'oekomst van gerije ligt >ij FLN-congres Nog geen olieprobleem door exportstop Iran Explosie op schip kost twee Denen het leven Nu een huis kopen in Spanje! )uitse dienst als reactie lp Holocaust leer stakingen Brittannië nters bij Campina illen geen kleine ïlfstandigen zijn Perzische miljardenschuld aan banken Voor miljoenen schade door branden SERVIES de krant helpt u op weg Enorm overschot op Westduitse betalingsbalans Meer buitenlandse banken in Spanje EG-ministers van landbouw steeds verder uit elkaar Stad Groningen: vrije vestiging in koophuis beperken In Barranco Hondo kunt U verzorgd wonen in een luxe gebouwde bungalow of villa vanaf f 70.500,- familie Dagelijks over de krant nog steeds actueel onmisbaar v ANDAG 29 JANUARI 1979 BINNENLAND BUITENLAND TROUW/KWARTET H7 LGIERS Een maand na het overlijden van de Algerijnse esident Houari Boumedlenne is nog niet beslist wie zijn ivolger zal zijn. Hoewel de meeste waarnemers ln kolonel ïadly Benjedid de grootste kanshebber zien, worden ook idere namen genoemd. De Algerijnse autoriteiten hullen th in een diep stilzwijgen. opvolger van Boumedlenne moet irden aangewezen door het congres de Algerijnse eenheidspartij iN. Dit congres, dat zaterdag be- n, speelt zich af achter gesloten uren en in een geladen sfeer. Er zijn en buitenlandse delegaties aanwe- Alles wijst erop dat er achter de ïermen een felle strijd om de icht plaats vindt. De 3.100 gedele- erden op het FLN-congres verte- nwoordigen in theorie het gehele je rijnse volk. de praktijk blijkt vooral de Alge- nse elite aanwezig: naast de verte- nwoordigers van de „mass-organi- tles" (vakbond, vrouwenorganisa- jongerenorganlsatie, etc.) Is de gerij nse regering aanwezig: hoge ibtenaren, de Algerijnse ambassa- urs in het buitenland,en zelfs de ht dokters die Boumedienne ver gden tot zijn dood. eger el congresleden dragen een uni- m: één op de vijf gedelegeerden nt uit hetleger. Bij het leger ligt arschijnlijk ook de sleutel voor de yolging van Bouemedienne. Het le is in Algerije tot dusver de enige ;d georganiseerde politieke chtsi"actor van betekenis. ndidaat van de hogere officieren is ïadly Benjedid, commandant van militaire district van Oran, die leger ook vertegenwoordigde in revolutionaire raad. Zijn voor- amste rivaal is Salah Yahiaul. Ya- lui heeft de laatste twee Jaar het rtij apparaat van de FLN gereorga- eerd en wordt vooral gesteund or de vakbond en de jongeren. Hij tegenwoordigt de „linkse" lijn: te- samenwerking met het westen en r een verdere uitbouw van het socialistische systeem in Algerije. Van de politieke kleur van kolonel Chadly is veel minder bekend. De liberale kandidaat, minister van buitenlandse zaken Boutefllka, maakt volgens waarnemers in Algiers geen enkele kans meer op het presi dentschap. De velschillen tussen sommige massa-organisties en het le ger kwamen op het congres duidelijk tot uiting tijdens de speech van Yahi aul. Terwijl hij luid applaus kreeg van de afgevaardigden van de vak bond en een jongerenorganisatie, kon er bij de militairen nauwelijks een lauw applausje af. Toekomst Inmiddels is alle macht in Algerije formeel bij het FLN-congres komen te liggen. Alle vroegere organen, waaronder de machtige raad van de revolutie zijn opgeheven. Vandaar het belang van de congrescommissie die de nieuwe statuten van de FLN moet opstellen. Deze commissie, die gisteravond nog niet klaar was met haar werk, bepaalt hoe de toekomsti ge Algerijnse partij-instituties (en dus regeringsinstituties) eruit zullen zien. Ze bepaalt ook hoe en door wie de presidentskandidaat op het con gres wordt aangewezen. Als dinsdag of woensdag het congres de kandi daat zal hebben aangewezen, mogen op 7 februari zes miljoen Algerijnse kiezers hun ja- of nee-stem geven aan de keuze van het congres. Het is haast wel zeker dat de nieuwe Algerijnse president dezelfde uitge breide bevoegdheden zal krijgen die Boumedienne had. De vertegenwoor digers van het leger benadrukten zon dag dat de grondwet, die grote macht geeft aan het staatshoofd, volledig nageleefd moet worden. ERLIJN (Reuter) Een groot aan- jl gelovigen kwam gisteren voor een rdenkingsdienst voor de slachtof- 8 van de Nazitijd samen in de St. ]hannesbasiliek in Berlijn-Kreuz- De Berlijnse vicaris dr. Johan- i Tobei zei in zijn preek dat de urievisieuitzending 'Holocaust' hope- iefc velen met afschuw en berouw iareft vervuld. 'iel serie op de Duitse televisie over 'Wlil Itsland in de Tweede Wereldoorlog de Duitsers begane misdaden. INDEN (DPA) Terwijl de staking de vrachtwagenchauffeurs in lerioot-Brittannië scherpte lijkt te gSiliezen, hebben de bonden van de ,itjenbare diensten verdere stakings- eniies aangekondigd. Ziekenhuizen, wijiolen, waterleidingbedrijven, de [ijljilnisdienst en ambulances werken streken van het land of helemaal niet. De Britse La- lihrregering gaat vandaag opnieuw om overeenstemming met bei bonden te verkrijgen, nepmier Callaghan heeft enkele bon- H tijdens het weekeinde onverant- lordelijke stakingsacties verweten. :ze volgen een politiek van „eerst lken en dan praten", zei hij. Niet een de regering maar ook vak- -^ïdsleiders zien intussen blijkbaar t gevaar van een verkiezingsneder- jg van Labour door de vele stakin- q. Callaghan moet voor de herfst [kiezingen uitschrijven. Waarne- Irs menen echter dat hij zich ge- longen zal zien, al in maart of april fkiezingen te houden. Tijdens het (ekeinde kwamen er meer aanwij- Igen dat de 70.000 vrachtwagen- auffeurs hun staking moe worden dat een aantal transportonderne- igen bereid is de geëiste 23 pro- it loonsverhoging te betalen. ("RECHT (ANP) De 444 venters h het zuivelconcern Campina voe- I er niets voor, kleine zelfstandigen worden of een andere baan binnen 1 Zuidnederlandse bedrijf te aan- arden, dit heeft een- woordvoerder R de voedingsbonden FNV meege- Lpina is van plan het gehele be lgapparaat af te stoten. De venters len kiezen tussen het als „mid- tander" overnemen van hun een andere functie binnen het ncern of afvloeien. Maar ze hebben voedingsbonden deze week tijdens >nsi vergadering opgedragen, actief djech passief aan deze plannen mee te ne-fken. in voelen er niets voor, Investeringen '1oen en een ondernemersrisico te dragen waar Campina van af wil zien evenmin heil in een andere deftn bij het concern, In de produktle- delelingen van Campina is een reor- Wsatie aan de gang waardoor enke honderden (van de 5000) arbeids- jatsen verloren gaan. De betrokken 1 rknemers hebben een werkgele de iheldsgarantie gekregen en voor moeten binnen het concern dus al andere plaatsen worden ge- PARIJS (Reuter) Op korte termijn behoeven de oliever- bruikende landen van het westen zich geen zorgen te maken over een tekort aan olie als gevolg van het staken van de Iraanse export. Later dit Jaar kunnen er echter moeilijkheden komen. Dit heeft het Internationale Energiebureau (IEA), waarin negentien westerse landen zijn vertegenwoordigd, meegedeeld. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op het Deense vrachtschip Charlotte Maersk heeft zich vrijdagavond een ontploffing voorgedaan, waardoor twee opvarenden zijn gedood. Twee diepvriescellen gingen te Waspik in de vlammen verlo ren terwijl twee andere door vuur en bluswater zodanig werden aangetast dat de inhoud verloren ging. Uit vrees voor een mogelijke ontploffing van een tank met tienduizend liter Bankschuld amonlak werden tien gezinnen geëvacueerd. Het bureau heeft uit een onderzoek de conclusie getrokken dat de olie voorraden van de aangesloten landen (waaronder Nederland) ruim boven het kritieke peil liggen. Het bureau wijst er op dat de Iraanse olie-uitvoer op 26 december volledig stil kwam te liggen. Schepen die voor die datum uit Iran vertrokken, zullen met hun lading nog tot medio of eind februari in Europese en Japanse havens aan komen. Daarbij komt nog dat een aantal andere olieproducerende lan den hun produktle hebben vergroot om althans een deel van het verlies van vijf miljoen vaten Iraanse olie per dag te compenseren. Deze produktievergrotlng, en een voor de tijd van het Jaar normale verkleining van de voorraden, zullen een direct gevolg van de krappe aan voer teniet doen. In het centrum van Drachten is zon dag de bar-danclng La Bamba uitge brand. Een naast het pand gelegen kerkgebouw van de Baptistenge meente moest ijlings door de kerk gangers worden ontruimd. Oorzaak is vermoedelijk een storing in de hete luchtverwarming. maakte heftige reacties los onder de dertien miljoen kijkers. Zij kregen ook na de laatste uitzending, vrijdag avond, weer de mogelijkheid telefo nisch te reageren. Vooral over de rol van de katholieke en protestantse kerken kwamen veel vragen, die neer kwamen op; waarom hebben ze niet duidelijker tegen de Nazi's opgetre den. Uit reacties van veel Jongeren bleek dat zij vaak slechts voor een deel op de hoogte warn van de door luits Het schip bevond zich tien mijl uit de kust van Hoek van Holland toen door nog onbekende oorzaak in de machi nekamer een explosie plaats had, die werd gevolgd door brand. Het schip is voor reparatie naar de Verolme-werf in de Botlek gesleept Een brand in een diepvriesopslagbe- drijf in het Brabantse Waspik heeft zaterdag voor ongeveer twaalf mil joen gulden schade aangericht. Twee diepvriescellen brandden volledig uit. Twee andere werden zodanig door het vuur en het bluswater aan getast, dat de inhoud daarvan vol gens de rijkspolitie als verloren moet worden beschouwd. Toen men dacht het vuur bedwongen te hebben, laai de het 's avonds opnieuw op. Tien gezinnen moesten toen voor enkele uren worden geëvacueerd omdat men. vreesde dat een tank met tienduizend liter amonlak in brand zou vliegen. BIJ een brand in een garage van de rijkspolitie in Vlijmen is een poli tieauto verloren gegaan. De garage veranderde in een ruïne. Een felle brand heeft zaterdagmid dag een groot deel van een kapitale kop-hals-romp-boerderij in Hantum in de as gelegd. De brand is vermoe delijk ontstaan in een ruimte waar pootaardappelen zijn opgeslagen. Daar stond een kachel om de vorst uit de aardappelen te houden. Een uitslaande brand aan de Amster damse Jozef Israëlkade heeft zater dag aan een 29-jarige student het leven gekost. De politie vermoedt dat het slachtoffer in bed heeft liggen roken. De bewoners van de overige drie etages, vijftien mensen in totaal, zijn door de brand dakloos geworden. Hun woningen liepen ernstige rook- en waterschade op. Iran stond medio vorig Jaar voor 7,2 miljard dollar (ruim 14 miljard gul den) in het krijt van de grote interna tionale banken. Van dit bedrag zou 2,96 miljard dollar (bijna 6 miljard) binnen een Jaar terugbetaald dienen te worden. Aldus een verklaring van de Bank voor Internationale Betalin gen (BIB). Eind Juni 1978 hadden de internatio nale banken in de „Groep van Tien" rijke landen (waaronder Nederland) plus Zwitserland, Oostenrijk, Dene- WIESBADEN (Reuter) Het over schot op de Westduitse handelsba lans heeft het afgelopen Jaar 40,7 mil jard mark (ongeveer 44 miljard gul den) bedragen vergeleken met een batig saldo van 38,4 miljard in het voorafgaande Jaar. Het Jongste resul taat is het op één na grootste uit de geschiedenis, zo heeft het Westduitse bureau voor de statistiek vrijdag meegedeeld. Rekening houdend met uitgaven en opbrengsten van het diensten- en kapitaalverkeer toont de lopende re kening van de Westduitse betalings balans over het afgelopen Jaar een overschot van 16,2 miljard mark te gen een positief saldo van 8,6 miljard mark in 1977. marken en Ierland kredieten aan Iran gegeven voor 3,23 miljard dollar. Daartegenover staat dat de banken een Iraans kapitaal van 6,48 miljard dollar beheren. De cijfers van de BIB zijn niet volledig, aangezien de Ame rikaanse grote banken en hun doch termaatschappijen buiten het onder zoek zijn gehouden. Iran staat bij de BIB vermeld bij de groep lEinden uit het Midden-Oosten. Deze groep had eind Juni vorig Jaar een uitstaande schuld van 21,9 mil jard dollar, waarvan 13,2 miljard bin nen één Jaar af te lossen. Voorts had deze groep toezeggingen voor kredie ten van in totaal tien miljard dollar. Deze grote bedragen vallen echter in het niet bij hun gezamenlijke tegoed van 69,96 miljard dollar. De grootste rekeninghouder van de onderzochte banken is Saoedl-Arabië, met een te goed van 16,44 miljard dollar tegen een schuld van 3,12 miljard. Ook in deze cijfers zijn gegevens van Ameri kaanse banken niet verwerkt. MADRID (Reuter) De Spaanse re gering heeft aan tien buitenlandse banken toestemming gegeven zich in Spanje te vestigen. Het is voor het eerst na de Spaanse burgeroorlog dat een dergelijke toestemming is ver leend. In Juni vorig jaar werd de maatregel al aangekondigd. Neder landse banken staan niet op de lijst. In een regeringsverklaring staat dat aan de volgende banken toestem ming is verleend om een filiaal in Spanje te openen: de Amerikaanse Instellingen Citybank. Chase Man hattan, Manufacturers Hanover Trust en Morgan Guaranty Trust, de Britse National Westminster en Bar clays, Banque Nationale de Paris en Banque de Paris et des Pays Bas (belde Frans) en de Westduitse Dresdner Bank en Deutsche bank. Gedurende het veertigjarige bewind van Franco, die in 1975 overleed, was het slechts aan vier andere uit Enge land, Frankrijk, Italië en België ban ken toegestaan om in 8panje een kantoor te houden. In Madrid werd tevens vernomen dat er meer dan twintig buitenlandse banken een aanvraag hebben inge diend voor vestiging van een filiaal of dochteronderneming. Verwacht wordt dat de toestemming daarvoor op een later tijdstip wordt gegeven. len. WEST-BERLIJN (Reuter) De kan sen op een spoedige oplossing van het conflict over de landbouwprijzen in de EG zijn dit weekeinde tijdens een informele bijeenkomst van de minis ters van landbouw van de Gemeen schap in snel tempo geslonken. Dit hebben ambtenaren van de Europese Commissie gezegd. De ministers van landbouw waren in West-Berlijn ter gelegenheid van de internationale agrarische expositie, de „Grüne Woche". Al weken lang is er een ernstig geschil over de monetair compenserende be dragen (MCB's), dat zijn heffingen aan de onderlinge grenzen van de EG-landen die beogen de prijsver schillen recht te trekken. In kringen van de delegaties in West- Berlijn is nu vernomen dat de zaak nog ingewikkelder is geworden. Het probleem van de MCB's schijnt te zijn gekoppeld aan de jaarlijkse slag om de landbouwprijzen „Het is een verschrikkelijke puinhoop, zo werd gezegd. Op het gebied van de prijzen zijn de Duitse minister Ertl en zijn Britse collega Sllkln de grootste tegenstan ders. De Britten willen de landbouw prijzen bevriezen, de Duitsers onder geen voorwaarde. Bij de MCB staan vooral West-Duitsland en Frankrijk tegenover elkaar. GRONINGEN (ANP) De gemeente Groningen is van plan de vrije vesti ging in koopwoningen aan banden te leggen. De staatssecretaris van volks huisvesting is in een brief gevraagd of de gemeente Groningen daartoe ge rechtigd is. Groningen wil de vrije vestiging in koopwoningen gaan binden aan de voorwaarde dat de woning passend is voor de gezinsgrootte van de koper. Wanneer daarvoor toestemming wordt verkregen, zal dat betekenen dat kopers niet zonder meer een woonvergunning zullen krijgen. Op dit moment geldt nog dat nieuwe koopwoningen die de eigenaar zelf als eerste bewoner betrekt ook mogen worden bewoond. De gemeente is ver plicht aan die eigenaar-bewoner een woonvergunning te verstrekken. Het zelfde geldt voor woningen, die ten minste zes maanden onafgebroken zijn bewoond door een eigenaar, die deze woning dan aan een nieuwe eige naar verkoopt. „Barranco Hondo" Is een al enige tijd bestaande, gezellige villawijk in La Nucia, op zo'n 5 km van Benidorm, aan de Costa Blanca. Hier geniet u van het mooiste zandstrand van Spanje. U speelt er golf en tennis en u kunt er naar hartelust zwemmen, zonnebaden, zeilen en vissen. Een bezoek aan steden als Alicante en Valencia is de moeite ruimschoots waard. En in dorpjes zoals Polop en Callosa de Ensaria kunt u ruimschoots proeven van de typische Spaanse sfeer. Bungalows en villa's met Hollandse luxe Prima Villa Costa Blanca S.A. bouwt in Barranco Hondo zo'n 360 huizen, waarvan er inmiddels 180 zijn voltooid en bewoond. Permanent bewoond door Nederlandse gezinnen Het gehele projekt wordt in al zijn onder delen verzorgd door Prima Villa Costa Blanca S.A., een ervaren organisatie onder Nederlandse leiding. Dat geeft iedere koper de zekerheid van een degelijk gebouwd huis naar Nederlandse maatstaven. De bungalows en villa's zijn In het algemeen standaard voorzien van: Centrale Verwarming. Klinkt misschien vreemd, maar in feite kan de temperatuur 's-winters tot ca. 4° dalen. Intercom Centrale Antenne Installatie Aansluitingen op de centrale gasleiding (dus geen gesjouw met gasflessen) en het centraal rioleringsstelsel (geen septic tankl). Eigen drinkwatervoorziening via een bron op het terrein, gekoppeld aan het water leidingnet van de gemeente La Nucia. Geasfalteerde, verlichte wegen tot bij ieder huis. Kompleet ingerichte„Amerikaanse"keuken, o.a. voorzien van fornuis, oven, koelkast, wasemkapen vaatwasmachine.Geheel betegeld naar eigen smaak, Mechanische ventilatie in keuken, bad kamers) en toilet. Geëgaliseerde en op hoogte gebrachte tuin (plantklaar) Aluminium puien en buitenkozijnen. Grote ramen met panoramisch uitzicht Heetwater-installatie Veel huizen zijn ook nog voorzien van een aparte douche/toiletruimte voor gasten. Daarnaast is in de huizen een open haard aangebracht, voorzien van een Bellfire element. De prijzen voor de bungalows en villa's (inkl. de grond en inkl. de genoemde stan daardvoorzieningen) variëren van f 70.500.- tot f 295.000.-.(Sleutelklaar opgeleverd). Service-centrum en clubgebouw: Het enige Nederlandse service-centrum in Spanje heeft de Barranco Hondo als vestigingsplaats gekozen (een vereniging zonder winstoogmerk). In Barranco Hondo voelt u zich als Neder lander niet verloren. U woont tussen landgenoten. En u kunt gebruik maken van het service-centrum. Nederlandse artsen leiden en begeleiden hier de diverse aktiviteiten, op medisch en sociaal terrein. In het clubgebouw vindt u ook nog een sfeervolle bar, een biljart en een bibliotheek. Natuurlijk is er een zwembad. Er is tevens een leraar Spaans aan het service-centrum verbonden. In La Nucia zijn een supermarkt en een wasserette. Nu al uniek! Vanwege de unieke opzet van het geheel hebben Pers en Wereldomroep veel aandacht geschonken aan het service-centrum. Bezlchtlglngsvluchten. Voor serieuze gegadigden hebben wij een aantal 4-daagse bezichtigingsvluchten van donderdag t/m zondagvastgelegd. Kosten f 375.- per persoon all-in. Bezoek do Informatie bijeenkomst of vraag dokumentatle aan. In onderstaande steden houden wij informatie bijeenkomsten over Barranco Hondo cn zijn vele mogelijkheden: maandag 5/2/79 ARNHEM -aanv.20.00uur dinsdag 6/2/79 - GRONINGEN - woensdag 7/2/79 - AMSTE R DAM - donderdag8/2/79 - DEN HAAG - vrijdag 9/2/79 - BREDA zaterdag 10/2/79 - ENSCHEDE 15.00uur Spijtclausule Wij zijn zo zeker van onze zaak dat wij de spijtclausule hanteren: als u de verkoop overeenkomst hebt getekend kunt u deze binnen 30 dagen zonder meer en zonder kosten annuleren! Voor meer Inlichtingen en Informatie SPANJE: Prima Villa Costa Blanca S.A. County Estate 11-13, La Nucia (Alicante) Tel. 09-3465870775 NEDERLAND: E. Aalders Postbus 67, 5110 AB Baarle-Nassau Tel. 04257 - 8270 ook s'avonds en in de weekends bereikbaar. CoUDOn lnzenden aan E. Aalders K Pb. 67. 5110AB Baarle Nassau. Stuur mijgratis toegangsbe- bewijzen voor de informatie-bijeenkomst Stuur mij dokumentatie over Barranco Hondo Informeer mij over de bezichtigings vluchten adres woonplaats Thuhservtce. ie kwaliteit, snel absorberend en reukloos. 40 kg voor 30.65. thuisbezorgd. Ook avonds. Tel 070-94061- ^AKENFLITSE^ 1e klas antieke meubelen Bloemendaal antiek B.V. HOOGMADESEWEG LEIDERDORP TEL 071-410377 privé parkeerplaats PLEXIGLAS uil voorraad leverbaar (uitsluitend helder) GLASINDUSTRIE J. J. Popplnk Jr. ROTTERDAMSEWEG 00-68, DELFT. TEL 015-561600. Indien u werkelijk een INGELIJSTE SPIEGEL zoekt, kunnen wij u een assor timent van 200 stuks aan bieden. GLASINDUSTRIE J. J. Popplnk Jr. ROTTERDAMSEWEG 60-66 DELFT TEL 015-561500. Autorijschool Noordzee kan leerlingen plaateen op de personen' auto. Tevens kunnen wl| over dag leerlingen plaatsen op onze Volvo vrachtauto. INL. TEL 01718-22458 NU OOK IN LEIDEN: TEL 071-210675. MONDGEBLAZEN GLAS voor deuren, met vakverdeling, vele kleuren en schakeringen. Kom zeil even langs ons be drijf om dit persoonll|k uit te zoeken GLASINDUSTRIE J. J. Popplnk Jr ROTTERDAMSEWEG 60-58 DELFT TEL. 015-561600. OWTSPIEOELD GLAS Ideaal voor uw tekening of re produce Direkt uit voorraad leverbaar (event, met geste- 1 pen randen). GLASINDUSTRIE J.J. POPPINK Jr. ROTTERDAMSEWEG 60-66, DELFT. TEL. 015-561500. UW DICHTSTBIJZIJNDE GLASLEVERANCIER Waar u alle patronen en kleu ren vaak direkt kunt medena men ts: GLASINDUSTRIE J. J. Popplnk Jr. ROTTERDAMSEWEG 60-68. DELFT TEL 015-561500. Agent van Politie en zijn ver loofde zoeken met spoed Woonruimte In Den Haag of omgeving. Huurprijs n.o.t.k. TEL. 070-634705 ISOLERENDE BEGLAZING diverse merken leverbaar door importeur. Vraag vrijblijvende offerte door toezending van globale maatlijst. GLASINDUSTRIE J.J. POPPINK Jr. ROTTERDAMSEWEG 60-88, DELFT TEL. 015-561600.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7