i Vluchtelingenwerk wordt doorzichtiger EEN OLIE-EMBARGO NU! Stichtiqen bundelen organisatie li I r^|«!l,^| Kritiek op toelatingsbeleid STEUN DEZE ACTIE! FADILIEBERICHTEN Oproep oud-leerlingen Rehobothschool Florida Frankrijk Menorca Spanje Costa Blanca 46.600 Hoeveel slachtoffers moeten er nog vallen? Olie smeert het onderdrukkingsapparaat Een sluitende wetgeving in Nederland Nederland dient zowel eenzijdig als internationaal maatregelen te nemen die leiden tot doeltreffende economische sancties Steun Zuid-Afrika: steun het ANC ZATERDAG 3 FEBR.RM979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 23 E- door Jac. Lel! >EI| HENGELO -'t vluchtelin- ZE i genschap, he vreemdeling zijn, houdt bia altijd een groot stuk veriet in, een die pe persoonlij! tragedie. Het is geen spellet, bijvoorbeeld in de trant v „wil de echte vervolgde niopstaan?", en y zeker niet zcnel als voor de tv op te los;i- Zet men drie vluchtelingeop een rijtje, en wordt die «ag gesteld dan zullen ze F drie opstaan. Misschien jn ze werkelijk alle drie vfOlgd, mogelijk is dat maar et één het geval, wordt de eede alleen gedis- crimineeriwat overigens el lendig ge-ég is) en zoekt de derde slhts werk (omdat thuis de'tuatie uitzichtloos Hiermee t gezegd zijn hoe groot de moeilijkhen enerzijds voor de in stanties 3» om te bepalen of iemand als vlucJling of als vervolgde, in meer foible taal als cliënt kan worden Jivaard. Anderzijds wil er mee zijjezegd hoe groot de verant woorde^^ van de instanties is bij hetemen van een positieve of negatie beslissing. Want het gaat om meen, en meestal om mensen in nood. TurSe christenen De luchtelingenorganlsaties be moei* zich ook met vluchtelingen uit adere laiden, maar het zwaarte- puntligt al feruime tijd op Turkse chri^nen. „Ir lijkt geen eind te ko- menaan de toestroming van christe- |kf asielzakers uit Turkije," .jftjft de Stchting Vluchtelingen- wer: Nederlari (SVN) in haar laatste ]rap>ort. „In dt laatste maanden zijn bovendien gelofsgenoten uit Syrië er.lrak binnenekomen, die om over- imstige rdenen uit die landen. i gevlucht, ftt zijn nu nog betrek- lijk lage aantüen (zeven uit Syrië, [ftien uit Irak h het weigeren van is mogelijk,laar het is duidelijk dat de situatie \n allerlei christelij ke minderheidsfoepen in westrAzië moeilijker word' Vorig jaar zijn on geveer vijfhondd Turkse christenen Nederland binmgekomen. In totaal verblijven er neo'n duizend in ons land. De meesten bevinden zich in Twente. Vooral in Almelo is de toe stand op het gebied van huisvesting nijpend. Oerwoudje Organisatorisch lijkt het vluchtelin genwerk een oerwoudje. Zeker is, dat het vluchtelingenwerk doorzlchter moet worden. Daarom wordt op het ogenblik gewerkt aan verdergaande vormen van samenvoeging. Nauwe samenwerking bestaat er al tussen de Stichting Vluchtelingenwerk Neder land (SVN), de Nederlandse Stichting voor Vluchtelingenwerk (NSV) en de Vereniging voor Vluchtelingen (W). De NSV, waarin weer een tiental an dere vluchtelingenorganisaties zijn verenigd, en de W leveren samen de bestuursleden voor de SVN. De SVN is het overkoepelend orgaan. De SVN heeft in verband met de enorme toe loop van Turkse christenen, Syrisch- Orthodoxe en Armeense vluchtelin gen een kantoor in Hengelo gekregen. De Stichting wordt gesubsidieerd door het ministerie van CRM, maar is volkomen onafhankelijk. Onder haar vlag werken professionele figuren, maar ook vrijwilligers. De vrijwilli gers worden in Twente door de NSV gemobiliseerd. De NSV en de W daarentegen wer ken vrijwel uitsluitend met vrijwilli gers. Alleen al in het oosten des lands houden zich ongeveer 150 vrijwilli gers met het vluchtelingenwerk ten bate van de Turkse christenen bezig. Het zijn mensen die voor de opvang zorgen, die de weg wijzen naar de officiële instanties, die tolken leve ren, en die als docenten optreden bij taalonderricht. Het streven is nog dit jaar te komen tot één Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland, waar van wordt gehoopt dat deze leidt tot eenheid en duidelijkheid in het beleid. Identificatie Die 150 vrijwilligers denken niet alle maal gelijk. Sommigen identificeren zich volledig met een vluchteling. Ze laten alléén het hart spreken. Maar Nederland kan het probleem op z'n eentje niet oplossen. Daar is een land voor nodig met veel ruimte, waar tienduizenden terecht kunnen. Juist terwille van de echte vluchteling kan niet iedereen, die zich als zodanig aandient, worden geaccepteerd. Zo wordt het gesteld op het kantoor van de SVN in Hengelo. Mr P. L. Muller, coördinator van de SVN, wijst er op dat er voorheen enige perioden zijn geweest, dat ie dereen bij wijze van spreken in Ne derland terecht kon. In die tijd wa s het dus alles of niets. De schijnendste gevallen werden, wanneer het niets was. afgewezen. Tot en met een vrouw wier man was gewurgd. In Juli '78 werd het regeringsbeleid gewij zigd; staatssecretaris Haars van Justi tie maakte toen bekend dat voortaan de aanvragers individueel worden be oordeeld. De heer Muller: „De harde stelling van destijds was voor ons gemakkelijk, maar niet redelijk. Nu ging het probleem zich voordoen: wie wel en wie niet? Toen ook minder gemotiveerden naar ons land kwa men, zeiden we dat er nauwkeuriger moet worden gewogen. We hebben bezwaar tegen wat men in Almelo in de kringen van vrijwilligers wil: ze allemaal helpen." Armeniërs In Alemelo vernamen enkele tiental len Armeniërs dezer dagen dat Justi tie hun de vluchtelingenstatus niet zal verlenen, wat voor vrijgezellen betekent dat ze binnen ruim een week weg moeten zijn, en voor gezin nen binnen een maand. De vrijwilli gers zijn daarover nogal ontsteld. Een advocaat heeft inmiddels een proce dure voor een aantal Armeense chris tenen aangespannen. Allen hebben verklaard dat ze in Oost-Turklje om hun geloof door de Islarnleten worden vervolgd. Totnogtoe zijn er ongeveer zeshon derd Turkse christenen toegelaten, inclusief een aantal familieleden. Daarna zijn er nog enige honderden gearriveerd, die op humanitaire gron den, omdat ze door eigen landgeno ten werden lastig gevallen, hier een bepaalde tijd mogen blijven. Het to taal aantal Turkse christenen binnen onze grenzen wordt, momenteel op duizend geschat. Een aantal zal op langere termijn de Nederlandse nati onaliteit krijgen. Cliënten Hangende het onderzoek maken ve len een onzekere, soms zelfs een ze nuwslopende tijd door. Zoals de 23- jarige Agop S., wiens ouders en verde re familieleden al in Almelo wonen. Nog steeds heeft hij geen bericht, dat hij mag blijven, maar ook niet dat hij moet vertrekken. De mogelijkheid bestaat dat een der instanties conclu sies getrokken heeft op grond van een naamsverwisseling. Alle kansen voor Agob zijn nog niet verkeken. Omge keerd kunnen ze niet hoog worden aangeslagen. De heer Muller en de heer H. Glim merveen. consulent van de Neder landse Stichting voor Vluchtelingen werk (NSV). wijzen erop dat voor het gehele georganiseerde vluchtelingen werk de afspraak geldt dat er met „cliënten" wordt gewerkt. Als cliën ten worden diegenen beschouwd, die naar het oordeel van deze stichtingen als vluchtelingen behoren te worden erkend, of tenminste asiel of een ver blijfsvergunning dienen te kijrgen. Voor de bepaling van hun oordeel baseren zij zich op het internationale en nationale recht (verdragen, wet ten, besluiten, rechtspraak). „Als uit een bedreigd gebied grote aantallen vervolgden wegtrekken en dat is de afgelopen maanden bij de Turkse christenen duidelijk gebeurd dan komen er altijd mensen bij die de kans willen benutten ook asiel te krijgen, hoewel ze persoonlijk niet in bedreigende omstandigheden le ven," aldus Muller en Glimmerveen. Door gesprekken met de asielaanvra gers (via tolken) probeert de zoge naamde „cliënt bepalingscommissie" erachter te komen wat de werkelijke motieven zijn. In deze commissie zit ten vrijwilligers en medewerkers van de SVN en NSV. Onafhankelijk Is er sprake van geweld, verkrachting of brandstichting, dan komt men in de sfeer van vervolging. De commis sie is niet onfeilbaar en vergissingen zijn mogelijk. Daarom kan een Turk se christen herziening aanvragen als hij als cliënt wordt afgewezen. „Het aanvaarden van iemand als cliënt is wel belangrijk voor onze hulpverle ning," zeggen de heren Muller en Glimmerveen, „maar dat heeft niets te maken met het beleid van Justitie, sociale zaken of andere overheidsin stanties. Justitie stelt los van ons een onderzoek in. Wel mogen wij er bij aanwezig zijn, en eventueel tussen beide komen, maar Justitie beslist in dat geval op grond van eigen bevin dingen." Daar zij de indruk hebben dat er zelfs onder vrijwilligers die nauw betrok ken zijn bij het opvangen en het begeleiden van christenen uit Turkije en de rest van We6t-Azië, misverstan den bestaan over de wijze waarop de organisaties hulp verlenen, hebben Muller en Glimmerveen zich onlangs met een brief tot de vrijwilligers ge richt, waarin zij hun werkwijze met betrekking tot de ingewikkelde vluchtelingenproblematiek wat ver helderen. kunnen vamaandag tot en met vrijdag telefo nisch van 90-19 30 uur opgegeven worden op nummer 01-913456. Op zondéflvond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 uur Heden nfl de Heer en Heiland tot Zich onze innig getde zorgzame zuster, schoonzuster en tante Elisabeth Hartman in de oierdom van 82 jaar. kan gaan slapen zonder zorgen, int slapend kom ik bij U thuis. leen bij U ben ik geborgen. :j doet mij rusten tot de morgen v wonen in een veilig huis." y Aar (Z.H.): H. van Eyk-Hartman W. F. Hartman A. Hartman-Huisman 7 Aar (Z.H.): J. van Eyk Jarlemmermeer: G. Hartman M. Hartman-Schreuder msterdam: J. Hartman-Luiing .'de: M. van Raam-Hartman W. H. van Raam. neven en nichten »Benkom, l februari 1979 „Deireukelderhof" Corsp.adres: Generaal Spoorlaan 13, Ede. Deverledene is opgebaard in het Alg. Rouw- cei'um van de Weerd. Schaapsweg 77 te Ede. Be>ek aldaar dagelijks. De'tuwdienst zal gehouden worden dinsdag 6 fekvBri a.s. om 13.00 uur in de aula van de al/emne begraafplaats te Ede, waarna de b^rainis aldaar zal plaatsvinden. Vertrek vin h< Rouwcentrum om 12.45 uur. Ka delechtigheid is er gelegenheid tot condo leren i de aula van de begraafplaats. Gij vraagt mij om mijn hart. Hier is het, Heer. Meer te geven heb ik niet. Voor fis nog onverwacht nam de Here tot Zich ize lieve man, vader en opa Geert van der Tuuk op de leeftijd van 72 jaar 9502B Stadskanaal, 31 januari 1979 Lani Raai 9 Mede namens kinderen en klein kinderen J. H. van der Tuuk-Hek- kelman. Eedienst van Woord en Gebed zal worden gehiden maandag 5 februari a.s. in de Gere- foieerde kerk „De Wijkplaats", Luxemburg- laf te Stadskanaal, welke aanvangt om 13.00 uuwaarna de begrafenis zal plaatsvinden op dcalgemene begraafplaats te Stadskanaal. Bgstraat. Nde begrafenis is er gelegenheid tot condole- riin „De Wijkplaats." Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen en toespraken. Op Gods tijd is van ons weggenomen onze lieve vader, groot- en overgroot vader Jacob Eding in de ouderdom van bijna 87 jaar. Sinds 1967 weduw naar van Jantje Geerts Vaste rots van mijn behoud Hoogeveen 1 februari 1979 verpleeghuis Weidcsteyn Paterswolde: G. Eding T. Eding-Sanders Nunspeet: J. Spijkman- Eding Voorthuizen: A. Eding W. Eding-Noback Den Haag: G. Eding J. Eding- Hakkenes Westerbork: J. Eding J. Eding-Kamman Emmen: M. J. Eding G. Eding-Snippe Loppersum: G. Bos-Eding E. Bos Amsterdam: J. Eding F. Eding- Hoogsteen Leek: A. Eding J. Eding-Scheper Achterberg: R. Eding E. N. Eding- Zuiderduin Rotterdam: J H. Eding M. Eding-Enting Emmen: J. Eding H. Eding-Huisjes klein en achter kleinkinderen De begrafenis zal plaats vinden D.V. dinsdag 6 februari a.s. om 13.00 uur van uit de Voorhof te Westerbork. Zij die de laatste eer wensen te bewijzen worden om 12.15 uur aldaar verwacht. Gelegenheid tot con doleren na de plech tigheid in de Voorhof. Correspondentieadres Mimosahof 12 Paterswolde. De heer G. Brinkman zal op 8 februari a.s. zijn 40-jarig ambtsjubileum vieren en tevens zijn pensioengerech tigde leeftijd. Plaats van samenkomst zaal Irene te Schiedam om 20.30 uur. WIJ rekenen op ledereen! Buitenland Aanbiedingen van bouw terreinen en bungalows in LEHIGH ACRES Bel of schrijf voor uitgebreide informatie. PAS PROPERTIES B V. Vastgoed Adviseurs Michelangelostraat 79. 1077 BX Amsterdam Tel 020-768613 Bouwterreinen, menten apparte- ook in periode, eigendom chalets en boederijen HAUTE-SAVOIE Bel of schrijf voor uitgebreide informatie PAS PROPERTIES B V Vastgoed Adviseurs Michel Angelostraat 79. 1077 BX Amsterdam Tel 020-768613 BALEAREN exclusief eiland van rust en natuurschoon. Bouwterreinen villa's en appartementen Bel of schrijf voor uitgebreide informatie PAS PROPERTIES B V. Vastgoed Adviseurs Michelangelostraat 79, 1077 BX Amsterdam Tel. 020-768613 Vragen naar de heer A. H. van Beest. Te koop zomerhuis in bunga lowpark Jocomo, Lanaken, België. Brieven o. nr. 104- 18872 bur. v.d. blad. Reflectanten op advertenties onder nummer gelieven er voor te zorgen dat het num mer op de enveloppe staat vermeld. Dit voorkomt vertraging in de behandeling. Plymouth, Devon, England For sale large end of terracehouse in elevated position overlooking Plymouth, situated close to City Centre and local waterfront within a few minutes drive. The property consists of five stories comprising 3/4 bedrooms, 2 livingrooms, bath room, cloakroom/W.C.. kitchen, conservatory/greenhouse, 2 basement cellars (1 suitable as laundryroom), rear garden with lane entrance. Suitable for conversion into flatlets or guesthouse. 20.000 freehold including most fitted carpets. For detailed information phone: K. Rossiter 0944-752-59555 (only week days after 7 p.m.). koop uw droomvilla in de zon vanaf Grond inbegrepen. Sleutel op de deur Zeer goede belegging. Ruime financieringsmogelijkheden. wekelijkse kijkvluchten te gen gunstige voorwaarden. Gratis inlichtingen en documenta tie op aanvraag aan Promeplan Kapellelaan 5. 1860 Meise. Belgie Tel 09-3222691438. In Twente neemt de kritiek toe op het feit dat de regering het toelatingsbeleid ten aanzien van Turkse christenen de laatste tijd aanmerkelijk heeft versmald. Van de groep, die in het tweede half Jaar van 1978 ons land binnenkwam, zijn er vijf van de zes afgewezen. Er wordt rekening mee gehouden dat het de komende weken uitwijzingen zal regenen. Dat kan op twee manieren: met nagenoeg onmiddellijke ingang en met schorsende werking, in welk geval de mensen tijdens een beroepsprocedure in ons land de uitslag mogen afwachten. Ook In kerkelijke kringen is ernstige ongerustheid ontstaan over het grote aantal Turkse christenen, met name Armeniërs, wie de deur wordt gewezen. In de politieke partijen is eveneens beroering ontstaan over deze gang van zaken. De CDA-fractle in Almelo heeft donderdagavond een motie ingediend, die ook de steun van de andere partijen heeft gekregen. Deze motie gaat naar regering en parlement. In de motie wordt onder meer aangedrongen op verruiming van de onderzoeksoermijn, zodat de zaak de aandacht kan krijgen, waarop deze gezien de ernst van de situatie recht heeft. In een toelichting werd erop gewezen dat zorgvuldigheid temeer gewenst is. omdat de betrokken Armeense christenen veelal al bezig zijn in de Nederlandse samenleving te integreren. Burgemeester mr F. J. H. Schneiders van Alemelo pleit voor een meer op elkaar afgestemd beleid in de landen van de Benelux. ADVERTENTIE Elke dag dat de blanke minderheidsregimes in Zuidelijk Afrika voortbestaan, verliezen honderden mensen hun leven door de oorlog. Voor tienduizenden mensen betekent het weer een dag langer in de gevangenissen of kampen. Miljoenen mensen voelen elke dag de vernederingen van de apartheid, de honger van de uitbuiting en de achterstelling. De blanke minderheidsregimes in Zuid-Afrika, in Namibië en Zimbab we zijn voor hun voortbestaan afhankelijk van de aanvoer van olie van overzee. De oorlogsmachine en het onderdrukkingsapparaat kunnen alleen functioneren dankzij de leveranties door de grote oliemaatschappijen, waaronder onze „Koninklijke" Shell. Ondanks het feit dat dertien jaar geleden door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een bindend verbod op olieleveranties aan Rhode- sië werd uitgevaardigd, bleef Shell als enige oliemaatschappij verant woordelijk voor de brandstofleveranties aan het leger van de rege- ring-Smith in Rhodesië. De komende week vergadert de Tweede Kamer over het Nederlands buitenlandbeleid. Onderstaande organisaties roepen regering en politieke partijen op initiatieven te nemen om tot een effectief olie embargo tegen Zuid-Afrika te komen. Nederland dient zich aan te sluiten bij de landen, die zelf een verbod op de uitvoer van olieproducten naar Zuid-Afrika hebben ingesteld. Het olie-embargo heeft tot doel: De lekken te dichten in het olie-embargo tegen Rhodesië, waardoor het regime in dat land gedwongen zal worden de onderdrukkingsoorlog te staken. De regering van Zuid-Afrika te dwingen zich terug te trekken uit het buurland Namibië, dat illegaal door Zuid-Afrika bezet wordt gehouden. Een einde te maken aan het racistische minderheidsregime in Zuid-Afrika. De komende week bespreken leden van de Eerste Kamer de zogenaamde Sanctiewei, die een effectieve uitvoering van de sanc ties door Nederland mogelijk moet maken. Deze wet werd anderhalf jaar geleden door de Tweede Kamer aangenomen, ondanks verzet van de VVD. Het komt thans aan op de fractie van het CDA in de Eerste Kamer De onderstaande organisaties roepen de Eerste Kamer op de Sanctiewet onverwijld goed te keuren Deze advertentie is een initiatief van: de Boycot Outspan Actie het Defence and Aid Fund Nederland het Komitee Zuidelijk Afrika (Angola Comité) de Werkgroep Kairos Korrespondentieadres: Da Costastraat 88. Amsterdam, tel. 020-183598. Deze advertentie werd mogelijk gemaakt door een groot aantal bijdragen van parti- kulieren op giro 3600400 t.n.v. Advertentie- kampagne Zuid-Afrika, Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23