Khomeini wijst vandaag nieuwe premier Iran aan N-soldaten in Libanon gedood Kiesuwkado Omweg ixplosies in schoten 11 Oeganda In deze krant Trouw iet Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Zonnig ritse hospitalen aan hulp af Doorbraak in werkgeversfront Salt 2 is bijna gereed Kuren in Nieuweschans De sfeer op de VU Mehdi Bazargan (bevrijdingsfront) zal regering leiden wee Fijiërs in vuurgevecht, vier Noren bij val helikopter ift van Rode Kruis oor vluchtelingen Bejaarde man komt om bij brand Voetgangster gedood Man doodgeslagen Politie Rome brengt zender' tot zwijgen Bedenkt u ook eens een samenzwering |~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee""] 37STE JAARGANG NR 10674 - MAANDAG 5 FEBRUARI 197! HET WEER Zonnige perioden en geen neerslag van betekenis. Maximumtemperaturen ongeveer twee graden. Matige wind. draaiend naar richtingen tussen noord en oost. Morgen en overmorgen: zonnige perioden, s Nachts temperaturen om het vriespunt en mkJdagtemperaturen omstreeks twee graden. Morgen zon op: 6.13 onder 17.36 maan op: 13.02 onder 3.49 A0«vmrnti*s voor ótf ialcrd«gse rubrwh moolen uil*rli|* donderdag (Ie poal) m on* beul lijn. ktkcMmgtfl lol 020 9134S6 lal 7S3 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT AIROBI (Reuter, UPI) In Oegandese hoofdstad ampala is gisteren hevig ge- hoten. Programma's van de egandese radio zijn voor ge- Ime tijd onderbroken. Het as niet duidelijk wie met wie jcht. ironers van Kampala, die werden gebeld vanuit het naburige Kenia, rklaarden dat er een gespannen stand in de hoofdstad heerste. Le- reenheden patrouilleerden door de aten, terwijl in de verte explosies geweervuur waren te horen. Een rklaring hiervoor konden ze niet ren. ilgens Oegandese ballingen in Nai- )i hebben tegenstanders van het «rind van president Idi Amin een slagplaats van benzine en een ver- elstation van het elektriciteitsnet geblazen. De laatste tijd steken leds weer geruchten de kop op over uiterij in het Oegandese leger. De rdreven ex-president van Oeganda, IIton Obote, heeft verleden maand nuit de hoofdstad van Tanzania es Salaam zijn landgenoten op- epen in opstand te komen tegen dictatuur van Amin. Obote leeft Lids 1971 in ballingschap. len de radio van Kampala gisteren er begon te zenden, werd er geen Icele melding gemaakt van de onge- eldheden. Wel meldde het nieuws- icht dat president Amin een be- p op Tanzania had gedaan haar tpen uit Oeganda terug te trek- L Volgens Amin houden de legers Tanzania een strook van zeven ometer Oegandees grondgebied Eet. Hij dreigde mét tegenmaatre- len als de soldaten zich niet snel uden terugtrekken. Tanzania heeft tkend het buurland te zijn binnen drongen. NDEN (Reuter. UPI) De zieken- Izen in Engeland hebben vrijwilli- die wilden komen helpen de deur tzen uit angst voor represaille- Itregelen van het stakende niet- Ische personeel. De nationale lond voor overheidspersoneel aarde dat de acties in ziekenhui- opgevoerd zullen worden en z van een „geheel stil leggen" de diensten van de ziekenhuizen. [bijna alle ziekenhuizen worden al- n nog spoedgevallen opgenomen sommige zijn helemaal gesloten. odaag zal de vakbond besluiten of komende week een nationale sta- ig wordt afgekondigd van het per- leel bij bedrijven voor watervoor- ning en riolering. Wilde stakingen Engeland onder het personeel van watervoorziening hebben in een el an het land al duizenden huis- adens in moeilijkheden gebracht. de kranen daar komt alleen nog erlg, stinkend water. erdag hield premier Callaghan i redevoering waarin hij de vak- iden er van beschuldigde te snel kingen aan te grijpen om hun ei- kracht bij te zetten. Er wordt, al itaakt, terwijl er nog onderhandeld fdt en zelfs voor de onderhandelin- i voor een nieuwe arbeidsovereen- nst begonnen zijn, aldus de pre- ir. De vakbonden waren echter t onder de indruk van zijn >rden. pagina 2 Puebla: om een profetisch woord pagina 3 pagina 4 Kunst: een vroege Anouilh, een onlogisch ballet en swingen is troef pagina 5 pagina 7 Rob van Reyn met Jules Verne pagina 9 pagina 10 en 11 Dikke woorden van mr. Eric Vilé Beth Heiden in spoor van broer Eric Teloorgang van nationale zwemploeg pagina 13 Sevice met (Nederlandse) mode, RTV-programma's het weer en de strips Door James Dorsey Prinses Beatrix heeft zaterdag in Den Haag de tentoon stelling „Spel en speelgoed uit de gehele wereld" ge opend. Op de foto helpen de prinses en haar zoon Willem- Alexander een meisje met een „Mens-erger-je-niet" spel. TEHERAN Irans religieuze oppositieleider ayatollah Khomeini gaat vandaag de premier van zijn overgangsre gering bekend maken. Uit ge sprekken met nauwe mede werkers van Khomeini blijkt dat dit het onderwerp van de voor vandaag door de ayatol lah te houden persconferentie is. In Teheran meent men dat de 70-jarige leider van het Iraanse bevrijdingsfront Meh di Bazargan de meest waar schijnlijke en logische kandi daat voor het premierschap is. Met de benoeming van een over gangsregering vandaag wijkt Kho meini af van de eerder door hem uitgestippelde strategie. In de afgelo pen weken lieten Khomeini en zijn medewerkers herhaaldelijk weten dat er op korte termijn een revolutio naire Islamitische raad zou worden bekendgemaakt die vervolgens een overgangsregering zou moeten be noemen. Tijdens een persconferentie zaterdag bevestigde Khomeini dat deze raad reeds gevormd was en dat er een ontwerp-grondwet voor de Isla mitische republiek reeds klaar ligt Deze grondwet zal bepalen dat Iran een op de Islam gebaseerde republiek is en geen monarchie. Sommige delen van de oude grondwet, waaronder de waarborgen voor minderheden, zijn in de nieuwe grondwet opgenomen. Met de bekendmaking over de grond wet gaf Khomeini reeds te kennen de zaak enigszins te willen forceren. Vol gens de oorspronkelijke opzet zou de overgangsregering een referendum op poten moeten zetten over de vraag of Iran een republiek of een monar chie moet zijn en verkiezingen moe ten organiseren voor een grondwetge vende vergadering. Nu zal de grond wet, aldus Khomeini In zijn perscon ferentie zaterdag, rechtstreeks aan het volk worden voorgelegd. Of schoon de revolutionaire raad die de door de sjah benoemde regentenraad moet vervangen reeds benoemd is en het ontwerpen van de grondwet in handen heeft, zullen de leden van dit hoogste lichaam van de Islamitische republiek volgens dr. Ibrahem Janz- di, één van de nauwste medewerkers van de ayatollah op korte termijn niet openbaar worden gemaakt. Grote risico's Hoessein Banljasadl, een vertrouwe ling van Mehdi Bazargan, waar schuwde gisteren dat „Khomeini be reid is grote risico's te nemen. Het kan heel goed zijn dat hij de over gangsregering zal benoemen nog voor er een akkoord met (Irans premier SJahpoer) Bakhtiar is gesloten. Om dat hij de steun van het volk heeft, zou hij wel eens sneller beslissingen kunnen nemen dan wie dan ook ver moedt." Janzdi leek zich gisteren wei nig van het feit aan te trekken dat Bakhtiar bij herhaling te kennen heeft gegeven niet van plan te zijn af te treden. „Bakhtiar mag ln zijn dro men premier zijn net als Halle Selas- Palestijnen beweren dat de solda- van Fiji het vuur hadden geopend lar volgens betrouwbare ooggetui- n zijn de eerste schoten gelost door t volksfront voor de bevrijding van lest'na PFLP. De moeilijkheden tstonden toen de guerrillastrijders de PFLP vanuit hun basis naar plaats Qana kwamen. Een Fiji- üldwacht bij de controlepost waar- huwde hen dat ze niet met hun pens door het dorp konden. Toen man zich afwendde werd hij twee- lal in de benen geschoten, en nog os in de zij toen hij viel. De soldaat n ROET (Reuter, UPI, AP) Zes soldaten van de VN-troepenmacht in het zuiden van «non zijn het afgelopen weekeinde om het leven gekomen. Twee militairen van de Fiji- den verloren het leven tijdens een vuurgevecht met radicale Palestijnen en vier Noren Drtten met hun helikopter neer toen zij de slachtoffers wilden wegbrengea (en HAAG (ANP) - Het Nederland- Rode Kruis heeft 85.000 gulden ichikbaar gesteld voor medische voedselhulp aan vluchtelingen die m een half jaar geleden uit Birma ar Bangladesj trokken. Voor hen irdt nu een repatriëringsprogram- j i uitgevoerd. Voor het werk van het Xie Kruis in Birma is 60.000 gulden schonken, voor dat in Bangladesj 4)00 gulden. zocht dekking maar werd nog drie maal in zijn linkerarm getroffen. Enkele minuten later schoten de Pa lestijnen een andere Fiji-soldaat, die honderd meter verder in een Jeep zat buiten de VN-bevelpost, in het hoofd. De Palestijn die had gevuurd werd onmiddellijk doodgeschoten door een wachtlopende VN-militair. Daar op openden guerrillastrijders in de omringende heuvels het vuur met au tomatische wapens en anti-tankge- schut. Van VN-zijde is geen commen taar gegeven op het incident, maar volgens de ooggetuigen sloegen vijf granaten in het gebouw van de VN- post van Qana en in de naburige kliniek van de eenheid uit Fiji. BIJ het Incident in Qana viel één dode en een gewonde. Een raketbeschieting op een Unifii- post twee kilometer verder kostte het leven aan nog een militair, terwijl hier drie gewonden vielen, alle van de FIJi-eilanden. En volgens de zegslie den is er geen sprake geweest van een langdurig vuurgevecht tussen de Pa lestijnen en de VN-macht, zoals eer der was gemeld. De VN-militairen hebben slechts twee schoten gelost, waarmee de Palestijn in Qana werd gedood. Volgens de lezing van het PFLP zijn de Fijiërs met schieten begonnen. Het front zegt dat een van hun man nen werd doodgeschoten toen hij ROTTERDAM (ANP) De 72-jarlge J. de Vries is gisteravond omgekomen bij een brand in zijn woning in Rot terdam. Zijn 67-jarige vrouw kon aan het vuur ontsnappen. De politie ver moedt dat het slachtoffer geprobeerd heeft het vuur zelf te blussen. Zijn lijk werd aangetroffen ln de keuken van het huis, waar hij met een emmer BERGH (OLD) (ANP) De 63-jarige mevrouw A. Kaal uit Beek. gemeente Bergh, is gisteravond in die plaats ln het verkeer verongelukt. De vrouw liep de weg over en werd aangereden door een personenauto. zullen laten. HIJ dreigde degenen „die tot een burgeroorlog en tot het op pakken van de wapenen oproepen" te zullen laten aanhouden en misschien zelfs te laten terechtstellen. Bakhtiar stelde ln een vraaggesprek met het Franse dagblad Le Matln de benoe ming van een overgangsregering door Khomeini niet te zullen toelaten. „Wanneer hij overgaat van woorden naar daden, komen er moeilijk heden." Gevraagd wat hij zou doen als Kho meini een overgansregering benoemt, zei de premier „als hij haar wil stich ten in de huidige stad Qom zal lk dat toelaten. Het zoucharmant zijn. We zullen ons eigen kleine Vaticaan heb ben. Maar even serieus, ik ben echt niet bereid hem een echte regering te laten stichten. En hij weet dat". Vol gens de Iranse pers zou Bakhtiar van plan zijn de leden van de revolutio naire raad als de namen eenmaal bekend zijn gemaakt op te pakken. Burgemeester De geestelijke leider Khomeini omarmt een kind tijdens massale welkomstplechtigheden, die zaterdag voor de derde achtereenvolgende dag werden gehouden in het tijdelijke hoofdkwartier van de ayatollah in het oosten van Teheran. Dat het Bakhtiar menens is, bleek gisteren uit een verslag van de burge meester van Teheran Javad SJahres- tani. Deze had vorige week zaterdag in een gesprek met Khomeini zijn functie als burgemeester neergelegd omdat de regering van Bakhtiar ille gaal zou zijn. Sjahrestanl werd on- middelijk door Khomeini tot burge meester herbenoemd. Radio Iran liet gisteren weten dat de burgemeester uit zijn funcUe ontheven was. Hij werd van corruptie beschuldigd toen hij minister van arbeid was en hem werd verbonden het land te verlaten. sie ln zijn laatste dagen ln zijn eigen palels keizer van Ethiopië was. Op die manier kan men premier zijn." Achmed Bazargan, een neef van een medewerker van de leider van het Iraanse bevrijdingsfront, wijst erop dat „de tijd tegen Khomeini werkt. Tijd is de vijand van Khomeini. Des te meer tijd Bakhtiar krijgt, des te groter zijn zijn kansen en de kansen van het leger om een oplossing te vinden. Khomeini wil hen deze kans niet geven". Onbeantwoord in Teheran blijft de vraag hoe de strijdkrachten op de benoeming van een overgangsrege- ring door Khomeini zullen reageren, zoals zijn meester, de afgezette sjah, Zondagochtend leek het erop dat alle deed, dan zullen wij zeker andere bij de crisis betrokken partijen een 'Vreedzaam' naar het dorp ging om sigaretten en kranten te kopen, maar het gaf geen verklaring voor de gang van zaken. De VN-helikopter met Noorse militai ren benaderde Qana langs een onge bruikelijke route, om bulten het schootsveld te blijven, en stortte neer toen de helikopter tegen een hoog spanningsleiding vloog. De inzitten den een arts, een verpleger, een piloot en een boordwerktuigkundige waren onmiddellijk dood, zo is van VN-zijde vernomen. water bezig ls geweest. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt voor kort sluiting. AMSTERDAM (ANP) De 36-jarige Westduitser P J heeft bekend zater dagavond de 50-jarige P. H. de Wit op diens zolderkamer ln de Sumatra- straat in Amsterdam te hebben dood geslagen. Het stoffelijk overschot werd gisteravond gevonden nadat de verdachte zich met zijn verhaal bij de politie had gemeld. Hij is wegens doodslag aangehouden. Terwijl er van de kant van Bakhtiar gisteren oorlogszuchtige geluiden kwamen, benadrukten vertegenwoor digers van het verzet dat zij een zo vreedzaam mogelijke overdracht van de macht nastreven. „Wanneer de overdracht op een wettige manier kan plaatsvinden, zullen wij dat ze ker doen," zegt Hoessein Banijasadi. „Op die manier zullen wij de strijd krachten minder voor het hoofd sto ten. Dan kan het leger kiezen tussen het steunen van de overdracht en het zich afzijdig houden." Achmed Ba zargan stelt „bloedvergieten abso luut te willen vermijden". Ook Janzdi spreekt de hoop uit op een vreedzame overdracht. Maar, waarschuwt hij: „wanneer Bakhtiar niet slim genoeg is om af te treden, zijn wij op de confrontatie voorbereid". Tijdens een persconferentie zaterdag sloot Khomeini de mogelijkheid van een gewapende strijd in Iran bepaald niet uit. Ook Khomeini stelde echter de niet-gewelddadige weg de voor keur te geven. „Wanneer de onwetti ge regering van Bakhtiar met de steun van de Amerikanen de vastbe slotenheid van het volk blijft tegen gaan om de algemene eisen van het volk te onderdrukken en troepen van uit Israël naar Iran blijft brengen ROME (UPI, Reuter) De politie van Rome heeft gisteren een inval gedaan in de studio's van een radio station en de 27 aanwezigen gearres teerd. Op het moment van de aanval zond het particuliere station een pro gramma uit over polltlegeweld en martelingen ln de gevangenissen ln Italië. De politie in Milaan heeft drie mannen en een vrouw opgepakt, die wapens, munitie en pamfletten van de Rode Brigades ln hun bezit hadden. President Pertini van Italië heeft waarnemend premier Andreotti ge vraagd een nieuwe regering samen te stellen. De regering viel vorige week, doordat de communisten him steun Introkken. Andreotti heeft bedenk tijd gevraagd voor deze ondankbare opdracht. In de nacht van zaterdag op zondag zijn opnieuw twee kinderen in Napels gestorven aan de mysterieuze ziekte, die al elf maanden slachtoffers maakt onder de arms ten van deze stad. stappen en maatregelen nemen om hem omver te werpen". Oevraagd of hij in het bezit van wapenen was. zei de ayatollah: „Als de tijd komt, zul len wij wegen vinden om die te krij gen". Achmed Bazargan denkt vooral in termen van nieuwe massale de monstraties. „Gedurende het afgelo pen jaar had Je aan de ene kant de militairen met al hun dure speelgoed en aan de andere kant het volk met lege handen. Niettemin hebben wij tot nu toe de problemen weten op te lossen". Ondanks het feit dat Bakhtiar giste ren liet weten dat de onderhandelin gen via tussenpersonen met Khomei ni goed verlopen, heeft de premier het afgelopen weekeinde laten doorsche meren de zaken niet op hun beloop te confrontatie uit de weg wilden gaan. De militaire autoriteiten Heten weten het verbod op demonstraties voor on bepaalde tijd te zullen opheffen. Bakhtiar zelf zei: „Als zij (met de monstreren) willen doorgaan, laat hen doorgaan. Uiteindelijk zal er ech ter een eind aan moeten komen. ZIJ kunnen elke dag de straat op als zij dat willen. Wij zullen echter het vuur openen als zij met wapenen en benzi nebommen rondparaderen en Kho meini zal daarvoor de verantwoorde lijkheid moeten dragen." Khomeini's aanhangers annuleerden een voor gisteren geplande massale demon stratie. Vervolg op pagina 5 Volgens Internationaal vakbondsman Charles Le- vinson spannen de multinationals samen met Mos kou. Door dumping van Oosteuropese produkten op de wereldmarkt, zouden zij het loonpeil in het Wes ten drukken. Die overgehaalde kapitalistén toch weer. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven. Ko v.in Dijk. Hetiy Blok en Ina van Ruiven. Lektuurhanger(B) Nooil meer zoeken naar de krant of iv-gidv Dekoratie! jute Ickiuurtungcr Lederen halstasje (O Sierlijke eenvoud en prakuv.li btncndien. Echt naturel teder met gevlochten koordje. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend, ketting en arm handje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging Uil erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze I Naam nieuwe abonneeI Naam nieuwe abonnee- Adres nieuwe abonnee- Plaats en postcode Giro: Uw naam:. Uw adres:- Plaats en postcode. Tel:. De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaal het kwartaalabonnement automatisch in. me', als welkomst-voordeel f7.- korting Kado mar keuze.DA b. DC. D.(aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Douw. Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- Informatle 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1