Grange keus: scheiden if je baan verliezen i Meer lage inkomens buiten Randstad Personalia Als u een bouwproject had en u hadbehoefte aan een betrouwbare partner, met wie zou u dan gaan praten? otest tegen afvloeiingsregeling „Vrouw evenveel recht op arbeid als de man even lezen voor u een jongere in dienst neemt. Als u een jongere in dienst wilt nemen zijn er enkele spelregels waar u mee te maken krijgt. Kent u ze? Weet u bijvoorbeeld wanneer een jongere wel en wanneer niet mag werken? En zo ja, hoe lang? En wat voor werk hij precies mag doen? De antwoorden op deze en andere belangrijke vragen zijn samengevat in een handzame folder. Premie. In deze folder kunt u ook lezen over een premie. Een premie die de overheid beschikbaar stelt als u een partieel leerplichtige in dienst neemt. Mocht u de folder nog niet ontvangen hebben, vul dan de bon in. AG 6 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 Wim Wirtz HAAG Scheiden of je baan verliezen. Voor die theoretische keus komen gehuwde :rwijzeressen en kleuterleidsters te staan als de afvloeiingsregeling voor het rooms- olieke basis- en buitengewoon onderwijs op hen wordt toegepast. Daarin staat namelijk jij gedwongen ontslagen (bijvoorbeeld door een dalend leerlingental) de niet-kostwinner n dat is meestal de gehuwde vrouw het eerst op straat komt te staan. De wrange ssing om daar onderuit te komen is scheiden. epaling over het kostwinner- werd vorig jaar op uitdrukke- erzoek van de algemene leden- dering van de Katholieke On- js Verenijging (KOV) de leden omvattende vakbond afvloeiingsregeling verwerkt, slissing daartoe werd met een egend mannelijke meerderheid len. Maar dat doet aan het de- itisch gehalte natuurlijk niets lijk is wel dat een specifiek enbelang hier de overhand gehad. Een woordvoerder van )V zegt: „Het is nog steeds zo meerderheid van onze leden annen bestaat en het is duide- lat die voor hun belangen lijkt dat niet helemaal een toe- ide verklaring. Bij het r.-k. ;ezet onderwijs namelijk wordt egrip kostwinnerschap in de af- ngsregeling helemaal niet ge- erd De woorvoerder van de ,Ja, dat is waar. Maar dat is lsch nou eenmaal zo gegroeid, et ook niet hoe dat komt. Ik wel dat er langzamerhand ver- ng in deze situatie komt. In de van 1960 werd de gehuwde nog afzonderlijk genoemd. Dat niet meer het geval." honderd gehuwde onderwijze- en kleuterleidsters zijn echter rg gelukkig met deze „verbete- Zij zien de gewraakte bepaling gelrechte discriminatie van de nde gehuwde vrouw. Onlangs ten zij het landelijk actiecomité gehuwde onderwijzeres" om hun protest uitdrukking te iuw Atti Schlüter-Maas van dit f. „De gedachte die achter die ng zit is: de .gehuwde vrouw thuis te zitten, haar plaats is in uken. Op de ledenvergadering ie KOV waar dit ter sprake stond een man op en die zei: luwde vrouwen zorgen ervoor ij mannen ons werk goed kun- oen. En daar protesteren wij IWaarvoor heb je anders gestu- Er zijn gehuwde vrouwen die ïelemaal niets te zoeken heb- le bijvoorbeeld geen kinderen Die werpen zich helemaal op erk. En die zouden dan door bepaling hun werk kwijtraken, tan gewoon niet". de r.-k. gehuwde onderwijzeres voorrang de laan uitvliegt is in tijd een reële mogelijkheid. Het ttal op de scholen slinkt immers j. Dus de dreiging van gedwon- ntslag is levensgroot aanwezig. s wel eens anders geweest In de zestig bijvoorbeeld kwamen de onderwijskrachten te kört. iuw Schlüter. „Toen werd er ame op de gehuwde vrouw een gedaan. Ze stonden gewoon en te werven omdat ze te wei- ïderwijzers hadden. Ik heb het el meegemaakt dat er notabene Indermeisje bij werd geleverd. nu. nu het kindertal terugloopt, n we wel weer gaan. Dat klopt liet?". iet protestants-christelijk en openbaar onderwijs wordt er f)ij ge dwongen ontslagen in het algemeen geen onderscheid gemaakt tussen kostwinner en niet-kostwinner. Daar geldt: vrijwilligers en zij die het kortst in dienst zijn (meestal jonge ren) gaan eerst. Toch is het ook bij deze zuilen wel voorgekomen dat ge huwde onderwijzeressen in hun rechtspositie werden bedreigd. Zo besloot de Vereniging voor Chris telijk Onderwijs in Leeuwarden vorig jaar zes onderwijzeressen niet in vas te dienst te nemen omdat zij gehuwd en geen kostwinner waren. Ongeveer te zelfder tijd kwamen de colleges van B en W in Winschoten en Leek met het voorstel om het begrip kostwinnerschap te verwerken in de afvloeiingsregeling voor onderwij zend personeel. Over beide gevallen werden prompt Kamervragen gesteld. Maar minister Pais (onderwijs) en staatssecretaris Kraaljeveld-Wouters (CRM) stonden machteloos. De bevoegde gezagsor ganen (gemeente- en schoolbesturen) zijn vrij in hun benoemings- en ont slagbeleid, de rijksoverheid kan hier niet tussenbeide komen, zo was het antwoord. Vandaar dat de KOV en de Bond van r.k. schoolbesturen het be grip kostwinnerschap zonder de drei ging van overheidssancties in hun afvloeiingsregeling konden neer schrijven. Niet alleen vrouw De woordvoerder van de KOV wijst er daarbij op dat onder niet-kostwin- ners niet alleen de gehuwde vrouw mag worden verstaan. De afvloeiings regeling zegt namelijk dat als kost winner niet alleen de gehuwde vrouw mag worden verstaan. De afvloeiings regeling zegt namelijk dat als kost winner worden aangemerkt de ge huwde onderwijskrachten van wie de partner minder verdient dan het bru to maandsalaris van een volledig be voegde 23-jarige onderwijzer (2244 gulden). De KOV-woordvoerder: „Er zijn ook mannelijke leerkrachten wier vrou wen werkten en meer verdienen dan een 23-jarige onderwijzer. Die zijn dus ook geen kostwinners en die ko men ook het eerst in aanmerking voor ontslag. Dat aantal moet u niet onderschatten." Het actiecomité „SOS gehuwde onderwijzeres" houdt het er evenwel op dat de meeste slachtoffers gehuwde vrouwen zijn. De meeste van onze mannen, redene ren zij, verdienen meer dan een 23- jarige onderwijzer, wij zijn derhalve geen kostwinner, dus vallen wij als eerste af. Sociaal motief Mevrouw Schlüter: „Het argument dat gebruikt wordt om die bepaling te rechtvaardigen, is een sociaal mo tief. Er wordt gezegd: werkende ge huwde vrouwen en hun mannen ge nieten een dubbel inkomen, die kun nen best wat missen en dan is het rechtvaardig om de gehuwde vrou wen het eerst te ontslaan. Je merkt dat in het hele onderwijs. Als je een dubbel inkomen hebt, word je zelfs uitgemaakt voor kapitalist. Zoiets geeft een enorme pressie op de vrou wen. Er zijn heel wat vrouwen die hierdoor in stress zijn geraakt en bij de psychiater lopen". Mevrouw Schlüter vindt het onrecht vaardig dat werkende gehuwde vrou wen in feite worden beoordeeld op het inkomen van hun kan. „Als je dan iets aan die dubbele inkomens wilt doen. akkoord", zegt ze. „Maar niet op deze manier. De vrouw heeft even veel recht op arbeid als de man. Dat moet je zakelijk en objectief be kijken." Wetsontwerp Een oplossing voor het probleem van de verontruste vrouwen ligt inmid dels te rijpen bij de Tweede Kamer. Daar is namelijk een wetsontwerp ingediend dat recht moet gaan doen aan de gelijke behandeling van man nen en vrouwen. Als dit ontwerp wet wordt, wordt de bepaling over het kostwinnerschap automatisch nietig verklaard. De moeilijkheid is alleen dat de nieuwe wet naar verwachting pas eind dit jaar in werking treedt. Tot die tijd lopen gehuwde onderwij zeressen en kleuterleidsters van het r.k. onderwijs dus nog steeds het ge vaar met voorrang uit de boot te vallen. Om dat te voorkomen kunnen zij misschien nog een beroep doen op de EG-richtlijn' inzake gelijke behande ling van mannen en vrouwen in het arbeidsproces (9 februari 1976). Deze richtlijn, waar het nieuwe wetsont werp uit voortvloeit, bepaalt dat „dis criminatie op grond van geslacht, hetzij direct, hetzij indirect door ver wijzing naar met name de echtelijke staat of de gezinssituatie, uitgesloten is." Via deze richtlijn kunnen de vrouwen hun zaak aanhangig maken bp de rechter, die vervolgens om een uit spraak zou kunnen vragen van het Europese Hof. Verklaart dit college de kostwinnersbepaling met terug werkende kracht nietig, dan zou dat volgens de KOV-woordvoerder grote moeilijkheden veroorzaken. Ontsla gen niet-kostwinners zouden dan weer in een baan geholpen moeten worden en dat leidt tot chaos. „Ik denk dan ook niet dat dat praktisch te realiseren is," zegt hij. Overleden Na een langdurig ziek bed is professor dr. C. F. Scheffer in het Mariaziekenhuis in Tilburg over leden. Professor Scheffer, in 1911 in Ouden bosch geboren, was reeds op twintig jarige leeftijd bankdirecteur. In 1949 vertrok hij naar het ministerie van financiën in Djakarta, waar hij in 1951 aangesteld werd als lector van de universiteit. In 1955 keerde hij naar Nederland terug om hoogleraar te worden in Tilburg. Hij heeft veel boeken en artikelen in tijdschriften op economisch en financieel gebied gepubliceerd. ADVERTENTIE Werkgever, Bon Stuur mij dc folder „Werk voor jongeren, 'n Premie voor u." Naam bedrijf: Adres: Code/plaats: Zend deze bon aan het ministerie van Sociale Zaken, aid. Voorlichting, postbus 20801,2500 EV Den Haag. T 2 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De groepen huishoudens met het laagste en met het hoogste inkomen zijn sinds 1974 beide groter geworden. Huishoudens met een netto-inkomen van 21 tot 31 mille zijn in aantal afgenomen. Vooral in het noorden en het zuiden van het land is het aantal lagere inkomens toegenomen. In de steden Rotterdam, pen Haag en Amsterdam zijn en worden iets meer hoge salarissen verdiend dan in de rest van het land. Dit blijkt uit een enquête onder 6000 Nederlanders van 15 jaar en ouder, die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in 1977 heeft gehouden. In het onderzoek zijn gegevens verzameld over onder meer wonen, gezondheid, arbeid en vrije tijd, maatschappelijke verstandhoudingen en deelnemen in de politiek. Dit onderzoek werd eer der in 1974 gehouden. Het is steek proefsgewijs gebeurd, maar volgens het CBS wel representatief voor alle Nederlanders. Huishoudelijk werk Drie op de tien mannen en negen van de tien vrouwen verrichten huishou delijk werk. Er zijn geen vrouwen die niets aan het huishouden doen. Al leen oudere vrouwen doen er soms te verwaarlozen weinig aan. In de glfcte steden is men actiever bezig in het huishouden dan in de rest van het land. Vier van de tien vrouwen vinden het huishouden eentonig. De vrou wen tussen 18 en 24 en de vrouwen boven de 64 vinden dat niet. En hoe ouder de vrouw, hoe minder ze vindt dat dit werk eenvoudig is. Vier van de tien vrouwen vinden dat huishoude lijk werk eenzaamheid veroorzaakt. Ze zien te weinig van het leven. Maar vrouwen boven de 65 vinden dat ab soluut niet. Vergelijkt men bij dit gegeven de grote stad en het platte land, dan blijkt dat de vereenzaming in de stad sterker is. Het aantal mensen dat Mulo. Mavo of een lagere beroepsopleiding heeft ge noten is de laatste jaren achteruit gegaan. In "77 bleken er veel meer mensen te zijn die een HBS- of mid delbare schoolopleiding hebben ge noten. Dat geldt vooral de groep van 18 tot 34 jaar. Er volgen meer mannen dan vrouwen een beroeps- of een uni versitaire opleiding. Men is in drie jaar tijds meer tevre den geworden over de financiële en maatschappelijke positie. Dat geldt niet voor mannen tussen 18 en 24 jaar en vrouwen tussen 65 en 74 jaar. De meest tevreden mensen in dit op zicht wonen in het westen en het zuiden. Het onderwijsniveau is ster ker gestegen, het verschil tussen mannen en vrouwen wordt op dit terrein steeds geringer. Daarbij mag ook van belang zijn dat vrouwen te- vredener zijn geworden met hun da gelijkse bezigheden. De ontevreden heid van de mannen tussen 18 en 24 jaar zou kunnen worden veroorzaakt door onzekerheid op de arbeids markt. Spanningen In '77 bleken in alle leeftijdsgroepen mensen meer last te hebben van spanningen. In die drie jaar is men niet meer medicijnen gaan gebrui ken. Alleen vrouwen tussen 35 en 54 jaar hebben in 77 aanzienlijk meer pillen op eigen risico geslikt dan in '74. Mannen tussen 45 en 54 namen flink wat meer medicijnen op recept in. In de drie grote steden is men aanzienlijk minder medicijnen gaan slikken dan daarbuiten. Vroeger was dat Juist omgekeerd. Over het algemeen is men niet meer zo tevreden over de eigen gezondheid. Vooral de oudste groep van de bevol king ziet zijn conditie niet meer zo sterk zitten Het rapport wordt binnenkort bij de boekhandel verkocht of is verkrijg baar bij de Staatsdrukkerij. De varië teit van de gegevens is groot: men is contenter over zijn onderkomen ge worden, vrouwen gaan vaker naar de bibliotheek dan mannen, veel men sen durven 's avonds niet meer de deur uit, vrouwen zijn veel minder actief in hun beroepsorganisatie dan mannen, men is meer op vakantie geweest dan in 74 en tweederde van de ondervraagden gaat nooit en te nimmer naar bioscoop, concert of museum. ADVERTENTIE. Met FGH-Vastgoed bijvoorbeeld. FGH-Vastgoed is gespecialiseerd in de ontwikkelingen exploitatie van onroerend goed. Wij ontwikkelen zelf projecten van formaat. Bouwen, verkopen of beheren, en zijn met name actief op het gebied van commercieel onroerend goed, woningbouw en recreatie. Wij hebben op dit moment o.a. bedrijfs panden onder handen, kantoren, bungalows, eengezinswoningen.appartementen en zelfs een compleet recreatiedorp. Vaak worden de projecten in samenwerking met een ander uitgevoerd,zodat beide partijen elkaar goed kunnen aanvullen.En de directe verbondenheid van FGH-Vastgoed met de Friesch-Groningsche Hypotheekbank houdt ruime financierings mogelijkheden in. Als u geïnteresseerd bent in overleg valt een afspraak gemakkelijk te maken. Kort over de FGH-hypotheek. Elke FGH-hypotheek is maatwerk. Wat zeggen wil,dat we zorgvuldig rekening houden met uw individuele omstandigheden. Een FGH-hypotheek past als een handschoen. En is aangepast aan uw financiële draagkracht. Interesse? Komt u dan 's praten.Onze adressen vindt u onderaan deze advertentie. U kunt natuurlijk ook uw eigen adviseur hierbij inschakelen. Kort over de PGH-pandbrief Als u uit bent op hoge rente, maar er niet voor voelt om uw spaargeld vast te zetten, dan is de FGH-pandbrief een goeie belegging. Veilig.Goed rendement,korte looptijd. Altijd tussentijds te verkopen. Ze luiden aan toonder, en u kunt ze overal kopen: bij onze kantoren, of via uw bank of uw effectencommissionair. tSCH GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK NV. Hoofdkantoor Amsterdam.Herengracht433.1020-2212721. KANTOREN Amsterdam. Herengracht468.1020-262515} Arnhem, Zijpendaalseweg 59.1085 4273481 Eindhoven.Ten Hagestraat 11.1040 4468551 Enschede.M H Trompiaan 12.I0S3 - 3124 4 5I n Haag. Lange Vijverberg 9. (070 605900) Groningen.Ubbo Emmiussingel 75.(050 183183) Rotterdam. Schiedamse Vest 89. (010-1159501 Utrecht.Gildenkwartier 43.1030 310344) FGH VASTGOED, Amsterdam.Herengracht 458.1020 262515). -.1». b i ii i i i i - k

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13