jBewind Pakistan pakt aanhang Bhoetto op Moskou woedend op VS Reactie leger Iran nog raadsel p SALT-2 valt niet veel aan te merken O Toestand Rhodesië zeer zorgwekkend /onnis ex-premier spoedig verwacht fance en Owen: Nieuwe dode in Spanje ondanks dopjacht politie 'Amerika snel over op zonne-energie' Kapitein Huey Fong voor de rechtbank 'Deng kan vrij anti-Russische uitlatingen doen' Egypte: vrede niet betalen met isolement ICEF: steun van multinationals aan Oost-Europa Veel Westduitse spionnen gevlucht ritiek vooral op driejarig protocol (wetsbaartieid ~4 BAANDAG 5 FEBRUARI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 RAWALPINDI (Reuter, UPI) Het bewind in Pakistan heeft het afgelopen weekeinde londerden prominente aanhangers van de gevangen zittende voormalige premier Bhoetto iten aanhouden. Honderden politici hebben nog kans gezien onder te duiken. angenomen wordt dat de Paki- taanse militaire leider Zia-Oel-Haq e functionarissen heeft laten oppak- en om te voorkomen dat zij de lei- li zullen nemen in ordeverstorin- en betogingen als binnenkort het ooggerechtshof definitief zal beslis- over het lot van Bhoetto. De oormalige premier is ter dood ver- ordeeld wegens het aanzetten tot word op een politieke tegenstander, ij is tegen het vonnis in beroep egaan en de uitspraak wordt nu snel srwacht. Ie functionarissen van Bhoetto's Pa- istaanse volkspartij (PPP) werden hun bed gelicht tijdens massale telulszoekingen door de veiligheids- ^epen van Zia. De gevangenissen kt IALISBURY (Reuter, AP, UPI) Groot Brittannië en de S (erenigde Staten maken zich ernstig zorgen over de toestand In Rhodesië. De Amerikaanse minister van buitenlandse aken Vance en zijn Britse collega Owen zien geen oplossing foor het bloedvergieten in Rhodesië. werden gevuld met voormalige sena toren, parlementsleden en andere prominenten. Voorbereid Vele honderden hebben bijtijds we ten onder te duiken. Zij waren min of meer voorbereid op een heksenjacht. In maart, toen het federale hof van Lahore Bhoetto ter dood veroordeel de, had Zia uit voorzorg ook al vele aanhangers van de gevangene laten oppakken. Het militaire bewind moest de afgelo pen dagen een tegenslag incasseren toen een rechtbank in Karatsji gelas te de vpormalige minister van ver voer Moemtaz All Bhoetto, een neef van de ex-premier, vrij te laten. De ex-minister had 16 maanden vastge zeten; een poging tijdens een over plaatsing te ontsnappen mislukte. Nog onlangs heeft de PPP een beroep gedaan op de huidige regering om politieke gevangenen vrij te laten, de staat van beleg op te heffen en ogen blikkelijk algemene verkiezingen te houden. Zaterdag sloten zich vijf links partijen aan bij de oproep van de PPP. Eén van die vijf is het Natio nale Bevrijdingsfront NLP, die geleld wordt door één van de vroegere mi nisters van Bhoetto. Medicijnen „Op dit moment heerst er een gevoel «n wanhoop over Rhodesië," ver jaarde Owen zaterdag na een twee dagen durend overleg in Washington over de problemen in zuidelijk Afri- h. De twee landen beschouwen de tonende verkiezingen als onbeteke nenddie de problemen in het land alleen maar groter zullen maken. Vance en Owen riepen alle partijen p terug te keren, naar de onderhan- lelingstafel en te praten over algeme- IADRID (UPI, AFP) De Baski che afscheidingsbeweging ETA leeft gisteren de verantwoordelijk- leid op zich genomen voor een aan lag op een militaire kazerne in het Baskische plaatsje Andoain, waarbij m dode en een zwaar gewonde vie- Itj. Verscheidene mannen vuurden rznuit een rijdende auto op de twee leden van de Guardia Civil, toen zij uit het gebouw kwamen. Door deze aanslag is het aantal politieke moor den dit jaar in Spanje opgelopen tot leventien. De aanslag op de kazerne vond zater dag plaats ondanks een verhoogde laraatheid van de politie en een uit- lebreide jacht op terroristen. In het ifgelopen weekeinde werden vier Spanjaarden gearresteerd, omdat zij id van de ETA zouden zijn. Vijf ande re mensen zijn opgepakt op verden- ing van steun aan terroristen. n de Frans-Baskische plaats Bayon- le demonstreerden zaterdag onge- reer 2500 mensen tegen maatregelen an de Franse overheid tegen ver- noedelijke leden van de ETA. Ook inkse politieke partijen en arbeiders organisaties namen deel aan de de- Qonstratie, die een vredig verloop had. Vorige week pakte de Franse (olitie meer dan twintig Spaanse Basken op, die volgens de Spaanse regering actief lid van de ETA zijn. Zeven gevangenen zijn aan Spanje uitgeleverd. ne verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties. Het afgelopen weekeinde duurde de strijd tussen regeringstroepen en op standelingen onverminderd voort. Volgens officiële gegevens vielen daarbij alleen zaterdag al meer dan veertig doden. Tot deze slachtoffers behoorden 19 opstandelingen en zes burgers, die door guerrillastrijders zijn vermoord, aldus het militaire op perbevel. Volgens de officiële gege vens heeft de zes jaar durende oorlog tot nu toe aan minstens 15.000 men sen het leven gekost. In Rhodesië is gisteren de campagne voor de verkiezingen van 20 april van start gegaan. Meer dan honderddui zend zwarte Rhodeslërs stroomden naar een voetbalveld vlak buiten de hoofdstad Salisbury, om daar bis schop Abel Muzorewa te aanhoren. Volgens leiders van de UANC, de par tij van Muzorewa, is de grote op komst een bewijs dat de zwarte meer derheid de partij zal blijven steunen, ondanks acties van soldaten van het Patriottisch Front. Deze groepering heeft aangekondigd de verkiezingen met alle middelen te zullen verstoren. In een gesprek met de Britse televisie BBC zei de Rhodesische premier Ian Smith al tevreden te zijn met een opkomst van twintig procent van alle kiezers. Hij was van mening dat bij een dergelijke opkomst buitenstaan ders geen recht hebben van een mis lukking te spreken. WASHINGTON (UPI) Meer dan honderd leden van het Congres heb ben president Carter in een brief aan gespoord om Amerika's enige „onuit puttelijke" energiebron versneld te ontwikkelen: zonnewarmte. Hij zou een agressief beleid moeten voeren dat gericht is op een aandeel van 25 procent zonne-energie in de nationale voorziening in het jaar 2000. De aanvankelijke kosten van zo'n be leid zouden hoog zijn, geven de parle mentariërs Bhoetto heeft, in de centrale gevan genis wachtend op zijn lot, geweigerd verdere medicamenten in te nemen. Zijn arts zei zaterdag dat Bhoetto het zinloos vindt verder medicijnen in te nemen nu hij toch over enkele dagen dood kan zijn. De ex-premier wordt behandeld voor een infectie. Volgens de arts is Bhoetto's toestand bevredi gend en wacht hij gelaten de dingen, die komen gaan af. HONGKONG (Reuter) De kapitein van het Taiwanese vrachtschip Huey Fong, dat meer dan 3.000 Vietnamese vluchtelingen heeft vervoerd, is in Hongkong in staat van beschuldiging gesteld omdat hij meer passagiers aan boord had dan de wet toestaat. Hij moet waarschijnlijk vandaag voor de rechtbank verschijnen. De kapitein riskeert inbeslagneming van het schip en maximaal vier Jaar ge vangenisstraf als hij schuldig wordt bevonden aan overtreding van de nieuwe Hongkongse wetten, die de komst van ongeregelde passagiers moeten verhinderen. De Huey Fong heeft een maand lang voor anker ge legen bulten de Hongkongse wateren, totdat de autoriteiten vorige maand uit humanitaire overwegingen toe stemming verleenden voor het aan wal brengen van de vluchtelingen. Vice-premier Deng Xiaoping bezocht in Texas een rodeo en paste meteen even een echte cowboyhoed. MOSKOU, HOUSTON (Reuter, UPI, AP) De Sowjet-Unie heeft de Amerikanen er gisteren van beschuldigd dat ze de Chinese vice-premier Deng Xiaoping onbelemmerd anti-Russische uitlatingen laten maken. Het is de scherpste kritiek tot nu toe van de kant van de Russen op Dengs reis door de VS. „De publieke opinie in de Sowjet-Unie kan haar ogen niet sluiten voor het feit dat de gast uit Peking in Washington en andere Amerikaanse steden uitge breid de gelegenheid is gegeven de Sowjet-Unie in het bijzijn van func tionarissen, parlementariërs en de pers te bezoedelen", aldus de Praw- da, het officiële Russische partijor gaan, van gisteren. Dat niemand tegen de kwaadaardi ge insinuaties heeft geprotesteerd was geen kwestie van gebrek aan diplomatiek fatsoen. Een anti-Rus sische houding is de gemeenschap pelijke interesse van belde landen en dat blijkt ook heel duidelijk uit het communiqué dat beide leiders hebben uitgegeven, aldus de Praw- da. Het blad is vooral boos gewor den over het gebruik in het commu niqué van het woord „hegemonie". Daarmee wordt in de communisti sche wereld het streven van Moskou naar meer invloed in de wereld aan geduid. Op zijn toemee is Deng gisteren in Seattle, in het noordwesten van de VS aangekomen. In zijn hotel sprak de Chinese vice-premier met sena tor Henry Jackson, één van de fer- ventste tegenstanders van de Sow jet-Unie in de Amerikaanse politie ke wereld en in Moskou bekend staand als „de aartsvijand van de ontspanning". Betogers In Houston, de vorige Amerikaanse stad, die hij met een bezoek vereer de, werd Deng zaterdag voor het eerst geconfronteerd met tegen standers van de Volksrepubliek. Buiten zijn hotel stonden een aan tal demonstranten te wachten. De vice-premier had eerst niet door waarvoor ze er stonden en zwaaide ze vriendelijk toe. Dat veranderde toen men hem vertelde dat het be togers waren. Schielijk snelde hij toen naar zijn auto en liet zich weg rijden. In een gesprek met hoofdredacteu ren en uitgevers heeft Deng in Houston gezegd dat China het niet met de hele politiek van het afgezet te Cambodjaanse bewind van Pol Pot eens is geweest maar toch alle mogelijke steun geeft aan de guer rilla-eenheden, die momenteel strij den tegen het nieuwe door de Viet- namezen gesteunde regime. In het gesprek voorspelde de vice-premier dat de handel tussen de VS en Chi na in de toekomst „tientallen mil jarden dollars" zal belopen, dat de uitvoer van Chinese olie ieder Jaar zal toenemen en de graanoogst elk jaar groter zal zijn, dit ondanks eventuele natuurrampen. Vervolg van pagina 1 Aanhangers van de sjah lie ten daarop ook weten niet de straat op te zullen gaan, zodat de Khomeini- aanhangers dat ook zouden doen. Za terdag verklaarde Bakhtiar tegeno ver Iraanse parlementsleden over be wijzen te beschikken dat „communis tische elementen" in het land over grote hoeveelheden wapens beschik ken om mogelijkerwijs een opstand te ensceneren. De activiteiten van het verzet richt ten zich de afgelopen dagen op de strijdkrachten. Overal staan de reli gieuze leiders, Khomeini voorop, heb ben de afgelopen dagen herhaaldelijk een beroepop de strijdkrachten ge daan om die aan de kant van het volk te scharen. Tijdens een persconferen tie zaterdag verklaarde de ayatollah: „Wij proberen hen (de strijdkrachten) gewoon te leiden en advies te geven. Wij hopen dat zij de adviezen zullen opvolgen, omdat het volk tot het le ger behoort en het leger tot het volk behoort. Zij zijn onze zonen en wij houden van hen. Zij moeten ophou den het huidige onwettige bewind te steunen. Wanneer zij met hun wapens naar het volk komen, zullen zij om helsd worden". Sinds Khomeini don derdag naar Iran terugkeerde, houdt het leger zich op de achtergrond. Vrijdagavond gaven militaire leiders uiting aan hun warderng voor het feit dat Khomeini niet onmiddellijk ge probeerd had de macht over te ne men. Door politieke waarnemers wordt dit als een duidelijke waar schuwing aan het adres van de aya tollah opgevat dat de strijdkrachten hun trouw aan de grondwet serieus nemen. Strijdkrachten De afgelopen dagen zijn er herhaalde lijk contacten geweest met de strijd krachten, namen worden niet ge noemd, maar „Ik kan u zeggen", al dus Hoessein, „dat contacten gelegd werden met legergeneraals die een beslissende invloed kunnen hebben." Een van degenen die tussen Bakhti ar, Khomeini en de strijdkrachten bemiddelt is Mehti Bazargan, die hoge ogen werpt om premier van Khomeini's overgangsregering te worden. Bazargan was in de periode van de in 1953 omver geworpen premier Mo hammed Mossadeq, directeur van de genationaliseerde Iraanse oliemaat schappij. Later werd hij lid van het Nationale Front, waar hij zich inmid dels weer van afgezonderd heeft. Ba zargan is een van de weinige mensen die zowel door Bakhtiar als Khomeini vertrouwd wordt. „Bazargan en Bakhtiar zijn vrienden," zegt Mehti's neef Ahmed. „Zij zijn collega's ge weest in het Nationale Front. Zij be grijpen elkaar. Bazargan is een van de weinige mensen die een brugfunc tie kan vervullen." Ofschoon Khomeini's vertrouwelin gen keihard blijven ontkennen dat er indirecte besprekingen met Bakhtiar worden gevoerd en dat Bazargan hierbij betrokken is, staat dit vrijwel onomstotelijk vast. „Bazargan pro beert te bemiddelen om een nieuw conflict te voorkomen," zegt zijn neef Ahmed. „Er is echter weinig ruimte voor een compromis. Alle voorstellen zijn op een aftreden van Bakhtiar gebaseerd. Bakhtiar is echter geen sleutelfiguur. In feite zijn alle onder handelingen proberen wij na te gaan hoe het leger naar de kant van het volk kan worden getrokken. De gene raals weten wat Khomeini denkt. Slechts een hand vol generaals steunt nog het oude regime. Khomeini pro beert de strijdkrachten er van te overtuigen dat wij slechts militairen zijn en het volk dienen te steunen." Bakhtiar sprak gisteravond opnieuw met oud-vice-admiraal Madani. die lid is van het Nationale Front en eveneens probeert te bemiddelen. Bijzonderheden van het gesprek zijn nog niet bekend. Het gevaar van een disintegratie van de strijdkrachten wordt onder andere als argument van het verzet gehan teerd. Gisteren vonden er in Teheran demonstraties plaats van soldaten van het leger en de luchtmacht, die tegen het bewind van Bakhtiar ge- kand zijn. Volgens goed ingelichte kringen werden er in de nacht van zaterdag op zondag op de lucht machtbasis Vahdati, ten zuiden van de Iraanse hoofdstad, soldaten ge dood bij botsingen tussen voor- en tegenstanders van Bakhtiar binnen de strijdkrachten. Het uur van de waarheid lijkt in Iran aan te breken. Niettemin is men bin nen de gelederen van het verzet niet geheel eens over de te volgen strate gie. Khomeini lijkt de harde lijn te willen volgen. Verzoeken om uitstel van de bekendmaking van de premier van de overgangsregering heeft hij van de hand gewezen. Bakhtiars be wind is onwettig en dient te verdwij nen. Sommige van Bakhtiars minis ters zouden op het punt staan om af te treden. Sommige van de ministers worden door hun ambtenaren niet meer op de kantoren toegelaten. Bin nenkort, als Bakhtiar en de strijd krachten er geen stok voor steken, zullen ministers van de Islamitische regering plaats nemen op de zetels van de door de sjah benoemde minis ters van het kabinet Bakhtiar, die nog steeds formeel in functie zijn. Wanneer sommige van Bakhtiars mi nisters spijt betonen, maken zij kans op een benoeming in de Islamitische regering. Zelfs Bakhtiar zou onder die omstandigheden een kandidaat-mi- nister kunnen zijn. De vraag of er een staatsgreep of een burgeroorlog dreigt, is nu actueler dan ooit. CAIRO, TEL AVIV (UPI, Reuter. AP. AFP) Egypte is niet bereid vrede met Israël te betalen met een breuk met de andere Arabische landen. Dat heeft Egypte's tweede man bij de vredesonderhandelingen met Israël staatssecretaris Osama El Baz in een vraaggesprek gezegd. Alle bewegingen van Israël zijn er momenteel op gericht een afzonder lijk vredesverdrag met Egypte te slui ten maar noch Egypte noch de Vere nigde Staten hebben daar enig be lang bij. Het is slechts voordelig voor de Israëli's, aldus de staatssecretaris. In een ander vraaggesprek heeft de waarnemend minister van buiten landse zaken van Egypte Butros Ghall gezegd dat zijn regering een voortzetting van de besprekingen tussen beide landen alleen, dus zon der de VS. van de hand heeft gewe zen. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Mosje Dajan had zo'n voorstel gedaan. Volgens de Egyptische regering zullen dergelijke besprekingen geen oplossing bieden voor de problemen. Arabische studenten en scholieren hebben gisteren voor het eerst sinds maanden op de westelijke Jordaan- oever betoogd tegen de Israëlische bezetting. Israëlische leger- en burgerauto's werden met stenen be kogeld. Twee toeristen raakten ge wond toen de bus waarin zij zaten met stenen werd bekogeld. Een bomontploffing in het oude deel van Jeruzalem heeft zaterdag aan één persoon het leven gekost. Verscheide ne mensen raakten gewond. De ex plosie deed zich voor bij het huis van een Arabische familie dicht bij de klaagmuur. GENEVE (Reuter) De Internatio nale vakbondsfederatie ICEF heeft multinationale bedrijven beschul digd van het dumpen van goedkope Oosteuropese prod uk ten op de we reldmarkt. De bedrijven zouden dit doen om de winsten te vergroten en de lonen in het Westen laag te houden. 'Volgens de secretaris-generaal van de ICEF, Charles LeVinson, werken mul tinationale bedrijven samen met het Oostblok en andere autoritaire syste men, om door uitbesteding van de prod uk tie de vakbonden in hun eigen bedrijven in het Westen te kunnen HAMBURG (AP) Ongeveer veertig van spionage verdachte agenten zijn uit Duitsland ontkomen sinds een luitenant van het Oostduitse ministe rie voor staatsveiligheid naar het Westen overliep, zo meldt het Ham- burgse zondagsblad Bild am Sonntag. Het blad citeerde mensen van de Westduitse contraspionagedienst Een van de verdachten zou een hoge ambtenaar zijn op het ministerie van arbeidszaken in de deelstaat Hessen die met zijn gezin zou zijn verdwenen. Ook zou een ingenieur van een mijn- bouwmaatschappij in het Roerge bied zijn verdwenen. De Westduitse autoriteiten hebben elf mensen gear resteerd die er van worden verdacht voor de DDR te hebben gespioneerd. Dit gebeurde na het overlopen van de luitenant vorige maand. iloor Herman Amellnk )e onderhandelingen over een tweede akkoord ter beperking van de itrategische kernbewapening zijn bijna afgerond. Dat er nog steeds geen lefinitief akkoord is, heeft meer te maken met de sfeer in de Ameri- aarts-Russische betrekkingen dan met de onderhandelingen zelf. De ahoud van de meeste afspraken die beide landen gaan maken is ook al ekend. gelijkheid dat men een tegenaanval te ver werken krijgt, waarvan een belangrijk deel van de bevolking het slachtoffer wordt. De bevolking van beide landen is tot gijzelaar gemaakt van de wederzijdse wapenarse nalen. van 2400 zou gelden. Daaronder vallen zo wel de intercontinentale raketten als de bommenwerpers voor de lange afstand die kernladingen kunnen vervoeren. Bovendien werd afgesproken dat slechts 1320 raketten zouden mogen worden uitgerust met ver schillende onafhankelijk op hun doel te richten kernladingen. Voortzetting Iet nieuwe SALT-akkoord is een vervolg op iet eerste, dat in Juni 1972 ondertekend ferd door de Russische partijleider Brezj- en de toenmalige Amerikaanse presi- lent Nixon. De belangrijkste verdienste tan dit eerste akkoord ter beperking van de itrategische kernwapens was het verbod op ie stelsels van antl-raketraketten. Zowel de Herenigde Staten als de Sowjet-Unie dach ten erover een wapenstelsel op te zetten, lat bedoeld was om aanvliegende vijande- IJke raketten te onderscheppen. De ontwik- :ellng van een dergelijk stelsel zou beide anden handen vol geld gekost hebben, ter- Wjl geen van belde er ooit zeker van zou ÜJn dat de vijandelijke raketten niet toch ioor het rakettenschlld zouden heenko men. Brezjnew en Nixon besloten daarom ie verdere uitbouw van deze zogeheten tBM-systemen stop te zetten. Bet eerste SALT-akkoord kwam tegemoet ian de noodzaak van de wederzijdse kwets baarheid. Voor het geval een van beide een oorlog zou beginnen, bestaat altijd de mo- Een belangrijke onvolkomenheid van de eerste SALT-overeenkomst was het verschil in maximale aantallen kernwapens dat bei-, de landen voortaan mochten hebben. Mos kou mocht er 2358 hebben en Washington 1710. Voor de Amerikaanse parlementariërs was dat een moeilijk te verteren verhou ding, ondanks het feit dat het overgrote deel van de Russische kernwapens op land- bases gestationeerd zijn en daardoor veel kwetsbaarder zijn dan een belangrijk deel van de Amerikaanse intercontinentale ra ketten die in varende onderzeeboten staan opgesteld. In 1974 werd dit bezwaar ondervangen door de akkoorden van Wladiwostok. De Ameri kaanse president Ford en de Russische par tijleider Breznjew spraken met elkaar af dat voortaan voor beide landen een plafond Het tweede SALT-akkoord dat nu in de maak is zet de logische lijn van SALT-I en de akkoorden van Wladiwostok voort. Het maximale aantal raketten en bommenwer pers voor de lange afstand is voor beide landen bepaald op 2250, waarvan 1200 uit gerust mogen zijn met onafhankelijk richt- bare kernkoppen, de zogeheten MIRV's. Daarbij komt de bepaling dat maximaal 820 van deze MIRV's te land gestationeerd mogen zijn. Dit deel van het akkoord houdt in dat de Sowjet-Unie 150 raketten nu zal moeten ontmantelen, terwijl de Verenigde Staten alleen maar hoeven te schrappen in plannen die zich uitstrekten tot 1985. De Amerikaanse regering was namelijk van plan het totale aantal MIRV's in dat Jaar op 1238 te brengen. Voorts is afgesproken dat belde landen slechts één nieuw type te land gestationeer de Intercontinentale raket (ICBM) mogen ontwikkelen ter vervanging van een verou derd systeem. Bovendien mogen ICBM's maximaal tien afzonderlijk richtbare kern koppen hebben en de SLBM's, de uit onder zeeërs af te schieten intercontinentale ra ketten, veertien. Pessimisten houden vol dat ondanks deze akkoorden de Sowjet-Unie veel sterker blijft dan de Verenigde Staten. Getalsmatig is die bewering wel Juist. Moskou kan een veel groter aantal megatonnen op de Vere nigde Staten afvuren dan omgekeerd. Daar staat echter tegenover dat de kernstrijd macht van de Sowjet-Unie veel kwetsbaar der is dan die van de Verenigde Staten. Het overgrote deel van de Russische raketten is op landbases opgesteld. Militaire deskundi gen zijn van oordeel dat de VS in één klap tachtig tot negentig procent van deze raket ten zouden kunnen uitschakelen. In het geval van een Russische aanval op Amerika blijven aan Amerikaanse zijde 5000 tot 6000 intercontinentale raketten over, waarmee nog altijd het overgrote deel van de Sowjet- Unie verwoest zou kunnen worden. Afschrikking De voornaamste verworvenheid van een tweede 8ALT-overeenkomst is de gegaran deerde mogelijkheid om in een geval van een kernaanval een flinke klap terug te kunnen geven. Op die manier handhaaft men de wederzijdse kwetsbaarheid die de basis is van het nucleaire afschrikkings- evenwlcht. Zolang Je zelf kwetsbaar bent, haal je het niet in Je hoofd een eerste klap uit te delen. Het nieuwe van 8ALT-2 is dat men niet alleen aantallen raketten en vliegtuigen be perkt, maar dat men ook elkaar kwalitatie ve beperkingen oplegt. Er zijn nu ook beper kingen opgelegd aan aantallen kernkoppen op raketten als ook aan het vllegbereik van de zogeheten kruisraket, een laag vliegende door een computer gestuurde bom die, on der de vijandelijke radar door. zijn doel opzoekt. Strikt genomen valt deze kruisraket niet onder de bepalingen van het akkoord. Het betreft hier een wapen voor de korte en middellange afstand. Aan het SALT-ak koord wordt echter een driejarig protocol verbonden, dat bepalingen met betrekking tot de kruisraket zal bevatten. Hoewel bel de landen het nog niet precies over de details van de regeling eens zijn, ziet het er toch naar uit dat er een verbod komt op proefnemingen met kruisraketten te land of ter zee gelanceerd en met een bereik van meer dan 600 kilometer. Voor door vliegtuigen gelanceerde kruisra ketten geldt die beperking niet. Wel is afge sproken dat de Verenigde Staten per vlieg tuig niet meer dan dertig van zulke vliegen de bommen zal vervoeren. Eén zo'n vlieg tuig telt dan mee bij de 1200 raketten met afzonderlijk richtbare kernkoppen. Voorts zal in de marge van SALT-2 een afspraak gemaakt worden over de produktie van de Russische Backfire, een bommenwerper voor de middellange afstand, die wel geen rechtstreekse bedreiging voor de Verenigde Staten is, maar die wel verstorend zal wer ken op het machtsevenwicht in Europa. Senaat De Amerikaanse 8enaat zal in het SALT-2 verdrag weinig aanknopingspunten kunnen vinden om het te verwerpen. Het akkoord betekent voor de Verenigde Staten alleen dat een bepaald deel van de geplande de fensieinspanningen niet zal worden uitge voerd. Alleen de 8owjetrUnle zal een aantal (waarschijnlijk toch al verouderde) syste men moeten ontmantelen. De bewoordin gen van het nieuwe SALT-akkoord zijn veel preciezer dan de nogal vage tekst van de eerste overeenkomst ter beperking van strategische wapens, die daardoor wel voor meer dan uitleg vatbaar was. Kritiek zal er vooral komen op het genoem de protocol, dat voor een periode van drie Jaar wordt overeengekomen. De beperkin gen op de kruisraketten zal een groot deel van de Amerikaanse Senaat de president niet in dank afnemen, zeker gezien de op bouw van de Russische 88-20 (een ver plaatsbare raket voor de middellange af stand) en de Backfire-bommenwerper, die beide een bedreiging vormen voor de veilig heid van West-Europa. De Amerikaanse president zal erop wijzen dat het hierbij echter gaat om een beperking voor een beperkte periode. In de drie jaar van dit protocol hoopt de Amerikaanse president de onderhandelingen op gang te brengen over een derde 8ALT-akkoord, waarin voor deze zaken een definitievere regeling moet worden getroffen. Dit Is het tweede van drie artikelen over SALT. Het eerste stond saterdag in deze krant

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5