'Bouw nieuwe concertzaal naast het Congresgebouw' Van der Luit Delfland maakt geen bezwaar tegen plan voor Foppenpias 'Aandacht voor diegenen die hulp nodig hebben' „VLIEM" Meer geld besteden aan 'ophalen' grote steden kühlman B KQRT NIEUWS Kerkhof en zn. Kerkdiensten op pagina 31 Dubbel jubileum met Haydn's Die Schöpfung Voor sleeën KENMERKEND VOOR KÜHLMAN Begrafenissen -Crematies Raad van commissarissen aan b. en w.: Tegenstander Maasland houdt been stijf V ZATERDAG 27 JANUARI 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET RIJSWIJK B en W van Rijswijk doen een dringend beroep op de bevolking om in deze barre wintertijd hulp te geven aan die burgers, die zichzelf moeilijk kunnen redden. Eenzelfde oproep is gedaan door de Haagse wethouder Du Chatinier (maatschappelijk welzijn, volksge zondheid en wijkaangelegenheden). In beide oproepen wordt gewezen op oude oudere inwoners, die wat minder goed ter been zijn. op burgers die gehandicapt zijn en op anderen voor wie deze wintertijd onoverkomelijke problemen met zich meebrengt „Het is zo gemakkelijk een helpende hand uit te steken en even om ons heen te kijken wie onze hulp nodig kan hebben aldus B en W. in een bericht tot de bevolking. Gewezen wordt op kleine dingetjes als het buiten zetten van vuilniszakken, het schoonmaken van beijzelde auto's en het boodschappen doen voor oudere mensen. Het college spreekt de hoop uit dat Rijswijkers met z n allen zullen proberen het leven in Rijswijk dragelijk te maken in deze moeilijke weken. Een oproep die uiteraard niet stopt bij de gemeentegrenzen van Rijswijk. Keencnburg SCHIPLUIDEN B en 1 Schipluiden stellen de raad voor in d komende raadsvergadering een aan! vullende subsidie van 3500 gulden u te trekken voor de werkgroep OUl Schipluiden. De werkgroep heeft zicf eind november per brief tot het colld ge gewend met de afrekening van dit kosten van de opgravingswerkzaal heden naar het voormalige kastt Keenenburg. Schipluiden verleende! de werkgroep in mei van het vori i- jaar al een kredietgarantie van 50(X gulden. De totale kosten groeiden echter uit tot 7.512 gulden, vooral oof j~ omdat de werkgroep langer no« had als verwacht. Een van de 0017 ken daarvoor was het onderzoek nai bewonerssporen van vóór de tijd dal het kasteel er stond. Het college wil^ de aanvullende subsidie beschikbaar.^ stellen, mede ook met het oog op de enorme hoeveelheid werk die verzei w is door werkgroep en vrijwilligers. Boi til vendien zijn de vondsten geheel el- gendom van de gemeente Het ge- [x meentebestuur van Schipluiden wil ij nog een bedrag van 500 gulden uit- ;e trekken om tegemoet te komen in d restauratiekosten die de werkgroep e gemaakt heeft. Bijdorp 1 De Prins Willem Alexanderzaal. die naar de mening van de raad van commissarissen niet verbouwd moet worden. UITVAARTVERZORGING begraven uitvaartverzorging cremeren rouwtransporten door binnen en buitenland opbaring in eigen rouwkamers Gediplomeerd uitvaartverzorger Jacoba van Beierenlaan 4 Sassenheim - Tel. 02522-11843. door Adr. Hager DELFT Met een uitvoering van Haydn's immer weer imponerende oratorium ..Die Schöpfung'' vierden „Cantarella" en ..Prometheus" in een ondanks de gladheid goedbezette aula van de technische hogeschool hun respectievelijke jubileum. Cantarella is voortgekomen uit een samensmelting in 1958 van „de Stem van de Arbeid", het mannenkoor „Excelsior" en het „Koor van de Delftse Nijverheid". Prometheus is de jubilerende personeelsvereniging van de T.H. en onder auspiciën van deze 25 jaar oude vereniging is meni ge culturele manifestatie tot stand gekomen. Cantarella heeft veel te danken aan dirigent Jan Vermeulen die vanaf het begin de zaak energiek heeft aange pakt en meerdere memorabele uit voeringen. onder andere met werken van Verdi, Bruckner. Handel en Mo zart. op zijn naam heeft gebracht. In 1976 overhandigde hij de dirigeerstok aan Joop Schets (26), die het koor en de concerten een eigen karakter heeft verleend. Zijn zienswijze en artistieke aspiraties hadden mutaties tot ge volg en het resultaat is een koor met enthousiaste en volijverige leden. Er is tijdens de studie aan „Die Schöp fung" meer gedaan dan het instam pen van nootjes, men is duidelijk ook toegekomen aan koortechniek. Daar van plukte men gisteravond de vruchten; Haydn's oratorium kreeg niet alleen technisch gestalte, ook muzikaal wist men het werk inhoud en boeiende kracht te verlenen. Lid Rijnmondraad Joh. de Jong: DEN HAAG (ANP) Zou het niet beter zijn nog meer geld te besteden aan het 'ophalen' van de grote steden in plaats van veel tijd en geld te besteden aan het peperdure groeikemenbe- leid. Dit vroeg gecommitteerde Joh. de Jong van het openbaar Conducteur lichaam Rijnmond zich gisteren in Den Haag af tijdens de studiedag van de provinciale raad voor de ruimtelijke orde ning Zuid-Holland. VOORSCHOTEN De gemeenK n Voorschoten hoopt voor het eind( van dit jaar te kunnen starten met d bouw van 120 woningwetwoningen e 149 premiekoopwoningen in het be stemmingsplan Bijdorp 1. In dit ge bied, dat globaal begrensd wordi door de Vliet, de Molenlaan en de Fabricluslaan, wil het college v Voorschoten op korte termijn beg nen met het bouwrijpmaken van de eerste fase. Daarmee is, inclusief he aanleggen van een aantal nutsvooi zieningen, een bedrag van meer dai drie miljoen gulden gemoeid. Het i de bedoeling dat in de eerste fase ook plaats wordt Ingeruimd voor een ge zinsvervangend tehuis voor gehandi capte kinderen. In Voorschoten gaal men er van uit dat de nieuw te bou wen woningen er in de loop van 1980 zullen staan. Bestuurders en deskundigen op het gebied van ruimtelijke ordening bij een om het verstedelijkingsbeleid. groeikernen en het landelijk gebied in Zuid-Holland te bespreken. De Jong wees erop dat groeikernen altijd een aderlating vormen voor de centra van de steden en de vraag is hoe ver verdraagt een stad de aantasting van haar functie. Volgens de gecommit teerde moet er niet langer met de ontwikkeling van groeikernen wor den doorgegaan dan de woningnood dit nodig maakt. Daarna moet men nog geruime tijd doorgaan met het versterken van de stadsfuncties. Groeikernen zoals Capelle a'd IJssel, Spljkenisse en Hellevoetsluis doen voorts altijd een aanslag op het lan delijk gebied. Vooral Rijnmond heeft weinig groei. Er wordt hierop nog steeds druk uitgeoefend, onder ande re ter wille van de woning- en wegen bouw of Industrie. Hiertegen protes teren velen. Jammer vond De Jong het. dat je nooit een pleidooi hoort voor het terugwinnen van verloren gegaan groengebied. Nu de „rek" uit groene gebieden in Rijnmond is. komt de vraag naar voren: wie mag blijven, wie moet eruit. Bepaalde functies (zoals het havenbedrijf) zijn niet te verplaatsen. Wel de agrarische bedrijven. De agrariër wordt de grote verliezer, ook al omdat landbouw grond wordt bestemd voor recreatie. Waar nog agrarische bedrijven zijn. heeft de boer vooral de functie het opengebleven groengebied te beheren. Streekplannen De Zuidhollandse gedeputeerde ir. N. Buljsert zette uiteen, waarom streek plannen die soms verscheidene jaren oud zijn moeten worden „bijgesteld". Zij zijn dikwijls geen goede weergave meer van wat er moet gebeuren. De bevolkingsgroei is minder geworden dan indertijd werd vermoed. De le venswijze van de Nederlanders is ge wijzigd: meer vrije tijd, meer auto's dus meer wegen, hogere eisen aan de woning, waarin minder mensen wo nen. Er wordt teeenwoordie meer Daarbij zullen in de steden de woon- en werkfuncties moeten worden ver bouw in het gedrang, ook al omdat de stadsbewoners meer ruimte nodig hebben voor recreatie. Het beleid van gemeenten, provincie en het rijk moet bij het opstellen van plannen zoveel mogelijk rekening houden met de belangen van de verschillende werkfuncties van bevolkingsgroepen, aandacht besteed aan de milieuzorg en de inspraak is toegenomen. Bij dit alles komende land- en tuin- sterkt. Buljsert signaleerde de ont wikkeling van de steden tot woonge bied van de minder draagkrachtigen. Bevolkingsgroepen die het kunnen betalen, prefereren het „buiten de stad wonen". Dit heeft weer de onge wenste pendel tot gevolg. Er moet meer aandacht worden be steed aan het platteland want de ste deling beseft te weinig hoe afhanke lijk hij is van het landelijk gebied en alles wat daar is te vinden, zoals, naast agrarische zaken, de werkgele genheid, elektriciteitscentrales, re creatiemogelijkheden. Dit zei ir. A. F. Hartman, hoofd afdeling regionale plannen van de PPD (Provinciaal Planologische Dienst) de verstedelij king van het landelijk gebied gebeurt niet altijd juist, was hij van mening. De plannen van de overheden moeten beter op elkaar worden afgestemd. Er is bij de agrariërs dikwijls te veel onzekerheid over de toekomst van landelijke gebieden, waardoor ver paupering van de bedrijven ontstaat. Ook heeft volgens ir. Hartman het rijk als geldschieter voor plannen dikwijls de mogelijkheid voorwaar den te stellen en daardoor in de be voegdheden te treden van de lagere overheden. Ir. Hartman deed de suggestie tussen de gTOte steden en het platteland een bufferzone te maken. Hierbij moet de aandacht niet zijn gericht op het be houd van het landschap, maar op het scheppen van een nieuw landschap met groen, bos en recreatievoorzie ningen. ZOETERMEER Het Zoetermeersi gemeenteraadslid W. H. Lingeman (PvdA) wil van het college weten waarom een begin december aange nomen motie over de Sprinterlijn noj niet is uitgevoerd. De Zoetermeers raad nam eertijds een motie aai waarin B. en W. werden verzocht bij de Nederlandse Spoorwegen te be werkstelligen dat de Sprinter niet zonder conducteur gaat rijden. On langs werd echter bekend dat de N.S. in Juni met een experiment begint de Sprinters zonder conducteur laten rijden. Het PvdA-raadslid nu van het college weten waarom de motie nog niet uitgevoerd hei De PvdA-motie werd indertijd nomen omdat de meerderheid van raad het verlies van bij de NS vreesde. Ook raad dat het verdwijnen van condui teurs een vermindering van met zich mee zou brengen. LIC Alarmcellen RIJSWIJK De WD in de Rijswijkse drs G. Hoogslag, wil van B. en W. antwoord op de vraag waar de v entwintig alarmcellen blijven. Rijswijkse raad trok in 1977 een bedrag van 270.000 uit voor deze cellen, waarmee noodsituaties zo snel mogelijk hulp van politie, brandweer en ingeroepen kan worden. Het voor de alarmcellen werd eertijds uiv getrokken op voorstel van het Rijs wijkse college. De WD-fractieleide noemt het onbegrijpelijk dat de cel len er nu, meer dan dertien maanden later, nog niet zijn. In zijn vragen aan het college stelt hij dat de cellen e* „onverwijld" moeten komen. Het col lege wordt voorgesteld de cellen in overleg met de buurtbewoners in de wijken van Rijswijk te plaatsen. (ook met rugleuning), sneeuwschui vers. anti-slipijzers en schaatsen naar: VAN GALEN. Hoorneslaan 165, Katwijk aan Zee. Tel. 01718-16242. Dejlt Asvest 113/Achterom 113-121 Winkelcentrum ..Leidschervhage' Weigelia 8- 11 m mmu Als u rich in alle rust orlenteren. kom dan in doordeweekse dag. laandagochtend gesloten). Deze sfeerrijke eetkamer van massief europees eiken. Toonbeeld van tijdloze schoonheid. Wordt mooier naarmate het ouder wordt. Zo'n Kühlman eetkamer trotseert de jaren en de meubelmode. U moet het gaan zien. Bij Kühlman. interieuradviseurs. den door de polder onder water te zetten. Dat financiële probleem viel evenwel weg toen de kosten van het polder- onderhoud voor rekening kwamen van het hoogheemraadschap Delf land. De noodzaak om de polder on der te laten lopen was voor Maasland verdwenen. Boezem Het hoogheemraadschap heeft na bestudering van de plannen gecon cludeerd dat uit waterstaatkundig oogpunt geen bezwaar bestaat tegen het laten vollopen tegen 70 hectaren van de totaal 120 hectaren metende polder. Er zijn. aldus het hoogheem raadschap, aan de uitvoering van het plan een voor- en een nadeel verbon den. Voordeel ls dat de zoetwaterboe zem in het gebied, de bergplaats voor overtollig water, met tien procent wordt uitgebreid. Nadeel is dat de druk op de boezemkaden groter wordt De kaden moeten in dat geval versterkt worden. Mocht de recreatie- plas er komen, dan heeft het hoog heemraadschap financiële steun no dig om die werkzaamheden uit te kunnen voeren. Leyenburg DEN HAAG Het Haagse raadslid C. V. Martini (PvdA) wil het gemeen telijk standpunt van de gemeente vernemen inzake de voornemens tot heffing van de vijf gulden bijdrage. Hij vraagt dit met het oog op de gemeentelijke verantwoordelijkheid ten aanzien van het Gemeentelijk Ziekenhuis Leyenburg. Martini wijst er op dat de Nationale Ziekenhuis raad tot een principiële afwijzing van de voornemens van de regering is gekomen. Hij vraagt zich nu af of Leyenburg al dan niet zal meewerken aan de invordering. Hij vraagt ook of het college iets overneemt van de „brede maatschappelijke kritiek op bedoeld kabinetsbesluit". Begrafenis-crematie verzorging alnds 1892 Zorg voor volledige en correcte uitvoering vaste terleven, kos teloze Inschrijving Gr. Hertoglnnelaan 227 Den Haag Tel. 451 76 rouw-ontvang kamers Rouwkamers te Leiden en Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland DEN HAAG De raad van commissarissen van het Nederlands Congresgebouw wil dat er voor het Residentie Orkest een nieuwe concertzaal wordt gebouwd, naast het Congresgebouw. Een verbouwing van de Prins Willem Alexanderzaal om de akoestiek te verbeteren, wijst de raad van de hand. In een brief aan b. en w. schrijft de raad dat nieuwbouw vijf A tien mil joen gulden goedkoper Ls dan de in grijpende verbouwing die nodig zal zijn op de PW A-zaal een bevredigen de akoestiek te bezorgen. Ook zijn er mogelijkheden tot combi naties in de exploitatie (leiding, pro grammering. technische voorzienin gen. bewaking, parkeergarage, res tauratie e.d.). die een jaarlijkse be sparing geven van ongeveer een mil joen. De Prins Willem Alexanderzaal In het Nederlands Congresgebouw voldoet zoals gemeld bij gebruik als concertzaal niet aan akoestische eisen die daaraan gesteld mogen wor den. De gemeente Den Haag heeft indertijd een groep deskundigen ge vraagd een onderzoek in te stellen. Dit „akoestisch team" kwam met twee oplossingen uit de bus: beschei den verbouwing (kosten 1.5 miljoen) die toch niet een werkelijk goede con certzaal zou opleveren en door het residentie-orkest dan ook wordt ge zien als een tijdelijke oplossing tot er een nieuwe concertzaal is. Ten tweede een verbouwing met to taal gewijzigde grondvorm, waardoor de toneeltoren verloren zou gaan en waarvan volgens de commissaris sen van het congresgebouw de kos ten die van nieuwbouw wel eens met het genoemde bedrag zouden kunnen overtrekken (nieuwbouw kost rond 50 miljoen gulden.) Exploitatieverlies Bovendien zou de architectuur van de fraaie zaal ernstig worden aange tast. terwijl het dagelijks gebeuren door de langdurige verbouwing ern stig verstoord zou worden. Dit laatste zou een verliespost van vier miljoen opleveren. Daar bovenop zou nog een extra exploitatieverlies van twee mil joen te verwachten zijn. Het laatste bezwaar is dat het tijdens de verbou wing voor het Residentie Orkest on mogelijk zal zijn te repeteren. Wanneer het Residentie Orkest en andere orkesten uit de PWA-zaal zou den verdwijnen, hoeft de exploitatie van het Congresgebouw niet in het slop te raken, aldus directeur Van der Staay. Geschat wordt dat het gat dat zou ontstaan, binnen twee Jaar met vervangende verhuringen gevuld is. De directeur vindt het wel Jammer voor het karakter van het gebouw. Maar zakelijk heeft hij er geen moeite mee. Overigens was men bij de leiding van het Nederlands Congresgebouw maar matig tevreden met de conclusies van het akoestische team. In de brief wor den die „verrassend teleurstellend" genoemd. Sopraan Nelly van der Spek, goede bekende bij Cantarella, zong haar sopraanpar tij stralend en levendig. Hein Meens heeft zijn sporen bij het Delftse koor inmiddels ook verdiend en de bas Wout Oosterkamp maakte zijn keuze overtuigend waar. Die Schöpfung is voor het Gewestelijk Orkest als „ge sneden koek", men verleende het koor een degelijke instumentale basis. Vermeldenswaard is. dat Cantarella sedert enige tijd ook de beschikking heeft over een jeugdkoor onder lei ding van Marga Grootscholten. Dit koor concerteert op 30 januari in „Die Buytenweye" aan de Delftse Chopin- laan. Leiden. Willem de Zwijgcrlaan 179 Postbus 432 2300AK Leiden, telefoon 071-14 26 44* Wassenaar. Deijlerweg 127, telefoon 01751-1 24 36 Katwijk. Hcinsiusstraat 10. telefoonOI7I8-I SI 85 VooredMrten.Hyacinthstraai 7. telefoon 01717-59 85 Onder meer deze bebouw ine soa aan het water ten prooi vallen wanneer de Foppenpolder ooit „Foppenpias" wordt. Van een onzer verslaggevers MAASLAND Het hoogheemraadschap Delfland zal geen bezwaren maken wanneer het (al tien Jaar oude) plan wordt uitgevoerd om de Foppenpolder bij Maasland onder water te zetten. Het hoogheemraadschap heelt dat gisteren meegedeeld. De Foppenpolder zou onder water moeten om een recreatieve bestem ming te krijgen. Eind vorig Jaar heb ben gedeputeerde staten van Zuid Holland zich In principe voor het plan uitgesproken Een definitieve beslis sing van de provincie moet nog door de provinciale staten worden geno men. Een argument van Zuid Holland is dat de extra ruimte die voor de watersport op de Foppenpias zou ontstaan, iets van de te zware recrea tieve druk op de nabij gelegen Vliet- landen zou wegnemen Zoals de zaken er op dit moment bestuurlijk voor staan, is het echter uit te sluiten dat de polder binnen afzienbare tijd onder water wordt ge zet De gemeenteraad van Maasland heeft zich namelijk tegen het plan uitgesproken, en weigert een essen tiële step in de besluitvorming te nemen. Dat ls het in een geldend bestemmingsplan wijzigen van de be stemming van de Foppenpolder in „recreatie" De gemeenteraad heeft dat in december 1978 besloten. In een eerder stadium heeft Maasland (niet officieel) laten blijken niet zoveel be zwaar te maken tégen een Foppen- plas. Volgens een woordvoerder van de gemeente was dat mildere stand punt echter min of meer uit nood geboren. Het zag er een paar Jaar geleden naar uit dat de Ingelanden van de polder diep in de buidel moesten gaan tas ten om de in slechte staat verkerende polderdijken en -poldergemalen weer In de goede conditie te krijgen. Er zou een hoop geld bespaard kunnen wor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6