Agenda Beeld van j genade y Q n Libanon: een ingewikkelde situatie CDA i/ u ziekenverzorgster lejaardenverzorgster mio GENADE GISTEREN M'N INDE KRANT. VANDAAG VERKOCHT. een secretaresse secretaresse/bibliografe gootesticht SothebyMakvanWaay Bijzondere veiling van oud speelgoed dei>ijfi>erberg teede 'Geen uitlokking door politie in narcotica-zaak' Deuren open bij het openbaar Haags onderwijs hoofdleidster Gemeente 's-Gravenhage v/h E. J. BRILL te Leiden zich aan te melden als student(e) voor de part-time opleiding (kursus 79/'80) ATERDAG 3 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET H27 k>or prof. dr. A. Wessels et besluit tot het zenden van een jntingent Nederlandse troepen naar ibanon is kennelijk niet erg zorgrul- voorbereid. Dat blijkt zowel uit de acties van de Nederlandse regering van de militaire leiding van het etreffende onderdeel Toch is het in erband met de risico's die dit besluit oor de uit te zenden mensen iriee- rengen noodzakelijk dat er groter uidelijkheid bestaat en betere voor- chting gegeven wordt over datgene rat men gereed staat te doen. De jdelijke overweging bijvoorbeeld m de troepen en het materieel via irael te transporteren is een van die lijken van onzorgvuldige preparatie i gebrek aan aanvoelen, die nu juist imisbaar zijn voor een eventueel iccesvol verrichten van de op te smen taak. et is noodzakelijk enkele recente tbeurtenissen uit de laatste jaren op sn rijtje te zetten. In de juni-oorlog in 1967 werd de westelijke Jordaan- lever. de Gazastrook als mede de Inai-woestijn en de Golanhoogte oor Israël bezet. Het aantal Pales- jnse vluchtelingen groeide aanzien- jk in de omringende landen, vooral an Jordanië en Libanon en daarmee )k het Palestijnse verzet tegen Is- lél vanaf het grondgebied van die inden. Vooral in 1970 in de maand tptember leidde dat tot een rachtmeting tussen koning Hoes- ein en de Palestijnse verzetsorgani- ities. waarbij koning Hoessein als overwinnaar" te voorschijn kwam. et werd voor de Palestijnen de zwarte september" maand. Sinds- ien verplaatste zich het gewapende alestijnse verzet voor het grootste eel naar Libanon. Maar reeds in de cember 1968 werd Libanon „gestraft" voor het toelaten van Palestijnse „terreur'-acties (vooral vliegtuigka pingen): een groot aantal Libanese vliegtuigen werd door een Israëlische commando-actie op de luchthaven van Beiroet vernietigd. In 1969 en vooral in 1973 toen de Israëli's in het hartje van Beiroet drie belangrij ke Palestijnse leiders ombracht (niet ver van de plaats waar de Pales tijnse leider Abu Hasan vorige week door een Israëlische groep gedood werd) kwam het tot botsingen tus sen Libanezen en Palestijnen. In 1969 probeerde de Egyptische president Nasser de partijen tot elkaar te bren gen wat ook lukte in het overigens later steeds weer geschonden „ak koord van Cairo". De Palestijnen maakten vooral van het zuidelijkste deel van Libanon hun oefen- èn uitvals-basis voor acties te gen Israël. Niet alleen de Palestijnen. maar ook de Libanese bevolking van zuid-Libanon kreeg zeer te lijden on der de Israëlische vergeldingsacties ter land ter zee en vanuit de lucht. Naast de kleine christelijke enclaves in zuid-Libanon wordt de bevolking voornamelijk gevormd door Shiieten. hetzelfde „soort" moslims als men in Perzië aantreft. Hun geestelijke lei der Imam Musa Sadr is jaren lang opgekomen voor de rechten van der zogenaamde mahrumiem, bezitlozen. Vorig jaar augustus verdween deze leider in Libië en wordt nog steeds vermist. De Shi'ieten die in groten getale vluchtten en hun bezit kwijt raakten, wachten te vergeefs op steun en bescherming van de zijde van de Libanese regering vooral be heerst door nJaronitisch christelijke leiders en soennitische moslims. Hun lot raakte steeds meer verbonden met dat van de Palestijnen en zij vonden elkaar in dezelfde „armoede gordel" rondom Beiroet. De bijna dagelijkse aanvallen van Israël op Libanon vooral ook vanaf het begin van 1975. vormen duidelijk een inleiding op de botsingen en spanningen die exploderen in de Li banese burgeroorlog waarbij te kort samengevat de dus genoemde Palestijnse, moslimse, linkse, pro gressieve krachten het opnemen te gen het zogenaamde rechtse maroni tische. ook gedeeltelijk soennletisch- mosllmse Libanese establishment. De progressieve krachten ondervin den veel steun van diverse Arabische landen, terwijl de maronieten steeds openlijker steun ontvangen (en ook zelfs training) van Israël. Een ver wachte overwinning van „links" wordt in de zomer van 1976 verhin derd door het verdere Syrische ingrij pen op dat moment ten gunste van de falangisten en andere „rechtse" groe pen. Aan het eind van 1976 wordt door een Arabische topconferentie in Riadh dit Syrische invasieleger door de aanvulling van troepen uit onder meer de Verenigde Arabische Emira ten en de Sudan (die Juist besloten hebben zich te zullen terugtrekken) „gelegitimeerd" als Arabische af schrikkingstroepen. De Syrische be moeienis in Libanon wordt ervaren als gebaseerd op een soort verdeel-en- heers-principe. Het linkse verzet bra ken zij vooral in maart 1977 door. zoals in Libanon door velen wordt aangenomen, verantwoordelijkheid te dragen voor het vermoorden van de druzische leider. Kamal Joum- blatt. In 1978 beginnen zij met hun aanvallen op de christenen met name in oktober 1978 op de christelij ke wijk van Beirut. In datzelfde Jaar 1978 gebruikt Israël de aanval op een bus op de weg naar Tel Aviv als aanleiding om een lang voorgenomen bezetting van het zui den van Libanon ten zuiden van de Litani-rivier te realiseren. Doch de Palestijnen. kennelijk voorbereid op die invasie, hadden hun voornaamste troepen ten noorden van de rivier teruggetrokken. Daardoor heeft de invasie niet dat effect gehad dat Is raël beoogde, namelijk een eind te maken aan het gebruiken van zuid- Libanon als actie basis tegen Israël Overigens was de bewuste actie bij Tel Aviv ondernomen vanuit een plaats ten noorden van de Litani- rivier. Er was kennelijk de Verenigde Staten van Noord Amerika veel aan gelegen (zo werd het door Israël erva ren) om snel een resolutie aangeno men te krijgen gericht op de terug trekking van de Israëlische troepen en het vormen van een VN troepen macht met een vredesmissie (de uni- fil). Israël heeft in enkele fasen begin zomer 1978 de terugtrekking voltooid waarna de unifii troepen, onder meer bestaande uit Franse. Senegalese manschappen en ook uit de Fiji-ei- landen. die hun bijna volledige leger naar Libanon stuurden!hun plaats innamen. Israël werd er al direct van beschuldigd toch invloed en controle in het zuiden gedeeltelijk te willen uitoefenen door soms het gezag niet aan de VN-troepen over te dragen, maar aan de door hen gesteunde en van wapens voorziene maronitische majoor Haddad. Dit leidde ook tot interne Libanese spanningen omdat het de bedoeling was dat de VN- interventie gericht zou zijn op het herstel van ae Libanese souvereini- teit over dat gebied Er was discussie bij voorbeeld of Haddads gezag al of niet als Libanees aangemerkt kon worden, iets dat velen ontkenden. Po gingen om eenheden van het (niet erg succesvol) weer in opbouw zijnde Li banese leger naar het gebied te zen den mislukten. Wel opereert er een afgesplitst gedeelte van het Libanese leger in zuid-Libanon. De VN vredesmacht wordt door de verschillende betrokken partijen wel getolereerd maar niet van harte. Zo wel de Palestijnen als de Israëli's hebben met hun recente acties en tegenacties (bombardementen) het door de VN gecontroleerd geachte gebied geïnfilitreerd De opgave van het aantal gewapende Palestijnen in dat gebied varieert van 400 tot 8000 Israël heeft openlijk verklaard indien noodzakelijk het gebied te betreden 19 januari j.L werd het mandaat van de unifil door de veiligheidsraad ver lengd. Op instigatie van Frankrijk niet met zes. maar met vijf maanden, hetgeen irritatie wekte bij de Libane se regering Met name omdat het kwam van de zijde van een bevriend geachte natie Het is kennelijk de bedoeling de Liba nese regering te pressen binnen drie maanden eigen gezag over dat gebied te herstellen, iets dat voor wie de toestand in Libanon kent, een utopie genoemd kan worden. Ook bestaat er irritatie over het Franse besluit hun contingent te reduceren. In de V.N.-resolutie wordt de teleur stelling uitgesproken dat er vooral van de zijde van Israël gebrek is aan samenwerking met de V.N.-troepen die hen belemmert hun opdracht te vervullen. De te zenden Nederlandse troepen zullen zich ter dege bewust moeten zijn van de ingewikkeldheid van de situatie. Wanneer zij in West- Beirut arriveren zullen zij eerst door een gebied trekken dat door de (voor al uit Syriërs bestaande) Arabische afschrikkingstroepen en daarna voor bij Sidon vooral door de Palestijnen wordt gecontroleerd. Op de risico's bij de gehele onderneming is terecht gewezen. Al in de eerste dagen van het binnentrekken van de V N. troe pen werd de Franse commandant ernstig gewond. Nederland zal verze kerd moeten zijn van de welwillende aanvaarding van zijn presentie van al de betrokken partijen omdat daar voor een belangrijk deel vanaf hangt of ons land succesvol deze uiterst delicate opdracht zal kunnen ver vullen. Dr. A. Wessels is hoogleraar in de zendingswetenschappen aan de VU in Amsterdam. Hij is geruime tijd werkzaam geweest in de Libanon. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De politie is binnen de grenzen gebleven van wat toelaat baar is. toen zij vorig jaar twee Ame rikaanse „undercover agents" inscha kelde om het bewijs te kunnen leve ren dat een In Nederland wonende Amerikaan zich aan handel in hard drugs schuldig maakte. Het door de betrokkene gepleegde misdrijf heeft de politie daarmee niet uitgelokt. Tot deze conclusie is het Amsterdam se gerechtshof gisteren gekomen in zijn uitspraak tegen een Amerikaan en twee Nederlanders die ervan wer den beschuldigd 480 gram cocaïne in hun bezit te hebben gehad. De Ameri kaan werd tot anderhalf Jaar gevan genisstraf veroordeeld; de twee Ne derlanders kregen twee jaar. Bij de aanhouding van het drietal maakte de Amsterdamse politie ge bruik van de diensten van de Drugs Enforcement Administration (DEA), de Amerikaanse narcoticabrigade Volgens de raadslieden van de ver dachten had de politie zich daarmee schuldig gemaakt aan uitlokking. De Amsterdamse rechtbank, die de ver dachten in eerste instantie veroor deelde. was van mening dat de ge bruikte methode „nog Juist geoor loofd" was. Het hof heeft overwogen dat de Ame rikaanse hoofdverdachte al geruime tijd bekend stond als handelaar, en door het optreden van de politie „niet is gebracht tot andere handelingen dan die waarop zijn opzet reeds was gericht". DEN HAAG Alle Haagse openba re scholen zijn dinsdag 6 februari voor ouders en belangstellenden toegankelijk. Dat zijn ze anders ook. maar nu zal er voorlichting over doel en beginselen van het onderwijs worden gegeven. 's Avonds wordt er in het Wijkcen trum De Houtzagerij in de Schil derswijk een bijeenkomst met leer lingen. leerkrachten en ouders ge houden. Wellicht zal deze „Dag van het openbaar onderwijs" de eerste stap zijn op de weg naar een lande lijke gebeurtenis. Als het aan de organisatoren van de manifestatie ligt, gebeurt dat zeker. Dat zijn de gemeenschappelijke ouderraad van "s-Gravenhage. de plaatselijke afde ling van de Vereniging voor Open baar Onderwijs, de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel en de Vereniging van Leraren bij het voortgezet onderwijs van het Ne derlands Genootschap van Leraren. Bij de presentatie van de plannen wezen de organisatoren op de voort durende groei van het aandeel van het openbaar onderwijs: in Den Haag steeg dit van 35 procent (in 1961) naar 42.8 procent (1977). De ene algemene onverzuilde school voor iedereen is in het gehele land in trek. aldus de organisatoren. MOSKOUW (Reuter.AP) De dissi dente historicus Roy Medvedew wil kandidaat staan voor de verkiezingen voor de Opperste Sowjet de volgende maand Een groep, die rechtstreeks uit het volk voortkomt en zichzelf „Verkiezingen 1979" noerht, heeft hem als kandidaat voorgesteld om de vrijheid van het Russische kiesstelsel te testen. Verpleeghuis johanna Johan van Oldenbarneveltlaan 5 Den Haag In het verpleeghuis "Johanna". ressorterend onder de Algemene Haagse Stichting voor Verzorging en Verpleging in Tehuizen vragen wij voor spoedige indiensttreding een I in volledig dienstverband met roulerende diensten 1 en in het bezit van het voor de2e funklie benodigd diploma. "Johanna" is een verpleeginrichting waar 65 psychisch gestoorde bejaarde dames verpleegd en verzorgd worden met een team van ca. 30 medewerkers. Salariëring volgens de richtlijnen van de N.Z.R. De Stichting is voor de pensioenregeling aangesloten bij het P.G.G.M. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot Mevrouw M. B. van Beusekom. directrice van Verpleeghuis Johanna. telefoon 070-502941. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan de afdeling personeelszaken van de ALGEMENE^ HAAGSE^T STICHTING f VOOR\_ I GEMEENTERAAD De Gemeenteraad vergadert op maandag 5 februari 1979 om 19.00 uur in de raad zaal aan de Groenmarkt. In deze vergade ring zal eveneens worden behandeld: -het ontwerp-bestemmingsplan Renbaan kwartier. Dit voorstel zal om 9.00 uur aan de orde worden gesteld. Wanneer u over dit agendapunt meer wilt weten, kunt u de tekst inzien in het Gemeentelijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt (geopend op maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur). Het stuk is bovendien tegen betaling van de kosten verkrijgbaar op het Stadhuis, Burgemeester de Monchyplein 14, bij de afdeling Interne Zaken, kamer 2023, telefoon 624121, toestel 2198. Spreekrecht Wanneer u aan het begin van de vergade ring iets wilt zeggen naar aanleiding van dit agendapunt, kunt u zich daarvoor tot uiterlijk drie uur voor de aanvang van de vergadering opgeven bij de voorzitter van de gemeenteraad. Burgemeester de Monchyplein 14, telefoon 624121, toe stel 2044, onder vermelding van uw naam. adres en het onderwerp. De spreek tijd is maximaal 5 minuten christen democratisch appèl De CD A-fractie in de Tweede Kamer zoekt zo spoedig mogelijk ter uitbreiding van haar secretariaat. De werkzaamheden bestaan o.a. uit: a. typewerk, veelal van concepten (o.a. redevoeringen voor openbare debatten, fractiecommissieagenda's, -verslagen etc. b. administratieve ondersteuning van frac tie en fractiecommissies; c. correspondentie van fractiecommissies. Het werk in de Tweede Kamer is veelzijdig en interessant, vooral als u zich betrokken voelt bij het politieke en maatschappelijke gebeuren van alledag. Verwantschap met de politiek van het CDA strekt tot aanbeveling. Vereisten: MAVO/HAVO Typediploma diploma steno Nederlands Enige ervaring strekt tot aanbeveling. Sollicitaties gaarne richten aan: G. H. C. Halleen Ambtelijk Secretaris CDA- Tweede Kamerfractie Postbus 20018 2500 EA DEN HAAG met vermelding in de linkerbovenhoek van de enveloppe: „solli citatie" BEL VOOR INLICHTINGEN OVER HET PLAATSEN VAN MINI-ADVERTENTIES 020-936868 (10 LIJNEN) BURGEMEESTER EN WETHOUDÉRS roepen sollicitanten op naar de betrekking van der openbare kleuterscholen KONINGSTRAAT 118a (De Kabouter) (84 leerlingen) en SPILSTRAAT 5 (Het Eibernest) (107 leerlingen) Bij de selectieprocedure zal ook het advies worden ge vraagd van de Gemeenschappeli|ke Schoolraad voor het Openbaar Onderwijs, waarin onder andere leden van het schoolteam en de oudercommissie zitting hebben Nadere inlichtingen kunnen desgewenst worden verkregen bij de gemeenteli|ke inspectrice van het Kleuteronderwijs, mevrouw H Tenbroek. telefoon 070-624121. toestel 2594 (kantoor). Een sollicitatieformulier kan worden aangevraagd bij de afdeling Onderwijs der Gemeentesecrefar.e, Burge meester De Monchyplein 9. kamer 3353. telefoon 070- 624121. toestel 2545 N. V. Boekhandel en Drukkerij is een internationale wetenschappelijke uitgeverij die hoofdza kelijk publiceert op het gebied van de Oosterse studiën, Klassie ke Oudheid, godsdienstwetenschap en middeleeuwen. Op de afdeling Redactie is plaats voor een Haar taak zal bestaan uit het opnemen, typen en verzendklaar maken van brieven, die meestal in het Engels. Frans of Duits zijn gesteld, het beantwoorden van prijsaanvragen en het verrichten van ander voorkomend typewerk. Daarnaast zal zij de zorg voor het archief van de fondsuitgaven hebben. Belangstellenden worden uitgenodigd voor een afspraak te bellen 071-146646, tst. 18, of een brief met opgave van opleiding, ervaring en leeftijd te zenden aan E. J. Brill, Postbus 9000, 2300 PA Leiden. GROEN VAN PRINSTERERSCHOOL VOOR CHR. MAVO TE HARDERWIJK Op 21 februari 1979 hoopt de heer G. van Dijk afscheid te nemen als direkteur van onze school. Het bestuur nodigt ouders en oud-leerlingen uit tot het bijwonen van de afscheidsreceptie op woensdag 21 februari 1979 van 19.00-21.00 uur in de aula van de school. Moderne, mariologische opstellen als feestgave aan de Zoete Moeder van Den Bosch 250 blz 14 X 22 cm Gebonden in stofomslag f 27.50 rïr*fj;vM- rk-ijtf*naam va thcl '25c verkrijgbaar bij M de boekhandel of rechtstreeks bij de u"—-- 1 i handteken u,l otiose' „„„enden aa" itgevar 1 e„„eloo - '^"J^L uOO VB kunstveilingen op maandag 12 en dinsdag 13 februari a.s. Verkocht zullen worden: poppen, poppenhuisraad, gezelschaps spelen. toverlantaarns, mechanisch speelgoed, stoommachines en toebehoren, tinnen soldaatjes en modeltreinen, waarbij een belangrijk gedeelte van de collectie Caljé-Van Gulik en enkele andere particuliere inzendingen. Aanvang op maandag 12 februari 'savonds 19.30 uur. dinsdag 13 februari smorgens 10.30uur en 'smiddags 14.00 uur. De vei ling wordt gehouden in het gebouw Nes 73-87 te Amsterdam-C. Kijkdagen: vrijdag 9 februari, zaterdag 10 februari en zondag 11 februari 1979. telkens van 10.00-16.00 uur in het gebouw Nes 73-87. De geïllustreerde catalogus is ten kantore verkrijgbaar a f 5.- Toezending is mogelijk na ontvangst van een bedrag van f 7,50 op onze Postgiro 27179 onder vermelding van cat. 294 De eerstvolgende veiling vindt plaats op 27 februari 1979. Tot 5 maart a.s kunnen schilderijen en andere kunstvoorwerpen worden ingebracht voor onze veiling van 23 april a.s. Wilt u steedspp de hoogte zijn van onze activiteiten, dan kunt U zich abonneren op onze catalogi a f 135,- per jaar Wilt u meer inlichtingen, bel of schrijf ons dan even Kunstveilingen Sotheby Mak van Waay B.V. Managing director J. P. Glerum, Rokin 102. 1012 KZ Amsterdam. Tel. 020-246215. de Gereformeerde Sociale Akademie "de Vijverberg" te Ede attendeert erop, dat er nog gelegenheid is Er zijn twee studierichtingen kultureel werk maatschappelijk werk VOOROPLEIDINGSEISEN diploma VWO. H.A.V O MBO of MAVO kursus vooropleiding Sociale Akademie Er geldt een minimumleeftijd van 25 iaar (of 23 jaar als men reeds minstens 1 jaar beroepsmatig werkzaam is) Allen die vanuit een christelijke visie een studie voor het welzijnswerk willen beginnen, zijn van harte welkom. AANMELDING EN INFORMATIE Postbus8071.6710AB Ede(Gld) telefoon (08380) 1 91 68 - gereformeerde sociale akademie

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 27