Juichend Teheran haalt Khomeini in Kabinet weigert ontwerp abortuswet aan te tasten VN-bataljon mag gaan Taal Kiestiwkado AUTO e Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Winterse buien [advertentiësJ Bossen weer veelvormig Balans van een barre maand België heeft taalrel door bijtende hond 0 gulden boete oor ontbreken entekenbewijs Ayatollah: parlement Iran onwettig Ginter zorgt oor hogere werkloosheid Politieke kringen wijzen op aanzienlijke risico's Zware druk op fractieleden CDA en VVD uisbrandolie vandaag duurder Kabinet stelt grondwetswijziging voor Trouw Soms zelfs schilderachtig |~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee"] Lees een krant met overtuiging: TrOUW j rouw 37STE JAARGANG NR 10672 - VRIJDAG 2 FEBRUARI 1979 HET WEER Winterse buien en temperaturen dalend tot drie graden. Krachti ge tot harde wind, eerst uit het zuiden, later draaiend naar het noorden. Morgen en overmorgen: Vooral eerst kans op regen en sneeuw, 's Nachts lichte vorst, in de middag lichte dooi. Morgen zon op: 8.18 onder. 17.30 Maan op: 11.20 Onder. 0.32. Als u uw wilt verkopen LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2: Bezinning adventisten uiterst heilzaam ra' Paus weer thuis PAGINA 5: PAGINA 7: Links Spanje wil meeregeren PAGINA 17: PAGINA PODIUM: H. J, L. Vonhof over de Unie van Utrecht, H. J. Neuman over de dood van Rockefeller en Jelle Jan Klinkert over Loeki PAGINA ECONOMIE Nieuw record autoverkopen PAGINA SERVICE: Toerisme (over Finland), radio- en tv-programma's, strips, puzzel, weeroverzicht BRUSSEL (ANP) België heeft weer een taalrel en als gevolg daarvan zit de Vlaams-socialisti sche minister van binnenlandse zaken Rik Boel nu met een zeer uitgedunde staf van medewer kers. Boels kabinetschef, de Luikse en dus Franssprekende socialist Haudestaine heeft, daarin gevolgd door een aantal geestverwanten in de staf, ont slag genomen omdat hij het on eens is met de ministeriële hou ding te aanzien van een optreden van de rijkswacht vorige week zondag in de Voerstreek. Deze streek ten zuiden van Neder lands Limburg ging enkele jaren geleden bij het vaststellen van de „taalgrens" over van de Franstalige provincie Luik naar het Nederlandstalige (Belgisch) Limburg. Een aantal leden van het TAK. het Vlaamse Taalaktie-komité dat zich in Vlaanderen en Brus sel beijvert om zaken uit de weg te ruimen die in de ogen van Vlamingen misstanden zijn, hield zondag in de Voerstreek een wandeltocht. De Fransgezin- den echter wilden de wandelaars het leven zuur maken maar dit kwam de rijkswacht weer te we ten. Die kwam in actie om onheil te voorkomen. Daarbij beet een politiehond enkele Franstaligen. Minister Boel heeft zich toen la ten ontvallen dat de hond best eens ..in staat van wettige zelf verdediging" kan hebben gebe ten. Het partijbestuur van de Franssprekende socialisten heeft deze uitspraak weer „schokkend" genoemd en Boels personeel dat overigens toch al niet met de baas kon opschie ten is opgestapt. Als ze hun ontslag willen nemen moeten ze dat maar doen, is het enige laco nieke commentaar van de mi nis ter. ADVERTENTIE een onzer verslaggevers ITERDAM Automobilisten die sinds donderdag verplichte deel van het kentekenbewijs niet op voorruit van hun auto hebben lo de kans een boete van minimaal gulden te krijgen. Dit bedrag zul- iv ze van de kantonrechter moeten talen als ze kunnen aantonen deel wel in bezit te hebben, maar geten zijn het op de voorgeschre- plaats in de auto te bevestigen, eft men deel drie helemaal niet ngevraagd dan is de boete 120 lden. it ziet er naar uit dat de politie de mende weken flink wat processen rbaal zal moeten opmaken tegen ertreders (transacties zijn in dit val niet toegestaan). Volgens de gevens bij het ministerie van Ver- er en Waterstaat zijn er nog 400.000 to's zonder deel drie. Daaronder vinden zich ook de auto's die bij de rages in de showrooms staan en nog wachten op een eigenaar, oe groot die handelsvoorraad pre- s is valt niet te zeggen, maar vast lat dat er nog heel wat automobilis- hebben verzuimd deel drie in huis halen", aldus een woordvoerder n het ministerie. t eind december kon men zich van t nieuwe kentekenbewijs voorzien or de voorgeschreven 18,50 gulden Ier te maken. door James Dorsey TEHERAN Na ruim vijftien jaar in ballingschap te hebben geleefd, is ayatollah Khomeini gisterochtend In Iran terugge keerd. Teheran verkeerde gisteren in een juichstemming. Ruim twee miljoen mensen verzamelden zich langs de route van Khomeini van het vliegveld tot de begraafplaats van de Iraanse hoofdstad. n onze soc. econ. redactie 5N HAAG De werkloosheid en de lag naar personeel zijn belde in luari weer toegenomen. De werk- isheid ontwikkelde zich het afgelo- n jaar van maand tot maand vrij- 1 hetzelfde als in het jaar ervoor, e lijn is in januari doorbroken. Het rkloosheidscijfer is nu bijna 9.000 ;er dan een jaar geleden. Waar- ïijnüjk speelt de winter hierin een jfdrol. De daling van de werkloos- d vorig jaar januari zat vooral in bouw, en hing toen samen met het hte weer. vraag naar personeel zette ook in luari de stijgende trend van de tste drie jaar voort. Er zijn nu na 57.000 vacatures officieel in de ïken bij de arbeidsbureau's. Dat is 10 minder dan eind december. Re ling houdend met het ongunstige Joen steeg de vraag naar personeel iter met 900 tot het theoretische cijfer van 71.600. Vorig jaar januari iroeg dit cijfer 63.300. In twee toespraken liet Khomeini we ten, dat de monarchie in Iran defini tief is afgeschaft en dat het bewind van Sjahpoer Bahhtiar onwettig is. Khomeini waarschuwde de leden van het „onwettige parlement" te zullen laten oppakken en een eigen regering te vormen, wanneer zij hun werk zaamheden zouden voortzetten. Khomeinis's gehuurde toestel van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France landde om enkele minuten over negen Iraanse tijd gisterochtend op het vliegveld van Teheran. Aan boord bevonden zich naast Khomeini zijn familie, zijn medewerkers en ruim honderd buitenlandse journalis ten. Toen Khomeini in de aankomst hal van het vliegveld aankwam, kwam het tot emotionele scènes. De twaalfhonderd uitgenodigde moel- lah's, politici, vertegenwoordigers van religieuze 'nationale minderhe den in Iran probeerden de ayatollah aan te raken en te fotograferen. Met machinegeweren gewapende solda ten hadden het vliegveld omsingeld om de veiligheid van Khomeini te kunnen waarborgen. Geen botsingen Botsingen tussen het leger en het volk bleven uit, maar in de menigte van miljoenenmensen die zich op straat bevonden, om even een blik op de leider van het verzet tegen de sjah te kunnen werpen, werden wel een aantal mensen doodgedrukt. De plannen voor een geordenende tocht van het vliegveld naar de begraaf plaats moest wel gauw vergeten wor den. De menigte omsingelde de auto van Khomeini en tilde deze zelfs een aantal keren in de lucht. Overal in de stad hingen portretten van de religieuze leider en spandoe ken waarop hij welkom werd geheten. Het laatste stukje op de weg naar de begraafplaats waar Khomeini hulde bracht aan de slachtoffers van de strijd, raakte de ayatollah zo ver moeid dat hij dankbaar inging op het aanbod van premier Bakhtiar hem met een leger-helicopter verder te vervoeren. Een bezoek aan het ziekenhuis van Teheran, waar de meeste gewonden van de laatste dagen liggen, moest worden afgelast, omdat Khomeini het ziekenhuis niet kon betreden van wege de menigte die zich verzameld had om hem te begroeten. Khomei ni's voornemen om een korte toe spraak bij de universiteit van Tehe ran te houden, moest om dezelfde reden worden afgezegd. houden. Dit om een eind te maken aan de rechtstreekse televisie-uitzen ding van de aankomst in Iran van Khomeini. Vlak nadat Khomeini de trap afdaald van het Air France-toestel waarmee hij naar Iran was gekomen, kregen de televisiekijkers plotseling het portret van de sjah te zien. en het Iraanse volkslied te horen. In zijn twee toespraken op het vlieg veld en op de begraafplaats van Te heran verklaarde Khomeini dat de monarchie in Iran nu definitief is afgeschaft. Hij beschuldigde de sjah ervan „het land te hebben verraden en het land te hebben laten achteruit gaan. Hij heeft het land uitgebuit en de cultuur van het land gekoloni seerd. De landbouw is vernietigd door hem, de scholen zijn vernield, het land is door hem op zijn kop gezet, het leger is afhankelijk gemaakt van militairen en officieren uitandere lan- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet zal geen ingrijpende wijzigin gen aanbrengen in het wets ontwerp over abortus. Dit is in welingelichte kringen in Den Haag vernomen. Aanpas sing van het ontwerp aan het kritische advies van de Raad van State zou het vorig jaar november moeizaam bereikte compromis aantasten en daar voelt het kabinet niet voor. De ministers geven er de voor keur aan de eenmaal gekozen opzet te verdedigen. Het extra beraad van afgelopen woensdag diende ertoe de argumen tatie uit te breiden en te.versterken. Het kabinet gaat daar vandaag mee door. In politieke kring wordt erop gewe zen, dat het kabinet met deze handel wijze aanzienlijke risico's loopt. Het advies van de Raad van State, dat gelijktijdig met het wetsontwerp openbaar wordt gemaakt, zal de Tweede Kamer ruimschoots munitie leveren voor wijzigingsvoorstellen. Naarmate die voorstellen nauwer aansluiten bij het advies, zullen zij van groter gewicht zijn. Vooral omdat politieke overwegingen voor de Raad van State geen rol hebben gespeeld. Het kabinet mopt dan wel sterk in zijn schoenen staaw urn daar weer stand aan te bieden. Druk Aan de andere kant is bekend, dat op individuele leden van de regerings fracties van CDA en WD zware druk wordt uitgeoefend om van de be voegdheid wijzigingen voor te stellen af te zien. Dit geldt met name voor de linkervleugel van de WD en de rech tervleugel van het CDA. De kritiek van de Raad van State, die van medisch-juridische aard is, geldt in het bijzonder de onderdelen in het wetsontwerp die er terwille van het compromis zijn ingebracht. Het oor den en hij heeft ons Iranezen,met een spronkelijk ontwerp van de ministers gevoel van verdriet hierover achter gelaten. Khomeini stelde, dat de overwinning pas volledig zal zijn, wanneer buitenlanders zich niet zou- De Ruiter (justitie) en Ginjaar (volks gezondheid) bevatte die „fouten" niet. Ze zijn er in gekomen op aan drang van de CD A-ministers An dries den kunnen mengen in Iraanse aan- sen en Gardeniers. Hierbij gaat het gelegenheden, waarbij tegelijkertijd om het handhaven van de strafbaar- „alle wortels vanhet monarchistische stelling van abortus, de invoering van bewind verwijderd zullen zijn." een dertien weken-grens en de be denktijd van vijf dagen tussen de aanmelding en de ingreep. Een beschouwing staat op pag. 7. Ons commentaar staat op pag. 5. Vervolg op pagina 3 TV-uitzending Eenheden van de Iraanse strijdkrach ten hebben gisteren het gebouw van de nationale televisiemaatschappij in Teheran bezet en vijf mensen aange- IN HAAG (ANP) Met ingang van idaag gaan de maximumprijzen i een aantal oliesoorten omhoog ^|or autogasolie is de verhoging 3.8 tt per liter, voor huisbrandolie 3 it en voor petroleum 3,5 cent. Het ïisterie van economische zaken ft daartoe besloten. Voor auto olie en petroleum is de verhoging lusief btw en voor huisbrandolie Jusief deze belasting. >er- en gewone benzine worden in band met een verhoging van de rges voor pomphouders 0,2 cent per liter duurder. Daar merkt de automobilist echter alleen wat van bij zelfbedieningspompen. Bij be diende pompen komt de ruimere marge voor de pomphouder voorlopig voor rekening van de oliemaatscahp- pijen. Dat is ook het geval voor auto- gas. dat 0,3 cent per liter in prijs stijgt. De prijsverhogingen voor huis brandolie. autogasolie en petroleum zijn volgens het ministerie van econo mische zaken een zekere aanpassing aan de sterk gestegen noteringen op de internationale oliemarkt. Khomeini zet na vijftien Jaar ballingschap weer voet op Iraanse bodem. PAGINA 9: Protest tegen opsluiting in Nieuwersluis Terwijl de Tweede Kamer debatteerde over de uitzending van het Nederlandse bataljon naar de VN-vredesmacht in Libanon, demonstreerden op het Binnenhof leden van de AVNM met kamelen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft op het laatste moment een wetsontwerp goedgekeurd om grondwettelijke twijfels over de uitzending van Ne derlandse troepen naar Libanon te voorkomen. Bedoeling was dat het wetsontwerp de Tweede Kamer via het kabinet der koningin gisteren, voordat het Libanon-de'oat zou be ginnen, zou bereiken. Maar dit is niet gelukt. Het wetsvoorstel houdt schrapping in van de artikelen 194 en 195 van de grondwet. Daarin wordt het gebruik van de krijgsmacht ge koppeld aan de verdediging van het eigen grondgebied en aan het belang van de staat. Alhoewel de regering het bewaren van de vrede in het Midden-Oosten als staatsbelang heeft geduid, vond het kabinet het toch maar verstandi ger de verouderde grondwetsartike len nu versneld te schrappen. Het GPV-kamerlid Verbrugh heeft zijn af wijzing van de gedwongen uitzending van de troepen naar Libanon met name op deze artikelen gebaseerd. Overigens vormen de artikelen for meel geen belemmering voor deze uit zending, omdat de hele operatie plaats vindt op basis van de gewone dienstplichtwet. Nederland kent niet de toetsing van gewone wetten aan de grondwet. De Tweede Kamer had, uitgezonderd de PSP, in principe geen bezwaar tegen de Nederlandse deelname aan de VN-troepenmacht in Libanon. De Kamer vindt het terecht dat de rege ring positief heeft gereageerd omdat Nederland al jaren lang deze troepen ter beschikking heeft gesteld en in het algemeen ook het werk van de Verenigde Naties steunt. Vrede Minister Van der Klaauw van buiten landse zaken benadrukte dat de Ne derlandse troepen In Zuid-Libanon er niet komen om te vechten maar om de vrede te bewaren. Desondanks voorzag hij voor de Nederlandse mili tairen een zeer moeilijke en zware taak. In de Tweede Kamer kwam wel algemene kritiek tot uiting over de wijze waarop de regering de Kamer met de beslissing heeft overvallen. Met name de oppositie verwijt de regering een onzorgvuldige voorbe reiding van de besluitvorming hiero ver. Men vroeg zich vooral af. of Ne derland wel voldoende heeft nage gaan of de betrokken partijen in het Midden-Oosten de Nederlandse komst wel zien zitten. Minister Van der Klaauw benadrukte dat het de verantwoordelijkheid van de Vere nigde Naties was om dit goed na te gaan en hij zei in VN-secretaris-gene- raal Waldheim het volle vertrouwen te hebben Zowel oppositie als regeringsfracties benadrukten dat Juist In dit soort gevoelige zaken goed vooroverleg met de Kamer een eerste vereiste is. dit temeer daar beslissingen met in ternationale consequenties moeilijk meer per motie af. meerdoor de Kamer teruggedraaid Het tweede omtreden punt in de Ka- kunnen worden. CDA-woordvoerder mer was de vraag of alleen vrijwilli- Friking wenste, en verkreeg van de gers naar Libanon gestuurd mogen regering, de verzekering dat er voort- worden. De regering heeft er op gewe- aan beter vooroverleg met de Kamer zen dat het in de korte voorberei- zal wordengevoerd. Om dit nog even dingstijd niet mogelijk was een sa- goed vast te leggen diende D'66 op dit menhangende eenheid van uitslui- punt een motie in. De PvdA ging tend vrijwiligers te vormen. verder en keurde het gevoerde beleid, het gebrek aan vooroverleg zonder Vervolg op pagina 3 Hond bijt man, en meteen loopt een half ministerie leeg. België dus. De Vlaamse minister was volgens zijn staf onvoldoende geschokt, de gebetenen Frans sprekend. En de honden van de rijkswacht zijn in de Voerstreek Nederlandsblaffend, dat spreekt. Lederen halstasjc (C) Sierlijke eenvoud en pr.iktivh bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koontje. Kening mcl armband (D) De nieuwe modetrend ketung en arm bandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mcl een over tuiging, Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ion van Duinhoven. Ko van Dijk. I ictly Blok en Ina van Faavsen Lcktuurhangcr(B) Nooit meer zoeken naar de krant of tv-gidv Dekoratie! jute k'ktmiriiangcr. Naam nieuwe abonnee- Adres nieuwe abonnee: Plaats en postcode: Giro: Uw naam:_ Uw adres:_ Plaats en postcode-. TcL. De nieuwe abonnee omvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. mc'. als welkomst-voordeel f7.- korting. Kado naar keuze: GA. B. C. D. (aankruisen a.u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 27921000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1