wÊÊHÊmr Khomeini mag in Iran komen Bonden sluiten acties in bouw en metaal niet uit VN-bataljon gaat via Israël Kïesuwkado n U Gehakt In deze krant net Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Enkele buien kabinet bijeen iver abortus Medicijnen nog steeds prijzig l?rde weigeraar cel gezet Protest tegen CRM-begroting Leden worden gepolst na vastlopen CAO-onderhandelingen 'Niet toegeven aan eisen' Blank Rhodesië zegt ja Direct vervoer naar Libanon gevaarlijk Trouw Zichtbare kwaliteit PLO verwijt Nederland eenzijdigheid i Bezorg Trouw een nieuwe abonnee^ "rouw 37STE JAARGANG NR 10670 - WOENSDAG 31 JANUARI 1979 HET WEER Eerst nog enkele buien, mogelijk mistbanken en weinig wind. Minimum temperaturen van 1 tot -3 graden. Overdag enkele opklaringen en een tot matig toenemende wind uit west tot noordwest. Maximum temperaturen van +3 graden. VOORUITZICHTEN VOOR MORGEN EN OVERMORGEN winterse buien, vooral later opklaringen en overwegend lichte dooi. Zon op: 08.23 maan op: 09 56 onder: 17.25 onder: 22.03 V///////////////// Advertenties voor de je jaterdegte rubriek moeien uiteri>|fc donderdag tie post) «n on* be*i! ii|n Inlichtingen tel 020-913456 Isl 783 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT oor James Dorsey ARIJS De religieuze Iraanse oppositieleider ayatollah homeini mag vandaag naar Iran terugkeren. Naar een ngdurlge kabinetszitting in Teheran gisteren besloot de aanse regering een landingsvergunning te verlenen aan het jor Khomeini gehuurde toestel van de Franse luchtvaart- aatschappij Air France. steravond kon Air France echter leen meedelen dat Khomeini's eede toestel zeker niet vandaag erdag naar Teheran zou vertrek- Woordvoerders van Khomeini ten gisteren weten dat op verzoek n het verwelkomingscomité in Te- ran het vertrek van ayatollah uit rijs tot vanavond is uitgesteld om e voorbereidingen te treffen. Dage- is arriveren bussen in de Iraanse ofdstad volgepakt met mensen van n onze parlementsredactie !N HAAG Het kabinet is gister- ond in een extra zitting bijeenge- men voor een eerste hernieuwde spreking van de abortuskwestie. ministers moeten overeenstem- ng zien te bereiken over een defini- f wetsontwerp. Het voorlopige ont- rp. waarvan de hoofdlijnen half vember werden bekendgemaakt, dervond op een aantal punten kri- k van de Raad van State. De minis- s De Ruiter (justitie) en Ginjaar lksgezondheid) hebben het kabi- een nieuw ontwerp voorgelegd, arin de kritiek van het adviescolle- is verwerkt. het platteland die Khomeini bij zijn aankomst willen verwelkomen. Eerder had Khomeini zijn gisteren geplande vertrek naar Iran uitge steld. Dit omdat Air France in de komende 24 uur de veiligheidsvoor zieningen in de lucht en op de grond van het vliegveld Merhabad vlakbij Teheran wilde controleren. Iraanse vliegvelden, die bijna een week geleden gesloten werden om de terugkeer van Komeini te voorko men, zijn gisteren officieel weer geopend De meeste internationale luchtvaart maatschappijen neooen echter hun in de nacht van maandag op dinsdag geplande vluchten met 24 uur ver traagd om de ontwikkelingen af te wachten. Gisteren landde slechts een toestel van Japan Airlines op Merha bad om een groep in Iran werkzame Japanners te evacueren Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren op dracht gegeven alle verwanten van in Iran werkende Amerikanen zo spoe dig mogelijk het land te verlaten. Vermoed wordt dat de steeds sterker wordende geruchten over een putsch van het leger de achtergrond vormen van de Amerikaanse activiteiteiten. Meer nieuws op pag. 7 Pagina 2: Discussie met kerk in O-Europa weer op gang Pagina 3: Fokker gaat door met super F-28 Pagina 4: Drama-serie over redding geallieerde vliegers Pagina 5: Weervoorspelling op langere termijn Pagina 7 China en Taiwan willen elkaar bevrijden Pagina economie: Consumentenrubriek 1 5 De l een onzer verslaggevers W HAAG Onder het motto „Sa- I sterk voor voorzieningen, inko- en werk" demonstreerden giste- ele honderden op het Binnenhof 'en Haag tegen de CRM-begTo- vlak voor de debatten hierover Tweede Kamer begonnen. Inzet de demonstratie was het schep- /Jecht Week al IVN-ba pen van meer arbeidsplaatsen, maar „het geld daarvoor komt er niet als deze regering haar zin krijgt", aldus woordvoerder Jan Mulder. De actievoerders kwamen uit het sociaal-cultureel werk, de gezins zorg, het bejaardenwerk en het alge meen maatschappelijk werk, daarbij Van onze sociaal- economische redactie ZOETERMEER/WOERDEN De vakbonden in de bouw en in de metaalindustrie gaan de komende weken hun leden polsen over eventuele stakin gen en andere acties. In beide bedrijfstakken zijn gisteren de CAO-onderhandelingen af gebroken. De werkgevers bo den volgens de vakbonden onvoldoende ruimte om ver der praten mogelijk te maken. De Bouwbonden hebben nog geen haast met acties zolang door de vorst de bouw stil blijft liggen. Bovendien neemt, de Bouwbond CNV een af wachtende houding aan. Voorzitter Van Commenée van de CNV-bond ziet de FNV-eis voor een loonsverho-' ging van 20 gulden per maand als struikelblok. Als de FNV-bonden die eis laten vallen, valt er over de andere eisen wel te praten met de werkge vers, zo is de indruk van Van Comme née. „De FNV-bonden zullen de op lossing voor dit probleem moeten aandragen", zegt hij. De federatie- raad van de FNV-bonden vergadert 12 februari. In de metaal trekken alle betrokken vakbonden wel één lijn. „We hebben tot nu toe een volstrekt unaniem standpunt", aldus voorzitter Ester van de Industriebond CNV. De bon den hadden ieder hun eigen wensen voor eerlijker verdeling van het be staande werk ingediend bij de werk-, gevers. Maar die wijzen al deze wen sen, althans voor 1979, af, zodat elk van de vakbonden zijn eigen door slaggevende reden had om verder overleg zinloos te moeten vinden. De CAO-onderhandelingen in de me taal en ook in de bouw werken vaak toonaangevend voor de onderhande lingen in de overige bedrijfstakken. De metaal-CAO omvat 240.000 werk nemers, en de bouw-CAO 280.000. In de metaal onderhandelen de Indu striebonden, de Unie BLHP (beamb ten) en de HPME (hoger personeel) aan de ene kant met de werkgevers vereniging FME aan de andere kant. In de bouw onderhandelen de bouw bonden van FNV en CNV met de werkgeversvereniging AVBB. Breekpunten Breekpunten in de bouw zijn de FNV- eis van 20 gulden, uitbreiding van „vervroegde uittreding" (vrijwillig vervroegd stoppen met werken door ouderen onder grotendeels behoud van loon), verhoging van uitkering bij vorstverlet met vijf procent, verwer king van tien procent prestatietoesla- Verbaasd gen in het basisloon en verhoging van de „vloer" in de prijscompensatie. De partijen zijn het vrijwel eens over uitbreiding van de vakantie met een dag, op te nemen tussen Kerst en Nieuwjaar. Aan het begin van de later op de dag afgesprongen onder handelingen over de nieuwe cao grootmetaal. Links (om kijkend) werknemersaan voerder Wamsteeker; tegeno ver hem de delegatieleider van de werkgevers, Ter Hart. van 20 gulden. De Bouwbond CNV vindt de 20 gulden niet nodig, omdat ook zonder deze verhoging de koop kracht van de doorsnee-bouwvakker dit Jaar in stand blijft. „Mocht in de loop van het jaar blijken dat die koopkracht wel wordt aangetast, dan zullen wij het tekort- meenemen als extra looneis voor 1980". aldus Van Commenée. De werkgevers in de bouw willen op zichzelf de vervroegde uittreding wel uitbreiden tot 62-jarigen, maar alleen als werknemers en overheid bijdra gen in de kosten. De bouwbedrijven kunnen anders de kosten niet dragen, aldus AVBB-voorcitter Van Eijkelen- burg. De verhoging van de uitkering bij vorstverlet wordt ook alleen door de FNV-bonden gevraagd. De Bouw bond CNV is voorlopig tevreden met de verhoging met vijf procent die op 1 januari pas is doorgevoerd. UTRECHT (ANP) De werkgevers moeten bij de CAO-onderhandelingen niet toegeven aan vakbondseisen inzake werktijdverkorting als niet aan verschillende voorwaarden is voldaan. Die voorwaarden zijn: de produktie- kosten mogen niet stijgen, de arbeidsmarktsituatic moet het mogelijk maken en er mogen geen voor het eigen bedrijf of 's lands economie schadelijke „uitstralingseffecten" zijn naar andere ondernemingen en be drijfstakken. Dit staat in een „informatieve notitie ten behoeve van het arbeidsvoorwaar denoverleg 1979" van de Raad van Bestuur in Arbeidszaken (alle werk geversorganisaties in de industrie, de middenstand en de land- en tuin bouw), die gisteren door de FNV in de publiciteit is gebracht. De FNV leidt uit deze geheime werkgeversnota af, dat de ondernemers weigeren, op een creatieve manier mee te denken over vormen van arbeidstijdverkorting en over verdeling van arbeid. SALISBURY (Reuter, UPI) De blanke minderheid in Rhodesië heeft zich gisteren uitgsproken voor een zwarte meerderheidsregering naar het model van premier Ian Smith. Gisteravond, toen een aanzienlijk deel van de stemmen in het referen dum geteld was bleek overduidelijk dat de meeste blanken „Ja" hebben gezegd tegen de nieuwe gondwet, die het zwarte meerderheidsbewind, waarin blanken het veto recht heb ben. mogelijk moet maken. Verkiezingslokalen werden gisteren zwaar bewakt door soldaten van het Rhodesische leger uit vrees voor aan vallen van de guerrillabewegingen. Incidenten deden zich niet voor. De werkgevers in de bouw weigeren de 20 gulden extra, omdat het geld daarvoor er niet zou zijn. De Bouw bonden FNV hebben gesteld de 20 gulden te willen laten vallen in ruil voor uitbreiding van de vervroegde uittreding tot werknemers van 62 Op het punt van verdere verwerking van toeslagen in het basisloon trek ken de vakbonden weer één lijn. Op zich hoeft zo'nmaatregel de bouwon dernemer geen geld te kosten, door dat de eindlonen onveranderd bijven. gesteund door vrijwilligers en ge- Jaar en ouder lis nu p. en voor ult- bruikers vsn dese voorzieningen breldmg van vakantierechten. Maar ook langs deze indirecte weg willen meer nieuws op pagina 3 de werkgevers niet ingaan op de eis Een hoger basisloon bij minder toe slagen geeft de werknemer wel meer zekerheid, met name bij ontslag en vorstverlet. De vakbonden waren gis teren verbaasd dat de werkgevers zo negatief reageerden op hun wens. Vervolg op pagina 3 kolom 4 CHT (ANP) Nadat eind vori- twee dienstplichtigen van bataljon in Zuidlaren zwaar st kregen wegens het weigeren een dienstbevel op te volgen, is tren een derde dienstplichtige Rat van deze eenheid om dezelf- ede Woensdag gehaktdag. Als een engel der wrake is het Konsumenten Kontakt rondgegaan onder de slagers van Nederland. Een meerderheid deugde, en daar ls het aardigste dan wel mee gezegd. Paardevlees me vrouw, u weet wel waarom. Ondergeschoven varkens. den in de cel gezet. (2-jarige soldaat uit het Drentse V Den, weigerde mee te doen aan f lefening „pantserstorm", omdat tvenasl zijn twee voorgangers op »d van gewetensbezwaren niet Libanon wil. aldus de VVDAM. iH»efening „pantserstorm" wordt i JLwek in het kader van de voorbe- ing op Libanon door eef deel van ——'Nederlandse VN-eenheid ge len. fVDM verwacht dat deze week eslising valt of de weigeraars de krijgsraad moeten verschij- Een andere mogelijkheid is vol- de soldaten vakbond, dat het op grond van hun beroep op *et gewetensbezwaren alsnog te dienst" krijgt. Daardoor zou- tij niet aan de voorbereidingen Rp7warPVl uitzending naar Libanon hoe- mee te doen zolang hun bezwa- log niuet zijn beoordeeld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse troepen voor Libanon zullen al in de eerste helft van maart en naar verwachting via Israël naar hun legeringsgebied in Zuid-Libanon vervoerd worden. De ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Scholten (defensie) beslissen vandaag over een gisteren opgesteld ambtelijk advies waarin Israël als eerste bestemming, als meest praktische oplossing wordt aanbevolen. maart te vertrekken. Nederland wil nu de eigen VN-eenheid half maart op volle sterkte in Libanon hebben om te voorkomen dat er een gat valt tussen de Nederlandse komst en het Franse vertrek. Zou er zo'n gat in de tijd ontstaan dan zouden Palestijnen en Libanese christenen kunnen pro beren het door de Fransen verlaten gebied te veroveren. Oorspronkelijk gold 1 mei als uiterste datum om de Nederlandse VN-eenheid op volle sterkte aanwezig te hebben. De Ne derlandse kwartiermakers vertrek ken. zoals eerder aangekondigd per 1 maart. Volgens het advies zullen de man schappen per vliegtuig en het materi eel per schip naar dezelfde plaats vervoerd moeten worden. Het heeft geen zin de manschappen direct naar Libanon te vliegen aangezien ze zon der hun voertuigen toch niets kunnen beginnen. Buitenlandse zaken had aanvanke lijk voorkeur om de operatie direct via Libanon te laten verlopen. De PalesUjnen in Libanon blijken name lijk zeer gevoelig te reageren op VN- eenheden die via Israël worden aan gevoerd. Het feit dat de Nederlandse militaire missie vanuit Jeruzalem naar Zuid-Libanon kwam heeft van PLO-zijde openlijke kritiek en be schuldigingen van Nederlandse een zijdigheid opgewekt Vervoer direct naar Libanon blijkt echter grote praktische bezwaren te hebben. Ten eerste de veiligheid. In Beiroet barsten regelmatig vuurge vechten los tussen Libanezen en rechtse christenen. Het gebruik van de haven, waar het zware materieel van de Nederlandse eenheden (50 pantservoertuigen en zeker evenzo veel vrachtwagens) moet worden ge lost geeft dan problemen. Voorts zou vervoer via Beiroet zo n vijf dagen meer kosten dan via bij voorbeeld Haifa in noord-Israël. Het vervoer van het Nederlandse de tachement heeft haast. De Franse eenheid die door de Nederlanders wordt opgevolgd, ls bereid gebleken niet al half februari maar pas half Imponeren Op buitenlandse zaken werd erop ge wezen dat het vervoer van de Neder landse eenheid heel wat meer moeite kost dan van andere VN-eenheden. De Nederlanders hebben namelijk als eersten pantservoertuigen bij zich. Er zullen overigens ook mortiers en anti tankwapens meegaan. Dat gebeurt op verzoek van de Verenigde Naties, die volgens de woordvoerder van de fensie, om een volledig uitgerust pantser-infanteriebataljon hebben gevraagd. Op de vraag of in de Neder landse taakopdracht voor Libanon dan ook het schieten op tanks is opgenomen, zei de landmacht woord voerder: „Nee, zeker niet, we komen daar niet om oorlog te voeren. Het ls wellicht bedoeld om wat te Impo neren." Buitenlandse zaken heeft gisteren nog eens benadrukt dat van officiële Israëlische zijde geen bezwaren zijn geuit tegen de Nederlandse deelname aan de VN-vredesmacht in Libanon. De Nederlandse ambassadeur in Je ruzalem. Ariëns heeft maandag een gesprek gehad met de Israëlische mi nister van defensie, Weizman, over berichten dat met name in legerkring bezorgdheid bestaat over de Neder landse aanwezigheid. Die zorgen heb ben betrekking op mogelijke botsin gen tussen de Nederlandse VN-troe- pen en de door Israël gesteunde chris tenen Waardoor de publieke opinie in Nederland negatief ten opzichte van Israël zou worden beïnvloed. Weizman heeft de ambassadeur ech ter verzekerd, „absoluut niets tegen de Nederlandse deelname te heb ben." In tegenstelling tot eerdere Is raëlische mededelingen, uitte hij zich ook vrij positief over de VN-troepen- macht als zodanig. „Ze hebben het in feite beter gedaan, dan ik had ge dacht," zou Weizman hebben gezegd. 6 sprookjes op I LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk.(cliy Blok cn In.i van Faavven Lcktuurhangcr(B) Nooit nicer zoeken naar de kram ol (v-gids. Dekoratie!''jute Ickuiurhangcr Lederen halstasje (O Sierlijke eenvoud cn praktisch hmendicn Echt naturel leder met gevlochten koordje. Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting en ami handje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad mei een over tuiging Uit erkentelijkheid omvangt u eén van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee. Adres nieuwe abonnee., Plaats en postcode Giro: Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode. .Tel:. De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers va?.Trouw gratis Daarna gaat hel kwartaalabonnement automatisch in. me*, als welkomst-voordeel f7.- korting kado naar keuze DA. B. C. D. (aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 279Z'000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatle 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1