'Nieuw bouwbedrijf kan van start gaan' Kies uw kado Kritiek Van der Klaauw valt slecht tegen dissident Weer goed Voorraad strooizout toereikend Pat Hearst vrij icuw 'c Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Lichte dooi n deze krant De Kleine Krant Grote schade aan wegen leer Duitsers egen verjaring iazi-misdaden Ogem spreekt van akkoord Twijfel over intern schrijven Lrmeniër zou bom hebben geplaatst ent wellicht it roulatie Nederlandse op Majorca vermoord Nederlander gedood bij vliegtuigongeluk Menukaart in braille Trouw weer goed Lubbers noemt opmerkingen over beleid Van der Stoel onzinnig |~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee"] Lees een krant met overtuiging: TrOUW uw net 37STE JAARGANG NR 10669 DINSDAG 30 JANUARI 1979 HET WEER Veel bewolking en mogelijk een regen- of sneeuwbui. Lichte dooi met middagtemperaturen van circa twee graden. Matige wind uit het zuidoosten, draaiend naar het zuidwesten MORGEN EN OVERMORGEN: Overdag dooi en s nachts lichte vorst. Later kans op neerslag Zon op: 08 23 Maan op: 09 56 onder: 17.25 onder: 22.03 Advertenties voor de/e zaterdagse rubriek moeten uiterlijk donderdag (Ie post) in ons bezit zi|n Inlichtingen tel 020 9134S6 tst 783 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT pagina 2 Opschudding onder de adventisten pagina 3 Extra woningen voor Zuidmolukkers pagina 10 pagina 11 pagina 15 Verkeer, feuilleton, weer, puzzel, radio- en tv-programm's, strips. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Na de dreigende moeilijkheden van de afgelopen weken als gevolg van de snel slinkende zoutvoorraden, lijkt Rijkswaterstaat weer wat meer lucht te krijgen. In Den Haag heeft men al laten weten dat als er zeer selectief wordt gestrooid dus niet meer dan strikt noodzakelijk de voorraad toereikend zal zijn. In ieder geval is er op het ogenblik voldoende zout om de eerstkomende weken uit te zingen. Behalve dat er nog enkele scheepsla dingen zout uit Spanje worden ver wacht, levert ook Akzo nog steeds. Alles bij elkaar voldoende om de we gen voorlopig berijdbaar te houden. Ook de verkeerscentrale van de rijks politie in Driebergen ziet de situatie wat minder somber in nu het aantal ernstige aanrijdingen blijkt af te nemen. Files „Men begint het te leren", aldus een woordvoerder van de centrale. Wat niet wegneemt, dat zich ook gisteren nog vrij lange files voordeden. Het streek- en stadsvervoer kampte even eens met stagnaties, variërend van een paar minuten tot een half uur. De spoorwegen hadden gisteren weinig problemen, al deden zich wel vertra gingen voor. Onder meer bij de boot trein uit Hoek van Holland. Doordat veel passagiers moeilijkheden onder vonden bij het uitstappen van de boot. moesten de treinen wachten. Het treinverkeer tussen Den Bosch en Culemborg kon als gevolg van een technische storing slechts met lage snelheid rijden. Vaarwegen Op de Nederlandse vaarwegen wordt weinig verandering verwacht. Boven de grote rivieren blijven de hoofd vaarwegen vandaag moeilijk bevaar baar en de kleinere onbevaarbaar. Goed tot vrij goed bevaarbaar zijn het Noordzeekanaal en het Amster dam-Rijnkanaal. Op de Waddenzee komt plaatselijk verpreid drijfijs voor. Op het IJsselmeer en het Mar kermeer komt zwaar vast ijs voor met plaatselijk ijsruggen. De grote rivieren zijn ijsvrij, met uit zondering van de Hollandse IJssel, waar drijfijs voorkomt. Ook komt drijfijs voor in het Haringvliet. De Zeeuwse wateren zijn vrijwel Ijs vrij. De kanalen in Noord-Brabant zijn in het algemeen onbevaarbaar. De lange barre winter levert ook voor de dieren problemen. In de hertenkamp in Leiden kruipen de herten dicht op elkaar om warm te blijven. AMBURG (DPA) Steeds meer festduisers zijn van mening dat na- -misdaden, begaan tijdens de Hit- r-dictatuur van 1933 tot 1945, niet vérjaren. Uit een opiniepeiling het tweede net van de Westduitse blijkt dat 47 procent van de vindt dat nazi-moor- fn zonder tijsimiet vervolgd en op- 'spoord moeten worden. Bij eerdere piniepeilingen was slechts 32 pro mt tegen verjaring. eze ommezwaai in de publieke opi- wordt gezien als gevolg van de inerikaanse televisieserie Holo- aust, over de uitroeiing van Joden in et Derde Rijk. Deze serie heeft on- ?rwacht veel reacties opgeroepen, ngeveer 15 miljoen kijkes volgden uitzendinge, meer dan 30.000 men- n belden naar aanleiding van de tzending de omroep, en de discus- es onder de bevolking zijn ontel- lar. Volgens de huidige wetgeving Nazimoorden per 31 december verjaren. rUTTGART (AFP) In het proces ten Klaus Croissant, gewezen ver- oiger van de Baader-Meinhof- bep. is een gevangenisstraf van dri eënhalf jaar geëist. De aanklagers b van mening, dat Croissant deel tft uitgemaakt van een terroristi- organisatie. Washington (Reuter) Patricia Hearst, de dochter van de Amerikaan se krantenmagnaat, wordt donderdag op vrije voeten gesteld. Presi dent Jimmy Carter heeft positief beslist op een verzoek van Pat Hearst haar straf van zeven jaar cel, wegens een bankoverval, te verminderen. Hearst heeft destijds na haar ontvoering in 1974 deelgenomen aan overvallen van het Symbionese Bevrijdingsleger. Zij heeft ruim twee jaar in diverse huizen van bewaren en de gevangenis gezeten en zou in juli voor voorwaardelijke vrijlating in aanmerking komen. Patricia Hearst Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bouwgigant Ogem is het, volgens een intern stuk van het concem, met minister Van Aardenne (economi sche zaken) eens geworden over de overname van de tyeder- horst-Bouwbedrijven. Ingewijden betwijfelen echter of de laatste hindernis naar een nieuw Ogem-Nederhorst^bouwon- derneming is weggenomen. Vast staat, dat de minister nog geen akkoord bereikt heeft met de bewindvoerders van de Nederhorst-bedrijven. OSKOU (Reuter, UPI, AP) Het hooggerechtshof van de Sovjet-Unie heeft de Armeense idersdenkende Stepan Tsadikian ter dood veroordeeld. Hij werd ervan beschuldigd in nuari 1977 in een metrostation in Moskou een bomaanslag te hebben gepleegd, waarbij lrijke slachtoffers zou zijn gevalle. t nieuw over de ter dood veroorde- g is gisteren door de bekende Rus- che dissident Andrej Sacharow enbaar gemaakt. Het hof had, al- s Sacharow, de familie van Tsadi- in eind vorige week van het vonnis de hoogte gesteld. Verwanten van Armeniër hebben verklaard dat de aanslag niet kan heb- gepleegd omdat hij op dat tijd- niet in Moskou was. is er voorts van beschul- d een wapendepot bij een station Moskou te hebben aangelegd. Ook e beschuldiging wordt door zijn lilieleden tegengesproken. Van 7 tot 1972 heeft de Armeniër in een ap gezeten omdat hij was veroor- deeld wegens „nationalistische anti- Sowjet-activiteiten". In een vraaggesprek met het Ameri kaanse persbureau Associated Press heeft Sacharow te kennen gegeven de moed te verliezen nu de meesten van zijn medestanders zijn gevangenge zet of naar een werkkamp zijn ge stuurd. „Ik begin erg moe te worden. Het soort leven dat ik lijd vreet je op. Mijn streven heeft me morele voldoe ning gegeven, meer niet. Maar heb ben er nog anderen van geprofi teerd?" Vooral de vonnissen tegen Joeri Orlow, Alexander Ginzboerg en Anatoli SJtsjaranski vorige jaar heb ben hem ontmoedigd. Wegens het feit dat Sacharow als geleerde bijzonder veel gezag geniet in eigen land en daarbuiten is hij nooit opgepakt en weggestopt. „Of dat zo zal blijven moeten worden afgewacht; nu word ik nog door mijn reputatie beschermd." Utrechts burgemeester H. Vonhoff snijdt een aan het spit geroosterde os aan op de Utrechtse Vismarkt: onder deel van de viering van het feit, dat 400 jaar geleden de Unie van Utrecht werd ge sloten. MAJORCA (AFP) De 25-jarige Ne derlandse reisleidster Cornelia Arends gisteren vermoord aangetrof fen in haar flatwoning in El Arenal op Majorca. Volgens de Spaanse politie werd de vrouw met messteken om het leven gebracht. Het slachtoffer lag met beide handen vastgebonden aan de hals op het bed. De politie sluit diefstal uit, omdat sieraden en ande re voorwerpen van waarde niet wer den ontvreemd. Het interne Ogem-schrijven geeft aan, dat de overheidssteun 50 miljoen gulden hoger zal zijn dan de vorige minister, Lubbers, in petto had. Het kabinet-Den Uyl besloot in 1975 mee te werken aan de nieuwe bouwonder neming. die Ogem met de Neder horst-bedrijven wilde opzetten. Er was in dat jaar sprake van overheids steun van 125 miljoen gulden. Neder- horst was ln de maanden daarvoor in ernstige financiële moeilijkheden ge raakt en had om steun bij de overheid aangeklopt. Volgens het Ogem-stuk bevatten de nieuwe afspraken met de staat de mogelijkheid, dat het samengaan met Nederhorst in 1981 ongedaan wordt gemaakt. Als Ogem van de Nederhorstbedrijven af wil, heeft de staat dan twee mogelijkheden, zelf doorgaan met die bedrijven of een koper zien te vinden. Wordt er voor het laatste gekozen, dan heeft Ogem een voorkeursrecht. Het concern kan de bedrijven dan verwerven voor minder dan 25 miljoen gulden, het SCHIPHOL (ANP. Reuter) Een 42-jarige inwoner van Badhoevedorp is gisteren omgekomen bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Ro- dez (Zuid-Frankrijk). Het vliegtuig een Fokker F27 „Friendship" vloog tegen een heuvel, waarbij tevens vier Fransen om het leven kwamen. Al leen een Franse mechanicien over leefde het ongeluk. Volgens een woordvoerder van Fokker is de oor zaak van het ongeval nog niet be kend. Het toestel, dat een testvlucht maakte na reparatie, vloog mogelijk niet op voorgeschreven hoogte. Het toestel was dertien jaar oud en eigen dom van de Franse luchtvaartmaat schappij Air Rouergue. bedrag, waarop de Ne^erhorst-bouw- bedrijven ten lange leste zijn gewaar deerd. Handtekening Hoewel het stuk suggereert dat er volledige overeenstemming is tussen staat en Ogem, wijzen ingewijden erop dat Van Aardenne nog steeds wacht op een „letter of intent" met daarop de handtekening van Ogem- topman Udink. Dit stuk met doelstel lingen is ontworpen op het njinisterie. maar zal pas door de bewindsman worden ondertekend als Udinks handtekening binnen is. Uit de ambtelijke top van Het minis terie valt nu te vernemen, dat niet zozeer de onderhandelingen met Ogem, maar met de bewindvoerders vertraging veroorzaken. Vervolg op pagina 3 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Blinden en slechtzienden, die een bezoek brengen aan een van de veer tien wegrestaurants van Al berts Corner, kunnen vanaf donderdag hun keus bepalen aan de hand van een speciale spijskaart. Naast de gewone menukaart zijn de gerechten en dranken ook in braille en ln grote letters afgedrukt. Het initiatief tot deze primeur is genomen door de Stichting Werkplaats Nieuw Unicum te Zandvoort, die hiermee wil be reiken dat mensen die niet of nauwelijks kunnen zien, niet steeds afhankelijk zijn van het restaurantpersoneel. Zij hoe ven zich de menukaart nu niet meer laten voorlezen. Het systeem van speciale me nu's wordt donderdag geïntro duceerd in het wegrestaurant langs de A 27 ln het Zuidhol landse Meerkerk. Vanaf die dag is er in die eetgelegenheid ook een tentoonstelling inge richt van technische hulpmid delen voor blinden en slecht zienden. Volgens de Vereniging het Ne derlandse Blindenwezen is het initiatief van Alberts Corner nieuw. „Zeker in de commer ciële sector schiet de service aan blinden ernstig tekort Maar ook de overheid verleent zeer beperkt informatie aan blinden," aldus een woord voerder. De Stichting heeft eerder al het initiatief genomen gemeenten in Nederland te bewegen infor matie aan de burgers ln braille en grootletterdruk om te zet ten. Deze service wordt nu on der meer door de gemeente En schede verleend. Dansende vlammetjes' zo schrijft onze weerkundige medewerker, zijn een teken voor goed weer. 6 sprookjes op I LP (A) VertekJ door Ton van Duinhoven. Ko van Dok. Ileliy Blok cn Ina van Rumen Lektuurhanger(B) Noou meer zoeken naar de kram of Cv-gidv Deknr.uicl juie lekluurhangcr Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Echi naturel leder met gev lochten koordje Ketting met armband (D> De nieuwe modetrend ketting en ami handje van keramiek. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamerfracties van PvdA en CDA zijn verontwaardigd over de boude kritiek van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) op zijn ambtsvoorganger, het huidige PvdA-Kamerlid Van der Stoel. Het ziet er naar uit dat Van der Klaauw zich volgende week al in de Kamer, bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken, over deze kwestie zal moeten verantwoorden. daar zitten we dan met ze melkcenten Van der Klaauw zei afgelopen zater dag op een bijeenkomst van zijn par tij in Zwolle bijna een jaar nodig te hebben gehad om „het internationale vertrouwen in Nederland te herstel len". Het isolement waarin volgens Van der Klaauws stellige overtuiging Nederland verzeild was geraakt „is weer doorbroken" en ons land stelt zich in de EG en de NAVO niet langer op „als een wantrouwig onderhande laar. maar als een betrouwbaar partner". 'Zuiver politiek* De fractievoorzitter van het CDA, drs Lubbers, vatte gisteravond op een partijbijeenkomst deze indirecte kri tiek op zijn ex-collega Van der Stoel als volgt samen: „De stelling van Van der Klaauw is onzinnig". Buitenland- specialist van het CDA, Gualthérie van Weezei noemde op een andere partijbijeenkomst de kritiek van Van der Klaauw van zuiver politieke aard. „Het tot nu toe gevoerde Zuid-Afrika- beleid lijkt daaraan niet vreemd te zijn", veronderstelde hij. „Dit beleid, dat hij van zijn voorganger voorgezet heeft, wordt hem niet overal in zijn eigen partij in dank afgenomen". In tegenstelling tot Van der Klaauw was het CDA-Kamerlid vol lof over het beleid van Van der Stoel: „Hij Minister Van der Klaauw voerde een geprofileerd en deskundig beleid, waarin zeer velen zich in ons land konden vinden". Volgens Van Weezei was de grote verdienste van Van der Stoel dat hij zich in tal van gevallen als onafhankelijk politicus opstelde en niet als partijman, het geen hem vaak in conflict bracht met stromingen uit zijn eigen partij. Van Weezei eiste daarom ook een nadere toelichting van de minister van bui tenlandse zaken. In de PvdA-fractie sprak men van een slecht geslaagde poging van de minister om zich wat beter dan tot nu toe te profileren. Kernbewapening Lubbers zei gisteravond verder dat de terugdringing van de kernbewape ning onderdeel zal moeten blijven uitmaken van het kabinetsbeleid. De WD is daaraan ook krachtens het regeerakkoord gebonden. Lubbers zei ook dat de uitzending van een leger onderdeel naar de Libanon steun ver dient. „Het gaat hier om een vredes missie. Een defensie die niet beschik baar zou zijn voor internationale vre desmissies, verliest haar geloofwaar digheid", aldus de CDA-fractievoor- zitter. Maak iemand abonnee opTrouyv. hel ochtendblad met een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze I Naam nieuwe abonnec:_ Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee.-. Postcode en plaats Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats:Tel De nieuwe abonnee ontvangt dc eerste twee weken alle nummers va?. Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. mc' als welkomst-voordeel f7.- koning kado naar keuze.DA. B. DC. D. (aankruisen a u.b I Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.'000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1