Negentig auto's in mist op elkaar Khomeini wil Iraanse premier niet ontvangen 'aus: bevrijding individu voorop China Kïesuwkado Bahktiar vanmorgen in Parijs In deze krant Nelson Rockefeller overleden Trouw Sneeuw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant sschoppen Latijns-Amerika bijeen aarschuwing pijnstiller Twee doden bij aanslag Israël Dertig doden in Teheran Tweede vakcentrale in Portugal Kerkelijk beraad in Zuid-Afrika Taiwan voelt zich verlaten In memoriam Rockefeller De duivenvanger uit Berghem Hilbert van der Duim kampioen allrounders Timman in moeilijkheden Trouw Zelden opgewonden Lees een krant met overtuiging: TrOUW j Trouw 37E JAARGANG NR 10668 - MAANDAG 29 JANUARI 1979 HET WEER Van hel zuidwesten uit sneeuw. Vrij krachtig toenemende zuidoostenwind. Middagtemperaturen van min zeven graden in Groningen tot rond het vriespunt in Zeeland. Morgen en overmorgen: Eerst sneeuw, later opklaringen, 's Nachts lichte tot matige vorst en middagtemperaturen om het vnespunt. onder: 17.23 onder: 20 44 Morgen zon op: 08.24 maan op: 09.26 net LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT Een beeld van de chaos die gisteren ter hoogte van Woerden ontstond. De brandweer en ie politie konden het wegdeel moeilijk bereiken omdat beschadigde auto's de vlucht- itrook blokkeerden. De brandweer kampte met het probleem van bevriezend bluswater. fan een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dichte nist en gladheid hebben jsteren op de rijksweg )en Haag-Utrecht ter ioogte van Woerden tot en complete chaos geleid. leker negentig auto's vlo- en op elkaar en twaalf lensen raakten gewond, nder wie twee ernstig. ie kettingbotsingen deden zich, >nd twaalf uur 's morgens, voor in de richting Utrecht. Er waren op dat moment nogal wat automo bilisten op de weg, die door het mooie winterweer (in de Randstad scheen de zon) uit hun huizen wa ren gelokt. Meer landinwaarts werden zij verrast door een zeer dichte mist en gladde wegge deelten. Brand Bij de botsingen vlogen vijf auto's in brand. De opstopping, die daar door ontstond, leidde tot files van vele kilometers. Veel automobilis ten hebben vier uur moeten wach ten voordat zij verder konden. Politie, brandweer en ambulances hadden de grootste moeite om bij de plaats van het ongeluk te ko men, doordat veel auto's op de vluchtstrook terecht waren geko men. Een extra probleem kreeg de brandweer er nog bij toen het bluswater bleek te bevriezen en de weg opnieuw in een ijsbaan veran derde. Rijkswaterstaat moest er bijko men om te strooien. Vervolg op pagina 3 TEHERAN, PARIJS (Reuter, UPI, AP, AFP) Premier Sjapoer Bakhtiar arriveert vanmorgen in Parijs voor besprekingen met zijn grootste tegenstan der, Ajatollah Khomeini. De religieuze leider heeft echter inmiddels laten weten niet bereid te zijn de premier te ontvangen tenzij hij aftreedt. In de hoofdstad van Iran kwam het gisteren weer tot grootscheepse botsingen tus sen anti-regeringsdemon stranten en het leger. De mili tairen schoten daarbij met scherp. Tenminste dertig de monstranten kwamen om het leven. Ook onder de soldaten zouden slachtoffers zijn ge vallen. Premier Bakhtiar maakte zaterdag onverwachts bekend dat hij maan dag naar Parijs zou gaan voor bespre kingen met de leider van het verzet tegen zijn regering, ajatollah Kho meini. Aanvankelijk bestond de in druk dat Khomeini bereid was de premier te ontvangen, maar deze sprak dat later tegen. Khomeini is alleen bereid Bakhtiar te ontvangen als deze eerst aftreed als premier. Khomeini beschouwt de regering Bakhtiar als illegaal, omdat deze door de sjah is benoemd en niet het mandaat van het volk van Iran heeft. Ontslag In Parijs deden gisteren geruchten de ronde dat Bakhtiar inderdaad bereid is Khomeini zijn ontslag aan te bie den, waarna de geestelijke leider hem onmiddellijk zou benoemen tot leider van een nieuwe, door hem gesteunde, regering. In verscheidene steden in Iran kwam het gisteren tot ernstige botsingen tussen politie en demonstranten. Te gen het vallen van de avond heersten In de hoofdstad Teheran chaotische toestanden. Konderden auto's reden luid claxonerend door de stad, terwijl Ajatollah Khomeini ze gewonden vervoerden naar de zie kenhuizen. Er werd dringend om bloeddonors gevraagd. Er zouden ze ker 300 gewonden zijn gevallen bij botsingen tussen demonstranten en militairen. Volgens een woordvoerder van het leger zou ook door demon stranten op de militairen geschoten zijn. De geestelijke leiders In Iran hadden de bevolking opgeroepen vooral vreedzaam te demonstreren In ver band met een mogelijke vereoening tussen premier Bakhtiar en Khomei ni. De betogingen richtten zich met name op de heropening van de vlieg velden, waardoor de terugkeer van Khomeini mogelijk zou worden. De militaire autoriteiten hebben laten weten, dat de vliegvelden vooralsnog gesloten blijven. De officiële reden ir Aldert Schipper EBLA Paus Johannes ïlus de Tweede heeft de ichoppen in Latijns Ame- gevraagd de bevrijding het individu centraal te len tijdens de komende (ferentie over de toekomst I de kerk in Latijns Ameri- in de Mexicaanse plaats tbla. De paus waarschuw de rooms-katholieke lei- is zich niet te mengen in Ucale politieke bewe gen. ^aus deed deze uitspraken tijdens ireek in de basiliek van de Maagd Guadaloupe in Mexico-stad. In M aria-pelgrimsoord stond de ik begrijpelijkerwijs in het teken de Maagd Maria, de patrones van |ico en van heel Latijns-Amerika. paus mikt duidelijk op verster- van de volksvroomheid in de Üns-Amerikaanse landen, maar llijk laat hij de mogelijkheid voor Latijns-Amerikaanse bisschoppen 0 hun eigen oplossing te zoeken fle problemen in hun werelddeel, paus begon zijn preek in de basi- :van de Maagd van Guadeloupe de enige malen herhaalde bede: gegroet Maria. Aan het einde 'Zijn preek kondigde hij aan dat Beltenis van de Maagd in de basi- een diadeem namens het volk Mexico zou ontvangen. (ijn preek, die bedoeld was als 1 TEL AVTV (Reuter, UPI) BIJ een bomaanslag in de Israëlische kust plaats Natanja zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen en 43 gewond geraakt. De aanslag ls het werk van Palestijnse guerrillastrij ders. De bom ontplofte op de markt van Natanja, waar op dat moment zeer veel mensen waren. Twee Palestijnse organisaties heb ben inmiddels de verantwoordelijk heid voor de aanslag op zich geno men. In Beiroet verklaarde een woordvoerder van de PLO, dat deze organisatie verantwoordelijk is voor de aanslag, waarbij volgens deze woordvoerder vijf Israëli's om het le ven waren gekomen en 55 gewond raakten. In Damascus beweerde het Democratisch Front voor de Bevrij ding van Palestina (DFLP) dat het de aanslag in Natanja had gepleegd. Een woordvoerder verklaarde dat de bom precies op de geplande tijd was ont ploft. De Israëlische politie arresteerde gis teren een groot aantal Arabieren in .Natanja. Een deel van hen werd opge pakt omdat ze verdacht werden van de aanslag, een ander deel zou zijn opgepakt om ze te beschermen tegen aanslagen van woedende omstan ders. Het was de ernstigste aanslag sedert 19 november van het afgelo- Mensen hangen uit de ramen en staan rijen dik langs de straten in Mexico-stad, waar paus pen jaar. toen een bom ontplofte in Johannes Paulus II het afgelopen weekeinde een rijtoer door de stad maakte. De paus, de Mn bus onderweg was van de eerste in de geschiedenis die een bezoek brengt aan Mexico, is in dit land om de conferentie ?>ode Ze€ naar Jeruzalem Daarbij van Latijns-Amerikaanse bisschoppen te openen. opening van het derde congres van Latijns-Amerikaanse bisschoppen (CELAM) koos de paus de vorige bis schoppenconferentie in 1968 In Me- dellin als uitgangspunt en hij zei te hopen dat dezze nieuwe bijeenkomst een juiste en noodzakelijke stap voor waarts zou doen. De paus noemde Medeilin „een roep om hoop op meer christelijke en humane doelen" door dat deze conferentie koos voor de mens ln Latijns-Amerika in zijn tota liteit, doordat zij koos voor de armen (zij het niet uitsluitend voor hen) en doordat zij opriep tot totale bevrij ding van individuen en volken. ZIJ kan dat doen door het evangelie te verkondigen, de sacramenten te be dienen, het gezinsleven te bescher men. door het sacrament van het moederschap, door allen ln de eucha ristische gemeenschap te betrekken, door het heilige sacrament van het altaar en de mensen te begeleiden van de wieg tot zij ingaan in de eeu wigheid. Vervolg op pag. 2 Ons commentaar staat op pagina 3. NEW YORK (Reuter, UPI, AFP) De vroegere Ameri kaanse vice-president Nelson Aldrich Rockefeller is vrij dagavond laat in de leeftijd van zeventig Jaar overleden. Rockefeller, die als een van de rijkste mensen van Amerika werd be schouwd, was lange Jaren gouverneur van de staat New York en onder pre sident Ford vice-president. De grote droom om nog eens president te wor den, heeft hij echte nooit kunnen verwezenlijken. Rockefeller, die zich sedert 1976, toen hij aftrad als vice-president om plaats te maken voor Carters tweede man, Walter Mondale, bezig hield met kunst, overleed ten gevolge van een hartaanval. De woordvoerder van Rockefeller, verklaarde gisteren dat de vroegere vice-president nog nooit De begrafenis van Rockefeller vindt last had gehad van zijn hart. vandaag in alle stilte plaats op het Rockefeller die daarvoor opgegeven werd was „het voortduren van reparatiewerk zaamheden aan de uitrusting van de luchthavens." De Iraanse kranten beschuldigden de regering van Intimidatie door de ar restatie van vijf Iraanse Journalisten. De kranten schrijven dat er geen en kele rechtvaardiging te bedenken is voor die arrestaties en verklaarden niet van plan te zijn zich lets van de dreigementen van de regering aan te trekken. De militaire autoriteiten hebben de Koerdische minderheid in het land gewaarschuwd geen misbruik te ma ken van de huidige onrust ln Iran door een eigen Koerdische staat te stichten. In de Koerdische stad Sa- nandaj zou men inmiddels een Raad van Koerdische Eenheid hebben op gezet om de oprichting an een derge lijke staat voor te bereiden. Een beschouwing over de situatie in Iran staat op pagina 5. OPORTO Achter gesloten deuren is dit weekeinde ln Portugal een twee de Portugese vakcentrale opgericht, de Algemene Unie van Arbeiders, UGT. Volgens de oprichters moet de UGT de democratische tegenhanger worden van de eenheidsvakcentrale CGTP-Intersindlcal, die door de Por tugese communistische partij zou worden overheersd. De aanhang van deze „democratische vakbeweging" is nog niet erg overtui gend. Ook het democratisch gehalte laat nog veel te wensen over. Het oprichtingscongres vond achter ge sloten deuren plaats en de afgevaar digden werden niet gekozen maar van bovenaf benoemd. Slechts 33 van de 490 Portugese vakbonden zijn toe getreden. De belangrijkste daarvan komen uit de dienstensector. Ook in dividuele werknemers die geen lid zijn van een van de aangesloten bon den kunnen toetreden tot de vakcen trale. PAGINA 2: Evangelische Alliantie geen anti-club PAGINA 3: WD keurt beleid Van der KJaauw goed KUNST: „Winter Cruise" geen voltref fer; „A Child of our Time" subliem; Utrechts Muziekcen trum geopend en nog enkele recensies. PAGINA 5: PAGINA 6: SPORT: Ontspanning ls mooi en nastrevenswaardig, maar zelden gratis, Hoe ontheemd ls Taiwan nu Amerika erkent dat China op het vasteland ligt en nergens anders? Amerikanen plengen een traan en onze man ter plaatse kijkt toe. Een tikje afstandelijk? kwamen vier mensen om het leven en raakten dertig mensen gewond. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton v.in Duinhoven. Ko v.in Dijk. I letiy Blok en !n;i v.in Ruisten. Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken na;trde kr.inl ol' (v-gids. Dekoratie!jute kktuurhnnger. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koordje. Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en arm handje van keramiek. Mank iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u eén van deze kadoos naar keuze. familielandgoed ten noorden van New York. Rocky, zoals hij door de meeste Amerikanen genoemd werd, laat vier kinderen uit zijn eerste en twee kinderen uit zijn tweede huwe lijk na. Een van de zoons van Nelson Rockefeller, Michael, kwam ln 1961 om het leven tijdens een expeditie op Nleuw-Gulnea. Er waren toen berich ten dat hij zou zijn opgegeten door kannibalen. Oud-president Ford, die momenteel ln Jordanië ls, verklaarde gisteren dat de Verenigde Staten in Nelson Rockefeller een van de grootste staatslieden hebben verloren en dat hij zelf een van zijn beste vrienden in hem verloor. Ook andere Amerikaan se plltlci betuigden gisteren de wedu we van Rockefeller hun deelneming met zijn overlijden. Een beschouwing over de beteke nis van Rockefeller staat op pagina Naam nieuwe abonnee- Adres nieuwe abonnee Plaats en postcode: Giro: Uw naam:. Uw adres: Plaatsen postcode. .TeL. I De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers |h van Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. me', als welkomst-voordeel f7.- korting IKado naar keuze DA. B. G D. (aankruisen a u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 279Z1000 PA. Amsterdam. IOf bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1