pneigenlijk gebruik an woningsubsidie I EMS gevaarlijk voor agrarische inkomens amro bank ioyd's 300 jaar in verzekeringen iverheid kan vele miljoenen besparen Middenstand doet te weinig in de politiek Ve daging itekredi Industriebond NKV wil Duitse werkgevers duidelijkheid van Volvo economisch herstel debetrente dieten Banco de Vizcaya Visserijvloot van Oostbloklanden grootste ter wereld Kritiek PvdA-Kamerlid Salomons i.» i XT signaleren breed HS ERDAG 3 FEBRUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 29 advertentie lor Frank Neuerburg D-BEIJERLAND Enkele misschien wel vele miljoenen guldens worden jaar uitgegeven aan woningen, die eigenlijk helemaal geen premiekoopwonin- meer zijn. Een particuliere woningbezitter, die financieel in staat is zijn huis ir duizenden guldens te verbouwen, zou eigenlijk geen (of in mindere mate) tspraak meer mogen maken op een subsidie van de overheid. overheid schept nu een situatie van onelgen- gebruik; namelijk het gebruik van premie in situatie, die diezelfde overheid niet heeft oeld bij het opzetten van die regeling. Zo'n >ouwd huis bevindt zich immers niet meer Ln ïlfde prijsklasse, als de andere premle-koop- ilngen uit die tijd. is in het licht van de eisen, die ten aanzien van stichtingskosten bij de bouw gelden, nogal md. Een praktijkgeval zal dat duidelijk :en. woningen (dus met uitbreiding van een slaapka mer en een dakterras. Op grond van die verbouwing zou de subsidie eigenlijk moeten worden verminderd, wegens het oneigenlijk karakter daarvan en wel als volgt: probleem lijkt vrij eenvoudig. Een gemeente zou de afgegeven vergunningen voor verbouwingen aan premie-koopwoningen, welke nog geen tien jaar staan, moeten melden bij de Provinciale Directie van de Volkshuisvesting. Deze kan dan aan de hand van de in de beschik king gestelde regels bekijken, of een herbereke ning van de resterende subsidiebedragen noodza kelijk is. Als dat inderdaad het geval is, zou deze herberekening ook gelijktijdig moeten worden gedaan. iktijk ',9 11 e periode december 1974-februari 1976 werd in fasen een woningbouwproject van in totaal 11 eengezinshuizen opgeleverd. Het betreft twee 9 in woningen, met als enig verschil een extra pkamer met dakterras, welke gewoon een 'ja verdieping inhield in vergelijking met de lere woning. Van de 360 woningen waren er 70 van dit grotere type. het gehele project zou de subsidie ln totaal 3- omen op circa 6,9 miljoen gulden over de ele periode van tien jaar. He loop van 1977 bleek bij 193 van de 290 oners van kleinere woningen de behoefte te m aan, de woning te vergroten met een verdle- Dit op dezelfde manier als de al bestaande 126.000 315.000 266.400 217.800 169.200 120.600 72.000 23.400 Subsidie 1979 Subsidie 1980 Subsidie 1981 Subsidie 1982 Subsidie 1983 Subsidie 1984 Subsidie 1985 Subsidie 1986 Totaal Project Uiteindelijk gaat het in dit project dus om een oneigenlijk gebruik aan subsidie van totaal 1,3 miljoen gulden over de periode 1979-1986. Dit is ongeveer negentien procent van het totaal, dat maximaal voor het gehele project aan subsidie zou kunnen worden uitgekeerd. Het is niet realistisch aan te nemen, dat iets dergelijks zich in elk premle-koopproject voor doet. Dat dit echter niet het enige project in Nederland zal zijn waar zich iets dergelijks af speelt, zal toch ook duidelijk zijn. Een oplossing voor het in dit artikel geschetste Onderzoek Gezien de bedragen, waarom het kfin gaan, lijkt op z'n minst een onderzoek naar de omvang van het verschijnsel (het ingrijpend verbeteren van vrij nieuwe premiekoopwoningen) op z'n plaats. Aangezien de laatste Jaren gemiddeld meer dan dertigduizend premie-koopwoningen per Jaar zijn gebouwd is de kans niet gering, dat het teniet doen van dit oneigenlijk gebruik van subsidies, een bezuiniging van vele miljoenen per Jaar zal 1.310.400 opleveren. Deze miljoenen zouden dan bijvoorbeeld kunnen worden gebruikt om ook de tweede bewoner van een premiekoopwoning (die thans achter het net vist) voor de resterende subsidie in aanmerking te laten komen. heeft het genoegen mededeling te doen van de opening van haar kantoor te Amsterdam. Herengracht 479 1017 BS Amsterdam TELEFOON: 020-263033 TELEX: 13582 ROTTERDAM (DPA) De landen van de Oosteuropese economische gemeenschap Comecon hebben hun visserijvloot de laatste Jaren zo sterk uitgebreid, dat deze nu de grootste ter wereld is. De vloot omvat onge veer 5.000 schepen met een bruto tonnage van meer dan 7 miljoen, die op alle wereldzeeën worden aange troffen, aldus het Instituut voor Mari tieme Economie in Bremen. De Comecon-vloot bestaat uit 4.382 vaartuigen met een tonnage van 4.1 miljoen voor de visvangst en verwer king van het zeegedierte. Hiermee beschikken de zeven Oostbloklanden (Rusland, Polen. DDR. Tsjechoslo- wakije, Bulgarije. Roemenië en Hon garije) over 47,1 procent van de over eenkomstige wereldvissersvloot Voorts hebben deze landen 620 varen de visserij fabrieken met een tonnage van 3.2 miljoen. Dit is 89,7 procent van de vergelijkbare wereldvloot. De totale zeehandelsvloot van de Oosteuropese landen omvat thans 9.705 schepen met een tonnage van ruim 30 miljoen, ofwel 7,4 procent van de gezamenlijke wereldhandels- en visserij tonnage. Frank Neuerburg doet samen met Hans van Fulpen al een aantal jaren onderzoek op het flnancieel-economlsch vlak van de volkshuisvesting. Daaruit resulteerden een drietal publikatles, namelijk „Kopen of huren, een vergelijking", „Overheid en bewoner, wie bepaalt wat?" en een artikel over een vergelijking van de woonlasten tussen de woningwetsector en de eigen woning in de beschutte sfeer. Van een onzer redacteuren BRUSSEL/DEN HAAG Het nieuwe geldstelsel van de EG, dat overigens nog niet van kracht is, levert onzekerheden op voor de inkomens van boeren in landen met een sterke valuta, waaronder Nederland. 'an een onzer lerslaggevers MSTERDAM De mid denstanders presenteren siich slecht in de politiek. let midden- en kleinbe- rijf (MKB) heeft zijn ver- egenwoordigers nooit op 9<: ilaatsen waar het per defi- Is itie juist wel zou moeten gjljn. Hoeveel werkelijke Mfertegenwoordigers van 9<ó iet MKB zitten er nu hele- m Snaai in de Tweede Kamer? g Anderhalve man en een ardekop. eze voor de middenstand zeer ?4 ylritische uitlatingen deed het 90 3( •vdA-Kamerlid Noortje Salo- ff-^nons in een intervieuw met het 91.29 weekblad Textilia. Mevrouw Salo- ■j®-™ nons behartigt in de PvdA-fractie oi oo lüddenstandszaken. 99.40 Volgens het Kamerlid is de inzet 27 90 an allerlei MKB-organisaties be- "™abberd tot slecht. Ze rotzooien oo sopaar wat aan en zijn dikwijls niet or J. G. Wolters bereid zich echt voor hun achter ban in te zetten. Dit ln tegenstel ling tot de vakbeweging. Ook de landbouw is goed georganiseerd, meent mevrouw Salomons. Dat is te merken aan de honderden nati onale en internationale besluiten die ten behoeven van de landbouw zijn genomen. De agrariërs heb ben wel hun vertegenwoordigers in het parlement, zegt zij. Noortje Salomons verwijt de MKB-vertegenwoordlgers ook dat zij niet of nauwelijks op allerlei ontwikkelingen Inspelen. Zij noemt de ontvolking van de bin nensteden, het ontstaan van com pleet nieuwe woon- en recreatiege bieden. Landelijk noch regionaal of plaatselijk is het MKB dan ge sprekspartner. „In al die commis sies schitteren de heren door afwe zigheid. Ze zouden zich eerder dan thans het geval is bij allerlei over heidsinstanties moeten aandienen om over ontwikkelingen die nog gaan komen van gedachte te wis selen." Nu zie Je ze pas wanneer die ontwikkelingen al lang en breed aan de gang zijn. Het Kamerlid verwijt het MKB verder te weinig met goede en betrouwbaren rapporten op de proppen te komen en als die er zijn ls het vaak op een te laat tijdstip. Instellingen als het Eco nomisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM) en het Centraal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (CIMK) lopen naar haar mening altijd achte raan. Sprekend over de invloed van het MKB in de politiek werd mevrouw Salomons in het interview tegen geworpen dat we toch een speciale staatssecretaris voor midden standszaken hebben in de persoon van de heer Hazekamp. Voor hem had het Kamerlid echter geen goed woord over. „Hij mist", zegt zij, „fundamentele visie, hij doet niks, zegt niks en weet weinig". Mevrouw Salomons ziet slechts in uitzonderingsgevallen toekomst voor eenmansbedrijfjes. In de voe- dings- en genotmiddelensector hebben zij die zich specialiseerden waarschijnlijk een behoorlijke overlevingskans. Veel beter ligt het met kleine zaken die zich be zighouden met lsolatlewerkzaam- heden. Op dat gebied bestaan een flink aantal regelingen die gelde lijke steun toezeggen aan degenen die huizen, winkels of andere ge bouwen laten Isoleren. Dat soort werkzaamheden is zo gedifferenti eerd dat ln die markt ah een maar kleine slagvaardige bedrijfjes kunnen opereren, aldus Noortje Salomons. Dit leert een nadere beschouwing van de Europese valuta-eenheid, of „Ecu", die oorspronkelijk is ontwor pen als verrekeneenheld. Samenge steld uit het gewogen gemiddelde van de waarde van de EG-munten (valu- tamand) zou deze „Ecu" de verschil lende valuta's van de deelnemende EMS-landen (alle EG-landen, Groot- Brittannlë uitgezonderd) op één noe mer te brengen, zodat ze met elkaar zouden kunnen worden vergeleken. In de afgelopen tijd is er echter steeds meer twijfel gerezen over de vraag, of deze zo „braaf" lijkende mand wel zo'n ongevaarlijke inhoud heeft. Het conflict over de monetaire com penserende bedragen (heffingen en subsidies aan de grenzen van EG- lidstaten om uiteenlopende koersver- houdingen recht te trekken) heeft duidelijk gemaakt, dat de Ecu-mand een paar onplezierige verrassingen blijkt te bevatten. De regeringslei ders en staatshoofden van de EG waren tijdens hun topconferentie van 5 tot 6 december zo „voorzichtig" om geen ongepaste nieuwsgierigheid naar de inhoud van de mand te laten blijken. Giftanden Dit bleef voorbehouden aan de Euro pese ministers van landbouw tijdens Verlaging opslag debetrente In verband met de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt zal, met ingang van 3 februari 1979, de opslag rente voor debetstanden in rekening courant worden verlaagd van 2% naar •NDEN Welk onheil er ïdaaé de dag ook over En- and mag komen, Lloyd's of ndon staat nog altijd over- d als een rots in de bran- ig. En eigenlijk kan dat ook t anders, want Lloyd's of ndon en onheil zijn twee uw met elkaar verbonden pippen. Lloyd's of London namelijk de grootste rktplaats voor verzekerin- in de wereld. En dat al n driehonderd jaar lang. is precies die unieke instelling, bij afkorting doorgaans met de m Lloyd's wordt aangeduid en die elmatig opduikt in kranteberich- als er sprake is van rampen e.d. een veelgehoord onbegrip bij ,9! rbaat weg te nemen: Lloyd's is u n verzekeringsmaatschappij ai '60 ft deze instelling ook alles met l tekeringen te doen. 6 2 is. zoals gezegd, een marktplaats. een beurs, waar alle mogelijke verze keringen tot stand komen. En dat dat er heel wat zijn mag blijken uit het jaarlijkse bedrag aan premies van deze markt, dat niet minder dan 1,5 miljard Engelse ponden beloopt. Dat is ruim 6 miljard gulden. Bijna drie kwart van dit bedrag heeft betrek king op verzekeringszaken van over zee en is derhalve van bulten Enge land afkomstig. Koffiehuis Lloyd's ontstond 300 jaar geleden in het Londense koffiehuis van Edward Lloyd. Omstreeks het einde van de 17e eeuw vond de verzekering van schepen en hun lading tegen allerlei onheil al in de Londense City plaats. In de City was het dat in 1688 Edward Lloyd zich eigenaar mocht noemen van een koffiehuis met een cliëntèle van reders, scheepskapiteins en rijke kooplieden. De laatste waren op be paalde voorwaarden wel bereid zo nu en dan tegen een zekere vergoeding een deel van het risico, verbonden aan het vervoer van lading per schip, op zich te nemen. In een tijd, dat de verbindingen met overzee gebrekkig waren, groeide het koffiehuis van Lloyd uit tot een plaats, waar niet alleen betrouwbare informatie op het gebied van de scheepvaart viel te halen, maar waar men ook aan het goede adres was voor het dekken van risico's, verband houdende met de scheepvaart. Heden ten dage is Lloyd's of London behalve een internationale verzeke- ringsmarkt dan ook hèt centrum van scheepvaartnieuws voor de gehele wereld. Hier sluiten verzekeraars, voor hun eigen rekening, op eigen risico en in concurrentie met elkaar verzekeringen af. Alleen die verzeke raars. die tot „Underwriting Members of Lloyd's" uitverkoren zijn, kunnen bij Lloyd's verzekeringen accepteren. Daarvoor moeten zij zich echter wel persoonlijk en zonder beperkingen aansprakelijk stellen. Verder dienen zij te voldoen aan strenge financiële en andere voorwaarden. Deze voor waarden zijn opgesteld door de Cor poration of Lloyd's, die haar gebouw en andere faciliteiten tegen betaling aan de leden ter beschikking stelt voor het doen van zaken. „Brokers" advertentie In verband met de voortgaande daling van de tarieven op de geldmarkt zal de tijdelijke toeslag op de debetrente van kredieten, waarvan het tarief is gekoppeld aan het promessen- disconto van De Nederlandsche Bank N.V., met ingang van 3 februari 1979 verlaagd worden van 2% tot 1V?% Verzekeringen worden bij Lloyd's bij individuele assuradeuren geplaatst en niet bij de Corporation of Lloyd's als zodanig. Het publiek kan ook niet rechtstreeks met de assuradeuren (de „underwriters") van Lloyd's onder handelen, maar kan de verzekeringen alleen afsluiten door bemiddeling van de assurantiemakelaars van Lloyd's, de „brokers". Zij zijn de eni gen, die in het gebouw van Lloyd's verzekeringen mogen plaatsen. Momenteel zijn er meer dan 14.000 assuradeuren lid van Lloyd's. Jaren geleden was het nogoe gewoonte, dat iedere assuradeur persoonlijk zijn ei gen verzekeringen afsloot. Tegen woordig worden de „Underwriting Members" evenwel tot groepen ge vormd. Deze kunnen zowel uit een paar, als uit enkele honderden leden bestaan. Deze groepen worden syndi caten genoemd. Zij worden beheerd door assurantie-agenten, die syndi caatsassuradeuren in dienst hebben om namens de leden van hun syndi caten risico's te accepteren. Deze laatsten blijven desondahks persoon lijk aansprakelijk voor de ln hun naam geaccepteerde verzekeringen Voor het plaatsen van een verzeke ring bij Lloyd's schrijft de makelaar een zogenaamde slultnota uit. Deze bestaat uit een dubbelgevouwen blad papier, waarop in het kort de bijzon derheden van het te dekken risico staan vermeld. Hiermede benadert de makelaar de verzekeraars, verenigd in de „Underwriting Room". Dat is een zaal 100 meter lang en 40 meter breed waar door 3 8 4000 assura deuren en makelaars de zaken wor den afgewikkeld. Zee-, auto- en vlieg- tulgverzekeringpn worden op de be gane grond afgesloten; andere verze keringen op de bovengalerijen. De makelaar onderhandelt hier met de assuradeuren over de te berekenen premie. Omdat Lloyd's een concurrerende markt is, zal de makelaar verschillep- de noteringen van diverse verzeke raars krijgen, waaruit hij voor zijn cliënt de meest gunstige kiest. Als de verlangde dekking zeer groot is, be staat de mogelijkheid dat één assura deur niet het gehele risico wenst te dragen In dat geval vermeldt hij op de slultnota het percentage van het risico dat hij bereid ls wél te dekken. Met deze bereidverklaring gaat de makelaar vervolgens naar andere ver zekeraars om hen ertoe te bewegen eveneens een gedeelte van het risico tegen hetzelfde tarief te accepteren. Dit totdat een voldoende aantal dit heeft gedaan en het gehele risico is gedekt. Van oudsher heeft Lloyd's een nauwe band gehad met de zeevaart. Het zal dan ook geen verwondering wekken, dat Lloyd's op dit moment over de gehele wereld nog een 1500 agenten heeft, die tot taak hebben Lloyd's berichten te sturen betreffende scheepvaartbewegingen havens e.d. De grote hoeveelheid scheepvaart- nieuws, die dagelijks bij Lloyd's bin nenkomt ook van reders, radiosta tions en uit andere bronnen wordt verspreid onder de abonnees op „Lloyd's List", die voor het eerst in, 1734 verscheen. Het is het oudste Londense dagblad, dat naast allerlei scheepvaartnieuws, ook berichten van algemeen belang bevat. Hoewel oud in Jaren is het beslist niet zo, dat alles bij Lloyd's nog met de ganzeveer gebeurt en dat vrouwen de toegang nog steeds wordt ontzegd. Zeker, de basisformule ls door de eeuwen heen in grote lijnen ongewij zigd gebleven. De administratieve af wikkeling is echter up to date. Dat wil zeggen, zij (geschiedt met behulp van moderne computertechnieken. En dat dat nodig ls, zal een ieder duide lijk zijn die bedenkt dat er op basis van de bij Lloyd's tot stand gekomen verzekeringen jaarlijks een kleine 20 miljoen polissen moeten worden op gemaakt hun bijeenkomst op 19 december vo rig jaar. Daar bleek de mand een doos van Pandora te zijn. De slangen, die eruit kropen hebben kennelijk meer giftanden dan de nog steeds funge rende „slang", de monetaire samen werking tussen de Benelux, West- Duitsland en Denemarken, die berust op onderling vastgestelde wissel koersverhoudingen van de deelne mende munten. De Europese Raad heeft zich uitge sproken voor de gedachte dat de in voering van de Ecu geen verandering mag betekenen voor de Europese landbouwprijzen, uitgedrukt in na tionale valuta's. Dit gebeurt ook niet, tenminste niet op de dag waarop het EMS van start gaat. De toestand zal echter al veranderen als de eerste wijziging van de wisselkoersen zich aandient. Bij een devaluatie in Jén van de deelnemende landen wordt de waarde van de Ecu, uitgedrukt im mers ln alle deelnemende valuta's, minder. De landbouwprijzen, uitge drukt in Ecu's, dalen dan in de hele gemeenschap, met uitzondering van het land dat devalueerde. In het nu beoogde Ecu-stelsel zal iedere deva luatie dus neerkomen op een Inko mensverlaging voor de boeren in de niet-devaluerende landen. Verdeelsleutel Minister Van der Stee legt deze (inge wikkelde) materie als volgt uit: „We hebben een Ecu, waarvan de waarde volgens een vaste verdeelsleutel wordt bepaald door de koersen van de verschillende E O-munten, het va lutamandje. 8tel nu munt X partici peert daarin voor éénderde. Indien munt X revalueert met 6 procent, dan betekent dit dat de Ecu 2 procent meer waard wordt. Automatisch zou den daardoor alle landbouwprijzen, uitgedrukt ln Ecu's, eveneens met 2 procent stijgen. Devalueert hetzelfde land met 6 procent, dan dalen de landbouwprijzen en de boereninko- mens met twee procent." De minister van landbouw verklaar de deze week ln de Tweede Kamer, dat nu gezocht wordt naar verfijnin gen, die „iets van deze pijn wegne men". Intussen neemt hij aan, dat de Ecu onderworpen zal zijn aan tegen gestelde koersbeweglngen, zodat de waarde van deze kunstmatige munt gemiddeld weinig verandering zal on dergaan. HELMOND (ANP) De Industriebond NKV wil van Volvo Car weten, welke gevolgen het niet doorgaan van de samen werking tussen Volvo en Noorwegen heelt voor de vestigingen in Bom en Helmond. Volgens de bond is de kans groot, dat Volvo Zweden opnieuw bij de Nederlandse overheid zal aan kloppen om (lnancifile steun en daarbij de werkgelegenheid als chantagemiddel zal gebruiken. Een woordvoerder van het bedrijf heeft desgevraagd gezegd, dat het niet doorgaan van de Noorse affaire geen enkel gevolg heeft voor de Ne derlandse vestigingen. Zweedse aan deelhouders hebben zich inmiddels bereid verklaard ook op langere ter mijn nieuw geld te investeren in het concern. advertentie Verder wijst de woordvoerder op de overeenkomst tussen de Nederlandse regering en het Volvo-concern. Daar in is vastgelegd dat wanneer het ver lies In de periode 1978 tot en met 1980 ln Nederland groter is dan 200 mil joen gulden, Volvo daarvan 55 pro cent voor haar rekening zal nemen en de Nederlandse overheid 45 procent. In het geraamde verlies van tweehon derd miljoen gulden draagt Neder land al 98,3 miljoen gulden bij. Daar naast heeft de overheid nog eens ruim 150 miljoen in het bedrijf ge ïnvesteerd. De vooruitzichten voor Volvo Car zijn, volgens de woordvoerder, gun stig. „We draaien quitte bij een Jaar- produktie van 100 tot 110 duizend auto's. In 1978 werden er 65.500 ge maakt. Dit Jaar zullen dat er onge veer 81 000 zijn De belangstelling voor de Volvo 343. de enige auto die in Bom wordt gemaakt, neemt nog steeds toe. We zijn dan ook erg opti mistisch voor het begin van de jaren tachtig," aldus de Volvo-woordvoer- der. BONN (ANP) In een groeiend aan tal sectoren van de Westduitse econo mie begint zich een duidelijk econo misch herstel af te tekenen. Dit her stel heeft de neiging zich zonder extra steun in stand te houden. Dit heeft de hoofdsecretaris van de Westduitse Organisatie van Kamers van Koop handel (DIHT), Paul Broicher, gezegd. De Investeringen, de benutting van de aanwezige produktlecapacltelt en vooral de opdrachten die zijn ontvan gen blijken tijdig te zijn toegenomen. Dit is, volgens de DIHT, een eerste vereiste voor een economische ople ving. Voor het eerst sinds 1974 zijn de Westduitse bedrijven weer van plan om meer te gaan Investeren, zo blijkt uit het Jaarverslag van de organisa tie, waarin de resultaten zijn ver werkt van een onderzoek op 14.000 Westduitse bedrijven. Zorgelijk is dat de dreiging van exter ne economische factoren is vergroot. In dit verband wordt gewezen op een fellere internationale concurrentie, op een groeiend protectionisme, stij gende olieprijzen en groeiende risi co's op valuta-gebied. Voorts bestaat er onzekerheid over de economische ontwikkeling ln de voor de Westduit se handel belangrijkste landen en over de politieke onrust in sommige landen. „Dit alles levert niet alleen een gevaar op voor onze export maar ook voor de aanvoer van grondstof fen", aldus Broicher.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 29