3 ^Off icier belast met coördinatie Gopsporing oorlogsmisdadigers Eigen bijdrage moet van de baan Toch onderzoek naar KLM-affaire Euro verkiezingen Protest tegen vlucht KLM naar Teheran CD A-fractie kapittelt staatssecretaris Veder iM meer dan twintigduizend handtekeningen Specialistische kennis in Amsterdam geconcentreerd 'n Sprong voorwaarts of kiezersbedrog? magazine »iu<«e acw» Over invoering eigen bijdrage Verkeersvliegers ongerust Vrachtwagens uit Iran rijden weer Minderhedenbeleid bij minister van binnenlandse zaken Rita Handelwijze Kielman onder de loep Vier veelgevraagde boeken van ds. H. Veldkamp herdrukt! yiïsa TERDAG 3 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ppeciaiis ""tyan een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een Amsterdamse officier van justitie zal worden belast met de coördinatie tan de opsponng van oorlogsmisdadigers. De naam van de coördinator is nog niet bekend. Minister De Ruiter van Justitie heeft vorig jaar al aangekondigd dat een officier van justitie m: kpeciaal zal worden belast met de opsporing van nog voortvluchtige oorlogsmisdadigers. De voordelen hervan zijn, dat de rereiste specialistische kennis wordt geconcentreerd en dat het publiek met tips op een plaats terecht kan. ADVERTENTIE Het ligt voor de hand dat deze coördi natie in Amsterdam moet gebeuren, omdat de Amsterdamse rijksrecher che reeds met de opsporing van oor logsmisdadigers is belast. Op 7 juni qn er weer verkiezingen, nu j voor een Europees parlement. Wat is dat voor een nieuwigheid? 'n Achtergrondverhaal in het nieuwe nummer van VU-magazine. Verder in VU-magazine: Houden Nederlandse kranten de wetenschappers voldoende in de gaten? Geschiedenis-studenten willen bijdrage leveren aan actiegroepen. Stadsvernieuwing kan beter. n Tui opinieblad waar "Noteer"öölTnïil alsaborïnëë öp VU-magazine Naam-T -i i Adresi i i i i Woonplaatsj I l datum handtekening J II Te verzenden in open enveloppe zonder postzegel aan Vrije Universiteit, Antwoordnummer 1771Amsterdam. Wiesenthal Simon Wiesenthal heeft gisteren te genover de rijksrecherche in Amster dam verklaard geen bijzondere lijst met tien namen van gezochte oor logsmisdadigers aan de Nederlandse justitie noch aan het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te hebben overhandigd. Wiesenthal. de speur der naar oorlogsmisdadigers, zou in een interview met het weekblad Nieu we Revu hebben gezegd de namen naar buiten te zullen brengen. Indien de Nederlandse Justitie er niets mee zou doen. In een telefoongesprek met de rijksrecherche, die hij wel regel matig tips verstrekt, zei hij ook niet met openbaarmaking van namen te hebben gedreigd. De Nazi-speurder zei vertrouwen te hebben In de afwikkeling van zijn tipsdoor de Nederlandse Justitie. Zo als bekend heeft minister vanjustltle De Ruiter vorig Jaar, op 11 oktober in een brief aan de Tweede Kamer ge zegd dat hij alles doet, „wat rederlij- kerwijs in zijn vermogen ligt om recht te doen. De voortvluchtlgen verblijven echter In het buitenland en de Nederlandse opsporingsmabtena- ren mogen niet in het buitenland op treden, en de uitleveringsverdragen kennen veel beperkende bepalingen. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie zei gisteren nog dat alle tips van Wiesenthal zijn nagetrok ken. Een deel van die namen zoals bij voorbeeld van Siert Bruins was al bij de Nederlandse Justitie bekend. Van andere namen werd nagegaan welke mogelijkheden er waren om tot actie over te gaan. De conclusie was dat geen vervolging meer mogelijk was, hetzij door verjaring, hetzij doordat de betrokkenen een andere nationaliteit hebben verworven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede-Kamerfractie van het CDA heeft een veertigtal kritische vragen gesteld aan staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid over de vijf gulden eigen bijdrage. Vanaf 1 april moeten ziekenfondsverzekerden dat bedrag zelf per dag gaan bijpassen, als ze in een ziekenuis worden opgenomen. Het CDA vraagt de staatssecretaris waarom met deze maatregel niet is gewacht totdat volksgezondheid met een breder pakket van maatregelen zou komen. In een motie van voorzit ter Lubbers werd daarom tijdens de behandeling van Bestek '81 daarnaar gevraagd. Vooruitlopend op dat pak ket van bezuinigingsvoorstellen is ADVERTENTIE Drs. H. J. Zeldenrust ERVARING EN KEUZE 224 blz., 29,50 Wat christelijk geloo eigenlijk is een theologische verkening op het spoor van Dietrich Bonhodfer. „Hel zijn door wrochte opstellen, de van de schrijver en lezer veel vragen (PRISMA-Lectuurin- formatie Ore. B. Boelen» Czn TUSSEN MENS EN ONMENS 152 blz.. 18.25 Een poging tol interpretatie van het woordje God. „Het resultaat is een ver rassend fris boetje. Ik heb respect voor dit werk en geloof, dat het velen zal helpen." (Kerk tn Theologie) Dr. S. J. Rldderbot ETHIEK VAN HETUEFDEGEBOD 192 Wz.. 27.50 Een uitvoerige bespreking van het N.T. Uefdegebod vrrmt in dit boek het uit gangspunt vai een beschouwing over het probleem van de „onvermijdelijke schuld." Prof. dr. G. Th. Rothulzan WAT IS ETHIEK? 216 Wz. 26.90 De auteur gaat in op d< grondvragen van de ethiek en zo komentalloze onderwer pen ter sprake „Een loeiend boek. dat zeker niet alle vragen oplost, maar wel een erg leerzame bijdage levert lot de kennis van de ethiek 'Dagblad van het Oosten 9 Verkrijgbaar in de boekhanfei [g§g] KOK KAMPEN; Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De Nederlandse Vereniging van Verkeersvlie gers heeft bij de KLM een protest ingediend tegen een gisteren gemaakte vlucht naar Teheran. Volgens een woordvoerder van de vereniging heeft het gegeven, dat de situatie in Teheran rustig is niets te maken met de vliegveiligheid. „Dit ls slechts een momentopname", zo zei hij. „Ik vraag me af of we moeten wachten op een ongeval om met bloe dige feiten te kunnen staven dat de situatie in het luchtruim boven Tehe ran levensgevaarlijk is", aldus de woordvoerder. Goede condities De vlucht werd (met een DC-8) ge maakt vanaf Athene, waar het toestel sinds woensdag had gewacht om naar Teheran te kunnen doorvliegen. Het toestel, dat gisteravond terugkeerde, had 190 passagiers aan boord. Onder hen bevond zich ook een Inspecteur van de rijksluchtvaartdienst, die een onderzoek heeft ingesteld naar de veiligheid op en boven het vliegveld van de Iraanse hoofdstad. Volgens de KLM waren de condities voor de vlucht goed en zouden er eveneens vliegtuigen van acht andere maatschappijen zijn geland. Daarbij was ook een machine van Martinair, die 358 werknemers van een Duits bedrijf in Iran naar Keulen vloog. Tegen deze laatste vlucht zegt de vliegers-vereniging geen bezwaren te hebben omdat er maatregelen waren getroffen, die optimale veiligheid ga- randeerd. Morgen moet er volgens de dienstre geling weer een DC-8 van de KLM via Athene naar Teheran vertrekken. Of deze vlucht zal doorgaan was gister avond nog niet bekend. mevrouw Veder met de eigen-bijdra- ge-maatregel gekomen. Het CDA wil weten wat voor gevolgen deze maatregel heeft voor mensen die met een minimumloon of met een uitkering moeten rondkomen. Ook wordt gevraagd of de regering zou kunnen argumenteren wat de kosten besparingen zijn in een huishouden. Te laat geïnformeerd Het CDA kritiseert het late tijdstip waarop de Kamer is geïnformeerd over de eigen bijdrage en het feit dat de Centrale Raad voor de Volksge zondheid niet is geraadpleegd. Me vrouw Veder wordt ook gewaagd hoe de regeling te rijmen is met de toezeg ging van minister Albeda in het debat over bestek '81, dat de eigen bijdrage alleen zou worden toegepast bij die groep van verzekerden, bij wie de besparingen het duidelijkst aantoon baar zijn. „Erkent de staatssecretaris dat juist voor bijzondere, als kwetsbaar aan te merken groepen het voorstel een for se Inkomensaantasting kan beteke nen?", aldus wagenstellers Weijers en Van Rooljen. Harde kritiek blijkt ook uit de vragen die de fractie van de PvdA over deze zaak heeft gesteld. „Waarom zijn voe dingsuitgaven van ongehuwden, ou der dan achttien en van gehuwden zonder kinderen relevant, waar ook anderen moeten eten?". En: „Hoeve- len van deze categorieën roken twee pakjes sigaretten per dag", waagt de heer Dolman (PvdA) onder meer aan de staatssecretaris. Mevrouw Veder heeft haar maatregel gebaseerd op een voorlopig verslag van de Ziekenfondsraad, dat uitging van een besparing op de voeding van vijf gulden per dag. Mewouw Veder heeft die bijdrage zo betrekkelijk ge noemd, dat die is te vergelijken met het roken van twee pakjes sigaretten per dag. iets wat vóór veel patiënten in een ziekenhuis overigens verboden is. Mr Pie ter van Vollenhoven heeft gis teren in het opleidingsinstituut van de stichting vakopleiding chauffeurs het 2000ste vakbekwaamheidsdiplo ma voor beroepschauffeurs uitge reikt. Op de foto speldt hij het bij het diploma behorende insigne op bij Hu- bert Jonker uit Doorwerd. DEN HAAG (ANP) De al weken lang wachtende wachtwagenchauf- feurs aan de grens van Turkije en Iran rijden sinds gisteren weer. De Turkse autoriteiten hebben een aan tal formaliteiten overboord gezet om de ongeveer duizend wachtwagens zo snel mogelijk de grens over te krij gen. De internationale transportorga nisatie IRU in Oenève heeft dit giste ren laten weten aan NOB-wegtran- sport in Rijswijk. Aan de Turks-Iraanse grens stond een konvooi van naar schatting zestig kilometer lengte. In verband met de spanningen in Iran zelf en stakingen van Iraanse douaniers konden de wa gens niet verder. Onder de chauffeurs bevonden zich ook Nederlanders, van wie het juiste aantal niet bekend is. Woensdag sloeg de internationale transport organisatie alarm toen bleek dat een aantal chauffeurs in moeilijkheden dreigde te komen sommigen stonden al weken aan de grens door gebrek aan voedsel. Volgens de organisatie waren de chauffeurs ook bang aangevallen te worden door demonstrerende Ira- nezen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De minister van bin nenlandse zaken wordt de coördine rend bewindsman voor het minderhe denbeleid. Dit heeft het kabinet gis teren besloten. De huidige minister van binnenlandse zaken, Wiegel, coördineerde al het Molukkersbeleld. icidoor Kees d< Leeuw lm, ri?AMSTERDAM „De vijf gulden eigen bijdrage per verpleegdag moet van de luI.baan. Het is ten maatregel die met name de sociaal zwakkeren treft en die pfdoor hen dan ook als ontzettend onbillijk wordt ervaren. Er is immers geen ichsprake van «e sterkste schouders die de zwaarste lasten zouden moeten dragen." Als voorzitter /an de initia- Jtiefgroep „Stojhet eigen risi- ;enco' weet Bet van Raalte sofwaar hfj over praat. Boven- ^"idien wordt hij x>k als coördi- intnator van be- wijkwelzijns- ietcentrum in de Amsterdamse ijfTKinkerbuurt egelmatig ge- ui- confronteerd net de noden 'er van die sociaa-zwakkeren. >9r;De actie voor het intrekken rie van de eigen bijdrage heeft inmiddels al o'n twintigdui zend handtekeningen opgele verd, afkomstg uit. alle lagen van de bevolluig, want er zijn gelukkig nognensen die, ook al worden dze niet in hun eigen porteronnee getroffen, zich wel deglijk solidair ver klaren met ttegenen die wel het slachtoffr dreigen te wor- Uitspraak den van de» onevenwichtige K maatregel. vordering der geneeskunst, de Algemene Nederlandse Invali- denbond en de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen hebben laten weten weinig heil te zien in die eigen bij drage. „En elke dag komen er nieuwe adhesiebetuigingen binnen." aldus mevrouw C. van der Gaag, die het secretariaat be heert. „Vanuit het bejaarden- werk, de vrouwenbonden, de wijkverpleging, de vakbewe ging en het welzijnswerk, maar ook van particulieren die in brieven uiteenzetten hoe zeer ze door een dergelijke maatregel in de knel zullen komen te zitten Bovendien saat de initiatief groep in har strijd niet ai- leen. want ook organisaties als de Nattaale Ziekenhuis raad. de Kwiinklijke Neder landse Matschappij ter be- De reacties zijn overweldi gend en Bert van Raalte trekt dan ook een voorzichtige vergelijking met de actie te gen de neutronenbom, die meer dan een miljoen handte keningen opleverde „Ik zeg niet dat wij dit aantal ook halen, maar we willen wel be reiken dat er een zodanige uit spraak van de bevolking komt. dat deze regering er moeilijk nog omheen kan." De strekking van de meeste brieven is, dat het gewoon niet waar is dat er geld wordt bespaard als iemand in het ziekenhuis ligt. Dan volgen er berekeningen gebaseerjl op extra vervoerskosten, een bloemetje en wat tijdschrif ten, die per week op zo'n vijf tig gulden komen. Tel daar dan de eigen bijdrage per ver pleegdag bij op en het resul taat is op z'n minst een extra last van 85 gulden. En dat alles omdat de Zieken fondsraad in een voorlopig tussentijds bericht on danks felle protesten van de vakbeweging concludeerde, dat een eigen bijdrage van vijf gulden per verpleegdag even tueel wel zou kunnen. Dit werd dan ook meteen door staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid aange grepen om een dergelijke bij drage per 1 april van dit Jaar in te voeren. Bert van Raalte: „Het gaat ons overigens niet alleen om de eigen bijdrage, maar ook om de maatregel krachtens de algemene wet bijzondere ziek tekosten (AWBZ), die even eens zeer kwalijk is te noe men. De bijdrage vrije periode zal worden teruggebracht tot drie maanden en daarna zal bij voorbeeld een ongehuwde met een minimuminkomen een bedrag van 660 gulden per maand op tafel moeten leg gen. als hij in een verpleegin richting wordt opgenomen. „Op deze manier is hij wel gedwongen zijn eigen huis houden op te geven, omdat hij daarvoor geen geld meer heeft. Het is eenvoudigweg niet meer te combineren, maar het maakt zijn terug keer in de maatschappij er niet eenvoudiger op." aldus Bert van Raalte. Verzet De initiatiefgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van ziekenfondsen, gezondheids zorg, vakbeweging, maar ook uit huisartsen en hoogleraren, noemt de voorgestelde eigen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er komt toch een onderzoek naar het handelen van directeur Kielman van de Amerikaanse vestiging van de KLM. Staatssecretaris Smit-Kroes heeft dat in overleg met de KLM-directie besloten en in een brief aan de vaste Tweede- Kamercommissie voor verkeer en waterstaat meegedeeld. Eerder deze week is het debat over de KLM-affaire in de Tweede Kamer voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het onderzoek zou zich moeten rich ten op de belangstelling die Kielman in 1974 aan de dag zou hebben gelegd voor het reisbureau CR8, dat kort daarna ter ziele is gegaan. Kielman heeft dat zelf altijd krachUg ontkend. Centrale vraag voor de onderzoekers zal moeten zijn in welke mate Klei man persoonlijke belangen en die van zijn werkgever heeft vermengd. Deskundigen Smit-Kroes meent nu dat deze zaak maar eens moet worden opgehelderd. Zij wil daartoe twee onafhankelijke deskundigen Inschakelen die nog een nadere taakomschrijving krijgen. De namen van de onderzoekers en de taakopdracht zullen op een later tijd stip bekend worden gemaakt De staatssecretaris meent dat voor het overige de Kamer voldoende is geïnformeerd Inzake de KLM-affaire, zo blijkt uit de brief en zij noemt dan met name het verstrekken van gratis tickets aan politici en het verlenen van kortingen en extra commissies bij het aantrekken van passagiers. ADVERTENTIE „Als Je nog meer oogschaduw op doet, dan denkt Erik dat Je een paar blauwe ogen hebt bijdrage in strijd met de ver zekeringsgedachte. Op de vraag wat er gaat gebeuren als de zaak ondanks nu al gebleken verzet van de Ka mer. toch doorgaat, wil voor zitter Van Raalte niet ingaan. „In sommige van de achtdui zend brieven laat men weten toch niet te zullen betalen, maar ik wil niet op de dingen vooruitlopen. Je hebt gezien wat er is gebeurd na de uitla tingen van FNV-vertegen- woordiger Herman Bode. Hij werd doorgezaagd over zijn democratische gezindheid, maar over de kwalijke kwestie zelf werd niet meer gepraat. In die valkuil stap ik niet en als het zover is zien we wel verder, maar de woede, teleurstelling en onrust leeft ontegenzeglijk. Dat valt niet te ontkennen." Dat alles wil de Initiatiefgroep wegnemen en daarom mag de eigen bijdrage, nadat eerder het eigen risico van honderd gulden een halt is toegeroe pen. er niet komen. Vandaag wordt in Utrecht dan ook een landelijk beraad gehouden om met elkaar te bekijken hoe er verder actie kan worden ondernomen Het adres van de initiatief groep „Stop het eigen risico" is Reinier Vinkeleskade 38"', Amsterdam, tel. 020-716380 Goede wijn behoeft geen krans. Dat geldt ook voor het werk van ds. H. Veldkamp Toch willen we hier even in het kort weergeven wat de heer A. J Kiel op 20 Januari j.l. bij het opnieuw verschijnen van onderstaande vier Veldkamp-boeken in het dagblad TROUW schreef: „Het opmerketi/ke Is dat de populariteit van de geschriften van ds Veldkamp zich tot vandaeg toe gehandheatd heeft Ik verklaar dia büjvenda aandacht voor de boeken van ds. Veldkamp uil het feit dat hij enorm goed kon schreven Klei is niet de enige die er 20 over denkt. Andere recensies tonen dat overduidelijk aan. Die knopen ontbindt Over het boek Daniël Zevende druk. 194 ^|jgQ Van alle Vektkamp-werken is dit weWcht het bekendste, omdat het in de oorlogsjaren vanwege zijn duidelijke taal taflozen tot steun is geweest in hun houding tegenover de bezetter, die het dan ook prompt op de inde* plaatste En geen wonder, want de aangnjpende. alles omvattende actualiteit van Gods Woord komt in dit boek wei heel sterk tot uitdrukking De boer uit Tekoa Over het boek Amoe. Vijfde druk, 222 „Boeken waar we wat aan hebben zijn boeken als De boer uil Tekoa'. Het verrast telkens opnieuw door origine le gedachten, levendigheid van voorstelling en frisheid van sfi|l Ik vind dit superieur werk, voorbeeld van echt schriftuurlijke behandeling en daarom actueel voor alle tijden.' DS. J. Overduln In het CENTRAAL WEEKBLAD De balling van de Kabaroe Over het boek Ezechiël Vierde druk, 394 1 I pagina's ƒ20.50. Prl|» Ezechiel Is geen gemakkeli|k boek, maar een gids als Oil werk maakt het doorzichtig en doet zien dat het vandaag nog even actueel is als toen deze woorden aan de boorden van de Kabaroe klonken. Dit is Schnftstudie. meditatie en prediking van zuiver gehalte De zoon van BeSrl Over het boek Hoeea Vierde druk. 311 1 „De kennis van de 'kleine profeten' laat over het alge meen veel te wensen over Literatuur als deze een uitstekend middel om die kermis te doen toenemen De exegese is gezond en wordt zo gegeven, dat het belang van deze profetie voor het heden in het volle hcW wordt gezet De auteur schrijft pittig en actueel Prof. dr. N. H. Ridderboe In het GEREFORMEERO WEEKBLAD Deze boeken kunnen binnen enkele degen m uw bezit zi/n als u gebruik maakt van onderstaande BON. Zend die aan uw boekhandel of fm open envelop, zonder postzegel) aan rifVS UITGEVERIJ T. WEVER B.V. M LËm ANTWOORDNUMMER 5 8600 VB FRANEKER j^VJj Tetef. 05170/3147; b.g.g. 2436 Zend mij de volgende boeken van ds. H. Veldkamp rechtstreeks/via boekhandel: ex. Die knopen ontbindt. Prijs geb. 24 50 ex. De boer uit Tekoa. Prijs geb 24 50 ex. De balling van de Kabaroe Pri|S geb. 29.50 ex. De zoon van Beèri. Prijs geb. 24.50 Naam Straat: Postcode- Ptaats- Bankret.-of postgironummer

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3