WD keurt beleid Van der Klaauw goed Minister Pais heft 'spreekverbod' voor Lou de Jong op Bij zware mist toch doorgejakkerd Bouwvakker verzuimt door vorst veel uren Trouw Commentaar Actiegroepen op bres voor schaatsplank Latijns-Amerika ferkenningsploeg uit Libanon terug Herdenking van oorlogsslachtoffers Matroos vermoeid: kerosine in haven Journalist Louis Sinner overleden Piloten noemen vliegen op Iran onverantwoord Trein grijpt vrouw Lek oliepij p in Vlake gedicht „Internationaal vertrouwen in Nederland is herstellende" M) Bang&Olufsen MAANDAG 29 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 inplaats AMSTERDAM Zeven Am sterdamse actiegroepen heb ben het in een brief aan de hoofdstedelijke gemeenteraad opgenomen voor de sinds kort op de openbare weg verboden schaatsplank. Zij stellen voor het verbod te beperken tot doorgaande autowegen, zodat de kinderen in parken, doodlo pende straten en op trottoirs met de schaatsplank kunnen spelen zonder het risico dat zij daarvoor worden bekeurd. Volgens de actiegroepen geeft het geen pas dat de kinderen („nóg wel in het Jaar van het Kind") hun speelgoed moeten inleveren terwijl hun ouders ongestoord met hun auto's de stad onveilig mogen maken. „De dienders lopen weer als vanouds achter de kinderen aan te rennen." aldus de brief. ..Nu niet meer om hun bal. maar om hun schaatsplank af te pakken. Men neemt in het geheel geen moeite om voor een redelijk alternatief te zorgen" De brief is ondertekend door het Komitee Klein Duimpje, het wijkcentrum d'Oude Stadt. Amsterdam Autovrij. Amster dam Fietst, de ENWB, de vere niging milieudefensie Amster dam en de aktlegroep Stro halm. Vervolg van pagina 1 Volgens de verkeersdienst van de rijkspolitie is een belangrijke ne ven-oorzaak van het grote aantal botsingen de hoge snelheid, waar mee veel automobilisten reden. Zelfs toen de mist opdook bleven, aldus de politie, velen in hetzelfde tempo doorjakkeren. Schiphol dicht Ook het luchtverkeer heeft hinder ondervonden van de mist. 's Mid dags was Schiphol voor zowel ver trekkende als binnenkomende vliegtuigen geheel gesloten. De KLM raadt de passagiers, die voor een vlucht hebben geboekt aan. contact op te nemen met de KLM- afdellng reserveringen (tel. 020-434242). Veel vliegtuigen, die Schiphol als eindbestemming hadden, zijn uitgeweken naar Rot terdam en Frankfort. Het treinverkeer op de lijn Am- sterdam-Amersfoort liep zaterdag een vertraging van anderhalf uur op. Een machinist van de trein richting Amersfoort meldde op het station Naarden Bussum, dat hij waarschijnlijk iemand had aangereden. BIJ onderzoek werd bij een met knipperlichten bevei ligde overweg in de Koningin Wil- helmlnalaan een nog niet ge ïdentificeerd stoffelijk over schot gevonden, waarop de politie het treinverkeer tussen Weesp en Naarden Bussum stillegde. De hierdoor vertraagde intercltles kwamen ver na middernacht in het noorden en oosten van het land aan. Ruim tweehonderd mensen hebben het afgelopen week einde wandeltochten over het ijs van de Waddenzee ge maakt. Het Wad zelf werd niet betreden vanwege smel tend ijs. Veel hinder hadden de wandelaars van de mist De derde Latijns-Amerikaanse bisschoppenconferentie, die dit weekeinde in het Mexicaanse Pue- bla is geopend door paus Johannes Paulus de Tweede, kan van bete-. ;enis zijn voor de toekomst van dat werelddeel. Het is het meest volkrijke christelijke continent en hoewel de invloed van de kerk er sterk is afgenomen, vormt zij er nog steeds een macht van beteke nis. De problemen van Latijns- Amerika, met zijn wanhopige ar moede, werkloosheid en bevol kingsgroei roepen om een uitweg. De conferentie gaat over de ver kondiging van het evangelie in dit werelddeel. Maar die kan niet los gezien worden van de maatschap pelijke context. Willen de bisschoppen op de be staande situatie een passend ant woord vinden, dan kan men niet heen om een analyse van de oorza gen van de ellende in Zuid-Ameri- /aika. Dit werelddeel gaat gebukt v ónder wat sommige economen uit buiting noemen, nationale elites mzijn zeer rijk en halen uit de grond 5<en uit de mensen wat zij kunnen. Wie dat niet langer kan aanvaar den riskeert schending van zijn in grondrechten. Inclusief de dood. Men kan in deze situatie twee vegen wijzen: bevrijding of ont pit wikkeling. Dat zullen dan ook de t beide sleutelwoorden van de con ferentie worden. Ontwikkeling be tekent eenvoudig gezegd verho- ;ing van het nationaal inkomen Slier hoofd van de bevolking. Dat r loeft niet in te houden een recht- [aardige verdeling van dat natio naal inkomen. Daarvoor zijn ver gaande veranderingen nodig in de manier waarop het beschikbare geld wordt verdeeld. Tot bevrijding riep de vorige bis schoppenconferentie, tien jaar ge leden, reeds op. Dat was een op roep waar heel wat Zuidameri- kaanse armen hoop aan hebben ontleend. Voor de rijken beteken de deze oproep echter een aanval op hun positie. Zij hebben sindsdien niet stilgeze ten om tegenkrachten te mobilise ren en het moet gezegd zij hebben daarbij hulp uit Europa, met name uit West-Duitsland ge kregen. Dat de paus in zijn ope ning van de derde conferentie uit drukkelijk steun heeft gegeven aan de kern van de vorige conferentie, mag aanleiding zijn tot enige moed. Hij heeft daarbij tegelijk duidelijk gemaakt dat de Zuid amerikanen het zelf moeten doen. De paus heeft de kerkelijke leiders Jaarcijfer deze maand al overschreden echter ook gewaarschuwd tegen Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Als gevolg van de strenge winter die Neder land op het ogenblik doormaakt, hebben de bouwvakkers nu in krap een maand al evenveel uren verzuimd als ze anders in een heel Jaar zouden doen. Normaal werken bouwvakkers jaarlijks 2090 uren en hebben zij 640 nlet-produktieve uren (vakanties, snipperdagen, regen- en vorstverlet). steun aan de „theologie van de bevrijding", die een daadwerkelij ke steun van de kerk aan de armen inhoudt in hun strijd tegen hun onderdrukkers. Deze waarschu wing zou door de conservatieve bisschoppen wel eens kunnen wor den uitgelegd als een steun aan het verzet tegen alles wat progressief is in de Latijns-Amerikaanse katho lieke kerk. Daarmee krijgt de vrees van veel priesters, dat de kalender in Puebla tien jaar wordt teruggezet, wel enige grond. [IPHOL (ANP) „Het is voor ons bijzonder nuttige verkenning ge lest. Wij hebben antwoord gekre- op tal van vragen en we kregen i goed inzicht van het terrein in Ibanon dat we zullen gaan controle- t verklaarde gisteravond op Schip- il luitenant-kolonel T. Hovenier van afdeling operatie van de land- «chtstaf na aankomst uit Tel Aviv. rldj stond aan het hoofd van een acht an sterke militaire verkennlngs- Jfcg, die de afgelopen dagen in Zuid- Danon is geweest om de komst van het Nederlandse VN-batalJon voor te bereiden. „We wisten dat het hier van april tot september erg droog is met soms temperaturen tot 45 graden Celclus, maar gebleken is nu dat de water voorziening erg te wensen over laat. Op dit terrein zullen we ons dus ter dege moeten voorbereiden", aldus luitenant-kolonel Hovenier. Het ter rein kenschetste hij als het Franse Dordogne: een geaccidenteerd rots achtig terrein met heuvels tot vijf honderd meter en als begroeiing voornamelijk cypresaen. Op de nieuwe Oozterberraaf- plaats in Amsterdam werd risteren de jaarlijkse herden king: van oorlofsslachtoffers gehouden. De voorzitter van het Anschwitscomité, de heer Goldstein, riep op tot protest tegen de verjaring van oorlogsmisdaden in de Bondsrepubliek. Op de foto: belangstellenden leggen bloemen bij het monument. Dat betekent dat het voor de woning bouw in ons land nu wel heel snel moet gaan dooien. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) zei dit za terdag voor de radio. Over de komende verhoging van de huurprijs zei de staatssecretaris, dat hij nog steeds van plan is er een verhoging van zes procent door te krijgen. Dit ondanks het standpunt van de Partij van de Arbeid en de WD, dat een verhoging van vijf pro cent beter zou zijn. „Ik vind dat mijn argumenten voor die zes procent zeer sterk zijn", aldus Brokx. Op de vraag over de teruggang in de bouw van het aantal woningwetwoningen, zei de staatssecretaris dat er Inderdaad minder in de sociale sector, en meer in de premie- en vrije sector wordt gebouwd. Hij zag dit Juist als een goed middel om de woningnood te bestrijden, omdat hierdoor mensen met goede inkomens een duurder huls kunnen betrekken, waardoor de goedkopere woningwetwoningen die zij achterlaten vrij komen voor de mensen met de lagere inkomens. De staatssecretaris was van mening dat de woningnood met name onder één- en tweepersoonshuishoudens (Jonge ren, buitenlandse arbeiders en alleen staanden) op het ogenblik nijpend is. Vandaar dat hij zeer sterk hoopt dat de 10.000 eenheden die hij ln 1979 voor deze categorieén wil bouwen, er ook zullen komen. Verder zei hij dat voor deze groepen woningzoekenden leegstaande bedrijfspanden tot aan gepaste woningen zullen worden ver bouwd. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een oververmoeide matroos ls waarschijnlijk de hoofd schuldige aan het lekken van 1100 ton kerosine uit een Duitse binnen- vaarttanker ln de Rotterdamse Nec- karhaven. De havendienst heeft te gen de man en zijn schipper proces verbaal opgemaakt. De matroos had toezicht moeten hou den bij het laden van de tanks in de Oefo Köln, maar is vermoedelijk in de machinekamer ln slaap gevallen. Toen de tanks van het schip vol wa ren, werd nog anderhalf uur olie ge pompt. Een wachtsman ontdekte tenslotte de „lekkage" en haalde de matroos aan dek. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In alle stilte is vori ge week de Journalist Louis (A. A. J.) Sinner gecremeerd. Hij overleed woensdag op 52-jarlge leeftijd. Sinner, die sinds 1959 verbonden was aan de redactie van het Algemeen Dagblad, genoot onder meer bekend heid door zijn publikaties over kan ker, de ziekte, waaraan hij zelf leed. Enkele Jaren voordat deze ziekte zich bij hem openbaarde, deed hij in een serie van veertig artikelen verslag van het leven van de kankerpatiënt Leendert Vriel. Deze artikelen wer den samengevat ln een boek. In november vorig Jaar hield hij voor de commissie voor volksgezondheid in de Tweede Kamer een kritisch betoog over de aanpak van het kan- kervraagstuk. Hij toonde zich onder meer een strijdbaar voorstander van de actieve euthanasie bij patiënten, die ten dode opgeschreven zijn. Van Sinner, die twaalf Jaar lang raadslid voor D'66 ln het Brabantse Terheljde was, verschenen verder het boek „Wortels van de Nederlandse politiek" en een brochure over provo. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers heeft KLM- Martinair en Transavia laten weten het niet meer verantwoord te vinden op Iraanse bestemmingen te vliegen. ZIJ raad al haar lede/i af vluchten op Iran uit te voeren. Op het ogenblik is dat advies overi gens niet nodig want sinds vorige week woensdag hebben de Iraanse autoriteiten alle luchthavens ge sloten. Volgens een woordvoerder van de VNV moest er toen de luchthavens nog wel geopend waren dikwijls op zicht worden gevlogen. Zelfs in wol- kengebieden, werken veel navigatie hulpmiddelen op de velden niet meer, is er geen meteodlenst en is het radio contact met de grond, &is dat er al is, gebrekkig en onvolledig. DEN HAAG (ANP) Minister Pais van onderwijs en wetenschappen heeft het zogeheten „spreekverbod" voor prof. dr Lou de Jong ln de zaak van het oorlogsverleden van ex-CDA- fractleleider Aantjes opgeheven. In een brief aan prof De Jong, directeur van het Rijksinstituut voor oorlogs documentatie, en zijn medewerker Van der Leeuw, schrijft Pais dat het hem voorkomt „dat de tussen u en mij gemaakte afspraken inzake uw optreden naar bulten niet langer hoe ven te worden gehandhaafd" De minister wil hiermee voor de twee Riod-medewerkers de weg vrij maken voor medewerking aan het ondezoek dat de commissie van drie van de HAARLE (ANP) - De 44-Jarige Cor nelia Dorrepaal uit Hoofddorp is gis teravond ln Haarlem om het leven gekomen toen zij de met automati sche halve spoorbomen beveiligde overweg overstak en werd gegrepen door de trein Haarlem-Rotterdam. De vrouw overleed ter plaatse. Van een onzer verslaggevers VLAKE Technici van de Gasunie hebben gistermiddag in Vlake op Zuid-Beveland het lek gedicht ln de oliepijpleiding Botlek-Vlissingen- oost, dat zaterdagmorgen werd ontdekt. Op dat moment was al tweeduizend vierkante meter weiland ln een olie veld veranderd. Volgens de Gasunie is het lek een barst van 25 cm waarschijnlijk bij of vlak na de aanleg van de leiding, (vier Jaar geleden), veroorzaakt door een graafmachine, die de grond des tijds op zijn plaats heeft gebracht. Rond het olieveld werd een aarden dam aangelegd, waardoor de olie zich niet verder kon verspreiden. In de twee waterbuizen van de water- maatschapplj Zuidwest-Nederland, die op vijf meter afstand van het lek ln de leidingstraat liggen ingegraven en die water aanvoeren vanuit de Biesbosch naar Zeeland, is de toevoer voorlopig stopgezet. Tweede Kamer ln de zaak-AantJes instelt. Pais benadrukt dat de mede werking van De Jong en Van der Leeuw aan dat onderzoek zich „strikt zal beperken tot het terrein dat onder uw beider wetenschappelijke verant woordelijkheid valt". Na het Kamerdebat over de zaak- Aantjes liet Pais weten dat hij wilde wachten tot welke conclusies de Ka mer zou komen, voordat ambtenaren van onderwijs en wetenschappen „en als zodanig moet ook de heer De Joing worden beschouwd" tot na dere uitspraken komen. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft ln het algemeen de steun gekregen van de partijraad van de WD, maar een deel van de raad heeft nog steeds een zekere waardering voor het beleid, dat zijn voorganger Van der Stoel heeft gevoerd. Dit bleek zaterdag ln Zwolle, waar een aantal leden van de partijraad niet geheel minis ter Van der Klaauws stellin gen onderschreven, dat „het Internationaal vertrouwen in Nederland weer aan het her stellen is", „het isolement doorbroken is" en dat Neder land zich in de EG en de NAVO „niet langer als een wantrouwig onderhandelaar, maar als een betrouwbare partner" opstelt. Sommigen vonden dat „wat overdreven", maar zij waren wel van mening, dat het huidi ge kabinet „meer uitgaat van de realiteit, een meer conse quent beleid voert, en minder politiek van het opgeheven vingertje, een getulgenisbe- leld bedrijft". Minister Van der Klaauw gaf toe, dat het in het begin van zijn ministerschap niet een voudig was goede en hartelij ke betrekkingen te onderhou den met de grote Europese mogendheden, met name niet met de Bondsrepubliek. „De ürenco-affaire legde na tuurlijk een druk op de ver houdingen. Mede dank zij het begrip van de Westdultee libe rale leider en mijn collega van buitenlandse zaken Oenscher, ben ik erin geslaagd dat wan trouwen te overwinnen," zei de minister. „De betrekkingen met de Bondsrepubliek zijn nu weer uitstekend. De harte lijkheid van de ontmoetingen ln Kleef tussen Schmidt, Oen scher, Van Agt en mljxelf was er een duidelijk bewijs van", aldus Van der Klaauw. Fractieleider Rietkerk van de WD ln de Tweede Kamer le verde kritiek op PvdA en D'66 ten aanxlen van hun houding tegenover de Europese een wording. Oud-minister Pronk en me vrouw Ien van den Heuvel ver weet hij weinig verdraag zaamheid omdat zij geen ver enigd, maar een socialistisch Europa voor ogen zouden hebben. Rietkerk verweet D'M niet de moed te hebben gehad vooraf te zeggen of de Democraten een socialistische dan wel een liberale ontwikkeling van de EG willen bevorderen. Tijdens de partijraa** financiën Wltteveen m Tan de VVD in Zwolle praat oud-minister van minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. De 7-Jarlge Wim Koop mans uit Den Haag is zaterdagmiddag bij het spelen op het ijs verdronken. Volgens de politie is hij ln een wak terechtgekomen en onder het ijs geschoten. In Rijswijk is vrijdagavond de 25-Jarige A Ooms uit Leiden met zijn auto terechtgekomen in het Schiekanaal en verdronken. Hij was door de gladheid in een slip geraakt. Een 24-jarige passagiere slaagde erin ongedeerd uit de auto te komen. „Mam, Ik ga een nieuw tapijt voor u opsparen Stuur mij uitgebreide dcku- mentatie B&O B&O antwoorder 124 1200 WK 's-Graveland (geen postzegel) ADVERTENTIE I-.Uc0cwisevonxK\OTv,TiDcc«cngciuO ^]d heeft wat voor u «ml Als u onderstaande bon op- i stuurt ontvangt u GRATIS een katalogus met het ge- 'v! hele B&O programma en een "9 komplete dealerhjst ras' Een attentie van "de Deense vormgevers van beeld en geluid".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3