Gijsen, de paus en Khomeiny: godsdienstig reveil deTijd deTijd Protest op instituut tegen reis directeur mama. Oorkonde voor Kobus Post Voorzitter van raad HBO temt optimisme 'Abortusregeling van kabinet enig juiste' Zestig procent niet eens met verjaring van oorlogsmisdaden Weekblad Wereldconferentie in Zuid-Afrika Discussie over herstructurering Aanzienlijk minder chartervluchten van Schiphol naar VS Minister Ginjaar in AR blad UIT DE WEEKBLADEN Tijd-enquête: Gijsen staat bijna alleen Een Jk onderwijzer j® over Hervormd Nederland DONDERDAG 1 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers LEIDEN Binnen het Nederlandse Instituut voor preventie ve gezondheidszorg is verzet gerezen tegen het plan van directeur Hartgerink om een bezoek te brengen aan Zuid- Afrika. Hij wil daar de werkconferentie van de IFIP (internati onal federation for information processing) bijwonen die van 2 tot en met 8 april in Kaapstad wordt gehouden. De onderne mingsraad van het instituut zal zich binnenkort met deze kwestie bezighouden. Dr. M. J. Hartgerink Is niet alleen directeur van dit Instituut, maar ook voorzitter van de regeringscommissie 1AG. de beleidsadviescommissie au tomatisering gezondheidszorg. Van deze commissie zijn eveneens prof. dr. A. R. Bakker, verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Leiden en dr. A. van der Werff. hoofd afdeling be leidsontwikkeling van het ministerie van volksgezondheid, lid. Ondanks herhaalde protesten van onder meer de Boycot Outspan Aktie (BOA) wil len de heren Bakker en Van der Werff eveneens naar de werkconferentie te Kaapstad. De BOA is hiertegen, omdat deze mensen uit Nederland in Zuid-Afrika lullen worden beschouwd als verte genwoordigers van Nederlandse over heidsinstellingen. Dit geldt voor dr. Hartgerink door zijn voorzitterschap van de regeringscommissie BAG in versterkte mate, aldus de BOA. Zij wijst er nogmaals op dat deelne ming aan een werkconferentie over computersytemen die in ziekenhui zen kunnen worden gebruikt voor de informatievoorziening, neerkomt op steunverlening aan een systeem van gezondheidszorg voor blanken, dat het lijden van de zwarte bevolking grotendeels negeert. De deelneming versterkt bovendien de Zuid-Afri kaanse kennis van computersyste men in het algemeen; systemen die (steeds meer zullen) worden benut voor de bijna perfecte onderdrukking van de zwarte bevolking. Prinses Margriet heeft giste ren in De Doelen in Rotter dam samen met staatsse cretaris mevrouw Smit- Kroes onderscheidingen uitgereikt aan kapiteins, stuurlieden en radio-officie- ren van de koopvaardij en aan een schipper van de zee visserij. Dit alles ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het KNMI. Op de foto schipper Kobus Post van de Ester Ja cobs (UK 71) ontving van de prinses een zilveren medaille met oorkonde. Van onze onderwijsredactie UTRECHT De voorzitter van de HBO-raad, dr Th. H. J. 8toelinga heeft gisteren in Utrecht tijdens de algemene verga dering van de HBO-raad gewaarschuwd voor een al te groot optimisme. Stoeiinga verwachtte weliswaar een doorbraak in de discussie over de herstructurering van het hoger onderwijs, maar zei tevens dat voorzichtigheid was geboden. verstrekte middelen zijn volgens hem echter onvoldoende. De driehonderd instellingen voor hoger beroepson derwijs staan op de begroting voor onderwijs genoteerd voor een bedrag van 1.5 miljard gulden. Dat is nog geen dertig procent van de gelden die voor het universitaire onderwijs wordt uitgetrokken. Hij noemde het een pluspunt dat roor het eerst sinds de invoering van de mammoetwet door de Tweede Ka mer een uitspraak is gedaan over de richting, waarin het hoger beroepson derwijs zich dient te ontwikkelen in relatie met het universitaire onder- rijs. ötoelinga wees op de noodzaak ran herstructurering van het hoger ionderwijs. Stoeiinga: „Het is de hoog ste tijd het nieuwe bouwwerk op te letten, omdat het niet meer mogelijk Is studenten in het laatste kwart van de twintigste eeuw op te leiden in een structuur uit de negentiende eeuw, terwijl ze moeten leven en werken in de eenentwintigste eeuw". In zijn speech wees de voorzitter van de HBO-raad op de vernielingen die zich reeds binnen het hoger be roepsonderwijs hebben voltrokken. Hij vindt echter dat het hoger be roepsonderwijs nog meer mogelijkhe den moet worden geboden om zich te ontwikkelen en te vernieuwen. De Knelpunten Stoeiinga noemde twee knelpunten als gevolg van de groei van het aantal HBO-studenten. Volgens de progno ses wordt voor het jaar 1986 het aan tal van 170.000 studenten verwacht, een uitbreiding met 40.000 ten opzich te van 1978 en van 120.000 ten opzich te van 1968. Het belangrijkste knel punt was volgens de vooraitter van de HBO-raad de huisvesting. De scho lenbouw voor het hoger beroepson derwijs hield geen gelijke tred met de uitbreiding van het aantal studenten. Nu staatssecretaris De Jong, de ver antwoordelijke man voor de scholen bouw, een aparte pot voor het HBO- onderwijs heeft afgewezen verwacht Stoeiinga dat de situatie langzaam onhoudbaar zal worden. Het tweede knelpunt, de beperkte opname-capaciteit hangt volgens Stoeiinga nauw samen met het eerste punt. Hij wees op de studentenstops, die voor veel HBO-scholen gelden en op de ondoorzichtigheid, van de di verse toelatingsregelingen, waardoor een capaciteitsraming onmogelijk Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De drastische tariefs verlaging van de lijndienstmaat schappijen op de Noordatlantische routes heeft vorig Jaar een grote ver schuiving te zien gegeven in het pas sagiersvervoer van en naar Schiphol. Het aantal passagiers, dat van de lijndienst gebruik maakte steeg met 17 procent, maar het chartervervoer daalde met niet minder dan 30 pro cent. Ondanks deze forse daling nam het totale passagiersvervoer tussen Schiphol en Noord-Amerika toe met zes procent. In 1978 steeg het totale passagiers vervoer op Schiphol met zes procent tot 9.455.000. Voor dit jaar wordt een stijging van 5,7 procent verwacht. Schiphol hoopt in 1979 voor het eerst in één jaar tien miljoen passagiers te verwerken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zestig procent van de Nederlanders is het volgens een enquête oneens met een eventuele verja ring van de oorlogsmisdaden in West-Duitsland. De be zwaren leven het sterkst bij ouderen, mannen en kiezers van de PvdA. Jongeren, vrouwen en CD A-kiezers stellen zich wat milder op. De enquête is uitgevoerd door het bureau Info in opdracht van het weekblad Nieuwe Revu. Uit de enquête blijkt ook dat 43 procent van de Nederlanders voor stander is van vrijlating op korte termijn van de Drie van Breda. 47 tegenstander hiervan is en 10 pro cent geen mening heeft Van de voorstanders is 53 procent CDA- stemmer, 50 procent WD-stem mer en 39 procent PvdA-stemmer. Van de Nederlanders vindt 40 pro cent dat oorlogsmisdaden te veel aandacht krijgen in de media, ter wijl 15 procent te weinig aandacht constateert en 32 procent het pre cies voldoende vindt. Van de cate gorie „te veel aandacht" is 47 pro cent Jonger dan 34 jaar. 49 procent CDA-stemmer en 34 procent PvdA-stemmer. Uit de enquête blijkt verder dat 57 procent vindt dat het ministerie van justitie zich onvoldoende inspant om oorlogs misdadigers op te sporen. 18 pro cent acht die inspanningen vol doende. terwijl 25 procent geen mening heeft De Nieuwe Revu brengt deze week ook een Interview met Simon Wie- senthal, die onder meer vertelt en kele maanden geleden aan het Ne derlandse ministerie van Justitie een lijstje met namen van in Ne derland verblijvende oorlogsmis dadigers te hebben overhandigd. „Als daar niets mee gebeurt, dan breng ik ze wel naar bulten," aldus Wiesenthal. De speurder naar nazi's zegt na de verjaring van oorlogsmisdaden in West-Duitsland (1 Januari 1980) te verwachten, dat de Oostbloklan den hun archieven zullen openen: „Stel Je voor dat de Sowjet-Unle de Westduitse Justitie in 1980 be lastend materiaal over in West- Duitsland rondlopende nazi-mis dadigers toeschuift Dan kan die justitie niets meer doen," aldus Wiesenthal. die meent dat de Rus sen dit propagandistisch zullen uitbuiten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Ginjaar van volksgezondheid meent, dat de wijze waarop het kabinet de abortus wettelijk wil regelen „de enige juiste benadering" ls. Volgens hem kan de Tweede Kamer, op een enkel detail na, geen wijzigingen In het wetsontwerp aanbrengen zonder dat de wezenlijke opzet daarvan wordt aangetast. De WD-bewindsman zegt dit In het blad AR-staatkunde. Volgens Olnjaar moet het wetsont- werp om twee redenen worden aan- door Rimmer Mulder De islamiitsche geestelijke die vanuit Parijs de massa's in Iran begeestert, df paus die naar Latijns-Amerika risde om tegen de revolutie te predi on en de bisschop van Roermond «ie CDA-politici de wacht aanzegt: drie geestelijke leiders in de politiek, wat ze verder nog allemaal zullen anrichten, ze hebben in elk geval al .ezorgd voor een godsdienstig reveil ÏJ de weekbladen. Gedrieën zijn ze deze week voor vele kolommen verantwoordelijk. De Groene {De prijs voor de kortste samenvat- van de rede van de paus in Mexi- j gaat naar De Groene: „Vele laat- len zullen de eerste zijn, maar dan lel in het hiernamaals." Op de mid- 'ïnpagina's wordt veel uitvoeriger in ïgaan op de rol van de rooms-katho- jeke kerk in Latijns-Amerika door i van der Putten. Op diezelfde pa- a's ook een analyse van de woor- van de paus onder de kop „Eeu woorden zonder dagelijks i wordt in De Groene behandeld l een hoofdartikel van Nic Brink, heeft veel vertrouwen in de toe komst onder Khomeiny en is veel beduchter voor de machinaties van de andere kant. Zo schrijft hij: „Er zijn nu al sterke aanwijzingen dat de branden die het afgelopen weekend in Teheran gesticht werden het werk zijn van de SAVAK en het leger." Dat is een interessante mededeling. Waar uit bestaan die aanwijzingen? Had dit degelijke weekblad daar niet wat dieper op in kunnen gaan? Maar dat zal nog wel komen. Uit de toevoeging „nu al" blijkt dat Brink die aanwij zingen zelf ook pas later had ver wacht. Als bijdrage aan de discussie over de relatie burger-politie publiceert De Groene een gesprek met de Amster damse commissaris C. J. de Rhoodes, die vertrouwen heeft in de agenten: „Houdt u mij ten goede, valse proces sen-verbaal worden niet opgemaakt. Als je aan de ambtseed van een agent moet gaan twijfelen is het einde zoek." Helemaal achterin staat een leesbaar stuk over het muziekcen trum in Utrecht, eens stad waar de meeste kunstenaars kennelijk nog niet dood willen liggen: „De Utrecht se historie telt talloze wiegen van kunstenaars, maar slechts weinigen zijn er begraven." ADVERTENTIE Opnieuw een exclusief opinie-onderzoek in opdracht van de Tijd. Bureau Lagendijk verrichtte een representatieve steekproef naar de meningen over de conflicten in de Nederlandse kerkprovincie. Enkele resultaten: bisschop Gijsen van Roermond is de minst populaire bisschop van Nederland; de overgrote meerderheid van katholieken èn niet- katholieken verwerpt mgr. Gijsens opvattingen inzake abortus, homoseksualiteit en oecumene; de populaire paus Joannes Paulus II dient eerder neutraal te bemiddelen dan in conflicten in te grijpen. De volledige uitslag van de enquête mèt het oordeel van prof. Berkhof, bisschop Ernst. Walter Goddijn. deken Joosten en Cor Kleisterlee in de Tijd van deze week Bon voor proefabonnement 4 weken de Tijd voor 5 gulden Naam Adres Plaats Tel Tr-05 Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6,1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgiro Overal te koop: f 2,75 Abonnementen, tel. 020 54 11 345 Elsevier De zo langzamerhand overbekende trekken van de Iraanse leider Kho meiny sieren het omslag van Eise- viers Magazine. Wat voor gedachten er achter die rimpels in het voorhoofd leven weet Elsevier natuurlijk ook niet precies, maar hoofdredacteur Van Rosmalen doet alsof hij er toch al heel wat van heeft begrepen: „Kho meiny is geen raadsel. Hij is een resul taat van bittere persoonlijke ervaring en van dertien eeuwen mohamme daanse geschiedenis. Alleen in de sa menhang tussen deze twee wordt hij verklaarbaar." Een op wraak beluste man, gedreven door „het bewustzijn van het enige ware geloof waarvoor elke andere macht moet wijken", zo laat Van Rosmalens oordeel zich sa menvatten. Over geloofszaken gaat het ook in het gesprek met de ethicus professor Heering, een nieuw vervolg op de zaak-Gij sen. „Laat de kerk niet bewe ren dat zij de politiek rechtstreeks mag bepalen. Natuurlijk, zij mag in vloed uitoefenen via de geest, maar nooit via machtsmiddelen," zegt Hee ring. Dat kan Khomeiny in zijn zak steken, denken we dan, maar zo schrijft men natuurlijk niet over zulk soort zaken. Een vraaggesprek waarop nog wel eens terug zal worden gekomen is dat met Utrechts burgemeester Vonhoff. De mening van deze WD'er over de grootste regeringspartij: „Ik heb de indruk dat het CDA zich duidelijk uit het politieke midden beweegt, zich duidelijk in conservatieve zin profi leert. Dat is ook de natuurlijke rich ting van een christen-democratische partij in het Europese politieke beeld" Vrij Nederland Onder het godsdienstige reveil valt het niet. maar toch ook zeer ernstig Ls de kwestie die Rudy Kousbroek an dermaal aansnijdt in de boekenbijla ge van Vrij Nederland: de slordige manier waarop Nederlanders met hun taal omgaan. „De taal is een techniek net als vioolspelen, alleen ls het vioolspelen niet iets facultatiefs." waarschuwt Kousbroek. En een tech niek kun Je aanleren, maar: „Neder landers beleven weinig plezier aan de taal, en dat komt omdat ze hem niet beheersen". Kousbroek fulmineert tegen de geestelijke luiheid en te recht, maar hoe nu aan te vangen met de conclusies die Martin van Ameron- gen In VN trekt uit het Duitse succes van de tv-serie Holocaust? „Dank zij Holocaust, met al zijn zwakheden en trivialiteiten, is de Jodenvervolging een thema geworden waarover men eindelijk durft te praten. Holocaust is gemeten aan de hardhandige wijze waarop de film de nationale taboes ln discussie heeft gebracht, de triomf van de trivialiteit en het failliet van de kunsten en wetenschap," aldus Van Amerongen. Pagina 4 van VN lijkt deze week een beetje op een Jaarverslag door de vele grafiekjes en staatjes. Ze zijn bedoeld ais verhelderingen bij het verhaal over de kolossale schuld die de Ne derlanders gezamenlijk hebben: „voor 99 miljard in het krijt" „Een hoop ellende ls te voorkomen als de geldschieters verplicht zouden wor den de werkelijke prijs schriftelijk voor te rekenen bij elke lening of hypotheek. Dat zou veel enthousiaste schuldenmakers van nu afschrik ken", meent VN. Op de voorpagina heeft VN een ge sprek met Franse militairen die voor de Verenigde Naties in Libanon dienen. vreugde dat ze niets hoeven te doen. Integendeel. De zwaksten isoleren zich in randgroepen. Jongeren missen de communicatie die bij werk hoort en raken aangewezen op lotgenoten. Wie werkt heeft altijd meer inkomen, een hoger aanzien ook in het eigen gezin." Als extra heeft De Tijd een boeken bijlage met het hoofdverhaal over Albert Camus. De Tijd Over de moment-opname van de op vattingen in Nederland over abortus en Gijsen bent u al ingelicht. Daarom volsta ik hier met het commentaar van professor Berkhof: „In de ge schiedenis is de waarheid vaak verte genwoordigd door een minderheid. Opinie-onderzoeken met statistische uitslagen hebben met de waarheids- vraag niets van doen." Een opmer king van grotere houdbaarheid dan de onderzoeksresultaten. Over de wrijvingen op de arbeids markt sprak De Tijd met de directeur van het gewestelijke arbeidsbureau in Alkmaar. Van der verhalen over die vele werkschuwe vaderlanders wil hij niets weten: „Ik bespeur niks van Haagse Post Het krakersprobleem wordt in de Haagse Post eens van een andere kant benaderd: een gesprek met Paul van Wissen die als spion voor de eigenaar in een kraakpand binnen drong. Van hem een geruststellende en een verontrustende uitspraak: „De Ogem zal nooit knokploegen aan het werk zetten. Dat kunnen ze niet ma ken met het oog op hun naam, al die CD A-toplui die erin zitten." En: „Die hele sfeer die er momenteel in de kraakwereld en de huizenhandel heerst, angst en agressie. Dat weer- korpsengedoe, griezelig hoor." Emma Brunt praatte met de Lande lijke Huisartsen Vereniging over de ADVERTENTIE r> Inne Feenstra (35), onderwijzer te Den Haag 'Ik lees Hervormd Nederland, omdat ik graag wil meeden ken over de richting waarin de samenleving gaat. Ik wil me breed informeren omdat ik mijn kinderen meer wil bijbren gen dan rekenen en taal. Maar wat ik afschuwelijk vind is indoctrinatie. Daarom voel ik me zo goed thuis bij Hervormd Nederland. Het blad geeft een goede visie, maar is niet drammerig. Het oriënteert je breed, het is niet bang je met uiteenlopende meningen te confronteren. En het unieke daarbij is, dat Hervormd Nederland niet aan gebrek aan inhoud lijdt. Inte gendeel. Je krijgt een hoop rommel in de bus, maar naar Hervormd Nederland zie ik elke week uit. Het is een blad dat je kunt vertrouwen en dat je helpt bij je meningsvorming. Probeer ook eens een proefabonnement'. Bon zonder postzegel opMuren naar Anlwoordnr 1776. 250Ó XJ Den Haag O Ik neem ccn proef abonnement van tuee maanden voor 6. O «eet al voldoende van HN Ik abonneer me LS per hall jaar) Naam Adres Hervormd Nederland, een middel tegen matbeida problemen die Jonge artsen hebben bij het beginnen van een eigen prak tijk. Het is een kwestie van geld, zo blijkt Eén dokter rekende haar voor: „Na aftrek van alle kosten houd ik per Jaar maar een netto Inkomen over van 36.000. Dat is dus een besteed baar inkomen van 3.000 per maand. Als mijn Inkomsten nog verder zou den zakken, kon ik het niet redden." In de alinea daarvoor rekent die arts trouwens voor dat van die 3000 schoon de kosten voor woning niet meer af hoeven. Er zijn er die van minder rond komen. In een ander verhaal maakt kamerlid Ed van Thljn zich kwaad over de manier waarop het ministerie van verkeer de Dienst Verkeersveiligheid behandelt: „De duizenden slachtof fers van het verkeer worden blijkbaar op geen enkele wijze serieus geno men." Twee van zijn collega's (Patijn en Van der Hek) debateren enkele pagina's lang over Europa en het so cialisme. Het titelverhaal gaat over Rosa Luxemburg, de Poolse socialis- te die zestig jaar geleden in Duitsland werd omgebracht. Hervormd Nederland Kees Waagmeester pleit in Hervormd Nederland krachtig voor de Verenig de Naties, naar aanleiding van de Nederlandse missie naar Libanon. „Want voor een duurzame vrede ln dat gebied (Midden-Oosten) is de VN onmisbaar. Niet alleen omdat aan de stichting van de staat Israël uitspra ken van de VN ten grondslag liggen, maar ook, omdat de VN een taak heeft in elk conflict in de wereld" Dick Houwaart sprak voor HN met Otto Frank, de vader van Anne van het dagboek. Over dat boek zegt Frank: „Het sterkst heeft bij mij het lezen van Annes boek getroffen dat ik Anne ln haar Innerlijke wezen niet kende. Ondanks de goede verstand houding, die ik met haar had, heeft zij mij haar diepe gevoelens en gedach ten niet te kennen gegeven." Amerlka-kenner dr. 8chulte Nordholt („Jan Willem" in Hervormd Neder land) herdenkt Martin Luther King: „King is Juist zo door en door Ameri kaans ln die simpele versmelting van de diepste geestelijke erfenis der mensheid tot een handzame leefregel voor een betere toekomst." Bert Schuurman schrijft over de paus in Puebla De Nieuwe Linie Daarmee zijn we helemaal terug bij de godsdienst en De Nieuwe Linie sluit daarop prachtig aan met een beschouwing op de voorpagina van Pieter van der Ven. Over de paus natuurlijk: „De paus mikt op wat voor het overleven van het kerkelijk instituut het beste ls: geen politieke inmenging, steunen op de midden klasse, hartelijke en bemoedigende woorden voor de verpauperde mas sa's, aansporing tot gebed, sacramen ten en moederschap." Het fenomeen Khomeiny wordt doorgelicht door professor Jan Peters. Hij stelt zichzelf en de lezer interessante vragen, maar vaard. In de eerste plaats kan, zegt hij, de huidige toestand waarin een harde bepaling van het wetboek van strafrecht wordt overtreden, niet wor den gehandhaafd. In de tweede plaats meent hij. dat met deze wet een kader wordt geschapen waarin opvattingen zoals die in onze veel kleurige samenleving bestaan, zo goed mogelijk tot hun recht kunnen komen. De minister meent „dat de vraag of abortus mogelijk is door onze bena dering in feite wordt beantwoord bin nen het systeem van deze wet, en niet daarbuiten". Ervaringen met vroege re wetsontwerpen geven hem. zegt hij, de overtuiging dat dit de enig juiste benadering is. Het kabinet sleutelt morgen verder aan het wetsontwerp dat volgens me dedeling van premier Van Agt ln de eerste helft van deze maand de Ka mer zal bereiken. De ministers wijd den gisteren al een extra beraad aan de abortus-zaak. Irritatie In CDA-kring blijkt irritatie te zijn ontstaan over de lofprijzingen van WD-vooreitter Korthals Altes over de opstelling van de christen-demo craten in de abortuszaak. De liberale voorman zei zaterdag op de WD- partijraad „bewondering" te hebben voor de manier waarop de CDA-ml- nlsters en fractieleider Lubbers „be reid blijken politieke verantwoorde lijkheid te dragen voor de regeling van het abortus-vraagstuk" Volgens hem blijken de christen-democrati sche bewindslieden en vermoedelijk het overgrote deel van de fractie „oog te hebben voor de al eerder gebleken overtuiging van de meerderheid van de Tweede Kamer, dat de eigen vet- antwoordelijkheld van de vrouw tot recht wordt verheven" Vice-fractievoorzitter Van LetjeOr horst van het CDA zei gisteren, dat met zulke uitspraken geen recht wordt gedaan aan de opvattingen van het CDA, die uitgaan van een gezamenlijke verantwoordelijkheid van vrouw, arts en samenleving. „Het is niet verstandig het zo naar de libe rale kant toe te trekken", aldus Van Leijenhorst. In CDA-kring heeft men het gevoel door de WD-voorzitter het graf in te worden geprezen. Men vreest ook, dat diens uitspraken ver warring zullen scheppen bij de CD^- achterban DEN HAAO (ANP) BIJ een steek- partij aan de Haagse Paul Kruger- laan ls dinsdagavond omstreeks elf uur de 26-jarige C. K. uit die stad om het leven gekomen. De vermoedelijke dader, de 21-Jarlge B. E. V. uit Den Haag. ls ter plaatse aangehouden. Volgens de Haagse politie kregen de twee mannen op straat om nog ondui delijke reden ruzie met elkaar. K. trok een mes en bedreigde zijn tegen stander. Deze gooide een flets naar het slachtoffer en wist hem zijn mes afhandig te maken. Daarop werd f£. tweemaal gestoken Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis overge bracht waar hij tijdens de operatie overleed zijn antwoorden zijn wat van „het kan vriezen het kan dooien" Voor beeld: „Elke vorm van leiderschap binnen de Islam, het Christendom of een areligieuze politiek, heeft zijn ei gen mogelijkheden en gevaren." Fer ry Fransen schrijft over de opkomst van de „theologie van de bevrijding" ln de Verenigde Staten. En om de stelling uit de aanhef nog eens te illustreren vertel ik nog maar even dat ln het informatieve stuk over de oppositie ln Polen (het Comité voor sociale zelfverdediging) de rooms- kathoileke kerk en de paus ook weer figureren

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9