'risiscentra bepleit oor scheepsrampen U KUNT Fruittelers maken z:ich grote zorgen Winst Hagemeyer ruim gehalveerd et gaat niet goed et rubberindustrie STAATStQTEN? Oman wil hogere prijs voor olie dan OPEC r&< Snelrestaurant zoekt naar een eigen gezicht It Internationale: 'Hulp vaak te laat ingeroepen' derzoek Nehem toont aan: Speel mee in deStaatslotenj. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. RSV hoopt nog op Iraanse order In nieuwe Wimpy vooral hamburgers SP vermindert eleveringen al OAPEC boort nu zelf olie Brussel begonnen Cuba opgelicht in koffiezwendel Japan stuurt handelsmissie RSV krijgt order uit Indonesië n onzer redacteuren TERDAM Gelet op de ervaringen bij de ramp met de mammoettanker „Amoco Cadiz" jaar maart voor de Bretonse kust, pleit Smit Internationale in Rotterdam voor het ;ten van centrale commandoposten of crisiscentra voor het organiseren van bergings- en mingswerkzaamheden. omsfchreven opvattingen over nning, taak en bevoegdheden i "itrgelijke crisiscentra heeft Smit r.e®ptionale (zeesleepvaart, ber- offshore-diensten, etc.) niet. '^♦verwezen wordt naar Hoek van or" d, waar Rijkswaterstaat heeft ingericht voor het geval voor de Nederlandse kust ge- aldus de directie tijdens een hting op het jaarverslag. n di 'Sfide de kans op herhaling van np. zoals die met Amoco Cadiz, •komen heeft Smit Intematio- bij landelijke en internationa- misaties op aangedrongen een noodhavens in te richten een lekkende tankers kunnen n h<n gedirigeerd. Verder wil Smit leldingsplicht voor de gezag- er in de allereerste fase van een «ongeval, en het bij de bouw n schip al aanbrengen van een onJ|e sleepkettingbevestiging. lise nationale en internationale or- ties heeft Smit gewezen op de ;e in de zeescheepvaart, waar- ederijen en assuradeuren in te 1ef evailen de voorkeur geven aan prijzen en daghuren in plaats an de „no cure, no-pay-basis" (bij geen succes, geen betaling) en aan de zogenaamde gelegenheidsber gers (goedkoper) in plaats van aan de professionele bergingsmaatschappij en. Dit werkt prijsbedervend. Voorkeur voor professionals zou spoedig de zware bergingssleepboten met hun getrainde bemanningen, die nu elders in de wereld zijn ingezet voor sleepwerk, weer op de strategi sche bergingsstations terugbrengen. „Zij zijn, aldus het jaarverslag", veel beter uitgerust om rampen, die tot vervuiling kunnen leiden, te voorko men dan zij, die na een dergelijke ramp de zaak moeten schoonmaken." Met betrekking tot de financiële gang van zaken in het komende jaar wil de directie van Smit Internationale zich niet aan voorspellingen wagen. „Sommige sectoren ontwikkelen zich behoorlijk, bij andere (sleepvaart) is nog duidelijk sprake van overcapaci teit en prijsbederf." De directie wilde niet aangeven welke sectoren van het bedrijf zich naar wens ontwikkelen. Overigens bestaat bij Smit de indruk, dat de ergste recessie in de zee scheepvaart voorbij is, al geldt dit vermoedelijk nog niet voor alle sec toren. Smit ziet de expansiedrift in het Mid den-Oosten afnemen en in ontwikke lingsgebieden toenemen. Zo worden de werkzaamheden van de vestiging in Singapore, die zich oorspronkelijk in hoofdzaak richtten op bergings- en sleepwerk, met andere activiteiten uitgebreid. Met Chinese autoriteiten zijn (informele) contacten gelegd voor werken in de oliewinning in Chi nese wateren. Zoals gemeld, behaalde het concern vorig jaar een nettowinst van 16,1 miljoen gulden, nadat over het eerste halfjaar de winst was uitgekomen op 5 miljoen. Dit bedrag was geheel te danken aan een voor deze periode toe te rekenen belastingbate. De resulta ten in het tweede halfjaar zijn verbe terd als gevolg van enkele grote sleep- en bergingsopdrachten (41 wrakken in het Midden-Oosten), hoe wel het laatste kwartaal onder druk kwam te staan van de traditionele zeesleepvaart. In het boekjaar 1976/ 77 kwam de nettowinst uit op 35,4 miljoen gulden. Het dividend over het afgelopen jaar is bepaald op twee gulden (3.60 gulden) per gewoon aan deel van 20 gulden. De omzet hand haafde zich op 459 (457) miljoen gulden. NAARDEN Hagemeyer (handel en Industrie) heeft in het tweede halfjaar van 1978 en in het bijzonder in het vierde kwartaal zodanige stroppen geleden dat het gehele jaar 1978 naar verwachting zal worden afgesloten met een ter verdeling beschikbare winst die de helft van die van 1977 (18,5 miljoen gulden) niet zal overtreffen. In het bijzonder zijn belangrijke ver liezen opgetreden in de industriële belangen in België en Nederland. De daling van de resultaten zal haar in vloed niet missen op het te zijner tijd in te dienen dividendvoorstel (over 1977: 6 gulden per aandeel van 20 gulden). In het op 15 september uitgegeven bericht over het eerste halfjaar stond dat in die periode 8,78 miljoen gulden netto was verdiend. Toen werd voor geheel 1978 nog een nettowinst ver wacht die niet belangrijk zou afwij ken van die over 1977. LEIDSCHE WOLSPINNERIJ zal over het boekjaar 1978-1979 een on veranderd interimdividend van 6 pro cent uitkeren De raad van beheer wijst er hierbij op. dat het interimdi vidend geen indicatie geeft over het slotdividend. BELEGGINGSMAATSCHAPPIJ WERELDHA VE heeft haar bod op de gewone aandelen English Property Company verhoogd van 37 tot 46 pen ce. Voor de preferente aandelen wil zij nu 92 in plaats van 74 pence beta len en voor 100 pond sterling nomina le waarde aan converteerbare obliga ties English Property 107,64 pond in plaats van 86,58 pond. Medio juni 1978 liep het keelschip „Sevillan Reefer", dat met een lading van 34000 stuks diepgevroren schapen op weg was van Australië naar Acaba, met een snelheid van 19 knopen op bet Gordon Rif (Golf van Acaba). Deze foto toont de zwaarbeechadigde „Sevillan Reefer" muurvast op het Ü.ÏÏSLÜ[?Ï koraal. Langszij het bergingsvaartuig .Barracuda" van Smit Tak Internati- •naai Bergingsbedrijf. have is Eagle Star Insurance Compa ny. de grootste aandeelhoudster van I HAAG (ANP) Het gaat niet goed met de Nederlandse >erindustrie. Er is een stagnerende markt, de vooruitzich- !van marktuitbreiding zijn niet hoopgevend. In massa- daard produkten bestaat een scherpe prijzenconcurren- Voor nieuwe produkties van deze soort artikelen wordt lig toekomst gezien. ADVERTENTIE I de voornaamste conclusies van lerstructureringsonderzoek van Iderlandse rubberindustrie, dat derlandse Herstnicturerings- ichappij Nehem heeft laten ver- n door een onderzoekbureau. better Van Aardenne van economi- iev»aken heeft de uitkomst van het roek gisteren ter kennis ge- ivan de vaste kamercommissie »nomische zaken. In het onder ras 70 procent van de rubberin- betrokken, exclusief de ban- hJbricage. r d r dl ,r merkartikelen en met name raardige produkten bieden nog neeste perspectief. De beste nogelijkheden liggen hier in de t, waarvoor kleinere bedrijven al geen voldoende basis heb- iamenwerking op dit punt zou en kunnen zijn. zoals dat ook ral zou kunnen zijn op het van produktrelocatie, moge- vername of deelneming in be- n en op sociaal gebied. Ook de noodzaak tot het niet ver- hait (evt. terugdringen) van de idei overcapaciteit naar voren ge- w( ogl va Tl 00 eki tregelen inde aanbevolen herstructurerings- vo^egelen behoren: het bevor- van samenwerking, o.a. door (1 van overname en fusie van ktie- en handelsbedrijven van mi rprodukten. run g gstarten van een proefproject imentsanalyse en rendements- zulng lid ver t terugdringen van het ziekte- akt verzuim en verlopen en het verbete ren van de werkomstandigheden. het bevorderen van het onderling verstrekken van prijsinformatie. Maatregelen, gericht op de hele rub berbranche, zouden kunnen zijn het instellen van een systeem bedrijfsver- gelijking, de onduidelijkheid in de branche over Vredestein wegnemen en het bevorderen van de relatie tus sen de overheid als afnemer en het bedrijfsleven. NEHEM zal in de komende maanden in overleg met de deelnemers aan het onderzoek 22 bedrijven proberen te komen tot onderbouwde voorstel len voor structuurverbetering op ba sis van de, in het rapport geformu leerde, aanbevelingen. MUSCAT (ANP) Het sultanaat Oman aan de Arabische Zee heeft een internationale oliemaatschappij voorgesteld ruwe olie te leveren voor een hogere prijs dan waartegen de Organisatie van Olie Exporterende landen (OPEC) haar olie op de wereldmarkt verkoopt. Dit heeft Salim Shaaban, staats secretaris van landbouw, visserij, olie en mineralen van Oman meegedeeld. English Property, van plan het nieu we bod te accepteren. In totaal heeft Wereldhave nu 50,2 miljoen pond sterling voor English Property over tegen eerder 40,4 miljoen. English Property zelf wijst het verhoogde bod af. Het Canadese bureau voor toe zicht op buitenlandse investeringen heeft verboden, dat Unilever US. een volledige dochteronderneming van UNILEVER in Rotterdam, controle rende belangen verwerft in de Cana dese bedrijven Nacan Products Lepa ge's en Foodpro National, onderne mingen waarin de Amerikaanse Nati onal Starch and Chemical Corporati on het voor het zeggen heeft Dat heeft de Canadese minister van indu strie. Jack Horner, meegedeeld. Het overnemingsvoorstel voldeed niet aan het vereiste van „aanzienlijk voordeel voor Canada". De NATIONALE INVESTE RINGSBANK gaat nominaal 125 min. 8.5 pet obligaties 1979 per 1980- 1989 uitgeven. Aflossing zal geschie den in 10 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen op 15 maart van de jaren 1980 tot en met 1989. Vervroegde af lossing is niet toegestaan. De uitgifte- koers zal op 12 februari voorbeurs worden bekendgemaakt. ASM De toekomst van de Am- hemsche Scheepsbouw Mij staat nog niet vast. De scheepsbouwactivitei- ten zijn weliswaar beëindigd, maar de opbrengst van de verkochte terreinen is nog onzeker. Koper Bredero kwam met ASM 12 miljoen overeen maar de werkelijke opbrengst hangt af van de bestemming die de gemeente Arn hem aan het terrein geeft. Er is geen beslissing genomen over de verdere activiteiten van ASM (belegging of deelneming in andere bedrijven). McDONALD's Restaurants zal het aantal vestigingen dit jaar uitbreiden van elf naar achttien. In 1980 moeten er nog tien zaken bijkomen. De omzet (1978: 22 miljoen) zal naar verwach ting dit jaar ƒ35 miljoen zijn. De uitbreiding schept 350 nieuwe ar beidsplaatsen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel 'foor informatie: 070-653955. Hij zei dat Oman (geen lid van de OPEC) de internationale oliemaat schappij vorige week heeft gevraagd binnen een maand op het voorstel te reageren. Hij wilde niet zeggen welke prijs wordt gevraagd en ook niet aan welke oliemaatschappij het voorstel is gedaan. Maar volgens ingewijden gaat het om. de Koninklijke-Shell Groep, die veertig procent van de door Oman geproduceerde olie afneemt. In december besloot de OPEC tot een prijsverhoging van 14,5 procent in vier fasen gedurende 1979. Op 1 janu ari is een prijsverhoging van vijf pro cent van kracht geworden. De officië le prijs van een vat (159 liter) olie van standaardkwaliteit (Arabian light crude) ging op die datum van 12.70 naar 13.33 dollar. De politieke crisis in Iran, die de olie- uitvoer van dat land heeft lamgelegd, heeft voor een flinke verbetering van de afzetmogelijkheden van olie uit Oman gezorgd. Het sultanaat heeft in het afgelopen jaar 15.22 miljoen ton geproduceerd. Binnenkort zal de pro- duktle toenemen doordat nieuwe re serves worden ontsloten, aldus Shaaban. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De concurrentie is fel onder de snackbars en snelrestaurants. Veel zaken lijken op elkaar maar pogingen om met een eigen gezicht naar voren te komen zijn niet steeds even succesvol geweest. Het Orange Julius-experiment van Kon. Bijenkorf Beheer werd een mislukking, de McDonald's keten heeft nogal wat aanloopmoeilijkheden gehad. Ditmaal komt het Britse Wimpy al zo'n tien jaar in Nederland met een nieuwe formule. De komende vyl jaar wil Wimpy 10 De directie verwacht dat vestigingen tot 15 nieuwe restaurants openen die die op dit nieuwe systeem overgaan )EN British Petroleum Com- vermindert haar levering van olie niet zoals eerder was he rmaakt met 35, maar met 45 it. De rantsoenering geldt voor inemers, inclusief de eigen raffi- ijen van BP. Ie ïlei ers srscherping van de rantsoene- i 01 loudt verband met de staking ngsfle uitvoer van ruwe olie door :lfs nadat in Iran een politieke iatjistilstand is gesloten kan het ken duren voordat de Iraanse tvoer weer normaal is, zo zei een Ivoerder van BP gisteren. t rantsoenering op de levering van olie van individuele afnemers he*erschlllen van de norm in ver uit met verschillen in de beschik- cMpid van aanbod uit andere waarbij ook plaatselijke re ien een rol spelen. ngen van de olieindustrie wordt ■wezen, dat BP door haar rela- ote afhankelijkheid van de olieuitvoer veel kwetsbaar- dan andere grote Westerse olie- le" schappijen BP heeft een aan- e. »an veertig procent in het con- e im van Westerse oliemaatschap- I dat de Iraanse olieproduktie en pr verzorgt. zich grotendeels zullen beperken op de hamburger in allerlei variaties. Het concept wijkt nogal af van de traditionele Wimpy's waar de klant eenvoudige schotels kan krijgen met biefstuk, schnitzel, worstjes, hambur ger of gebakken ei als hoofdbestand deel. Een ander verschil met het tot nu gebruikelijke type is dat de klant niet langer meer aan zijn tafeltje be diend wordt maar dat hij zelf aan de toonbank bestelt en de consumptie vervolgens meeneemt naar zijn tafel. KOEWEIT De Arabische landen gaan voor de eerste maal zonder hulp van buitenlandse oliemaatschappij en naar olie boren. De Arab Petro leum Investments Corporation (Api- corp) en Arab Petroleum Services Company hebben hiertoe drie boorei landen besteld met een waarde van in totaal veertig miljoen dollar Het plan is om nog eens zeventien boor- platforms te bestellen, zo meldt het jaarverslag over de activiteiten van Apicorp in 1978. dat gisteren is gepu bliceerd door de Organisatie van Ara bische Olie-exporterende Landen i OAPEC» Of het boorplatforms voor buiten- gaatse boringen of voor boringen op het vasteland betreft, is niet bekend gemaakt Evenmin is meegedeeld aan wie de order is gegund en waar de boringen plaats zullen vinden. Api- eorp en Arab Petroleum Services Company zijn opgericht door OAPEC (lang niet alle want er zijn vijftig restaurants in Nederland) een vijftig procent hogere omZet kunnen beha len. De klant moet dankzij moderne elektronische keukenapparatuur bin nen vier minuten het bestelde ontr vangen en de gemiddelde verblijfs duur in de zaak zal door de specialisa tie op de hamburger en de afwezig heid van alcoholische dranken waar schijnlijk tot de helft beperkt wor den. Ervaringen met de eerste Wim- py-nieuwe stijl in Londen hebben dat geleerd. Voordeel is, zo zegt de directie, dat de klant op drukke uren niet meer te leurgesteld behoeft te worden (soms is er nu voor 40 tot 60 procent van de binnenkomenden geen plaats). Bo vendien kan men de service concen treren op een correcte levering aan de toonbank. Bediening aan het tafeltje kan mogelijk wel eens te wensen overlaten, zo werd desgevraagd toe gegeven. Wimpy heeft het eerste restaurant nieuwe stijl gisteren in Den Haag geopend. Amsterdam en Rotterdam zullen nog dit Jaar volgen. De nieuwe vestigingen zullen in totaal 20 A 35 miljoen aan investeringen vergen. Dat. geld is beschikbaar gesteld door de nieuwe eigenaar van Wimpy, het Britse concern United Biscuits. De oude moedermaatschappij, de in pro blemen verkerende Lyons-groep had geen geld voor investeringen. Geldge brek was trouwens een van de rede nen dat de restaurantsketen door Ly ons aan United Biscuits is verkocht. Wimpy heeft op het ogenblik meer dan duizend zaken in 37 landen. Van de vijftig vestigingen in Nederland zijn er slechts vijf eigendom, de ande ren werken op franchise-basis De ei genaars hebben zich verplicht geheel volgens de Wimpy-formule te werken. ROTTERDAM Bij het Rijn-Schel- de-Verolmeconcem in Rotterdam be staat nog steeds goede hoop een or der voor de bouw van marinefregat ten voor Iran in de wacht te kunnen slepen. Volgens president-directeur Stikker is uit de recente contacten, die de concernleiding met de rege- ring-Bakhtiar had, niet gebleken dat Iran van plan is van een order, waar mee een bedrag van ongeveer 1,2 mil- Jard gulden gemoeid is, af te zien. Er T ,QnHhr)llwrn7l'p in is overigens nog steeds geen contract LiailUUUU WI UzilC III tussen Iran en het Rotterdamse scheepsbouwconcem getekend over de bouw van vermoedelijk twaalf marinefregatten. DOMO (zuivel) had in 1978 een omzet van 850 (was 800) miljoen bij niet onbevredigende bedrijfsresulta ten. De produktie van kaas en wel steeg het meest. De afzet van gecon denseerde melk werd gehalveerd door wegvallen van de afzetmarkt in Algerije. Maar DOMO verwacht dat deze markt zich in 1979 zal herstellen. IJZERGIETERIJEN De indu striebonden FNV zijn verontwaar digd dat minister Albeda (sociale za ken) nog niet geantwoord heeft op hun vraag of uit de werkgelegenheldspot geld gestoken kan worden in de ijzergieterijen Vul- canus (Vaassen) en Doesburg In de gelijknamige plaats. De bonden heb ben de vraag veertien dagen geleden gesteld. De bedrijven hebben samen 762 werknemers maar dat mogen er in 1982 nog maar 616 zijn. De bonden willen personeelsvermindering via natuurlijk verloop wat volgens de di recties niet helemaal kan. Vorige week annuleerde Iran enkele defensiecontracten ter waarde van vele miljarden gulden, die onder het bewind van de sjah waren afgesloten met bedrijven in Frankrijk. Engeland en de Verenigde Staten. Vain een onzer verslaggevers DDN HAAG De Nederlandse fruittelers maken zich grote zoi gen over wat komen gaat. Zij zitten evenals de fruittelers in, de hele Europese Gemeenschap met een aantal proble- me n, namelijk: Een zeer grote voorraad appelen en peren, als gevolg van een stagnatie in de verkoop; Een teleurstellende prijsontwikkeling; De dreigende import van zeer grote hoeveelheden fruit (met name appelen) uit het zuidelijk halfrond. BRUSSEL (Reuter) Het jaarlijkse gevecht om de landbouwprijzen in de Europese Oemeenschap is gisteren begonnen en duidelijk is al. dat de negen ministers van landbouw er niet in zullen slagen voor 1 april aanstaan de tot een akkoord te komen. De allesoverheersende kwestie is, zo als bekend, het geschil tussen Frank rijk en West-Dultsland over de af schaffing van de subsidies en heffin gen op landbouwprodukten aan EG- grenzen, de monetaire compenseren de bedragen (MCB's). Dit geschil ver hinderde de totstandkoming van het Europese Monetaire Systeem per i januari. NEW YORK (AP) Een groep „za kenlieden" heeft Cuba opgelicht voor 17,5 miljoen gulden door dat land niet-bestaande koffie te verkopen. In de Verenigde Staten is in verband fl/wdknnp hntpr nnk hiermee de Westduitse handelaar "°«lKOpe DOier OOK Karl Fessier gearresteerd, zo meldt VOOr D3KKPr gevraagd het Amerikaanse weekblad Time in het laatste nummer. Eeii woordvoerder van het Centraal Bul'eau van de Tuinbouwveilingen zegt dat het, als er niets gebeurt, op een catastrofe zou kunnen uitlopen. Moimenteel is de situatie al weinig florissant. De prijsstijgingen, die meestal om deze tijd beginnen, zijn tot dusverre uitgebleven. Dat is het gevolg van de teleurstellende verko pen. die weer worden toegeschreven aan het wegblijven van de consument door het koude weer. Van een prijsstijging tussen begin januari en eind juni moeten de fruits telers het hebben Van de oogst wordt namelijk de helft pas na 1 maart verkocht Normaal lopen de prijzen vanaf begin januari „behoorlijk" op. maar deze ontwikkeling is tot nu toe uitgebleven. De veilingprijzen liggen d 8 ar om momenteel op een erg laag niveau. Hierbij komt de dreiging van de re cord-oogst in het zuidelijk halfrond. De eerste appelen uit die gebieden worden eind deze maand al verwacht en gaan dan concurreren met het fruit, dat hier nog in de koelcellen ligt opgeslagen. Vandaar dat inmiddels een verzoek is gedaan aan de minister van Land bouw te trachten, het kwantum appe len dat dit jaar uit het zuidelijk hal frond de Europese Gemeenschap in gevoerd mag worden, te beperken. Normaal is de invoer 320.000 ton; de vraag is. de invoer niet hoger te laten worden dan maximaal 249.000 ton. Gebeurt dat niet, dan zou de fruitte ler wel eens met een complete ineen storting van de markt geconfronteerd kunnen worden. De zwendelaars zouden Cuba 3.000 ton Colombiaanse koffie leveren voor 17.5 miljoen gulden. Cuba heeft dit bedra betaald via een bank in Toronto. Fessier en zijn medeplichtigen richt ten in het Caribische gebied een on derneming op. kochten voor 140.000 gulden een oud vrachtschip, dat zij, met de „koffie" aan boord tot zinken wilden brengen. Zij hoopten aldus ook door de verzekering schadeloos te-worden gesteld. Het plan mislukte doordat een havenfunctionaris in Co lombia zich niet liet omkopen. Fess ier vluchtte hierop naar Miami, waar hij in de kraag werd gevat. TOKIO (Reuter) Japan zal in mei een handelsmissie naar de Benelux sturen om na te gaan hoe het handelsoverschot kan worden ver minderd. zo heeft het ministerie van internationale handel en industrie in Tokio bekend gemaakt. Japan exporteerde de eerste elf maanden van 1978 voor 2.3 miljard gulden meer naar Nederland dan het uit Nederland invoerde. Het handels overschot ten opzichte van Belgle en Luxemburg bedroeg in dezelfde peri ode 1.1 miljard gulden. DEN HAAG (ANP) De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschap, gaat na of banketbakkers uit de negen landen ook goedkope, uit overschot ten afkomstige boter kunnen krijgen. Dit is meegedeeld in antwoord op vragen van het Westduits lid Bange- man van het Europees parlement. Thans wordt slechts goedkope boter verstrekt aan Industriebedrijven, die maandelijks ten minste vijf ton boter verwerken. De moeilijkheid bij het leveren aan middenstanders is. dat de controle moet worden aangepast. ROTTERDAM Het montagebe drijf van het Rljn-8chelde-Verolme- concem (R8VM) in Vllssingen zal sa men met het metaalbedrijf Barata in Djakarta een consortium vormen, dat het mechanische en elektrische gedeelte moet leveren van een deel van de 200 megawatt elektriciteits centrale Muara Karang in Indonesië. De order voor toelevering en montage vertegenwoordigt een waarde van on geveer 42 miljoen gulden. Welk deel daarvan op de rekening van R8V zal kunnen worden geschreven, is nog niet helemaal duidelijk, aldus een woordvoerder van het concern in Rotterdam De order is gegeven door het staatselektriciteitsbedrijf in Dja karta.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15