Chemische castratie jjiterst bedenkelijk STERILISATIE Onderwijs anderstalige kinderen beter regelen SPAARDEPOSITO'STOr843% ]x-KNIL man ziet redding Bronbeek as in allerlaatste geval toepassen Deel 1: De vrouw et geld van Bond oorlogsslachtoffers Manifestatie in Rotterdam ►de en gewonde frontale botsing Direct openen kan ook. wt' postgiro en rijkspostspaarbank B :NSDAS 31 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Pil - RHS 13 lei 'ei htl K>r Koos van Weringh «STERDAM De laatste weken is in de Nederlandse pers een discussie gaande over de 3oi stratie, niet de operatieve, maar wat genoemd wordt de „chemische" castratie. Het blad van Algemene Reclasseringsvereniging, „KRI", liet in december weten kennis te hebben van n geval, waarbij deze vorm van castratie in Nederland was toegepast. Een bijna dertigjarige ,gi m, die wegens pedofiele contacten met een veertienjarige jongen was gearresteerd, werd in 'o orlopige hechtenis genomen toen hij kenbaar maakte na zijn vrijlating onmiddellijk weer itact met zijn jonge vriend te zullen opnemen. De rechter-commissaris wilde hem echter jlaten als hij zich dan onder behandeling van een psychiater zou stellen en zich zou laten landelen met medicijnen die een „seksremmende" werking op hem zouden uitoefenen. Het anjtreft hier het anti-hormoon „Androcur", een produkt van de Westduitse chemische lustrie. R het weekblad „Vrij Nederland" 0 20 januari 1979 staat een uitvoe- verslag van een gesprek dat Aukje op en Rob Sijmons met de he inde man hebben gehad. Hij ac- lerde het voorstel van de rechter- j^lunissaris en ging het medicijn psychiater had hem verteld dat potentie een beetje zou worden jdempt", zodat hij niet opnieuw de politie en justitie in aanraking komen. Dat klinkt aanlokkelijk, een dag of tien merkte hij echter hij geheel impotent werd, maar jleef het middel gebruiken omdat jang was opnieuw te worden op- oten. Hij werd ook depressief en d twee keer een poging tot zelf- Androcur maakte zijn leven er dus rooskleuriger op. Holtrop en Sij- is zijn van mening dat in dit geval aan de voorwaarde van grondige rmatie vooraf is voldaan. Het chtoffer" wist weliswaar dat hij potentieremmend middel toege- id zou krijgen, maar over de bij- Oljking is hem niets verteld. Zij ach- dat terecht ontoelaatbaar en zijn Ier van opvatting dat in dit soort allen Androcur nooit een a an te dbaar medicijn kan zijn. week eerder had mr. F. Kuiten- fcg/uwer zich in NRC/Handelsblad al afgevraagd of in dit geval die wel nodig geweest was. Hij ci- 7t dr. S. van der Kwast, psychia- :h adviseur van het ministerie Justitie, die vindt dat bij dit mid- aanzienlijke reserve" geboden is, ar dat een argument vóór Andro- is, dat het te doseren is en dat i er van terug kan. In Engeland, zo meldt Kuitenbrou wer in zijn artikel, hebben drie gedeti neerden een geding aangespannen te gen gevangenisartsen, omdat zij de op hen toegepaste chemische castra tie een vernederende en onmenselijke behandeling vinden. Hoe vaak van dit middel gebruik wordt gemaakt valt moeilijk te zeg gen. In elk geval is het goed dat het onderwerp nu in de publieke belang stelling is gekomen. Het sinds 1961 ontwikkelde Androcur schijnt de bezwaren van die andere middelen niet te kennen. Hoewel de werking van het middel nog niet in alle bijzonderheden bekend is, zo gaat Vietze voort, kan men toch zeg- en het vermogen tot voortplanting. dreigt van het plegen van een straf baar feit of wanneer dat reeds heeft plaatsgevonden. De schrijver noemt een aantal categorieën waarbij An drocur niet moet worden toegepast, zoals Jeugdigen die nog in de puber teit verkeren, suikerzieken en chro nisch depressieven. Bij de laatsten neemt de kans op het plegen van zelfmoord toe. In de DDR mag Androcur in een aantal klinieken worden gebruikt, zo als door de Afdeling Recht van het ministerie voor gezondheid is vast gesteld. Voor het gebruik geldt de voorwaarde van vrijwilligheid zonder enig voorbehoud, omdat het hier een ingreep in de persoonlijke sfeer be treft. Alle bijzonderheden over de werking en de nevenverschijnselen van het middel dienen aan de patiënt te worden duidelijk gemaakt. In het bijzonder moet worden gewezen op de mogelijk nadelen voor de potentie ADVERTENTIE Deze week in Libelle het eerste artikel over sterilisatie. Lees het openhartige verhaal van een jonge moeder (2 kinderen) die zich vijf jaar geleden liet steriliseren. Ze vertelt hoe ze via lang praten met haar man tot die beslissing kwam en wat het voor haar betekende. Een gynaecoloog vertelt over de me dische aspecten van de operatie. Volgende week alles over de sterilisatie van de man. Libelle overal te koop fl,60. Optimisme Enigszins optimistischer over de mo gelijkheden van Androcur dan in En geland en Nederland is men in de Duitse Democratische Republiek (DDR). Twee jaar geleden publiceer de Gottfried Vietze, verbonden aan de medische academie „Carl Gustav Carus" in Dresden, een artikel in een psychiatrisch-neurologisch tijd schrift, waarin hij het gebruik van Androcur bespreekt, een middel dat sinds 1973 in de DDR ter beschikking is. In het kort zal ik hier zijn betoog weergeven en daarna van enige kant tekeningen vooizien. Psychiaters en juristen, zo begint Vietze, zijn het erover eens dat het opleggen van een gevangenisstraf aan mensen met wat de maatschap pij ziet als een seksueel afwijkend gedrag niet alleen zinloos, maar zelfs absurd is. Behandeling van de dader is een meer aangewezen weg, maar die is tot dusver tamelijk onbevredi gend gebleken. Psychotherapie helpt weinig, sommige chemische midde len hebben een sterke bijwerking en de operatieve castratie heeft als prin cipieel nadeel dat de Ingreep defini tief is. gen dat de seksuele driften ermee gereduceerd en geregeld kunnen wor den. Daardoor wordt het mogelijk in te grijpen in het seksuele leven van mensen met gestoorde driften en van seksueel „verbasterde" mensen. Androcur heeft het voordeel dat het gebruik gedoseerd kan worden en dat men er weer mee kan ophouden. Het middel is in het algemeen goed te verdragen en kent slechts geringe ne venwerkingen, zoals vermoeidheid e.d. De invloed op de potentie kan zodanig „gestuurd" worden, dat nog kan worden voldaan aan een seksueel leven dat overeenkomt met de nor men, bijvoorbeeld met de huwelijks partner. In combinatie met een psy chotherapeutische behandeling schept Androcur de noodzakelijke voorwaarde voor het doen uitslijten van abnormaal seksueel gedrag, waardoor het mogelijk wordt de pa tient op hetero-seksuele betrekkin gen „umzuorien tieren". Strenge regels Omdat in de literatuur enige gevallen bekend zijn, waarbij twijfel gerecht vaardigd is aan de mogelijkheid van terugdraaien van de veranderingen, pleit Vietze voor nauwkeurig om schreven en strenge regels voor het gebruik. In eerste instantie kan een indicatie worden gezien bij mensen die een zodanig abnormaal seksueel gedrag vertonen, dat ze moeite heb ben met zichzelf en hun sociale inpas sing. Dat geldt vooral als het gevaar De patiënt moet schriftelijk met zijn behandeling instemmen. Dezelfde afdeling van het ministerie heeft ook regels ontwikkeld voor de operatieve castratie. Als andere mid delen, zoals psychotherapie en vooral een langere behandeling met Andro cur, zonder resultaat blijven is deze vorm van castratie nog mogelijk. Vietze besluit zijn artikel met de con statering dat de ervaringen met An drocur in drie klinieken in de DDR bemoedigend zijn en een meer om vattende toepassing rechtvaardigen. Gevaarlijk Wat in dit artikel opvalt is het ontbre ken van een omschrijving van wat onder seksueel afwijkend gedrag moet worden verstaan. Zelfs wordt over seksuele „verbasteringen" ge sproken zonder enige nadere aandui ding. Dat kan van alles en nog wat zijn en in een betrekkelijk puriteins land als de DDR betekent dat waar schijnlijk ook heel wat. Het gebruik van een middel als Androcur lijkt mij in een land waar de staat uitmaakt naar welke moraal de burger zich te gedragen heeft een gevaarlijke aan gelegenheid. En in een land waar de staat dat niet uitmaakt lijkt het mij eveneens een middel dat slechts in het alleruiterste geval zou moeten worden gebruikt. Koos van Weringh is hoogle raar in de criminologie aan de Universiteit van Am sterdam. i een onzer verslaggevers ELDOORN Onder de voorstellen, die de laatste weken ■den aangedragen, tot behoud van Bronbeek in Arnhem, ir de oud-kolonialen, valt een zeer triest idee op van de ex- ^lIL-man A. A. Bogers. Hij zou de miljoenen, waarover de ld Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers (BNMO) be- ikt aangewend willen zien tot redding van Bronbeek als aardentehuis voor de 42-oud-kolonialen, die er nu nog Oude bomen len. leer Bogers, die zelf bestuurslid is eest van de BNMO, heeft erop ezen dat volgens berichten deze nisatie over een kapitaal van der- miljoen gulden beschikt, waar mee wordt gedaan (volgens an- i moet dit bedrag belangrijk der zijn). Naar zijn mening, kan zoals dat thans van enige kanten iurt, welk actie voeren, maar zal ïiets uithalen als het niet van een natief vergezeld wordt. ibegrijpelijk' 1 heeft inmiddels laten weten er sym pathiek tegenover te staan. Het mu seum in Bronbeek zou dan ook in Arnhem kunnen blijven. De heer Bo gers zegt dat de oud-KNEL'ers nog steeds gestraft worden voor de trou we diensten die zij het vaderland voorheen hebben bewezen. Staatssecretaris Van Lent van defen- bond en de BNMO zouden zich voor sie heeft gisteren een bezoek ge- dit alles sterk kunnen maken. Madjoe bracht aan Bronbeek. Een aantal mensen, oud-KNIL'ers, greep de gele genheid aan om een kleine demon stratie te houden. Enkele hadden spandoeken bij zich. Ook werden handtekeningen aangeboden. De heer Bogers heeft zijn idee over Bron beek bij die gelegenheid uiteengezet. Hij verweet de heer Van Lent dat deze niet eerder de belangenorganisa tie met betrekking tot de sluiting van Bronbeek heeft gehoord. „Zulke oude bomen moet je niet meer overplaat sen," zei hij. „Voor sommigen zal het hun dood worden." Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Het onderwijs aan anderstalige kinderen kan volgens een aantal organisaties van buitenlandse werknemers onder anderen Portugezen, Spanjaarden, Marokkanen en Turken beter georganiseerd worden dan tot dusver het geval ls. Samenwerkend In het Komltee Internationale Solidariteit willen zij dit met hulp van het Rotterdamse Aktiekomltee Pro Gastarbeiders duidelijk maken op een op 10 februari ln Rotterdam te houden manifestatie. Zij hebben een aantal eisen gefor muleerd waaraan het onderwijs moet voldoen om beter aan zijn doel te beantwoorden en bepleiten voorzieningen om de kinderen meer kansen te geven. Zo wordt de suggestie gedaan kinderen die naar Nederland komen op een leeftijd ouder dan zeven Jaar eerst ln een opvangkias te plaatsen. Daarin dienen zij uitsluitend Ne derlands te leren en ter afwisse ling recreatieve vakken te krijgen. Zij moeten ln deze klas blijven tot zij in staat zijn onderwijs in het Nederlands te volgen. Kinderen ouder dan twaalf Jaar die voor voortgezet onderwijs in aanmerking komen moeten eerst een omschakelingscursus volgen. Op deze cursus kunnen ze Neder lands leren en de vakken van het voortgezet onderwijs volgen. Zij krijgen deze vakken ln Nederland se terminologie maar ook ln hun eigen taal, net zo lang tot zij de lessen in het Nederlands kunnen volgen. Eisen De organisaties hebben een lijst opgesteld van 29 eisen. Zo willen zij extra leerkrachten aangesteld zien voor het bijbrengen van de Nederlandse taal aan kinderen in de eerste klas van het basisonder wijs. Voorts vinden zij dat kinde ren geen lessen in belangrijke vak ken mogen missen in ruil voor lessen ln de eigen taal en cultuur. Als er toch belangrijke vakken worden gemist, dienen deze na schooltijd te worden ingehaald. Overigens wil men dat leerlingen van het voortgezet onderwijs drie weken ln de vakantie of op zater dagen les krijgen ln eigen taal en cultuur. Een andere suggestie is dat het buitenlandse kind ln het voortgezet onderwijs zijn moeder taal als eindexamenvak moet kunnen kiezen. Bepleit wordt vervolgens toetsing van de waarde van diploma's uit de herkomstlanden aan Neder landse diploma's met erkenning ervan naar niveau. Voor het bicul- tureel onderwijs zal extra lesmate riaal en documentatie uit eigen land of taalgebied ter beschikking moeten worden gesteld. Er moe ten meer onderwijzers voor dit on derwijs uit de landen van her komst worden aangetrokken en er moeten meer onderwijzers die nu als arbeiders werkzaam zijn, in hun eigen vak worden aangesteld. Huiswerkcursus Men wil verder dat buitenlandse kinderen op eindexamens meer tijd krijgen voor het maken van de opgaven. Analfabete kinderen tot 21 Jaar wil men de verplichting opgelegd zien een cursus Neder lands lezen en schrijven te volgen. Ook wordt gepleit voor de instel ling van speciale, door Nederland se en buitenlandse leerkrachten geleide huiswerkcursussen. Bij dit alles wordt gesteld dat Nederland se kinderen niet de dupe mogen worden van de eventuele aanwe zigheid van grote aantallen an derstalige kinderen in de klas. De organisaties willen ook met het onderwijs verband houdende voorzieningen voor de ouders. Zij denken aan leeszalen voor elke nationaliteit waarin ook aange paste boeken over de Nederlandse samenleving aanwezig zijn. Zij ei sen voorts plaatsen voor buiten landers ln de oudercommissies van scholen met buitenlandse kin deren. Met het oog op de proble men waarin werkende moeders kunnen geraken vraagt men over blijf- en opvangmogelijkheden voor de kinderen tussen en na Schooltijd. Ook regelmatige en ge richte voorlichting over het onder wijs ln Nederland wordt noodza kelijk geacht. Ten slotte wil men voor alle natio naliteiten avondscholen voor vol wassenen zien opgericht, opdat de verwijdering tussen ouders en kin deren niet nóg groter wordt dan al het geval ls door het opgroeien van de buitenlandse Jeugd ln twee verschillende cultuurpatronen. t Bogers, die het onbegrijpe- vindt dat de grote belangenorga- ties zich niet op duidelijke wijze het openhouden van Bronbeek >en ingezet, vindt dat de toe- st van het bejaardentehuis ge leld moet worden aan enkele an- dingen. sou een vakantiepaviljoen ge- vd dienen te worden, dat zomers iienste staat van oorlogsslachtof- en dat in de winter kan fungeren :ongrescentrum. „We zijn", zegt „allemaal oorlogsinvaliden met klein inkomen. Als we nu met ntie gaan, moeten we 100 pro- betalen." er zal er een geldinzameling be- i te komen voor de realisering een KottaKNIL Bronbeek. Een Indisch Madurodam met Indi- Kampongs, Indische winkeltjes, eer met Indische voertuigen, en- Drt. Ook is er een Boeroe Boe te bouwen. De bejaarden van beek willen daar voor zover mo- graag zelf aan meewerken. Dit etje dateert overigens al uit de zestig. Het zou toen verwezen- worden bij het Oorlogsmuseum loon en kwam op een of andere niet van de grond. Koninklijke onderofflcierenvere- Madjoe. de Indische pensioen- T-DELDEN (ANP) Bij een ale botsing op de weg Delden- !o is gistermorgen de 42-jarige van den Akker uit Stad-Delden iet leven gekomen. De bestuur- 'an een tegemoetkomende auto te ernstig gewond. De oorzaak het ongevai staat nog niet vast. oil tie gaat er van uit dat de ieid een rol heeft gespeeld. ADVERTENTIE Bedragen vanaf fl.000,- verdienen een hoge rente. Voor wie duizend gulden - of meer een tijdje apart kan leggen hebben post giro en rijkspostspaarbank een interes sante spaarvorm: Spaardeposito's. Spaardeposito's bieden een hoge, vaste rente - over een vooraf door u gekozen looptijd. Hoe langer de looptijd, hoe hoger de rente. De rente komt jaarlijks vrij. Het inge legde bedrag zélf komt na afloop van de gekozen looptijd beschikbaar. Als u éérder wilt opnemen dan kan dat Dan wordt echter 5% van het opgenomen bedrag in rekening gebracht Deze 5% wordt niet in mindering ge bracht als u het geld opneemt voor de aankoop van een huis in Nederland, waarin u zelf gaat wonen. Dan kurtt u zonder LOOPTIJD VASTE RENTE 1 jaar 7'/.% 2 jaar 7W/o 3 jaar 8 4 jaar 8'/.% 5 jaar 8W/o 6 jaar 8WA enige kosten voortijdig opnemen. Conclusie: wie bedragen vanaf f 1.000,- enige tijd kan laten rusten, en er onder tussen méér van wil maken, vraagt nü de folder "Spaardeposito's" aan. U kunt dan met het aanvraagformulier thuis alles rustig regelen. Stuur de bon op of haal de folder "Spaardeposito's" op het postkantoor. U kunt ook 0017 bellen (gratis) of (020) 5912121 ('s avonds en in het weekend neemt een antwoordapparaat uw bood schap op, er wordt dan contact met u opgenomen). En dat kunt u vanuit uw eigen luie stoel regelen. Thuis. Bel (020) 5912138. Er wordt dan direct een Spaardeposito- rekening voor u geopend. Ik wil meer van m'n geld maken. Stuur mij de folder "Spaardeposito's". Postcode en woonplaats: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar de Rijkspostspaarbank, VVeesperzijde lyo. 1097 DZ Amsterdam. TR-05 Thuis bankzaken doen met postgiro en rijkspostspaarbank. -j—A.Awitf Zn

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13