China komt terug op zuiveringen Staatsgreep blijft dreigen in Iran Taiwan voelt zich verlaten Het Witte Huis was voor Rockefeller niet te koop •verleg van Israël ;n Egypte muurvast Bakhtiar en Khomeini in moeilijk parket (therton terug naar Amerika Vijf doden bij gijzeling Japan Delegatie VS bracht troost Kunstmaan helpt drugs te vangen Kaping met toilettasje j BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 'EKING (Reuter, AP, UPI, AFP) Terwijl de Chinese vice- jresident Deng gisteren voet op Amerikaanse bodem zette, rerschenen in Peking twee van de meest prominente slachtof- ers van de Culturele Revolutie weer in het openbaar. De mrgemeester van Peking heeft gewaarschuwd dat de in nuurkranten geultte kritiek op de Chinese samenleving de jerken te buiten gaat. Hij eiste dat de 'slechte elementen' porden gearresteerd. fadat zij in de Jaren zestig door aan- langers van de overleden partijleider ilao Zedong (Mao Tse-toeng) waren ireggezulverd, verschenen de vroege- e burgemeester van Peking, Peng Ihen (Peng Chen) en de vroegere vi- e-premler Lu Tingyi voor het eerst inds die tijd weer in het openbaar. Volgens het persbureau Nieuw China tevonden de twee zich onder 30.000 asten op een feest van de communis- lsche partij ter gelegenheid van het Chinese nieuwjaar. >eng was in 1966 het eerste slachtof- er van de Culturele Revolutie. Hij perd er van beschuldigd als burge- neester een eigen imperium op te >ouwen in Peking. Lu was vroeger loofd van de afdeling propaganda ran het centrale partijcommité en ervolgens minister van cultuur. Hij perd beschuldigd van contra-revolu- ionaire activiteiten en voor een rolksgericht gedaagd. Tijdens het eest liet Peng blijken zich weer in het ipenbare leven te zullen begeven. Hij rertelde een verslaggever van Nieuw Jhina: „Zolang Marx mij niet van. leze wereld wegroept, zal ik werken roor de modernisatie". De 76-jarige 'eng dacht hiermee nog achttien jaar ictief te kunnen zijn. Liu dood fieuw China maakte ook officieel -jnelding van de dood van het voorma- je Chinese staatshoofd Liu Sjaotsji. iu was staatshoofd toen hij in 1965 Jt het openbare leven en de Chinese tleiding verdween. Drie Jaar later werd j in het openbaar weggezuiverd en rschuldigd van verraad. In 1974 de len er berichten de ronde van zijn lood, die echter nooit werden beves- ;d. Wanneer Liu is gestorven, meid- het persbureau niet. Zeven Chinese bewegingen hebben in een manifest op de „Muur van de Democratie" in Peking geklaagd over de politieke onderdrukking in hun gelederen. De organisaties kondigen een onvermoeibare strijd aan voor de toepassing van de „socialistische de mocratie" en roepen op tot verzet tegen de schendingen van fundamen tele vrijheden. Tegelijkertijd heeft de burgemeester van Peking opgeroe pen tot de arrestatie van „slechte elementen" die zijn geïnfiltreerd in de nu al maanden durende muur kran tencampagne. De burgemeester vindt dat de kritiek op de Chinese samenleving de duidbare limieten heeft overschreden. Hij uitte ook kri tiek op ondergrondse bladen. Volgens Chinese bronnen zouden deze inmid dels hebben opgeroepen tot een de monstratie tegen de toespraak van de burgemeester. De Chinese vice-premier Deng Xiao-1 ping (teng Hsiao-Ping) is gistermid dag aangekomen in Washington voor een officieel bezoek aan de Verenigde Staten. Hij werd ontvangen door vi ce-president Walter Mondale. Deng zal tijdens zijn negen dagen durende bezoek aan de Verenigde Staten tech nische steun zoeken voor de industri alisering van zijn land. Hij zal daar voor een rondreis door het land ma ken en verschillende industrieën be zoeken. Vanmorgen zal Deng echter eerst zes uur lang met president Car ter spreken. In een kort voor het bezoek van Deng uitgebracht rapport zegt de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA dat China in staat zal zijn het ingrijpende moderniseringsprogramma uit te voeren, ondanks enorme technische problemen. Een soldaat van het Iraanse leger vuurt gericht op betogers in de hoofdstad Teheran die demonstreerden tegen de regering-Bakhtiar en voor de terugkeer van de religieuze leider, ajatollah Roehollah Khomeini. door James Dorsey PARIJS Dit weekeinde zag het er even naar uit dat er een doorbraak zou komen in de crisis in Iran. Premier Sjapoer Bakhtiar en de in Parijs in ballingschap levende religieuze leider Khomeini zouden met elkaar praten. Korte tijd later liet Khomeini echter weten Bakhtiar niet te willen ontvangen, tenzij hij aftreedt. rJERUZALEM (Reuter, UPI) De Amerikaanse bemiddelaar Illegaal >-n het Midden-Oosten, Alfred Atherton, is gisteren onverrich- ?erzake naar zijn land teruggekeerd. Hij is er niet in geslaagd tijdens zijn twaalfdaagse missie naar Egypte en Israël een ■i-tredesregeling dichterbij te brengen. Ie Premier Sjapoer Bakhtiar kondigde zaterdag aan binnen 48 uur naar Pa rijs te zullen gaan voor besprekingen met de verbannen leider van de sjia- moslims in zijn land. Medewerkers van Khomeini lieten daarop weten dat Khomeini de premier zou ontvan gen. Maar al gauw bleek, dat er toch niets veranderd was. De indruk dat Khomeini zijn verzet tegen het „on wettige bewind" van Bakhtiar had opgegeven, bleek verkeerd. )e Israëlische premier Begin gaf gis- eren na het vertrek van Atherton de schuld van het mislukken e-'an de bemiddeling. Begin zei die stfegatieve houding van Cairo te be lt,reuren, maar verklaarde zich tegelij bereid om de besprekingen te zetten. tt|e Israëlische minister van buiten- gindse zaken Da jan verklaarde giste ren, vlak voor zijn vertrek naar htfrankrijk, dat de bereidheid van 'Jagypte en Israël om verder te praten, dJlel eens zou kunnen betekenen dat h"ie onderhandelingen op een hoger tejiveau dienen te worden voortgezet ism daadwerkelijk tot een doorbraak 'ttfe komen. Hij dacht daarbij aan een tussen de ministers van ^"luitenlandse zaken, al wilde hij een Dpontmoeting tussen de presidenten larter, Sadat en premier Begin niet De sluetel ligt nu in han- van de Verenigde Staten, aldus snajan. Jfinaï detet enige punt waarop Atherton iets bereikt heeft, is de kwestie van de veiligheid in de Sinaï na een Israëli sche terugtrekking, maar ook op dit punt is nog geen volledige overeen stemming bereikt. Egypte en Israël zijn het nog in het geheel niet eens over de betekenis van een vredesver drag ten aanzien van de Arabische verplichtingen van Egypte. Cairo is van oordeel dat een vredesverdrag met Israël niets afdoet aan zijn Arabi sche verplichtingen, maar Israël blijft dat een griezelige gedachte vinden. Ook de vorming van een zelfstandige Palestijnse staat in de bezette gebie den blijft een struikelblok in de on derhandelingen. Atherton reisde zaterdag van Egypte naar Israël, waar hij premier Begin verslag uitbracht van zijn besprekin gen. Zelf sprak de Amerikaanse be middelaar van een „kloof", die echter door de Egyptische premier Khalil overigens niet onoverbrugbaar werd genoemd. Het Israëlische kabinet vergaderde gisteren over de resulta ten van de missie Atherton. Khomeini liet gistermiddag persoon lijk weten aan de pers en de honder den aanhangers, die bijeen waren ge komen in Neauphli Chateau vlak bij Parijs, dat hij „degene die illegaal is niet zal ontvangen". Tijdens zijn da gelijkse gebed omschreef de ajatollah Bakhtiar als een „agent en een mario net van de sjah." De aanvankelijke berichten dat Kho meini Bakhtiar zou ontvangen, ble ken op een misverstand te berusten. Bakhtiar verklaarde zaterdag: „Ik heb als een patriottisch Iraniër, die zichzelf beschouwt als een klein on derdeel van de glorierijke beweging en als persoon die gelooft in het lei derschap van de ajatollah, besloten om binnen 48 uur naar Parijs te rei zen om het genoegen van een ont moeting met hem te hebben en hem advies te vragen over de toekomst van het land". De medestanders van Khomeini begrepen hieruit, dat Bakhtiar hiermee in feite zijn aftre den bekend maakte. Ten onrechte, naar later bleek. Samenzwering In antwoord op vragen zei Khomeini gisteren zowel de verdreven sjah van Iran, als de regering en het parlement onwettig te vinden. Hij waarschuwde het volk van Iran voor een samenzwe ring. Amerikanen en Britten steunen Bakhtiar en dat is een voldoende aanwijzing dat er een samenzwering tegen de staat bestaat, aldus Kho meini. „Wanneer deze man (Bakhtiar) een nationalist is, waarom heeft hij dan het premierschap tegen de wil van het volk in aanvaard?", zo vroeg de ajatollah zich af. Hij riep het volk op de strijd voort te zetten: „De over winning is voor ons. Omdat al onze eisen gerechtvaardigd zijn. Waarheid en gerechtigheid zullen overwinnen". De positie van premier Bakhtiar wordt steeds onmogelijker. Hij heeft veel aan aanzien ingeboet door de bloedige botsingen van de afgelopen dagen tussen het leger en demon stranten. Hoewel er veel risico's aan zijn vertrek naar Parijs verbonden zijn, doet hij daarmee toch waar schijnlijk de enige Juiste keus. Door zijn goede wil jegens Khomeini te betonen, heeft Bakhtiar een redelijke kans het vertrouwen van de gematig de Iranlrs te verkrijgen. Maar ook Khomeini zit in een moei lijk parket. De afgelopen maanden is hij de machtigste man van Iran ge bleken, maar er zijn tekenen dat hij aan Invloed begint in te boeten. Som- TOKIO DPA De Japanse politie heeft gisteren een bankrover, die in een bank in Osaka 42 uur lang 37 mensen vasthield, overweldigd en ge arresteerd. De man raakte" bij een schietpartij gewond en overleed later in het zie kenhuis. Hij had twee politiemannen en twee bankbedienden doodge schoten. door Johan ten Hove TAIPEI Terwijl de Amerikaanse president Jimmy Carter een groots onthaal voorbereidde voor vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) van de Volksrepubliek China, vertrok gisteren uit de Taiwanese hoofdstad Taipei een Ame rikaanse „vriendschapsdelegatie", die beloofde alles in het werk te stellen om de relaties tussen de Verenigde Staten en Taiwan (Nationalistisch China) op regeringsniveau te her stellen. ml ge religieuze leiders in Iran gaan mee met Khomeini in zijn streven naar meer democratie en tegen dicta tuur en corruptie, maar ze voelen minder voor de gedachte aan een islamitische republiek. Dat brengt namelijk het reële gevaar van een immens bloedbad met zich mee door een ingrijpen van het leger. Burgeroorlog Ook Bakhtiar vreest dat Khomeini's terugkeer tot een staatsgreep zal lei den, met de vrijwel zekere burgeroor log die daarvan het gevolg zal zijn. Miljoenen mensen zullen de straat op gaan als Khomeini terugkeert en het is dan nog maar de vraag of het leger dan nog werkeloos zal blijven toezien. Bakhtiar houdt daarom de vliegvel den van Iran nog steeds gesloten. De tijd die hij op die manier overhoudt, wil hij gebruiken om de gematigden in Iran gelegenheid te geven zich te organiseren. Khomeini leek zich gisteren nog maar weinig van het gevaar van een staatsgreep aan te trekken. „Wij zijn niet bang voor een militaire staats greep. Wij zijn een militair bestuur gewend", zei hij, verwijzend naar het militair Ingrijpen waarmee Reza Shah in 1925 aan de macht kwam en de omverwerping van het bewind van Mohammed Mossadek in 1953. Kho meini verklaarde echter niettemin „verbaasd" te zijn. Wij wilden dat het leger onafhankelijk zou zijn. Die paar hoge officieren in het leger willen echter dat de strijdkrachten zich aan buitenlandse machten onderwerpen. Nee, wij zijn niet bang voor een mili taire staatsgreep. Het hele volk is bereid zich te velzetten en de strijd tot de laatste druppel bloed voort te zetten. Wij zullen niet opgeven tot de definitieve overwinning is behaald". De 34 man sterke delegatie, bestaan de uit negen leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, een senator en een aantal oud-generaals en zakenlieden, stond onder leiding van George Hanson, republikeins af gevaardigde uit de staat Idaho. Alle delegatie-leden, voor zover lid van het Amerikaanse congres, behoorden trouwens tot de Republikeinse Partij, die in het congres ver in de minder heid is ten opzichte van de democra ten, de partij waartoe president Car ter behoort. Verraden De vraag rijst dan ook wat ze waar kunnen maken van him mooie belof ten. Die vraag werd in de Taiwanese kranten echter niet gesteld, blij als ze waren dat er nog Amerikanen be staan die hen niet „verraden en in de steek laten." De Amerikaanse delegatie putte zich uit In vriendelijke woorden over het hardwerkende, vrijheidslievende en gastvrije Taiwanese volk en vond het ronduit een schande dat president Carter vorige maand besloot volledi ge diplomatieke relaties met de Chi nese Volksrepubliek aan te knopen en die met Taiwan te verbreken. Delegatieleider Hanson vond dat de Verenigde Staten zomaar niet 17 mil joen Chinezen op Taiwan aan het communisme kunnen overlaten en dat Taiwan een alternatief biedt voor de ongeveer één miljard Chinezen die nu op het vasteland onder de knoet van het communisme moeten leven. Hij kondigde een nieuwe organisatie aan, de „Nieuwe Vliegende Tijgers", die de activiteiten zal bundelen van Amerikanen die vinden dat Taiwan onrecht is aangedaan en die zal pro beren de relaties op regeringsniveau tussen Taipei en Washington te her stellen. Hanson verwees naar de oude „Vliegende Tijgers", Amerikaanse pi loten die in de tweede wereldoorlog de legers van Tsjlang Kai-sjek in de oorlog tegen de Japanners bevoor raadden. Op hun vliegtuigen was de opengesperde muil van een tijger ge schilderd, die overigens meer weg had vtm de bek van een haai. Na de oorlog versloeg het rode leger van Mao Zedong (Mao Tse-toeng) de troe pen van Tsjiang Kai-sjek, die in 1949 naar Taiwan uitweek, waar sinds die tijd zijn nationalistische partij, de Kwomintang, het heft volledig in handen heeft. Taiwan wordt nu gere geerd door Tsjiangs zoon, Tsjlang Tsj Een-kwo. Tranen Republikeins afgevaardigde Mickey Edwards uit Oklahoma stal gisteren op het vliegveld van Taipei de harten van de aanwezige Taiwanese journa listen door op te merken dat hij tij dens het bezoek echte tranen had vergoten toen hij merkte wat Carter het volk van Taiwan had aangedaan. John Ashbrook, republikein uit Ohio en oud-piloot, had een onderschei ding gekregen van de Taiwanese luchtmacht. Hij was er erg blij mee en zei dat hij hem in zijn nachtkastje zou opbergen. Bob Jones, president van de gelijknamige Amerikaanse universiteit, vond Carters beslissing onchristelijk en immoreel en wilde wel even kwijt dat Carters houding niet representatief was voor de Ame rikaanse Christenen. Inmiddels heeft president Carter plannen bekend gemaakt ter vor ming van een „Amerikaans instituut" in Taiwan, dat de economische en culturele betrekkingen tussen belde landen moet regelen. Eigenlijk is het een verkapte ambassade, maar het mag niet zo heten, omdat Washing ton Taiwan niet meer erkent. De Tai wanese regering wil van het instituut niets weten. Officiële betrekkingen op regeringsniveau of helemaal niets, zo heet het vooralsnog. Vooralsnog, want Carter staan middelen ter be schikking om Taiwan te dwingen er mee akkoord te gaan. In Washington wordt al gezegd dat als Taiwan voor 28 februari, als de Amerikaanse am bassade in Taipei dichtgaat, niet ak koord gaat met het Amerikaanse in stituut, de wapenleveranties aan Tai wan gestopt kunnen worden. Verder zal het volgens Roger Sulli van, leider van de Verre Oosten-afde ling van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, onmogelijk worden, zaken te doen met Taiwan Daarvoor is de goedkeuring van de Amerikaanse regering vereist. Daar onder valt ook de levering van kern- brandstof voor de Taiwanese kern centrales. PROVIDENCE. Rhode Island (UPI) Het Amerikaanse overheidsbureau voor bestrijding van handel in drugs (DEA) heeft voor het eerst bevestigd dat militaire kunstmanen worden ge bruikt om smokkelschepen met mari huana in de gaten te houden. Advo caat Peter Meyers zal namens de Na tionale organisatie voor de hervor ming van marihuana-wetten gerech telijke stappen ondernemen om wat hij noemt het door militairen bespio neren van burgers voortaan onmoge lijk te maken. Het gebruik van ruimtetechniek om marihuanasmokkelaars op te sporen, aldus Meyers, geeft blijk van „angst aanjagend verkeerd gekozen priori teiten" en betekent een ernstige be dreiging van de burgerlijke vrij heden. Volgens woordvoerder Con Dougher ty van de DEA zijn kunstmanen in vier gevallen met succes gebruikt bij het volgen van smokkelschepen. In al die gevallen waren elektronische ver klikkers op het schip zelf geplaatst om hun koers te kunnen volgen, al dus de Providence Journal-Bulletin, die zondag met het verhaal kwam. Er is „geen officiële overeenkomst" tussen de strijdkrachten en de DEA. zei Dougherty, de informatie die wij krijgen „wordt door hen gegeven, en dat gebruiken wij. Wij gebruiken elk middel dat wij kunnen om drugs te onderscheppen. Van wie die informa tie afkomstig is, komt op de tweede plaats." NEW YORK (UPI, AP) Een 49- jarige vrouw kaapte zaterdagavond in de Verenigde Staten een lijntoestel met 131 passagiers aan boord. De vrouw dreigde het toestel te zullen opblazen tenzij een door haar opges telde verklaring voor de televisie zou worden voorgelezen. Het toestel maakte een vlucht van Los Angeles naar New York en werd gekaapt bo ven Arizona. Uit de brief die de vrouw op het vliegveld uit het toestel wierp, bleek dat de vrouw meenden ten onrechte een carrière als filmster te hebben misgelopen. Na tien uur werd de vrouw overmeesterd door een in het vliegtuig aanwezige agent van de in lichtingendienst FBI. De bom die de vrouw bij zich zei te hebben, bleek een tasje met toiletartikelen. k>or Rimmer Mulder leid speelt een overheersende rol in de Amerikaanse politiek. Zo •verheersend dat volgens sommigen elk politiek ambt, tot aan het •residentschap van de Verenigde Staten toe, praktisch te koop is. Nelson Lldrich Rockefeller heeft geweten dat het zo eenvoudig niet is. Hij had, ;j wijze van spreken, geld genoeg om alle regeringsgebouwen in ashington te kopen, maar president is hij nooit geworden. zijn verlangen naar het hoogste ambt V} het land maakte Rockefeller geen ge- vTelm. Op de vraag wahneer hij er voor het h*Hrst over was gaan denken president van "jTimerika te worden antwoordde hij: „Toen _d[t een kind was. Trouwens, wat is er anders oor mij om naar te streven?" Üa, wat anders? Voor roem en rijkdom Joefde hij zich niet in te zetten. Nelsons ;eboorte (8 juli, 1908) was in de Verenigde ,aten voorpaginanieuws, zoals hier de ge- •orte van een prinsje. Hij was een klein te van John D. Rockefeller, van wie dt gezegd dat hij Amerika's eerste mil- dair was. Dat was alleen al genoeg ge- lest voor een plaats in de geschiedenis. iar de wijze waarop Rockefeller senior Ün onwaarschijnlijk groot vermogen ver- -ijn&arde maakte hem tot de meest besproken [jeslan van zijn tijd. In het hele land was hij jenDortdurend in conflicten verwikkeld met stembtenaren van justitie of andere over heidsdienaren die vonden dat zijn manier erdan zaken doen niet door de beugel kon. In cet.H5 moest hij de begrafenis van zijn vrouw hgfRkenlang uitstellen omdat hij zich niet zo penlijk aan het publiek durfde te vertonen uit vrees voor rellen en dagvaardingen. Liefdadigheid Maar van dit deel van grootvaders nalaten schap heeft Nelson niet zoveel last gehad. Zijn vader, John D. Junior, was al begonnen het prestige van de familie Rockefeller op te vijzelen door grote sommen gelds te beste den voor liefdadigheid, een traditie die de familie tot aan vandaag in ere houdt. Nel son kon onbekommerd gaan profiteren van de voordelen die rijkdom biedt in de Vere nigde Staten. Na de voltooiing van zijn studie vond hij aanvankelijk zijn bezighe den in de uitgebreide zakelijke belangen van de familie, maar geleidelijk aan raakte hij verzeild in overheidsdienst In 1940 kreeg hij zijn eerste, min of meer politieke, functie: president Roosevelt benoemde hem tot staflid voor de betrekkingen met Latijns-Amerika. Het echte politieke werk voor Nelson Roc Teleurstellina kefeUer begon pas in 1958. In dat Jaar werd hij gekozen tot gouverneur van de staat New York na een historische strijd tegen de Democraat W. Averell Harriman, eveneens raakte de gouverneur van New York in duel met de aartsconservatieve Senator Barry Goldwater. Het tweetal bleef onverzoen baar tot op de partij-conventie. Rockefeller heeft waarschijnlijk oprecht gemeend dat het gevaarlijke conservatisme van Goldwa ter bestreden moest worden en wilde het niet op een akkoordje gooien. Hij haalde zich daarmee de woede van de rechter- partijvleugel op de hals, een woede die zo ongeveer tot zijn sterfdag moet hebben geduurd. Voor Rockefeller werd de campagne van 1964 nog onverkwikkelijker doordat Gold water keihard op de man ging spelen. Hij hekelde niet alleen Rockefellers liberale ideeën' maar haalde diens familie-affaires er ook bij Rockefeller was in 1962 geschei den (na een huwelijk van meer dan dertig jaar) om een jaar later te kunnen hertrou wen met een vriendin, die ook al een schei ding achter de rug had. feller zeker oog voor de sociale problemen in zo'n dichtbevolkte staat. Maar prestige probeerde hij toch vooral te verwerven door monumentale bouwwerken, zoals het be stuurscentrum in de stad Albany en het wereldhandelsgebouw in New York. Bij links heeft hij het voorgoed bedorven door de manier waarop hij in 1971 een eind maakte aan het oproer in de gevangenis van Attica. In plaats van te gaan onderhEuidelen gaf hij als gouverneur opdracht de bezette gevangenis te bestormen. Daarbij vielen 41 doden. Vice-president Wereldburger een telg uit een beroemd en rijk geslacht. Door deze overwinning was Rockfellers naam als steinmentrekker gemaakt en het was daarom niet meer dan normaal dat hij zich vanaf die tijd duchtig in de strijd om het presidentschap ging roeren In 1964 leek Rockefellers doorbraak te zul len komen. Het werd een enorme teleurstel ling. In de Republikeinse voorverkiezing Aan deze levensstijl had Rockefeller waar schijnlijk te danken dat hij vaak als een vooruitstrevend (liberaal, in het Ameri kaanse woordgebruik) politicus werd be schouwd. Nelson Rockefeller was te veel wereldburger om gewoon 'rechts' te kunnen zijn. Hij kreeg van huis uit grote belangstel ling voor kunst mee, kon gaan en staan waar hij wilde en kreeg daardoor alle gele genheid te leren dat de traditionele waar den en normen, zoals die in Amerika wor den onderwezen, ook maar betrekkelijk zijn. Als gouverneur van New York had Rocke- „Attlca" heeft Rockefeller aan de andere kant niet geholpen de gunst van de Goldwa- ter-groep onder de Republikeinen te win nen. In 1974 leek hij dichtbij eerherstel te zijn. Gerald Ford, door de strapatzen van Richard Nixon tot het presidentschap ge roepen, negeerde voor één keer de rechter vleugel van de partij en nam Nelson Rocke feller als vice-president. Diens naam was goed genoeg om te helpen het geschonden aanzien van de Verenigde 8taten te her stellen. Rockefeller leerde bij die gelegenheid dat rijkdom ook nadelen kan hebben De Se naat. zeer wantrouwend na de affaires met Agnew en Nixon, onderzocht minutieus de enorme financiële affaires van Rockefeller om belangenconflicten met het vice-presi- dentschap te voorkomen. De benoeming werd maanden opgehouden Uit de tijd van het onderzoek dateren ook de meeste berekeningen over Rockefellers rijkdom. Eensluidend zijn die niet. De schattingen over zijn persoonlijk vermogen lopen uiteen van tweehonderd tot zeven honderd miljoen dollar. Vast staat wel dat zijn bezit aan kunstwerken alleen al meer dan dertig miljoen dollar waard is. De echte macht van de Rockefellers is ech ter niet in dollars uit te drukken. Die zit in de enorme verwevenheid van belangen, waardoor ze praktisch in elke branche wel enige Invloed kunnen laten gelden. De Was hington Post gaf daar eens een aardig voor beeld van: „Als de televisie vice-president Rockefeller eens moeilijkheden bezorgt, kan hij naar één van zijn vrienden bij de Chase Manhattan Bank gaan (die door zijn broer wordt geleid). Deze bank beheert aan zienlijke hoeveelheden aandelen in de lom- roepmaatschappijen) CBS, ABC en NBC, om de bescheiden belangen in de (uitgeve rijen) New York Times en Time-Life maar niet te noemen. Niet alies Al die macht is uiteindelijk niet genoeg geweest voor Nelson Rockefeller. HIJ heeft Jarenlang zeker Invloed gehad op de Ameri kaanse politiek, als deelnemer, als adviseur en als financier. Veel talent is op zijn kosten tot ontwikkeling gekomen (het beste voor beeld daarvan is Henry Kissinger die jaren lang praktisch door Rockefeller is onder houden). De Republikeinen hebben hem er maar karig voor beloond. Even mocht hij onder Ford vice-president zijn. Maar zodra Ford zijn tactiek voor herverkiezing had bepaald moest Rockefeller verdwijnen. Deze berustte en ging niet zelf nog eens op verkiezingspad. Je kunt tenslotte niet alles hebben in je leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5