De vijf gulden der wanhoop Verzet tegen opheffing 40.000 arbeidsplaatsen in bejaardentehuizen De tekening van een lezer Trouw Commentaar Verk voor WAO'ers (1) Verk voor WAO'ers (2) 'Jacht op CRM is open' Miljoenenschade bij fabrieksbrand Bonden: gesprek over haven-CAO verloopt stroef Protest tegen viaductenbouw Artsen keuren ten onrechte mensen af leve de unie van utrecht Geen gerooster friese ergenis Jan de Hartog Geen prinses, wel vogels IATERDAG 27 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 r Iet WD-kamerlid Dr de Korte vil het de bedrijven moeilijker laken werknemers als arbeidson- eschikt te laten afvloeien naar de /AO. Werp een drempel op bij fabrieksspoort, aldus de /VD'er deze week op een partij- ijeenkomst. Het is een geluid dat c uit deze politieke hoek niet irect zou verwachten. Wij zijn et, om meer dan één reden, van arte eens met dr. De Korte, en rillen er ook nog wat aan toe- wegen. let antal WAO'ers is sinds de ivoering van de WAO in 1968 icplosief gegroeid. De Korte schat at er vorig jaar 32.000 zijn bijge- omen, zodat het totale aantal /AO'ers nu ruim 434.000 zou ijn. Wie van een andere planeet aarde zou komen en toevallig in lederland zou landen, zou zo is eens opgemerkt gaan denken eJat in dit land de afgelopen zes iren een verschrikkelijke oorlog jeeft gewoed. het vier jaar geleden duide- werd dat de overheid moest naan bezuinigen, lag het voor de ind vooral te kijken naar de snel- groeiers onder de uitgavenpos ten. Het kabinet-Den Uyl wilde tij an ook de norm voor de WAO- iri itkeringen verlagen. Het verzet hiertegen deed het kabinet later '£fzien van dit plan. Het kabinet Van Agt wilde niet opnieuw zijn vingers branden, en kwam met het door CDA en VVD in de Kamer bijgestelde plan voor beperkin gen op sociale uitkeringen over de hele linie, in plaats van beperkin gen voor enkele groepen. Iedereen in de politiek, van links naar rechts, om het zo maar eens uit te drukken, erkent dat het zoeken van de noodzakelijke om buigingen bij de medeburgers die al zijn ingelijfd bij het leger uitke ringstrekkers, eigenlijk een slechte oplossing is. De goede oplossing is: voorkomen dat het leger nog groeit, en zorgen dat het uiteinde lijk weer kleiner wordt. Dat vergt een beleid dat pas op langere ter mijn volop vruchten zal afwerpen. Maar, zo stelt de regering, ook voor de eerstkomende paar jaar moeten er bedragen van ombuigin gen op tafel komen. De regering zegt dat zij intussen het beleid voor de langere termijn niet vergeet. We horen daar echter niet vaak wat van. Je krijgt de indruk dat in het regeringskamp de politiek voor de kortere termijn alle aandacht heeft opgeslokt. Daarom is het zo te waarderen dat juist een VVD'er deze week de aandacht vestigde op het voorko men van een zodanige groei van het aantal WAO'ers als de voor spellingen nu nog aangeven. DEN HAAG Het kost weinig moeite achter de vijf gulden eigen risico, die ziekenfondsverzekerden straks moeten beta len voor iedere in het ziekenhuis doorgebrachte dag, de trekken te herkennen van de minister van financiën, Frans Andriessen. Een andere verklaring voor deze povere, slecht beargumenteerde en principieel zwak gefundeerde maatregel is nauwelijks denkbaar. Zij moet bijgevolg wel ingegeven zijn door puur financiële motieven, aangescherpt wellicht nog door prestige-overwegingen om de ombuigingsoperatie in 1979 hoe dan ook te doen slagen. 'roeger was het wel mogelijk dat iemand die zijn bestaande werk- oi&amheden niet goed meer aan kon, binnen het bedrijf een aango rd aste functie kreeg. Waarom moet p'n iemand tegenwoordig worden "jfgewenteld naar de WAO, zo oeg Dr De Korte zich terecht af. e werkgevers bedriegen daarmee chzelf, want de rekening wordt ter gepresenteerd in de vorm van maar stijgende sociale premies. ier speelt eenzelfde dilemma als }j de matiging van inkomens. Ie- een wil in het algemeen belang wel matigen, mits ook de an- :ren meedoen. Ondernemers zul- h(P best bereid zijn werknemers op t^ngepaste arbeidsplaatsen te >epndhaven en een lagere produkti- eejteitsstijging na te streven, als ook |aar de concurrenten eenzelfde rti^leid voeren, als bij de matiging van inko- ligt er hier een taak voor de rerheid. Zij moet, met behulp in de maatschappelijke organisa- Js van ondernemers en werkne- hajïrs, proberen het dilemma te t odorbreken. Wat de inkomensma- ^prjing betreft bestaat er al sinds ig jaar de „Wet Niet-CAO- ;omens, waardoor de minister niet cao-inkomens bindt aan |zelf-de loonontwikkeling die or werkgevers en vakbonden or de CAO-lonen overeengeko- jr< :n wordt. bi ntrent het dilemma van de uit- ot van minder geschikte werk- ^mers ligt er de wet die bedrijven br plicht hun personeelsbestand M «r tenminste twee procent te en bestaan uit gehandicapten. •d 1 rac e wet kent echter geen sanctie, wordt in de praktijk slecht na- :efd. De Sociaal-Economische ad (SER) heeft enkele jaren den al de regering geadviseerd percentage te verhogen tot vijf, isdi min* p en maatregelen te treffen voor na leving. Het was een meerderheids- advies (vakbeweging en de meeste onafhankelijke „kroonleden"). Een wetsontwerp is sindsdien ech ter uitgebleven. Dat is geen beste beurt van het kabinet. De onont koombaar geachte ombuiging in de uitkeringen zelf zou als politiek voor de korte termijn heel wat acceptabeler zijn, wanneer het ver trouwen zou zijn gewekt dat het kabinet tegelijkertijd met even veel inzet werkt aan betere oplos singen voor de langere termijn. Er is voor overheid en sociale partners nog veel meer te doen op dit terrein. De subsidies voor hu manisering van het werk en verbe tering van arbeidsplaatsen vinden grote aftrek. Dat moet een aanspo ring zijn voor de betrokken be windsman zijn beleid krachtig in deze richting uit te bouwen. In het algemeen zouden bedrijven en instellingen wat minder hoge eisen moeten stellen aan de kwali teiten van hun werknemers. We lijken nu op weg naar een eenent wintigste eeuw waarin alleen nog hele en halve supermensen aan het arbeidsproces mogen deelnemen. Minder hoge eisen stellen betekent misschien genoegen nemen met wat minder produktiviteit. Dat verkleint de ruimte voor de lonen. Toch is dat verre te verkiezen boven die andere situatie, waarin de stijging van de produktiviteit voor een deel wordt opgenomen voor loonsverbetering van de steeds kleinere groep werkenden, maar voor het grootste deel ver dwijnt naar de sociale fondsen waaruit al die uitgestoten arbeids krachten een inkomen moeten ont vangen. De vakbeweging, die im mers haar grondslag vooral vindt in de solidariteit, kan zich toch ook niet aangetrokken voelen tot een dergelijk toekomstperspectief? In zekere zin ls de vtj! gulden-maatre gel daarmee typerend voor de proble men. waarmee het kabinet op dit moment te kampen heeft. Zo is er aan de ene kant ondanks alle matiging toch sprake van een behoorlijke loon ontwikkeling. Vorig Jaar bijvoorbeeld gingen de modale inkomens, Inclusief allerlei incidentele factoren, zoals promoties en dergelijke er nog 2,8 procent op vooruit en voor dit Jaar zal er alweer Inclusief „Incidenteel" andermaal sprake zijn van reële groei van 1,5 procent, wellicht nog op waarts bijgesteld met de twintig gulden-els. Aan de andere kant zien we dat het kabinet bijna wanhopig poogt de keerzijde van deze loonontwikkeling op te vangen door stijf en strak vast te houden aan het voorgestelde be- zulnigingsprogramma. Zo bezien is de vijf gulden In zekere zin de wrange rekening voor het feit, dat we metz'n allen toch teveel loon incasseren, dan wel is zij het resultaat van een falend kabinetsbeleid. Het ls Interessant deze vraag eens na te gaan. De sleutel De sleutel voor dit vraagstuk moet gezocht worden bij de behandeling van het ombuigingsprogramma Be stek '81 In de Tweede Kamer. Het kabinet stond toen globaal voor de keus het accent te leggen op een extra-loonmatiging, dan wel vast te houden aan de voorgestelde beper king van de groei van de over heidsuitgaven. Het kabinet koos dwars tegen de opvattingen van de eigen CDA-fractie en de oppositie in, doelbewust voor het laatste. Een ex- tra-loonmatiging was als illusoir van de hand gewezen en een serieuze po ging om te proberen de incidentele loonbeweging in te perken bestem pelde het kabinet als weinig realis tisch. Ondanks de teleurstelling over deze keuze ls zij vanuit het standpunt van het kabinet bezien zo gek nog niet. Het zou, zeker voor een centrum rechts kabinet, een buitengewoon grote krachttoer hebben betekend de vakbeweging tot een extra-loonoffer te bewegen. Het kabinet zal daarom allang blij zijn geweest dat de loonei sen tot om en nabij de nullijn beperkt bleven. De rekening zou daarom slui tend gemaakt kunnen worden met een ombuiging in de orde van grootte van tien miljard gulden. Roer moest om Het kan niet worden ontkend dat Andriessen sindsdien consequent en hier en daar zelfs bikkelhard aan deze keuze heeft vastgehouden. Het roer moest in 1979 om, op straffe van grotere economische, maar zeker ook financiële problemen. Men denke in dit verband slechts aan het door de president van de Nederlandsche Bank onverantwoord hoog geachte financieringstekort van ruim vijf procent. De harde hand van Andriessen bleek bijvoorbeeld uit de kwestie van de bouw-CAO. Het niveau van deze CAO (overigens zonder dat de werknemers daar zelf direct voordeel van hadden) steeg met tien procent. Doorbereke ning van deze verhoging in de ambte narensalarissen en uitkeringen van sociale verzekeringstrekkers zou de schatkist echter op één miljard gul den komen te staan. Het kabinet wees deze op zichzelf gerechtvaardig de eis vierkant van de hand. Deze afwijzing vormde een belangrijk ele ment in het nog steeds niet opgeloste conflict met de ambtenarenbonden. Hoe dan ook De discussie over de nieuwe kinder bijslag-aftrek-regeling bleek ook al grotendeels te worden beheerst door het dominante gegeven, dat wat er ook zou gebeuren, er hoe dan ook een bedrag bezuinigd moest worden. Het resultaat liegt er niet om. Er ontstond een wonderlijke lappendeken, waarin iedere principiële lijn volkomen zoek was geraakt. Het gevolg ls nu dat ouders met baby's en kinderen in de leeftijd van zestien en zeventien Jaar het gelag moeten betalen. Diezelfde vasthoudendheid van An driessen trad ook aan de dag, toen de vraag aan de orde kwam of de wens van de Tweede Kamer om meer wo ningwetwoningen te bouwen, al dan door Willem Breedveld niet moest worden gehonoreerd. Dwars tegen de met zijn portefeuille zwaaiende staatssecretaris Brokx in heeft Andriessen deze wens van de Tweede Kamer nog niet willen hono- En nu is er dan de kwestie van de vijf gulden eigen risico. Overeenkomstig het Spoorboekje van Bestek '81 zal de gezondheidszorg de komende Jaren een flinke veer moeten laten. Op zich zelf ls er tegen kostenbeheersing op deze snel stijgende uitgavenpost wei nig in te brengen. Het mooiste zou natuurlijk zijn wanneer hier een sa menhangend beleid aan ten grond slag zou liggen. Kostenbeheersing dus van de ziekenhulsbouw, de aan schaf van kostbare medische appara tuur. de peperdure medicijnverstrek king en de nog altijd enigszins on grijpbare tarievenstuctuur van de medische specialisten. Gemakkelijker Het vervelende van zo'n totaalplan is echter dat het veel tijd en voorberei ding vergt en het bovendien noodza kelijkerwijs in zal druisen tegen privi leges van de medische stand. Gege ven die weerbarstigheden is het veel gemakkelijker de kosten te bestrij den waar ze nief worden gemaakt, namelijk bij de patiënt. Hij zou een eigen bijdrage moeten gaan betalen. De Tweede Kamer bleek echter moei te te hebben met deze aanpak. Een motle-Lubbers stelde dat dit eigen risico in ieder geval niet voor het bezoek aan de huisarts zou mogen gelden en er anderzins een samen hangend beleid aan ten grondslag zou moeten liggen. De motle-Lubbers sloot een eigen risico bij opname in een ziekenhuis echter met zoveel woorden niet uit. Toen de Zieken fondsraad daarom in een onbewaakt ogenblik in een tussentijds bericht uitsprak dat de patiënt in een zieken huis thuis circa 5,50 gulden aan voe ding per dag uitspaarde was het kabi net er als de kippen bij dit bedrag ogenblikkelijk maar aan ziekenfondspatiënten in rekening te brengen. Het rondde het bedrag nog barmhartig naar beneden af. Welke de bijkomende kosten zijn voor een patiënt en wat het bijvoorbeeld bete kent voor een AOW'er of een weduwe is vooralsnog een open braag. De opbrengst Het is daarom duidelijk, dat bij deze maatregel in feite alleen maar de op brengst belangrijk is. Die wordt ge schat op dirca 115 miljoen gulden op Minister Frans Andriessen: conse quent en soms zelfs bikkelhard. Jaarbasis. Het kabinet heeft dat geld hard nodig. De keus voor Bestek '81 in plaats van de extra loonmatiging heeft het kabinet met de vijf gulden eigen risico in de sfeer van de mieze righeid gebracht. Het ls armoe troef om patiënten met zulke bedragen las tig te vallen. Een beleid voeren, ge richt op extra loonmatiging is moei lijk, maar zijn toevlucht zoeken in zulke maatregelen is het andere ui terste. UTRECHT(ANP)„De jacht op het ministerie van CRM is open. Wij zullen ons met bestaande rechtsmiddelen heftig verzetten tegen de voorgenomen aanslag op de bejaarden zorg, waarbij 40.000 verzorgingsplaatsen in de bejaardenhui zen zuilen verdwijnen, evenals de daarmee samenhangende 15.000 arbeidsplaatsen.'' Dit zei voorzitter W. A. Schreuder van de nederlandse vereniging van bejaardenoorden in de jaarvergadering van zijn vereniging in Utrecht. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaal, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Villi rit Onu nC Hulde Aan de KRANTENBEZORGER l< Jtlv wiurta vs/VA Volgens Schreuder verdwijnen de verzorgingsplaatsen vooral in de klei ne en oudere bejaardenhuizen, omdat die technisch niet zijn aangepast aan de huidige eisen. Hij meent dat CRM verzorgingsplaatsen wil opheffen en niet verbeteren of vervangen. Daar om wordt volgens hem op geen enke le manier toestemming verleend om de kleinere en oudere bejaardente huizen wel aan te passen aan de hui dige eisen. Schreuder heeft de indruk dat de vernieuwing van ieder bejaardenoord in Nederland wordt tegengehouden en dat de huidige bouwtechnische eisen strikt dienen te worden toege past door provincies en grote ge meenten. „Wij kunnen dan beweren dat de 40.000 verzorgingsplaatsen dringend nodig zijn en dat vooral de randstad zit te springen om uitbrei ding. CRM en Volkhuisvesting vin den echter dat ze kunnen worden gemist en overbodig zijn," aldus Schreuder. Het rapport formatie onderzoek be jaardenoorden, waarin wordt aange toond dat de bejaardenoorden dui zenden mensen te weinig in dienst hebben, heeft CRM volgens Schreu- RIJEN (ANP) Bij brand in de leer fabriek van de gebroeders Van Loon in het Brabantse Rijen is voor tweeënhalf miljoen gulden schade aangericht. De brand brak uit in de spuiterij, door de harde wind dreigde het vuur over te slaan naar de hulzen naast de fabriek, maar de brandweer kon dit echter voorkomen. Omdat er ook ontplofbaar materiaal in de spui terij stond, werd omwonenden aange raden ramen en deuren open te houden. der voorlopig opzij gelegd. „CRM wil nu eerst weer een onderzoek naar de samenhang met andere voorzienin gen. Als dat er ooit komt, is het forma tieonderzoek al weer verou derd. Op die manier blijft de onwerk bare norm drie verzorgers op tien bejaarden gehandhaafd." aldus Schreuder. Van onze soc.-econ. redactie ROTTERDAM De vervoersbonden hebben laten weten dat de onderhan delingen over een nieuwe haven-CAO stroef verlopen. Ze hebben de indruk dat de werkgevers zwaar tillen aan een definitieve regeling voor ver vroegde uittreding van oudere haven werkers. De bonden hebben deze re geling gepresenteerd als een eis waar op niet te beknibbelen valt. Anders ligt het met de 35-urige wer kweek. Dat doel hoeft niet in 1979 ineens te worden bereikt, vinden de vervoersbonden. Maar dan moet dit jaar wel een uittreding mogelijk zijn voor werknemers van 63 Jaar en ou der. Het doel van de bonden is. dat havenwerkers in 1081 het werk moe ten kunnen neerleggen op 60-jarige leeftijd. Ondertussen is in de Maasstad het Actie-comité Rotterdamse havenar beiders" aan de slag gegaan. Het co mité is georiënteerd op de CPN en het vindt dat de eisen van de vakbewe ging niets voorstellen. Tegenover de twintig gulden per maand van de FNV stelt het comité een eis van dertig gulden per week erbij. Verder wil het comité een ongezuiverde prijs compensatie en de invoering van een vijfploegendienst. Een woordvoerder heeft al laten weten dat „de actiebe reidheid in de haven groot ls." DEN HAAO (ANP) De „vrien dengroep Amelisweerd" heeft giste ren in de hal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag geprotesteerd tegen de beslissing van minister Tuijnman om veertig mil joen gulden uit te trekken voor de aanleg van twee spoorwegviaducten bij rijksweg 27, die door het natuurge bied Amelisweerd zal worden aange legd. De actiegroep keert zich tegen de aanleg van deze weg door dit na tuurgebied ten oosten van Utrecht. Ze zegt nu dat de minister had toege zegd geen beslissingen in deze te ne men. voordat de Kroon zich zou heb ben uitgesproken over een beroep dat is Ingesteld tegen de aanleg van rijks weg 27 door de Amelisweerd. De actiegroep zegt zich gesteund te weten door een groot deel van de Utrechtse bevolking en door een uit spraak van de gemeenteraad, dat de gemeente geen verdere activiteiten mag ontplooien voordat het beroep op de Kroon behandeld is. De actie groep eist nu van de minister dat hij zijn beslissing opschort en alsnog de uitslag van het beroep afwacht. Volgens een woordvoerder van het ministerie, kon een met de minister geëist gesprek niet doorgaan, door dat Tuijnman voor het kabinetsbe raad in het Catshuls was. Een delega tie van de actiegroep zal nu dinsdag met minister Tuijnman praten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Patiënt L. (45) werd vijf jaar geleden blijvend arbeidsonge schikt verklaard in verband met een zeer hoge bloeddruk. Met de moderne geneesmiddelen is de bloeddruk al weer lange tijd geheel normaal ge worden. De behandelende specialist vroeg zich na de laatste controle in de polikliniek af waarom de patiënt ei genlijk niet werkte. Dit is één van drie voorbeelden die het weekblad Medisch Contact in zijn rubriek Praktijkperikelen geeft van medisch onjuiste beslissingen in de sector verzekeringsgenceskunde Een ander geval betreft een 48-jarige man die in 1968 wegens wervelafwijkingen door een neuroloog blijvend arbeid songeschikt werd gevonden. De man werkt niettemin nog steeds in hetzelf de beroep en zijn rugklachten zijn beslist niet toegenomen. Conclusie van de zoals gebruikelijk anonieme Inzender als het gaat om uitspraken over blijvende of vol ledige arbeidsongeschiktheid, is gro te terughoudendheid door keurende artsen gewenst. Illllllllllllllllll uurl|| jrlofli ven van j'i zal 1| »st idelij De Unie van Utrecht, die dit jaar uitbundig wordt herdacht als de „grondslag van onze staat", heeft in de hervormde kerk on vermoede sporen achtergelaten. Daarop maakte dominee E. J. Beens uit Amersfoort ons attent. „Sla Van Alphen er maar op na," schrijft ds. Beens, die daarmee verwijst naar het Nieuw Kerke lijk Handboek. „Op de lagere school begint men de vaderland se aardrijkskunde (net als de ge reformeerden) met Groningen, Friesland, Drente en Overijsel. Maar de vaderlandse kerk heeft tot heden de volgorde: Gelder land, Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland. Overijssel. Gronin gen. .Landschap Drente en achteraan de Generaliteitslan den. Helemaal achteraan die Wa len uit de zuidelijke Nederlan den. Gelderland als hertogdom voorop! Dan pas het graafschap Holland." Ds. Beens merkt vervolgens op dat in het staatsrecht de genera liteitslanden in ere zijn hersteld. Inderdaad staan in artikel één van de provinciewet Noord-Bra bant en Limburg als hertogdom men voorop. Verder is de volgor de die van de Unie. Het artikel in de provinciewet van 1962 is vast gesteld zoals de regering had voorgesteld maar dat is niet zon der slag of stoot gegaan. Enkele parlementariërs vonden dat de historische rangorde beter kon worden vervangen door een geo grafische, waarbij dus Gronin gen voorop was gekomen. Ande ren vonden het voorstel van de regering weer niet historisch ge noeg en wezen er op dat Limburg als oudste hertogdom het eerst moest worden genoemd. De re gering voelde toch het meest voor de traditionele' volgorde „daterend uit de tijd van Karei V" en daar is het parlement mee akkoord gegaan. Terug nu naar ds. Beens, die als Groninger van afkomst natuur lijk niet helemaal gelukkig is met de reeks zoals die in de her vormde kerk wordt gebruikt, maar aan de andere kant bekent er ook wel eens plezier aan be leefd te hebben: „Maar in 1945 heb ik van de oude-vaderlandse rangorde der provinciën per soonlijk toch behaaglijk geprofi teerd In de eerste generale syno de in het koor van de Nieuwe Kerk te Amsterdam mocht ik als Gelderse afgevaardigde (classis Bommel) in één van de zes leun stoelen zitten (meer waren er niet, na die voor het modera- men). De begeleidingscommissie had die zes stoelen voor het Her togdom Gelderland bestemd. Gereserveerd. Leve de Unie van Utrecht en de vaderlandse Kerk" Het stadhuis van Leeuwarden. Het ls in Australië toch al om te braden zo heet, de bosbranden zijn niet van de lucht en dus klinkt het nogal logisch dat de brandweer daar liever niet ziet dat dagjesmensen in de vrije na tuur vuurtjes stoken om te bar becuen. Maar niet ieder dagjes mens ziet dat in: een stukje ten noorden van Melbourne hebben politie en brandweer drie uur no dig gehad om een paar duizend Australiërs van Griekse oor sprong met hun tweehonderd barbecues te verwijderen en hun vuurtjes uit te trappen. Voor het zover was werd er zo hevig slag geleverd dat zes brandweerman nen gewond werden door stenen en stokken. Op deze pagina stond deze week al een commentaar uit de Leeu warder Courant waaruit bleek dat niet alle Friezen uitbundig willen meedoen aan de viering van de Unie van Utrecht. Daarin werd het Friese ongenoegen over het aanmatigende Holland voor al uit de historische ontwikke ling verklaard. De praktijk van alledag blijkt ook voedsel te ge ven aan dat ongenoegen. Op de stafvergadering van het provin ciale griffie in Leeuwarden werd deze week het volgende memo randum voorgelezen: „Vandaag herdenken wij het frsit. dat het deze winter de 25ste keer is dat Haagse Departementsambtena ren wegens het barre weer in Friesland een reis naar Friesland hebben afgezegd. Tevens is het vandaag de vijftigste keer dat Friese bestuurders en ambtena ren met ware doodsverachting per trein naar Den Haag. Rijswij. Zoetermeer enzovoorts zijn ge gaan om daar een bespreking bij te wonen waarvan zij hoe is het mogelijk weer dezelfde dag gezond en wel terug kwamen." De verontwaardigde ambtenaar verbond aan zijn schrijven de suggestie om de komst naar Leeuwarden voor ambtenaren uit het westen aantrekkelijk te maken door hen bij aankomst een extra paar zijden sokken in het vooruitzicht te stellen. Jan de Hartog werd ln 1940 op slag beroemd met zijn roman „Hollands Glorie" en die be roemdheid heeft de verkoop van de detective-verhalen, die hij daarvóór onder de doorzichtige schuilnaam F. R. Eckmar had geschreven, aanzienlijk bevor derd. Bij Elsevier in Amsterdam verdienen ze er tenminste nog steeds aan en na de paperback- herdruk van De Hartogs detecti ves komt deze uitgeverij nu op de markt met een F. R Eckmar Omnibus. Dit levert een stevig boek op van 544 pagina's, waarin achtereenvolgens te vinden zijn: „Een linkerbeen gezocht". „Rat ten op de trap" en „Drie dode dwergen" (prijs 28,50). Ze zijn eigenlijk nog best genietbaar, deze soms wat drukdoenerige en soms ook wat leukdoenerige ver halen. die in het vooroorlogse Amsterdam spelen met onder meer inspecteur Boyarskl in de hoofdrol, die aan ht eind van „Een linkerbeen gezocht" een standje krijgt omdat hij zijn dappere Franse collega Yvonne Delpêche eerst voor een misda digster heeft aangezien. Hij ant woordt dat-ie daar dan ook le venslang voor gekregen heeft. Commissaris Poesiat was de eer ste die in de gaten had wat de inspecteur hiermee bedoelde. „Sjerjee la fam," mompelde hij bij die gelegenheid. Enfin, zo gaat dat bij F. R. Eckmar. Ook prinses Beatrix heeft giste ren door de gladheid en de sneeuw ergens verstek moeten laten gaan. Dat was bij de ope ning van de wereldvogeltentoon- stelling in „Het Turfschip" te Breda. De tentoonstelling, waar voor tweeduizend kwekers uit Amerika en Europa 10.300 vogels voor Ingezonden zijn, is nu geo pend door de commissaris van de koningin van Noord-Brabant, de heer J. D van der Harten. De tentoonstelling leverde 103 offi ciële wereldkampioenen op en daarvan komen er 56 uit Neder land Volgens de voorzitter van de tentoonstelling. A. van Liempd, ls dat hoge „Nederland se" getal niet zo verwonderlijk, omdat het organiserende land altijd het voordeel heeft, dat het zijn vogels maar over een korte afstand hoeft te vervoeren. De vogels blijven daardoor in een betere conditie dan vogeltjes die dagenlang onderweg zijn. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5