'Kleine kleuterscholen op platteland handhaven' Dieselolie is „te goedkoop" 'Conflict raakt weggebruiker' 'Notitie werkgevers is puur informatief' ,Bi?®5bS5S e g'°ril hotel ibis 4DAGEN BARCELONA PER KLM 5DAGEN MADRID PER KLM iNCLH0TEL Rita Bewindsman benadrukt sociale functie INCL. HOTEL KLM Thuis in de lucht. CAO eisen van vakbonden met CDA en WD Jongetje omgekomen Voorlichting per bus over komende Euro-verkiezingen Hulp aan Vietnam Uw Prijs verdubbeld Verleng uw vakantie Goedkope oplossing voor stankhinder chemische wasserij Hoofd directie verkeersveiligheid met tijdelijk verlof DONDERDAG 1 FEBRUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3' Van onze parlementsredactle DEN HAAG Staatssecretaris Hermes van onderwijs wil meer mogelijkheden scheppen om flar/jpniprc Kntcf kleinere kleuterscholen, met name in plattelandsgemeenten, in stand te houden. In een "«"uciucib uuiai wetsontwerp, dat inmiddels bij de Tweede Kamer is ingediend, stelt hij voor daartoe het minimumaantal kleuters te verlagen van twintig naar vijftien. De maatregel Is vooral van belang voor kleuterscholen die door het da lende geboortencijfer met opheffing worden bedreigd. Met het oog op de sociale functie die een kleine kleuter school in een plattelandsgemeente vervult, meent de bewindsman dat het wenselijk is zo'n school in stand te houden. Dat geldt vooral als het gaat om de enige kleuterschool van een bijzondere richting. Onder meer uit het oogpunt van kos ten is Hermes uitgekomen op een stichtingsgetal van vijftien kleuters. Stichtingsnorm Blijkens zijn wetsvoorstel heeft hij gelijk de gelegenheid te baat geno men om de stichtingsnormen van kleuterscholen en lagere scholen te bekijken. Volgens de bewindsman staan deze normen in een ongunstige verhouding tot elkaar. Daarom wil hij de stichtingsnormen voor kleuter scholen wat verruimen en die voor lagere scholen verhogen. De financië le gevolgen blijven op die manier binnen redelijke perken, aldus Hermes. De verruiming van de stichtingsnor men voor kleuterscholen zou moeten gebeuren door kleuters mee te tellen die ouder zijn dan vijfeneenhalf Jaar en nog geen zes zijn. Verder wordt de huidige indeling van gemeenten in twee categorieën, vervangen door een indeling in vier categorieën net als bij het lager onderwijs. De twee bestaande categorieën zijn gemeenten met meer en met minder dan 50.000 inwoners. De nieuwe cate- ADVERTENTllE Even er tussenuit naar Barcelona, 'n stad die bruist van het leven. Zitten op de Ramblas. Genieten van musea, concerten, flamenco-shows enlekker eten. In 'n romantisch havenrestaurantje. Madrid is 'n stad zo Spaans als Spaans maar kan zijn. De dagen zijn er lang. het vertier onuitput telijk. Het Prado, winkelen in de Calle de Serrano, de theaters, de clubs. U komt als herboren terug. Genoemde prijzen gelden bij voldoende belangstelling en onder voorbehoud van wijzigingen. BOEK BU UW KLM-AGENT. U herkent 'm aan het KLM-uit- hangbord. Hij is uw vertrouwde adviseur en de meest ervaren man om uw uitstapje te regelen. EUROPA BROCHURE. De KLM heeft voor deze reizen de speciale brochure „Europa" samengesteld met alle informatie en talloze tips. Ga 'm halen bij uw|j KLM-agent ofKLM-kantoor. Of stuur een briefkaart met f L- extra aan postzegels bij geplakt aan KLM Nederland, afd. SPL/UC. postbus 7700,1117 ZL Schiphol. te kunnen stichten) zijn respectieve lijk 30. 40. 50 en 60 kleuters. Gunstig Hermes gorieën worden gemeenten met min der dan 25.000 inwoners, 25.000 tot 50.000, 50.000 tot 100.000 en ten slotte gemeenten met meer dan 100.000 In woners. De stichtingsnormen die daarbij horen (dus het vereiste mini mum aantal kleuters om een school De stichtingsnormen vallen gunsti ger uit voor de categorie gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners. Ge meenten met 25.000 tot 50.000 inwo ners zullen echter pas een kleuter school kunnen stichten met tien kleu ters meer dan tot dusver. Bij de overi ge twee categorieën blijven de nor men gelijk. Overigens geldt voor alle categorieën dat de kleuters binnen een straal van drie kilometer rond de school moeten wonen. De opheffingsnormen voor de kleu terscholen worden eveneens aange past. Dat houdt in dat in gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners de scholen die gemiddeld minder dan 50 kleuters hebben (in drie achtereen volgende Jaren) moeten worden opge heven. Voor de grootste categorie is die norm op 60 gesteld en voor de kleinste categorie gemeenten op 30. Hebben de scholen minder kleuters en meer dan 20 in het laatste Jaar, dan kan de school een vereoek Indie nen om in stand te worden houden. Mocht ook aan die norm niet kunnen worden voldaan, dan kan de school toch nog in stand worden gehouden mits er in het voorafgaande Jaar niet minder dan vijftien kleuter waren. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De uitgelekte notitie die de verbonden van werkgevers over het loonbeleid aan hun leden hebben ge stuurd, heeft geen dwingend karakter voor de leden-onderne mers. Wanneer een individuele ondernemer of een bedrijfstak toch, ondanks de notitie, toegeeft aan bepaalde vakbondsei- sen, dreigen er geen consequenties vanuit de centrale verbon den. De notitie is derhalve uitsluitend informatief. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM is gisteren In botsing geko men met de regeringsfracties. Ze wees een voorstel van CDA en WD af om zes miljoen uit te trekken voor sociaal-culturele activiteiten. De be windsvrouw zei geen behoefte aan dit voorstel te hebben. Er wordt al ge noeg geld aan dit werk besteed, ver klaarde ze. Ook een motie van CDA en WD over het bejaardenbeleid werd door staatssecretaris Wallis de Vries van de hand gewezen. In de motie werd gevraagd om een nieuwe nota wel zijnsbeleid voor ouderen. Die zou in 1980 aan de Kamer moeten worden gepresenteerd. Mevrouw Cornelissen had kritiek uitgeoefend op de zeven procentsnorm die in het bejaardenbe leid wordt gehandhaafd. Zeven pro cent van de bevolking wordt veron dersteld te worden opgenomen in een bejaardenhuls. Gemeenten dienen zich daaraan te houden. Mevrouw Cornelissen meende echter dat in ver schillende gemeenten en regio's de praktijk anders is, dan de norm aan geeft. Staatssecretaris Wallis de Vries zei echer dat de zeven procentsnorm zal blijven gelden gedurende de „Be stekperiode" dus tot 1981 en vroeg de Kamer samen met hem plannen te maken om na die tijd met andere voorstellen te komen. Minister Gardeniers kondigde een be leidsnota aan over het vrijwilligers werk. VRIEZEVEEN (ANP) - De achtjari ge Kerstin Boksum uit Rijssen is gistermiddag bij een verkeersongeval in Vriezeveen om het leven gekomen toen de bestuurster van de personen wagen waarin hij meereed de macht over het stuur verloor, waardoor de auto in de sloot terecht kwam. Cees Berkhouwer, vice-voorzitter van het Europees Parlement, poseert voor de voorlichtingsbus. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Europese Par lement begint vandaag aan zijn voorlichtingscampagne ter gele genheid van de rechtstreekse Eu ropese verkiezingen op 7 juni. Het Noordbrabantse Oisterwljk zal als eerste van 74 Nederlandse ge meenten de Eurobus op bezoek krijgen, een mobiele tentoonstel lingsruimte, waarin door middel van informatiepanelen, een filmp je en brochures, werkwijze en doelstellingen van de Europese in stellingen worden uitgelegd. De bus zal tot 1 mei rijden. Het startsein voor de rijdende campagne werd gistermiddag ge geven door de Nederlandse vice- vooraitter van het Europese Parle ment Cees Berkhouwer. Hij liet een Eurostembiljet in een stem bus vallen waarna een vaandel tevoorschijn kwam met de tekst „Een parlement voor Europa". Mr Berkhouwer noemde het een mijl paal op weg naar de integratie van Europa dat 180 miljoen mensen naar de stembus gaan om één ver tegenwoordiging te kiezen, al is het Jammer dat het dit maal nog lands ge wijs is. Deze rechtstreeks gekozen verte genwoordiging is hard nodig, al dus Berkhouwer, want alleen zo kan worden teruggehaald wat door „Brussel" aan andere lagen van volksvertegenwoordiging is onttrokken. Zelf politici hebben geen idee wat er aan bevoegdhe den al is verdwenen naar het Euro pese apparaat in de Belgische hoofdstad. Volgens Berkhouwer zal het nieu we parlement zijn macht net als in het verleden bij andere parlemen ten moeten bevechten. „Ik twijfel er niet aan dat de mensen met hun enkele mandaat alles in het werk moeten stellen om zich waar te maken en te handhaven De Raad van Europese Gemeen ten zal de ploeg van het EP helpen bij de campagne. REG-vooreitter dr. A. J. Vis in het dagelijkse leven burgemeester van Leiden zei dat in de te bezoeken gemeen ten reclame zal worden gemaakt voor de Eurobus en dat rondom de bezoeken manifestaties zullen worden gehouden, waarbij ook buurgemeenten worden be trokken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse ont wikkelingshulp aan Vietnam zal niet worden stopgezet, maar in de toe komst wel een meer humanitair ka rakter hebben. ADVERTENTIE Dit verklaarde desgevraagd een woordvoerder van het NCW (Christe lijke Werkgevers), een van de verbon den die samen de notitie hebben rondgestuurd. De notitie is deze week door de FNV in de openbaarheid ge bracht. Daarbij werd van FNV-zijde de indruk gewekt dat de notitie de leden-ondernemers de instructie geeft om niet toe te geven aan vak- bondseisen die geld kosten. Eerder in het najaar was echter bij herhaling van werkgeverszijde verklaard dat een dergelijke centrale coördinatie van werkgeverszijde voor de CAO- onderhandeiingen niet werd nage streefd. Tegenmaatregel De verbonden van werkgevers ken nen drie stadia van samenwerking in de CAO-onderhandelingen. Het eer ste stadium is dat de centrale verbon den, wanneer overleg over een even tueel centraal loonakkoord is mis lukt, hun leden informeren over gang van zaken. Een tweede stadium is het coördineren van het beleid in ver schillende CAO-onderhandelingen. Dit houdt in dat de werkgevers on derling de afspraak maken zich bij die onderhandelingen te houden aan de punten die de centrale verbonden hebben ontworpen. Het derde stadi um treedt in wanneer acties dreigen door de gecoördineerde opstelling van de werkgevers. Dit stadium houdt in dat werkgevers, die door zulke acties schade lijden, recht heb ben op een schadevergoeding uit een centrale pot waaraan alle werkgevers gezamenlijk moeten bijdragen. Een ondernemer die toch toegeeft aan vakbondseisen en zich dus ont trekt aan het gecoördineerde beleid, blijft bij eventuele acties verstoken van schadevergoeding en kan boven dien rekenen op andere tegenmaatre gelen van de verbonden, zoals in ui terste vorm ontneming van het lid maatschap. De uitgelekte notitie betreft alleen het eerste stadium, aldus de NCW- woordvoerder. Er zijn geen afspraken gemaakt over coördinatie van stand punten, en dus ook geen afspraken over onderlinge steun bij acties van de vakbonden. De woordvoerder sloot echter niet uit dat die coördina tie en afspraken over onderlinge steun bij acties van de vakbonden De woordvoerder sloot echter niet uit dat die coördinatie en afspraken over onderlinge steun alsnog worden ge maakt, wanneer In tal van bedrijf stakken de CAO-onderhandelingen op vrijwel dezelfde punten vastlopen. 1 februari 1979 ROTTERDAM De prijs van dieselolie moet omhoog. De oliemaatschappijen hebben het ministerie van Economische Zaken gevraagd om toestemming voor een prijsverhoging. Cag roetjes,waterschade, rook t Is geweest, over en vergeten. Ibis is z'n kleine ongelukje weer mooi te boven. Alle kamers glanzen in oude glorie. De winkeltjes, eethoekjes, feestzalen en konferentieruimten stralen u vol glamour tegemoet. Onze bussen rijden als immer af en aan naar Schiphol en Centraal Station Speciaal arrangementen voor de luchtreizigers. Speciale prijs en de auto veilig en voor niets gestald op de ruime t parkeerterreinen. Kortom: Ibis biedt weer alle plezier en rekreatie waaraan het z'n naam en faam ontleent. SchipholweglBl. 1171 PK Badhoevedorp Tel 02968-1234 Binnenkort ook in Veenendaal enTilburg. Volgens de oliehandel in Rotterdam zal het ministerie wel „door de bocht moeten", omdat de prijzen van die sel- en gasolie op de vrije markt bijna verdubbeld zijn in ruim twee maan den tijd. In rotterdam de 'trendsetter' op de internationale markt is de prijs opgelopen van 130 dollar per ton tot 230 dollar. Deze prijs ligt nu op het niveau van de "vrije" superbenzine Op de prijsgebonden binnenlandse markt mogen de oliemaatschappijen niet meer rekenen dan 176 dollar per ton en daarin zit volgens de Shell ook nog twintig dollar accijns. De prijs van diesel ging volgens het ministerie van Economische Zaken voor het laatst omhoog op 1 januari. Dieselrijders moeten bij voorbeeld sindsdien 64,7 cent per liter betalen, een cent meer dan in het oude jaar Deze verhoging van een tientje per ton is volgens de oliehandel niet vol doende om de oplopende spanning met de vrije markt te compenseren ..De prijzen vliegen daar de pan uit." zegt een olieleverancier De onrust in Iran is volgens de handel een van de redenen voor de prijsstij ging. Daarnaast, zeggen de leveran ciers, wordt er in Rotterdam fors ge speculeerd. Dat verklaart overigens de prijsstijging maar ten dele omdat in Rotterdam volop olie te krijgen is. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Directeur P. Allewijn van de Directie Verkeersveiligheid (DW) heeft zich als gevolg van de moeilijkheden bij de dienst tijdelijk teruggetrokken. Bij het ministerie van verkeer en waterstaat, waaronder de dienst ressorteert, wordt ontkend dat de directeur op non-actief is gesteld. De voorlichtingsdienst zegt niet beter te weten, dan dat de directeur op vakantie is. De conflicten bij de directie verkeersveiligheid kwamen dinsdag aan het licht, toen PvdA-Kamerlid Van Thijn een interpellatie in de Kamer aanvroeg over de moeilijkhe den bij de dienst. Volgende week donderdag wordt over deze zaak een spoeddebat ge houden in de Kamer. Duide lijk is dat daarbij niet zozeer het conflict in de dienst aan de orde zal komen, maar eer der het totale beleid dat wordt gevoerd om deelneming aan het verkeer veiliger te maken. Verkeersveiligheid blijkt meer en meer aandacht te krijgen in de Tweede Kamer Vooral Van Thijn van de PvdA maakt zich al jaren sterk voor stroomlijning van dat beleid, daarin van harte gesteund door de WD De ge boorte van de directie ver keersveiligheid in 1974 was het gevolg van een motie-Van Thijn uit 1972. Verkeersveilig heid moest actief nagestreefd worden. De verbrokkeling van het beleid, waar vele ministe ries zich mee bezig hielden, maakte enige vooruitgang of wel het terugdringen van het aantal verkeersdoden nauwe lijks mogelijk. Het pleidooi in de Tweede Ka mer voor een zelfstandige dienst verkeersveiligheid heeft nog tot weinig concreets geleid. Ed van Thijn wijt dat aan ambtelijke touwtrekkerij Op de diverse ministeries zou nauwelijks bereidheid be staan bevoegdheden aan de dienst over te dragen. Direc teur Allewijn noemt in een interview in de Haagse Post van deze week zijn dienst, „een buitenechtelijk kind, waarvan de conceptie in de Kamer plaatsvond en de ge boorte in de ambtelijke we reld. die er niet om had ge vraagd". Hij meent dat de dienst Is stukgelopen op (ge brek aan) coördinatie. In het zelfde interview in HP: „Wan neer ik zeg dat het met al die doden en gewonden zo toch niet langer kan, zie lk de men sen om mij heen denken: daar heb je die man weer met zijn gezeur." Bij de dienst zijn de frustra ties hoog opgelopen. Drie van de acht stafmedewerkers zijn reeds vertrokken, terwijl drie anderen omzien naar een an dere baan. De onduidelijkheid omtrent bevoegdheden en de hoeveelheid werk die met te weinig mankracht moet wor den verricht heeft de werk sfeer grondig verziekt. De rol van de directeur zou daarbij ook in het geding zijn. De di recteur zou te weinig ordening in de bestuurlijke chaos brengen. Ed van Thijn maakt zich kwaad over de gang van za ken. Hij meent dat ambtelijke touwtrekkerij de wensen van het parlement frustreert. Bij de laatste begrotlngsbehan- p.- deling van verkeer en water- L1JI6TS staat nog kreeg een nieuwe motie van hem, om de dienst verder uit te breiden en te verzelfstandigen de steun van een ruime Kamerm eerder held. Van Thijn vreest nu dat de dienst als gevolg van de conflicten verder wordt uitge hold en dat van enige coördi natie op het gebied van de verkeersveiligheid helemaal niets terecht komt Het aantal geregistreerde on gevallen met gewonden be weegt zich de laatste Jaren tussen de 60.000 en 66.000 per jaar Naar schatting is dit slechts 30 pet van het werke lijke aantal ongevallen met gevallen gewonden per Jaar Twee kanten De fractie van de WD wil nog geen oordeel geven over het reilen en zeilen van de dienst De liberalen willen de zaak van twee kanten horen, waar mee wordt bedoeld dat men van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat (even eens WD) de nodige informa tie verlangt. Bij het CDA heeft men nooit staan trappelen om een apar te dienst voor de verkeersvei ligheid in het leven te roepen. Dat was vooral op praktische gronden gebaseerd. Men nam genoegen met de toezegging van minister Westerterp (CDA) die toen nog bewind voerder op verkeer en water- Het aantal verkeersdoden schommelt de laatste jaren tussen de 2300 en 2600. Zowel het aantal doden als het aan tal gewonden vertoont sinds 1975 weer een stijging. staat was. dat hij de verant woording op zich nam voor de coördinatie van het beleid voor de verkeersveiligheid. Nu meert men bij het CDA. dat er bij de bewindslieden wel voldoende wordt gedacht over verkeersveiligheid, maar dat bepaald geen sprake is van een optimaal beleid. De inter pellatie van volgende week donderdag moet dan ook klaarheid brengen over deze zaak, zo meent men bij het CDA. Of dat betekent dat de dienst moet worden uitge breid of afgeschaft wil men nu nog niet zeggen. Wel vindt men dat het kabinet ernst moet gaan maken met de ver keersveiligheid. Ook wil men van de minister weten of hij van het conflict in de dienst op de hoogte was en wat hij eraan gedaan heeft Eind vorig jaar nog heeft de PvdA in een nota uit de doe ken gedaan hoe zij een samen hangend verkeersveiligheids- beleid gerealiseerd wil zien. De nadruk zou moeten liggen op het opsporen en wegwer ken van „zwarte vlekken", plaatsen waar veel ongeluk ken gebeuren. Minister Tuin man voert wel een knelpun- tenbeleid, maar dat is voorna melijk gericht op het wegwer ken van files, zo meent men in de PvdA-fractie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgens het Instituut voor reinigingstechnieken TNO be staat er een simpele en vrij goedkope oplossing voor de stankhinder die bij chemische wasserijen soms voor de omwonenden optreedt. De onaange naam ruikende damp van het ge bruikte oplosmiddel iperchloor- etheen) kan in een gesloten circuit worden gehouden. Het wordt dan van de buitenwereld gescheiden door een waterslot, volgens hetzelfde principe waarmee de „zwanehals" in de afvoer van een gootsteen de rioolstank uit het huis houdt. Helemaal waterdicht Ls de oplossing van TNO niet. maar met de methode zou de vierduizend ton perchloor- etheen die jaarlijks in Nederland in het milieu terechtkomt, tot de helft kunnen worden teruggebracht Ook de wasserijen zouden er wel bij varen, omdat het binnengehouden oplos middel opnieuw kan worden ge bruikt Het TNO-instituut bekeek ook de mogelijkheid om perchloor-ethyleen uit af te voeren lucht terug te winnen in filters met actief kool Technisch kan dat goed werken, mits het bewer kelijke onderhoud goed wordt uitge voerd. Daar had men voor de praktijk een hard hoofd in Het systeem is bovendien enige malen duurder dan het waterslot. 'Schande' Een zelfstandige dienst is de eerste stap op weg naar een beleid dat erop gericht is het verkeer veiliger te maken Na vier jaar is deze Kamerwens wel in vorm maar niet in d«» praktijk gerealiseerd en dat is volgens Van Thijn een schan de „Het is ronduit misdadig wanneer niet alles wordt ge daan om het aantal verkeers doden terug te brengen", ai* dus het PvdA-Kamerlid „Vindt u het niet fijn. dat er nog altijd iemand is, die u nodig heeft?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3