Groninger bedrijven egen circulatieplan ABN Groeikasbiliet. ABN Bank f OVER 6 DAGEN IN DE KIOSK. OORDEEL ZELE Uit brieven van lezers )nrust bij Transavia >ver beleid van KNSM )etailhandel en horeca de dupe amerlid twijfelt ver opname van olukkers in leger RSV-vestiging in Zeeland dicht Steeds hogere rente en na 2 jaar op ieder moment inwisselbaar. Verzilveren. Beroep vervoerders op autoriteiten Chauffeurs getroffen door staking douane in Iran Nieuwsnet-coördinatoreconomie/financien henkkesseler: „Economie en financiën, als je het goed aanpakt, leest het weg als een Len Deighton!' irecteur onverwacht vervangen 1 - )ONDERDAG 1 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET P 11 RHS 13 an een onzer verslaggevers RONINGEN Professor J. Buit van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft Groningen de ggestie aan de hand gedaan om schadevergoeding te geven aan ondernemers die nadeel idervinden van het omstreden verkeerscirculatieplan in de Groninger binnenstad. Dit plan, tt ruim een jaar geleden werd ingevoerd, blijkt nogal wat gevolgen te hebben voor het edrijfsleven. Het verkeerscirculatieplan verdeelt de binnenstad in vier sectoren, waartussen tderling autoverkeer niet mogelijk is. ADVERTENTIE it ziet ernaar uit dat de bestaande idens dat bedrijven de binnenstad lllen verlaten, door het verkeerscir- latieplan is versterkt. Van de twee- iderd onderzochte bedrijven wil- er namelijk zevenendertig hun n pakken. NegenUen wilden dat •rigens toch al en zeventien heb- i zich hierbij aangesloten na invoe- g van het verkeerscirculatieplan. en W van Groningen hebben voor- mog geen officieel commentaar wil geven. Er is echter wel een uitge- eide reactie in de nabije toekomst ngekondigd. onderstelt, dat dit extra bezoek op zaterdag het gevolg is van het feit dat het publiek dan meer tijd heeft. Aanpassing mzetdaling i de tweehonderd onderzochte be- Jven blijkt twintig procent een om- tdaling te hebben die varieert van gen de vijf tot niet minder dan lertig procent van de jaaromzet. >litst men de onderzochte bedrijven in categoriëen dan zijn het vooral detailhandel, het ambacht en de •ecabedrijven die hiervan de dupe jn. Dit blijkt uit een voorlopig on- izoek dat de Vakgroep Planologie de VU in opdracht van het Gro- nger gemeentebestuur heeft uitge- jerd. Weliswaar krijgen sommige •ecabedrijven meer bezoek, maar zijn jongeren die betrekkelijk wei kopen. toral de middenstandsbedrijven die ote en zware goederen verkopen rden het zwaarst getroffen. Dit be eft bij voorbeeld doe-het-zelf-win- sl, meubelwinkels, stofferingsza- en dergelijke. Deze zaken zijn tra aangewezen op bezoekers met d's om de zware goederen te kun- i afvoeren, rder blijkt dat de dienstverlenende ijven, groothandel en industrie minst worden getroffen. De laat- categorieën krijgen weliswaar in mmige gevallen minder bezoek, iar dit wordt gecompenseerd door ra telefonische afhandeling van :en et door-de-weekse bezoek aan de nnenstad is gedaald. Van de onder- chte ondernemingen meldde zeve ntwintig procent minder bezoe- wat omgerekend neerkomt op teruglopend binnenstadbezoek drie tot vijf procent. Daar staat jiter tegenover dat zaterdag vijf- en procent méér bezoekers naar de nenstad komt. Professor Buit ver- onze parlementsredactie N HAAG Het PSP-Kamerlid der Spek heeft twijfels geuit over t voornemen van de regering om ft leger open te stellen voor Molukse iwilligers. Hij wil van minister Wie- (Molukken-zaken) weten, of uit itacten met de Molukse gemeen- ap is gebleken dat hiervoor be- telling bestaat. De PSP-er ?nt. dat deelname aan de Neder- idse krijgsmacht voor vele Moluk- moeilijk te rijmen is met hun tieke idealen. In vragen aan de aster wijst hij erop, dat hun moei- e positie zowel in ons land als lonesië mede veroorzaakt is door deelname van vorige generaties ilukkers aan het Nederlandse mili- apparaat. Hoewel 50 procent van de onder vraagde ondernemers niets tegen het verkeerscirculatieplan heeft, wil toch slechts 18 procent dat dit plan weer volledig wordt ingetrokken. Profes sor Buit vindt dit opmerkelijk weinig, gezien de vele negatieve reacties. Het blijkt dat de meeste ondernemers vinden dat kan worden volstaan met aanpassingen en aanvullende maat regelen. Bepaalde voordelen van het plan wil men toch wel graag be houden. Professor Buit volstaat niet met de suggestie van schadevergoeding, maar doet ook nog diverse andere aanbevelingen en die kunnen worden beschouwd als aanpassingen of aan vullende maatregelen. Zo adviseert hij uitbreiding van de capaciteit van parkeergarages en uitbreiding van de zogeheten binnenring (ringweg om de binnenstad) en aanlag van rondwe gen om de stad heen. Ook geeft hij gratis parkeren en eventueal gratis openbaar vervoer tot elf uur 's och tends in overweging. Voor bepaalde bedrijven die zijn aangewezen op veel vervoer zou een ontheffing van de sector-grenzen gewenst zijn. Dit zou betekenen dat de sectorgrenzen van de vier sectoren waarin de binnen stad verdeeld is. door een bepaalde categorie vrachtrijders overschreden mag worden. Van een onzer verslaggevers KOUDEKERKE Thomassen-Ver steeg (zware apparaten en een volle dige dochter van Rijn-Schelde-Verol- me) wil de vestiging in het Zeeuwse Koudekerke sluiten. Dit zou een ver lies van 56 arbeidsplaatsen opleve ren, zo deelde R. Bil, districtsbe stuurder van de Industriebond CNV mee. Hij is zeer verbolgen over de gang van zaken, omdat wel het personeel, maar niet de bonden over de sluitingsplan nen zijn ingelicht en „dat sticht on rust". Ook weet hij niet, of het sluitingsbe- sluit definitief of voorlopig is. De pro blemen in de Kouderkerkse vestiging zijn gerezen door.de overname van de Amsterdamse apparatenfabriek van NDSM (eveneens een dochter van RSV). Bil vermoedt, dat nu het werk van Koudekerken wordt overgehe veld naar Amsterdam. Een ABN Groeikasbiliet is een waardepapier aan toonder met een looptijd tussen 2 en 5 jaar. De looptijd tussen deze uitersten bepaalt u zelf. De aankoopprijs is f 1.000,- of f 10.000,-. Rentepercentages liggen vast op de dag van aankoop en zijn stijgend vanaf het 3e jaar. Ieder jaar dat u het Groeikasbiliet langer houdt, krijgt u een hogere rente vergoed over de hele verstreken looptijd. Hoe hoog deze rentepercentages zijn, kunt u aflezen in onder staande tabel. Een Groeikasbiliet van f 1.000,- groeit volgens het nu geldende rentepercentage in 3 jaar naar f 1.503,66. Uw steeds stijgende rente wordt berekend op basis van samengestelde interest (rente-op-rente). Over de maximale looptijd bijvoorbeeld is dit 8,50%. U mag na twee jaar uw Groeikasbiljet verzilveren op ieder moment dat het u uit komt. Rente wordt De rente groeit steeds: rente rente 7,75% 7,50% 2 jaar 3 jaar 1 1 155.63 f 1 250.98 rente 8,50% rente 8.00°o 4 jaar 5 jaar slot- w aarde f 1 360.49 f 1 503.66 (x 10 vooreen Groeikasbiliet van f 10.000,-) vergoed over iedere volgemaakte periode van een jaar. Het ABN Groeikasbiljet kunt u direct aan de kas van elk ABN-kantoor meenemen. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Enkele honder den vrachtwagenchauffeurs, onder wie zeker twee, maar waarschijnlijk meer Neder landers, staan al weken aan de Iraans-Turkse grens, om dat stakende Iraanse douane- Niet gelost beambten hen niet willen doorlaten. Op het ogenblik bedraagt de lengte van de file ruim 50 kilometer. gedaan op de VN, het Rode Kruis en verscheidene regeringen (o.m. die van Nederland, Zwitserland, Frankrijk, Oostenrijk en Bulgarije) om van de Iraanse autoriteiten gedaan te krij gen, dat de chauffeurs, van wie som migen al een maand wachten, het land mogen verlaten. NOB-Wegtransport (de ondernemers organisatie in het wegvervoer) heeft dit laten weten. Aan het ministerie van buitenlandse zake heeft de orga- satiee gevraagd de Nederlandse am bassade in Iran in te schakelen. Maar van die zijde is al gezegd, dat dit gezien de huidige situatie zeer moei lijk zal zijn. De internationale wegvervoerorgani- satie IRU in Genève heeft een beroep Ambassadeur Wassily Tolstikow, die acht jaar Russisch ambassadeur in Peking is geweest, is benoemd tot ambassadeur in Nederland. Tolsti kow zal Alexander Romanow vervan gen. De 62 jaar oude Tolstikow Is vanaf 1970 als belangrijkste afgevaar digde uit Moskou in Peking werk zaam geweest en werd in juli vorig jaar vervangen. Voor zijn benoeming in Peking was Tolstikow eerste secre taris van de regionale communisti sche partij van Leningrad. Een van de getroffenen is het Vla&r- dingse transportbedrijf Vlatrex Con tinental. Volgens directeur J. W. Gul den verblijven nog twee van zijn chauffeurs in Iran. Een derde chauf feur is op 16 januari per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd. Zijn wagen en de wagens van de anders chauffeurs (vrieswagens beladen met levensmiddelen) staan nog in de ha venplaats Boshire. Volgens Gulden is één wagen wel gelost, maar ontbreken de nodige douanestempels. De twee andere wa gens zijn nog niet gelost en de indruk bestaat, dat dit voorlopig ook niet zal gebeuren. Met de twee chauffeurs heeft het bedrijf, aldus de directeur, „minimaal contact". Volgens de laat ste berichten zouden zij zijn onderge bracht in een Duits kamp bij Boshire. De laatste trekker met trailer van het bedrijf is op 6 december uit Neder land naar Iran vertrokken. De norma le „omlooptijd" bedraagt vier, hoog uit vijf weken. Or.der normale om standigheden had de laatste wagen uiterlijk half Januari beladen in Ne derland terug moeten zijn. Volgens directeur Gulden heeft de chauffeur, die op 6 december vertrok dit geheel uit eigen vrije wil gedaan. „Van ons hoefde hij niet meer", aldus Gulden. Het bedrijf schat de schade als gevolg van de stagnatie op zeshonderd gul den per dag. Het houdt er echter ernstig rekening mee, dat de drie wa gens als verloren moeten worden be schouwd. In dat geval bedraagt de schade, meent Gulden, zeker vele tonnen. Het verzoek aan het ministerie van buitenlandse zaken noemt hij „een laatste strohalm". Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie Dehoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. ADVERTENTIE ran een onzer verslaggevers MSTERDAM De ondernemingsraad van de luchtvaart- laatschappij Transavia heelt zich gedistantieerd van een Jgal fel gesteld artikel in het bondsblad „Onderweg" van de ervoersbonden FNV over de benoeming van de nieuwe recteur P. Legre. ?1 wordt toegegeven, dat er onder t personeel verbazing is geweest er de onverwachte vervanging van voormalige directeur Hanrath or de ex-directeur van PanAm Ne- rland. het artikel in „Onderweg" wordt sproken van grote woede onder het rsoneel, met name over het optre- n van president-commissaris H. luzeveldt, die aldus het blad eheel buiten de bestaande wettelij- regels een nieuwe topman in het drijf heeft gedropt: geen advies- :ht, geen profielschets, helemaal !ts." het artikel wordt zelfs gerept over „onbeschofte wijze", waarop de noeming van Legro in de onderne- ngsraad is bekendgemaakt. halve president-commissaris van Tansavia is Heuzeveldt ook directie- van de Koninklijke Nederlandse heepvaartmaatschappij KNSM. een meerderheidsbelang in de ihtvaartmaatschappij heeft. Igens de Vervoersbonden FNV be ta t er bij Transavia grote ongerust- id over het door de KNSM bij ansavia gevoerde beleid. „Sinds iristoffel Reizen haar contracten de maatschappij niet wilde ver- Dgen, zijn door de KNSM bijna alle vliegtuigen verhuurd aan buitenland se maatschappijen." Daardoor zou de maatschappij niet veel meer zijn dan een lege BV. slechts bestaande uit een bureau en een stoel. Rentabiliteit Hoewel een woordvoerder van Trans avia een en ander niet zei te kunnen bevestigen, wordt in luchtvaartkrin gen al geruime tijd getwijfeld aan de rentabiliteit van de maatschappij. Destijds opgericht door een ex-direc teur van grote concurrent Martinalr, John Block, heeft de maatschappij daarna maar weinig Jaren gekend, waarin de resultaten boven de rode lijn uitkwamen. Het wegwerken van Block door de KNSM enige jaren geleden en zijn vervanging door eigen man Hanrath (even onverwacht als nu de benoe ming van Legro) heeft daar weinig aan kunnen veranderen. Nog vorig jaar moest een door de maatschappij met recht op koop ge huurde Airbus weer aan de fabriek worden teruggegeven, omdat men de machine niet rendabel In de lucht kon houden. Om dezelfde reden heeft men nu vier van de negen resterende machines aan buitenlandse maat schappijen moeten verhuren. Grondslag of doel Henk Vroom stelt In zijn artikel van 27 Januari J.l. over het CDA dat het Evangelie en de politieke overtuiging door het CDA van veel belang zijn. Hoewel hij hierin gelijk heeft, ziet hij over het hoofd, dat de bestaansreden van een partij gelegen is in wat zij beoogt te bereiken. Dit onderwerp is in het CDA nog nauwelijks uitge werkt en verdient zeker nadere bestu dering. Utrecht Chris Ytsma Vijf gulden (5) De regering Van AgtWiegel heeft besloten patiënten die in een zieken huis worden verzorgd een eigen bij drage in de verpleegkosten van vijf gulden per dag te vragen. Mensen wier levensonderhoud door het zie kenhuis wordt gedragen hebben min der kosten dan anderen en tot op zekere hoogte is dit waar. Een pro bleem is echter dat de „groep" van de zieken in feite geen groep is, althans niet wat betreft het financiële voor deel dat ze aan hun ziek-zijn ontlenen in vergelijking tot hun gezond-zijn. Immers: rijkere mensen hebben méér voordeel (wegens duurder dagelijks levensonderhoud). En: voordeel ont staat pas né een zekere lig-periode (door extra kosten bij het begin: zoals leesboeken, een nieuwe pyama etc.) of zelfs helemaal niet (extra gezins hulp. buitenshuis eten van de andere familieleden, reiskosten l.v.m. be zoek). Daarnaast is het een principië le vraag, in hoeverre beslissingen over een herverdeling van het „voor deel" van „de" patiënt, terecht door een regering worden genomen; men kan beargumenteren dat een natio nale patiënten-raad. of de Zieken fondsraad. een dergelijk besluit moet nemen. Uit de onzorgvuldigheid en de eigen gereidheid waarmee ze de kwestie van de eigen bijdrage heeft opgelost (nauweljks uitgesplitst naar soorten patiënten, noch naar hun Inkomen) blijkt dat de regering Van Agt-Wiegel het genoemde ethische motief niet begrijpt. Zij ziet slechts het geldelijk gewin, het netto-resultaat voor haarzelf. Ik vind dat deze geldjacht niet voor haar pleit. Groningen Andriessen om 145 extrabelasting ambtenaren aan te stellen, zodat be tere controle kan worden uitgeoefend op de belastingaangiften. Tot mijn verbazing lees ik nu, dat deze minis ter pertinent weigert deze toch hoogst noodzakelijke ambtenaren aan te stellen met als enig motief, dat ook het ministerie van financiën een bijdrage moet leveren aan Bestek '81. Mijn vraag is nu: zou door een nauw gezettere controle op de belasting aangiften die ambtenaren hun salaris niet zelf terugverdienen? Werkelozen kosten de overheid ook geld. zodat men niet kan stellen, dat plotseling 145 volledige salarissen ten laste van de staat komen. Ons buurland België pakt dergelijk soort zaken aanmerke lijk beter aan Daar zijn In 1978 bijna 24.000 werkeloze mannen en vrouwen tijdelijk in staatsdienst genomen om allerlei werkzaamheden te verrich ten, die anders uit financiële overwe gingen achterwege zouden moeten blijven. De houding van de minister is voor mij niet te doorgronden. Maar het staat wel als een paal boven water dat degenen, die het niet zo nauw nemen met de belastlngmoraal danig in hun nopjes zullen zijn met het standpunt van de minister. Maastricht J.J. Beckers Rassenwaan In een interview over de strijd tegen rassenwaan zegt Piet Buddingh: „De Kerk is een invloedrijke factor in het westerse denken. Het wordt tijd dat de Kerk zich uitspreekt over discrimi natie." (Trouw 27 Januari 1979). Hoe lofwaardig het streven van Buddingh moge zijn, zijn opmerking is niet juist. De generale synode van de her vormde kerk publiceerde ln 1963 reeds een herderlijk schrijven over het rassenvraagstuk Dat is nog steeds een principieel Juist en lezens waardig geschrift, al zouden wij, in 1979, zestien Jaar later, de Inhoud anders formuleren. De Kerk heeft zich dus reeds lang over discriminatie uitgesproken. Wel kunnen we van harte met de heer Buddingh eens zijn, dat er nog veel te weinig op dit punt gebeurt en dat het nodig en wenselijk is, dat de kerk. in dit op zicht. blijft spreken (wat ze, dacht Uc ook doet). Duivendrecht G. C. Tromp J. Berends Aanpassing (slot) Vijf gulden (6) Naar aanleiding van het gezegde van de heer Den Uyl, dat het schande is patiënten ln een ziekenhuis per dag te laten betalen, herinner ik aan het voorstel van staatssecretaris Meyer in het kabinet-Den Uyl, de hulp aan bejaarden zelf door hen te laten beta len. De helpsters moesten de oudjes zeven gulden per uur ln rekening brengen, dus aanmerkelijk meer. Waar bleef toen het woord „schande" van den heer Den Uyl? Indien zo'n oudje in het ziekenhuis verpleegd wordt, blijft haar gehele AOW Intact en houdt zij neg een aanmerkelijk bedrag bij haar thuiskomst over. Zeist A. H. van Kooten Niekerk Belastingmoraal Bijna de gehele Tweede Kamer ia bezorgd over de daling van de belas tingmoraal. De belastingambtenaren kunnen, aldus de Kamerleden, het werk niet meer aan. Vanuit de Kamer is aandrang uitgeoefend op minister In het ingezonden stuk „Aanpas sing". van J Tlpker, bespeur ik wel enige onkunde. Als hij 1 Tim. 2:12 krampachtig wil handhaven, moet hij ook zo consequent zijn om voortaan te bidden met opgeheven l.p.v. gevou wen handen (vers 8) Ik hoor de heer Tipker al zeggen: „Dat is een gewoon te van die tijd." O.K., maar met even veel recht kan men dat ook zeggen van het 12e vers. Hij weet. netzo goed als ik. dat vrouwen ln die tijd vrijwel niets te zeggen hadden. Profetessen waren er ook, en volgens Ef. 4 11-16, zijn profeten ook gegeven om de Ge meenten toe te rusten tot dienstbe toon Mochten ze dan niets zeggen? De heer Tipker moet oog hebben voor de eerste woorden van vers 8 en „Ik wil dan" en „maar ik sta niet toe." met de nadruk op „ik". Een vergelij king met 1 Cor. 7 12-25 maakt dan duidelijk dat het niet een gebod van de Here was. Evenzo met „de hoofd tooi der vrouw." het 16e vers toont aan dat hij niet zo bar veel aandacht schenkt aan een „gewoonte" Schiedam H. v. Holten

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13