'Bewindslieden RM missen reatieve visie' Super F-28 moet in '85 op de markt zijn Fristoe... da's een lekker vla- achtig, lekker Mssig instant dessert.! A 'G-c 1 Twaalf procent Nederlanders met ideeën van Gijsen eens Acties Pittige kritiek Kamer op begroting Vandaag 41 'Oefenterrein Lauwersoog noodzakelijk' Limburgers verontrust over 'isolement' Fokker zet ontwikkeling ondanks weigering Fransen voort PvdA en CDA zetten voetbal voor blok Rita WOENSDAG 31 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 fan onze parlementsredactie 3EN HAAG De drie bewindslieden van CRM zijn gisteren [econfronteerd met pittige kritiek uit de Kamer op hun legroting Het felst trok mr. Kosto (PvdA) van leer. Hij rerweet minister Gardeniers gebrek aan initiatief, voortva- endheid en inspiratie. De CDA'er Hans de Boer herhaalde dat eter sterk verzwakt. Het sociaal-cultureel werk voor mensen onder werk vergt een beleid en een politieke visie, die reatiever is dan de bewindsheden tot op heden hebben ;etoond, zei hij. (osto haalde zich met zijn toespraak Ie verontwaardiging van de minister >p de hals. Hij verweet mevrouw Gar- leniers een begroting die is geschoeid ip Bestek '81. „De minister is met laar begroting verantwoordelijk voor en politiek, die niet in de laatste ilaats de positie raakt van de laagst «taalden en van groepen in onze amenleving die een achterstand lebben op de rest." )ok stelde hij dat de minister voor over het de kunst betreft, deze pro- noveert tot een artikel, dat slechts is roorbestemd aan de elite. Hij doelde laarmee op de muziek- en toneel- oorstellingen, die met een BTW-ver- loging te maken hebben gekregen. Wel zocht het CDA populariteit door ircusvoorstellingen, dierentuinbe- oek en kermisvermaak op het lage ITW-tarief te houden," aldus Kosto. 'enzelfde verwijt trof staatssecreta- is Kraaijeveld-Wouters, die de tarie- en van bibliotheekcontributies met 0 procent verhoogde. „Deze slechte litoefening van het rentmeester- chap moet worden verantwoord te- enover de kiezers." zei Kosto. De DA'er Beinema noemde deze uit- praak demagogisch en een onjuist eeld scheppend van het werkelijke eleid. tudiekosten eineme zei er een voorstander van zijn om in de algemene bijstand- wet studiekosten op te nemen. Hij oelde met name op de groep van loeders van gezinnen waarvan de ader is overleden. Met zo'n studie ouden deze vrouwen als hun kin eren eenmaal groot zijn een kans ïaken op een baan. „Het dunkt mij at hun bestaan zinvoller zou kunnen ijn, als ze met bijstandsgelden tijdig en geschikte opleiding zouden kun- en volgen," aldus Beinema. e Boer (CDA) wees op de vervlak ing binnen het omroepbestel. „Als minister hieraan, aan de oneigen- jke concurrentie en aan de vercom- lercialisering geen halt weet toe te iepen, dan zal het huidige omroep- steem spoedig failliet gaan," hield j minister Gardeniers voor. aanmerking komt voor opname in een bejaardentehuis. Een percentage, dat onder het vorige kabinet werd vastgesteld, maar toen min of meer zwevend was. omdat de juistheid er van niet voldoende kon worden aan getoond. Mevrouw Cornelissen (CDA) wees erop, dat veel bejaardenhuizen op het ogenblik wachten met het broodnodige opknappen, omdat ze niet weten of er nog bestaansrecht voor hen is. Volgens dit cijfer van 7 procent zouden er namelijk 40.000 plaatsen in bejaardenhuizen moeten verdwijnen. Mevrouw Cornelissen viel het cijfer zelf niet aan, maar vroeg om een betere nuancering ervan: „Het is goed mogelijk dat daar waar andere voorzieningen zijn een percentage van 7 procent nog te hoog is, maar er zullen ook gemeenten zijn waar dat percentage onmogelijk in de behoefte kan voorzien." Naast de reeks amendementen, die de PvdA indiende om het alternatie ve werkgelegenheidsplan in de CRM- begroting mogelijk te maken (2250 plaatsen per jaar, in het eerste jaar kost dat 92 miljoen) dienden CDA en WD een wijziging in ten behoeve van het sociaal-cultureel werk. Daarin wordt een bedrag van 12 miljoen gul den meer gevraagd Prinses Bea trix viert van daag haar 41ste ver jaardag. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Het ministerie van defensie twijfelt niet aan de noodzaak van militaire oefenterrei nen in het Lauwersmeer. Daarom overweegt de regering het provinciaal bestuur van Groningen door middel van een aanwijzing te dwingen het streekplan zodanig te wijzigen, dat er weer plaats is voor een oefenterrein in de Mamewaard aan de oostkant van het Lauwersmeergebied. Dit vertelde staatssecretaris van E'ekelen van defensie gistermiddag in Leeuwarden waar hij sprak met gede puteerde staten en statenleden. Vol gens de staatssecretaris zijn de gevol gen van de defensieactiviteiten voor scheepvaart aanzienlijk minder erg, nu het ministerie heeft besloten de gevarenzone in de Waddenzee in noordoostelijke richting te verplaat sen. Dit betekent dat er te allen tijde een vrije doorvaart is onder Schier monnikoog langs. Er zal dan echter wel een nieuwe geul moeten worden gegraven, die eens in de vijf jaar moet worden uigebaggerd. Staatssecreta ris van Eekelen had de indruk dat de geluidsoverlast binnen zeer aan vaardbare grenzen zou kunnen wor den gehouden. De resultaten van een onderzoek dat enkele maanden geleden gedaan is, zullen dat echter nog moeten uitwij zen. Voorts zegt de staatssecretaris weinig mogelijkheden te zien voor vermindering van de defensieactivi teiten op Vlieland en Terschelling. Friese statenleden uitten zich in nog al kritische bewoordingen tegenover de staatssecretaris. Zo werd gesteld dat Friesland wel de lasten krijgt te dragen, maar van de lusten nooit iets merkt, dat de oefenterreinen niet meer in het huidige waarderingspa troon van natuur en milieu passen. Voorts werd gewaarschuwd dat het ministerie bij de uitvoering van de plannen, waar volgend jaar zal mee worden begonnen, ook weieens in botsing kan komen met het Friese streekplan. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Twaalf procent van het Nederlandse volk is het eens met het standpunt van bisschop Gijsen van Roermond, dat katholieke politici die akkoord gaan met een wet die abortus onder bepaalde voorwaarden toelaat, buiten hun kerk moeten worden geplaatst. Met die mening is 87 procent het niet eens. Dit blijkt uit een enquête onder 733 Nederlanders, die het bureau Lagendijk in opdracht van het weekblad De Tijd heeft gehouden. Van de rooms-katholieken was tien procent het met de bisschop eens, van de hervormden negen tien, van de gereformeerden tien procent en van de buitenkerkelij ken elf procent. Van alle onder vraagden is 22 procent met de bisschoppen Gijsen en Simonis te gen elke wet die abortus onder bepaalde voorwaarden toelaat. Van de katholieken is 24 procent het met deze mening eens, van de hervormden 29, van de gerefor meerden 38 en van de buitenker kelijken vijftien procent. Van alle ondervraagden vond ze ven procent bisschop Gijsen sym pathiek, 23 procent kon enige waardering voor hem opbrengen en 68 procent zei geen sympathie voor de bisschop te voelen. Bij de katholieken zijn die percentages respectievelijk elf, 28 en zestig. Bij de hervormden tien, 29 en zestig, bij de gereformeerden veertien, 27 en 54 en bij de buitenkerkelijken één, vijftien en 81. Homoseksuelen In zijn opvatting dat homoseksue len buiten de kerk moeten worden geplaatst, vindt bisschop Gijsen slechts bijval onder acht procent van de ondervraagden. Wat dit betreft is 91 procent het niet met hem eens. Van de katholieke on dervraagden was acht procent het met de bisschop eens. van de her vormden tien, van de gereformeer den vijftien en van de buitenker kelijken vier procent. Bisschop Simonis van Rotterdam bleek wat meer sympathie te ge nieten dan zijn collega uit Roer mond, maar minder dan de bis schoppen Bluyssen van Den Bosch en Zwartkruis van Haarlem. Op de vraag tot welke stroming de ondervraagden zich het meest aangetrokken voelden, gaf vijftien procent de voorkeur aan de stro ming Gijsen-Simonis. Bijna tach tig procent heeft voorkeur voor de stroming van de overige bisschop pen. Voor de katholieke onder vraagden lagen de percentages op zeventien en tachtig, voor de her vormden 21 en 71, voor de gerefor meerden 28 en 68 en voor de bui tenkerkelijken acht en 84 procent. Beïnvloed In een eerste reactie op de uitslag van de enquête zei professor dr. H. Berkhof, hoogleraar theologie in Leiden en voorzitter van de Raad van Kerken, het onderzoek niet zinvol te vinden omdat de enquête zou suggereren dat de meerder heid gelijk heeft. De Limburgse deken Joosten (aanhanger van de stroming-Gijsen) is van mening dat „de uitslag ongunstig is be ïnvloed door de jarenlange, eenzij dige informatie van ons volk door de media". Tweede-Kamerlid Kleisterlee (CDA) zei blij te zijn met de uitkomsten. Tragisch noemde hij de grote verdeeldheid in de Nederlandse rooms-katholie- ke kerk, „die de aanleiding vorm de tot het houden van de en quête". Bezorgd Een vijftigtal Limburgse katholie ken wil 40.000 gulden inzamelen om de Nationale Raad voor Kate- chese, het Centraal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen, de Raad van Kerken en het Lande lijk Pastoraal Overleg te steunen. De Limburgers maken zich be zorgd over „het isolement waarin de Limburgse kerkgemeenschap binnen de Nederlandse kerkpro vincie raakt". Zij kanten zich te gen de door bisschop Gijsen geno men beslissingen om onder andere aan deze organen geen steun meer te geven. Verder zijn zij het niet met de bisschop eens dat geen medewerking wordt gegeven aan de wereldmissiedag, de interker kelijke actie „Solidaridad", het niet meer aanstellen van pastorale werkers en het afwijzen van een rechtspositieregeling voor pries ters en pastorale werkers. De Nationale Raad voor Kate- chese heeft een brief naar bis schop Gijsen geschreven waarin de raad bereid zegt te zijn om een dialoog met Gijsen aan te gaan. Volgens de raad ging mgr. Gijsen een gesprek steeds uit de weg en zou hij maatregelen hebben geno men zonder overleg met de raad. ejaardenzorg taatssecretaris Wallis de Vries werd tvraagd waar de cijfers blijven, die 7-procentsnorm in de zorg van de sjaarden onderbouwen. Dat is dat ;rcentage van de bevolking dat in Tijdens de begrotingsbehandeling van CRM achter de rege ringstafel minister van CRM, mevrouw Gardeniers (iins) en een van haar staatssecretarissen mevrouw Kraayeveld-Wou- ters. Vervolg van pagina 1 Van Eijkelenburg betoogde dat een studie naar de hele loonopbouw in de bouw gaande is, en dat die studie eerst moet zijn afgerond voordat over verdere verwerking van toeslagen kan worden gepraat. Ook wees Van Eijkelenburg op de doorwerking van toeslagverwerking op minimumloon, sociale uitkeringen en ambtenaren, (doorwerking van eerdere toeslagver- werking in de bouw vormde in het najaar een hete politieke twistappel) In de metaal heeft geen der vakbon den naast de prijscompensatie een aanvullende loonsverhoging ge vraagd. Breekpunt vormen hier de wensen voor betere verdeling van het beschikbare werk. De Industriebon den FNV willen vooral verkorting van de werkweek. De overige bonden de len die wens niet, maar willen vooral uitbreiding van vervroegde uittre ding tot werknemers van op den duur 60 jaar, dan wel meer vrije dagen voor oudere werknemers. De werkgevers wijzen deze verlan gens af om twee redenen. Zij zeggen dat de bedrijven de kosten niet kun nen dragen, en voorts wijzen ze op de 15.000 vacatures in de metaal. Ver korting van werktijd en vervroegde uittreding leidden niet tot betere ver deling van het werk, maar tot nog meer onvervulbare vacatures, zo re deneren de metaalwerkgevers 'Loos gebaar' Wel hebben de werkgevers voorge steld een afspraak voor vijf jaar te maken over vervroegde uittreding. Vanaf 1981 zouden ook 62-jarigen moeten kunnen deelnemen, maar de kosten zouden half om half door werkgevers en werknemers moeten worden gedragen. De vakbonden noemden dit voorstel gisteren „een loos gebaar". Zij wezen erop dat de huidige regeling voor 63- en 64-jari- gen de ondernemingen geen cent heeft gekost. Er is voor die regeling 0,4 procent loonruimte ingeleverd door alle werknemers, en dat bleek voldoende. Vooral Ester (Industriebond CNV) had verder willen praten over het werkgeversvoorstel, als de werkge vers hadden willen aanbieden om ook 61- en 60-jarigen binnen vijf jaar te betrekken in de regeling. Maar de werkgevers wilden hier niet op in gaan. „Ze wilden er niet eens met hun achterban over gaan praten," aldus Ester. „Ze hebben al onze handreikin gen van de hand gewezen. We zijn volkomen zinloos drie dagen bij el kaar gekomen om over een nieuwe CAO te praten." Wamsteeker (Industriebonden FNV) geloofde niet zo in de verhalen van de werkgevers over hun zwakke concur rentiepositie. Een aantal onderne mers in de metaal rinkelt tegenover de werknemers al met de geldbuidel, aldus Wamsteeker. Er worden indivi duele verhogingen van salaris of toe slagen aangeboden. FME-vooreitter Ter Hart erkende desgevraagd vol mondig dat dit soort zaken „hier en daar zal voorkomen", maar „niet bij het gros" van de metaalbedrijven. De oorzaak is vooral dat men niet aan bekwame mensen kan komen of bang is dat goede krachten worden wegge kocht. Zelfs bedrijven die verlies ma ken, staan dan onder de druk om dit soort aanbiedingen te doen De FME-leiding wijst haar leden-on dernemers erop dat de gewraakte aanbiedingen „geen enkel nut" heb ben omdat op den duur alle andere bedrijven niet kunnen achterblijven. Over eventuele stakingen in de me taal zei Ter Hart: „Dat zou bijzonder onverstandig zijn. We zitten samen met de vakbonden op dezelfde schuit. ADVERTENTIE Stuur bloemen als en we moeten samen proberen de lekken te dichten, en niet er nog eens lekken bij te maken In de Duitse Bondsrepubliek hebben werkgevers bij recente stakingen werkwillige werknemers van werk en salaris „uit gesloten", zodat ook die werknemers bij de stakingskas van hun vakbon den moesten aankloppen Een derge lijke „uitsluiting" is in Nederland „niet gebruikelijk", aldus Ter Hart. „Wij staan daar niet voor." Van onze sportredactie DEN HAAG De frakties van de PvdA en het CDA hebben bij de be handeling van de begroting van CRM het betaalde voetbal voor het blok gezet Beide frakties drongen er op aan dat de overheid de subsidiekraan moet dichtdraaien, wanneer het be taalde voetbal zal kiezen voor de shir treclame. Doordat de beide frakties een meer derheid in de kamer hebben, moet het betaalde voebal kiezen tussen subsidie van de overheid óf de shir treclame. Het betoog van de frakties van de PvdA en het CDA betekent de tweede nederlaag voor mr Eric Vilé. de nieuwe voorzitter van het betaalde voetbal. Meer nieuws op de sportpagina iemand poeslief was Zoals de wintervakantie-oppas van uw poes of hond die niets aan wil nemen De Fleurop bloemist overbrugt voor u alle afstanden in 130 landen. Fleurop Interflora staat garant voor uw bioemengroet. Koninginne gracht 135, 2514 AM Oen Haag. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Ondanks de weigering van de Fransen mee te betalen aan de ontwikkeling van een nieuw vliegtuigontwerp van Fokker, de Super F-28 (ook wel F-29 genoemd), gaat de vliegtuigfabriek door met het project. De voorbereidende fase is nu afgesloten en wanneer part ners voor zowel de financie ring als de verdere ontwikke ling kunnen worden gevon den, za) het toestel in 1985 op de markt kunnen komen, al dus Fokker. Fusie Aan de bestaande partners in het al jaren bestaande F-28 Fellowship-programma is in middels gevraagd aan het pro ject deel te nemen. Dat zijn in de eerste plaats de Duitse tak van het Fokker-concern VFW- Fokker en het Duitse Messer- schmitt-Bölkow-Blohm-con- cern en voorts de Noordierse vliegtuigfabriek Shorts. Het staat echter nu al zo goed als vast. dat de Duitsers het zullen laten afweten. Zoals be kend, is de Duitse regering groot voorstander van een fu sie tussen VFW en MBB en heeft zij al geëist, dat de be sprekingen daarover voor 1 april rond moeten zijn. Gaat die fusie door, dan zal er voor Fokker geen plaats meer zijn in dit consortium. Reden waarom Fokker op het ogen blik al bezig is uit te kijken naar nieuwe partners in de V.S., Japan en enkele Europe se landen. Die steun heeft de fabriek no dig omdat zij zelf de ontwik kelingskosten (een kleine één miljard gulden) niet kan op- Vprknnn brengen Hoop heeft Fokker. F dat de overheid zal meebeta len. Onderhandelingen daar over worden wel gevoerd, maar een toezegging van Den Haag is nog niet binnen. Het enige wat de overheid tot nu toe heeft betaald is een deel van de 50 miljoen gulden, die nodig waren voor de voor bereidende fase (het restant betaalde Fokker uit eigen zak). Met het nu op papier staande project zal Fokker de komen de twee maanden op bezoek gaan bij ongeveer twintig luchtvaartmaatschappijen, die met Fokkerprodukten vliegen. Het nieuwe toestel zal in prin cipe 115 stoelen krijgen, maar dit aantal kan tot 130 worden opgevoerd. Belangrijke wijzi ging in vergelijking met de Fellowship is een ander vleu- gelontwerp en modernere krachtiger motoren, waardoor een aanzienlijk geringer brandstofgebruik kan worden bereikt. Voor de motoren kan Fokker kiezen uit de Britse Rolls Royce RB 432 en de Franse CFM 56 DR-18. ik klaar ben, zal ik ADVERTENTIE Met wat melk. ...eventjeskloppen... s; .maar een lekker vla-achtig.j en lekker frissig toetje.j Uit eén pakje vullen wij I vier frisse bakjes.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3