kleine kran van der meer Heilige oorlog dreigt in Iran Trouw de X Artsenvereniging wijst rapport acupunctuur af 'd VANDERMEER'S EIGEN MEUBELFABRIEK! L FUNE MEUBELEN! SCHERPE PRIJZEN! Prijsgarantie Gele kaart voor Cruyff Armeluis- ziekte Tem de Beer I lO I 'NU NOG NIET LEGALISEREN' Oogpatiënten in ziekenhuis door virus getroffen Onderzoek naar hondenhandelaren VanderMeer maakt deze originele leefhoek in fa gezellige rib zelf. Daarom kan de prijs zo laag zijn! —DINSDAG 6 FEBRUARI 1979 BINNENLAND 6 FEBRUARI 1979 Van een onzer verslaggevers TEHERAN In Iran dreigt een heilige oorlog. De godsdienstige leider Khomeini heeft gezegd, dat hij zo n oorlog zal beginnen als de regering van premier Bakhtiar niet aftreedt. De kleine krant Medewerkenden: PIET HAGEN HANNEKE WUGH JOHANNEKE LEESTEMAKER JAN ROELFS GILLES STOOP Uneven en reacties naar Trouw, postbus 859 1000 AW Amsterdam Fabeltjeskrant De Fabeltjeskrant, de po pulaire tv-serie voor kinde ren, komt met een speciale editie voor volwassenen. Op dinsdag- woensdag- en donderdagavond zendt de NOS na tien uur een afleve ring uit van de Fabeltjes krant. In de speciale editie worden grote mensen-pro blemen door de dieren in het dierenbos besproken. Juffrouw Ooievaar heeft daarvoor assistentie gekre gen van Woefdram, een nieuwe figuur in het grote bos. Skateplaat Negentien jongens uit Delft hebben een grammofoon plaatje volgezongen. Ze willen met de opbrengst een skateboardbaan bou wen. Nu de politie de skate board op straat heeft ver boden, willen ze hun gelief de sport in een speciale hal beoefenen. Wie op school melk drink) drinkt ook als hij groot j nog vaak melk. Wie op schoi geen melk drinkt, kiest ee der voor koffie en thee bij d boterham. Dat blijkt uit ee onderzoek dat het Zuivelbü] reau heeft gehouden. Uit t zelfde onderzoek blijkt dai yoghurt in veel gezinnen fa-f voriet is. De bejaarde Khomeini is vo rige week teruggekomen uit Parijs, waar hij vijftien Jaar in ballingschap heeft geleefd. Miljoenen Iranezen hebben hem enthousiast verwel komd. Maar het feest over de terugkeer van de 'ayatollah' (letterlijk betekent dat 'teken van Allah') heeft niet lang ge duurd Khomeini was nog niet terug of hij begon de regering van Bakhtiar te be stoken. Khomeini wil van Iran een islamitische staat maken, dat wil zeggen dat de Islam de heersende gods dienst moet worden. En om dat te bereiken moet des noods een 'heilige oorlog' ge voerd worden. Oorlog is vreselijk, maar een heilige oorlog is nog erger. Want wie een heilige oorlog afkondigt bedoelt dat de oor log door God (in dit geval door Allah) is gewild. En je kunt er niet mee ophouden voordat het doel is bereikt. Heel vroeger werden in het' oude Griekenland al heilige oorlogen gevoerd om de tem pel in Delphi te verdedigen. Ook de kruistochten die Eu ropese christenen in de mid deleeuwen tegen de Islam voerden zou je als een soort heilige oorlog kunnen be schouwen. Voor moslims is de heilige oorlog Cdjihad') een heel ge wone term. Het betekent dat Je oorlog voert tegen alles en iedereen die niet mohamme daans is. 'Rook verstandig', vertelde Cruyff in allerlei advertenties in de kranten. Cruyff meent dat roken niet gevaarlijk is, als je maar de teer- en nicoti- ne-arme sigaretten van Nie- meyer rookt. Dat is natuur lijk niet waar. Iedereen weet dat roken, op wat voor ma nier ook, niet gezond is. Niet alleen voor jezelf maar ook voor de mensen in je omge ving. De Reclame Code Commis sie, een ploeg mensen die vrij willig de reclame in de gaten houdt, is erg boos over de advertentie geworden. De commissie heeft 12 regels op gesteld, waar de reclame zich aan moet houden. De Cruyff- advertentie heeft twee van die regels overtreden. Regel 4: Het is niet in het algemeen belang om reclame voor zoiets schadelijks als sigaret ten te maken. Regel 7: De Cruyff-advertentie is mislei dend omdat Cruyff sugge reert dat Roxy Dual sigaret ten niet schadelijk zijn, zélfs niet voor een topsporter. Onverstandig Door een uitspraak van de Reclame Code Commissie is de Cruyff-reclamecampagne stop gezet. De fabrikant pro beert nu, door de advertentie een beetje te veranderen, toch van Cruyff gebruik te maken. Cruyff zegt in de nieuwe advertentie: 'Als je rookt, rook dan verstandig'. Maar het roken blijft onver standig. wat Cruyff ook zegt. In Napels zijn al 58 baby's aan een geheimzinnige ziek te gestorven. De dokters staan voor een raadsel. Zij weten niet waaraan de ba by's doodgaan. Nog 300 an dere kleine kinderen in Na pels lijden aan dezelfde ziekte. Ze hebben hoge" koorts en kunnen moeilijk adem halen. Veel Italianen noemen het de „armeluis- ziekte". De ziekte komt na melijk alleen voor in de sloppenwijken van Napels, waar veel mensen in te klei ne woningen moeten leven. Veel baby's en kinderen zijn er ondervoed. Deng Xiaoping is een Chi nees. En niet zo maar een Chinees, nee hij is vice-pre mier en met die pet op is hij in Amerika op bezoek ge weest. En wat zei Deng daar? Hij zei: „We moeten de poolbeer omsingelen". Deng bedoelde daarmee Rusland. Want China en Rusland zijn doodsbang voor elkaar. China is bang voor Rusland omdat het mi litair veel sterker is. Rus land is bang voor China, omdat er bijne een miljard mensen wonen. En als Chi na zich net zo gaat bewape nen als Rusland, zou het nóg sterker kunnen worden. China is nu bezig vriend schap te sluiten met landen die vroeger aartsvijanden waren. Bij voorbeeld met Japan. En zelfs met Ameri ka. dat tien jaar geleden nog werd afgeschilderd als een „papieren tijger". Maar nu wil de Chinese draak niets liever dan samen met de papieren tijger de Russi sche poolbeer temmen. /KOM MAAR BB OME"3iMMy 6" overige landen riftr I 6 februari 1979 Vorige week zag ik ratelaars op de televi sie. Dat was ter gelegenheid van de ope ning van het Amsterdamse De Miranda- bad. Ze draaiden hun houten ratels in de Goed Nieuws-Show van Sonja Barend. Grootmoeders weten nog wel wat een ra telaar is. Voor de laatste wereldoorlog gingen er rateljongens door de straten, die hun ratels lieten draaien. Doffe en lichte klanken kwamen dan uit hun ratels van hard-tropisch hout. Dat was het teken voor de huisvrouwen om de houten vuil nisbak buiten te zetten. Er was een politie verordening: niemand mocht zijn huisvuil voor de deur zetten vóórdat de rateljon gens gerateld hadden. De ratel is lange tijd ook speelgoed voor kinderen geweest. Je had ze in allerlei kleuren. Zo nu en dan komt in Amsterdam nog een oude ratelclub in actie, die be staat overwegens uit gepensioneerden van de Stadsreiniging. Mannen die er ple zier in hebben om vakkundig te ratelen. Goed ratelen is een kunst. Een aantal van hen is vroeger als rateljongen begonnen, ze hebben les in ratelen gehad. De Amster damse Stadsreiniging heeft nog vijf origi nele ratels uit de vorige eeuw. daarop is men heel zuinig, want heel wat mensen azen op zo'n oude ratel, als een relikwie. De ratelclub die zo nu en dan enthousiast optreedt, bestaat uit 20 mannen, die we ten hoe ze de ratelschroef moeten stellen om uiteenlopende klanken uit dit ..mu ziekinstrument" te voorschijn te halen. Die ratel is te beschouwen als een voorlo per van de geluidswagen, die bij bepaalde gebeurtenissen door de straten rijdt. Geen vuilnisbak buiten vóór de ratelaar! UTRECHT (ANP) Het hoofdbestuur van de koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst (KNMG) staat niet achter de aanbevelingen van de commissie alternatieve geneeswijzen inzake acupunctuur. Het deelt de opvattingen van drs. F. van Dam een van de negentien leden van de commissie die in een minderheidsrapport heeft aangedrongen op inderzoek naar het effect van acu punctuur als geneeswijze, voordat deze methode wordt „gele galiseerd". De commissie altemaUeve geneeswij zen (onder voorzitterschap van prof. Dr P. Muntendam) Is in 1977 inge steld door ex-staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid. Ze heeft de acupunctuur met voorrang behan deld vanwege de sterke stijging van het aantal acupuncturisten en van het aantal patiënten dat een beroep op hen doet De belangrijkste aanbevelingen uit het In oktober uitgebrachte interim advies van de commissie-Munten dam waren: acupunctuur moet een plaats krijgen in de Nederlandse ge zondheidswetgeving. er moet spoedig een opleidingscentrum voor acu puncturisten komen en acupunctuur moet als verstrekking in het zieken fondspakket worden opgenomen. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN In het Nijmeegse Rad- boudzlekenhuis heerst een virus, dat hoewel in onschuldige vorm bij een aantal oogpatiënten een pijnlijke ontsteking veroorzaakt. Er is geen aanleiding voor paniek, aldus een woordvoerder van het ziekenhuis, maar het is voor de patiënten wel vervelend, omdat ze. tenzij het om spoedgevallen gaat. niet geopereerd kunnen worden. De ontsteking gaat gepaard met rode ogen. maar verdwijnt na een paar dagen weer. Het virus conjuctivi- tus viralls is sinds een paar weken gesignaleerd in het ziekenhuis, maar ook op scholen in Nijmegen heeft men er last van. Mogelijk dat zo dit virus in het Radboudziekenhuis is overgebracht Ook enkele artsen van de afdeling oogheelkunde werden er mee besmet, waardoor ze niet in de operatiekamer terecht konden Het virus werd eerder in 1966 gesigna leerd en is nu kennelijk teruggeko men. maar er is in feite weinig tegen te doen Binnen het ziekenhuis heeft men nog meer dan voorheen alle voorzorgsmaatregelen inzake de hy giëne in acht genomen. De indruk bestaat overigens dat de zaak al w^er aan het afnemen is De commissie pleitte ook wel voor nader onderzoek naar de effecten van acupunctuur, maar ze meent dat met het treffen van de door haar aanbevo len maatregelen niet moet worden gewacht op de resultaten daarvan. Dit omdat effect-onderzoek erg inge wikkeld is en erg lang duurt en omdat het waarschijnlijk niet op korte ter mijn tot eenduidige resultaten zal leiden. Eén commissielid, drs. Van Dam. was het daar niet mee eens. Hij vindt dat onderzoek vooraf moet gaan aan wet telijke maatregelen, aangezien het bij acupunctuur om een experimentele behandelingsmethode gaat. Van Dam erkent dat daar enige jaren mee gemoeid zullen zijn, maar hij betwij felt of dat een nadeel is. „De tijd kan mede leren wat modieus is aan acupunctuur en wat niet en dat is vooral in het belang van de consu ment". aldus drs. Van Dam in zijn minderheidsrapport dat nu de steun gekregen van het KNMG-bestuur. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Wal lis de Vries van CRM zal over onge veer twee maanden een onderzoek beginnen naar het aantal hondenhan delaren in Nederland. Hij doet dit nadat de actiegroep „Voorkomen is beter dan afmaken" hem daarom heeft gevraagd. De actiegroep heeft de staatssecretaris in november ad vies uitgebracht over de manier waar op een onderzoek zou moeten worden verricht. De ministers van landbouw en justitie zijn eveneens akkoord ge gaan met het advies. Volgens de actiegroep breidt het aan tal handelaren m honden zich op het ogenblik snel uit. Veel van de gefokte beesten zouden worden uitgevoerd naar andere EG-landen voor de indu strie van cosmetische artikelen. Er wordt op grote schaal gezwendeld in deze handel en minstens de helft van de handelaren is illegaal. De minister raad zal over ongeveer vijf weken praten over het te verrichten onder zoek. daarna volgt er een Koninklijk Besluit. M™*MM<z<zvawkw\ k\\ 11 r n&vm VanderMeer verrast stééds opnieuw met de allernieuwste, de meest modieuze meubelen voor 'n prijs die èltijd meevalt Nu weer met deze verrukkelijk-speelse leefhoek met extra-dikke, volle, diepge- nopte, royaal-overbloezemde kussens in oergezellig rib (dat weer helemaal terugkomt!). In de meest onweerstaanbare kleurtjes die er zijn: van heel teer ivoor tot diepbruin. Uit voorraad leverbaar in warm nègre. Kom gauw kijken. Kom naar VanderMeer. Profiteer van dit Modieuze Meevallertje uit VanderMeeris Eigen Meubelfabriek! Mocht u binnen 14 dagen na aankoop van een VanderMcer-meubel ergens anders hetzelfde meubel I onder dezelfde voor waarden betreffende levering en service) voor een lagere pnjs kunnen kopen, dan geeft VanderMeer u het prijsverschil terug. Deze leefhoek is opgebouwd uit losse elementen. U kunt dus precies die opstel ling maken die u zelf wilt! Een losse 2- en 3-zitter bijvoorbeeld. Of twee 2-zitters tegenover elkaar. En: óók de bekleding kan anders. In rondom-echt-leer. In tweed. Of in velours. Alles kan, want 't komt uit VanderMeer's eigen fabriek! Den Haag: Spui hoek Kalvermarkt. Den Haag: WinkelcentrumWaldeck', einde Laan van Meerdervoon. Utrecht: Rijksweg Oudenrijn-Amhem, afrit Utrecht. Rotterdam: Groothandelsgebouw, Weena 737 Amsterdam: Stadhouderskade 74. Dicmen (bij Amsterdam): Rjiksweg Amsterdam-'t Gooi, afrit De Sniep Beverwijk: Rijksweg Haarlem-Alkmaar, Vclser-tunnci, afrit Zaandam/Heemskerk. Eindhoven: Noord Brabantlaan bij de Rijksweg Tilburg-Maastricht, afrit vliegveld. Etten-Leur: Rijksweg Brcda-RoovcndaaL Heerlen: Spoorsingel 2 Enschede: Winkelcentrum .De KJanderij' Almelo: Oranjestraat 25. m

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10