinet het voornemen heeft om het Rijksloodswezen, tot op heden een marine-onderdeel van het ministerie van defensie, onder te brengen, in een nieuwe dienst maritieme zaken bij het ministerie van verkeer en waterstaat. De bonden nu menen dat zij onvol doende zijn geïnformeerd en dat door het vroegtijdig in de publiciteit bren gen, onrust is ontstaan bij hun leden. Het Rijksloodswezen omvat 2000 per soneelsleden. terwijl volgens de bon den nog eens 1000 tot 1500 ambtena ren van verkeer en waterstaat bij de reorganisatie zullen worden be trokken. De centrales van overheidspersoneel hebben in een telegram aan premier Van Agt hun onvrede over de gang van zaken uitgesproken. De vrees be staat dat zij te weinig gelegenheid zullen krijgen om nog wijzigingen in de plannen aan te brengen. Met name willen zij garanties, dat wanneer mocht blijken dat de gevolgen voor het personeel te groot zijn de plannen worden ingetrokken. Overleg geschorsl Het overleg over de herstructurering, dat gisteren had moeten beginnen is op initiatief van de bonden geschorst Pas als voldoende informatie over de zaak is verkregen alsmede garanties over voldoende inspraakmogelijkhe den willen zij verder praten De overgang van het rijksloodswezen naar verkeer en waterstaat kan per 1 januari 1980 zijn beslag krijgen De bewindslieden van verkeer en water staat en defensie achten de herstruc turering nodig, omdat de gescheiden taakverdeling tot versnippering van verantwoordelijkheden heeft geleid. Loodswezen, betonning en verlich ting van onze vaarwegen zijn voor het ministerie van defensie taken die bui ten de directe doelstelling vallen. De band met defensie wortelt in de histo rie en is tot nu toe blijven bestaan omdat bij het ministerie en met name bij de koninklijke marine de nodige kennis en voorzieningen aanwezig Slagvaardiger In deze tijd waarin gevaren wordt met grote schepen, die vaak gevaar lijke stoffen vervoeren en waarin de verkeerssituatie nabij de Nederland se havens ingewikkelder is geworden. wordt de noodzaak gevoeld om slag vaardiger op te kunnen treden. Bij het nader uitwerken van de reor ganisatie zal naast de gevolgen voor het personeel ook de rol van het Rijksloodswezen in tijd van oorlog en in bijzondere omstandigheden in be schouwing worden genomen er^V^r4n trnoj» steeds. ADVERTENTIE Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Het CNV is zeer ingenomen met de totstand koming van de CAO in de grafische industrie. In deze CAO herkent het CNV een aantal van zijn eigen opvat tingen zoals de regeling voor vervroegde uittreding op 63- jarige leeftijd, het organise ren van scholingsvoorzienin gen en het werven van 1000 leerlingen in de bedrijfstak. In een gisteren uitgegeven verklaring zegt het CNV verder dat het verheugd Is dat werkgevers en werknemers overeenstemming hebben bereikt over uitbreiding van de medezeggen schap tot kleinere ondernemingen. Belangrijk noemt het CNV het, dat een deel van de loonsverhoging be steed zal worden voor de vervroegde uittreding, dat de koopkracht In stand is gebleven en ten slotte dat de vloer in de prijscompensatie is ver hoogd Het CNV spreekt het vertrouwen uit dat ook de werkgevers in andere gro te sectoren, zoals de metaal en de bouw. zullen inzien dat de wensen van de werknemers reëel zijn „en bovendien in de collectieve arbeidso vereenkomsten kunnen worden opge- ADVERTENTIE Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat rijn kunstgebit losschiet ol verschuift Maak een e:nde aan dit steeds dreigende ongemak Een weinig Dentofla- poeder houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar oo zi|n plaats Oantofii gaeft U een gevoel van rekorheid Probeer hol nog van daag Bij apotheken en drogisterijen DEN HAAG (ANP) Voor de Haagse rechtbank begint vandaag een proefproces, dat beperking van de alimentatieplicht tot twaalf jaar beoogt. Het proces is aangespannen door de „alimentatieveteraan" C. Jongenburger uit Weesp tegen zijn voormalige vrouw. Hij wordt hierbij gesteund en begeleid door de stichting organisatie gescheiden mensen (SOGM) die van de rechter een principe-uitspraak wil. De heer Jongenburger herin nert er in zijn verzoekschrift aan dat de staatssecretaris van sociale zaken in 1977 heeft gezegd, dat een mini mumloon of een AOW-ultke- ring een basis is op grond waarvgn te leven valt alimentatie te betalen, maar later betaalde hij het achter stallige bedrag mede door in komsten uit arbeid van de vrouw met wie hij toen sa menwoonde en met wie hij nu is gehuwd De stichting meent dat het rapport van de commissie ali- mentatienormen voldoende aanknopingspunten bevat om de groep die volgens de SOGM het langdurigst heeft geleden onder de rechtsonge lijkheid en rechtsonzekerheid de zogeheten alimentatie veteranen van hun landun- ge alimentatieplicht te be vrijden „We gaan in dit proces zover als we kunnen, eventueel tot de Hoge Raad", aldus me vrouw M. Sloos-van Heuke- lom, vice-voorzitter van de SOGM Het proefproces is mede mogelijk gemaakt door bijdragen van vele particulie ren die de opvattingen van de stichting delen „Geen rechtsgrond" In zijn verzoekschrift stelt de heer Jongenburger dat er geen enkele rechtsgrond meer is voor zijn alimentatieplicht. Hij betaalt al 26 jaar alimen tatie na een huwelijk, dat „fei telijk acht jaar heeft ge duurd". Daarom verzoekt hij de rechtbank hem te ontslaan van zijn verplichting aïlmen- tatie te betalen, of door die alimentatie te verminderen of door die af te bouwen tot ni hil. temeer daar zijn voormali ge echtgenote al ruim twee jaar een AOW-uitkering ont vangt De heer Jongenburger trouw- Scheiding de in 1936 en in 1941 begon een periode van huwelijks moeilijkheden, waann het echtpaar enkele malen voor kortere of langere tijd ge scheiden leefde. In 1947 ver liet mevrouw Jongenburger haar man. die in Indonesië achterbleef en in 1952 werd de scheiding van tafel en bed uit gesproken door de rechtbank te Den Haag De heer Jongen burger weigerde aanvankelijk In 1971 begon de heer Jongen burger een echtscheidingspro cedure en na een proces dat tot voor de Hoge Raad diende werd in 1976 de definitieve scheiding uitgesproken In 1977 wees de rechter een ver zoek van de heer Jongenbur ger tot opheffing van de ali mentatie af Zijn ex-vrouw ontving toen al een jaar een AOW-uitkenng en in zijn ver zoekschrift wijst hij erop, dat zij niet behoeftig is. De ali mentatie bedraagt nu ruim 400 gulden per maand. De SOGM is van mening dat gescheiden vrouwen zo spoe dig mogelijk na de scheiding in hun eigen levensonderhoud moeten voorzien, via arbeid ol via een sociale uitkering. In alle gevallen moet. aldus de SOGM. het recht op een uit kering krachtens een volks verzekering prevaleren boven recht op alimentatie Nu blij kens een groot pakket sociale voorzieningen behoeftigheid een staatszaak is geworden moet aan de duur van de ali mentatieplicht een limiet wor den gesteld „Hoeveel hebben we uitgespaard door dexe hot-dogs niet hier te kopen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3