Brazilië hakt in zijn eigen vlees Irans buren vrezen besmetting P Elke dag 1 miljoen bomen minder in Amazonegebied ZATERDAG 3 FEBRUARI 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 21 -M Slecl m kilor 'j|r van IP prim door Wim Jansen Het Braziliaanse Amazo newoud is zo gigantisch van omvang, dat cijfers weinig meer zeggen. s Werelds grootste oer- woud, een aaneengeslo ten ondoordringbare or gie van groen en vocht, oter dan heel Europa. I Als je rustig wiegend in f e hangmat op de boot over de Amazone vaart, is het onvoorstelbaar dat de mens ooit een bedrei ging voor deze eindeloze en ongenaakbare bo- menzee zou kunnen zijn. :hts om de zoveelhonderd imeter is er een dorp te zien ran Indianen, die met hun nog primitieve wapens en gereed schappen onmogelijk merkba re schade aan zouden kunnen lichten. Ook de houtfabrieken angs de oever lijken, ondanks de kilometers lange kaalgesla gen plekken, nauwelijks van Invloed op het oerwoud als ge heel. Na Iedere houtzagerij vaar Je weer uren langs een ongeschonden groene muur. Wat kunnen die paar honderd jungle-verwerkende industri eën nu voor kwaad langs een meer dan zesduizend kilometer lange rivier? Het zijn niet meer dan speldeprikken in de kaart van Brazilië. Toch is er meer aan de hand dan alleen de dreigende uit roeiing van de krokodil ten be hoeve van dure handtasjes en schoenen. Tot voor kort kon den wetenschappers alleen maar gissen naar het wel en wee van de grootste zuurstof- producent op aarde. Het natio nal instituut voor ruimte-on derzoek in Brazilië maakte on langs echter een' uitgebreide studie van 32 satellietfoto's ran het Amazonebekken en kwam tot de conclusie dat reeds een tiende van het bos vernietigd is. Ook maakten de foto's duidelijk dat het geen natuurrampen zijn geweest die deze vrijwel onherstelbare ehade hebben aangericht, naar de mens. tegin Dit is waarschijnlijk nog maar het begin van een systemati sche vernietiging. Na maan denlang allerlei geruchten te hebben tegengesproken, gaf de Braziliaanse regering twee we ien geleden toe dat zij een plan bestudeert om buitenlandse bedrijven toestemming te ver lenen tot ontbossing op grote schaal. Het plan, dat was ont huld in het dagblad Folha de Sao Paulo, is gebaseerd op een onderzoek van de Braziliaanse regeringen en een tiental des kundigen van de voedsel- en landbouworganisatie FAO van de Verenigde Naties In Santa- rem, in het hart van het Ama- lonewoud. De regering wil een (ebied dat tien maal zo groot ls als Nederland, laten ontbossen. Binnen twee maanden, nog vóór het aflopen van de ambts termijn van de huidige presi dent Ernesto Geisel, moeten de contracten met de buitenland se bedrijven rond zijn. De oppositie en natuurbescher mers reageerden woedend. Een senator uit de Amazoneprovin cie Para sprak van „verraad tegenover de natie, toekomsti ge generaties en de wereld." Hij beschuldigde de regering van geleidelijke uitlevering van Brazilië aan het buitenland. Want weinigen geloven de re denering van de directeur van het Braziliaanse instituut voor de bosbouw, dat het plan is opgesteld om een totale vernie tiging van het oerwoud tegen te gaan. De veronderstelling dat de inkomsten uit de ont bossing de zware last van veer tig miljard dollar buitenlandse schuld moeten verlichten, vindt veel meer ingang. Ramp Biologen vrezen dat de houtin dustrie een onvoorstelbare eco logische ramp kan aanrichten. Want achter het algemeen heersende beeld van een onge kende vruchtbaarheid van het Amazonebassin gaat een zeer broos ecologisch systeem schuil. Het regenwoud dankt zijn bestaan aan een ononder broken proces van rotting en humusvorming onder een ge sloten bladerdak. Die vnichtr bare laag is uiterst dun en spoelt na een zware regenbul gemakkelijk weg, als er geen boomwortels zijn om de grond vast te houden. Het Inmiddels aangetoonde gevolg is het ont staan van steppe-achtige ge bieden, waar nog maar weinig wil groeien. Ecologen verwach ten bij uitbreiding van dat steppegebied een verandering van het klimaat, omdat er geen bomen meer zijn om het vocht vast te houden. De dagelijkse regenbuien zullen geleidelijk wegblijven, met als gevolg een snel oprukkende woestijn. Het op de voorgestelde schaal rooien van bomen ls weer een typisch voorbeeld van de Bra ziliaanse manier van economie bedrijven: gedreven door een verlangen naar snelle rijkdom niet eerst nadenken over de gevolgen van de ondernomen stappen. De geschiedenis van Brazilië wemelt van de enorme projecten, waar aanvankelijk het „bij ons ls alles mogelijk" van af straalde. De kater kwam meestal niet veel later. Zo ver rees twintig jaar geleden de nieuwe hoofdstad Brasilia uit het niets, duizend kilometer verwijderd van de bewoonde wereld. Door gebrek aan plan ning ls de stad Inmiddels omge ven door krottenwijken. Rege ringsambtenaren houden het niet lang in Brasilia uit omdat de ontwerpers de leefbaarheid hebben opgeofferd aan hun streven de modernste stad ter wereld te bouwen. Ook het Amazonegebied heeft al eens van een dergelijke on beheerste geldzucht mogen ge nieten, door de pijlsnelle op bloei van de rubberindustrie in de tweede helft van de negen tiende eeuw. Manaus was in die dagen een sluimerend stadje aan de Amazone, in een streek met veel rubberbomen. Toen Charles Goodyear In 1848 het vulcanlseren van rubber had uitgevonden, steeg plotseling de belangstelling voor het ge bied en na de uitvinding van de rubberband door Dunlop in 1888 werd rubber goud. Ma naus was plotseling de modern ste stad van heel Latijns-Ame- rika. Alles kon. Rubberbazen lieten artiesten uit Europa overvliegen voor een optreden in het enige operagebouw op het continent en nergens was er in die tijd zoveel luxe te zien als in dat stadje aan de Amazo ne, midden in de jungle. Lang duurde de rubberkoorts niet Door gebrek aan planning en Investering kon de industrie de concurrentie met het bui tenland niet aan en in 1912 zakte de hele handel als een pudding in elkaar. Zij die zich in korte tijd fors hadden ver rijkt namen de benen en Ma naus was weer het slaperige plaatsje van vroeger, met een vleugje vergane glorie. De Bra ziliaanse schrijver Holanda heeft de aanpak van de econo mie in zijn land eens beschre ven als „het plukken van de vruchten, zonder eerst zelf de bomen te willen planten". Daar lijkt hij nu wel heel letter lijk gelijk in te krijgen. Ook als de plannen van de regering niet doorgaan, blijft er reden ge noeg tot ongerustheid bestaan. Door de aanleg van de duizen den kilometers lange „ontslui- tlngsweg", de Transamazonica, zijn talrijke boeren het gebied binnengetrokken, en zij ver woesten de vegetatie. Ze vol gen allemaal het eeuwenoude systeem van omhakken, plat branden, twee Jaar verbouwen en dan weer een eind opschui ven, waar het proces opnieuw begint. De pioniers hebben een eigen oplossing gevonden voor het tijdrovende vellen van de wou dreuzen: een giftige stof met de naam Agent Orange, een uit de Vietnamoorlog overgebleven ontbladeringsmiddel. Het is in de Verenigde Staten in ver band gebracht met beschadi gingen van het zenuwstelsel, geboorte-afwijkingen, miskra men en leverkanker. In de klei ne winkeltjes langs de stoffige Transamazonica staat het op de toonbank tussen insekten- verdelgers en kunstmest voor iedereen te koop. Veeboeren De kleine boeren zijn niet de enigen die de nieuwe weg be nutten om het Amazonebek ken in te trekken. Grote vee boeren hebben er bedrijven ge vestigd, die elk zo groot zijn als de provincie Gelderland. Bui tenlandse bedrijven zien meer ln de houthandel of komen af op de rijkdommen die ln de grond moeten zitten: goud, bauxiet, ijzererts en mangaan Landbouwers, veeboeren en in- dustrieélen kunnen pas werken als ze eerst de begroeiing heb ben opgeruimd. Samen rooien ze de ontstellende hoeveelheid van één miljoen bomen per dag. Ook op dit gebied ls Brazi lië een land van superlatieven geworden. Met de aanleg van de Transa mazonica en de daarop volgen de stroom kolonisten en indu strieën is ook het leven van de ongeveer honderd Indianen stammen ln het Amazonewoud in gevaar gekomen. Een vorig jaar gepubliceerd rapport van Amerikaanse antropologen maakt duidelijk dat de veelvul dige Indiaanse aanvallen op de wegenbouwers niet voortko men uit pure moordlust, zoals Braziliaanse kranten regelma tig doen geloven; het ls een kwestie van zelfbehoud. Een triest voorbeeld ls het ver haal van de Kreen-Akoresindi anen. Met veel ophef werd lr 1973 het eerste contact gelegd met deze tot dan toe gelsoleer de stam, omdat de weg van Culabö naar Santarem dooi het Jachtgebied van deze India nen moest lopen. Zij kreger. een nieuw jachtgebied toege wezen, met de weg als grens. De veel geprezen integratie bleek desastreus: binnen een jaar stierven honderdvijfenzes tig van de driehonderd India nen aan ziekten die door blan ken waren overgebracht, voor al geelzucht en geslachtsziek ten. Geschrokken door dit re sultaat van de beschaving stuurde de overheid de India nen verder het oerwoud in, om meer contacten te voorkomen. Deze zet kwam echter veel te laat; het kwaad was al ge schied. Op dit moment zijn er nog maar 35 leden van de stam in leven. Sinds het begin van deze eeuw is het aantal India nen in het Amazonegebied te ruggelopen van ruim een mil joen naar 150.000. Moord In dat licht bezien heeft de Braziliaanse bisschop Tomfis Balduino gelijk als hij zegt dat de regering zich schuldig maakt aan volkerenmoord. De regering heeft een nieuw „emancipatieproject voor de Indianen" klaar liggen, dat deze bevolkingsgroep volledig gelijk moet stellen aan de ove rige Brazilianen. Daarmee komt echter ook de grond ln handen van de overheid. Bis schop Balduino. voorzitter van de katholieke Missieraad voor de Indianen, vermoedt dat het hele project is opgezet om de beschikking te krijgen over een paar zeer rijke stukken grond. Vijf Jaar geleden kregen de In dianen nog de verzekering dat zij nooit meer van de toen t gewezen grond zouden worden verjaagd. Maar in december trokken twintig Inniaanse stamhoofden naar de hoofd stad Brasilia, om de regering er op te wijzen dat er tot nu toe weinig terecht is gekomen van de afspraken over een eigen grondgebied. Zij eisten dat de FUN AI, de overheidsinstelling voor Indianenzaken, hun grondgebied beschermt tegen blanke landrovers. President Geisel was echter niet bereid de Indianenlelders te ontvan gen. Als het emancipatiepro ject doorgaat is toch het hele probleem van de reservaten in één klap van tafel, zo moet hij gedacht hebben. De Indianen willen het er niet bij laten. Ze zijn vastberaden er wat er van hun grondgebied over ls tot het uiterste te verde digen, en zij krijgen daarbij on der meer de steun van de ka tholieke kerk. door James Dorsey TEHERAN Vrijwel nie mand laten de gebeurtenissen in Iran koud. Het duurde eni ge tijd voor het Westen de ernst van de crisis besefte en Moskou hield zich lange tijd opvallend afzijdig om toch rooral niet zijn vingers te branden. Maar de hoofdste den van Irans buren waren al nel in staat van alarm. )e vrijwel onvermijdelijke val van de ijah ging de Arabische oliesjeiks min der aan het hart dan het feit, dat hun eiligheidsvoorzieningen twijfelach tig bleken te zijn. De Verenigde Sta- en, jarenlang beschermheer van de •auwentroon en van de conservatie- re olie-Arabieren, wisten de aanval V de sjah niet af te wenden, noch de ntwikkelingen in Iran in een andere ichting om te buigen. Zelfs Washing- un adviseerde zijn trouwe bondge- oot de sjah om maar zijn koffers te akken en „met vakantie" te gaan. il gauw kwam de betekenis van de crisis ln Iran bovenaan de agenda te itaan van een reeks besprekingen tussen de heersers aan de Perzische Golf. Voorop stond hierbij dat de Politieagent' van de Perzische Oolf" chaakmat was gezet. Er diende naar ilternatieve machtsstructuren in het rebled te worden gezocht Riskant Op korte termijn gold het vermijden «n risico's als doel. Dit heeft vene- pande gevolgen gehad Tijdens de Arabische top begin november in Jagdad sloot Saoedi-Arabië zich aan Mj de partijen die de akkoorden van ïamp David verwierpen. Vele leden »an de koninklijke familie van Saoe di-Arabië menen, dat een door Was hington tot stand gebrachte vrede tussen Egypte en Israël veel te ris kant is gezien het feit, dat men zich niet meer op de Verenigde Staten kan verlaten. In theorie valt er niet zo veel op de houding van Amerika aan te merken. Carter heeft herhaaldelijk laten we ten, dat zijn land een grotere bijdrage aan de beveiliging van de Perzische Oolf zou moeten leveren wanneer de zaken in Iran daadwerkelijk mis zou den gaan. Maar in de praktijk bleek Washington zijn eigen initiatieven telkens weer de grond in te boren. Vanuit de Filippijnen werden oor logsschepen naar de Indische Oceaan gestuurd, maar verder dan Singapore staten langs de Perzische Oolf te klein zijn om de draad op te pakken, waar Iran die heeft laten liggen. 81echts Irak zou ln theorie een kans maken om Iran op te volgen. Ir aks extreme opstelling in kwesties als het Arabische nationalisme en het con flict in het Midden-Oosten en de her inneringen aan de grensconflicten tussen Irak en Koeweit, geven de conservatieve ollesjeiks weinig ver trouwen ln de bedoelingen van Bag dad. Bovendien zou een vergroting van de invloed van Irak ln de Perzi sche Oolf op het ogenblik dat de bafithisten ln Bagdad zich verzoenen met hun broeders in Syrië, tot een radicalisering van hun vrienden ln de Arabische oliestaten kunnen leiden. druk op Saoedi-Arabië kunnen uitoe fenen om zijn nauwe banden met het Westen te verbreken. Velen aan de Perzische Oolf zien de hand van Moskou ln de gebeurtenis sen in Iran. Vandaar dat Saoedi-Ara bië reeds een half Jaar geleden zijn wantrouwen jegens de sjah opzij zet te en zijn Arabische broeders opriep om zich achter de pauwentroon te stellen. Onlangs nog liet de Saoedi- sche kroonprins Fahd weten, dat de VOOfZiChtiQ sjah „de wettige macht in Iran" verte genwoordigt en dat de onrust in zijn land de stabiliteit in het Midden-Oos ten niet bevordert. geen fout mag begaan. Zou de Sow- JetrUnie interventie in Iran kunnen worden verweten, dan zou Moskou onherstelbaar verlies van aanzien in de Derde Wereld lijden. De binnen landse druk op president Carter om de betrekkingen met Moskou te ver breken, aldus Ameri, zou groter wor den, en samen met de Chinezen zou aan de omsingeling van de 8owjet- Unie worden voortgewerkt. kwamen ze niet. Vlak daarop ver scheen een eenheid Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen in Saoedi-Arabië, maar de toestellen bleken niet bewa pend te zijn. Het zoeken naar een ander machtse venwicht ln de Perzische Oolf ls niet eenvoudig. In de eerste plaats was Iran ln feite een regionale macht-in- wording. Hoewel Iraanse troepen een bijdrage leverden aan de onderdruk king van de opstand in Oman, en in 1971 een aantal eilanden ln de Perzi sche Golf annexeerden, verkeerde de sjah nog midden ln het proces van de opbouw van de Iraanse strijdkrach ten, en met name van de Iraanse marine. Hierbij komt, dat de meeste Heersers De crisis ln Iran werpt de vraag op, in hoeverre een soortgelijk lot de heer sers ln andere landen langs de Perzi sche Oolf te wachten staat. Niet al leen Irak, maar ook Saoedi-Arabië en Bachreln herbergen belangrijke sjla minderheden binnen hun grenzen. Al DOOQSDdnQ vóór Khomeini ruim een jaar geleden Irak moest verlaten, begon men in de Perzische Oolf-staten de activiteiten van religieuze minderheden nauw keurig ln de gaten te houden. Volgens de Saoedische heersers gaat het Moskou erom. blijvend greep te krijgen op de oliestaten. Zij kijken op de landkaart en zien allemaal Mos kou-gezinde regeringen om zich heen. zoals Zuid-Jemen, Ethiopië en Afgha nistan. Bovendien lijken Turkije en Pakistan hun houding jegens de Sow- jet-Unie te verzachten. Op verschillende plaatsen werden wapenen gevonden. Veel belangrijker is echter het feit, dat de Perzische Golfstaten net als Iran autocratisch geregeerd worden. In tegenstelling tot de sjah zeggen zij de bepalingen van de islam strikt na te leven, maar ook hier is er sprake van een snelle modernisering van de samenleving vooral sinds de oliecrisis van 1973. Plotseling verkregen rijkdom bleek niet evenredig te worden verdeeld. Bovendien is men niet alleen in Iran in de ban geraakt van het islamiti sche reveil. Een anti-westerse. Islami tische republiek Iran zou wel eens Professor Abbas Ameri. hoofd van het Iraanse Instituut voor internatio nale politiek en economische studiën, heeft van zijn recente reis door de Sowjet-Unie de Indruk overgehou den, dat Moskou doodsbang ls voor de ontwikkelingen ln Iran. Het Krem lin vreest vooral dat de stichting van een orthodoxe Islamitische staat aan Ruslands zuidgrens zal leiden tot een opleving van het nationalisme onder de veertigmiljoen ln de SowJetrUnie woonachtige moslims. Hierbij komt nog, dat- het geboortecijfer van de moslims in de Sowjet-Unie veel hoger is dan onder de andere bevolkings groepen Bovendien bespeurt Ameri een bijna panische angst in Moskou voor de Chinezen. Hij gelooft dat Moskou Zich er bewust van is. dat hef- in Iran held toen hij het onlangs had over de bedreiging van de Iraanse eenheid. Bakhtiar vreest klaarblijkelijk de af braak van het gezag van de centrale regering door een losweken van de nationale minderheden uit het staatsverband. In dit verband werd erop gewezen, dat de Sowjet-Unie een dergelijke ontwikkeling jarenlang heeft bevorderd. Troepen Vandaar dat de Sowjet-Unie zich de algelopen maanden uiterst voorzich tig heeft opgesteld. Al maanden be schrijft de Russische pers de gebeur tenissen in Iran als een sociale op stand, en niet als een revolutie tegen de sjah. Het ging Moskou er vooral om geen kleur te hoeven bekennen en toch aan de kant van de overwinnaar te komen staan. De Russen trekken er zich weinig van aan. dat Khomeini en de zijnen er zo de nadruk op leggen dat hun revolu tie anti-communistisch en anti-marx istisch van aard is Moskou blijft zich keren tegen „het bewind" en „het Amerikaanse imperialisme". Het radiostation De Nationale 8tem van Iran, dat vanaf Russisch grondgebied uitzendt, riep de „moedig strijdende mannen van ons volk" onlangs op om de „overwinning in deze heilige oor log" te behalen. Met die heilige oorlog werd echter niet gedoeld op de pogin gen een islamitische republiek te ves tigen, maar op de strijd tegen het westeree imperialisme. Politieke waarnemers menen, dat rechtstreekse Russische Interventie in Iran pas een reële mogelijkheid wordt op het moment, dat het land uiteen zou vallen Irans premier Bakhtiar. die herhaaldelijk commu nistische Infiltranten voor de onrust in zijn land verantwoordelijk heeft gestld, verwees naar deze mogelijk- Bakhtiars beschuldiging aan het adres van Iraanse en buitenlandse communisten leverden hem het ver wijt op „anti-communistische en an ti-Russische verklaringen" te hebben afgelegd. Niettemin wees het blad Izwestia erop. dat het uit 1921 date rende Russlsch-Iraanse verdrag nog steeds van kracht is en dat dit ver drag bepalend is voor de betrekkin gen tussen de twee landen. Het ver drag legt onder meer vast dat „Rus land het recht heeft om zijn troepen Iran te laten Intrekken met het doel militaire operaties uit te voeren die voor zijn verdediging noodzakelijk zijn, wanneer een derde partij een beleid zou voeren van annexatie door middel van een gewapend ingrijpen in Iran of wanneer een dergelijke macht dit gebied zou willen gebrui ken als basis voor acties tegen Rus land." Niettemin lijkt de Sowjet-Unie nieu we diplomatieke Inspanningen meer te richten op Irans buurlanden dan op Iran zelf. Onlangs heeft Rusland een verdrag met Afghanistan geslo ten om de militaire samenwerking te versterken. En naar aanleiding van bezoeken over en weer beloofde Mos kou bij te dragen aan de opvoering van Ir aks militaire macht Ook hier weer werden wapenieveranties in het vooruitzicht gesteld. Het zijn mis schien juist deze zaken, die de heer sers ln de staten langs de Arabische Golf zoveel zorg barec.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21