Drama-serie over redding van geallieerde vliegers PLO laat Will Rutten weer vrij Personalis Queen fietst een tweedaagse in Ahoy Vrouwen leidden ontsnappingen vanuit België Belangstelling voor functie in onderwijs daalt NCRV boos over uitlatingen EO-directeur Na zes dagen gevangenschap Radiocolleges over fanatisme Radioprogram herdenkt Annie Romein Meeste Duitsers zien waarheid in Holocaust Mishandelen van kinderen vaak een SOS TV COMMENTAAR WOENSDAG 31 JANUARI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Onder de titel „Geheim Commando" brengt de NCRV-televlsie een nieuwe feuilleton op het scherm die gaat over de redding van geallieerde vliegtuigbemanningen uit bezet Europa met name uit België. De serie is een co- produktie van BBC en BRT. De NCRV zendt Geheim Com mando met ingang van volgende week uit op maandagavond. geleid door een Jonge Belgische vrouw Lisa Colbert alias Yvette. In het restaurant dat wordt gedreven door Albert en zijn invalide vrouw Andrée, werken twee andere Jonge vrouwen. Natalie en Monique. Neergehaald In de loop van de oorlogsjaren <1941- 1945) vormde zich in België een on dergronds leger van vaak gewone burgers die begaan waren met het lot van geallieerde vliegers, die na het neerschieten van hun machines wer den gered. Dat gebeurde soms na hun parachutesprong, in andere gevallen ook nadat ze waren gevlucht uit ge vangenschap. Hoewel duizenden RAF-plloten bo ven Europa werden neergehaald en de meesten door de Duitsers gevan gen werden genomen, slaagden toch niet minder dan 3500 piloten erin om opnieuw Engeland te bereiken en zich bij hun eenheid te voegen Gewone burgers Dat gebeurde dank zij de onver schrokken Inzet en moed van gewone burgers, die ondanks staaltjes van vindingrijkheid toch fouten maak ten. waardoor ze vaak hun eigen le ven op het spel zetten. Het gevaar dat deze mensen liepen was in elk geval in theorie groter dan wat de piloten riskeerden die door hen werden ge red. Zij zouden namelijk bij gevan genneming niet „het statuut van krijgsgevangene" kunnen opeisen, zodat hun bijna zeker folteringen en concentratiekampen te wachten stonden, als ze al niet terstond wer den neergeschoten. De inspirerende leiders van de mees te ondergrondse organisaties waren Jonge vrouwen, die ontsnappingsrou tes opzetten door gebieden die in Duitse handen waren naar de Spaan se grens, de Kanaalkust en naar het neutrale Zwitserland. De ontsnappingsroute in Geheim Commando, de zogeheten ..lifeline", heeft haar hoofdkwartier in restau rant Candlde in Brussel en wordt In Engeland worden de piloten ge traind op ontsnappingsmethoden voor het geval ze worden neerge haald. John Curtis, die met deze op leiding is belast, komt naar Brussel om de ontsnappingsorganisaties te bundelen en te coördineren. Door Yvette en Albert wordt de man in eerste Instantie wantrouwend ont vangen. ZIJ weten immers welke de gevaren zijn en ze kunnen zich dan ook niet goed voorstellen wat Londen ten goede zou kunnen veranderen, vooral omdat de organisatie dage lijks met de Duitsers te maken krijgt. Het ligt voor de hand dat de makers van Geheim Commando hebben ge probeerd de belangrijkste personen zo goed mogelijk te typeren. Het zijn echter zuiver fictieve verhalen met niet bestaande figuren. Veel personen en situaties in Geheim Commando komen steeds terug. Dat neemt ech ter niet weg dat elke aflevering afzon derlijk kan worden bekeken, omdat Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij de pedagoL academies en de opleidlngsschi voor kleuterleidsters Is het aa studenten ten opzichte van vorig I flink gedaald. Dat blijkt uit gegew van het Centraal Bureau voor de I tistiek (CBS). Bij de kleuterleidsters werden i 1200 studenten minder geregisti en bij de onderwijzers en onderv ressen liep het studentenbestantfl rug met ruim 3200. De daling is opmerkelijk omdatj vrijwel alle overige dagscholen i beroepsonderwijs het aantal le< gen en studenten steeg. In tot* droeg die stijging 1,5 procent. Alleen bij het lager huishoud- enp verheldsonderwijs kwam verder daling voor, namelijk van 5.650 if lingen. Tvette (rechts op de foto, gespeeld door Jan Francis) leidt het ontsnappingsproject voor de piloten. Albert (gespeeld door Bernard Hepton) drijft het Brusselse restaurant Candide. het telkens om een omlijnd en af ge- king denken aan een Franse serie die hoofdrolspelers is de Britse acteur rond verhaal gaat. de NCRV eerder op het scherm Bernard Hepton, die men zich zal bracht, namelijk „La ligne de démar- herinneren als de Duitse comman- De serie doet qua karakter en ultwer- cation" (Vluchtroute). Een van de dant in de serie Colditz. BENOEMING De Amsterda s schrijver en journalist Dick waart is tot voorzitter van de bond van schrijvers, de vereni| 1£ van letterkundigen (WL) geko n Houwaart volgt Jaap van de Me K op. Nu werkt Houwaart nog bij voorlichtingsdienst van het minJf' rie van binnenlandse zaken. door Stan Rijven ROTTERDAM Het was alsof de Wleler-6-daagse van Rotterdam afgelopen maan dag- en dinsdagavond gepro longeerd werd in de Ahoyhal- len. Twee uitverkochte con certen goed voor 15000 Queen-fans, die met rinkelen de fietsbellen Inhaakten op Queen's recente hit Bicycle race. Dat fietslmago werd nog versterkt door de bijsluiter van de laatste elpee Jazz waarop de niets vermoedende koper een reusachtige kleurenfoto met 50 naakte dames, op de flets, kon aantreffen. Het leek wel of de verpak king de (muzikale) Inhoud moest ver doezelen. alsof het een puur commer cieel produkt betrof. Deze Indruk werd door het concert bevestigd. Weliswaar waren de typi sche Queen-kenmerken, fraaie close harmony met vocale hoogstandjes van Freddy Mercury en het aparte gitaarspel van Brian May, voldoende vertegenwoordigd. Maar de muzikale Inhoud werd meermalen tot een brei, die slechts ontward kon worden met de rustige planosolo's van Mercury. En het akoestische intermezzo waar- HILVERSUM (ANP) De NCRV is ernstig ontstemd over de uitlatingen van de directeur van de Evangelische Omroep, drs. L. P. Dorenbos. Deze schreef vorige week In het EO-om- roepblad „Visie" een artikel, waarin hij zegt dat zijn omroep zich bedreigd voelt door de komende zenderkleu ring op 1 april en dat de NCRV niet had willen meewerken aan een gun stiger oplossing voor de EO De NCRV nu stelt bij monde van mr M. G van der Kaa, hoofd van de radlo-progTammadienst dat deze om roep in het gezamenlijk overleg van de collega's volstrekt legitiem heeft gehandeld. Volgens hem kon de NCRV niet Ingaan op de wensen van de EO omdat dan de opzet van een evenwichtige zendtijdindeling ern stig zou worden verstoord. Niet alleen hebben de omroepen m gezamenlijk overleg spelregels opge steld voor een evenwichtige zendtijd indeling op alle tijdstippen van de dag en inzake de verdeling over de vier radiozenders, maar ook was afge sproken dat de omroepen met ver plicht zouden kunnen worden om op een zelfde tijdstip op twee of meer zenders in de lucht te zijn. Volgens mr Van der Kaa wil de EO haar zendtijd op woensdagmiddag op Hilversum 1 rullen voor die van de NCRV op woensdagavond, op dezelf de zender. De NCRV was dan woens dagmiddag op Hilversum 1 terecht gekomen maar heeft op dat tijdstip op Hilversum 4 al zendtijd en zou dus gelijk op twee zenders in de lucht zijn geweest Een eventueel alternatief zou een dubbele ruil zijn geweest tus sen de EO. de NCRV en een derde omroep Dat zou echter tot gevolg hebben gehad dat de NCRV op alle zeven dagen van de week zendtijd zou hebben gekregen, hetgeen vol gens mr Van der Kaa met de huidige versnippering van de zendtijd abso luut onaanvaardbaar Is voor de NCRV. De NCRV betreurt het ten zeerste, dat de EO door wat de NCRV noemt. ..haar onvolledige en negatieve voor stelling van zaken" ertoe heeft bljge- dragen dat de affaire eenzijdig in de publiciteit is gebracht. Ook de op merking van drs Dorenbos dat dank zij de hulp van de TROS de EO nog iets van de zaterdagavond heeft kun nen redden kan volgens de NCRV aanleiding geven tot misverstanden. Want de EO heeft in het gezamenlijk overleg zelfs een en een kwart uur meer zendtijd op zaterdagavond ge kregen dan in het oude schema bij zelfs een apart klein drumstel werd Ingeschakeld. Nee, het was vooral de spectaculaire verpakking, die de avond aantrekkelijk maakte. De show begon zeer indrukwekkend toen een Immens paneel zich van het podium losmaakte, als een ruimte schip opsteeg en bleef hangen boven het podium. Uit de rookwolken kwa men de bandleden tevoorschijn, ge vangen in tientallen lichtbundels en het mozaïk van 450 kleurenspots bo ven zich. Mercury, vormde gehuld ln glitterend uniform inclusief politie- pet, al rondrennend en theatraal ge barend de spil van het kwartet. De drummer torende boven dit alles uit op een „sokkel", die gevuld was met schijnwerpers welke van tijd tot tijd het publiek verblindden. „OK Hol land, are you ready to rock, are you ready to roll," riep Mercury. En dat was voldoende om de zaal op de been te krijgen en te houden. Karakteristiek Het eerste nummer „We will rock you" opende de reeks van 22 songs, die bijna allemaal van de laatste drie elpees afkomstig waren. Van begin tot eind werd in up tempo gespeeld, af en toe onderbroken door langzame piano-intro's, die zo karakteristiek zijn voor de composities van Freddy Mercury. Hoogtepunt van de avond werd „Get down make love" waarbij de mogelijkheden van de lichtshow volledig werden benut. In combinatie met geluidseffecten op de gitaar van Brian May werd de zaal een semi horror show voorgetoverd, die vanzelf overging in het eigenlijke nummer. Het publiek kreeg ln ieder geval waarvoor het gekomen was, en daar deed de drie kwartier wachten niets aan af. onderdompelen ln een mas saal kijkspektakel, feilloos reageren op de uitdagingen van Mercury naar de zaal en meezingen bij Iedere her kenning. En dat ls vermoedelijk ook de functie die dit soort concerten vervullen, namelijk een ontsnappen aan de realiteit en het ontladen van emoties. En aan dat soort eisen vol doet Queen zondermeer. Daarom: er viel te genieten van een prachtige racefiets, maar de kwaliteit van het materiaal liet te wensen over. di Freddy Mercury Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Fanatisme ls het on derwerp van een nieuwe serie van drie uitzendingen ln de rubriek Gast college van de NOS-radio. Dit thema werd behandeld door het Studium Generale van de Technische Hoge school Twente in Enschede. In de eerste uitzending spreekt prof. dr J. Goudsbloem, hoogleraar in de sociologie aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam over „fana tisme en maatschappij". Dat is maandag 5 februari 21.40 tot 22.25 uur op Hilversum 1. Maandag 12 februari behandelt prof. dr A. de Swaan, hoogleraar in de politieke wetenschappen aan de Ge meentelijke Universiteit van Amster dam het onderwerp „De fanaticus en zijn idee". Ten slotte geeft op maan dag 19 februari mr W. H. Nagel, emeri tus-hoogleraar in de criminologie in Leiden zijn persoonlijke houding ten opzichte van het fanatisme weer Eindredacteur van de programma's is Jan Nauta. Annie Romein-Verschoor Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM In de radiorubriek NOS-Cultuur wordt de historica en schrijfster Annie Romein-Verschoor herdacht die 5 februari vorig jaar, overleed. Het programma bestaat uit een com pilatie van drie uitgebreide inter views, die Jan Nauta in 1972 voor de NOS-radio met haar maakte naar aanleiding van het verschijnen van haar autobiografie „Omzien in ver wondering". In de gesprekken worden onderwer pen behandeld als de Marxistische geschiedenisopvatting, de Tweede Wereldoorlog, de positie van de vrouw in de hedendaagse samenle ving en „1900: het breukvlak van twee eeuwen". De radiorubriek „NOS-Cultuur" is zondag 4 februari tussen 21.30 en 22.30 uur op Hilversum 2. BEIROET (AP, UPI) Will Rutten, de Nederlandse came e man, die gisterenmorgen door de Palestijnse bevrljdings>ti weging PLO is vrijgelaten, zal vandaag als alles naar wi gaat terugkeren naar ons land. Rutten is zes dagen gevangene geweest van de PLO. Na zijn vrijlating werd overgebracht naar de Nederlandse ambassade. Rutten zei na zijn vrijlating dat de hoofdoorzaak van zijn gevangenhou ding was dat hij twee Israëlische perskaarten bij zich droeg. Deze wa ren hem verstrekt bij opdrachten in 1970 en 1973. D; ei De reden waarom het zo lang heeft geduurd om Rutten vrij te krijgen ls, dat de Palestijnse bevrijdingsbewe ging niet over een tolk beschikte die Nederlands sprak. Rutten zelf spreekt alleen Nederlands. Rutten werd vorige week woensdag gevangen genomen toen hij de begra fenis van PLO-topman Aboe Hassan filmde. „Zondag kwam er pas een Nederlander met een donkere zonne bril op en een doek over het hoofd, die me enkele vragen stelde. De vragen hadden niets met Aboe Hassan te maken. Hij wilde slechts weten hoe ik aan die Israëlische perskaarten kwam. Ik heb hem gezegd dat ik die enige Jaren geleden voor werkzaam heden nodig had." De PLO heeft ge weigerd de identiteit van de vermom de man bekend te maken. De onderhandelingen over Ruttens vrijlating werden voornamelijk ge voerd door het hoofd van de pers dienst van de Verenigde Naties, Sa- mir Sanbar. De vrijlating werd be moeilijkt doordat Nederland de PLO niet erkent. Rutten zei gisteren verder dat hij gevangen neeft gezeten in een kamertje in een gebouw in waarin veel Palestijne kantoren, gehuisvest. TROS-redacteur Ma,e Bruyns, met wie Rutten samen Ie reportage van de begrafenis maa ic werd af en toe bij hem toegelate n Rutten was volgens zijn zeggen derworpen aan een strenge onder n< ging, maar hij klaagde niet over slechte behandeling. BONN (UPI) De meeste Westduit sers die Holocaust op de televisie gezien hebben vinden dat de serie op waarheid berust. Dit blijkt uit een opiniepeiling van het weekblad Stern. Van de ondervraagden meent 46 pro cent dat de serie over het lot van de Joden in nazi-Duitsland de waarheid laat zien. 22 procent vindt de werke lijkheid nog erger dan de serie laat zien. Verder blijkt uit het onderzoek dat 13 procent Holocaust overdreven vindt en dat 19 procent zijn mening niet wil geven. Toch nog dertien procent van de Westduitse ondervraagden zei, dat „de joden niet geheel vrij waren van schuld". Speciaal vandaag In Van Gewest tot gewest (anders dan aangekondigd): hoe buiten Utrecht over de Unie van Utrecht werd en wordt gedacht. Ned. 1 18.59 Na Kinderen van de Sowjet- Unie volgt Kenmerk. Daarin belichting van de bisschop penconferentie in Puebla, mede aan de hand van ge sprekken met Indianen, arbei ders en bewoners van sloppen wijken. Ned. 2/18.59 In plaats van de misdaadse rie Bureau Lauenstadt ver toont de VARA De Cyclus, een Perxische film over wantoe standen in de gexondheids- xorg. Ned- 2/29.31 De BRT zendt een Weense opvoering van Bixets opera Carmen uit. België 2/20.15 Johann Th. Lemhert be speelt de drie orgels in de Rot terdamse Laurenskerk. Hilv. 4/14.30 Het concert voor piano en orkest nr. 18 van Mozart wordt uitgevoerd door Mar ja Bon en het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. Hilv. 2/20.05 Verleden jaar mei begon een ad vertentie-campagne tegen het mishandelen van kinderen. De ac tie werd indrukwekkend onder steund door een tv-documentalre van Marga Kerklaan: ,,'t Komt in de beste families voor." Het KRO- programma en de tot bezinning oproepende campagne hebben hun uitwerking niet gemist. Bij het Bureau Vertrouwensartsen dat vestigingen heeft ln tien ste den kwamen beduidend meer aanmeldingen van kindermishan deling binnen. Het aantal, namelijk 893 in de periode van 1 mei tot 1 november 1978, staat echter nog altijd ln een ongunstige verhouding tot de naar schatting ruim 12.000 kinde ren die jaarlijks het slachtoffer worden van mishandeling en gees telijke kwelling. Helaas is het dus bittere noodzaak dat de NCRV een poging gaat doen om het bewustmakingspro ces verder uit te breiden. De Ver eniging Tegen Kindermishande ling die met de Stichting Ideële Rekiame de advertentiecampag ne opzetten, werkt ook nu mee Men zint op nog meer acties om dichter te kunnen komen bij de gezinnen, waar kinderen de dupe door Ton Hydra worden van de spanningen van hun ouders. Die toenadering verloopt uiterma te moeilijk. Veel ouders trekken de vreemdste muren op om hun daden binnenshuis te houden. Vaak dwingen zij hun kinderen tot zwijgen. Ook komt het dikwijls voor dat kinderen uit schaamte hun blauwe plekken of verwondin gen toeschrijven aan ongelukjes. Over het waarom van kindermis handeling zijn reeksen boeken te vullen, want door de vervreem dingseffecten van de moderne sa menleving kan het aantal knel punten nog toenemen. Kindermis handeling heeft waarschijnlijk ln geen enkel geval slechts één oor zaak. Er zal altijd een complex van factoren in het geding zijn. Ook dat maakt de hulpverlening zo moeilijk. Aan het begin van alle ooreaken staat evenwel de eeuwenoude ge dachte, dat Je als ouder het recht hebt Je kinderen te slaan. Want kinderen zijn bezit en daar mag Je mee doen wat Je maar wilt. Na tuurlijk is dit een verloedering van het bijbelse kastijden uit liefde Daarmee wordt iets anders be doeld dan het in elkaar stampen van Je bezit omdat je er zin ln hebt of je agressie niet op een betere manier weet te ontladen. Huwelijksproblemen, werkloos heid, ongewenst moederschap en depressies om andere redenen zijn de meest voorkomende ooreaken van kindermishandeling. Als een van de gunstigste gevolgen van de advertentie-campagne zijn meer Nederlanders gaan inzien dat de samenleving de betrokken ouders moet gaan helpen in plaats van te straffen. De serie van vier programma's die door de NCRV met ingang van donderdag wordt uitgezonden in de radiorubriek Bij de Tijd, is sa mengesteld door Mary Michon en Gerrit van Dongen. Zij kozen als schets van de emoties en omstan digheden bij mishandeling een verhaal van de jonge schrijfster Marga Kool. Het wordt goed voor gedragen door Dore Smit en zal dan ook ongetwijfeld op veel luis teraars Indruk maken Zelf vind ik de schildering van uit de hand lopende gevolgen van huwelijksmoeilijkheden te lite rair. Ik weet niet of je op deze wijze kunt bereiken dat ouders die hun kinderen leed aandoen, gaan beseffen dat ze hulp moeten vra gen. Al hoop ik dat wel. De uitzendingen zijn niet alleen op ouders gericht. Ook de naaste omgeving van mensen met deze problemen wordt aangeraden naar deze radioserie te luisteren. Want het zijn veelal grootouders, buurtgenoten en onderwijskrach ten die als eersten kunnen merken dat er in een gezin iets misgaat. Over de signalen en over het isole ment waarin een bedreigd gezin kan raken, Juist door onbegrip van de omgeving, zal het gaan ln de tweede uitzending (8 februari). Ouders vertellen hun eigen erva ringen. In ons land doen vertrouwensart sen goed werk, maar de hulpverle ning kan aanzienlijk worden uit gebreid, willen wij kunnen tippen aan situaties in Engeland en Duitsland. Een kleine groep on derzoekt thans de mogelijkheid van een telefonische hulpdienst voor kinderen. Ik vernam dat de SOS-telefoon ln Parijs al jaren lang functioneert. Meer over deze vormen van hulp in het derde pro gramma. (15 febr.). Hulpverleners van het Bureau Vertrouwensartsen gaan ln de laatste aflevering (22 febr.) dieper in op de Nederlandse situatie. In de nazomer van dit „Jaar van het Kind" steekt Teleac een hel pende hand uit met een cursus in het verzorgen en opvoeden van kinderen. Nu nog een cursus zelf kennis. Sinds jaren organiseert de actfer Rotterdamse Kunststichting groepen voor poëzie en proza die de opzet hebben broedplaatsen professionele schrijvers te zijn. A a Wim Gijsen, die al zeven Jaarjr begeleider en lector optreedt, in inleiding tot de bloemlezing Pt vruchten (7.50), die werk bevat deelnemers aan de werkgroepen deelnemers zien zichzelf als zond e< schrijvers, als schrijvers ln de m van de officiële literatuur. Die mi ls tamelijk breed, met Gijsen verl ik me erover voor hoeveel mense literaire vorm een uitdrukkingsrr lijkheid is en hoeveel stichtingen ganisaties en eenlingen deze teurs een drukkende hand toestel' Naast schrijvers in de marge best)E er nogal wat uitgevers en drukkei de marge, getuige de stapel peif1 vruchten die naast me ligt. De vierde en vijfde uitgave vaiK1 onder auspiciën van de sectie lit a tuur van het Provinciaal Gen schap van Kunsten en Wetenscl pen in Noord-Brabant opge#5 reeks Brandon Herdrukken of ni herdrukken zijn van de hand 1,3 Frans Valkeneur, Tussentijds (7 eri van Jack van de Ven, Mijn ti sche ziekte en dood (7.50). kt De eerste uitgave van druklf8 De Kok te Rotterdam heet Ac w tocht van Martha Boerema. (12.5eI III Uitgaven van Rodopi Amsten zijn Een eerste liefde van Ann j Kiel en S 5 van Robert Verhoef Beide boekjes zeven gulden. Uitgeverij Holmsterland (Gro gen) verzorgde Kasteel noch heeft onder ons geleden (15,-) van Steegstra, Ik volgde het spoor va dood (12.50) van Jan Koolstra, ei heruitgave van De diwan van Askari door Theun de Vries naar Arabisch verteld (12.50). Met de hand gedrukt door Eli Rinus de Vringer en uitgegeven De Oude Degel te Eemnes zijn van de Werfhorst Tranen der dit (15.-) en Wat ik zeggen wilde Arjen Struik (6.-). Uitgevers die opereren onder naam Opus 2 te Kortgene verzorg Bokkesprongen van Maurits (6.95). BIJ De Schutting Pers te HU sum is van Wouter Kotte versche Uit de hemel geblazen (6.50). dezelfde verscheen Nachtwacht ii serie Seismogram van Bosch en H ning te Baarn. De Beuk. stichting voor liten publikaties te Amsterdam, br( een interessante bundel Zenged ten van Lucette M. Oostenbrt Wachtwoorden (8.50). een bundel netten van Gerard Nijenhuis, Le op afstand (8.50), de nagelaten dichten van Frans Sybrand ondei titel Licht en donker (17.50). En Johan van der Woude een verhaal naamgeving in vervlogen tijden a lend op een Waddeneiland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4