wacht krachtmeting Rechtse Spaanse jeugd molesteert studenten naar Amerika, maar China blijft rood Inval in Oeganda door ranzania toegegeven Brits treinpersoneel niet meer in staking Israël rolt haarden Palestijns verzet op NÉBER °r""" Bakhtiar zet leger in Noord-Korea wil praten met leiders in zuiden ORGELS (min wil uitspraak V-raad VN Carter werft steun voor SALT-akkoord 'Reageerbuisbaby' begint 's nachts Conflict nu voor scheidsgerecht Seoel: meteen, niet in juni Vietnam: oorlog Cambodja voorbij [ATERDAG 27 JANUARI 1979 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 loor James Dorsey 'ARIJS De situatie in Iran ontwikkelt zich tot een ware lachtmetlng tussen premier Sjapoer Bakhtiar en de religieu- leider Khomeini. Bakhtiar ziet voorlopig af van een verzoe- ilng met zijn grote tegenstander en heeft gisteren het leger ngezet in de straten van Iran om een einde te maken aan de lemonstraties. Daarbij vielen zeker dertig doden en enkele Jentallen gewonden. In het dorpje Neauphle Chateau lij Parijs verzamelde Iranezen ble ien gisteren duidelijk teleurgesteld, laar gaven de hoop nog niet op. Hun westelijke leider Khomeini herhaal- le nog eens dat hij vastbesloten is zo nel mogelijk een punt te zetten ach- tr zijn vijftienjarige ballingschap, er een mogelijkheid is om naar ran terug te keren, zal Khomeini gebruik maken. Iraanse autoriteiten hebben nu iverduidelijk voor een harde confron- »ti gekozen en het al lang formeel verbod op demonstraties Isteren daadwerkelijk doorgvoerd. Ie leus „dood aan de sjah" is inmid- Êls vervangen door „dood aan Bakh- lar". Gisteren vonden dan ook de loedigste gevechten plaats in de oofdstad Teheran sedert drie maan- en geleden de staat van beleg van werd. is of premier Bakhtiar voor deze harde koers heeft (kozen. Aangenomen wordt dat lakhtiar de gevangene is van de strijdkrachten. De militairen uuden niet willen dat Khomeini naar tan terugkeert als deze zijn verzet tgen de wettige regering niet op- teft. Niet voor niets heeft Bakhtiar Ihomeini daarom proberen over te lien zijn terugkeer drie weken uit te heeft al wel duidelijk ge naakt dat zondag het vliegveld van niet open is om Khomeini te ntvangen. In een vraaggesprek met Britse Guardian zei Bakhtiar deze teek, dat hij een militaire staats- reep onvermijdelijk acht als Kho- lelni op de huidige koers blijft Itten. lat wekenlang een nachtmerrie was, Inu werkelijkheid geworden. De sce- es van verbroedering tussen solda- tn en het volk zijn verleden tijd. bloedvlekken op straat in de mgeving van de universiteit van Te hran kleuren de sfeer in de Iraanse Het Iraanse volk maakte duidelijk dat het bereid is de ïvelen van Khomeini op te volgen, emonstranten gingen de soldaten et stokken en stenen tc lijf terwijl ouwen de soldaten probeerden te rmurwen niet op de demonstranten i schieten. e strategie van een vreedzame om- van het bewind van (Reuter, UPI, AFP) Tanzania heeft gisteren Degegeven dat haar troepen deze week een inval hebben pdaan in het buurland Oeganda, ofschoon dat volgens hem iel gebeurde na acties van Oegandese militairen tegen Tan- Iniaanse stellingen. De president van Oeganda Idi Amin eeft de Verenigde Naties gevraagd er bij Tanzania op aan te tingen dat de troepen zich weer op het eigen grondgebied fiugtrekken. ter de gevechten, die als de hevig- in het nu drie maanden oude tussen beide landen Orden beschouwd, werd gisteren be- kht in het Tanzaniaanse regerings- feblad Tanzania Daily News. De inzaniaanse troepen vielen maan- !g Oeganda binnen en beëindigden in acties afgelopen woensdag. De |ws toonde beelden van Juichende Inzaniaanse militairen bovenop op lOegandezen veroverde voertuigen, p één van de foto's zit de Tanzani- Inse minister van defensie op een bgandese tank, een veroverde helm op het hoofd. Volgens de verslaggever van de Daily News liggen in de Oe gandese grensplaats Moetoekoela de lijken van tientallen Oegandese mili tairen op straat. Amin, die de verovering van Moetoe koela heeft toegegeven, heeft in een speciale boodschap aan de secretaris generaal van de VN Kurt Waldheim gevraagd de veiligheidsraad bijeen te roepen over de nieuwe gevechten. Ik wil geen oorlog met Tanzania maar als het moet zal ik hard terugslaan, aldus de Oegandese president. WASHINGTON (Reuter. UPI) - De Amerikaanse president Carter is be gonnen de Senaat onder druk te zet ten de akkoorden ter beperking van de strategische kernwapens (SALT) te aanvaarden. Tegelijk zet hij de Russische president Breznjew onder druk te komen tot de ondertekening van die akkoorden. In een boodschap aan het Ameri kaanse congres, die een soort toelich ting vormt op de deze week uitge sproken State of the Union, de jaar lijkse troonrede van de Amerikaanse president, zegt de president dat de Verenigde Staten nooit zullen toe staan dat de macht van de Sowjet- Unie een bedreiging vormt voor de VS. Er bestaat binnen de Senaat nog aan zienlijk verzet tegen de sluiting van een tweede SALT-akkoord. Met name het conservatieve deel van de Senaat meent dat Carter te veel inle vert bij de onderhandelingen met de Russen. De Amerikaanse president probeert krampachtig het tegendeel te bewijzen, omdat hij in de Senaat een meerderheid van twee derden no dig heeft om de SALT-akkoorden aanvaard te krijgen. David Aaron, de adjunct-adviseur voor de nationale veiligheid van pre sident Carter, vertelde de buitenland se correpsondenten deze week, dat de op het land gestationeerde intercon tinentale raketten van de Verenigde Staten zeer kwetsbaar worden, als in het kader van SLAT-2 geen halt wordt toegeroepen aan de Russische wapenproduktie. Zonder SALT-2 zouden de VS genoodzaakt zijn hun defensie-uitgaven met vijftig tot zes tig procent te verhoogen. aldus Aaron. In een gesprek met een commissie uit de Senaat verklaarde SALT-onder- handelaar George Seignious. dat niet-ratiflcering van een akkoord door de Senaat de overlevingskansen van Amerika in het geval van een kernoorlog aanzienlijk zou ver kleinen. Bakhtiar door een massale verwelko ming van Khomeini is voorlopig mis lukt. De Franse luchtvaartmaat schappij Air France is pas bereid een toestel ter beschikking te stellen als van tevoren een landings vergunning is gekregen. Naast medewerkers van Khomeini onderzoeken momenteel mogelijkheden om Khomeini op een andere manier naar Iran te krijgen. Dit zou hem echter beroven van een heldenaankomst, die hem op het vliegveld van Teheran te wachten zou staan. De weigering van Air France Kho meini te vervoeren past overigens in het veranderende beleid van de Fran se regering. Een hoge Franse rege ringsfunctionaris liet gisteren door schemeren dat uitstel van de terug keer van Khomeini wenselijk is om premier Bakhtiar de kans te geven orde op zaken te stellen. Hiermee lijkt Parijs Bakhtiar herhaalde ver zoeken om uitstel van Khomeini's komst te steunen. Tegenover zijn aanhangers verklaar de Khomeini zijn bloed als eerste te willen vergieten voor de afschaffing van de monarchie in Iran. De uitroe ping van de jihad, de moslimse heili ge oorlog tegen Bakhtiar wordt over wogen. Ondanks de duidelijke ver harding van de Iraanse crisis vinden er nog steeds besprekingen plaats tussen de strijdkrachten en het reli gieuze verzet. Bakhtiar zou hierin te kennen hebben gegeven dat hij wil aftreden als Khomeini belooft be langrijke delen van de Iraanse grond wet te eerbiedigen. Geen weg terug Voor Bakhtiar is er echter nu geen weg meer terug. Op last van de man die beloofde de noodtoestand in Iran geleidelijk op te heffen zijn de bepa lingen van de staat van beleg ver scherpt en werd het vuur op demon stranten geopend. Op last van de man die beloofde onmiddellijk de persvrijheid in zijn land te herstellen werden zes tot acht Iraanse Journalis ten vanwege hun politieke gezind heid om redenen van „nationale vei ligheid" opgepakt. De man die zich nog steeds als lid van het Nationale Front beschouwt en beloofde de doelstellingen van het front na te streven heeft zich nu tegen de voormalige partijgenoten gekeerd. Een rechtse demonstratie in de noord-Spaanse stad Salamanca. MADRID (Reuter, UPI) een groep uiterst rechtse Spaanse Jongeren heeft gisteren de Juridische faculteit van de universiteit van Madrid overvallen en drie aanwezigen neergescho ten. Eén van de drie gewonden is er ernstig aan toe. Andere studenten werden geslagen met honkbalknuppels en ijzeren staven Ook werden brandbommen gegooid. De 20 aanvallers stormden de gebou- wen binnen onder het roepen van als franquistlsch bekend staande leuzen als „lang leve Christus Koning" en „leve de dood". Ze droegen ski-mas kers of over het hoofd getrokken kou sen en motorhelmen en één van het beschikte zelfs over een roestig zwaard. Een docent werd in zijn dij geschoten en twee studenten liepen eveneens schotwonden in hun benen op. Het optreden van de aanvallers leid de tot paniekreacties onder de stu denten. Sommigen sprongen uit de ramen of sloten zich op in ruimten, die ze nog net konden barricaderen LONDEN (UPI) „We halen nu een zwangerschapspercentage van tien procent," vertelde dr Patric Steptoe gisteren op de langverwachte bijeen komst waarin hij en dr Robert Ed wards voor vakgenoten opening van «zaken gaven over de inmiddels twee „reageerbuisbaby's" in Engeland. Mevrouw Lesley Brown, die vorige zomer als eerste een baby ter wereld bracht na bevruchting buiten het li chaam, maakte deel uit van een proefgroep van 32 behandelde vrou wen. Steptoe en Edwards noemden twee sleutelfactoren voor hun succes Het lukte pas nadat zij waren opge houden met toepassing van hormo nen om het vrijkomen van eicellen te bevorderen. En voor het succesvol in de baarmoeder brengen van de be vruchte eicel lijkt het noodzakelijk dat de ingreep 's nachts wordt uitge voerd. Het voorafgaande isoleren van een eicel werd door Steptoe beschre ven als een lichte ingreep die „tussen 85 seconden en vijf minuten duurt". Publikatie van het werk in een weten schappelijk tijdschrift werd door Steptoe „zeer spoedig" toegezegd. Na de aanval werd de faculteit voor de rest van de dag gesloten. De politie wist toen de aanvallers de aftocht namen vier van hen klem te rijden. In de auto van deze vier werd een ijzeren staaf gevonden. De ande re jongeren wisten met auto's, Jeeps en motoren weg te komen. In een mededeling aan het persbu reau EFE zei „een fascistische groe pering" verantwoordelijk te zijn voor de gewelddadigheden. „Ze zijn het antwoord op de agressie, die rechten studenten ondervinden, die zich in zetten voor amnestie voor de daders in de Atocha-zaak." Atocha is de moord in 1977 op de vijf juristen van de communistische vakbond In Span je. Ook in andere delen van Spanje trokken rechtse jongeren de straat op. LONDEN (Reuter, UPI, AP) De Britse bonden van treinper soneel hebben besloten voorlopig geen stakingen meer te organiseren maar hun zaak voor te leggen vaan een scheidsge recht. De kleine ASLEF en de grote NUR namen dit besluit na besprekingen met Len Murray, de secretaris-generaal van de overkoepelende vakcentrale TUC. Een andere belangrijke ontwikkeling deed zich voor rond de zaak van het „secondary picketen", het posten bij ondernemingen, die niet rechtstreeks bij een loonconflict zijn betrokken. Er wordt daar gepost, omdat de sta kers verwachten dat dit soort acUes hun zaak extra kracht bijzet. Een hoge rechter verbood het posten bij een beschuitfabriek, die niet rechtstreeks betrokken is bij het con flict van de vrachtwagenchauffeurs. Er bestaat een kans dat deze gerech telijke uitspraak de aan- en afvoer van goederen aanmerkelijk zal verge makkelijken. Rechter Ackner stelde dat de acties bij de fabriek weinig meer hebben te maken met het con flict, althans volgens de bepalingen van de vakbondswet van 1974. SEOEL (UPI, Reuter) Noord-Korea heeft officieel laten weten dat het bereid is de onderhandelingen over een vreedza me hereniging van het schiereiland Korea te heropenen. Korea is sinds 1945 verdeeld in een noordelijke en een zuidelijk gedeelte. Zuid-Korea had deze week om topoverleg tussen de leiders van de beide helften van Korea gevraagd. Na de reactie van de Noordkoreaanse vice-president Pak Soeng- Choel gisteren heeft de zuidelijke regering onmiddellijke voorbespreking voorgesteld. De Noordkoreaanse leiders waren tot heropening van de onderhandelingen geadviseerd door het centrale comité van het Democratisch Front voor de hereniging van het vaderland." Vice- president Pak zei dat er voor Seoel geen enkele reden is te weigeren op het voorstel in te gaan. Pjongjang wil de besprekingen in Juni hervatten maar volgens de Zuidkoreaanse lei ders is het helemaal niet nodig zolang te wachten. Laten we meteen gaan ondeizoeken welke kwesties er aan beide zijden van de demarcatielijn leven, aldus een woordvoerder van de Zuidkoreaanse president Part Tsjoeng-Hee. Noord-Korea heeft voorgesteld op 1 februari een verklaring uit te gever, waarin het akkoord van juli 1972 on de vijandelijkheden aan beide zijde:, van de lijn te staken zou worci<- herbevestigd. Bovendien zou moeten worden besloten dat beide landen vanaf 1 maart geen wapens meer van buiten zullen aannemen. TEL AVIV, CAIRO. BEIROET (Reuter, UPI, DPA) Israél heeft gisteren in het dorp Aboe Dis op de bezette westelijke Jordaanoever twee cellen van Palestijnse guerrillastrijders opgerold. Acht Palestijnen werden gearresteerd en onmiddel lijk in staat van beschuldiging gesteld. Afgelopen donderdag werd in Aboe Dis, een dorp met 8.000 inwoners, een uitgaansverbod van kracht. Daarop werd de helft van alle huizen uitge kamd. De gearresteerde Palestijnen zouden lid zijn van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie Al Fatach. De twee cellen die opgerold zijn, zouden verantwoordelijk zijn voor zeker tien bomaanslagen in Jeruzalem. Bij de actie in Aboe Dis zijn tal van wapens in beslag genomen. In Tel Aviv werd gisteren verder be kend gemaakt dat aan enkele Pales tijnse studenten die onlangs een tele gram stuurden aan de vergadering van de Palestijnse Nationale Raad. een beperkte bewegingsvrijheid is op gelegd. Ze moeten zich regelmatig bij de politie melden en mogen de dor pen waar ze wonen niet meer ver laten. In de vredesbesprekingen tussen Is raël en Egypte leek gisteren nog maar weinig schot te zitten. De Amerikaan se bemiddelaar Alfred Atherton over legde gisteren enkele uren met de Egyptische premier Khalil. Khalil herhaalde de vredeswens van Egypte, maar liet zich verder niet erg optimis tisch uit over de onderhandelingen. Khalil herhaalde ook het Egyptische standpunt dat een verdrag met Israël voor Cairo niet van groter belang is dan de Arabische verplichtingen die Egypte heeft. Sadat op reis Inmiddels is wel bekend geworden dat de Egyptische president Sadat dit voorjaar bezoeken zal brengen aan de Verenigde Staten, West-Duits land en Japan. Doel van dit bezoek zou zijn het inzamelen van zo'n tien tot vijftien miljard dollar als een soort Marshallhulp voor Egypte, dat economisch nogal noodlijdend is De Amerikaanse minister van defen sie Harold Brown zal medio februari een bezoek aan het Midden-Oosten brengen. Dit bezoek zou verband houden met de veranderde situatie in het Midden-Oosten nu de bakens in Iran verzet worden. Aanvankelijk was al eerder een dergelijke missie', van de Amerikaanse minister van de fensle verwacht, maar die werd uitge steld omdat het Egyptlsch-Israëli sche vredesakkoord nog niet rond was. Nu schijnt dat voor de regering in Washington geen bezwaar meer te zijn om Brown naar het Midden-Oos ten te sturen. Israëlische vliegtuigen zijn gisteren laag over de Libanese steden Tyrus en Sidon gevlogen, wat leidde tot. hevig vuur van de Palestijnen die daar gelegerd zijn. Waarnemers in hei zuiden van Libanon hebben kunnen constateren dat zeer veel bewoners uit het zuiden van Libanon wegge trokken zijn uit vrees voor nieuwe botsingen tusen Israël en Palestijnen Irak gaat dit Jaar voor het eerst sedert 1958 algemene verkiezingen houden. In dat jaar werd de monar chie in Irak aan de kant gezet. Irak en Syrië treffen voorbereidingen voor een verregaande politieke samenwer king tussen beide landen. Overigens was het verkeer in Enge land ook gisteren weer een chaos. Veel treinen konden niet rijden door dat er ijs op de rails lag en ook de wegen waren, doordat men in sommi ge delen van het land weigerde te strooien, bijzonder glad. Het is te gevaarlijk om je op de weg te wagen, aldus de Engelse ANWB. De Britse Labourregering heeft ook gisternacht een nieuwe motie van de conservatieven overleefd. De uitslag was 289 stemmen tegen en 273 voor. In de motie werd geëist dat de rege ring het gezag van het parlement zou herstellen. Met name de conservatie ven wensen dat Callaghan de nood toestand afkondigt. BANGKOK (Reuter) Vietnam heeft meegedeeld dat de oorlog in Cambodja voorbij is. Maar de verdre ven regering van premier Pol Pot zegt dat haar soldaten de door Vietnam gesteunde invastietroepen nog steeds zware verliezen toebrengen. Het Vietnamese partijblad Nhan Dan berichtte dat donderdag de „comple te overwinning" is gevierd in Phnom Penh. „Het volk van Cambodja is nu heer en meester in eigen land", aldus Nhan Dan. De berichten dat het verdreven leger nog steeds verzet biedt, worden door het blad afgedaan ais „verzinsels die in Peking worden uitgebroed". De Rode Khmer het verdreven bewind echter, verklaarde dat hij thans de gehele provincie Takeo, ten zuiden van Phnom Penh, in handen had In Thailand heeft men bewijzen dat de oorlog nog niet over is. ADVERTENTIE LULlX Tal. 05202-12352 ORGGLHUS LELYSTAD kkmknjkdebatt ZWOLLE oor Johan ten Hove EKING Vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) van de ttlksrepubliek China vertrekt vandaag voor een bezoek van ruim een eek naar de Verenigde Staten. Zijn bezoek, het eerste dat een hoge hinese leider aan Washington brengt, kan gezien worden als de bezege- bg van de volledige diplomatieke betrekkingen tussen China en de fcrenigde Staten, die 1 Januari dit jaar een feit werden. Maar de fagmatische Deng is er de man niet naar alleen voor het protocol op reis l gaan. [vice-premier doet na Washington ook de [venstad Seattle aan de Amerikaanse aan, om daar volgens Chinese flieden de Amerikaanse zeestrijdkrach- te bekijken. China heeft in manschap- de op twee na grootste marine ter maar het land staat te springen om wapentuig. Het is niet zeker of de dat gaan leveren. Wel is China overeen gekomen met ankrijk (raketten), en hoopt het op Britse krier-gevechtsvliegtuigen, die verticaal pnen landen en stijgen. m brengt ook een bezoek aan Houston, ttr hij besprekingen gaat voeren met herikaanse olie-giganten. China heeft We belangstelling voor de Amerikaanse op liet gebied van de offshore- het boren naar olie buiten de kust. China is van plan zijn grootste moder nisatieplannen ten dele te betalen met de opbrengst van de olie. Sterke man Hoewel Deng de derde is in de Chinese hiërarchie, partijleider en premier Hua Guofeng (Hua Kwo-Feng in de oude spel ling) en vice-premier maarschalk Ye Qiahy- ing staan boven hem in het politburo is men in Peking het erover eens dat hij mo menteel de sterke man in China is. Deng is de motor achter de plannen om van de volksrepubliek nog deze eeuw een modeme Miliardpn industriële natie te maken Eind vorig jaar 1 bekrachtigde hij in Tokio het vredes- en vriendschapsverdrag met Japan en deed in het voorbijgaan nog even zaken. En vorige maand gal Deng in de overhandelingen met de Amerikanen de stoot tot het akkoord over de diplomatieke relaties. Het Amerikaanse weekblad Times riep hem uit tot man van het jaar 1978 en deze week kwam de hoofdredacteur van het blad naar Peking om hem te interviewen. Het verhaal zal volgende week gepubliceerd worden en wordt ook in het Chinees vertaald. Deng had het onder meer over een „verenigd front" tussen de Verenigde Staten, Japan, West-Europa en China tegen het „hegemo- nlsme", de Chinese term voor de Sowjet- Unie. Over de rechten van de mens in China repte hij niet. Deng heeft er de afgelopen jaren voor ge zorgd dat veel oude getrouwen uit de Chine se politiek, die tijdens radicale campagnes aan de dijk werden gezet, terug konden komen op hoge posten in partij en bestuurs apparaat. Zelfs zijn deze week vroegere zakenlieden en industriëlen in ere hersteld. De Chinese leiding wenst gebruik te maken van hun „kapitalistische" bekwaamheden op het gebied van bedrijfsvoering en finan ciering. China hangt momenteel vol plakkaten waarop de „vier moderniseringen" beschre ven en uitgebeeld staan. Het gaat om de landbouw, industrie, wetenschap en tech niek en de strijdkrachten. De „vier moder niseringen" zijn met elkaar een gigantische operatie die China volgens Amerikaanse deskundigen tot 1985 al ruwweg achthon derd miljard dollar gaat kosten. China pro beert op grote schaal geld te lenen en zet alles op alles om de exploitatie van zijn grondstoffen te versnellen, teneinde met de uitvoer ervan de leningen te financieren. Er is In China een „nieuwe lange mars" aan de gang, die wordt geleid door een 74-jarige oude rot in de Chinese politiek, die zelf in de jaren dertig de oude „lange mars" met partijleider Mao Tse-toeng nog heeft mee gemaakt. Open China, dat duizenden jaren als het „rijk van het midden" zichzelf in een arrogant isole ment plaatste, dat in de vorige eeuw door bruut Westers geweld vernederd en openge broken werd, dat de afgelopen dertig Jaar in een dogmatisch Maoistisch-Marxlsme op nieuw voor het isolement koos. zet nu zijn poorten wijd open voor westerse barbaren. Tevens zwerven tientallen Chinese delega ties de wereld rond om contacten te leggen met vooral westerse regeringen en onderne mingen, die de broodnodige technologie en het kapitaal moeten leveren. Verder worden ongeveer tienduizend studenten naar het buitenland gestuurd om zich te bekwamen in de technische vakken. Vorig jaar bezochten ruim een half miljoen buitenlanders, zakenlieden en toeristen het land en dit Jaar zal het aantal nog fors toenemen. Amerikaanse hotelondernemin gen als Intercontinental gaan een keten van hotels bouwen, compleet met sauna's en zwembaden in steden als Peking, Shanghai en Kanton. Amerikaanse vliegmaatschap pijen azen op landingsrechten om de ver wachte toeristenstroom te verwerken. De KLM gaat waarschijnlijk in oktober al op Peking vliegen. Een enorm zakencentrum in Peking staat op stapel. Cola Het kan niet anders of de Chinese samenle ving (in ieder geval de steden) zal door dit alles beïnvloed worden. De Chinese leiders vertellen vriendelijk dat ze alleen het goede zullen overnemen en niet het slechte. Maar sommige waarnemers hebben angstige vi sioenen over een Coca-Cola en hamburger- cultuur. (Coca-cola heeft al een contract met China en Inderdaad hebben de Chine zen met het hamburger-concern Mac Do nald gepraat). In Peking zijn de eerste uiterlijke tekenen van de veranderingen te zien. Er rijden al veel meer moderne auto's (vooral Japans ei Dit weekeinde worden in China lentefees ten en het traditionele nieuwjaar gevierd, hetgeen net als bij ons met veel geknal gepaard gaat. Het kan door het lentefeest komen, maar ln het straatbeeld verschijnt, de eerste kleurige kleding, die het grauwe grijs, groen en blauw van de Mao-pakken verdringt. In de winkels en warenhuizen zijn aparte stands ingericht voor moderne kleurige kleding. De jonge vrouwen en meisjes vergapen zich er al aan en ln de kapsalons laten rijen meisjes onder de droogkap de krullen in het haar drogen. Het enorme dorp Peking zal er deze zomer waar schijnlijk een stuk fleuriger uitzien. Opmerkingen dat in de meeste ontwikke lingslanden een sterke inbreng van multi nationals en buitenlandse investeringen voor een roofbouw op de groastoffen heb ben gezorgd en dat het verschil tussen een rijke bovenlaag en de arme massa is toege nomen, wijzen de Chinese gidsen vol ver trouwen af. Zë vertellen vrolijk dat de lei ders de ontwikkelingen wel ln de hand zullen houden en dat China ten slotte een communistisch land blijft, geënt op het „Marxisme-Lenlnlsme en het denken van Mao Tse-toeng." Het Oosten blijft rood. al wordt de kleur wel wat fletser.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7