Waterschade: 40 miljoen gulden Geef een proefabonnement Trouw Confectie ziet best perspectief Belgische formateur stoot liberalen af BonrVler weken Trouw voor f750 oskou dreigt met erbreking van heepvaartbanden Itrenge vorst doet verzekeraars de das om Extra-rente voor kinderen Ambtenaren van fraude verdacht Mening minister aangevallen Sneeuwketting voor fiets 'Meer samenwerken binnen nieuwe lerarenopleiding' fect van betere loling voor ouwen onderzocht Martens overlegt met 'oude coalitie' IENSDAG 31 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET P 6 - RHS 11 li een onzer verslaggevers [STERDAM De brandverzekeraars zullen dit Jaar een gigantisch bedrag uit hoofde van terschade in woningen en bedrijven, veroorzaakt door de strengste winter sedert 1963, eten uitbetalen. Rond 23 Januari was al een bedrag aan claims binnen van ongeveer 35 Joen gulden. Nu de dool is ingevallen en de grootste narigheid eerst goed komt, ziet het laar uit, dat een bedrag van 40 miljoen gulden aan waterschade niet ver bezijden de arheid zal zijn. brandassuradeuren dekking te- waterschade maakt doorgaans erdeel uit van een uitgebreide idveraekering werden de laat- jaren met aanzienlijk kleinere idebedragen geconfronteerd. maal ging het in de kwakkelwin- waaraan we zo langzamerhand end waren geraakt, om uitkerin- wegens waterschade veroor- Ditmaal liggen de zaken echter dui delijk anders. Terwijl in andere jaren de verzekerden hun (betrekkelijk ge ringe) schades nog wel eens voor ei gen rekening namen, worden de brandverzekeraars nu overstroomd met een groot aantal schadeclaims. Claims, die doorgaans aanzienlijk zijn. Het laatste is op zich niet zo verwonderlijk, indien wordt bedacht, dat de vorst dit Jaar wel zeer streng kt door gesprongen waterleldln- heeft toegeslagen. De schade is hler- bevroren centrale verwarmings- door in vele gevallen ook belangrijk allaties en lekkages van daken groter, bedragen van 1 2 miljoen 131 Ontwend bleef het treffen van de vereiste maatregelen achterwege met alle nare gevolgen vandien. Brandverzekeraars spelen overigens nog niet met de gedachte dat nu. gezien de groet schadeultkeringen waarvoor zij zich zien geplaatst ook de premies maar snel omhoog moe ten. In de totale resultaten van alle onderdelen van de schadevereeke- ringssector, speelt het onderdeel wa terschade maar een betrekkelijk klei ne rol. Verzekeraars spreken hier dan ook van een zogenaamde „franjever zekering". Het Is zeer de vraag, zo lijkt het op dit moment, of de omvang van deze schade op Jaarbasis zo groot is, dat een gang van de brandassura deuren naar economische zaken, te neinde aldaar te pleiten voor een pre mieverhoging gewettigd is. Aan de andere kant is het wel weerzo, dat ook het aantal branden deze win ter een stijging te zien geeft Omtrent het daarmede gemoeide schadebe drag zijn overigens nu nog geen cij fers beschikbaar. Dat het hier echter eveneens om enkele tientallen miljoe nen guldens zal gaan staat wel vast Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Spaar bank Rotterdam gaat aan kin deren tot elf Jaar twee procent extra-rente geven op de gewo ne spaarbankboekjes. Bij de jiuidige rentestand betekent dit dat de kinderen zes procent fente krijgen. De extra-vergoeding is niet on beperkt van toepassing. De toename van het tegoed op het boekje mag per Jaar hooguit 480 gulden zijn. Over het grote- e bedrag dat de kinderen (of iun ouders) op het boekje in leggen wordt de normale rente van vier procent vergoed. De tegoeden op de boekjes torden bij opvraging direct «gekeerd. Verzekeraars wijten dit niet aan een onzorgvuldigheid van de verzeker den. Eerder menen zij, dat het pu bliek niet meer aan strenge winters gewend is. Daarbij komt nog, dat de vorstinval met name geschiedde In een periode, dat veel mensen afwezig waren (wintersportvakantie e.d.). Ook veel bedrijven waren in die tijd gesloten. Omdat men er niet was, STADSKANAAL (ANP) Burgemees ter Beckeringh van Rhljn van Stads kanaal heeft een onderzoek laten in stellen naar een vermeende fraude door twee gemeentelijke ambtena ren. Het tweetal, dat voorlopig op non-actief is gesteld, zou zich schul dig gemaakt hebben aan het wegne men van benzine en goederen uit de werkplaats van de dienst gemeente werken zonder te betalen. DEN HAAG (ANP) De confectie-lndustrie bestrijdt de mening van minister Van Aardenne (Economische Zaken), dat een gezonde kern in deze bedrijfstak ontbreekt. Het stand punt is dat ten minste eenderde van deze Industrie In gunstige rendementsomstandigheden verkeert. Het overgrote deel van de overige bedrijven kan, met behulp van bestaande of nog te ontwikkelen steunprogramma's, ln beter vaarwater worden gebracht. i Russische 'vlag' wordt gediscrimineerd ISKOU (Reuter) De Sowjet-Unie heeft gedreigd alle isportovereenkomsten met buitenlandse scheepvaart- itschappijen te verbreken als het nieuwe controlesysteem de vrachttarieven zou resulteren in „discriminatie van de isische vlag", zo blijkt uit publikaties van het Russische ■bureau Tass. In de Nederlandse confectie-indu- strie is veel beroering ontstaan door de brief van minister Van Aardenne aan de Tweede Kamer, over de her structurering van deze bedrijfstak. De minister constateerde daarin, dat het beoogde resultaat van de tot dus- .ver genomen maatregelen namelijk een minimum aantal van 25.000 werk nemers in 1980, niet zal worden gehaald. De minister is van mening, dat door belemmeringen bij de herstructure ring en ontwikkelingen in de Europe se Gemeenschap gevreesd moet wor den, dat het vormen van een structu reel gezonde kern van ondernemin gen en het behoud van een zeker minimumniveau van arbeidsplaatsen met de thans beschikbare middelen op korte termijn nog onhaalbaar zal blijken. worden geconcludeerd, dat bij de her structurering van de confectie geen successen zijn geboekt, aldus de NEVEC. Een slimme rijwielhandelaar uit Hoorn heeft, zij het wat laat, een sneeuw ketting voor fiets en bromfiets uitgevonden. Het is een gewone fietsketting, die simpelweg om de half leeggelopen band wordt gelegd, even hard oppompen en men kan er zelfs mee de ijsbaan op. Voor de doe-het-zelvers: voor 26 inch-banden zijn 162 schakels nodig voor een 28 inch-band 178. DEN HAAG (ANP) Bij de Nieuwe Leraren Opleiding (NLO) ls meer sa menwerking tussen docenten nodig. Een van de belangrijkste problemen bij de totstandkoming van die sa menwerking is het verschil ln opvat ting tussen de docenten, over de ta ken die de leraar ln het voortgezet onderwijs zou moeten vervullen. Dit is een conclusie uit een omvangrijk onderzoek naar de problemen in de NLO. Het onderzoek is ln opdracht van het ministerie van onderwijs en weten schappen uitgevoerd door het Nij meegs Instituut voor toegepaste soci ologie, het Nijmeegs instituut voor onderwijsresearch en het Amster dams research instituut voor toege paste psychologie. In de samenwerking tussen docenten zien de onderzoekers een belangrijke voorwaarde om de doelen van de NLO te bereiken. De doelstelling is het vormen van leraren met een pro fessionele taakopvatting waarbij zo wel de vakopleiding als de onderwijs kundige voorbereiding ln functie staan van het uit te oefenen beroep. De NLO-studenten moeten zich naast het verwerven van vakkennis ook voorbereiden op de praktijk van het lesgeven. Omdat de NLO een be roepsopleiding is. zou volgens de on derzoekers meer duidelijkheid moe ten komen over de beoordeling van de praktische vorming en het gewicht dat men hieraan moet toekennen. Van Integratie tussen die twee een van de doelstellingen van de NLO is slechts op kleine schaal sprake, zo blijkt uit het rapport. Als een van de oorzaken noemen de onderzoekers dat sommige docenten de nadruk leg gen op de voorbereiding voor het le raarschap, terwijl anderen vooral de vakopleiding benadrukken. De onderzoekers geven in hun rap port aanbevelingen voor verbetering van de NLO. Ze noemen onder meer: duidelijkheid over het al of niet hand haven van het tweevakkensysteem. duidelijkheid over de visie van elk NLO-instituut met betrekking tot het doel van de opleiding. Afgeremd controlesysteem op de vrachtta- i in de scheepvaart is begin dit n het leven geroepen door de q van de Europese Gemeen- p. Westerse landen hadden na- ijk geklaagd dat vrachttarieven de Russische scheepvaart flink waren en er derhalve veel ht met Russische schepen werd gestuurd. Tass heeft het ministerie de koopvaardij extra bevoegd- tn gekregen om maatregelen te len ingeval andere landen de Rus- he scheepvaart beperkingen zou- opleggen. Het ministerie heeft recht gekregen overeenkomsten buitenlandse scheepvaartmaat- ppijen te verbreken als blijkt dat t buitenlandse ondernemingen op menlijke routes er de voorkeur geven te varen met andere dan sische schepen. Verder heeft het lsterie een vinger in de pap gekre- bij het charteren van buitenland- chepen door Russische onderne gen december vorig Jaar had de Jetrminister van koopvaardij, Ti- el Goezhenko, verklaard dat de binaries van Russische en andere epvaartondememlngen met suc- opereerden ln de Verenigde Sta- Groot-Brittannie, West-Dults- en andere landen op basis van .Socialistische principe van gelij- amenwerking die voor belde part van voordeel is". oen onzer verslaggevers STERDAM Het Kohnstamm 'tuut aan de Universiteit van Am- dam gaat onderzoeken welke ef fen een betere scholing heeft voor >osltle van vrouwen en meisjes op arbeidsmarkt. In het onderzoek >t een inventarisatie van alle pro- en. die erop gericht zijn vrouwen betere kans te geven. onderzoek wordt verricht in op- ht van het Europees Centrum de ontwikkeling van de Beroeps- (iding. In de zomer zal in Parijs Kroot congres worden gehouden, r de positie van de vrouw op de idsmarkt in alle landen van öPa aan de orde komt fcrkloosheid in Nederland onder rouwelijke beroepsbevolking is keer zo hoog als die voor de DcUjke beroepsbevolking. Een de oorzaken is de geringere scho- Veel vrouwen trachten op latere Jd hun kansen te vei-groten door 'olgen van her- of bljscholings- cten. Het systeem voor de controle van vrachttarieven in de scheepvaart geldt per 1 Januari en wel voor de routes tussen Europa en Mldden- Amerika en Oost-Afrika. Scheep vaartmaatschappijen uit de EG had den de Russische staatshandelsvloot ervan beschuldigd vijftien tot zestig procent onder de algemeen geldende tarieven te werken. Van de zijde van de Sowjet-Unie wordt dit categorisch tegengesproken. De confectie-lndustrie stelt hier bij monde van de heer L. Kusters, alge meen secretaris van de NEVEC (Ne derlandse Economische Vereniging voor de Confectie-lndustrie) tegen over, dat de ook door de minister bepleite aanpak van „herstructure ring van onderen af" eerst in de loop van 1977 langzaam op gang gekomen is. De voordien genomen maatregelen hebben in ieder geval een nog verdere teruggang dan thans het geval is aan zienlijk afgeremd. De benadering „van onderen af" via het stimuleren van individuele bedrijven, was een gezamenlijke keuze van werkgevers en werknemers. Dit betekende een beleidswijziging ten aanzien van de voorgaande pogingen om door het vormen van nieuwe, grote eenheden de confectie te reorganiseren. Uit het onlangs uiteenvallen van de CCN (Confectie Coöperatie Neder land van zestien bedrijven) mag niet Van een medewerker BRUSSEL De Belgische kabinetsformateur Wilfried Mar tens heeft na drie weken beraad besloten de liberalen buiten spel te zetten. Deze zijn hierover nogal verbolgen, omdat naar hun zeggen, bij de kabinetsformatie blijkbaar geen rekening wordt gehouden met hun spectaculaire winst bij de parle mentsverkiezingen van 17 december j.l. Sinds die datum behartigt het demissionaire kabinet Van den Boeynants nog steeds de lopende regerinszaken. De formateur overlegt sinds gisteren a""en nog met vertegenwoordigers van christen-democraten, socialisten, de Vlaamse Volksunie en de Brussel se franstalige partij FDF, over een eventuele regeringsdeelname. Deze partijen, dezelfde als van de vorige coalitie, hebben zich in principe be reid verklaard aan de onderhande lingstafel plaats te nemen. Hun standpunten liggen nog ver uiteen. Van het verdelen van portefeuilles is voorlopig nog geen sprake. Het liefst liet Martens, zelf voorzitter van de Vlaamse christen-democra ten, de beide taaipartijen ook buiten de regering om het land samen met de socialisten zo snel mogelijk uit de sociale en economische Impasse te halen. Maar ln de Belgische politiek speelt nu eenmaal ook het probleem rond de grondwetsherziening in ver band met de opsplitsing van het land in aparte autonome gewesten. De Waalse socialisten willen het ijzer smeden nu het heet is en het nieuw gekozen parlement de kans geven de grondwet hiervoor te herzien. Onder leiding van hun voorzitter André Cools sturen ze aan op een zo snel mogelijke onafhankelijkheid van Wallonlé. Lakens uitdelen Hierbij hebben ze de franstalige Brusselaar ln hun kielzog, die van de hoofdstad een gewest willen maken waar zij de lakens kunnen uitdelen gezien hun numerieke overmacht. De grenzen van Brussel nu een agglo meratie van negentien gemeenten zouden moeten worden verlegd tot in Vlaams grondgebied. De franstalige partijen willen hiero ver duidelijke afspraken in het rege ringsprogramma. Hiervoor schrikken de Vlamingen terug. Zij willen Brus sel een aparte tweetalige status ge ven als hoofdstad van het land. De Vlaamse socialisten en christen-de mocraten menen bovendien dat een dergelijke ingrijpende staatshervor ming in het parlement moet worden uitgevochten en niet door partijvoor zitters. De Volksunie, de felste tegenstander van het FDF, is met enige tegenzin als Vlaamse tegenhanger bij het be raad betrokken. Deelname aan de vorige regering heeft al genoeg stem men gekost door ettelijke grootmoe dige toegevingen aan de franstaligen. Het is dus de vraag wie de komende dagen water ln de wijn zou willen doen. Een dergelijke uitgebreide regering is nodig voor een absolute twee-derde meerderheid straks in het parlement als de grondwet moet worden aange past met zo'n zestig artikelen. Socia listen en christen-democraten komen in de Kamer twee stemmen tekort. In de 8enaat beschikken zij wel over een tweederde meerderheid. Een coalitie van liberalen en christendemocraten zou dit bij lange na niet halen. Gun uw naasten ook zo'n krant. Kiezen voor Trouw is dan ook duidelijk kiezen vooreen stijl, een mentaliteit.een richting, een mening.Trouw hoef! het niet te hebben van sensatie en opgeklopte kleine tragedies. WantTrouwwordt gelezen door mensen zoals u. Mensen die het nieuws-en het leven- serieus nemen. Mensen die prijs stellen op de nuchtere feiten. Aangevuld met ter zake doende achtergrond informatie. En onverbloemde commentaren. Kent u mensen die er net zo overdenken als uzelf.'' Mensen die Trouw echter nog niet lezen..? Geef die mensen eens een proefabonnement U betaalt dan f750 en zij krijgen vier weken lang uw krant in de bus. Als kennis making. En -als het inderdaad zulke mensen zijn als u denkt - het begin van een blijvende vriendschap met Trouw. Op het volgende adres wil ikTrouw graag vier weken lang bezorgd zien worden. Naam Straat Mijn eigen naam en adres zijn: Naam Adres Postcode/Plaats. Postcode/Plaats Giro Ik stel er wel/geen prijs op dat mijn naam bekend wordt gemaakt (doorstrepen wal niet van toepassing is) U ontvangt een acceptgirokaart voor f750 Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 279Z 1000 PA Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11