Akkoord grafische industrie Voorzitter Huize Assisië )iedt ouders excuses aan OVER 2 DAGEN IN DE KIOSK. OORDEEL ZELE Vrees voor tweespalt in docentenkorps 'Per bedrijf praten over metaal-CAO' -^ctie tegen invoeren ^an 'eigen bijdrage' />onsverhoging van drie procent 'eiten moeten als feilen beoordeeld worden' „De lezer beoordeelt zelf wel wat hij ervan moet denken; hij is er mans genoeg voor!' rede steun voor initiatiefgroep Zuiderbad wordt tijdelijk heropend Hongerige konijnen eten van fruitbomen Toekomst opleidingsinstituten staat op het spel Vooral ouderen steunen Gijsen Vrouw (32) en twee zoontjes gedood AND AG 5 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET de netto-loon. De na subsidie van de overheid overblijvende kosten zullen door werkgevers en werknemers gelij kelijk worden gedragen. an onze sociaal-economische redactie MSTERDAM Werkgevers en werknemers in de grafische industrie hebben na een nacht iór onderhandelen overeenstemming bereikt over een CAO voor 1979. De grafische idustrie er werken 50.000 mensen is de eerste grote bedrijfstak waarin dit jaar een CAO- ej kkoord is bereikt. et belangrijkste onderhandelingsre- iltaat is een loonsverhoging van ie procent, waarvan 2,5 procent ijscompensatie en 0,95 procent éle loonsverhoging. Bij deze loons- trhoging geldt een vloer van 225 ulden per procent prijsstijging per ar. Er is geen maximum inge- ouwd Voor de prijscompensatie per augustus 1979 en 1 februari 1980 zal enjen vloer gelden van 240 gulden per ia. ocent per jaar. De minimum vakan- t-toeslag is verhoogd tot 1900 gul- m. De basisvakantie wordt uitge- en eid met één dag. er 1 augustus 1979 zal een regeling wr vervroegde uittreding van en acht worden voor 63- en 64-jarige erknemers, die tenminste tien jaar dienst zijn. De uitkering zal over- *-stemmen met het laatst verdien- In feite zijn de grafische werkgevers nu dus duurder uit dan wanneer ze met de oorspronkelijke F NV-eis van twintig gulden akkoord waren ge gaan. „Voor de vorm wilden de werk gevers die twintig gulden niet. Maar in feite hebben ze hun collega-werk - Werff van de Federatie druk en pa- gevers in de andere bedrijfstakken pier (grafische bonden FNV). De ini- losgelaten," aldus Van der Werff. Er tiële loonsverhoging van 0,95 procent lijkt dus een bres te zijn geslagen in Leerlingen werven Acties zullen worden gevoerd om ten minste duizend nieuwe leerlingen te werven. Voorts zal een belangrijk scholingsproject worden opgezet voor volwassen werknemers, waarbij gerekend wordt op subsidie van de overheid. Op het gebied van de mede zeggenschap is overeengekomen dat in alle ondernemingen met 25 tot 100 werknemers overlegorganen worden ingesteld. „We zijn dik tevreden met dit resul taat." aldus voorzitter H. J. van der is volgens hem in feite gewoon de extra looneis van twintig gulden van de FNV, zij het dan in een wat andere gedaante. het werkgeversfront. Maar of die bres ook tot een doorbraak zal leiden zal nog moeten worden afgewacht, zegt hij. Industriebonden FNV waarschuwen werkgevers Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De Industriebonden FNV zullen proberen met de afzonderlijke metaal-ondernemingen een CAO af te sluiten, indien de centrale metaalwerkgeversorganisatie FME tegen alle vakbondseisen „nee" blijft zeggen. De bonden houden er rekening mee dat hun pogingen om afzonderlijke ondernemingen „los te weken" van het centrale werkgevers standpunt met conflicten gepaard kan gaan. Wim Wamsteeker In een brief aan de 1400 metaal-on dernemingen, die zijn aangesloten bij de FME, schrijven de Industriebon- De werkgevers kwamen na aanvan kelijke weigering met een bod van een half procent, maar dat was de bonden veel te weinig en uiteindelijk kwam men op 0,95 procent uit. Het opmerkelijke is overigens, dat dat op jaarbasis aanzienlijk meer is dan de twaalf maal twintig gulden (240 gul den) van de FNV. De meeste lonen in de grafische industrie schommelen namelijk zo tussen de 30 en 40 mille per jaar en bijna een procent daarvan is 300 tot 400 gulden. ADVERTENTIE NIEUWSNET ADTUNCT-HOOFDREDACTEUR IOHN ROOZÈN: toENHOUT (ANP) Dr. A. Bartels, voorzitter van de stichting waartoe het in opspraak ïkomen zwakzinnigeninstituut Huize Assisië behoort, heeft zaterdag de ouders van de upillen zijn excuses aangeboden. Hij deed dat tijdens een speciale vergadering van de «iervereniging, die in het instituut in Udenhout werd gehouden. „De feiten die door het onderzoek »n de inspectie voor de geestelijke dksgezondheid aan het licht zijn ©men, moeten het een meer i het ander beoordeeld worden feilen", aldus de heer Bartels. 'vit dat onderzoek zou gebleken zijn tussen 1969 en 1972 bij 180 pupll- n een röntgenfoto van de hersenen gemaakt, waarbij tevens sprake las van een zogenoemde ruggeprik. 1973 werd aan die ruggeprikken einde gemaakt. Het maken van q lotgenfoto's werd wel voortgezet. af 1970 zijn in totaal bijna 1300 i's gemaakt, waarvan 882 bij pu- 'JJllen, 31 bij observatiepupillen. 37 vakantiepupillen, 24 bij leerlingen een school uit de buurt en 322 bij Jwilligers. „De foto's", aldus de Bartels, „werden van belang ge it voor het verkrijgen van een Juist (ktebeeld van de pupil. Tevens werd verondersteld dat de aldus ver- tegen gegevens van belang zouden Un voor opsporing van de oorzaken in zwakzinnigheid." foto's zijn aanvankelijk met, maar iter zonder specialistische neurolo- J sche medewerking gemaakt. Uit ^er et onderzoek is volgens de heer Bar tels verder gebleken dat in Huize As sisië een acute maagoperatie is ver richt bij een pupil die scherpe voor werpen had ingeslikt. Bij twee andere pupillen werd operatief een afgestor ven teelbal verwijderd. Bij drie pupillen werd een insuline- kuur toegepast in verband met ern stige gedragsstoornissen. Ook wer-' den contrastfoto's van maag, blaas en nieren gemaakt. Naar voorzitter Bartels meedeelde, is de inspectie van mening dat niet altijd de medi sche verrichtingen met de vereiste zorgvuldigheid zijn vastgelegd in de daarvoor bestemde dossiers. Bij de operaties, die werden verricht door de instituutsarts, was bovendien onvol doende gekwalificeerd personeel aan wezig. Ook is vastgesteld dat de ver antwoordelijke medische directeur onvoldoende van een en ander op de hoogte was. Niet geadviseerd Nadrukkelijk stelde de heer Bartels dat de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid het stichtingsbe stuur niet heeft geadviseerd de be trokken arts te schorsen of met verlof te sturen. „Wel heeft de Inspectie en de staatssecretaris ons in overweging gegeven een dergelijke maatregel in onze oordeelsvorming te betrekken." ad TRECHT (ANP De komende dagen is een groot aantal ties te verwachten tegen de plannen van het kabinet om bij ineming in een ziekenhuis een eigen bijdrage van vijf gulden og tr dag in te voeren. ogp acties zullen mede gericht zijn in de voorgenomen verkorting de bijdrage-vrije periode in ver- ndjeegtehuizen, psychiatrische klinie- n en dergelijke inrichtingen. Dit is terdag aangekondigd tijdens een ndelijk beraad in Utrecht van de tiatiefgroep „Stop het eigen risi- De groep kan rekenen op steun cj'ekn tal van organisaties, zoals de in. fV, de ziekenfondsen, organisaties n, n gehandicapten en bejaarden en tiëntenorganisaties. !t ligt onder meer in de bedoeling igende maand een protestbijeen- imst te houden in Den Haag, tij- ns de behandeling door de Tweede imer van de vijf-guldenkwestie, (rder wordt gestreefd naar een wizitting met de vaste Kamercom- Issie, naar een gesprek met staats- cretaris Veder-Smit en naar be- rloedlng van de Ziekenfondsraad, adviserende instantie die in deze restie een belangrijke stem heeft. velen een drempel zal blijken te zijn om naar het ziekenhuis te gaan. Smeenk vond dat de „financiële drempelvrees" moeilijk te rijmen is met het streven van het kabinet de kwaliteit van de gezondheidszorg op peil te houden. Hij uitte ook kritiek op de KNMG, de officiële artsenorga nisatie, die tot nu toe in de Zieken fondsraad gezwegen heeft. Ook zater dag liet de KNMG. die wel was uitge nodigd, verstek gaan. Volgens de or ganisatoren waren de artsen nog „aan het studeren". Zoals bekend, heeft het bestuur be sloten geen maatregelen tegen de arts te treffen. Daarvan is ook afge zien, omdat een klacht bij het me disch tuchtcollege is ingediend. Het bestuur heeft wel overwogen zelf een onderzoek in te stellen, maar ook die gedachte is verworpen. „Het onder zoek van de inspectie", aldus de heer Bartels, .mocht zeker niet belem merd worden door de indruk te wek ken dat wij bezig waren met een tegenonderzoek." Betere communicatie Inmiddels is in Huize Assisië een aan tal maatregelen getroffen om de kwa liteit van de medische zorg te waar borgen. Er worden geen röntgenfoto's meer gemaakt. Ook is voorzien in een betere communicatie tussen de medi sche leiding en de medische dienst. De daartoe gegeven voorschriften hebben ook betrekking op de schrif telijke vastlegging van de medische gegevens. De Tilburgse hoogleraar Tiddens is aangetrokken als advi seur. De voorzitter van de oudervereni ging, de heer A. Pullens, stelde na drukkelijk dat een oordeel over de zaken die door de inspectie zijn ge rapporteerd, alleen toekomt aan het medisch tuchtcollege. Hij beperkte zich tot het maken van „kritische kanttekeningen", waarbij hij het „moeilijk te verteren" noemde dat de geneesheer-directeur van een aantal zaken niet op de hoogte was. „Onaan vaardbaar" vond hij het dat de be trokken ouders niet of slechts gedeel telijk waren geïnformeerd. AMSTERDAM Hoewel de Amster damse gemeenteraad heeft besloten het Zuiderbad voorgoed te sluiten willen buurtbewoners toch nog pro beren aan te tonen dat het bad kan voortbestaan ondanks de concurren tie van het vrijdagavond geopende De Miranda bad. Uit de actiegroep „Hou het Zuider bad nat" is inmiddels de stichting Vrienden en vriendinnen van het Zui derbad voortgekomen, die het zwem bad over een week of drie feestelijk wil heropenen. De bedoeling is het bad drie maanden open te houden om te bewijzen dat het in een grote be hoefte voorziet. BURGH (ANP) Hongerige ko nijnen hebben grote schade toege bracht aan boomgaarden in de westhoek van Schouwen-Dulve- land. De konijnen, die in grote aantallen leven in de duinen van de Schouwse Westhoek, hebben zich in de afgelopen koudeperiode in verband met de schaarste aan voedsel te goed gedaan aan de schors van fruitbomen. Volgens J. C. de Feiter, lid van de proeftuin Pomona op Schouwen-Duiveland, hebben de dieren vooral grote schade toegebracht aan bepaalde soorten appelbomen. De konijnen hebben de bomen rondom van hun bast ontdaan, waardoor een groot aantal bomen zal afsterven of in ieder geval achter zal blijven in de bloei. Verscheidene bomen zullen ver vangen moeten worden. Volgens de Feiter kunnen de fruittelers hun schade nergens verhalen. De konijnen hebben vrij spel gekre gen omdat bij veel bedrijven de afrastering de laatste vijf zes jaar is verwaarloosd. „We hebben al zo lang geen strenge winter en dus ook geen last van konijnen meer gehad, dat de aandacht voor het konijnengevaar bij de mees ten van ons verslapt was", aldus De Feiter. egatief advies ^V-bestuurder Herman Bode zei za- rdag dat de FNV in de Ziekenfonds- ad en ook daarbuiten alles zal doen ii de eigen bijdrage en de verkorting n de bijdrage-vrije periode te voor- imen. Desgevraagd zei hij te ver- ichten dat de ziekenfondsraad deze er de staatssecretaris een duidelijk gatief advies zal geven. frder heeft de Ziekenfondsraad in n „tussentijds bericht" met wat sla- n om de arm zich positief over een gen bijdrage van vijf gulden uitge- ten. De staatssecretaris heeft daar- een positief advies gezien. Van onze onderwijsredactie BEEKBERGEN Wie moet straks de toekomstige leerkrachten voor het basisonderwijs gaan opleiden? Wie moet de vernieuwing van de opleidingsin stituten dragen? Het handje vol oudere docenten, dat de koude sanering op de pedagogische academies en opleidingsinstituten voor kleuterleidster heeft overleefd? Irotere druk Amsterdamse hulsarts Rob öeenk zei te vrezen dat door de ;n bijdrage de druk op de luilsart- n, en in het algemeen de zogeheten nte lijn in de gezondheidszorg, nog oter wordt. Hij toonde er zich be- eesd voor dat die vijf gulden voor Op deze vragen heeft de sectie opleidingen van de Algemene Bond van Onderwijzend Per soneel zaterdag in Beekber gen een antwoord trachten te ontlokken aan de Kamerle den, die voor het politieke fo rum waren uitgenodigd. Con crete toezeggingen werden echter door niemand gedaan. Het verst ging nog het Tweede Kamerlid voor de CPN. Mar cus Bakker. Hij wees op de mogelijkheid om de formule sleutel voor het aantal docen ten per aantal studenten te verlagen, waardoor meer do centen in dienst kunnen blij ven. Ook twijfelde Bakker aan de Juistheid van de stel ling als zou de behoefte aan onderwijs afnemen nu het leerlingenaantal daalt. David van Ooljen, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, noemde de mo gelijkheid om de overtollige docenten aan de opleidingsin stituten in te schakelen bij na- en herscholingscursussen en in het volwassenenonderwijs. Wim de Mol, lid van het sectie- bestuur van de ABOP, vrees de een tweespalt in het docen tenkorps tussen de oudere en de Jongere docenten. „De ver nieuwingen kunnen alleen ge dragen worden door een hecht korps, waarbinnen onderwijs ervaring en vernieuwingsdrift niet tegen elkaar mogen wor den uitgespeeld". MAVO-diploma Marcus Bakker pleitte voor de mogelijkheid dat ook studen ten met een MAVO-diploma tot de nieuwe opleidingen worden toegelaten. De inno vatiecommissie Opleidingen Basisonderwijs, die eind Januari advies aan minister Pais heeft uitgebracht, wil het HAVO-diploma als minimum toelatingseis. Ter Braak, on- derwijsadviseur van de CDA- fractie in de Tweede Kamer, vroeg zich af of het verzor gend talent nog wel aanwezig was bij meisjes, die de HAVO hebben afgemaakt. Mevrouw Nel Ginjaar (WD), benadrukte het HBO-karak- ter van de nieuwe opleidin gen. „Als straks de nieuwe op leidingen deel gaan uitmaken van het hoger beroepsonder wijs is het niet meer dan lo gisch dat er een HAVO-diplo ma wordt geëist." Van Ooijen wenste een soepeler regeling voor mensen zonder HAVO- diploma „Het is beter naar iemands persoonlijke per spectieven te kijken dan naar diploma's". Snelle invoering De Nederlandse Federatie voor Onderwijsvakorganisa ties pleit in een commentaar op het advies van de Innova- tiecommissle Opleidingen Ba sisonderwijs voor een snelle en integrale invoering van de nieuwe opleidingsinstituten. De NFO vreest anders dat voor de nieuwe basisschool, die in 1983 moet beginnen, geen nieuw opgeleide leer krachten aanwezig zijn. Voor experimenten is volgens de NFO geen tijd meer. Ook is de NFO bang dat een school, die experimenteel wordt, te veel studenten zal wegzuigen van de overige instituten, die toch al kampen met leegloop. Een tweede punt van kritiek is de tweedeling binnen de nieuwe opleidingen: een spe cialisatie voor vier tot achtja rigen en één voor acht tot twaalfjarigen. De NFO vreest een nieuwe kloof, die voor veel leerlingen een handicap zal betekenen. De NFO zegt dan ook dat de nieuwe opleidin gen moeten voorbereiden voor de gehele basisschool. John de Bers, voorzitter van het bestuur van de sectie op leidingen van de ABOP, maakt zich ernstig zorgen over de werkgelegenheid. Het aantal klassen is op de peda gogische academies met 45 gedaald. Op de opleidingsin stituten voor kleuterleidster is dit schooljaar met elf klas sen minder begonnen. Het aantal studenten voor de kleuteropleiding is voor de klassen 1 en 2 met veertien procent gedaald. De daling in het openbaar onderwijs is het grootst. Voor het eerste leer jaar meldden zich 27 procent minder leerlingen tegen elf procent minder studenten bij het bijzonder onderwijs. Bij de pedagogische academies is er geen verschil in aanmeldin gen Alle academies noteer den ruim 20 procent minder eerstejaars. den FNV dat zij ook aan de afzonder lijke ondernemingen niet de aanvul lende loonsverhoging van 20 gulden per maand zullen vragen. Inzet van het CAO-overleg blijft de poging om via werktijdverkorting meer werkge legenheid te scheppen. Andere opdracht Vakbondsonderhandelaar Wim Wam steeker zei desgevraagd dat de brief in eerste instantie tot doel heeft de „achterban van de FME er toe te bewegen de FME-onderhandelings- delegatie een andere opdracht te ge ven. „Mocht er echter aan het centra le FME-standpunt niet te wrikken zijn en blijft men tegen onze eisen „nee" zeggen, dan gaan we bij de afzonderlijke bedrijven prikken en kijken of het op die manier lukt de zaak op gang te krijgen," aldus Wam steeker. Hij gaf toe dat het niet eenvoudig zal zijn bij de afzonderlijke metaalonder nemingen gehoor te krijgen voor de vakbondseisen voor korter werken de 35-urige werkweek als er op centraal niveau met de FME niet te praten valt. Wamsteeker wees erop dat het in het verleden wel vaker is gelukt om met individuele bedrijven spijkerharde afspraken te maken door met het bedrijf in kwestie een ondernemlngs-CAO af te sluiten, waarmee het bedrijf wordt „losge weekt" van de voor de hele be drijfstak geldende CAO. Voorbeeld daarvan is het staalbedrijf Hoogo vens. dat vroeger onder de bedrljf- stak-CAO viel voor de hele metaal, maar dat nu een aparte onderne- mings-CAO heeft. De Industriebonden NW en NKV komen net als vorige conflictsituaties ook nu weer met een gezamenlijk bondsblad, dat deze keer „Actie" is gedoopt. ARNHEM/HAARLEM (ANP) Van de drie zuidelijke bisdommen, Breda, Roermond en Den Bosch, zijn de in woners van het eerste het meest ge kant tegen het beleid van de Roer- mondse bisschop Gijsen. De bisschop heeft relatief de meeste aanhangers in zijn eigen bisdom. Het beleid van Gijsen slaat het meest aan bij men sen ouder dan 55 Jaar en het minst bij jongeren tot 35 Jaar. Een en ander blijkt uit een enquête die het NIPO, in opdracht van de Audet-bladen, vorige week heeft ge houden onder ruim 1500 mensen De ondervraagden waren rooms-katho- lieken, aanhangers van een andere geloofsrichting en onkerkelijken. Van de inwoners van het bisdom Bre da is 19 procent het geheel of gedeel telijk eens met het beleid van Gijsen. In het bisdom Roermond is dat 26 procent (in Den Bosch 22 procent). In het bisdom Haarlem hebben zater dag ruim 200 pastores en leken uit alle dekenaten overleg gevoerd over de ontwikkelingen in de rooms- katholieke kerk na de verklaringen van Gijsen in Elseviers Magazine en de reactie daarop van kardinaal Wil- lebrands. In het bisdom is een actie op gang gekomen om bisschop Zwartkruis te steunen in zijn beleid, dat, naar diens eigen woorden, in dialoog en collegia liteit wordt uitgeoefend. BIJ die actie, waarvan de zaterdag gehouden bij eenkomst een onderdeel vormde, worden handtekeningen ter onder steuning van het beleid van Zwart kruis verzameld. MOOK (ANP) In Mook zijn een 32- Jarige vrouw en haar twee zoontjes van zes en negen Jaar in hun woning op gewelddadige manier om het leven gebracht. Buurtbewoners vonden de dode lichamen zondagochtend om streeks half negen. De politie heeft de 38-Jarlge vader in verband hiermee aangehouden en ingesloten in het po litiebureau van Oennep. In verband met het onderzoek wilde de politie verder geen mededelingen doen. „Pap, nu kunnen we stemmen of we naar de bios sullen gsan

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3