'essimisme over ontwikkelingssamenwerking Bedrijven gebundeld voor werk in China Belastinginspectie in Amstelveen stelt zich minder soepel op ielrijdersbond wil af in proces met ANWB Aantal 'zuur-aanvallen' op gebit terugdringen fieuwe boeken over Derde Wereld en Noord-Zuid-verhoudingen Helft kinderen in Afrika niet naar school ouw leidt ETA Aftrek kosten studeer/werkkamer imerleden ondertekenen brief Duitse politie vindt wapens bij neo-nazi's Prijs voor D. Ouwendijk Rechtspositie van Turkse vrouwen na maanden geregeld Conclusie uit onderzoek promovendus: Kritiek op nieuwe opleidingen basisonderwijs Bonden tegen invoering nieuwe arbeidsbureaus Vergunning voor LPG-tankstation Huissen geschorst 9ER0AG 1 FEBRUARI 1979 TROUW/KWARTET HS 11 tie UNCTAD die in mei in Manilla wordt gehouden, waar dan kennelijk het verlossende woord zal worden ge sproken. Ontwikkelingshulp, zo blijkt, is gerommel in de marge zo lang in de internationale verhoudin gen. en in de verhoudingen binnen veel ontwikkelingslanden niets of bij na niets verandert. Ontwikkelings modellen hebben gefaald, en ontwikkelingstheorieën komen even snel op als ze weer verdwijnen. Was een paar jaar geleden sprake van de basisbehoeftenbenadering (een betere inkomensverdeling in ontwik kelingslanden, voedsel, verzorging, huisvesting, en de rest komt vanzelf), thans doet het „interdependentie" verhaal (over onderlinge afhankelijk heid tussen Noord en Zuid opgang. Maar ook daar zitten kwalijke kanten aan, en de armste groepen en de armste landen dreigen het slachtoffer te worden. Als er de laatste Jaren één ding is komen vast te staan, dan is dat dat er geen wondermiddel bestaat om de Derde Wereld er in één klap, of zelfs binnen afzienbare tijd bovenop te helpen. Het aanvankelijke optimisme heeft plaats gemaakt voor passimis me en werkelijkheidszin. Dat blijkt ook uit een aantal juist verschenen boeken over ontwikke lingssamenwerking, waarvan Neder land en de Derde Wereld, onder re dactie van Gerrit Hulzer, veruit het duidelijkste en het meest toeganke lijke is. In zijn inleiding schrijft Hui- zer dat de kloof tussen arme en rijke landen in de jaren vijftig en zestig is toegenomen, terwijl ook de afhanke lijkheid van de ontwikkelingslanden ten opzichte van de industrielanden groeide. Hoe dat mogelijk is blijkt bijvoorbeeld uit de bijdrage van Dick Boll. Ontwikkelingssamenwer king: wie helpt wie? die samen met de inleiding en het slothoofdstuk van Hulzer. de kern van het boek vormt. Daarnaast bevat „Nederland en de Derde Wereld" een historische be schouwing (Nederlands belang over zee: vier Gouden Eeuwen), een stuk over vrouwen in ontwikkelingslanden (Onderontwikkeling en verzet), een stuk over de kerken, de Derde We reldbeweging in Nederland en ten slotte een bijdrage over de massame dia en de Derde Wereldproblemen. Wie bij wil zijn wat betreft het denken over ontwikkelingssamen werking en wil weten wat op dit ogen blik de aanzetten zijn voor een nieu we benadering, heeft aan Nederland en de Derde Wereld een goed boek. Punt van kritiek is wel dat de preten tie de visie van de mensen aan de basis van de samenleving in de Derde Wereld, de „armsten der armen" door te laten komen, niet wordt waarge maakt. Daarvoor moeten, het spreekt bijna vanzelf, schrijvers uit ontwik kelingslanden zelf aan het woord ko men. In ieder geval vormt Nederland en de Derde Wereld, een bijdrage aan het vastgelopen denken over ontwik kelingssamenwerking. Dat geldt in mindere mate voor de boeken De Derde Wereld, van J E. Golthorpe, bewerkt door Cees Lager- berg, Profiel van de Derde Wereld, door J. G. M. Kleinpennlng en Van kolonialisme tot zelfontwikkeling, onder redactie van W. van Spengen. De nadruk ligt op de bestaande pro blemen en hun oorzaken, en er wordt niet Ingegaan op het te volgen beleid. Golthorpe en Kleinpennlng besteden belden veel aandacht aan de histori sche ontwikkeling en de machtsver houding binnen Derde Wereldlanden, en tussen Noord en Zuid. Van kolonialisme tot zelfontwikkeling (zonder vraagteken!) laat vrijwel in het midden hoe de Derde Wereld tot zo'n zelfontwikkeling moet komen. Op het ogenblik is daarvan vrijwel geen sprake, zoals bijvoorbeeld geldt voor Suriname dat ondanks de poli tieke onafhankelijkheid economisch nog steeds door Nederland op de been wordt gehouden. Hoe de samen leving in Suriname zich door de eeu wen heen heeft ontwikkeld, wordt beschreven in Rudolf van Liers stan daardwerk Samenleving in een grens gebied, een sociaal-historische studie van Suriname. De eerste druk ver scheen al in 1949, een tijdlang was het boek uitverkocht, en nu is dan een derde, ietwat bijgewerkte uitgave verschenen. Over Zuld-Amerika als geheel gaat Totdat de schaduwen voorbij zijn, met foto's, teksten en gedichten. Het is een uitgave van Bijeen, bedoeld als een „herinnering aan de lange weg die Latijns-Amerikanen nog moeten gaan naar hun totale bevrijding". Het is de vraag of zo'n fraai uitgevoerd boekwerk nu de beste vorm is om ons daaraan te herinneren. De afbeeldin gen bij dit artikel zijn aan Totdat de schaduwen begraven zijn, ontleend. Nederland en de Derde Wereld, on der redactie van Gerrit Huizer. Uit gave Sam som, prijs 25,-. Van kolonialisme tot zelfontwikke ling, onder redactie van W. van Spen gen, prijs 27,-. Profiel van de Derde Wereld, door J. M. G. Kleinpennlng. Uitgave Van Gorcum, prijs 39,50. De Derde Wereld, door J. E. Goldt- horpe. Uitgave VUGA, prijs 32,-. Samenleving in een grensgebied door Rudolf van Lier, uitgave Em- mering, Amsterdam, prijs 45,-. Totdat de schaduwen begraven zijn, uitgave Bijeen, Deurne, prijs 17,50 (bij 5 exemplaren of meer 12,50 per deel). Illustraties uit het boek Totdat je schaduwen begraven rijn. or Nico Kussendrager regelmatig schrijft over WtkkeUngssamenwerking |gt niet zelden de kritiek te ten dat artikelen „te kri- th" zelfs „negatief" zijn. opperd wordt dan dat door i dergelijke benadering het d met het badwater wordt {gegooid. Wie voorstander van ontwikkeling van de rde Wereld en wie is dat t? past kennelijk alleen u een positieve benade- I, waarbij melding wordt naakt van de vooruitgang op het ontwikkelingsfront idt geboekt. mer is alleen dat van voorult- nauwelijks sprake is. Sinds ontr elingssamenwerking in de Jaren Ig opkwam is de Derde Wereld als el geen stap verder gekomen, t de laatste tijd blijkt eens te r hoe vast het denken over de rd-Zuld verhouding zit. internationaal overleg (over idstoffen bijvoorbeeld) is op niets tlopen, en de ogen zijn nu al weer cht op de wereldhandelsconferen- !N HAAG/PARIJS (ANP) Afrika gaat 51,1 procent van kinderen tot elf Jaar naar •1. In Azië is dat 63,3 pro- t en in Europa 95,5 procent. It zijn cijfers uit het jaarboek de Unesco over 1977. Deze [-organisatie voor onderwijs, (tenschap en cultuur schrijft it in Opper Volta slechts twee ■ocent naar een middelbare chool gaat tegen een percen- age van 92 in Nederland. 5ver media meldt de Unes- dat in Ontwikkelingslanden g erg weinig kranten worden elezen (29 op duizend inwo- ers) en weinig naar de radio ordt geluisterd (83 op de dul- md). Van de 384 miljoen tele- laletoestellen hebben derde rereldlanden er 43 miljoen. DRID (Reuter. UPI) Aan het Id van de Basklsche afscheldlngs- eging ETA staat de 24-Jarige v Maria Dolores Gonzalez Cata- in de wandeling „Yoyes". Zij een van de 21 personen die dins- in zuld-westrFrankrijk door de ïse politie aangehouden werd. Zij Argala", die in december om- i bij de ontploffing van zijn opgevolgd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De belastinginspectie in Amstelveen heeft een aantal Inwoners van Amstelveen, Ouder-Amstel en de Bijlmer een koude douche bezorgd. Dit door te beslissen dat ieder van de aandeelhouders heelt in de kosten van een studeer/werkkamer niet zonder meer op hun inkomen in mindering mogen worden gebracht. ROTTERDAM Bos Kalis, IHC Holland en Nedeco heb ben samen Port and Delta Consortium (PDC) opgericht. Deze onderneming gaat con tacten met China onderhou den voor het verwerven en uitvoeren van grote water bouwkundige werken daar. Zoals eerder bekend is geworden, is China van plan de bouw van een haven in Lien Yun Kang en de regule ring van het Jangtse-estuarium bij Nederlandse bedrijven onder te brengen. afzonderlijke samenwerkingsverban den afspraken gemaakt met aanver wante bedrijven voor de realisering van deze projecten, als de contracten daarvoor worden gesloten. Voor het verrichten van onderzoek in China en het voorbereiden van het ontwerp zijn door PDC contacten ge legd met de Chinese autoriteiten. Verwacht wordt dat de onderhande lingen hiervoor in Peking binnenkort zullen beginnen. Door de aanne mingsbedrijven Bos Kalis, Volker Stevin, HBG en Ballast-Nedam is voor dit doel een aparte Joint^venture opgericht: daarnaast zijn voor specia le werkzaamheden nog meer afspra ken gemaakt met Zanen Verstoep. Breejen van den Bout en van Oordt- Utrecht IHC Holland, die de levering van ma teriaal voor China coördineert, is voor dit doel een samenwerking aan gegaan met Vmf-8tork. Nedeco heeft een aparte vennootschap. Nedeco China opgericht, waarin alle bij haar aangesloten Nederlandse ingenieurs bureaus zijn vertegenwoordigd. HEIDEMIJ: Ir. J. W. Ludwlg heeft zijn functie van directeur uitvoering bij de Heidemaatschappij en van di recteur van HeidemlJ-dochter Lareco neergelegd. Verschillen van inzicht over het te voeren beleid hebben tot dit besluit geleid. Voorlopig zal Ir. A. D. Verhoeff de functies van de heer Ludwlg waarnemen. Op grond van de bestaande belas tingspelregels zijn de kosten van een studeer/werkkamer fiscaal aftrek baar, Indien, zoals het heet de belas tingplichtige aannemelijk kan ma ken, dat hij voor een behoorlijke ver vulling van zijn dienstbetrekking een studeer/werkkamer nodig heeft. In dat geval mogen de kosten van ver lichting en verwarming, kosten van schoonhouden, kosten van verzeke ring van inventaris, afschrijving op en onderhoud van meubilair en stof fering, kosten van behangen, schilde ren en witten, alsmede een evenredig gedeelte van de huur voor het gehele pand (bij een huurhuis) of van het zogenaamde huurwaardeforfait (bij een eigen huls) worden afgetrokken. Op grond van een uitspraak van de belastingkamer van het Gerechtshof te Amsterdam hanteert de belasting- een onzer verslaggevers HAAG De ENWB (eerste, enige, echte Nederlandse WJdersbond) heeft het bestuur van de ANWB verzocht het :es rond de naam van de ENWB stop te zetten. De brief is le-ondertekend door vijf Tweede-Kamerleden (PvdA, J, PPR, PSP en CPN), terwijl een zesde Kamerlid (CDA) inderlijk een brief naar de ANWB heeft gestuurd. brief stelt de ENWB van mening |n dat zij sympathie verdient en de ANWB voorbijgaat aan de schappelijke functie van de „Wij hebben de publieke opl- rakker geschud omtrent de be- e positie waarin de fietser au iersdeelnemer is beland. Zonder t te doen aan de activiteiten van NWB zult u moeten erkennen, dagelijkse fietser in het beleid uw organisatie in het verdom- le is geraakt," aldus de ENWB. is begrijpelijk gezien de ontwik- gen in het huidige verkeer, maar vaardigt geenszins dat een orga- dle specifiek de belangen van itser behartigt door een proces in bestaansrecht wordt bedreigd." rop te hebben gewezen dat de B alleen de naam ENWB betwist Daitlef staat tegenover de doel- n van deze bond, zegt de ENWB dat bij de oprichting niet te gen de naam werd geprotesteerd. „Pas na anderhalf Jaar is er een pro ces aangespannen, omdat de naam ENWB verwarrend zou werken. Het komt ons dan ook enigszins belache lijk voor, dat een zo krachtige en gewaardeerde organisatie als de ANWB beducht is voor een actie groep als de ENWB. De ANWB liet gisteren in een com mentaar weten te willen vasthouden aan het goede gebruik om over ge schillen die aan de rechter ter beoor deling zijn voorgelegd, niet in de pu bliciteit te treden. De bond heeft dit- zelfde standpunt onlangs aan de ENWB meegedeeld, nadat deze orga nisatie de ANWB had benaderd over de uitgave van een zwartrwit-boek ANWB/ENWB, dat maandag ver schijnt Inspectie in Amstelveen nu een wat afwijkende opvatting. Er wordt nl. van uitgegaan, dat de kosten van een studeer/werkkamer slechts mogen worden afgetrokken als zeer duidelijk voldaan is aan de voorwaarde, dat de studeer/werkkamer nodig is voor een behoorlijke vervulling van de dienst betrekking van de belastingplichtige. In de praktijk komt dat er op neer, dat terdege moet worden aangetoond dat de studeer/werkkamer nodig is in verband met de werkkring van de belastingplichtige en dat een derge lijke studeer/werkkamer niet zonder meer kan worden gezien als losstaand onderdeel van de vervulde functie. Het „gemak", waarmede tot voor kort de aftrek van de kosten verbon den aan het hebben van een studeer/ werkkamer werd geaccepteerd is althans in Amstelveen nu verleden tijd. Er wordt daar voortaan kriti scher gekeken. Overigens blijft het al dan niet accep teren van aftrekposten taak van de belastinginspecties, die als eerste een zaak aan de wet dienen te toetsen. Degene, die het niet eens is met de beslissing van de inspecteur, staat het vrij een bezwaarschrift daartegen in te dienen. Dit zal door de inspectie met zorg worden bekeken. Wordt er afwijzend op beslist, dan kan de be lastingplichtige altijd nog hogerop zijn recht trachten te krijgen. BONN (UPI) De Westduitse politie heeft bij jonge neo-nazi's in het noor den van de bondsrepubliek automati sche wapens, geweren, revolvers en grote hoeveelheden munitie en springstof gevonden. Justitie acht het mogelijk dat dezelfde jongeren verantwoordelijk zijn voor de bom aanslagen op televisiezenders uit pro test tegen de vertoning van de televi sieserie Holocaust. De Nationale Zeitung, spreekbuis van ultra-rechts Duitsland, noemde de serie, die gaat over het lot van de Joden in het Duitsland van Hitier, „de leugen vande eeuw". ROTTERDAM (ANP) Tijdens het achtste festival van „Film Internatio nal", dat van vandaag tot zaterdag 10 februari in Rotterdam wordt gehou den zal de Pierre Bayle-prijs 1978 voor filmkritiek worden uitgereikt aan D. Ouwendijk, criticus van het dagblad Trouw en het weekblad De Nieuwe Linie. De prijs wordt beschik baar gesteld door de Rotterdamse Kunststichting. UTRECHT (ANP) Met de onderte kening van een CAO voor de onge veer zestig Turkse werkneemsters van het Veghelse groenteschoon maakbedrijf Ploegmakers is volgens de Voedingsbonden FNV een einde gekomen aan het al maanden duren de geschil over de rechtspositie van deze vrouwen in het bedrijf. Boven dien heeft Ploegmakers de eerder af gekondigde arbeidstijdverkorting voor de werkneemsters ingetrokken en de vijfdaagse werkweek weer her steld. Ook zal Ploegmakers achter stallig loon gaan uitbetalen. In totaal gaat het daarbij om een bedrag van 120.000 gulden netto. Dit heeft een woordvoerder van de voedingsbon den gisteren gezegd. Het conflict rond de rechtspositie van de Turkse werkneemsters, die als uienpelsters in dienst zijn van Ploeg makers, bereikte een hoogtepunt toen het bedrijf een kort geding aan spande tegen de voedingsbonden Ploegmakers besloot daartoe, nadat de bonden brieven hadden geschre ven aan de afnemers van het bedrijf, waarin werd gevraagd om stappen tegen het groenteschoonmaakbedrijf te nemen. Ploegmakers verloor dit kort geding. De CAO. waarover Ploegmakers het met de bonden eens is geworden, is bijna identiek aan de tuinbouw-CAO Enige uitzondering is volgens de woordvoerder van de bonden, dat ge schillen voor de rechter dienen te komen en niet. zoals bij de tuinbouw- CAO, via arbitrage moeten worden opgelost. GRONINGEN (ANP) Beginnend tandbederf kan worden teruggedrongen wanneer het aantal „zuur-aanvallen" op de tanden wordt verminderd. Gaatjes die in aanzet aanwezig zijn, zullen dan in veel gevallen weer verdwijnen. Regelmatig toedienen van kleine hoeveelheden fluoride versnelt dat na tuurlijke reparatieproces. De zuuraanvallen treden bijvoor beeld op na zoet snoep, door afbraak van de suiker. Naar de details van dit al langer be kende proces heeft drs J. M. ten Cate onderzoek verricht, waarop hij mor gen in Groningen promoveert. Het aangetaste tandglazuur bleek grotere en daardoor sterkere kristallen te vormen, die ook in het onder het glazuur ontstane gaatje doordringen. Hoe eerder die kristallen in het gaatje binnendringen, hoe beter de aantas ting van de tand herstelt. BIJ uitge breidere aantastingen, waar het gla zuur plaatselijk is verdwenen, kan dit reparatieproces niet meer optreden. Fluoride versnelt de kristalvorming en bespoedigt dus het herstel. Kleine regelmatige hoeveelheden werken be ter dan een grote concentratie ineens, vond Ten Cate. Het spontaan herstel van beginnende gaatjes verloopt daarom volgens hem beter door regel matig poetsen met fluoride-tandpas ta dan door fluoridebehandeling bij de tandarts. Pasta In een stelling legt hij de nadruk op de functie van tandpasta als genees middel, dat gericht moet worden toe gepast. Fluoridehoudende tandpasta is met name geschikt voor Jeugdigen. Oudere mensen hebben minder last van gaatjes, maar wel van tandsteen. Ook daartegen bestaat een middel, dlfosfonaat, dat in verschillende an dere landen al in tandpasta voor komt Maar dat heeft een sterk rem mende werking op de kristalvorming van het glazuur, aldus Ten Cate, en moet dus zeker niet door Jeugdigen worden gebruikt Hij vindt daarom een bijsluiter bij tandpasta wense lijk, waarop uitdrukkelijk staat voor welke groep de pasta geschikt is. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Landelijke Organisatie Pedagogische Academie Studenten heeft ernstige kritiek geuitop de plannen van de Innovatie Commissie Opleidingen voor de nieu we lerarenopleidingen voor het basis onderwijs. Het grootste bezwaar be treft de keuze die na het eerste Jaar moet worden gemaakt tussen het on derwijs aan vier tot en met achtjari gen en aan negen tot en met twaalfja rigen. De LOPA8 vreest dat er op deze manier twee soorten leerkrachten zullen ontstaan, een voor de verleng de kleuterschool en een voor de ver korte lagere school. Deze ontwikke ling is volgens de LOPAS nadelig voor de toekomstige basisschool en voor de toekomstige leerkrachten. Hoewel het einddiploma de leer kracht een bevoegdheid geeft voor de gehele basisschool is hij of zij slechts half benoembaar Wie zich heeft ge specialiseerd in het onderwijs voor negen tot twaalfjarigen zal moeilijk een benoeming krijgen voor de eerste vier klassen, zo is de verwachting. De LOPAS geeft de voorkeur aan een ongedeelde opleiding, waardoor de leerkrachten in het toekomstige basisonderwijs in alle klassen lnzet- baar zijn. De organisatie pleit ook voor een langere praktische scholing en voor een grotere maatschappelijke oriëntatie tijdens de studie. UTRECHT (ANP) De FNV-bonden van overheidspersoneel, Abva en Kabo, gaan acties beginnen tegen de Invoering van de arbeidsbureaus nieuwe stijl (ANS), waartoe minister Al bed a van sociale zaken kort gele den heeft besloten. De bonden doen niet mee aan die invoering, voordat het ministerie naar hun wensen ten aanzien van Inhoud en waardering van nieuwe functies bij de nieuwe arbeidsbureaus heeft geluisterd Vol gens Abva en Kabo heeft het ministe rie met het besluit over de invoering van ANS niet eens willen wachten op de standpunten van de bonden. Abva-bestuurder F. Kramer zei giste ren in Utrecht, dat de bonden in het officiële overleg over de Invoering „op punten en komma's" zullen letten. „We zullen alles zeer stipt en formeel aan de orde stellen om de feitelijke invoering zo lang mogelijk op te hou den", aldus Kramer Volgens hem zijn de wensen van de bonden voor wat betreft de ANS op onfatsoenlijke en beledigende wijze genegeerd. ARNHEM (ANP) De Raad van State heeft besloten de gemeentelij ke vergunning voor de LPO-tank op vijftien meter van de openbare kleu ter- en lagere school in het Gelderse Huissen te schorsen in afwachting van een definitieve uitspraak in deze zaak. De gemeente Huissen zal hier over zo spoedig mogelijk bericht krijgen. Het gemeentebestuur kan dan de ei genaar van het betrokken tankstati on opdragen zijn LPO-Install a tie voorlopig te sluiten. De definitieve uitspraak van de Raad van State wordt niet eerder dan in mei ver wacht Een en ander is gisteren mee gedeeld door woordvoerders van de provincie Gelderland. Het beroep op schorsende werking van de hinderwetvergunning voor de LPG-tank was ingesteld door dr H. Sol. de provinciale Inspecteur voor de milieuhygiëne De Raad van State behandelde diens beroep maandag. De LPO-tank ia sinds medio novem ber vorig Jaar in gebruik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11