Bakhtiar probeert nu tijd te winnen De sfeer voor SALT-2 is grondig verknoeid Boot vluchtelingen heimelijk aan land Sithole verwacht erkenning 0 Verzet Iran: binnen week republiek Guerrillero's nemen wraak in El Salvador Church wil dat VS Saoediërs aanpakken Top loopt geen gevaar Veertien doden bij bomaanslagen „Britse conservatieven voor nieuw bewind" Gevaarlijk! Bezoek Deng aan Amerika bederft de stemming ZATERDAG 3 FEBRUARI 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET u* 100} j door James Dorsey j TEHERAN Irans premier SJahpoer Bakhtiar probeert op het ogenblik de ayatollah Khomeini in te kapselen. Tegelijkertijd voert hij onderhandelingen met leden van het Nationale Front en het religieuze verzet over een mogelijke machtsoverdracht. Opnieuw liet Bakhtiar gisteren weten bereid te zijn de deze week naar Iran teruggekeerde Khomeini te ontmoe ten. Het initiatief hiertoe moet echter van Khomeini uitgaan. Volgens de premier is het de moeite echter niet waard wanneer de ayatollah de rege ring blijft aanvallen. Bakhtiar meent dat Khomeini en zijn aanhangers niet weten wat zij willen. Wel verklaarde de Iraanse premier capabele aanhan gers van de ayatollah in zijn kabinet te willen opnemen. Bakhtiar benadrukte de volledige steun van de strijdkrachten te genie ten Volgens Bakhtiar is de ayatollah minder gevaarlijk geworden doordat hij hem naar Iran heeft laten terugke ren De premier wees erop dat er om Khomeini heen een mythe werd ge bouwd die nu is vernietigd. Gevraagd hoe hij op de stichting van een Isla mitische republiek zou reageren ver klaarde de premier deze te zullen negeren. Optimisme In kringen van het vereet In Iran is men ondanks Bakhtiars uitlatingen gisteren op de Franse radio optimis tisch. Binnen een week hoopt men de Islamitische republiek van de grond te krijgen. Volgens oud-admiraal Ma- dani, lid van het Nationale Front en één van de contactpersonen tussen Khomeini, Bakhtiar en de strijd kracht zou de ayatollah de komende week de leden van de Islamitische raad bekend maken. Khomeini heeft de afgelopen twee dagen besprekin gen gevoerd met geestelijke leiders en leden van het Nationale Front. Madani die zeven jaar geleden van wege zijn verzet tegen de corruptie in het leger en het bewind van de sjah van zijn functie werd ontheven en voor de krijgsraad werd gedaagd, werpt hoge ogen als het gaat om een functie in de Islamitische raad of in de te benoemen revolutionaire Isla mitische regering. Madani hoopt dat Bakhitiar binnen een week ten gun ste van de regering van Khomeini zal aftreden. „Ik geloof dat Bakhtiar en Khomeini deze week zullen praten met elkaar. Ik probeer Bakhtiar ervan te overtui gen zich niet te verzetten. Voor Bakh tiar Is het het beste om af te treden. Bakhtiar weet dat hij zich niet tegen het volk kan verzetten. HIJ weet dat hij geen macht heeft en dat niemand hem gehoorzaamt. Sommige minis ters van zijn kabinet worden op hun kantoren niet toegelaten. Zijn rege ring bestaat nauwelijks." Gezichtsverlies Al enige tijd ls er contact met Bakh tiar. „Twee weken geleden hadden wij aanwijzingen voor het feit dat Bakhtiar wilde aftreden", aldus Ma dani „Vlak voordat hij naar Parijs zou gaan hadden wij het gevoel dat Bakhtiar bereid was toe te geven. Nu stribbelt hij tegen en wil hij niet aftreden. WIJ moeten Bakhtiar goede voorwaarden bieden zodat hij geen gezichtsverlies liidt" Bakhtiar was vóór het geplande be zoek aan Khomeini in Parijs beloofd dat wanneer hij zou aftreden hij pre mier zou worden van de revolutionai re Islamitische regering. „Wanneer Bakhtiar echter nu zal aftreden maakt hij geen kans meer op het premierschap in de nieuwe regering", aldus Madani. Dit omdat het volk de premier verantwoordelijk acht voor het bloedvergieten verleden week ln de straten van Teheran. Wel zou Kho meini bereid zijn om Bakhtiar als minister van binnenlandse zaken of financiën te benoemen in de revolu tionaire Islamitische regering. Het principe lijkt heel eenvoudig: hoe lan ger Bakhtiar premier blijft van de door de sjah benoemde regering hoe lager zal zijn functie worden in de Islamitische republiek. Geen staatsgreep Madani maakt zich geen zorgen over het gevaar van een militaire staats greep wanneer Khomeini zijn islami tische regering bekend maakt of wan neer Bakhtiar zal aftreden. „Ik geloof niet in een staatsgreep. De lagere officieren en soldaten zijn tegen een staatsgreep gekant. Het volk is ver enigd. Het volk zal de Verenigde Sta ten voor de staatsgreep verantwoor delijk stellen. Oeleidelljk aan zal het volk zich dan tot de Russen wenden. Wat in Cuba is gebeurd zal dan ook hier gebeuren. De Cubaanse revolutie was oorspronkelijk nationalistisch en werd pas door. toedoen van de Ver enigde Staten communistisch. De Amerikanen begrijpen dit. Een staatsgreep zal niets oplossen." Madani gelooft dat Bakhtiar de meest geschikte persoon is om de strijdkrachten ervan te overtuigen de conceptie van een republiek te aan vaarden. Bakhtiar moet ook binnen het apparaat overgebleven aanhan gers van de sjah overhalen. Volgens Madani ls één van de redenen waar om vlak voor het vertrek van Bakhti ar naar Parijs de kans op een akkoord werd gemist het feit dat de premier niet buiten de vertegenwoordigers van de sjah om kan handelen. „Vergeet niet dat ofschoon de sa wak (Irans geheime dienst) formeel ls op geheven het het hoofd van de sawaki generaal Mogadam nog steeds Indi rect aan de macht ls. Ook generaal Faradast heeft veel invloed en dit geldt ook voor deleidervan de gendarmerie generaal Rahlml. Maar wanneer Baktiar met een machtso verdracht akkoord zal gaan zal het leger dat ook doen. De militaire top staat onder Invloed van de Verenigde Staten en die menen dat een staats greep niet rendabel ls." Madani wijst er op dat de aanhangers van de sjah de fout hebben gemaakt niet te beseffen dat er in Iran een revolutie aan de gang ls. „Zij dachten dat er een storm was waarna de sjah terug zou kunnen keren en zijn privi leges hersteld zouden worden." In ge sprekken met de militairen net onder de top probeert het vereet de strijd krachten ervan te overtillen dat de monachle definitief ls afgeschaft. „Het leger aarzelt," aldus Madani. „De top vreest over zijn toekomst en wij proberen de top met uitzondering van degene, die corrupt zijn ervan te overtuigen dat hun toekomst veilig staat." MANILLA (Reuter, DPA, AP) Twee schepen met vluchte lingen uit Vietnam hebben 604 mensen algezet op een onbe woond eilandje ln het zuiden van de Filippijnen. De schepen zijn daarop weer weggevaren, waarschijnlijk met het doel meer plekken te vinden waar vluchtelingen ongezien aan land kunnen worden gezet. Aan boord zouden zich nog ongeveer tweeduizend mensen bevinden. De Filippijnse marine heeft opdracht gekregen de schepen op te sporen. Ze moet zich er van vergewissen dat er voldoende voorraden aan boord zijn en hen waarschuwen niet meer te proberen de Filippijnse wateren bin nen te varen. In de haven van Manilla ligt nog steeds de Tung An. Dit schip met tweeduizend Vietnamese vluchtelin gen aan boord ligt daar al vijf weken. De Filippijnen hebben meegedeeld dat volgende week mogelijk de Tung An naar Hong Kong moet worden gestuurd. Dit zou echter niet nodig zijn als meer Westerse landen vluch telingen zouden accepteren. De Filip pijnse regering probeert ook de 1660 vluchtelingen kwijt te raken, die zijn ondergebracht ln een vluchtelingen kamp ln Manilla. Tot nu toe is slechts voor tweehonderd mensen plaats ge vonden ln andere landen. De baai van Manilla is Intussen ge blokkeerd door marineschepen. Een zegsman van de kustwacht deelde mee, dat de blokkade daar blijft zo lang als nodig wordt geacht. Men heeft opdracht gekregen schepen met vluchtelingen weg te sturen. Toch is een vissersbootje met 31 opvarenden uit Vietnam opgebracht naar de ha ven van Manilla en daar afgemeerd aan de Tung An. Voor hen ls het wachten op een presidentiële beslis sing om aan land te mogen. Dit on danks een algemene maatregel die is afgekondigd om geen vluchtelingen meer te accepteren. De Maleisische minister van binnen landse zaken Tan Sri Ghazali Shafie heeft in Kuala Lumpur gesuggereerd dat de beweging van niet-gebonden landen Vietnam zou moeten overha len zijn buren niet op te schepen met zijn ontevreden burgers. Het leek de minister zinvol het vluchtelingenpro bleem aan te kaarten op een bijeen komst van de nlet-gebonden landen. Vietnam is lid van deze beweging. Op een dergelijke bijeenkomst zou Ma leisië tevens de kans krijgen om een voorstel naar voren te brengen, dat de oprichting van een vluchtelingen- centrum inhoudt. In dit centrum zou den vluchtelingen moeten worden op gevangen alvorens opgenomen te worden door Westerse landen. Washington (Reuter, upd Het bezoek van de vice-premier Deng Xi aoping van China heeft het topge- sprek tussen president Carter van de Verenigde Staten en president Brezj- new van de Sowjet-Unle niet In ge vaar gebracht, zo valt te vernemen uit officiële diplomatieke bronnen uit de Sowjet-Unie. „Er zal een top ko men, maar de tijd en de plaats zijn nog niet bekend. Deze zijn afhanke lijk van de vooruitgang in het ge sprek over SALT 2 (beperking strate gische wapens)", aldus het commen taar. Carter zou zich tijdens het be zoek van Deng Xiaoping „voorzich tig" genoeg gedragen hebben, al had den de Russen kritiek op het tijdstip van het bezoek. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Cyrus Vance, heeft donderdagavond aan de Russische ambassadeur in Washington. Anatoly Dobrynln verslag uitgebracht van het bezoek van Deng aan de VS. Tijdens het onderhoud werd ook gesproken over SALT 2. Vice-premier Deng Xiaoping van Chi na. is na zijn bezoek aan Washington naar Atlanta in Georgia getogen, waar hij enkele projecten bezocht. Na Atlanta gaat hij naar Texas om een echte cowboy te ontmoeten en te kijken wat de Amerikanen zoal doen in de ruimtevaart. Op de foto pro-Taiwan-demonstran- ten worden bij het bezoek van Deng aan Atlanta door de politie in be dwang gehouden. SAN SALVADOR (Reuter, UPI, AP) De guerillabeweglng ln El Salvador heeft wraak genomen voor de aanval van het leger op een religieus centrum waarbij een priester en vier kinderen omkwamen. In de plaatsen San Salvador en San Miguel hebben gisteren zeker vijftien mensen (dertien politie agenten en twee kinderen) het leven verloren bij bomaan slagen. SALISBURY (Reuter, UPI, AP, AFP) Ds Sithole, een van de leiders in de overgangsregering van Rhodesië, beweert dat een conservatieve Britse regering en andere Europese landen bereid zijn om het toekomstige zwarte meerderheidsbewind fn Zimbabwe - Rhodesië te erkennen. Na een tiendaags bezoek aan Enge land vertelde Sithole dat hij met vele leden van de Britse conservatieve op positiepartij had gesproken. Zij zou den verheugd zijn over het „ja" van de blanke Rhodesiërs tegen een zwart meerderheidsbewind. „Ze maakten mij duidelijk, dat als zij aan de macht komen, ze de regering zouden erken nen", aldus Sithole. De Labour-rege- ring in Engeland zou volgens Sithole blijven pleiten voor een conferentie waaraan alle partijen deelnemen, in clusief de guerrillabewegingen en de Washington beoordeelt situatie verkeerd WASHINGTON, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) De Verenig de Staten moeten een wezenlijk ander beleid gaan voeren ten aanzien van Saoedi-Arabië omdat dat land het streven naar vrede ln het Midden-Oosten in de weg staat. Dat heeft de nieuwe voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen Frank Church gezegd. „Het linkse guerrlllaleger van de ar- men" heeft ln een pamflet de verant woordelijkheid voor de aanslagen op zich genomen. Negen agenten sneu velden door een bom ln het hoofdbu reau van politie in de hoofdstad. In San Miguel moesten vier agenten het leven laten door explosies bij het hoofdkwartier van de nationale garde en bij verschillende regeringsgebou wen. Volgens de nationale garde raakten ongeveer dertig mensen ge wond, van wie enkelen ernstig. De linkse guerrillero's in El Salvador houden nog steeds drie Invloedrijke buitenlanders en een landgenoot ge gijzeld. Op 30 november werden de 46-Jarige Ian Massle en de 45-jarige Michael Chatterton, belden werkend voor de Britse Bank of London en South America, ontvoerd. Op 1 de cember onderging de 41-Jartge Japan se Industrieel Suzuki, hetzelfde lot. Op 18 Januari werd de 81-jarige wel gestelde koffieplanter Ernesto Liebes uit El Salvador gegijzeld. Zoals be kend is eind vorig Jaar ook de direc teur van Philips, Schultema, ont- voerd, maar later weer vrijgelaten. SAN SALVADOR (Reuter) Een dronkaard uit San Salva dor heeft zonder dat hij het wist een tijdbom onschadelijk gemaakt en meegenomen naar een pandjeshuls om te verko pen. De bom was neergelegd bij de deur van het ministerie van arbeid. HIJ had gistermor gen moeten exploderen. Vol gens de politie was hij neerge legd door „het guerrillaleger van de armen", evenals de vele andere bommen die in El Sal vador wel tot ontploffing kwamen. Britten en Amerikanen. Gisteren ls de rassendiscriminatie ln Rhodesië onwettig geworden. Voortaan zullen^ openbare plaatsen als ziekenhuizen, scholen en woonwijken voor blanken eveneens open staan voor andere ras sen. Om de gevolgen van de opheffing van de rassendiscriminatie „tot het minimum te beperken" zijn de In schrijfgelden wel verhoogd. Er ko men twee soorten ziekenhuizen, duur en niet duur en de scholen zijn ln vijf soorten verdeeld: gratis, niet duur, duur, particulier en openbaar. Zwar ten mogen nu ook voortaan aan ge meenteraadsverkiezingen meedoen. De ZANU-vleugel van het patriots tisch front heeft gisteren vier blan ken, een Rhodeslër, een Zuidafrikaan en twee Britten vrijgelaten. De vier zouden volgens de ZANU hun enige blanke gevangenen zijn. De blanken zeiden dat zij tijdens hun gevangen schap goed waren behandeld. BIJ de vrijlating ln Mozambique was de lei der van de ZANU, Robert Mugabe aanwezig. Church, democraat en ex-presldents- kandidaat, sprak op een bijeenkomst van de Anti-lasterliga van de Joodse organisatie B'nai B'rith. Hij vroeg zich af of het wenselijk was de ver koop van 60 F-15 straaljagers aan Saoedi-Arabië te laten doorgaan. Vol gens Church is het tijd om klare taai te spreken met deze voornaamste olieleverancier van de VS. De senator wees erop dat de VS tij dens de recente moeilijkheden ln Iran F-15 straaljagers naar Saoedi-Arabië hadden gestuurd als teken van steun aan dat land. Desondanks had Saoe di-Arabië zich geschaard ln de rij van Arabische staten die kritiek hebben op Egypte en zich bereid verklaard miljarden dollars te betalen aan Syrië en Jordanië om deze landen te bewe gen niet mee te doen aan de akkoor den van Camp David. Church merkte op dat Washington de situatie ln Iran verkeerd had beoordeeld en vreesde dat dit ook met Saoedi-Arabië het geval was. Engeland verbiedt maagdelijkheidstest LONDEN (Reuter) Engeland heeft gisteren na een officieel Indiaas pro test de zogenaamde maagdelijkheidstests voor Aziatische vrouwen die naar Engeland komen om er te huwen verboden. Het Britse ministerie van binnenlandse zaken heeft bevestigd, dat een Indiase vrouw vorige week op de Londense luchthaven Heathrow medisch ls onderzocht om vast te stellen of zij ooit een kind ter wereld had gebracht. India protes teerde bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Zulke ondereoeken zouden Britse Im migratie-ambtenaren moeten helpen om vast te kunnen stellen of verkla ringen van vrouwen dat zij naar En geland komen om met een Brit te trouwen op waarheid berusten. door Herman Amelink De besprekingen tussen de Verenigde Staten de de Sowjet-Unie over een tweede akkoord ter beperking van de strategische kernwapens, in de wandeling aangeduid met SALT-2, duren nu al meer dan zes jaar. Vorig jaar riep menigeen enthousiast dat de overeenkomst bijna rond was. Toch is er nog altijd geen akkoord en nog steeds is er geen datum vastgesteld voor het bezoek dat de Russische president Breznjew aan Amerika zal brengen voor de ondertekening van het akkoord. De vertraging in de onderhandelingen heb ben echter niet zo veel te maken met moei lijkheden bij het onderhandelingsproces als wel met de beoordeling van de doeleinden en de werkelijke politieke kracht van de tegenstander Ds SALT-besprekingen staan niet op zichzelf, maar hebben te maken met de internationale krachtsverhoudingen in de hele wereld. De onlangs afgetreden Ame rikaanse SALT-onderhandelaar. Paul Wamke, verklaarde onlangs dat de goed keuring van de SALT-verdragen door de Amerikaanse Senaat voor een belangrijk deel zal afhangen van het totale klimaat van de Amerikaans-Russische betrekkin gen. Dezelfde stelling geldt voor de tot standkoming van het akkoord. En juist in het klimaat van die Amerikaans-Russische betrekkingen is de laatste tijd een verslech tering gekomen. China van mening dat de Russische gretigheid om een akkoord met de Verenigde Staten te sluiten alleen maar groter zou worden wan neer een verdere toenadering tussen de VS en China op handen was. Er werd zelfs op gespeculeerd dat de Russische president Breznjew ernaar zou streven nog voor de Chinese vice-premier Deng Xiaoping een bezoek aan Washington te brengen. Die Amerikaanse gok bleek een totale mis ser. De Amerikaanse president Carter pro beerde een boodschap van zijn Russische ambtgenoot Breznjew naar aanleiding van de erkenning van China nog zo uit te leggen, dat de Russen daarmee eigenlijk wel in stemden. maar de Russen lieten zich dat niet aanleunen. De officiële media van dé Sowjet-Unie maakten de wereld duidelijk, dat de Sowjet-Unie de erkenning van China juist op dit moment hoogst ongelukkig vond. Het feit dat een SALT-akkoord nog steeds Gevaarlijk niet rond is. heeft de Amerikaanse presi dent Carter voor een groot deel aan zichzelf te wijten. Juist op het moment dat de besprekingen aan een afronding toe waren, maakte hij bekend dat de Verenigde Staten met ingang van 1 januari de Volksrepubliek China zouden gaan erkennen en de betrek kingen met Taiwan zouden verbreken Vooral Carters adviseur Zbigniew Brzezins- ki zou op deze stap hebben aangedrongen Brzezinski is voorstander van een harde koers tegenover de Sowjet-Unie Hij was Het bezoek van de Chinese vice-premier Deng Xiaoping aan de Verenigde Staten zal de leiders in het Kremlin stellig ln hun mening gesterkt hebben. De Chinees liet herhaaldelijk in niet mis te verstane be woordingen blijken dat het gevaar voor de wereld uit Moskou komt en dat de Ameri- kaans-Chinese samenwerking ertoe kan bij dragen. dat dit gevaar enigszins wordt be perkt. Deng zei daarom ook weinig te zien in de SALT-akkoorden die de Verenigde Sta- Tegen de achtergrond van een socialistisch-realistisch schilderij van Chinese makelij heffen (v.l.n.r.) Carters adviseur voor nationale veilig heid, Zbigniew Brzezinski, de Chinese vice-premier Deng Xiaoping, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Vance, vice-president Walter Mondale en diens vrouw het glas op de Amerikaans-Chinese samenwerking. Het bezoek van Deng heeft afbreuk gedaan aan de betrekkingen tussen de VS en de Sowjet-Unie. ten en de Sowjet-Unie willen sluiten. Veel te gevaarlijk, vond hij. De nieuwe samenwerking tussen China en de Verenigde 8taten ls nog eens onder streept door de gemeenschappelijk veroor deling in de Veiligheidsraad door deze twee landen van de inval van Vietnam in Cam bodja. Vietnam is een van de trouwste bondgenoten van de Sowjet-Unie ln Zuid- Oost-Azië en het Kremlin voelde zich over deze veroordeling danig gepikeerd. De Russen krijgen door deze politiek van de Verenigde Staten het gevoel dat ze de rege ring van dat land niet kunnen vertrouwen. Ze zijn door de toenadering tot China en de plotselinge erkenning van dat land en het bijna overhaaste bezoek van vlce-premier Deng voor een verrassing geplaatst, die ze nog niet helemaal verwerkt hebben. Het akkoord tussen China en Japan, waarbij Japan de tegen de 8owjet-Unie bedoelde anti-hegemonie-clausule heeft geaccep teerd, geeft Moskou het gevoel dat er aan de oostelijke grens een hecht bondgenoot schap in de maak is met als centrale as de lijn Washington-Tokio-Peking. Iran Een complicerende factor bij de besprekin gen is voorts de kwestie-Iran en de onzeker heid die dit tot gevolg heeft ln het Midden- Oosten. Met Saoedi-Arabië ls Iran steeds een van de steunpilaren van de Verenigde Staten ln het Midden-Oosten geweest Bo vendien zijn deze beide landen verantwoor delijk voor een belangrijk deel van de oliele veranties aan het Westen. In Iran beschik ten de Verenigde Staten over een groot aantal luisterposten om Russische proefne mingen met nieuwe raketten te controleren. Wanneer in dat land binnenkort een Islami tische regering naar het model van ayatol lah Khomeini aan het bewind komt. zal het met die waarnemingen helemaal gedaan zijn. Wanneer men daarbij de versterking van de Russische aanwezigheid ln de Hoorn van Afrika, ln Zuid-Jemen en sedert de laatste staatsgreep ook ln Afghanistan als mede de onzekere situatie in Turkije ln de beschouwing betrekt, dan kan men zich voorstellen, dat de Amerikaanse leiders met enige zorg kijken naar de groeiende invloed van de Russen in dat gebied. Op een kritiek moment zouden de Russen een vrij grote controle kunnen gaan uitoefenen op de le vensader van het Westen, de oliestroom uit het Midden-Oosten Ook de recente aankondiging van president Carter dat hij op de begroting voor 1979- 1980 geld heeft uitgetrokken voor de ont wikkeling van een nieuwe middellange-af- standsraket die in Europa moet worden gestationeerd, doet geen goed aan de sfeer bij de 8ALT-be8prekingen. Formeel valt op deze beslissing van de Amerikaanse presi dent niets aan te merken, want SALT-2 betreft de lange-afstandsraketten die beide landen op elkaar kunnen afvuren. Maar zo n besluit, hoezeer ook bedoeld voor binnen lands en Westeuropees gebruik, stelt de leiders ln het Kremlin nu niet direct gerust. Evenwicht Dat SALT-2 er niet komt, lijkt nauwelijks nog denkbaar. Eind vorig Jaar werd al mee gedeeld dat de akkoorden voor negentig procent rond waren. De grote lijnen en een groot aantal details van de akkoorden zijn allang bekend. Ze houden wel degelijk een beperking ln, zowel kwalitatief als kwanti tatief, van de bewapening en dat is voor belde landen een aantrekkelijke gedachte. Immers, geen van belden beschikt over on beperkte middelen. De akkoorden verzeke ren beide landen van een zekere mogelijk heid om effectief terug te slaan in geval van een aanval met kernwapens. Die zekerheid is momenteel de uiteindelijke basis van het machtsevenwicht tussen beide gTote mo gendheden Die zekerheid zal belde landen ook verhinderen om daadwerkelijk tot een nucleaire aanval over te gaan. Het wachten ls nu op een beter tijdstip om deze akkoor den plechtig te ondertekenen. Dit is het eerste van drie artikelen over de SALT-besprekingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7