Haagse Comedie haalt een 'vroege'Anouiih in Swingen troef op jazzfestival Onlogisch ballet Montagnon I Nederlands werk op Vara-matinee vjMM Goede 'generale' van Concertgebouworkest 'De repetitie of de bestrafte liefde' Haitink vrijdag naar Londen Barend Barendse overweegt op radio te stoppen Geen gemakkelijke taak voor Danstheater Verbeelding en werkelijkheid TV COMMENTAAR Hier en Nu wil kijker betrekken bij werkloosheid MAANDAG S FEBRUARI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE door André Rutten DEN HAAG Er ls een periode geweest, dat de Haagse Comedie een niet onbelangrijk deel van haar laam dankte aan het toneelwerk van de Franse schrijver Jean Anouiih, die in 1910 geboren is en in 1932 2ijn eerste stuk gespeeld kreeg. Maar zijn „La Répetition ou l'Amour Puni" uit 1950 had zij nog niet gespeeld (wel de Nederlandse Comedie, in 1955). Zij heeft dat nu. onder regie van Jo Dua en in een nieuwe vertaling van Loek Schaareman onder de titel „De repetitie of de bestrafte liefde" om zo te zeggen ingehaald. De officiële première was zaterdagavond in de Koninklijke Schouwburg. Een klein, select gezelschap is bijeen In een grote kamer van een Louis Quinze-kasteel. dat de graaf en gra vin van een oud-tante geërfd hebben. Zij willen dat inwijden met de opvoe ring van „Doublé Inconstance" van Martvaux (1688-1963). zijn daarom in daarbij passende kostuums gestoken en proberen voortdurend te repete ren. daarin gehinderd door verwikke lingen in het heden, die zich niette min in het te spelen blijspel weerspie gelen. Een virtuoos sp?l dus. waarin Anouiih op een vernuftig, speel-thea- trale. maar in feite venijnige manier laat zien. dat in die samenleving, en net zo min in de onze. een mens echt gewoon zichzelf kan zijn. Dat wil zeg gen: hij laat een kordaat. Jong. on schuldig onderwijzeresje verliefd worden, of beter gezegd, „echte" lief de opvatten voor de graaf, zodat zij het de natuurlijkste zaak van de we reld vindt, dat zij zich ook aan hem geeft. Dit is trouwens ook de eerste ..echte liefde" van de eranf Hei voornaamste deel van het spel wordt gevormd door de zeer kwaad aardige. subtiel kwasi-beminnelijke manier, waarop de gravin samen met de minnares van de graaf en diens Jeugdvriend, gehinderd eigenlijk door haar eigen minnaar, een zeer vernuftige en zeer valse intrige spint en uitvoert om dat meisje weg te krijgen. Wat lukt. Anouiih heeft dus een cynische kijk op de samenleving en op de kansen van het oprechte erin. In dit soort stukken hij heeft veel op dit thema gevarieerd heeft hij mij altijd toch tegen de haren ingestreken. Dat ge beurt ook nu. Bovendien is dat virtuoze gespeel me nu wat omslach tig sinds 1950 zijn we 3an grotere versnellingen gewend. Het boeide me dus niet steeds. Toch werd het heel zorgvuldig in de juiste stijl, en met de juiste stijlbreuken, gespeeld door Guido de Moor en Lies Franken als de graaf en de gravin. Ine Veen als zijn maltresse, Wim van Rooij als zijn vriend. Reinier Heidemann als haar minnaar. Eric van Ingen als haar zaakwaarnemer. Edda Bar ends als het onderwijzeresje. Binnen een fraai decor van Harry Wich en in fraaie kostuums van Has Noordhoek Hegt. Dat het niet altijd ging tintelen, zoals bij Anouiih mogelijk is, moet onge twijfeld toegeschreven worden aan veel wat er sinds 1950 veranderd is. door Rud Niemans UTRECHT Zaterdag van 3 tot 3 vormde een recht voor-zijn- raap swingend, met 32 semi-bekende namen waartussen ook podia-premières gelardeerd jazzfestival het bijna- sluitstuk van de openings-tiendaagse van het Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Om maar meteen de moraal van het betoog te formuleren: niet weer „zo'n festivalletje, maar een met een „smoeltje", met organisatorisch rijp inzicht en enig opportunisme ontleend aan de nog lang niet dode traditie, waaraan de jazz zo rijk is. Centraal in de zeven programma-on derdelen plus uitsmijter stonden in personele zin een handvol kleurrijke coryfeeën van de vitale Harlem Jump- Jazz. materieel draaide alles rond drie bruine fin-de-siècle klerkenbureaus die bij nadere beschouwing ham mondorgels bleken te zijn. Daarop trokken vanaf half 5 's middags achtereenvolgens de zeer omvang rijke Richard .Groove" Holmes, de slanke Sonny Phillips en de legenda rische ..Brother" Jack McDuff (52 en de oudste van hem met een weelde aan ongeremd speelplezler al hun blues-reglsters wijd open. Op hun wijdse. geluidsdikke tapijt van vaak tweehandige akkoorden, triolen, ar peggio's en zangerige excursies in het bovenste manuaal mochten barokke tenorsaxofonisten en supersnelle gi taristen hun bijna rituele rondedans beginnen, als het maar swingde. Een cruciale voorwaarde, waaraan extra kracht werd bijgezet door bijbeho rende drummers, waarbij er één. de spectaculaire Joe Dukes bij Holmes zijn 4 cymbals als woonlagen hoog rond zich had opgetast Ook theater Een gedachte die al kijkend en luiste rend bij Je opkomt Is. dat wat nu als al dan niet absurdistisch muziekthea ter ten tonele wordt gevoerd, in we zen al decennia geleden, bv In het Harlem van de 3Oer Jaren, principieel aanwezig was De publiekgericht- held. het genadeloze tempo, het en- tertalnment. het hnren-en zien-ts-één als leitmotif, onverbrekelijk verbon den, elknar beïnvloedend Hnrlem- Jump is of was duidelijk de brede lach op het gelaat van de jazz Er mocht nog op „-' danst worden. Toen door Boojangles' Robinson, van wiens faam we alleen maar gehoord heb ben hier zaterdag door Chuck Green, tapdansend bij the Savoy Sultans, waarover direct meer Programmatisch vielen de groepen van Pepper Adams (bariton) en Oijs Hendriks (allerlei rieten) buiten het ruige kader van het gebeuren Adams knorde wel wat leuke ritmisch ge- Speciaal vandaag spannen monologen weg. maar kreeg van het akelig gladde George Arvanl- tas-trio te weinig weerwerk, dat de brave bopvirtuoos echt ontwaken doet. Hendriks' groep en zeker de leider zelf bevredigde meer. al klopte er hier en daar iets niet bij bepaalde overgangen Dat Hendriks bereid en In staat is het toonscala van de tenor nader te onderzoeken bleek, uit zijn barokke versie van „Sophisticated Lady". De organisten vergen een korte ka rakteristiek Holmes: soms wat tri viaal repertoire-gebruik, zijn beste momenten even boven het medium- tempo, Philips, elegant spel en een gracieuze dans op zijn orgelbank bij een volwassen bas<pedaal) solo. De groep van McDuff bracht duidelijk het meest onversneden werk dat or- gel-gitaar-saxgroepen typeert, ten beste. Bij hen en jonge gitarist. Mare Ribot een ontluikende persoonlijk heid. Hootepunten De AVRO brengt een pro gramma over het verkeer in Nederland. Ned. 1/19.30 De NCRV start de tv-*erie Geheim Commando, een co- produktie van BBC en BRT. Ned. 2/20.27 De Showroom (21.45) volgt Hier en Nu. Ned. 2/22.45 Georg Althammer maakte een gedramatiseerde docu mentaire over de schrijver- dichter Ladw-ig Thoma, die in 1904 de valse moraal van deel nemers aan een fedelljkheids- congres aan dc kaak stelde. DuitsL 2/21.20 Thema van Plein Publiek is „Kinderen en medicijnen". Ililv. 209.00 Literama is gewijd aan An nie Romein-Verschoor. Hilv. 2/21.35 Hrt luisterspel Blanken on der elkaar, van Ben Caldwell, opent een reeks over de rech ten van dc mens. Hilv. 2/22.36 Drummer Panama Francis door Jac. Kort AMSTERDAM Toen Joseph Haydn in 1792 zijn eerste concertreis naar Engeland ging maken, had hij zes nieuwe symfonieën onder zijn arm, niettegenstaande het feit, dat hij reeds 92 van deze stukken ln de kast had liggen. Met ruimtegedwongen voorbijgaan aan een slechts aanstippen van puike optredens van tenorist Houston Per son (Premiere) en zangeres Etta Jo nes. zij en Person dicht bij de kerk. een ja-en-amen in blues gedompeld kom ik aan de hoogtepunten van de manifestatie drummer Panama Francis (60) Savoy Sultans en de leeuw van Laren *78. tenorist Willis „Gatortair" Jackson De Sultans, een tentet keurig geklede heren van zwart tot sepia lieten met swingend repertoire van o m Lucky Mlllinder horen, welk een verbluffend arsenaal aan gepensioneerd talent de VS nog huisvest Twee klaterend heldere trompetten. Hodgesachtlge altsoli van Norrls Turney en een onvervaard loos gaan op „blues in B flat" kon dat maar zo blijven. Wie gedacht had. dat Willis Jackson, een pilaar van een man. hierbij als anticlimax zou fun geren. kwam feestelijk bedrogen uit. Begeleid door Groove Holmes sloeg Jackson vernietigend toe. met bal lads (Body and Soul, Feelings) als gefluisterde rukwinden, medium kra kers als ..Satin Doll" Helden-tenoren komen niet alleen in de opera voor Een festivalletje van kwaliteit dus. helaas wat teleurstellend slecht bezocht HILVERSUM (ANP) In zijn eigen radioprogramma „Bij Barend" heeft Barend Barendse zaterdagmiddag aangekondigd met ingang van 1 april een punt te willen zetten achter zijn populaire verzoekplatenprogramma 8inds 1972 trekt „BIJ Barend" weke lijks enkele miljoenen luisteraars. „Ik vind het verstandig om na zeseneen half Jaar op een hoogtepunt te stop pen". aldus Barend Barendse. „en", zei hij verder, „ik wil er graag bij zeggen dat het mijn eigen beslissing U geweest De programmaleiding NCRV-radio heeft Barendse dan ook ln een ge sprek gevraagd toch te willen overwe gen om na 1 april via Hilversum 1 een programma te blijven verzorgen. Ba rend Barendse heeft daarop gezegd het verzoek nog eens ln beraad te nemen. Toen hij twee Jaar later opnieuw naar Londen reisde, nam hij niet de zes werken mee. die hem bij de vorige gelegenheid zoveel succes hadden op geleverd, maar bracht hij alweer zes nieuwe symfonieën mee. Hoe vreemd zou hij ervan hebben opgekeken, dat Bernard Haitink a.s. vrijdag in datzelfde Londen een van zijn „oude" symfonieën, de 86e in D groot, gaat uitvoeren met het Con certgebouworkest. Anders als in onze tijd, nu de zin van het geven van concerten voornamelijk gelegen schijnt te zijn in het zo perfect moge lijk uitvoeren van oude muziek, was men destijds uit op het spelen en horen van nieuwe werken. Misschien minder perfect dan het JJ. vrijdag tijdens het N.T.C.-concert gebeurde en zeker niet met een strijkorkest van veertig man (dat dan ook de vijf hout blazers dikwijls overstemde) zoals nu. Ontzag Maar goed, de tijden zijn nu eenmaal veranderd en daarom gaat ons orkest nu ook op tournee met de Zesde Sym fonie. die Gustav Mahler in 1902 heeft voltooid. Niemand zal thans het woord „oudbakken" op de lippen dur- De minnares (Ine Veen) en de graaf (Guido de Moor) in Anouilhs „De repetitie of de bestrafte liefde." fs door Ineke Sluiter SCHEVENINGEN In het Circustheater in Scheveningen was zaterdagavond de première van In einer farblosen Landschaft van Patrice Montagnon, op muziek van J. S. Bach, gemaakt voor het Nederlands Danstheater. Het ballet roept niet mijn onverdeeld enthousiasme op. Waarom zal ik proberen toe te lichten. De beweging, die Montagnon gebruikt, heeft op het eerste gezicht dansante kwaliteiten, maar bij nader inzien verloopt ze vaak onlogisch. ven nemen en men zal vol ontzag luisteren naar de manier waarop Mahler (nog vóór de beide wereld oorlogen) zijn eigen leed en dat van dit ondermaanse in klanken heeft vertolkt, zowel ln Londen als men dit vrijdag in onze hoofdstad deed. Vuur Haitink legde er dan ook alle vuur ln. dat hij in een dergelijk pathetisch werk kan opbrengen en dat is naar men weet niet weinig. Het orkest speelde zo „dat de stukken er afvlo gen" en dat gedurende de volle vijf kwartier. Het publiek beloonde deze schitterende prestatie van dirigent en orkest met een indrukwekkend applaus. Men zal dat stellig vrijdag in de Royal Festival Hall eveneens doen, maar misschien zijn er toch ook nog een paar Britten die zich na dit concert gaan afvragen of er nu helemaal in Nederland geen componisten zijn ge weest, die Je bijvoorbeeld op één lijn zou kunnen stellen met Edward Elgar of Benjamin Britten. Op deze vraag zijn Haitink en zijn voortreffelijke orkest het antwoord schuldig ge bleven. Dan werkt ze bijna belemmerend voor de dansers. Er waren wat onno dige versiersels, een eigen duidelijke stijl was er niet. Een mengeling van klassieke en moderne dans, die geen van beiden op hun best naar voren deed komen. Dit bleek bijvoorbeeld in een bewegingsthema in het laatste deel, Ricercare, waar de danseres door haar partner om haar (gekantel de) as werd gedraaid. Klassiek, zou je denken, maar nee, en toch ook niet modern. Ik denk dat het feit dat de danseressen spitzen droegen, karak teristiek voor het klassieke ballet, mede door de onduidelijkheid ln stijl, stoorde en voor hen niet bijdroeg aan een wezenlijke vrijheid van bewe ging. Het gebruik van de ruimte was wat betreft lijnen en plaatsing van de dansers niet duidelijk. Dit kan ver oorzaakt worden door première-peri kelen, als te weinig tijd voor voorbe reiding en nervositeit, maar dit lijkt me niet het geval met de uitwerking van de fuga, ook in Ricercare. De doorwerking van de verschillende thema's is visueel niet bevredigend, omdat ze ongunstig geplaatst zijn. Er waren twee nogal opvallende momen ten, die misschien humoristisch be doeld waren en iets van de zwaarte van titel en ondertitel (Eine Land schaft in welcher die Einsamkeit, die Sehnsucht und die wunderbaren ge heimen Wünsche die Farben sind) hadden kunnen wegnemen en voor een andere kleur hadden kunnen zor gen, maar ze waren te onverwacht en te kort van duur om die functie te kunnen vervullen. Het decor, van Montagnon, best mooi, zorgde door de afsluitng van de zijkanten van het toneel voor wat ongemak bij opkomen en afgaan. De zij doeken waren haaks op het achter doek opgehangen, wat een kamer tjes-effect gaf. De choreografie voel de zich er geloof ik af en toe niet helemaal in thuis. De choreograaf te kende ook voor de kostuums. Mijns inziens waren de kostuums van de mannen te abrupt-zwart, niet in over eenstemming met het tere kleuren schema van het decor en de meisjes kostuums. Voor de uitvoering van het ballet zorgden uiteraard de dansers. die, lijkt mij, om bovengenoemde re denen geen gemakkelijke taak had den. Hun inzet was echter als ge woonlijk zeer groot, de groep heeft een hoog niveau op alle fronten, en mede daardoor en meerdere uitvoe ring zal het werk zeker kunnen winnen. Na een tournee door Duitsland in februari gaat het Danstheater dit nieuwe ballet vanaf 6 maart in veel steden in ons land uitbrengen. Het is zaak het plaatselijke nieuws daaro ver te raadplegen, want het is gebed in interessante programma's. door Jac. Kort N AMSTERDAM Een Neder lands werk op het program ma: daar ga je tegenwoordig rechtop voor zitten. Toch ge beurde het zaterdag op de VARA-matinee, waarop het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van Jean Four- net zijn concert opende met Een scène uit In einer farblosen Landschaft. De film „Voor Koningin en Vader land". waarvan zaterdag de laat ste aflevering ls uitgezonden, heeft tegengestelde reacties opge roepen. Aan te nemen valt dat veel kijkers zich hebben geërgerd aan het bloot en de grove taal ln sommige scènes. „De schrijver van het boek zal dit vast niet zo bedoeld hebben." zegt een Haagse lezeres. Het is mogelijk dat er in de film meer vloeken zitten dan in het boek. maar met de sfeer van de verfilming kon auteur Erik Hazel- hoff Boelfzema het wel eens zijn. De lezeres twijfelt eraan of de ge schetste sfeer klopt met de werke lijkheid. want, zegt zij, „de ver zetsstrijders zullen wel wat anders aan hun hoofd hebben gehad dan dit platvloerse stuk ons doet gelo ven". Daar kan Ik dan de uit spraak van een oud-koerierster te genover stellen: „Zo was het hele maal! Je maakte ln het verzet de gekste dingen mee." In gelijke zin eindigt prins Bernhard zijn voor woord ln het boek Soldaat van Oranje. „Ik ben er bij geweest en zo was het." De werkelijkheid van elke oorlog door Ton Hydra is vele malen harder en rauwer dan niet erbij betrokken burgers zich kunnen voorstellen. In het verleden bestond vaak de neiging die werkelijkheid te verhullen. Tal van bloedige botsingen en andere afschuwelijke episoden uit de ge schiedenis werden in boeken en films geromantiseerd. Onze tijd echter kenmerkt zich door een toenemende drang tot onthullen en de beschrijving of uitbeelding zo realistisch mogelijk te doen zijn. Nu kan de uitbeelding van een werkelijkheid nooit meer worden dan een benadering. Daaruit komt de oude strijdvraag voort hoever je met Je realisme mag gaan. Moet alles te zien en te horen zijn, of kan je met een aanduiding vol staan en daarmee iets overlaten aan de fantasie van de kijker? Men krijgt de indruk dat buiten landse regisseurs ln dat laatste meer bedreven zijn dan Neder landse filmers en televisiemakers. Om vaat te stellen of in buiten landse prod uk tl es minder met vloeken en schuttingtaai wordt gewerkt, mag men niet uitsluitend afgaan op de Nederlandse onderti tels. De vertaalde teksten wijken op dit punt meestal af van het gesproken woord. En de NCRV zal meer kuisen dan de VARA. Vergroving van het taalgebruik in een of andere kunstvorm staat na tuurlijk niet op zichzelf, maar hangt samen met wat er gangbaar is. Boek. film en toneel zijn expo nenten van de maatschappij en van een manier van leven die alge mener wordt. En het valt niet te ontkennen dat vrijwel iedereen op allerlei gebied de grenzen heeft verlegd. Wat tien jaar geleden al leen Jan Rap zei. hoort nu tot het dagelijks woordgebruik; ook van kinderen uit elitaire kringen. Geen vloeken maar wel heel vreemde dingen zijn vanavond te horen in Showroom. De samen stellers van dit NCRV-programma schijnt het vinden van wonderba re figuren en zaken gemakkelijk al te gaan. De eigenaar van een lees- wlnkeltje ln Woerden gooit er in een hoog tempo kostelijke verha len en pittige uitspraken uit. Piet de prater wordt hij genoemd, in tegenstelling tot zijn vader, die vanwege zijn darmenhandel Piet de peuter heette. „Jij moet advocaat worden", zei den ze tegen Boeken-Piet. „Daar zit ik niet rot genoeg voor in el kaar". was zijn rappe weerwoord. Politiek is al evenmin iets voor hem. want dan moet je „vreselijk marchanderen". Achter Piets haast ontembare behoefte tot pra ten blijkt het verlangen te zitten om te worden opgemerkt. Hij wil niet horen tot de stille mensen van wie bij hun dood wordt gezegd: „Verrek, ik wist niet dat ze gebo ren waren". Een andere wonderlijks zaak is het damesorkest dat voor de helft bestaat uit verklede mannen Sterk opgemaakt en bestrooid met glittertjes. „Voor het theater effect". zeggen ze. Je moet er maar lol ln hebben. De Showroomma kers filmden ook tijdens een uit zending van het nachtelijke pro gramma Groot Licht van de VARA. Luisteraars konden bijdra gen leveren aan het thema voor die nacht. Het zou over humor moeten gaan. Onvoorstelbaar wat daar onder door laat-opblijvers wordt verstaan. Ik heb nog nooit zo'n kinderlijk flauwe verzameling moppen gehoord. Rapsodia Elegiaca van Hen man Strategier (1912). De componist kreeg ln 1956 van de Radio-unie het verzoek om muziek te schrijven ter omlijsting van een docu mentair radioprogramma over konin gin Wilhelmina. als die zou komen te overlijden Een treurmuziek dus, maar het is meer geworden dan dat. De zeer bewogen regeerperiode van deze vorstin heeft er haar afspiege ling in gevonden. Los van het gegeven komt het na bijna een kwart eeuw bij ons over als een niet alleen met groot vakman schap geschreven werk, maar boven dien als een compositie van een pur sang componist, van wie er werken voor koor en voor orgel grote bekend heid hebben verkregen, maar die in de concertzaal zelden te horen is. Helder en pittig Bij het samenstellen van de program ma's voor de VARA-matinee's, was reeds bepaald, dat deze middag de prijswinnaar van het Internationale Pianistenconcours 1978 als solist zou optreden Dat het de Franse 23 jaar oude Michel Dalberto zou zijn, was toen nog niet bekend, gehoord de wijze waarop hij Mozart's Concert in C groot (KV 503) vertolkte, kan men slechts constateren, dat de betreffen de jury een goede beslissing heeft genomen. Dalberto speelde het Alle gro Meastoso helder en pittig, het middendeel ingekeerd en poëtisch en de finale lichtvoetig Precies zoals ik mij voorstel dat Mozart het heeft bedoeld. Strawinsky had een hekel aan pro grammamuziek, maar niettemin kon hij er voor zijn in 1945 geschreven Symfonie in drie delen niet onderuit te verklaren: „Het is mogelijk dat in deze symfonie sporen zijn achterge bleven van onze moeilijke tijd. zijn vertwijfeling en hoop, zijn ontspan ning en verlichting, wie dit werk hoort, ondergaat deze emoties die de componist met een groot deel van de wereldbewoners deelde. Een sterk werk. dat van Fournet een uitsteken de vertolking kreeg. Dat daarna „La Valse" van Rave, toch nog een versterking van de reeds ontvangen indrukken van deze mati nee kon betekenen, was niet slechts te danken aan het altijd opnieuw boeiende werk zelf. maar ook aan de overrompelend-virtuoze manier, waarop het Radio Filharmonisch Or kest het onder Fournets elektriseren de directie uitvoerde. HILVERSUM De actualiteitenru briek van de NCRV-televisie, Hier en Nu. wil in de uitzending van van avond proberen na te gaan of televi sie kan worden gebruikt om de com municatiestoring op te heffen tussen mensen die werk zoeken en werkge vers die banen hebben aan te bieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4