roef met Open School komt liet in gevaar' Willem Duys: ik rook weer, maar nu wel verstandiger. Geen armoede voor ex-priester Gemeenten voelen niets voor al te grote samenvoeging ,is reageert op aftreden Rengelink is 5 jaar cel roor gijzeling Groenlo 'ilburgse agenten Jhlsnog in z^ngelijk gesteld Roxy Dual de lekkerste'teer- en nicotine-arme sigaret. Lege Roxy pakjes kunnen tot I mei a.s. geld voor uw sportclub opleveren. Vraag uw bestuur. ASOCIAAL BERECHT! Hasselaar genoemd in vacature dr. Strijd Geldboetes voor barricaderen van sluiproute Vianen ERDAG 3 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE in onze onderwijsredactie fRECHT „De regering hecht nog altijd het grootste ilang aan de Open School en als de heer Rengelink dat in rijfel trekt, is dat beneden de maat." Zo reageert minister lis (onderwijs) op het aftreden van de heer J. W. Rengelink e voorzitter van de Stichting Proefprojecten Open School. 1 heer Rengelink heeft zijn besluit Iteren toegelicht op een persconfe- itie in Utrecht. Hij vindt het onver- 1<3 twoord verder te werken, nu de k) reede Kamer de begroting voor de Chting heeft verlaagd van 12,2 tot 2 miljoen gulden. Uit de opstelling n de Kamer en de houding van nister Pais concludeert de heer (ngelink. dat de Open School niet »er de aandacht krijgt die zij ver ent. stichting had aanvankelijk 12,0 jljoen gulden gevraagd. Door de teuiniging van Bestek '81 was de groting al verlaagd tot 12,2 mil- en. Door aanvaarding van het pendement Ginjaar-Maas (WD) jeft de Kamer hier eind december |g een miljoen gulden op besnoeid, et vrijkomende geld is toegekend tn de dag- en avondscholen voor llwassenen. "Tiet in gevaar Inister Pais heeft de stichting ïfprojecten verzekerd, dat de -h 'HEN (ANP) De 40-jarige man het Gelderse Groenlo, die in sep- iber met zijn vrouw een verpleeg- r in gijzeling hield, hoorde gisteren |f jaar gevangenisstraf en onvoor- ardelijke tbr tegen zich eisen. De icier van justitie bij de Zutphense Schtbank, mr J. Kremers, sloot zich an bij de conclusies van het psychia- fisch rapport, waarin de verdachte erminderd toerekeningsvatbaar lordt genoemd. e vrouw van de verdachte werd op 5 inuari voor haar aandeel in de gijze- ng tot vier maanden voorwaarden j- e celstraf veroordeeld met een proef- ijd van drie jaar. In die tijd moet zij Ich door psychiaters laten behan- (elen. be Groenloër begon zijn gijzeling toen bleek dat zijn vrouw niet in anmerking kwam voor een WAO- tkering. Hij eiste een losgeld van n miljoen gulden, een pantserwa- en met chauffeur en een vrijgeleide aar het buitenland. Een huisarts :hoot hij tijdens de gijzeling in de enen. Een nachtelijke inval van de olitie maakte een einde aan de gijze- bg. e Zutphense officier van justitie be- >ogde gisteren dat de verdachte niet lleen psychiatrisch moet worden be- landeld, maar ook dient te worden istraft. „Door een gijzeling", aldus remers, „wordt Immers de baslsvei- gheid van de maatschappij aange- ast." De raadsman van de verdachte, it G. van Bergen vroeg zich af of een evangenisstraf zijn cliënt enig goed al doen. Hij vroeg een veel lagere traf. De rechtbank spreekt zich vrij- lag 16 februari uit. TLBURG (ANP) De centrale laad van Beroep in Utrecht heeft lsnog beslist dat de burgemeester 'an Tilburg aan personeel van het :orps gemeentepolitie de verplich- ing kan opleggen om in of in de llrectge omgeving van him stand- ilaats te gaan wonen. >aarmee zijn drie voormalige agen- es van het korps in hoogste instantie n het ongelijk gesteld. Zij hadden uim een jaar geleden via een kort (eding bij de rechtbank in Breda en 'ervolgens bij de ambtenarenrechter n Den Bosch bezwaar aangetekend egen de weigering van de Tilburgse jurgemeester om hen ontheffing te verlenen van de verplichting te wo- ïen in de omgeving van hun stand- Jlaatgs. Dit blijkt uit een brief van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten <VNG) aan de Tweede Kamer, waarin de aanpak van Wiegel, die teclmisch- mechanisch wordt genoemd, van de hand wordt gewezen. De gemeenten zijn het niet met de minister eens. dat de toekomstige ge meente tenminste 10.000 inwoners moet tellen. De wenselijke minimum- omvang kan van plaats tot plaats verschillen, aldus de VNG, die wel J. W. Rengelink proefneming die nu op veertien plaats sen aan de gang is niet in gevaar zal komen. Maar voorzitter Rengelink vindt die toezegging onvoldoende. Rengelink: „Door de onzekerheid over de begroting en door het uitblij ven van een beslissing over de voort zetting van de proef na augustus 1980, kunnen wij onze medewerkers niets garanderen. Daardoor zullen mensen nu al gaan uitkijken naar een andere baan en ik ben bang dat het' niet de slechtsten zijn die dan ver trekken. Het zal onmogelijk zijn die vacatures voor de resterende üjd op te vullen. Ook de voortgang van de Open School na 1980 wordt zo be dreigd". Verlies afwachten Het dagelijks bestuur van de stich ting Proefprojecten deelt de zorg van de afgetreden voorzitter wel. maar hoopt dat een gesprek met de com missie voor onderwijs van de Tweede Kamer nog uitkomst kan bieden. Ook de commissie Open School (die de minister adviseert over het beleid) wil dit overleg afwachten. Mevrouw Ginjaar-Maas, indienster van de motie die alle pijn heeft ver oorzaakt, zei ons dat zij de stap van de heer Rengelink betreurt. „Er moest wat extra's worden gedaan voor het dag- en avondonderwijs", zegt zij. „We hebben de hele begro ting nagevlooid, maar konden ner gens geld vinden. Toen hebben we voorgesteld om binnen de sector van het onderwijs voor volwassenen één miljoen over te hevelen van de Open School naar de dag- en avondscholen. Onder die laatste groep vallen ook de moedermavo's. Maar dat betekent al lerminst dat wij het beleid ten aan zien van de Open School willen om buigen, zoals de heer Rengelink denkt. Wij zijn vast besloten het on derwijs voor volwassenen verder uit te bouwen. Minister Pais vindt eveneens dat Rengelink hem verkeerd beoordeelt. „Ik heb vaak genoeg gezegd dat de volwassenen-educatie en de emanci patie bij mij bovenaan staan. In de Kamer heb ik duidelijk gezegd dat ik geen behoefte had aan de motie-Gin jaar, juist omdat ik de groep van de kansarmen zo belangrijk vind. Maar de Kamer heeft anders beslist, en als de heer Rengelink boos is, moet hij naar de Kamercommissie gaan, maar niet mijn bedoelingen willens en we tens verkeerd gaan uitleggen." Ja mensen, laatst zei ik voor de vuist weg dat ik met roken zou stoppen. Ik heb het helaas maar twee weken volgehouden, maar ik rook nu wel verstandiger.'Teer-en_ nicotine-arm dus. En om de smaak heb ik Roxy Dual gekozen. Ook in menthol. TN PROOWT NFORMU* ETKE1 MINDER STIPPEN Ml MOER TEER EN Extra geld De minister wijst er verder op dat hij zich bereid verklaard heeft zonodig toch extra geld te geven. Verder sug gereert hij dat er misschien enige verschuiving mogelijk is tussen de kosten van het landelijk bureau in Zeist (32 personeelsplaatsen) en van de veertien proefprojecten (83 perso neelsplaatsen). Nu de begroting wat krapper uitvalt, zou het bureau in Zeist misschien de grootste klap kun nen opvangen. Van onze parlementsredactie w DEN HAAG De gemeenten voelen er niets voor samenge- voegd te worden tot mammoetgemeenten. Zij signaleren dit gevaar in de plannen van minister Wiegel van binnenlandse zaken voor de gemeentelijke herindeling. voorstander ls van sterke gemeenten. „Maar dat ls nog niet hetzelfde als grote gemeenten," aldus de brief. Volgens de VNG verdraagt de vor ming van mammoetgemeenten zich niet met de wensen van de burgers „die een betrekkelijk kleinschalig be stuur verlangen". Verder zegt de VNG. dat een grootschalige gemeen telijke herindeling alleen zin heeft wanneer de gemeente globaal dezelf de taken blijft vervullen. I Kan iemand, die de gelofte van kuisheid heeft I afgelegd, en deze heeft verbroken, zijn recht op een WW-uitkering verliezen? Op deze opmerke- I lijke vraag heeft een wereldlijk Instituut als de I Centrale Raad van Beroep onlangs een ant woord moeten geven. Na langdurig touwtrek- I ken, waarbij kerkjuristen en wereldlijke rech- I ters zorgvuldig hun rechtsgebied afbakenden, kwam het verlossende woord: Het aardse genoe- I gen van de onkuisheid staat het ontvangen van I een WW-uitkering niet in de weg. I Het was een rooms-katholiek priester met I trouwplannen de moederkerk blijft dat hard nekkig „onkuis" noemen die deze zaak op- I riep. Het verhaal begon, toen de man, nog I geheel onkundig van zijn latere gevecht met de celibaatsverplichting een aardige advertentie in de Volkskrant las: „Ziekenhuis vraagt onge huwd RK priester voor de functie van zieken huispastor". Hij solliciteerde, werd aangeno men en verhuisde met toestemming van zijn bisschop naar een naburig bisdom. Daar werd hij hartelijk ontvangen door de vicaris-gene raal, die hem er nog eens op wees dat zijn arbeidsovereenkomst met het ziekenhuis uit sluitend betrekking had op zakelijke en organi satorische kwesties en dat hij voor wat betreft I het pastorale beleid en de concrete zielzorg 1 verantwoording schuldig was aan de bisschop. Dat was allemaal heel plausibel, want priesters I hebben nu eenmaal behalve de gelofte van kuisheid, ook de gelofte van gehoorzaamheid (aan de bisschop) afgelegd. Voor orde-geestelij- ken komt daar overigens de gelofte van armoe- de nog eens bij. I Een paar jaar deed de ziekenhuispastor tot ieders tevredenheid zijn werk. Het ging mis toen hij net als zoveel priesters voor hem aankondigde dat hij wilde trouwen. Na de eerste consternatie volgden er vele gesprekken en toen vaststond dat hij inderdaad in het huwelijk zou treden, volgde onvermijdelijk het ontslag uit zijn functie als ziekenhuispastor In feite heeft het bestuur van een ziekenhuis in zo'n geval weinig keus. Gebruikelijk is namelijk dat een priester ontheffing van de celibaatsver plichting vraagt. Die ontheffing kan hij op grond van kerkrechtelijke bepalingen krijgen, maar aan de dispensatie is zonder meer de zogeheten „laïcisatie" verbonden, dat wil zeg gen de terugbrenging van de priester tot de lekenstand. Daarbij verliest hij terstond elke bevoegdheid priesterlijke functies uit te oefe nen. Tot die functies behoort het bedienen van de sacramenten en juist de „bediening" is onverbrekelijk verbonden aan de functie van een ziekenhuispastor. Voor het ziekenhuis bleef er. zoals gezegd, weinig keus over, maar het ontslag betekende wél dat de priester brodeloos werd gemaakt. Hij stond op straat en wat kon hiJ anders doen dan bij de sociale verzekerings kas aankloppen? „Kan ik een WW-uitkering krijgen?" vroeg hij. „Nee. antwoordde de bedrijfsvereniging, want u wist dat u uw functie uitsluitend als ongehuwde kon uitoefenen en u kon dus verwachten dat uit uw trouwplannen een ontslag zou voortvloeien. Overwegend dat u onder deze omstandigheden door Huub Elzerman uw werkloosheid geen onvrijwillig karakter draagt, komt u geen aanspraak op een WW- uitkering toe." De ex-priester was het met die zienswijze in het geheel niet eens en hij legde de zaak voor aan de Raad van Beroep. Deze beroepsinstantie stelde hem in het gelijk, maar nu zocht de bedrijfsvere niging het hoger op Zo kwam de zaak terecht bij de centrale Raad van Beroep Dit wijze rechtscollege stond voor een wirwar van proble men. Alleen loonafhankelijke werknemers kun nen aanspraak maken op een WW-uitkering. Maar wie was de werkgever van de priester en aan wie was hij verantwoording schuldig? Hij stond ingeschreven bij zijn oorspronkelijke bis schop. de nieuwe bisschop had hem benoemd tot conrector in het ziekenhuis en ten slotte had hij een arbeidsovereenkomst met het zieken huis zelf. Kan een priester, die de gelofte van gehoorzaamheid heeft afgelegd, ook nog een gezagsverhouding met een ziekenhuisbestuur erkennen? Het juridisch secretariaat van de RK kerkpro vincie Nederland moest er aan te pas komen om deze knoop te ontwarren. Uiteindelijk conclu deerde de centrale raad dat ook de heersende rooms-katholieke kerk en ambtsopvattingen zich er niet tegen verzetten dat een door de bisschop in een ziekenhuis benoemde conrector met datzelfde ziekenhuis een arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht sluit. Nu vaststond dat de priester onder het arbeidsrecht viel hij was wel degelijk werknemer en géén kleine zelfstandige of vrije beroepsoefenaar, moest de vraag worden beantwoord of hem terecht een WW-uitkering was geweigerd Had de priester moeten beseffen dat hij door zijn trouwplannen zijn baan zou verliezen en dat hij de gevolgen van zijn „particuliere voor keur" niet mocht afwentelen op de gemeen schap? Het is juist, zei de centrale raad, dat een rooms- katholiek priester, die het voornemen opvat te gaan huwen hoewel dat betekent dat hij in de lekenstand zal worden teruggebracht en daar door zijn baan zal verliezen in wezen een door particuliere voorkeur bepaalde keuze maakt. Maar, voegde de raad er aan toe, dat betekent niet zonder meer dat de ex-priester alleen al vanwege het particuliere karakter van zijn be sluit om te huwen geen beroep mag doen op de werkioosheidskas. Het gaat er veeleer om of hij al het mogelijke heeft gedaan om zijn werkloos heid te voorkomen dan wel te beperken. Met andere woorden of hij niets heeft nagelaten om ander, zo mogelijk aansluitend, werk te krijgen." En had de ex-priester zich aan de voorschriften van de werkloosheidswet gehouden? Dat bleek, vond de centrale raad voldoende uit de stukken De man had al in een vroeg stadium contact gezocht met de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau en deze directeur was toevallig ook nog de contactambtenaar bij het Centraal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen. Behalve deze al zeer geëigende weg om het risico van zijn werkloosheid zoveel mogelijk te verkleinen, maakte hij ook gebruik van een beroepskeuze adviseur. Links en rechts sollici terend was het hem bijna gelukt een staffunctie te krijgen in een tehuis, maar op het laatste nippertje werd uit de twee overgebleven sollicl tanten niet hij maar de ander gekozen Uiteln delljk wist hij na zes maanden werk te krijgen bij een instelling voor gezinsvoogdij. Op grond van deze activiteiten concludeerde de centrale raad dat de ex-priester wel degelijk onvrijwillig werkloos was en dat hij dus aanspraak kon maken op een WW-uitkering. Zo kreeg de ex-priester lang na zijn moeilijke besluit om uit te treden toch zijn WW-uitkering. Het was niet veel. want de sociale gemeentelijke dienst had er voor gezorgd dat de gelofte van armoede voor hem niet alsnog barre werkelijk heid was geworden. Maar voor Jong gehuwden is natuurlijk elk graantje meegepikt Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens Folia Cl vi ta tls, het weekblad van de universi teit van Amsterdam, heeft de benoe mingscommissie van de theologische faculteit besloten, de 62-Jarige prof. dr. J. M. Hasselaar uit Utrecht voor te dragen als opvolger van prof. dr. K. Strijd. Van de zijde van de faculteit wilde men op dit bericht gisteren geen com mentaar geven. De faculteitsraad, waarbinnen de meningen zeer uiteen lopen, vergaderde tot in de avond. Prof. Hasselaar wilde het bericht be vestigen noch ontkennen. Volgens Folia zou een voordracht van prof. Hasselaar een streep door de rekening van de vorige Amsterdamse kandidaten dr. G. H. ter Schegget en dr. N. T. Bakker zijn. ZIJ zouden zich enkele dagen geleden teruggetrokken hebben in de verwachting, dat Am sterdam het recht van voordracht zou doen pvergaan aan de commissie TWO van de hervormde kerk. Deze zou dan advies moeten vragen aan het college van kerkelijke hooglera ren. waarbij Ter Schegget dan een zeer goede kans zou maken toch nog als eerste uit de bus te komen. Prof. Hasselaar voelt zich zeer ver want met Ter Schegget en Bakker. Hij heeft In het conflict tussen kerk en faculteit onvoorwaardelijk de kant van Ter Schegget gekozen. Maar hij is veel minder „politiek" dan Ter Schegget De benoemingscommissie zou thans aan hem de voorkeur geven als een soort neutrallsator van de gerezen spanningen, als wegbereider voor een nieuwe kandidatuur van Ter Schegget over twee en een half jaar, als Hasselaar met emeritaat zou gaan DORDRECHT (ANP) De rechtr bank in Dordrecht heeft vijf mensen die ln mei vorig Jaar meededen aan een blokkade van de sluiproute bij de brug bij Vianen, veroordeeld tot geld boetes van 150 tot 400 gulden. Een zesde actievoerder ontspong veertien dagen geleden al de dans door een procedurefout. De blokkade was bedoeld als protest tegen de gevaarlijke verkeerssituatie op en rond de Lekbrug. De actievoer- ders deden het uit pure noodzaak, omdat ze elders bot hadden gevan gen, zo verklaarden ze tijdens de rechtzitting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9